Tweede Blad. Van wet en wetgeving landbouw m vissgheru. ELCK WAT WILS. ZATERDAG 24 SEPTEMBER SPORT m SPEL. TREKJES CC!X S¥f£DI$eME PRAATJES. DE REKENKAMER. De Algemeene Rekenkamer is eene instelling, die door de grondwet wordt geëischt, en wel in art. 179 dat zegt ,,Er is eene algemeene Rekenkamer, welker samenstelling en taak worden geregeld door de wet. „Bij het openvallen eener plaats in deze Kamer zendt de Tweede Kamer eene voordracht van drie personen aan den Koning, die daaruit benoemt „De leden der Rekenkamer worden voor hun leven aangesteld. „Zij kunnen worden afgezet en ont slagen door uitspraak van den Hoogen Raad, in de gevallen bij de wet aan gewezen. „Op eigen verzoek kunnen zij door den Koning worden ontslagen.'' Voorts zegt de Grondwet ter andere plaatse nog, dat de bezoldiging der leden van de Rekenkamer bij de wet wordt geregeld en dat de rekening, houdende verantwoording van de Riiks- ontvangsten en uitgaven over elk dienstjaar, door de Rekenkamer moet worden goedgekeurd vooraleer zij aan het Parlement wordt overgelegd. Uit het woord Rekenkamer, zoowel als-aan den eisch der grondwet, dat de rekening van het Rijk door de Reken kamer moet worden goedgekeurd, valt voldoende af te leiden, dat de grond wetgever zich de Rekenkamer heeft gedacht als een College, belast met de controle der geldmiddelen. De wijze, waarop de geldmiddelen van het Rijk door de Rekenkamer wor den gecontroleerd is nader uitgewerkt in de Instructie voor de Algemeene Re kenkamer, vastgesteld bij de wet van 5 October 1841 Stbl. No. 40-en sinds dien meermalen gewijzigd. Ten aanzien van de controle der publieke geldmiddelen onderscheidt men tweeërlei stelsel, n. l.de preventieve en de repressieve controle. Preventieve contróle wil zeggen, dat het doen eener uitgaaf wordt goedgekeurd, vooral er zij wordt gedaan. Men spfeekt van re pressieve controle, wanneer de uitgaaf, nadat deze is geschied, aan goedkeuring is onderworpen. De instructie voor de algemeene Rekenkamer huldigt het stelsel van preventieve controle; alle betalingen, die het Rijk heeft te doen, moeten dus door de Rekenkamer wor den goedgekeurd, vooraleer zij kunnen geschieden. Als men van het Rijk gelden te vorderen heeft, krijgt men een mandaat of bevelschrift van be taling van het Departement, waaronder de uitgaaf ressorteert. Dit mandaat of bevelschrift van betaling moet voor zien zijn van het visum der algemeene Rekenkamer, waaruit blijkt, dat de Rekenkamer in de uitgaaf bewilligt. Vervolgens gaat men naar een der Rijksbetaalmeesters, die in alle plaatsen van beteekenis zijn gevestigd, alwaar men zijn mandaat tegen contanten in kan wisselen. Zooals wij daareven zagen is de controle van de Rekenkamer preven tief. Op dezen regel is echter eene uit- zondereing en wel eene uitzondering zoo groot, dat het geheele stelsel van preventieve controle er feitelijk mede overboord wordt geworpen. Art. 26 der Instructie van de Algemeene Re kenkamer zegt n. 1. dat er, met voor kennis der Rekenkamer, crediet-openin- gen en voorbetalingen kunnen plaats hebben, terwijl de Rekenkamer ver plicht is de gevraagde crediet-openingen en vóórbetalingen zonder verwijl te verleenen, ten behoeve en ter verant woording van hét hoofd van het depar tement van algemeen bestuur, wien zulks aangaat. Dat wil dus in eenvou diger bewoording zeggen, dat, als een minister vraagt om ter zake van een of meer bepaalde posten uitgaven te mogen doen, vooraleer de Rekenkamer deze heeft goedgekeurd, de Rekenka mer verplicht is dit aan den Minister toe te