Eerste Indrukken van den dag DAM1AATJES VRIJDAG 23 SEPTEMBER 192* 44ste JAARGANG No. 13946 Ifper week f 0.25 RA.JCü PER POS T PER KWART. BIJ V00RU3TBETALIMG f 3.577, BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1740. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING; Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Stadsnieuws AGENDA 23 SEPTEMBER. Dc St. Juliana-Stichting. Thee-Moderevue bij de N.V. A. van der Laan. Nachteü'k avontuur. Uitbreiding firma Gebr. Holt. R.-K. Vrouwenbond. Het wegbrengen van schepen. Kruisverbond. Het vet ga dei seizoen Telegrafisch Weerbericht DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VO'ïR HMHLEMEN AQENTSCHA PPEN* \FER KWARTAAL T 3.25 11 mi li r i »Se:c. ïtmi 112. DE KROON OP HET WERK. Het gebeurt niet vaak, dat de gezamen- I iijke Nederlandsche Bisschoppen zich met één zelfde schrijven richten tot de Katho lieke bevolking van ons land, zooals Zon dag j.l. geschiedde. Wanneer dit gebeurt, dan kan men aannemen, dat de aandacht der geloovigen voor een buitengewoon be langrijke zaak wordt fevraagd. Doch een zóó uitvoerig en in zóó ernsligen toon ge steld schrijven als de brief van het Door luchtig Episcopaat over de R.-K. Univer siteit mag beschouwd worden als een evenement in de geschiedenis der Holland- sche Kerkprovincie. Bedenken wij daarenboven, dat eenige weken geleden al reeds een schrijven van Z. H. den Paus over dezelfde zaak werd gepubliceerd, dan zal men minstens begrij pen, zooal niet waardeeren. dat degene, die door het Nederlandsche Episcopaat met de voorbereiding der stichting der R.-K. Universiteit belast werd, tot ons het drin gende verzoek richtte cm onze lezers toch bij voortduring te wijzen op de geweldige taak, rustend op de schouders van ons thans levend Roomsch geslacht, om in Ne derland op te richten een eigen Katholieke Hooge school. Aan dit verzoek voldoen wij gaarne, al was 't alleen maar om deze reden, dat wij bij ondervinding weten, hoe moeilijk het is geestdrift voor een groote zaak te verwek ken niet alleen, maar ook gaande te hou den zóólang, tot het werk is voltooid. En nu is het met de stichting van een Roomsche Universiteit al heel eigenaardig esteld. Bijna geen land ter wereld kan op een zoo intens Katholiek leven roe men als Nederland: onze Roomsche orga nisaties trekken de bewondering van de Katholieken der gehecle wereld; onze Roomsche pers vindt bijna nergens haar gelijke; onze Roomsche scholen en kerken, onze kloosters en ziekenhuizen zijn niet meer te tellen. Maar aan dat alles ont breekt nog de Katholieke Universiteit. In tal van landen, waar men afgunstig is op ons prachtig Roomsch openbaar leven, heeft men niettemin de Roomsche Hooge- sdhool, die wij missen. En wie dan ook den brief van Z. H. den Paus goed gelezen heeft, moet daarin een zacht verwijt heb ben gevoeld, dat Katholiek Nederland op dit stuk nog achter bleef. Toch geeft de geschiedenis van de Room sche emancipatie in Nederland zoo al geen verontschuldiging, dan toch wel een ver klaring voor dit gemis. Wij, Katholieken van de 20ste eeuw, die de Volle vrijheid van beweging op ieder gebied van openbaar leven zoo ruim schoots genieten, wij, die de landsregee- ring in Katholieke handen zien en overal Roomsche mannen en vrouwen leiding zien nemen, wij denken er niet altijd aan, dat deze gelukkige toestand de vrucht is van betrekkelijk weinig jaren van edelen, maar harden strijd. Hoe betrekkelijk kort is het nog maar geleden, dat wij onze geestelij ken week in week uit, de geloovigen van den kansel hooiden vermanen, om toch hun