Eerste Blad. Indrukken van den dag Stadsnieuws DAMIAATJES ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1*1 44ste JAARGANG No. 13947 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHA PPEN* PER KWARTAAL T 3.25 FPER WEEKf 0.25 BANCO PER POS T PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577, NASSAULAAN 45, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1740. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING; Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. m. AGENDA 26 SEPTEMBER AGENDA 27 SEPTEMBER R. K. Volksuniversiteit BUREAUXi ijj_r WAAROM EEN KATHOLIEKE UNIVERSITEIT? Moest het eigenlijk niet overbodig zijn deze vraag te stellen? Tooh kan men he laas in Roomsche kringen heel vaak twij fel aan het nut en de noodzakelijkheid eener Katholieke Hoogeschool hooren uit spreken. De tijd, dat deze vraag openlijk in onze pers ontkennend werd beantwoord, is ge lukkig voorbij. Maar daarmee is de onver schilligheid van velen, ook van vele intel- lectueelen, voor een eigen Roomsche Uni versiteit, nog niet weggenomen. Het mag een eigenaardig verschijnsel worden genoemd, gevolg waarschijnlijk van hel nawerken van liberale invloeden uit de vorige eeuw, dat bij zeer velen de liefde voor het bijzonder onderwijs op houdt bij de hoogste klas der lagere school. Zijn kind naar een openbare lagere school zenden, daar denkt men niet aan. Maar tegen de „neutrale" Moogere burgerschool of het Gymnasium heeft men geen be zwaar, nog minder tegen de Universiteit. Moest at reeds niet het voorbeeld, dat onze protestantsdhe landgenooten, de man nen nog wel van het „vrije onderzoek" ons gegeven hebben in de stichting van een Vrije Universiteit, moest hun voorbeeld al ■niet lang tot nadenken hebben gestemd? Waarom nemen hier te lande toch zoo- 'ele Katholieken zulk een gevaarlijk-onver- sohilbg standpunt in tegenover het bijzon der hooger onderwijs? Hoort nog eens hoe Z. H. de Paus in zijn irief aan het Ncderlandsch lupiscopaat over deze zaak deukt: „Zou het dan ook wel iemand kunnen ontgaan, schrijft Z. H., dat, zoo ooit, dan in onzen tij-d, het algemeen welzijn het be staan en den kraohtigen bloei van zulke Hoogeseholen vordert, in onzen tijd, waar in zich allerwege een zoo groóie vloed van dwalingen baan breekt, dat met de heilig beid der zeden, het geloof zelf der volkeren in het ernstigste gevaar gaat verkeeren? „Elders, niet alleen over geheel Europa, maar ook in Amerika, richtte de weldoor dachte vrijgevigheid der katholieke bevol king dan ook sedert lang haar ernstige pogen op het verwezenlijken van dit doel, zoodal men zou kunnen zeggen, dat er na genoeg geen volk is, bij hetwelk de gods dienst bloeit en dat welvaart geniet, waar zulke hoogere onderwijs-inrichtingen nog ontbreken. „In dezen, wij zouden willen zeggen, wedstrijd der volkeren, zullen de Katho lieken van Nederland, die immers door een waarlijk buitengewone geestdrift voor de geestesbeschaving uitblinken, stellig voor niemand onderdoen. „En nauwelijks behoeft vermeld te wor- ■en, wat rijke weelde van alleredelste vruchten, daarvan valt te verwachten. „Wanneer immers tal van jongelieden, uitmuntend door deugd en geleerdheid, in opeenvolgende rijen het openbaar leven zullen ingaan, bezield met den vurigsten ijver voor de katholieke zaak, dan moeten er, zoo voor de Kerk als vour den Staat zelf betere tijden gaan aanbreken." En aan deze bemerkingen van Z. H. den Paus hebben de bisschoppen van Neder land in hun magistraal mandement van 18 September j-1. zulke kernachtige woorden toegevoegd over de gevaren van het onde.'