staan. De uitgave wordt dan gecontroleerd volgens het repressieve stelsel, d. w. z. als zij geschied is. Bij hare controle heeft de Reken kamer slechts rekening te houden met de rechtmatigheid der uitgaven, d. w. z. zij gaat na of tegenover de uitgaaf een behoorlijke vordering staat, of de uit gaaf op den juisten begrootingspost is geboekt, of de betrekkkelijke be grootingspost toereikend is om daaruit de uitgaaf te voldoen, of de bescheiden, die ingevolge de wettelijke voorschrif ten als bewijsstukken moeten worden overgelegd, inderdaad aanwezig zijn. De doelmatigheid der uitgaaf valt buiten de beoordeeling der Rekenkamer. Met de vraag, of het geld, dat de Minister doet uitgeven, op andere wijze niet beter had kunnen besteed worden, heeft zij zich derhalve niet in te laten. De Rekenkamer heeft niet alleen de contróle voor alle uitgaven des Rijks, zij heeft ook de contróle over alle ont vangsten. Daartoe worden aan haar maandelijks staten van de ontvangsten overgelegd. De rekening van het Rijk loopt over een dienstjaar, dat parallel loopt met een kalenderjaar. Het dienstjaar 1921 loopt b. v. van 1 Jan. t/m 31 December 1921. Uitbe talingen op een dienstjaar kunnen echter nog geschieden tot 12 maanden na afloop van het dienstjaar. Op het dienstjaar 1921 kunnen derhalve nog tot 31 December 1922 uitbetalingen plaats hebben. Daarna wordt de dienst gesloten en controleert de rekenkamer de rekening, die van de ontvangsten en uitgaven van den dienst wordt op gemaakt. Geeft deze aanleiding tot opmerkingen, dan brengt de Reken kamer deze ter kennis van den Minister, die aan de opmerkingen zooveel mo gelijk tegemoet komt. Het komt voor, dat de Rekenkamer, ook nk gepleegd overleg met het be trokken ministerie, meent een post niet te kunnen goedkeuren. Deze niet-goedkeuring kan uiteraard alleen voorkomen, ten aanzien van een post, waaromtrent een voorbetaling is geschied, die de Minister dus op eigen verantwoordelijkheid in afwachting der goedkeuring van de Rekenkamer heeft gedaan. Tegelijk met de inzending der reke ning aan de 2e kamer, geeft de Reken kamer kennis van de posten, die zij meent niet te kunnen goedkeuren. Ter zake dezer posten, zal de Minister zich tot het Parlement hebben te wenden, en 'n papier in je zak hebben van die smerige fladderdas, die jouw kop op hol brengt. Kom er dan rond voor uit en durf er met je vrouw over te pra ten." „Nou.... nou.... zoo bedoel ik 't niet, Trees.. hierzoo, as je 't nog zoo graag wil zien Meteen schoof ie haar 'n papier toe, waarop met greote letters en veel lawaai 'n vergadering werd aangekon digd waar mevrouw Holand Rolst en nog 'n paar maatschappij-redsters het woord zouden voeren. Trees las he papier aandach tig. Koos begon, om z'n houding wat te rechtvaardigen, gewichtig te boomen over anti-militairisme, mcederschaps- zorg, Groenendaal-kwestie en nog meer wat er in die oproep stond aangekon digd. Trees ging daar niet op in. Alleen vroeg ze, of hij wel eens 'n vergadering van „z'n eigen kant" had bijgewoond. „Vroeger wel esmaar de laatste jaren niet meer.." „En wou je hier naar toe gaan „Ja, Zaterdagavond is 't.... hij komt me afhalen." „Kijk, da's aardig van 'm je zou zeggen.... 