kinderen niet naar de openbare, maar naar de Roomsche school te zenden; dat de groote trom moest worden geroerd, om liet nut en de noodzakelijkheid te beplei ten van een eigen Roomsche pers, die aan alle behoeften voldoet; dat de voortrek kers der vakbeweging duizenden Katholie ke werknemers en werkgevers uit de neu trale bonden naar de Roomsche organi saties moesten voeren. Ja, katholiek Nederland heeft in een halve eeuw tijcis zoo ontzaggelijk veel tot stand moeten brengen: kerken, scholen, liefdewerken zonder tal, patronaten, dag en weekbladen, organisaties op elk gebied van het breede levensterrein, zij vroegen onnoemelijke offers van tijd en geld en arbeidskracht. Was het wonder, dat wij aan de Katholieke Hoogeschool nog niet konden toekomen? Maar er was nog een andere reden, waarom hier te lande de katholieken zoo laat aan de stichting van een eigen Uni versiteit dachten. De verdrukking, waar onder wij welhaast drie eeuwen gebukt gingen, was nu juist niet geeigend om bij onze Roomsche mannen den lust voor hoogere studies aan te wakkeren. Eerst officieel uitgesloten uit alle ambten, die een wetenschappelijke vooropleiding vragen, later, in de vorige eeuw, in naam gelijk gesteld, maar door „liberale" be windsmannen steeds als minderwaardig en staatsgevaarlijk op zij geschoven, was er voor de begaafde katholieken, wanneer zij geen roeping hadden voor den geeste lijken stand, geen andere weg dan de han del, om zich een bestaan te verzekeren. En toen daarin eenige kentering kwam ten gevolge van het taaie doorzetten van enkele onzer onvolprezen emacipators, was het toen wonder, dat vooral de katho lieke ouders in de zuidelijke provincies, die het grootste contingent studenten moeten leveren voor de hoogere scholen, huiverden om hun zonen naar de Univer- siteilsteden van het noorden te zenden? Zoo moest het we! lang duren eer de •kern van Roomsche wetenschappelijke mannen en vrouwen in ons vaderland groot genoeg was geworden dat men kon spreken van een werkelijke behoefte aan eigen Universitair onderwijs. En toen wij eenmaal zoo ver gevorderd waren, hoe groot waren toen nog de moei lijkheden, de financieele vooral, eer met kans op slagen de plannen tot stichting eener katholieke Hoogeschool konden worden gemaakt. Maar nu is de tijd rijp; wij zijn in Neder land gekomen aan de volle ontplooiing van ons openbaar Roomsch leven en dus heb ben onze Bisschoppen Hun gezagvolle stemmen verheven en wij weten, dat nu ook Roomsch Nederland, als altijd, volgen zal. De strijd voor gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs is volstreden; het bijzonder middelbaar onderwijs bloeit in eigen Hoogere burgerscholen en gym nasia; de kroon moet nu op het werk ge zet in een eigen Roomsche Universiteit. Wij mogen ons echter niet verhelen, dat voor de stichting, instandhouding en uit breiding eener Katholieke Hoogeschool de jarenlange geestdriftige offervaardigheid van heel Roomsch Nederland in al zijn geledingen noodig zal zijn en dat die geestdrift bij zeer velen nog moet worden gewekt. Daarvoor is noodig, dat ieder Katholiek van ons vaderland voor zich zelf een duidelijk antwoord kan geven op deze twee vragen: waarom is een Katholieke Universiteit noodig en 2de: waarom moet iedere stand daartoe mee werken? Wij stellen ons voor in een volgend ar tikel dat antwoord te geven. Sociëteit Sint Bavo". Gewone zit tingen. Kinderhuissingel Stoom-caronssel, cake-walk en rulschloopbaan van Antoon Benner. Familie-bioscoop .Kleine Houtweg 12 Voorstelling. Oud-Holland Verwulft Concert. Omtrent de aankomst der zusters