Derde Blad. BUITENLAND. Indische Kroniek. DE VIOOL. Kerk en Schooi ZATERDAG 24 SEPTEMBER k I I I I I 1 1 STEENTJES VOOR DEN BOUW DER OPVOEDING FEUILLETON. HET ONGELUK TE OPPAU. IERLAND. GEM. BUITEHL, BER10HTEH. Zevende steentje van het derde tiental. Wat gij eens aan uw kinderen ge boden of verboden hebt, moet nauw. keurig door hen worden nagekomen. Gebieden of verbieden zonder ernst, als 't ware uit sleur of gewoonte, is te vergelijken bij een te lage heining of muur, waar moedwillige jon ens la chend overheen springen. Daarom, ziet wel toe of hetgeen gij geboden hebt, ook wordt nagekomen. Immers, als ge, daarop geen acht flaat, dan zullen uw kinderen al heel gauw uw geboden in den wind slaan. Staat er ook op, dat zij volbrengen, wat hun op school is opgelegd. Als gij uw kinderen stijft in ongehoor zaamheid jegens hun meesters en leeraren, dan kunt ge ook niet verlan gen, dat zij U gehoorzamen. Uw wil moet voor uw kinderen een wet wezen, maar ouders doen verkeerd, als zij gebieden of verbieden, zonder *r bij te denken, alleen naar luim of villekeur. Bedenkt dus, voor ge ze geeft of iftdeelt, of uw bevelen rechtvaardig en verstandig zijn, zoodat ge uw woor den niet behoeft terug te nemen. Dat werkt altijd nadeelig voor uw aanzien en ontzag tegenover uw huisgenooten. Als er onverhoopt een bevel of ver bod gegeven is dat niet deugt, dan moet het zonder uitstel of dralen worden ingetrokken. Ofschoon ik niet zal beweren, dat ge nooit een eenmaal uitgevaardigd bevel moogt terug nemen op verzoek van uw kind, zoo moet ge daar touh zelden toe overgaan. In geen geval als het kind U daartoe tracht te dwingen. Gebiedt of verbiedt toch vooral niet te veel in eens. Het opvolgen van uw bevelen mag aan uw kinderen niet te zwaar vallen. Door te veel in eens opg legi te krij gen, verliezen de kinderen den moed en geraken zij in de war. Gewent U er niet aan, om door overreding te trachten uw kinderen te doen gehoorzamenpaait ze nog minder met bel ften en belooningen. Daardoor leeren de kinderen niet uw, maar eigenlijk hun eigen wil te doen. Laat z ook niet vragen wat krijg ik, ais ik dit of dat doe of laat. Mochten ze U dit v agen, antwoordt dan een- voudiik zal tevreden over je zijn, en het zal mij pleizier doen, als ge ge hoorzaam zijt. Kinderen worden heb- en baatzuch tig als ze voor alles beloond of betaald worden, PATER FAMILIAS. t- Van 6 tot 13 Augustus is te Batavia gehouden het F. E. A. T. M.-congres. Onder deze naamaf'korting hoe is loch die methode om .alle benamingen tot de beginletters der titelwoorden af te korten zco allerwege gewoonte geworden? vonden wij in de Indische bladen aangekondigd het congres van de „Far Eastern Association of Tropical Medi cine. Het eerste congres van .deze inter nationale vereeniging vond in 1910 plaats 'Vb Manilla, do tweede in 1912 te (Hong kong, de derde in 1913 te Saigen, ter wijl het plan bestond om in 1915 te Ba tavia bijeen te komen, doch de oorlog was ook hier beletsel om daaraan gevolg to geven, en zoo heeft Insulinde's hoofd stad tot 1921 moeten wachten, alvorens zij gastvrijheid kon bieden aan de ver tegenwoordigers der medische wereld uit geheel het verre Oosten. Aan dit congres is deel genomen door Amerikanen, Engelschen, Australiërs, Ja- Roman door MYRTLE REED. Vertaald uit het Engelsch door Hem riëtte v. d. Waarden. 