'n man met zulke mooie idealen, die iedereen vanzelf moet vol gen, dat staat hier immers, dat die nog zooveel moeite doet...." „Je weet niks van die man.'t is 'n eerlijke vent, die mooi en overtuigend kan sprekende heele maatschappij mot anders worden...." „Maar als jij nou eerlijk wil zijn, Koosen met alle geweld naar die vergadering wildan most je toch ook en in de eerste plaats es 'n ver gadering van je eigen kant bijwonen. Dan hoor je 't van weerszijeEn dat komt nou toevallig erg mooi uit. D'r is morgenavond 'n vergadering van de kiesvereeniging met twee spre kers 'n pater en 'n kamerlid men- schen die 'n heeleboel meer verstand hebben als wij. Ik ga mee, want de vrouwen komme nou ook 'n woordje meespreken bij de stembus. Afgespro ken, Koos „Nou, mijn 'n zorg, maar ik vin anders „Nee, nou nog niks vinden.. eerst luisteren.... Jij bent 'n heele goeie man, Koos, maar omdat je van je eigen beweging te weinig afweet kun nen ze jou van alles op je mouw spel den Trees bracht het gesprek toen weer op andere zaken en de avond verliep heel kalm. De enthousiaste vergadering was afgeloopende redenaars werden geroemd en er werd druk en gezellig nagepraat door de naar huis keerende troepjes. Trees en Koos zwegen samen. Met opzet begon zij er niet het eerst over liet hem rustig nadenken. Het duurde 'n kwartier eer Koos, na 'n kort keelschraapje zei :,,'t Was vol hè „Nou, stikvol." Weer 'n poosje stil. „'n Paar goeie sprekers, hè „O, dat dacht 'k ook" zei Treès glimlachend. „Had je ze nog nooit gehoord „Nee.... nog nooit.... 't viel me erg meeniet zoo preekerig zie je „Heelemaal niet.... en dingen, die allemaal waar zijnof niet soms „Tenminste, ik kan me niet voor stellen, dat zulke menschen de boel voor 't lapje houwen." „Juist, Koos.... en als jij nou Zaterdagavond die andere menschen hoort, dan denk je precies 't zelfde dan denk je óók dat zijn allemaal waarheden als 'n koe. Dat komt, omdat jij niet vast genoeg in je schoenen staat, Koos.... je plichten zijn zoo'n beetje in de slof geraakt. Je bemoeide je heelemaal niet met 't Roomsche ver- eenigingslevenje ging nooit es naar "zoo'n flinke spreker luisteren. Zoo'n avond als deze geeft je weer 'n veel betere kijk op die dingen waar of niet „Daar kan 'k niks op zeggen." Meer zei Trees nieten ook thuis werd de avond gepasseerd zooals alle andere. 't Was Zaterdagmiddag. Koos liep wat onrustig te draaienpakte telkens iets anders aan en schoot ner-, gens mee op. Trees zei niets. Die dachtdraai jij maar, da's geen slecht' teeken. Tegen half acht zei ze :„Je mag wel opschieten." „Hm'k heb er niks geen zin in, maar 'k vin 't toch beroerd om 't 'm te zeggen, 't Is eenmaal afgesproken." „Wil ik 't 'm zeveen kunnen oeaweimen, waardoor deze loslaat en op deze wijze onzen darm ver laat. In sommige gevallen echter biedt hij een zoodanigen weerstand dat wij eerst den patient op dieet moeten stel len, alvorens deze middelen toe te pas sen. Al deze ellende en narigheden kan men zich besparen als men weigert on gaar rundvleesch en varkensvleesch te nuttigen. Hiermede heb ik, naar ik meen, een en ander voldoende over dit onderwerp toegelicht. MEDICUS. OOGSTBERICHTEN VAN BOOM ZADEN. De verwachting van -den jaarlijkschen boomizadenoogst werd tot nu toe voor ons land niet officieel samengesteld en ge publiceerd. Het is de bedoeling dit in ver volg omstreeks midden September van wege het Rijksschouw-proefstation te Amersfoort te doen. In verschillende streken van ons land wordt de verwachte zaadoogst van de be langrijkste boomsoorten door medewer kers vastgesteld en deze gegevens worden ingezonden bij het rijksboschbouw-proe f- station. Hier worden deze gegevens voor het geheele land beiwerkt en aan diverse dag en weekbladen ter puibliceering aange boden. Belanghebbenden kan het oogstbe- richt op hun verzoek worden toegezonden. De oogslverwachting wordt uitgedrukt in cijfers; daarbij