van de Julianastichting, kunnen wij nog mel den, dat zij door het gehcele bestuur van den R.K. Vrouwenbond in het perceel aan de Alexanders-traat ontvangen werden. Daar de zusters arm zijn en men dus geen wijn bezat, is de blijde inkomst gevierd ondier het genot van een kopje thee. De presidente van den Vrouwenbond, mej. F. A. M. Peeters, sprak een kort welkomstwoord. Zij zeide, hoe aile leden van het bestuur tits ten van verlangen, om de zusters het welkom toe te roepen, maar die eervolle taak was haar beschoren geworden. Spr. wees er dan op, dat nu ongeveer een half jaar geleden de onder handelingen met die Juliana-stic'rvting in Den Haag begonnen waren. Dit moge lar.g schijnen, maar als men weel, wat er komt zien, dan zal men moeten erkennen, dat alles zeer vlug tot stand gekomen is. Hoofdzaak is, dat de heele omgang tus- schen religieusen en bestuur op waardee- ring gegrond zal zijn. Alle begin is moeilijk en het is niet on mogelijk, dat hier en daar wel iets te kort geschoten zal worden, doch spr. hoopte, dat die eventueele tekortkomingen, waar ook, nimmer aan opzet zouden worden toegeschreven, maar aan die mensc'helijke zwakheid. Spr. sprak den wensch uit, dat de samenwerking steeds zoo aangenaam mogelijk zc>u zijn en dat het werk der zusters zou strekken tot zegen van alle Haarlemmers en Haarlemschen. Hierna heette de vice-presidenle, me vrouw Sfhcis, de zusters hartelijk wel kom, waarni de Eervv. Moeder Agatha in eenige goedgekozen woorden voor de har telijke ontvangst dankte. Daana bleef men nog eenigen lijd in ge zellig samenzijn bijeen. Een aardige bijzonderheid is nog het volgende; De zusters lieten gisteren nog eer.ige gravures van Kruiswegstaties zien, welke echter nog niet geëncadreerd zijn. Toevallig was het gisteren de feestdag van den H. Thomas var. Villanova. Een vro me legende zegt, dat wanneer men op diens feestdag een tijdelijke zaak vraagt, dit verzoek' ook altijd verhoord wordt. De aanwezige dames hebben daarom allen een offertpe gebracht voor arme blinden enter eere van den H. Thomas van Villa nova, opdat deze zorge, dat spoedig die Kruiswegstaties ingelijst kunnen worden. Misschien is er wel een goede Haarlem mer of Haarlemsche, die het tot den Hei lige gerichte verzoek in vervulling doet gaan! Koningin. Mode houdt weer hof in de fraaie salons der N.V. A. van der Laan en Co.'s Modemagazijnen aan de Ikirteljorisstraat. En talrijke bewonderaarsters zitten eenige prettige middaguren lang, ge reid aan coquette tafeltjes met bloe men en „thee-complet", te genieten van de nieuwste eii fraaiste buiten- eta binnenkmdsche creaties in mantels-, wandel- en visite-coslumes, mitsgaders diner- en avond-toiletten, die de fir manten hier hebben saamgebracht. Voor Haarlem een evenement, waar voor tallooize Haarlemsche dames de voortvarende firma dank weten. Tientallen en tientallen mantels, cos tumes en toiletten, met zwier en glorie door de mode-poppen gedragen, gaan aan het bewonderende oog voorbij. We zullen ons niet wagen aan een beschrijving der toiletten, daar deze beter in een modeblad dan in een dagblad tot haar recht komt. Laat ons volstaan met te constateeren dat de revue een volkomen succes is en dat de mooiste en aantrekkelijkste dessins worden vertoond. Achtereenvolgens vermeldt het pro gramma: a. wandelcostumes en man tels; b. visile-costumes; c. diner- en avond-toiletten. De revue duurt van drie tot ongeveer vijf uur. Een strijkje verhoogt de aangename stemming. On- noodig is het zeker te vermelden dat alles tot in de puntjes geregeld is. Vrijdag en Zaterdag