8. Ik heb haar eigenlijk maar heel weinig gekend, den eenigen keer, dat ik met haar in aanraking ben gekomen, was kort na jouwhuwelijk, toenikhie'r een tijdje logeerde. Het huis was lang gesloten geweest. Ze had met je ge reisd, en toen ze terugkwam, was ze al leen. Toen vroeg ze mij haar eenzaam heid een beetje te komen verlichten, en ik stemde toe. Nu was het oogenblik voor vertrou welijke mededeelingen daar, maar Mar garet maakte er geen gebruik van, en tante Peace eerbiedigde het. Hebben wij elkander igenlijk goed gekend zei de oude dame, op een toon, die geen antwoord vroeg. Ik her inner me, dat ik diep medelijden met je voelde, toen ik hier was, hetzelfde ge voel, dat jaren later in me opkwam, toen ik Iris vond. Ik verlangde er naar je te troosten, en, als ik kon, gelukkig te maken. Lieve tante Peace, zei Margaret zacht, u maakt me nu gelukkig en ik heb nu misschien nog meer behoefte aan uw sympathie dan toen. Uw heele leven is één streven de menschen om paneezen, Portugeezen en Chineezen. De Fransclien hadden, op grond van het feit, dat er ook voordrachten in 't [Duitsch zouden worden gehouden, aanleiding ge vonden hunne persoonlijke medewerking aan of tegenwoordigheid op dit congres bij voorbaat te ontzeggen. Zij achtten de klove, geschapen door de bekende bro chure der Duitsche geleerden: „Es is nicht wahrl", te groot om thans reeds te worden overbrugd! Wel hebben zij hun arbeid ten dienste van het congres ge stold, en voordrachten ingezonden, die daar zijn voorgelezen. Ondanks dit gemis is dit congres voor Tropische Geneeskunde door de interna tionale deelname zeer belangrijk geweest, en hebben de autoriteiten te Batavia zich uitermate ingespannen om de deel nemers een waardige ontvangst te be reiden. Van zelf sprekend had de Landvoogd het beschermheerschap aanvaard, cn had den in 't uitvoerend comité personen als Dr. de Vogel, hoofd van den B. JJ. D., Dr. Nijland, directeur van het Instituut Pasteur, Prof. Kuenen, voor zitter van het Koloniaal Instituut te Amsterdam zitting genomen. Het program bevatte, behalve de voor drachten in volle zittingen of sectie-ver gaderingen, een reeks van festiviteiten, bezoeken aan verschillende inrichtingen, excursies naar Wonosobe, een der pest- gebieden, doch ook naar Bandoeng, Ga- roet, Djooja, de Boro-Boedoer, om aldus de buitonlandsche congressisten tevens „Mooi Java" te toonen. Het geviel, dat me, kort na de le zing van dit uitgebreide en aantrekke lijke program van hot F. E. A. T. M.- congres, van tweeërlei zijde literatuur onder de oogen kwam, betrekking heb bende op de „Volksgezondheid" in Indië. Het was vooreerst het verslag van de besprekingen in den Volksraad ovor dit onderwerp, en voorts kreeg ik het 3e deel in handen van do ge3chriftenreeks, die onder den titel van „Kromoblanda" in 't licht worden gegeven door den onvermoeiden strijder voor een gezonder Indië, den Heer H. F. Tillema. Ik wil niet het geringste afdoen aan do wetenschappelijke waarde van een Congres, zooals het hierboven genoemde, ik begrijp ook als loek het nut van de uitwisseling dor meeningon, het toetsen van elkanders uitkomsten, het vergelijken van eikaars ervaringen, waar toe dit Congres aan de geneeskundigen uit allo streken van het Oosten bcod doch ik begrijp nog beter, dat een der Inlandscho Volksraadsleden dringend ver zocht dat de B. O. D. het toch als-je- blieft niet te veel in de breedte, doch wat meer in de diepte zou zoeken. Daar is in Indië nog zoo overmatig veel te doen, dat behoort tot de meest eenvoudige hygiënische verzorging der bevolking. „Nog altijd aldus de Regent van Blora in den Volksraad staat het gros der bevolking buiten de behoedende en de genezende zorg onzer medici." Hoe komt dit? De oorzaak van dien onbevredigenden stand van zaken is gelegen in het buiten de maatregelen houden van de bevol king. De hooge heeren de medische wereld behoort voor onze tani's tot de hooge sferen de hooge heeren denken goede dingen nit, maar het volk wordt er buiten gelatenhet weet er abso luut niets van, het leeft zijn eigen desa leven, zonder iets te vermoeden van wat er over zijne gezondheid wordt over wogen en