beteek'ent: het cijfer 100 een zeer goede oogst; het cijfer 25 een matige oogst; het cijfer 0 een misoogst* Begin September zijn de volgende oogst- cijfers aangegeven; Boomsoort: Oogslverwachting 1921 j22 1922,123 Grove Den 25 25 (0—30) (050) Spar - 25 (0ïoo) Bergden 25—50 25—50 Zc-eden 50 25—50 (25—50) Groene Douglas 10 (0—50) Zomereik 50 (25100) Winterei'k 25 (0—50) Amerik. Eik 25 (0—50) Beuk 25 (0—50) Hieronder moge nog een en ander ter toelichting volgen. De tusschen haakjes ge plaatste cijfers geven de grenzen aan, waartusschen de oogstcijfers zich bevv-egen. 1. Grove Den (Pinus sylvestris). Bijna algemeen wordt een matige oogst ver wacht, alleen op de Noord-Veluwe wordt'n goede oogst, elders b.v. Midden-Veluiwe, wordt misoogst geconstateerd. Vele kegels worden door eekhoorntjes op gegeten. De kegels zijn op vele plaatsen slecht ontwikkeld door de droogte, zoodat in verband met het gering aantal kegels de winning van grove dennenzaad in het a.s. seizoen moeilijk zal zijin. De oogstver- wachting van grove dennenzaad 1922/23 is gebaseerd op de i-jarige kegeltjes, die ge vonden zijn. Hetzelfde geldt voor de ver wachting 1922/23 betreffende zeeden en bergden. 2. Spar. (Pdcea excelsa). In de omge ving van Arnhem moet op een misoogst worden gerekend, terwijl voor den Ach terhoek, Utrecht, de Duinstbeek, Noorde- „Jij?" „Ja, waarom niet.... ik kan, me best ^voorstellen, dat 't \o r jou zoo'n pretje niet is.... naaernand zal je wel flinker van je afspreken.... dat komt wel. Nou, je heb 't maar voor 't zeggen." „Goed, zeg jij 't'm dan maar." Kwartier voor achten werd er ge beld. „Daar is ie" riep Koos 'n beetje zenuwachtig.... „Denk er om, Trees, geen herrie." „Herrie? Waarvoor? Als hij netjes blijft zal ik 't ook zijn." Ze deed de voordeur wijd open. Op de stoep stond iekeek even ver bluft „Ah.... juffrouw.... is uw man thuis „Zeker, meneerheelemaal." „Ik kom 'm halen.... hij weet er van „Ik weet er ook van, want man en vrouw is één, ziet uMaar uit naam van m'n man kan ik u wel mede- deelen, dat ie geen idee heb om mee te gaan. „Zoozooen moet u me dat vertellen „Nou meneer, dat zal toch wel 't zelfde blijven, niet „Ja, jaik begrijp 't alhij mag niet van de vrouw". „Dat heb u edele toch an 't verkeerde end, maar afijn, dat zal u misschien toch wel niet gelooven." ,,'t Is wat mooi's.... tegenwerking van 'n vrouwmaar 't is goed, help jij je man maar dom houwen, hoorhou 'm maar thuiswacht maar.. d'r zullen nog wel es andere tijden komen." ,,'t Is te hopen, meneer, want zóó is 't óók niks gedaan „Ach, mensch, wat weet jij d'r eigen lijk vanwat weet jij van ons stre ven af „Gelukkig niet veelmaar als 'k dat papiertje zoo es nakijk, dan zijn we 't in 'n heeleboel dingen toch al aardig met mekaar eens. Of dacht u, dat de Roomsche moeders 't zoo lollig vinden, om hun jongens naar die sme rige kazerne te sturenniks hoor maar 'n paar flinke soldaatjes zoo'n beetje inhouwen kan toch geen kwaad je kan nooit weten of er niet es zoo'n stelletje bolsjewieken de boel overhoop willen gooien'k wil best geloovei lijk Limburg "en Oostelijk Noord-(Brabant slechts een matige oogst wordt verwacht. Alleen de oogstberichten uit Assen, Ug- chelen, Oisterwijk en Rijabergen zijn goed. Het zal dus in tegenstelling met veel an dere jaren mogelijk zijn eenig sparrenzaad ie winnen. 3- Bergden. (Pinus Montana). De be richten hebben in hoofdzaak betrekking op de duinen. z.ooals gewoonlijk is de ver wachting dit jaar vrij goed.» 4- Zeeden (Pinus maritima). Voor deze houtsoort werden bijna uitsluitend oogst berichten ontvangen uit de duinen, Noord< Brabant en Limburg. 