- wijs aan de zoogenaamde neutrale hooge seholen: „Wanneer nu de hoogleeraar omgeven is van een glans van groote, soms schitte rende wetenschap, zullen ook de door hem verkondigde stellingen, die voortspruiten uit zijne niet-geloovige levensbeschouwing, al te licht worden aangezien als uitkom sten van wetenschap. Dit gevaar is des t ernstiger, omdat de universiteit niet slecht tot doel heeft bestaande wetenschap med< te cteelen, maar ook wil opleiden tot zeil standig onderzoek, m.a.w. den student wi maken tot een man, die persoonlijk voorl houwt op de grondslagen door het univer sitaire onderwijs gelegd. Zijn deze grond slagen aangetast door eene niet-gcloovigr of ook door eene niet-katholieke, levensbe schouwing, dan zal de afgestudeerde dik wijs in heel zijn verder leven de gevolge: daarvan ondervinden." Wij zouden mogen vragen: wannec Paus en Bisschoppen in zóó besliste ter men het gevaar der neutrale hoogeschoc schilderen, is het dan niet vermetel zulks I. ontkennen? Men beroept zich op de prac lijk en wijst op onze vele goed katholiek- gegradueerden. Maar daarbij worden da twee dingen vergeten: ten 1ste, dat bi steeds onverantwoordelijk is zich lange dan noodig aan gevaar bloot te stellen e; ten 2de, dat men wel de goede vruchte» der Universiteit ziet, maar de slechte ver geet. En nu is het helaas een met spre kende cijfers te bewijzen feit, dat van d studenten, die als goed-Katholiek naar d. Hoogeschool gaan, een groot percentage diezelfde Hoogeschool als ongeloovigen verlaat, ja zelfs velen reeds voor de vol tooiing hunner studiën hun geloof en goe de zeden voor goed verliezen. Maar voor hen, die ondanks dat alles de noodzakelijkheid der stichting van een Roomsche Universiteit niet kunnen inzien, mogen andere, meer positieve argumenten gelden. Gesteld eens wat wij niet toegeven dat de neutrale Hoogeschool ongevaarlijk was, is het op den duur te verantwoorden, dat de bloem van het Katholieke intellect niets anders doet dan de profane weten schap builen God en godsdienst te beoefe nen? Zoo treffend juist zeggen onze bisschop pen. dat de gevaren der neutrale hooge school, hoe gewettigd ook, slechts op de tweede plaats komen. De drang tot stich ting van een eigen universiteit komt aller eerst voort uit de heilige liefde voor de waarheid. „Als bezitters van het licht der rede, zeggen zij, zijn wij verplicht het onze bij te dragen tot vermeerdering van die na tuurlijke menschelijke kennis, waaraan de maatschappij voor hare ontwikkeling be hoefte heeft en waarvoor de universiteit het machtigste middel is. Daar worden niet alleen reeds verworven uitkomsten van wetenschap medegedeeld, maar daar wordt tevens gearbeid om nieuwe veroveringen voor de wetenschap te maken. Nieuwe vel den worden ontgonnen, ongekende stre ken dcorvorsoht, het terrein van het men- schelijk weten stap voor stap uitgebreid. ,,Dil is op zich zelf iets heerlijks; het is een der voornaamste middelen om het plan Gods te verwezenlijken: dat de mensoh koning zij over de zichtbare schep ping en door de ontwikkeling van zijn geest heerschappij voere over de dingen dezer aarde. Hielden wij ons daarbij afzij dig, lieten wij dat waarheidsonderzoek uit sluitend aan anderen over, dan zouden wij een ernstige plicht verzuimen. De Kerk heeft dit nooit gedaan. Zij heeft steeds ook de ongewijde wetenschappen bevorderd en geëerd als een der edelste goederen der mensöhheid. Uit haar schoot is de univer siteit voortgekomen en misschien werd het hooger onderwijs nooit met zooveel geest drift gevolgd als in de eeuwen, dat de Kerk het openbaar leven bezielde. „Met do stichting der R.