wordt een re prise gegeven. De firma v. d. Laan schenkt Haar lem met cteze shows een aantrekke lijkheid, die men in welke stad ook moeilijk breeder opgezet zal aantreffen. Dat iedere chauffeur nog niet in donker kan rijden, zal uit 't volgende blijken. In kalm tempo snorde hedennacht omstreeks 1 uur een auto door de stille Wilhelminastraat. In de auto wa ren gezeten H. v. d. M, P. W,„ N A. S. en d ens vrouw. Men rijoest de Leidschevaart over en wilde de brug nabij den Schouw burg passeeren. lie auto nam zijn draai en reed langs de Noordzijde van den schouw burg; dat is dus tusschen Schouwburg en de huizen van het Wilsoaisplein, terwijl men van meening was aan de Zuidzijde te passeeren,waardoor men rechtuit de brug op kan gaan. De auto reed ook nu, hoewel op verkeerd pad, rechtuit met t gevolg dat auto en inzittenden in 't kille nat van de Leid schevaart werden gedompeld. Op 't hulpgeroep snelden een twee tal rechercheurs toe. H. v. d. M. en P. W. hadden zichzelf reeds uit hun benarde positie bevrijd. N. A. S. en dieus vrouw werden door middel van de reddingsbaak gered. S .bleek be wusteloos. Door de politie werd de kunstmatige ademhaling met goed ge volg toegepast. ür_ Proot en Dr. v. Dam verleenden hulp. Op last van voornoemde dokters werd S. naar t Gasthuis vervoerd. Naar wij nader vernemen is de toestand van S. zeer ernstig. De auto zat hedenmorgen nog steeds (in 't water. Wederom is een uitbreiding van het welbekende magazijn d.er firma Gebr. Holt aan de Anegang een feit geworden, zoodat de firma thans over niet minder dan vijf win'k'ls beschikt, met een geza menlijke gevelbrc-edte van 25 meter! Het heeft veel weg van een pénétration paci- fdque, een vreedzame bezetting van de Anegang, maar dan een pénétration van de allerbeste soort, omdat de eenige wapenen diie de firmanten daarvoor hantceren zijn de degelijkheid en de deugdelijkheid van ■der. naam der firma. Door bijtrekking van het naastgelegen perceel 33 is de afdeeling heeren- en da- mesartikelen en tricotgoederen aanzienlijk uitgebreid. Het nieu .ve gedeelte is uw' uilsluitend voor heerenartikëlen ingericht. De verbouwing had plaats onder la ding van den heer W. Robbers en werd uitgevoerd door de békende aannemers firma W. Saeijs. Onnoodige opsdhiik overdaad is vermedien, de verbouwing zoowel aan de binnen- als aan de buiten zijde draagt het kenmerk van eenvoud, 'soliditeit en degelijkheid, goede eigen schappen, waaraan de firma haar uitste kenden klank in Haarlem en ver daar buiten heeft te danken, eigenschappen, 'die haar het algemeen vertrouwen schenken en die zij als een ■wapenspreuk al de der tig jaren van haar bestaan heeft in eere gehouden. Intusscben- zijn de eisohen der schoonheid niet uit het oog verloren. Vanavond opent de firma het nieuwe perceel of liever hen,,pent zij het nieuwe iperceel, want een aardige bijzonderheid is zeker wel dat vóór 30 jaren de fa. Gebr Holt, die nu tot zulk een omvang is uit gegroeid, begon in dit zelfde perceel. La ter Werd dit verlaten om een zaak aan de overzijde te beginnen en nu is de ffiirma er weer terug. Beter dan woorden verkondigt dit de lof der firma, wa"'t ondernemingen bloeien slechts als zij zelf daartoe de levenskrachl bezitten. De Ane gang wordt zachtjes aan 'n pracht winlkeJ straat. Tegen onzedige kleeding. Naar aanleiding van het ingezonden stuik „Oproep" in de ,,N. H. Crt." van 17 September, aan alle vrouwen en mannen in Haarlem, om actie te voeren tegen de zedelooze kleeding, komt het onderge- leekenden gëwensoht voor bet vólgende lifer dp aandacht v an allen ir deze