5. Groene Douglas (Fseudotsuga Dou- glasü). De weinige berichten over den groe nen Douglas hebben in hoofdzaak betrek king op Gelderland. De verwachting loopt zeer uiteeen, doch is in de meeste opga ven een misoogst. 6. Zomereik. (Quercüs pcducculata). rij-wej ov eral in het land is de verwach ting maLig tot goed. De berichtgevers wij zen echter op het vroege afvallen der eikels. 7. V intereik. (Quercus sessiliflora). Zooals te verwachten was kwamen van deze boomsoort slechts een bepe-kt aantal berichten in en deze hebben uitsluitend b - trekking op Gelderland en Oostelijk Noord-Brabant en Limburg. De matige oogst, die vrii algemeen verwacht wordt, zal toch stellig belangstelling wekken bij hen, die deze vrij zeldzame, doch goede houtsoort zoo gaarne verder aanplanten. De wintereik kwam hier vroeger in veel grooter aantal voor. 8. Amerik. eik. (Quercus rubra). De ver wachting is matig te meer omdat reeds vele vruchten afvallen. In de omgeving van Arnhem, Ede. Woudenberg, Breda en de Duinstreek wordt een misoogst gecon stateerd. 9. Beuk (Fagus sylvatica). De beuken bloeiden dit voorjaar sterk. De oogslver wachting is echter matig door de droogte, het vroeg afvallen der vruchten en eek- hoornschade. In verband met het boven staande zij er op gewezen, dat 'de langdu rige droogte in het algemeen een zeer schade]ijlen invloed op de vruchtontwik- keling heeft gehad. Aan de medewerkers is verzocht be langrijke wijzigingen in den te verwachten oogst mee te deelen, opdat ook daarvan publicatie kan plaats hebben ZWEMSPORT. NIEUWE WERELDRECORDS. Na beëindiging van de wedstrijden om de Engelsche kampioenschappen h:e'd a Belgische zwemmer Gerard Blitz ee i ra demonstraties te Ex eter (Engelandk Tea overstaan van vijf Engelsche of'fic'a s zwom hij een 400 meter rugbaaa in 5 min. 591/5 sec., waardoor hij een nieuw wereldrecord op zijn naam vestigde, aan gezien hij het bestaande record van Pentz 19X4 (Magdeburg) 6 min. 6 sec. mot 0 4/5 sec. verbeterde. De nieuwa wereldrecordhouder zwom de gekee'e baan met zijn bekenden rugcrawl. De bekende Amerikaanscbe snelzwem- ster, Miss Ethelda Leybtrey, zwom in Brighton Beach.de 2X0 Yards vrije slag fn 2 Ie. in. 3&1/5 sec. Zij verbeterde daar mede het wereldrecord, dat op naam van Miss Fanny Dura k (Australië) stond gemaakt op de Stockhohnsche Olympia de (2 min. 37 sec.) met 4/5 sec. In Honolulu werd een nieuw were'd- record gemaakt op de dames-estafette- baan 4 maal 100 meter in 4 min. 45 sec. dit jullie in je vuisie zoüe lachen als er geen een gewapende man meer was.." „Juffrouw, je beleedigt meje weet er geen snars vanwat be- teekent dan voor jullie 't gebod „Gij zult diet dooden „Dat zou u niet vragen ais u goed wist wat dat beteekende. Maar bij ons zijn er nog negen andere geboden óók, en als die door iedereen waren onder houwen zou er nooit geen oorlog ge weest zijn. 't Is heel gemakkelijk om er zoo'n paar dingetjes tusschenuit te pikken, om er mee op te scheppen. En dat gebod wat u bedoelt verbiedt ook zelfmoord, waar je vriend Groenen- daal nou mee bezig is. En voor moeder- schapszorg zijn wij óók te vinden, meneermaar alleen voor moeders, die nog zoo „achterlijk" zijn, om er 'n wettige man op na te houdenniet voor sletten, die hun naam van vrouw in de modder smijten. Zooiets vindt u weer in een van die andere negen gebcje als u 't de moeite waard vindt, om die eerst even te bestudeeren, kom dan nog maar es praten.... u zal trouwens nou niet veel tijd