-K. Universiteit ropen Wij dan ook in hooge mate het EEN WONDERLIJK SCHOONHEIDSPRODUCT TE HAARLEM PERCEEL AMSTERDAMSCHEVAART 12 EN 14. Hierboven kan de beschouwer zien hoe in Haarlem bij het geven van bouw- /ergunningen wordt rekening gehouden met de eischen der aesthetica. Het id van den Gemeenteraad, de heer Castricum, heeft dit geval in de jongste 'aadszitting ter sprake gebracht. Dat gedeelte van ons raadsverslag drukken /ij hieronder duidelijkheidshalve nog eens af. Het luidt als volgt De heer CASTRICUM vraagt of door Bouw- en Woningtoezicht vergun ning is verleend tot het verbouwen van perceel Amsterdamsche Vaart 14, en zoo ja, of met de eischen der aesthetica rekening gehouden wordt bij het geven van bouwvergunningen. De heer SLINGENBERG (wethouder van Openb. Werken) antwoordt, dat Bouw- en Woningtoezicht en ook B. en W. die bouwvergunning gaven en dat met de eischen der aesthetica zooveel mogelijk rekening wordt gehou den. Hier was 't niet mogelijk. Perceelen Amsterd. Vaart 12 en 14 lagen on der één kap en behoorden aan twee verschillende eigenaars. De twee per ceelen hadden één gezamenlijk dakraam. De eigenaar van perceel 14 wilde verbouwen en een verdieping er boven op zetten, wat een verbetering was tevens. Het gevolg was, dat van het dakraam de helft werd uitgebroken en de andere helft, dat van perceel 12 bleef staan. Dat zit nu tegen den muur van perceel 14 aan. De eigenaar van 1? kan echter niet verplicht worden te verbouwen en de vergunning aan den eigenaar van perceei 14 kon evenmin geweigerd worden, want het was een verbetering". Tot zoover ons raadsverslag. VraagAls er een bepaüng'in onze Bouwverordening bestaat die oplegt zooveel mogelijk rekening te houden met eischen der aesthetica, kan iemand zich dan indenken dat er gevallen zijn, die het nog meer noodig maken aan die bepaling de hand te houden, dan in dit geval Ziedaar de beteekenis van de Katholieke Hoogeschool en de zwaarwichtige redenen om op haar stichting aan te dringen. Rest ons in een slotartikel nog het ant woord op de vraag: waarom moet iedere stand het zijne aan de totstandkoming der Katholieke Universiteit bijdragen? ,llet onderwijs, zeggen zij daar, houdt deelnemen der Katholieken aan de beoefe- ,ip iederen trap verband met den gods dienst. Het doet dit zoowel om het onder werp, dat behandeld wordt, als om den persoon, die 'net geeft, maar nergens geldt dit zoozeer als aan de universiteii. „Dit onderwijs immers omval ook de jodgeleerdheid en de wijsbegeerte, die zich onmiddellijk met de groote wereld- en le vensvragen bezighouden; vele ander: we tenschappen, die daar onderwezen arden, slaan met deze vragen in het nauwste ver band en enkele, die er slecbls eene meer rerwijderde betrekking mede hebben, ko- ra.