wordt besloten door den B. G. D." Inderdaad, deze stand van zaken is volgens de „parlementaire" spreek wijze van hot Inlandsche Volksraadslid „onbevredigend". Nu ik schrijf, ligt Tillema's boek voor me open. Mijn God.... wat een ellende wordt daar blootgelegd! Ach, de Nederlander die naar Indië is getrokken, om er een „ruimer" bestaan te vinden, die zelf aan een der mooie lommerrijke lanen wcont, die do Indische steden zoo aantrekkelijk maken, in een der ruime, luchtige woningen zooals me 20 vooral vroeger wist te bouwen, hoe weinig weet hij af van de toestanden, die aangetroffen worden in de kampongs, bijna in zijn onmiddellijke nabijheid. Wel licht leest hij des avonds in de krant, u heen gelukkig en tevreden te maken. Ik hoop het, ik tracht het ten minste. Nu we er toch over spreken als ik er niet meer zal zijn, kemt dit huis aan jou dan aan Lynn en zijn kinderen. Dank u. Een oogenblik trilde Margaret van vreugde over deze gift, toen was het alsof het bloed uit haar hart vlood, err schaamde ze zich. Voor Iris heb ik goed gezorgd, ging miss Field voort. Ik heb haar lief als mijn eigen, dierbare dochter, maar ze is niet van onzen stam. Op hetzelfde oogenblik kwam Iris, lachend en gillend langs het htiis gevlo gen, met Lynn in vollen vaart achter haar aan. Mevrouw Irving ging naar het raam en kwam weer terug met oogen tintelend van pret. Wat is er aan de hand vroeg tan te Peace. Lynn achtervolgt haar. Ik geloof, dat hij een worm tusschen zijn vingers houdt. O, vast, iris is bang voor wormen. Dan zal ik direct naar hem toe gaan en 't hem verbieden. Neen, laat het hen samen uit vechten. We zijn maar eens jong, en het voornaamste voorrecht, dat de Jeugd vraagt, is, haar eigen strijd te mogen strijden. Het is verkeerd begrepen vrien delijkheid, tusschenbeide te komen, ze moeten niet week gemaakt worden, voor alles wat nog komen zal. De Jeugd, herhaalde Margaret. De schoonste cave der goden, die we niet wanneer hij in een makkelijke stoel ge- t zeten genoegelijk een kopje thee drinkt, de ziekte-cijfers van de Inlandsche be volking; dat het aantal malaria-lij ders onder de inlanders in Ba tavia door elkaar genomen 37 tot 40°/o bedraagt, dat aan de kunststreek zelfs 100 °/o ia besmet. Wanneer het hem inter- resseert, dan kan hij lezen hoe de Regee ring in den Volksraad den toestand niet zoo zorgwekkend vindt, dat de sterfte cijfers onder de inheemsche bevolking op Java in de jaren 1917, 1918, 1919 en 1920 respectievelijk 20.5 0/00, 37.5 0/00 27.8 0/00 en 24 0/00 bedroegen, doch dat deze cijfers toch nog gunstig afsteken te gen die van de omringende landen, waar in het beruchte influenza-jaar de morta- litoitscijfers 52,85 0/00 (Engelsche straits) en 46,4 0/00 (Philippijnen) bedroegen. Wat zeggen echter deze cijfers aan den doorsnee-krantenlezer? Deze weet ze immers toch niet te taxeeren. Doch laat hij eens tot zich nemen wat in Tillema's boek staat te lezen en te zien, en hij zal een juister be grijp krijgen van den staat van zaken, dien we zonder blikken of blozen „Volksgezondheid" noemen Daar zijn photo's van „openbare ri- oolen, tevens badplaatsen", te Batavia, te Buitenzorg, van armzalige krotten in eene omgeving van „modderpoelen en goten met sla/nccrende dikke zwarte drab, waaruit do rottingsgassen voort durend doch moeizaam opborrelen", zoo als dr. Neeb in een openbare lezing beschreef. Daar zijn lange hoofdstukken met beschrijvingen van het optreden der meest gevreesde ziekten, pest, cholera, malaria, pokken, e.d., ook vindt men er verhaald hoe moeilijk het is om de bevolking onze westersclie wijze van ziekte-bestrijding te doen apprecieeren, hoe bijv de .Makassaren en Boegineezen in de vaccinatie zien een stempeling tot „boeda