meer heb ben ,,'k Ben gek, dat 'k nog naar je luister." „Me goeie man, ik hou je toch niet vast 'k Wil je geen ocgenblik van je mooie idealen afhouwen.... maar die hebben wij ook.... en we hebben d'r nog 'n héél mooi ideaal bij, dat zal ik u later nog wel es zeggen, als 't gelegen komt." „Stik, kreng!" „Hè, da's nou niet netjes van u, om uwes overledene grootmoeder d'r in te betrekken.... had 'k niet gedacht van zoo'n nette meneer met 'n fluwee- len jassie en 'n das van twee el lang. Ik zal maar gauw naar binnen gaan, want ik heb geen opvoeding genoeg gehad om me woordjes zoo te kiezen als u." De meneer ging vloekend heen hij moest zich 'n weg banen door 'n dichte groep omstanders, die belang stellend hadden geluisterd en Trees lachend toeknikten. Ze deed de buren 'n zacht en vrien delijk verzoek, waarop van de andere zijde 'n belofte volgde. Koos had het gesprek met den ide- alistischen „vriend" bovenaan de trap afgeluisterd. Toen ze bij hem kwam deed ook hij 'n belofte. 't Is 'n best huwelijk geworden. G. N. Openbaar debat. Men had Trees gewaarschuwd 't Zal er bij Koos „niet erg dik op". Nou ja, hij ging wel naar de kerk, maar dat was misschien in hoofdzaak om haar vroeger zag ie er niks in, om es over te slaan en ais Trees niet met 'm gean- gageerd was, nou.... zou je 's zien! Trees moest 't zelf weten, maar als ze eenmaal getrouwd waren zou ie heel gauw z'n plichten d'r heelemaal aan geveb. Dat ging doorgaans zoohij was van jongen af al an de rooierige kant geweest. En Trees wist 't zelf. Ze liet de wijze raadgevers en geef sters rustig babbelen, en als 't haar verveelde zei ze Jullie weten d'r niks van. Koos is 'n goeie knul, maar hij mot 'n beetje geleid worden.... hij laat z'n eigen gauw bepraten voor 't verkeerde, maar óók wel voor 't goeie en die taak is voor mij als we getrouwd zijn.. daar hoeft 'n ander zich niet mee te bemoeien. Menschen, die Trees meer van nabij kenden, geloofden dan ook, dat die taak haar wel was toevertrouwd. Toen ze gehuwd waren ging 't best in de wittebroodsweken, 's Avonds zat Koos de krant te lezen of prutste aan een of ander liefhebberijwerkje. Trees zorgde, 'dat'de kamer er gezellig uitzag en er ''n flinke kan koffie disponibel was. Wat haar niet beviel was, dat Koos wat stiller werd, soms verstrooide antwoorden gaf en soms moeite deed om opgewekt te zijn. Op 'n avond kwam ie wat later dan gewoonlijk van karwei. Trees hoorde hem beneden met iemand praten, die erg vriendschappelijk afscheid nam. „Had je 'n kennis bij je?" vroeg Trees, toen ze hadden gegeten. ,,Ja, die werkt op 't zelfde karwei *t is 'n schilder.aardige knul." „Zoo'n getrouwde man „Nee, vrijgezel.... hij is hier ergens in de kost." „Nouals 't 'n nette jongen is.. maar dat spreekt-van zelf.... anders liep jij niet met 'm op.... 'k Zou •teggen, neem 'm dan es mee.... die jongen heb hier misschien niet veel gezelligheid. Kan ie es 'n potje met je dammen of zoo „Wat Hem meenemen Hier in h'Ms Nee, daar is hij de man niet naar. Die jongen gaat heelegaar op in le propaganda. Die knul heb mooie ideëen, hoorecht mooie ideëen 'k mag 'm graag hooren pratenhee lemaal nie dat schijnheilige, dat huichel achtige wat je bij ons soort menschen vindt." Trees begreep, dat ze nu heel voor zichtig moést zijn. Ze begon ineens over andere dingen te praten en stelde voor nog es 'n straatje om te gaan. Dat gebeurde. Maar den volgenden avond, tegen het uur waarop Koos moest thuis komen, zat Trees bij het raam uit te kijken. Het duurde niet lang, of ze zag hem aankomen met 'n bleeke jongeman, die 'n fluweelen jasje droeg en 'n das tot aan de middelste knoop van dat jasje.... en 'n breede, slappe hoed. Hij had 'n tasch onder z'n arm daaruit nam hij 'n papier, wat hij Koos in z'n hand stopte. Trees bleef weer heel gewoon doen Eerst 'n paar uur later vroeg ze ver trouwelijk :„Zeg, Koos, mag ik dat biljetje ook es zien „Welk biljetje schrok hij op van z'n krant. „Heb je vriend je dan geen papier gegeven „Hoe kom je daar nou bij „Omdat ik 't zag." „Oo...