-i, om de diepte van het onderzoek, toch met die vraagstukken in aanraking. Uit den aard der zaak dus zal dit onderwijs anders gegeven worden door een geloovi- ge dan door een ongeloovige, anders door een Katholiek dan door een niet-katholiek. Niet minder dan bij het onderricht zal de levensopvatting van den hoogleeraar naar voren komen bij den zoo gewenschten om gang met zijn studenten." En verder nog deze zin, die van zooveel levenservaring getuigt: ning der wetenschap te bevorderen. Gaan hier geen heerlijke perspectieven open? Hoe ligt onze maatschappij, na de groote catastrophe der oorlogsjaren, uit een geslagen! Welk een groot deel van die rampen komt op rekening van de hei- der.sahe theorieën der ongeloovige leer stellingen, waannede vanaf de katheder van vele hooge scholen het volk vergiftigd isl De maatschappij zal dienen te worden opgebouwd in een geest van. christelijk so'.idarisme. Welk een schoone taak wacht hier de Katholieke wetenschap! Wanneer een volk ontaardt van de goede zeden, komt dat meest door de schuld van verkeerde leiders, voorgangera in litera tuur, in kunst en kennis, in politiek en sociale wetenschap. Welnu, geef aan de samenleving weer goede voorgangers en de wereld is gered. Geeft aan de massa leiders, die hun wetenschap opbouwen op den stevigen bodem der katholieke wijs begeerte en er zal opnieuw rust en vrede, orde en welvaart terugkecreu. Stadsschouwburg. Belachelijke Hoof- sche Juffers Dokter tegen wil en dank, 8 uur. Luxor-theater. Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling. Familie-bioscoop Kleine Houtweg 12 Voorstelling. Oud-Holland. Verwulft Strijkorkest. Soc. „St. Bavo" Vakafdeeling 3. - Spoor en tram, 8 uur Bestuur Spaar kas 8 uur Leerbewerkers 8 umr. StadsschouzvburgWaarom Trouwen? uur. Luxor-thealcr. Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling. Familiebioscoop. Kt. Houtw. Voor stelling. Oud-Holland Verwulft Strijkor kest. St. Elisabethsgebouw Jansstraat 49' Van 22.30 aanvrage om verst. mid delen voor arme zieken der S. E. V. Bisschoppelijk-Museum Dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. OPERA EN LIEFDADIGHEID. Men schrijft ons: Mevrouw W. de Veerde Lange, di rectrice van het Instituut voor mu ziek te Amsterdam en te Haarlem, Ruychaverstraat 2, heeft het alleraar digste en zeer aantrekkelijke plan op touw gezet van een Opera-avond te geven met haar leerlingen van de Ope ra-klassen, ten bate der tuberculose bestrijding in Haarlem en Omstreken,. Opgevoerd worden, Komische-Ope- ra: Harlekijn en Columbine, Gebed van Elisabeth uit Taiinhauser, Balla de Mil Juweelen-Aria uit Faust, Sce ne uit Thaïs. De uitvoering heeft plaats in den Schouwburg Jansweg op Woensdag 5 October e.k. Een opera-avond onder beproefde leiding van iemand van naam eu ta lent als Mevrouw de Veer-de Lange, dochter van wijlen onzen beroemden landgenoot en grootmeester in de mu ziek, Daniël de Lange, is eene at tractie op zichzelf, die stellig hel mu- iziekminnend publiek in Haarlem en omstreken in drommen naar den Schouwburg zal doen opgaan. Daarbij een doel zoo -sympathiek. en nuttig als geen ander, omdat het voor de bestrijding van de ziekte is. die de grootste bedreiging vormt van ons leven en geluk, en in het bij zonder een booze vijand is van vnze kindetën. In het belang van ganscli Haarlem en omstreken en tot voldoening van Mevrouw de Veer—de Lange en hare jeugdige leerlingen, hopen wij op een succes, dat de stoutste verwachtingen moge overtreffen, ook van de thee tafel die een handje moet helpen de ontvangsten te doen stijgen. OPENLUOHTDAG DEE RIJKS- KWEEK SOPIOOL VOOR ONDERWIJZERS. Donderdas: hebben de wed Vrijden plaats gehad der leerlingen der R. K. v. O. In de ochlendrren hadden er ver cbiUeade athletische zeskampen plaats, die vlot verliepen. Over het algemeen zal de heer