goebernemèn" (gouverne- mentsslaaf),hoe men op Atjeh, Suma tra's Westkust en Bali haar beschouwt als het ontvangen van een „Tjap blan da" (Ilollandsch merk, herkenningstee- ken), waardoor de mannen verplicht zou den zijn om het gouvernement als sol daat te dienen! Daar is een veelheid van beschrijvingen en gegevens betrekking hebbende op allo gebieden van het Indonesische eilanden rijk, o.m. ook afkomstig uit da Katho lieke Missie-tijdschriften en van persoon lijke mededeelingen van onze Missiona rissen, dat we niet anders dan grooten eerbied kunnen hebben" voor dit moei- tevol verzamelwerk. Ik neem hier eene aanhaling over uit do openbare lezing van Dr. Neeb, waarin deze eene beschrijving geeft over de „Kampongtoestanden" te Batavia: „Het resultaat mijner bevindingen is geweest, dat ik met toestanden heb ken nis gemaakt, zóó diep treurig, zoo strij dig met elk elementair begrip van hy giëne, zoo onverantwoordelijk tegenover do samenleving, voor eene beschaafde natie, die er reeds drie eeuwen koloniën op na houdt en zich erop verhoovaardigt zo ethisch te besturen, zó'ó onwaardig, zóó krenkend en grievend, indruischend tegen het gevoel van eigenwaarde van ieder rechtgeaard Nederlander, dat het mijns inziens plicht is U hierover in 't openbaar mededeeling to doen." Het is zoo goed te verstaan, dat de heer Tillema irf zijn voorrede deze bou tade geeft: „Men roept luide om „rechten". Dat is een verheugend verschijnsel! Maar om het recht, het recht gezond te zijn, ener giek en flink én krachtig, opdat men van de verkregen „rechten" het „rechte" "'gebruik zal kunnen, om dit alle andere in beteekenis overheerschende recht: daarom vraagt fluisterend nog maar een heel enkele Indonesiër." In tal van streken heerschen nog diep- treurigo toestanden. De meening, vaak verkondigd, dat de menschen daar in hun „oertoestand" zoo gelukkig zouden zijn, is onjuist. Het is ncodig er bescha ving en gezondheid te brengen!" Inderdaad, doch ik maak er eene op merking bij Het zal een „gezonde" beschaving moe ten zijn, die niet alleen het lichaam maar ook de ziel gezond maakt! S. Vereeniging voor Tropische Genees- waardeeren, vcor ze voor altijd verdwe nen is. Ik heb mijn jeugd behouden, zei tante Peace. Ik heb opzettelijk alle on aangename dingen vergeten en alleen aan het mcoie gedacht. Als cn klein gencegen voor een oogenblik mijn leven verlichtte, heb ik het als iets kostbaars aanvaard. Zoo heb ik vele kostbaarheden, van het oogenblik toen mijn kinderhanden mijn eerste roos omklemden af, tot den avond, dat Lynn en jij kwamen om meer zonneschijn in mijn leven te bren gen. Ik noem het mijn ketting van vol maakte vreugde. Als ik verdriet heb, hoef ik mijn oogen maar te sluiten, en aan de schakels mijner ketting te den ken, die bezet zijn met juweelen, een paar groote en een paar kleine, maar alle van een onvergankelijke schoon heid. Als ik heen ga kan ik de ketting met mij nemen. Mijn aardsche goederen moet ik achterlaten, maar mijn ketting van vol maakte vreugde, zal mij tot het laatste trouw blijven, dan zal ik haar omhan gen, om ze nooit meer af te leggen. Tante Peace, vroeg Margaret, na een stilzwijgen, waarom is u niet ge trouwd Tante Peace leunde voorover en pookte het vuur op. Ik kan wel ongelijk hebben, zeide zij, maar ik heb het altijd als onkiesch gevoeld, je zelf te veroorloven van een man te houden. kunde in het verre Oosten. B. G. D. Burgerlijke Geneeskun dige Dienst. Er komen nog tal van bijizonderheden over de ramp te Oppau. Aan een beschrij ving in het ,.HbJ." ontteenten wij het vol gende: De afdeeling „Oppau" van de Badisohe Anilin- und Sodafabrik ligt ongeveer 10 K.M. verwijderd van het hoofd complex der fabrieken te Ludwigshafen. Dag en nacht wordt gewerkt in de afdeeling te