ernstige aangelegenheid, goedwillenden te brengen. Ten eerste: In Haarlem bestaat, er door den R. K. Vrouwenbond opgericht, een Afd. vrouwen van „Voor Eer en Deugd," reeds sedert 1917; zij telt 400 leden en is aangesloten bij den Dioc. Bond, hare presidente heeft zitting in het Dioc. Be stuur. Voorloopig kan woTden medege deeld, dat de eerste Dioc. vergadering in N'ov. in Haarlem zal worden gehouden. Deze vereeniging verheugt zich, zooals u ziet in een krachtig gezond leven. Ten tweede: De presidente van den R. K. Vrouwenbond, die in de ledenvergade ring oip 5 September een ernstig woord meende te moeten spreken, om alle vrou wen op te wekken, zich te weer te stel len tegen de, in bijna alle opzicht, wal gelijke Heeding der vtouw, die de heele maatschappij naar beneden sleept, be oogde. hiermee, vooral en allereerst te komen tot samenwerking met de man nen, omdat het vaststaat, dat dit vrou- men-vraagstuk, oolk weer is een mannen- vraagstuk! Commentaar overbodig. Ten derde: Als resultaat dezer vergade ring op 5 Sept. iis het zeker verblijdend' te kunnen mededeolen, dat er nu zeer spoedig in Haarlem een mannen-afdeeling van „Voor Eer en Deugd" zal worden opgericht: een dezer dagen zal voor deze oprichting gesproken en geschreven wor den. Wanneer nu de beide afd. van „Voor Eer en Deugd" zoowel van mannen als van vrouwen met de gehecle R. K. Vrou wenbond geen samenwerken, en R. K. werkgevers en patroons in fabrieken, in winkels, irn magazijnen en op kantoren krachtig wtillen meewerken in dit groote maatschappelijk werk, dan zal er door deze massale actie toch zeker veel be reikt kunnen worden, om te komen tot wat ieder rechtschapen memsch moet wen sell en, n.I.: de wereld, te beginnen dan met ons Haarlem-invloed gaat on berekenbaar verweer te brengen op het peil van Christelijke beschaving, zich uitend in Christelijke zeden en gewoon ten. R. K. Vrouwenbond, F. A. M. PEETERS, Pres. Ver. van „Voor Eer en Deugd," M. F. SCHOUS-v. DELFT. Afscheid J. J. Francken. Men ver zoekt ons te melden dat Zaterdagmorgen half elf personeel en leerlingen der school aan cle Haarlemmerliedesfraat af scheid nemen zullen van het met pen sioen vertrekkend schoolhoofd, den heer J. J. Francken. Van 2 tot 4 uur 'smid- i dags zat gelegenheid voor oud-leerlingen zijn om den, heer Francken de hand te drukken. Rijwielen. Het politie-rapport ver meldde hedenmorgen de vermissing van een damesrijwiel en verduistering van een heeren- dito. Te water. Donderdagmiddag te 2 uur geraakte een bespannen vierwielige wagen in de Brouwersvaart. De wagen reed de stal uit en achteruit 't water in. Koetsier, paard zoowel als wagen wa ren spoedig behouden aan wal gebracht. Vaandelwedstrijd. Men verzocht ons opname van het volgende: Morgen, Za terdag, houdt de Haarlemsche Tooneel- vereeniging „Tenevo" een vaandelwed- strijd in de soeiteit „Vereeniging," waar van het voordeelig saldo geheel afgedra gen zal worden aan de vereeniging tot bestrijding van tuberculose. Voor dezen "wedstrijd hebben zich ruiiim 40 vereerti- sing-en ingeschreven. De bond van U.K. Vakarbeiders St. Jozef heeft voor hdt goede doel vrijwillig zijn inschrijfgeld voor 2 vaandels verhoogd van f 2 tot f 10. Voor dien avond hebben verschil- denide zang- en muziekvereeniging-en haar volstrekt belanglooze en welwillende medewerking toegezegd, o.a. het Sym- phonie-Orkest „Euterpe." Verschillende medailles werden mede voor 't goede doel geschonken. De avond wordt geslo ten door een gezellig samenzijn. Wij kun nen nog vermelden d'at als attractie een groote Tuberculose-duivel