Goeting best wat met de leer lingen kunnen bereiken, vooral alamen op de verschillende nummers de te/h- mek wat meer onder den duim heeft. Voor de le klas was do volgende zes kamp samen gesteld: 75 M. liardloopen, vérspringen, hoogspringen, speerwerpen, slingerbal, kogels too en. Uitslag: 1. Beer; 2- Brouwer; 3. lïeytman; 4. Peys; 5. Schleiffert; 6. Stassen; 7. Wimmers. Hierbij waren de beste prestaties 73 M. hardloopen, Bar, 9.5 tea.; vérspringen 4.80 M., Heytman; Hoogspringen 1.45 M., Heytman; speerwerpen, 28 M., Stassen; slingerbal, 27.40 M., Brouwer; kogelstooten, 6.25 H., Heytman. 2e studie-jaar: 100 M., Duitsche drie- sprong, hoogspringen, discuswerpen, speerwerpen, kogelstooten. Uitslag: 1. Kr ons; 2. ten Apel; 3. Klip; 4. Rinkel. Beste prestatïe's100 M. Krens, 12 6 se.; Duitshe driesprong Krens, 10 M.; hoogspringen Krens, 1.45 M.speerwer pen Krens, 30.55 M.; koge'sicoten Krens, 6 M. 3e Studie-jaar: 100 M., polstokvér- springen, hors.r'n: en, discuswerpen, speerwerpen, kogelstooten. Uils'.ag 1. 0. Dekker2. J. Walters; 3. J. Doets; 4. D. Wamor3; 5. K. Vogelzang; 6. J. Oosterling; 7. de Joode; 8. Jansen. Beste prestatïe's: 100 M. Dekker, 12 3/10 sec.; polstokvérspringeu Waspers, 6.10 M.hoogspringen Doets, 1.70 M.; discuswerpen Doets, 19 55 M.Speerwer pen Dekker, 29.80 M.Kogelstcoien War ners, 6.76 M. 4e Studie-jaar: Zeskamp A: horden loop, polstokhcogspringen, verspringen, kogelslingeren, s/ccrv.er e:, dscus,ver pen. Zeskamp B.: hordonlcop, hoogsor.n- gen, polstok verspringen, d smswerpen, speerwerpen, koge.s.co en. Ui s ag: 1. Co- lijn; 2. Kramer; 3. Kieft; 4. Biir. Beste prestatie's: hordenloop Oolijn, 16 sec.; hoogspringen Kieft, Biir, Kramer, 1.55 M.polstokvérspringen Bar, 5.80 M.speerwerpen Kramer, 34 29 M.ko gelstooten Kramer, 7 M.; Discuswerpen Colijn, 19.40 M.; kogelslingeren Colijn, 14.95 M.vérspringen Colijn, 5.25 M. Polstokhoog t n Aje', Schil'emans, 2 49 In de middaguren hadden er verschil lende andere nummers plaa s. Om 1.30 vrije orde-oefening, welke ker- rig onder de leiding van den heer Goeting werden uitgevoerd. 1.45 'Estafette, 4 keer 100 M. Uitslag: le en 2e studie-jaar: le prijs Krens, ten Apel, Eggink, v. Baren, tijd 52 7/10 sec.; 2e pr. Brouwer, Schleeffert, Deijt- man, Bar, tijd 53 sec. 3e en 4e Studie jaar: le pr. Brouwer, Bar, Kieft, Co lijn, tijd 50 sec.; 2e pr. Walters, War ners, Vogelzang, Dekker, 59 3/10 sec. 3e pr. Elentge, Apell, Waage, v. Oor schot 5118/10 sec. Verschillende andere uitslagen volgen hieronder. Kastiewedstrijd le tegen 2e studie jaar 98; Korfbal 3e tegen 4e studie jaar 0—3; Handbal le tegen 2e studie jaar 02; Veldbal 3e tegen 4e studie jaar 1219; Slingerbal 3e tegen 4e studiejaar 22; Voetbal 3e tegen 4e stu diejaar 13. 2300 M. aflossings-wedstrijd was een goed verzorgd nummer en er werd door sommige deelnemers in keurige stijl ge- loopen; de uitslag luidt als volgt: le ploeg Schulleman8, Oolijn, tijd 8 min. 1/6 vsec.2e pi. Kcsterling, Klein, Naient, Dekker, tijd 8 min. 7 2/5 sec.3o pl. Mulder, Jongens, Blauw, tijd 8 min. 15(7/10 sec.; 4e pl. Beerevoet, Stassen, Beumer, tijd 8 min. 173/5 sec. Een sportdag, waarop de organisation met genoegen kunnen terugzien. R. K. MIDDENSTANDSVEREENI- GING DE HANZE HAARLEM. Donderdagavond werd in het ge bouw St. Bavo een ledenvergadering gehouden welke matig bezet was. Nadat op gewone wijze de opening plaats had gevonden,sprak de voorzitt. zijn leedwezen uit dat niet meerderen