Oppau, waar men zich voornamelijk bezig houdt met het winnen van ammoniak, volgens tijdens den oorlog uitgevonden methoden. Juist toen de nachtploeg werd afgelost, en een arbeiderstrem uit Ludwigshafen hel terrein opreed, te 7.32, had de eerste ont ploffing plaats. Ongeveer een half uur later volgde een tweede explosie. Het hoofdgebouw stond in brand en stortte in, evenals de bijgebouwen. Onmiddellijk be gon een algemeenc vlucht voor de uit- stroomende gassen, diie kilometers ver verstikkend werkten. Bijna terstond was de plaats van de ramp in diepe duisternis gal ui 1<I. Wie zich redden kon, ijlde de vel den in. waarbij menigeen nog gewond werd door de neerstortende steenblokken enz. De luchtdruk was zoo sterk, dat de grond beefde en menschen vijf tot tien meier ver werden weggeslingerd. Het duurde wel een half uur voor dat men in de meer verwijderde stadsdeelen van Ludwigshafen en in Mannheim wist waar de ontploffing had plaats gegrepen. Na de explosie werd Ludwigshafen in dikke rookwolken gehuld, welke na een paar uur langzamerhand verijlden. Tege lijkertijd verbreidde zich een intense am moniak- en salmiak!ucht. Het meest heb ben Oppau en Friesenheim geleden. Zon der overdrijving kan worden gezegd, dat geen ruit zoowel daar als in Ludwigshafen is heel gebleven. Daken werden ingedrukt en afgerukt, gesloten deuren uil de poslen geslagen, meubels door de kamers geslin gerd, mensehen Ier aarde geworpen. In Ludwigshafen is alle verkeer stopgezet; de tram kan niet rijden. De electrisohe ge leidingen zijn vernield; de vvaterloevoer is afgesloten. Het fabrieksterrein is ééne groolc chaos; de grond is omgewoeld als na een granatenbombardemenl. Op de plaats, waar een ontploffing ge schiedde, bevind zich waar vroeger een gashouder stond, een tien meter diep en dertig meter breed gat, waarin zich blijk baar allerlei zuren lot een niet te öefi- niëeren mengsel hebben samengevoegd. Een verder doordringen naar die plaats is onmogelijk, daar van de tweede ontplof- fingsplaats verstikkende dampen opstijgen, die een groote uitgestrektheid als met nevels bedekken. Alleen met de gasmas kers op kunnen hier de reddingsman- scha'ppen hun werk doen al valt het te betwijfelen of de ongelukkige gewonden, die urenlang deze dampen hebben inge ademd, nog tot het leven kunnen worden teruggebracht. De ram.p van Oppau is wal betreft het aantal dood-en en gewonden misschien wel de vreeseiijkste, welke de vredesiindustrie van de geheele wereld ooit getroffen heeft. De oorlogsjaren daargelaten, toen munitie- ontploffingen met talrijke offers lot de dagclijksobe gebeurtenissen behoorden, is een dergelijke explosie in znl'k een om vang nog nooit voorgekomen. De Duilsche bladen herinneren aan de ramp in Rothenslcin bij Königsbergen op U April 1920 Igenevolge van het vervoer van Russische munitie, waarbij 240 men schen ihet leven verloren. Twee dagen later vloog een fabriek voor meststoffen bij Aken in de lucht, welk onheil aan ruim 100 arbeiders hel leven kostle. Bij al de ellende, die deze catastrofe over het Duitsche volik heeft gebracht, mag ten slotte wellicht gewezen worden op één wins te, welke er mogelijk uit kan voortvloeien: aan de hulp, moreel en materieel, die van alle kanten wordt ge boden, neemt Frankrijk een werkzaam aandeel. Het oorspronkelijke bericht, vol gens hetwelk de Fransche bezettingstroe pen zich afzijdig zouden houden, en dat dadelijk al zeer onwaarschijnlijk klonk, is onmiddellijk tegengesproken door de feilen. En thans werken Franschen en Duit sobers broederlijk samen om, als men schen, lijdende medemenschen te helpen. Wellicht, dat een catastrofe als die te Oppau een noodzakelijke schakel zal IV. Maatschappelijke positie. Op Woensdagen kon iedereen mer ken, dat