dien avond met hamer en spijkers verslagen zal wor den. Des middags houdt „Tonevo" een wandeling door de stad met de ingeschre ven vaandels opgeluisterd door muziek van de Post Harmonie en de Politie-mu- ziekvereeniging. De optocht zal om vijf uur van het Cavaleri'eterrein vertrekken en den volgenden weg nemen: Schoterweg, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Zijlstraat, Wilhelmiinaistraat, Raamvest, Groote Houtstraat. Groote Martct, Bagijne- straat naar de Groote Vereeniging. De wedstrijd-medailles zullen op 16 Nv. als „Tonevo" haar 10-jarig bestaan herdenkt uitgereikt worden. De heer H. Stinis, Kruliswcg 23, beeft zich welwillend belast met den kaartverkoop voor a.s. Zater dag. Nieuwe dienstkring. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank deelt mede, dat, met ingang van 1 October a.s., een nieuwe dienstkring wordt gevormd (dienstkring XlIIa) met standplaats Haarlem. Tot dezen dienstkring zullen behooren, van de provincie Noordholland, de ge meenten Bennebroek, Bloemendaal, Broek in Waterland, Edam, Haarlem, Haarlemmermeer, Haarlemmerliede en Spavrnwo'jde, Heemstede, Ipendam, Jisp, Katwoude, Koog a d Zaan, Kwadijk, Landsmeer, Marken, Monnikendam, Oost- zaan, Purmerend, Schoten, Spaarndam, Velsen, Westzaan, Wormer, Wormerveer, Wijdenes, Wijde, Wormer, Zaandam, Zaandijk en Zandvoort. Van de genoemde gemeenten ressor teeren thans onder dienstkring XII (Am sterdam II): Broek in Waterland, Edam, Haarlemmermeer, Haarlemmerliede qn Bnaarnwoude, Ip.niam. Katwoude, Kwa dijk, Landsmeer, Marken, Monnikendam, Oostzaan, Purmerend en Zaandam; onder dienstkring XIII (Alkmaar) de ge meenten: Jisp, Koog a/d Zaan, Velsen, Westzaan, Wormer, Wormermeer, Wij denes, Wijde, Wormer en Zaandijk; onder dienstkring XIV (Leiden) de ge meenten Bennebroek, Bloemendaal, Haar lem, Heemstede, Schoten, Spaarndam en Zandvoort. Verder zullen in verband hiermede nog de volgende wijzigingen in de bestaande dienstkringen plaats hebben: de gemeente Nieuwkoop, Nieuwveen en Zevenhoven (Z.-H.), thans behooren tot dienstkring XII (Amsterdam II), zullen vanaf 1 October a.s. ressorteeren onder dienstkring XIV (Leiden); de gemeenten Blaricum, 's-Gra veLand, Hilversum, Kortenhoef en Laren (N.-H.), thans res- sortesrende onder dienstkring X (Utrecht II), zullen met ingang van 1 October a.s. behooren tot den dienstkring XII (Amsterdam II). Als controleerend geneeskundige voor den dienstkring Haarlem is aangewezen de heer F. W. Adrian, thans controleerend- geneeslkundige in den dienstkring Nijme- genl, terwijl als opvolger van dr. Adrian in Nijmegen I is aangewezen ér. J. J. v. d. Sluys, thans in Heerlen II. Voetbal. Zaterdagmiddag van 3—5 uur speelt het ie elftal der Gem. Sportver. van Heemstede tegen Droste's S. V, uit Haarlem. KORFBAL NIEUWS. De pas opgerichte R. K. Korfbalclub D. O. S. to Haarlem, beeft beslag ^veten te leggen op een terrein, grenzende aan het It. Eh Sportpark te Heemstede. a.s. Zaterdag zullen do oefeningen een aanvang nemen. Jubilea. Men schrijft ons: 21 Septem ber j.l. herdacht de heer D. Beaufort den dag daj hij 25 jaar in dienst was der H. S. M. S. W. S. Van de Maatschappij ontving hij de gebruikelijke oorkonde en enveloppe met inhoud. Van zijn kamera den ontving hij prachtige cadeaux, en mocht veel belangstelling in dezen dag on dervinden. Op 13 December 1919 werd het tegen vergaan op zee verzekerde Nederlandsche 7. eevisschers vaartuig „Noordster II, IJ.M. 450", toebehoo- rendc aan de te IJmuiden gevestigde N.V. Yisscherij en Sleepdienst maat schappij „Noordster II", op de Noord- ;zee