waren opgekomen.Notulen werden on gewijzigd goedgekeurd, terwijl als in gekomen stukken een schrijven van het Centraal Hanze Bureau werd medege deeld betreffende den te houden Han- zedag op 13 October a.s. Voor het te houden 4e Middenstands- Congres werd als afgevaardigde aan gewezen de heer F. du Maine, die met den voorzitter de afdeeling zal verte genwoordigen. Daarna komt aan de orde bespreking betreffende de viering van den Hanze- dag en werden mededeelingen gedaan waaruit bleek dat het in de bedoeling lag een buitengewone propaganda op touw te zetten. Deze dag zal worden geopend met een H. Mis in de kapel der Eerw. Zusters der Mariaschool (Koningstraat) terwijl in St. Bavo des middags een zeer belangrijke propa ganda en inspectievergadering zal worden gehouden, waarin door den Weleerw. Heer Kapelaan Bosch van Amsterdam een rede zal worden ge houden. Zoowel van uit het bestuur als vanuit de vergadering kwam in stemming met dezen spreker en wordt dan ook op zeer nadrukkelijke wijze door den voorzitter medewerking ge vraagd voor het slagen van dezen dag. Des avonds zal voor R. K. Midden standers met hunne dames een feest avond worden georganiseerd, op wel ken feestavond de heer Chr. Jansen een rede zal houden, terwijl welwillend medewerking is gevraagd van een be kend zangeres met muzikale medewer king van de R. K. Kring. Moge ieder lid dezen dag disponibel stellen voor de Standsorganisatie en moge de Hanze op dezen dag uiting geven van een krachtige organisatie Daarna werd door den voorzitter mededeeling gedaan dat in het Winter seizoen maandelijks een vergadering zal worden gehouden waarop een be kend spreker zal worden uitgenoodigd. Het bestuur hoopt hierdoor aan de Han zevergadering een bijzondere aantrek kelijkheid te knoopen waardoor de le den tot vergaderingbezoek zullen wor den aangespoord. Daarna wordt een uitgebreide be spreking gehouden over de in den Raad behandelde Asphaltkwestie, welke be spreking wordt uitgebreid tot behan deling van interne aangelegenheden der organisatie, en welke bespreking zeer zeker in de toekomst goede vruch ten zal afwerpen. Alsnog werd voorzien in een vacatu re voor lid voor de Kas-Commissie. De rondvraag bracht alleen op een nuttige aansporing om toch vooral op den Hanzedag volle medewerking te verleenen opdat deze dag een schit terend succes geve Duinwaterleiding. Verschenen iö het verslag van den toestand der gemeente lijke Duinwaterleiding van Haarlem over hot jaar 1920. Do totale wateropvoer bedroeg in 1920 1.562.561 kub. M. tegen 1.474.690 kub. M. in 1919. Aan Spaarndam werd af geleverd 9.420 kub. M. en aan Schoten, too 00 000 000 Zal ze dezen winter weer komen, de R. K Volksuniversiteit? Ze was ver leden jaar wel geen bulderend succes, maar een strop, een vergissing even min en de organisators van de R. K Ontwikkelingsavo-nden we hebben er in April duidelijk op gewezen mochten lev rede 11 terugblikken op hun arbeid. Wat betreft de deelname natuurlijk en het aantal cursusavonden! Dat was een succes voor de orga nisators en zooals we zeiden, een niet onbevredigend succes. De winste voor de deelnemers was volkomen: die waren op en top te vreden. Een enkele, die zich een R. K. Volksuniversiteit als 'n soos had voor gesteld, was na den eersten of tweeden cursusavond al spoorloos verdwenen, klaar zij, die tot het einde toe bleven waren voldaan. Zij ook zouden zeer zeker propa gandisten voor een nieuwen cursus zijn