er iets bijzonders in de lucht hing. Het oude huis, dat al bizonder netjes was, liet zich heel geduldig boe nen enpoetsen.Heerlijke geuren stroom den uit de keuken, en Iris wreef de lan ge zilveren kandelaars, tot ze als nieuw gommen. Wat is er te doen vroeg Lynn. Hebben we een feestje, en word ik ook geïnviteerd. -Het is Woensdag legde Iris uit. - Is dat dan iets bijzonders Dokter Brinkerhoff bezoekt tan te Peace iederen Woensdagavond. Wie is dokter Brinkerhoff De huisdokter van Oost-Lancaster De vorige week is hij er niet geweest. Toen waren jij en je moeder pas geko men. Tante Peace schreef hem een briefje, dat haar aandacht op 't oogenblik door gasten van buiten de stad in beslag was genomen. Het was de eerste Woens dagavond, in meer dan tien jaren, dien. hij gemist heeft. O, zei Lynn. Gaan ze trouwen 1 Tante Peace trouwt niet. Ze ont vangt Dokter Brinkerhoff, omdat zc medelijden npet hem heeft. Hij heeft geen maatschappelijke positie, ging ris voort, de onuitgesproken vraag voelende. Hij is niet van onzen stand, en hij woont in West-Lancaster, maar tante Peace zegt, dat iedere man. die door (blijken in den kelen van gebeurtenissen! en omstandigheden, die beide cultuurvolken weder tot elkaar zal brengen en tot ge- nveensohappelijken reoonstructie-arbeid. De begrafenis der slachtoffers van de ontploffing te Oppau zal geschieden op eeen door de slad Ludwigshaven ter be schikking gesteld eere-kerkhof. De rouw- plechtigheid voor alle slachtoffers is vast gesteld opZondagoehlend 11 uur. De re geering van Brunswijk heeft voorgesteld, Zondag in alle kerken van het rijk rouw- godsdienstoefeningen voor de verongeluk ten te doen houden. Het gemeentebestuur van Berlijn heeft 100.000 mark toegezegd, dat van Frankfort 50.000 mark; ook par ticulieren hebben groote sommen ter be schikking gesteld. In arbeiderskringen worden inzamelingen georganiseerd. Talrijk zijn de beluigingen van deelne ming niet alleen, uit alle dcelen des rijks, maar ook uit het buitenland, die voor de slachtoffers van de ontploffing te Oppau binnenkomen. Hieronder zijn er van de Koningin van Nederland, van de inter- geallieerde Rijnlandscommdssie, van alle te Berlijn aanwezige vreemde diplomaten van wie de Fransche zaakgelastigde als eerste de deelneming van minister-presi dent Briand en den ministerraad over bracht. Het Pruisische ministerie heeft een millioen mark ter beschikking gesteld, waarover de Beiersche regeering kan be schikken. Rijksdag en Rijksraad hebben 10 millioen aangevraagd. De proeve van het antwoord van Lloyd George aan De Valera is aan alle leden van het kabinet ter overweging toegezonden, waarna Lloyd George, na hun antwoorden ontvangen te hebben, een definitief antwoord zal opstellen. Het heet, dat deze gang van zaken gevolgd is, omdat het Engeland's laatste woord zal zijn. De besprekingen over De Valera's ant woord hebben twee essentieele punten naar voren gebracht: lo. In welke kwali teit de Iersche afgevaardigden zich ter conferentie zullen begeven; 2o. de basis der conferentie. De premier herhaalt, dat de conferen tie onmogelijk is, indien Ierland niet er kent een deel van het Brilsche rijk te zijn. De nota vraagt catagorisch antwoord, maar is geen ultimatum. De verzending van het antwoord wordt in de helft van de volgende week verwacht. DE STEMMING IN OPPER-SILEZIë. De stemming in een gedeelte van het Oipper-Silezische plebisciet-gebied is, zoo als het „Berl. Tagobl." uit welingelichte kringen verneemt, op het oogenblik weer verontrustend. In Hindenburg, Beutlhen, Königshutte en andere plaatsen worden de laatste dagen groote arbeidersdemon- stralies gehouden. De beweging schijnt haar oorzaak te vinden in communistische ophitserij. EEN KATTEN..RECLAME! De