-. dat was niks..., 'n dingetje van 'n vergadering of zoo iets „Noula's kijken..., of heb je 't al weggegooid „Ach, da's niks voor jou, da's geen vrouwenkost „Zoo, Koos.... maar als 't geen kost is voor mij, dan is 't dat voor jou net zoo min. En als 't wat goeds was, dan liet je 't me direct wel zien, of dan dorst je 't toch tenminsH wel uit je zak te halen waar ik bij ben." „Nou, hou je gemak maar...." „Gemak Ik praat toch heel gewoon met je, Koos Of niet „Nou ja „Stil es effeje had 't gisteravond over de schijnheiligheid en de huiche larij onder ons soort menschendaar bedoelde je natuurlijk onze eigen gc- loofsgenooten mee.... maar weet je wat óók huichelarij is? 'n Roomsche krant zitten lezen waar je vrouw bij is ten einde te verkrijgen, dat ondanks' de weigering der Rekenkamer om de betrekkelijke posten te vereffenen, deze toch bij de wet worden goedge keurd. Zoude een der beide Kamers der Staten-Generaal weigeren hiertoe mede te werken, (wat, voor zoover ons bekend is, nog nimmer is geschied) dan blijft de Minister voor de gedane uitgaaf persoonlijk aansprakelijk.''/ Niet alleen is de Rekenkamer belast met de controle op de Rijksgelden, ook de rekeningen van de provinciale be sturen worden aan haar ter finale slui ting, zooals de instructie der Reken kamer het uitdrukt, opgezonden. Hier geschiedt echter de contróle eerst, nadat de rekening door de Provinciale Staten is goedgekeurd. Ook oefent de Rekenkamer contróle uit op de rekeningen der Gemeente besturen. Niet echter op die van alle gemeentebesturen het nazien van de rekeningen van circa 1100 gemeenten zoude ook voor de Rekenkamer een te omvangrijke arbeid zijnhet is trouwens overbodig, want de rekenin gen der gemeentebesturen worden op de provinciale griffiën nagezien. Uit elke provincie kiest echter de Reken kamer enkele gemeenten uit, wier be reids door Gedeputeerde Staten goed gekeurde rekening, door haar (de Re kenkamer) aan een nader onderzoek wordt onderworpen. De Algemeene Rekenkamer bestaat uit zeven leden. Uit de leden wordt de voorzitter door de Koningin benoemd. Zooals boven vermeld, geschiedt de benoeming der leden door de Koningin uit een voordracht van drie personen, opgemaakt door de 2e Kamer. Aan deze voordracht is de Koningin ge bonden. Benoeming voor het leven en af zetting alleen bij uitspraak van den Hoogen Raad, heeft de grondwet voor geschreven om de leden van de Reken kamer absolute onafhankelijkheid te waa'bo gen opdat nimmer een minister in hei reit, dat een lid der Rekenkamer hem naar zijn meening te scherp con troleert, aanleiding zou kunnen vin den, om zich van diens titularis te ontdoen. De Voorzitter der Rekenkamer geniet eene bezoldiging van 8000.die der overige leden van 7000.'s jaars Aan de Rekenkamer is een secretaris toegezegd, die door de Kroon wordt benoemd. Tevens heeft zij een staf van ambtenaren, bestaande uit referenda rissen, hoofdcommiezen, commiezen en adjunct-commiezen te harer dispo sitie. LINTWORM. II Den vorigen keer hebben wij gezien welk een groote rol de vrouw speelt bij de bereiding