geweest en zelf zijn teruggekomen. En toch: het is de vraag of et dezen winter weer on twikkelingsavon den zullen georganiseerd worden. Uit de beste bron zooals dat heet hooren wij grooten twijfel daar over opperen. En de reden? Het is de duitenkwestie. Zoo'n cursus van de R. K. Volks- versiteit kost ontzaglijk veel geld. Denk maar eens aan lokaalhuren, vergoe dingen aan docenten en eventueels kosten van bioscoop- of lantaampro- jecties. Er moeten heel wat deelnemers zijn en zelfs heel wat meer dan ver leden jaar, om de onkosten te dek ken. Daarbij komt dat zuinigheid hef Rijk verbiedt al te royaal met sub- sidiën te zijn, alhoewel R. K. Volks universiteiten zeer zeker naast de be staande neutrale voor subsidieering in aanmerking moesten komen. En behalve geld komt er ook heel wat administratie ven rompslomp bij, die niet door één man te verwerken is» Verleden jaar heeft de wakkere se cretaris der K. S. A., de heer Denijn van Hoogwerff, dat reuzenwerk ge heel alleen verricht hem zij eere! maar jaar aan jaar is dat niet door één man te verduwen. Daarom word» de vraag bestudeerd of, bij voortzet ting, hetzij dezen winter of 'n volgend jaar, een aparte commissie of ver- eeniging zich met het werk belas ten zal. Beslist heeft de K. S. A., van wie verleden jaar de stoot tot het geven van ontwikkelingsavonden uitging, neg niet. Maar zooals uit bovenstaande blijkt, zijn de lierlevingskansen voor de R. K. Volksuniversiteit voor dit jaar tot op heden gering. Hopen wij dat de R. K. Leesz: ai dan voor een deel in de leemte voor ziet! Overveen en Haar'emmerliede te zamen 42.612 kub. M. Voor Haarlem was duf het verbruik 1.510.529 kub. M. of vei hoofd en per dag 53.4 liter of 1,5 liter meer dan in 1919. De balans sluit met een eindbedrag van f 2.089.123.761/2. N. Z. H. T.-M. en FK S. M. - Op de lijn LeidenHeemstede werden it de maand Augustus van dit jaar 73899 reizigers vervoerd tegen 6S777 in de zelfde maand van het vorig jaar. He: aantal abonnementen bedroeg 31 tegen 46 in 't vorig jaar. De lijn HaarlemHeemstedeOver veen vervoerde in die maand 576473 rei zigers tegen 532031 in 't vorig jaar er 445 tegen 402 abonnementen. Haarlem- Alkmaar vervoerde 55092 tegen 54986 reizigers met 21 tegen 20 abonnementen. Voor de lijnen der E. S. M. bedraagt het aantal als volgt. AmsterdamZaadvoort 427823 tea n 366326. Ceintuurbaan 142475 tegen 142493. HaarlemBloemendaal 111937 teg/n 115972. HaarlemOverveen 2-3479 tegen 20918. 't Aantal abonnementen op deze lijnen bedroeg 1931 tegen 3193 in Augustus van 't vorig jaar. Rijkspostspaarbank. Opgave uitslui tend betreffende het postkantoor Haar lem en zijne bij- en hulpkantoren ovei de maand Augustus 1921. Op de spaarbankboekjes, uitgegeven ie Haarlem en elders, werd' in den loop der maand, te Haarlem ingelegd- 265543,73 en terugbetald 212938,92. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald ƒ52604.81 Hieronder 64 formulieren ad f 1, in spaaihankaegieAs van 5 cent en 395 formulieren ad f 1.in spaarbankzegels van 1 cent (Scboolsparen). Het aantal te Haarlem nieuw uitgege ven spaarbankboekjes bedroeg 218. Door tuissdhenkamst der te Haari-m gevestigde kantoren werd ter Directie op staals-schiuldboekjes ingeschreven, een no- ninaal bedrag van f 7400 en afgeschre ven 5150. Derhalve meer in- dan of- geschreven f 2250. Het aantal le Haarlen uitgereikte nieu we staatsschuldbockjes bedroeg 3.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1