bij Texel „weggebracht". De ma chinist. de stoker, de stuurman en de beide directeuren, N. H. en J. L. hebben in verband hiermede zich voor de rechtbank te Haarlem te verant woorden gehad. De machinist werd veroordeeld tot 6 maanden, de stoker en stuurman ieder tot 3 maanden en de reeder N. H., die bekende, tot 9 maanden gevangenisstraf. De ree der J. L. werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met last tot gevangen neming. Laatstgenoemde beklaagde heeft tegen het vonnis appèl aalnr geteekend en Donderdag werd dit voor het gerechtshof te Amsterdam behan deld. Aan f»ekl. is ten laste gelegd, dat hij opzettelijk, ter bekoming van assurantie-gelden per post aan de fir ma D. Hudig te Rotterdam heeft toe gezonden een authentiek afschrift der scheepsverklaring, als ware de inhoud daarvan in overeenstemming met de waarheid. In deze actie zijn, volgens de ten laste legging opzettelijk val- schelijk eenige verklaringen opgeno men, om het te doen voorkomen als of de Noordster II niet weggebracht, maar op een mijn geloopen is. Uit het gebruik van deze actie kon vol gens de dagvaarding nadeel ontstaan. Er werden twee getuigen a charge en drie a decharge gehoord. Bekl. ontkende. De compagnon verklaarde, dat hij met bekl. overlegd heeft om liet schip weg te brengen; bekl. verzette zich toen niet, maar liet den indruk postvatten, dat hij het goed vond en de uitvoering van het plan aan hem overliet. Ook verklaarde de compag non zeker te weten, dat hij het af schrift van de scheepsverklaring niet heeft verzonden. Advocaat-generaal mr. baron van Harinxma thoe Slooten meende, dat het bewijs, dat bekl. wist, dat het schip zou worden weggebracht, ter terechtzitting van het hof nog ver sterkt is. Hij eischte vernietiging van het' vonnis wegens een vormgebrek' en, opnieuw rechtdoende, veroordee ling als in eerste instantie. Als verdediger trad op mr. L. van Gigch. Donderdagavond hield het „Kruisver bond" in gebouw „St. Bavo" zijn gewone maandelijksche ledenvergadering. Na opening door den voorzitter, den heer H. B. van der Sande, met den Ohristelijken groet, las de secretaris de notulen der vorige vergadering, welke goedgekeurd werden. kfedegedeeld werd, dat de statuten van het „Kruisverbond" koninklijk goedge keurd waren. In een der volgende verga deringen zal nu een Huishoudelijk regle ment worden vastgesteld. De voorzitter drong er nog eens sterk 0:) aan. dat de leden van de afd. Haarlem O O O O O O o Ben vrijwel algemeene klacht is, dat de vergaderingen zoo slecht bezocht worden door de leiden. En inderdaad is het bedroevend voor een voorzitterdae een vergadering convo ceert, waaraan tijdi noch moeite is gespaard om ze interessant te maken, ais die moeite niet döor druk bezoek van de leden op prijs wordt gesteld. Maar, heeren bestuurderen, moet gij u zelf 'hier niet dikwijls pp de borst klop pen en een schuldig „mea ouipa" beken nen? Ontaardt ihet vergaderen niet soms ia e>en soort razernij? Niet u-w vereeniging alleen natuurlijk' veroorzaakt die vergaderingsdrukte, maan de uwe en een andere en een derde, alle vereeniigingen, waarvan men als goed ka- thotiefc of goed Haarlemmer, gaarne lid wil zijn, vergaderen maar raak, soms voor, wissewasjes, zelden voor iets heel belang rijks en maakt dat. als alle leden a.le ver gaderingen van alle vereenigingen waarvan, zij lid zijn, willen bijwonen, zij tijd te kort komen. Vergadert dus met mate! Vergadert vooral niet on noodig en niet met een onbe langrijke of met een gezochte agenda. En vooral ookmaakt het den mensckca niet onmogelijk ter