voor het varkensvleesch, doch daarmede mag zij met de handen in de schoot blijven zitten. Waar de overwinning behaald is op net berei den van het varkensvleesch, zij het dan ook maar ten deele, zoo moet deze ook volgen op die van het rundvleesch en ik ben er van overtuigd, dat ik bij mijn lezeressen hier niet te vergeefs aanklop. Zonder uw kookkunst gering te schat ten, neem ik toch de vrijheid te ver onderstellen dat de meesten uwer uit onwetendheid handelen. Welnu verhit uw rundvleesch voor taan tot een temperatuur van 50 graden Celsius gedurende 1 minuut dan is het voorstadium voor de Toenia Saginata zeker dood. Alleen zult gij vragen hoe weet ik dat het stukje vleesch aan een temperatuur van 50 C. blootgesteld is geweest, want ik kan toch moeilijk altijd een thermometer naast mijn biefstukje in de pan leggen. Dit is niet noodig, geachte lezeres. Men laat het stukje vleesch zoo lang braden dat wanneer men het uit de pan haalt, het bloed dat er uitdruipt donkerrood .gekleurd is. In dit geval kan men er van Verzekerd zijn,dat de huisgenooten ge- 'spaard zullen blijven voor infectie met lintworm.Meestal wordt nu een besmet ting zeer gering geacht, ja er wordt niet zelden min of meer mede gespot. Het valt niet te ontkennen, dat som migen weinig of geen last hebben van een lintworm, die in hun maagdarm kanaal vertoeft, terwijl wij toch zijn aanwezigheid kunnen vertoonen uit de eieren, die in de faeces van den patient voorkomen. In vele gevallen echter ver oorzaakt de aanwezigheid van den Toenia velerlei bezwaren. Soms uiten de lijders uitsluitend vage klachten,zoodat alleen de aandacht-van den opmerkza- men onderzoeker gevestigd wordt op een lintworm. Men klaagt sinds geruimen tijd door gaans over wat misselijkheid, moeheid en matheid. Men heeft geen werklust en is wat kieskeuriger dan anders. Slechts het onderzoek der faecalien van onzen patient kan bij zulke vage klach ten uitsluitsel geven op de vraag of mo gelijk ook een lintworm hiervan de oor zaak is. Niet altijd wordt het ons echter zoo moeilijk gemaakt, doch klaagt de patient vaak over vrij heftige buik pijnen, terwijl de ontlasting zeer onge regeld is. De eetlust is soms buitenge woon groot, doordat de lintworm veel voedsel aan het lichaam onttrekt. Naast deze bezwaren, die onze aan dacht op het maagdarmkwaal plegen te vestigen, hebben wij dikwijls de ty pische lintworm symptonen, waarvan ik U enkele wil noemen. Allereerst hebben wij het kietelend gevoel in de neus, alsof of er met een veertje in ge peuterd wordt, verder klaagt onze patient over hartkloppingen, hetgeen bij nerveuse personen aanleiding geeft tot angst voor een hartgebrek. Voorts wordt de lijder door heftige hoofdpijnen gekweld (Migraine aanvallen) Wat zoo de allerbelangrijkste ver schijnselen zijn. Langen tijd heeft men gemeend, dat al deze z. g. lintworm symptomen reflectorische verschijnse len waren. Tegenwoordig hechten de meesten meer aan een vergiftiging. De in ons darmkanaal vertoevende lint worm scheidt waarschijnlijk onder be paalde omstandigheden vergiftige stof fen af en deze laatste zouden de bo vengenoemde verschijnselen te weeg brengen. Het meest voor de hand ligt om den ongenooden gast met een laxeermiddel te verdrijven. Dit lijkt eenvoudig. Al leen komen wij daarmede niet altijd klaar, daar de lintworm zich soms zeer stevig in onzen darmwand door middel van zijn zuignappen en kaken, vast hecht. Wij beschikken echter nog over andere middelen n. 1. die de lintworm

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5