vergadering te komen- Het gebeurt menigmaal en ook in R. K. kringen 'lijdt men aan dat euvel dat op één avond twee, drie belangrijke bijeen komsten worden gehouden door verschil lende wereenigingen. Hoe goed vergade- rimgs-man of -vrouw mien ook zij, van dd twee, drie, vier vergaderingen kan men er, maar één bijwonen. De president(e) van de niet bijgewoonde vergaderingen lamen teert dan over de wegblijvers en toch ócn wegblijvers treft bier niet alleen schuld. Indien de vergaderingsdata met wat meer zorg en overieg waren samengesteld, zou geen enkel bestuur wellicht over de op komst hebben te klagen gehad, terwijl ze nu alle minder voldaan zijn. Is dat niet te verhelpen? Indien er eens een centraal punt wc-rdi aangewezen, waar een lijst van aangekon digde vergaderingen werd bijgehouden, dan kon ieder bestuur, bij het vaststellen eener vergadering, rich overtuigen of d« avond, waarover het beschikken wil, nog vrij is. Dat centrale punt zou b.v. kunnen zija de administratie van de R. K. Leeszaal o£ R. K. Bevolkingsregister, of de admi nistratie van het gebouw „Sint Bavo*", in dien deze instellingen voor die taak zou den te vinden zijn. De secretaris van iedere R. K. Vereeni ging zou zich verplichten ten spoedigsle, aan dat adres opgave te doen van een of van de te houdien vergaderingen. De aan gekondigde vergaderingen zouden op één lijst samengebracht worden en die lijst zou te controleeren zijn door een bestuur, dat een vergadering moet vaststellen. VeeJ teleurstelling zou op die manier worden voorkomen. Zou de K. S. A. daar niet het inrtiatiel toe kunnen nemen? Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteore t Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen vsr 23 September 1921. Hoogste barometerstand 772.6 Weenen. Laagste barometerstand 737.4 Haparan- da. Verwachting van den avond van 23 September tot den avond van 24 Sept. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. Nevelig tot 'bewolkt Waarschijnlijk nog droog weer. Dezelfde temperatuur. Medegedeeld werd, dat de afd. Haar lem van het Kruisverbond zich in her binding heeft gesteld met het Ho j fi deel zouden nemen aan do door het Hoofdbestuur uitgeschreven prijsvraag, bestuur, om een I'd daarvan eens te d on overkomen op een vergadering van do afd. Haarlem, om gezamenlijk de /Jeugd organisatie" te bespreken. Daarna hield de Weleerw. heer A. VV. J. Liihn, geestelijk adviseur der afda ling, een lezing over Lourdes. In het kort beschreef de Eerw. spre ker de geschiedenis van Bernadette, de verschijningen der H. Maagd, het om staan der wonderbare bron, om dan le komen 'op de vele genezingen, welke in het gmacle-ocrd hebben plaats ge vos: n, nog steeds plaats vinden. In het bij zonder besprak Zijn Eerw. de génezingen, welke zich bij de jongste Eransehe pro cessie, waarmede kapelaan Lühn gere d heeft, voorgedaan hebben. Ben jong Fransch meisje, reeds maan den lijdende aan ruggeinergstering, bad bij d© grot een Rozenhoedje, toen zij zich bij bet laatste tientje plotseling ge nezen gevoelde. Zij werd drie kwai' ier door 6 doctoren onderzocht, in het Bu reau des Consultations, waarna de doc toren moesten verklaren, dat zij oogen- blikkelijk en volkomen genezen was. Den volgenden dag werd dit nog door 25 doctoren geconstateerd. Twee andere gevallen van bijzonder treffende genezingen werden nog aan gehaald door den Eerw. spr., n.I. nog èen geval van ruggemergstering en een van longtuberculose. Ook deze genezingen hadden de doctoren oogenbhkkelijk ei volkomen verklaard

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1