menschen hier, aldus schrijft een medewerker van Reuter te Rome aan de Engelsche bladen, hebben zich kostelijk vermaakt met de berichten in Duitsche en Fransche bladen ook door ons ver meld dat Rome bedreigd werd door een heirleger van wilde katten. De feiten tot hun ware proportie teruggebracht zijn deze: er is te Rome een firma, die ver mouth fabriceert en uitvoert en als han delsmerk een katlenköp voert. Aanplak biljetten daarvan heeft men overal te Ro me gezien. Om reclame te maken adver teerde die firma, dat een groote 'kattea-in- vasie te Rome zou plaats hebben. Die reclame begon met de woorden Onze stad wordt bedreigd door een inval van kat ten. Ieder spreekt daarover, en ieder is natuurlijk zéér angstig. Groote wilde kat ten zijn in enorme hoeveelheden gezien dicfht bij de poorten van Rome". Eerst enkele dagen later vermeldde de firma we^f verband er bestond tusschen dien katten-inval en haar product, doch toen was de eerste mededeeling reeds dooi de Europecsche pers gegaan. Het Salisbury Hotel in Fleet Street te Londen, dat gedurende den oorlog groo te bekendheid had, omdat het de zetel was der commissie, die het Engelsche publiek aanspoorde door het nemen der oorlogs certificaten met kleine sommmen deel te nemen aan de oorlogs-leeningen, is thans weder door de regeering „vrij gegeven". De commissie, die in stand is gebleven, is naar een kleiner gebouw in Kingsway ver huisd. Gedurende den oorlog bracht zij door de oorlogs-cerlificaten niet minder dan 365.000.000 p. st. van de k'line beleg- ges bijeen. Bij het doorzagen van een iepenboom in »ex houtzagerij te Wokingham in een dame aan haar bed wordt toegela ten, ook in haar salon ontvangen mag worden. Een andere dame, die er ook zoo over denkt, ontvangt hem Zater dagsavonds. Daar zat Iris, heel gedecideerd, haar rooskleurige lippen preutsch samenge trokken, en wreef vol ijver de lange kandelaars. Lynn stikte bijna van het lachen. O, riep hij, jij, grappig klein ding Ik ben geen klein ding, en ik ben niet grappig, maar jij bent vreeselijk brutaal, Wat is maatschappelijke positie vroeg Irving, onmiddellijk in de plooi. Hoe krijgt men die Daar wordt je mee geboren, ant woordde Iris, en sopte haar flanellen doekje in ammoniak en je moet er naar leven. Als men lage neigingen heeft, ver liest men ze, en men kan ze nooit meer terug krijgen. Ik vraag me af, of ik ze bezit, peinsde Lynn. Natuurlijk, stelde Iris hem gerust. Je bent een achterneef van tante Peace, maar niet zoo nauw met haar verbonden als ik, omdat ik voor de wet haar dochter ben. Mijn ouders waren arme, maar eerlijke menschen, ginc zij voortblijkbaar had ze die phrase uit haar schoolboek onthouden, dus was ik van het begin af achtenswaardig. Toen tante Peace mij tot zich nam, kreeg ik een maatschappelijke positie, en als ik mij altijd als een dame gedraag, zal ik deze behouden, anders niet Berkshire liccfl Wen onlangs vtcr eieren m bet hout aangetroffen, waarschijnlijk van een specht afkomstig. Men vermoedt dat bet wijfje, nadat dit de eieren had gelegd, werd verjaagd, en dat bet gat in den boom daarna is dichtgegroeid. De dikte en de jaarringen van bet hout, dat de ope ning afsloot, leidden tot de conclusie dat de eieren wel 80 tot 100 jaar in den boom moeten hebben gozeten. Een weduwnaar, ESdward Haskell, te New Yersey bad, zoo meklt „Cen-tral News", een kat, die door een bond ver schrikt, plotseling overleed. De eigenaai van het dier kodht een mand van fkrweeL die bij liet omgeven door een eikenhouten kist met zilveren handvatsels. Daarin werd bet lijk der kat, na gebalsemd te zijn, gelegd. De heer Haskell wenschte toen, dat de kat zou worden bijgezet in het mausoleum, dat hij destijds voor 8000 dol lars had laten bouwen voor zijn overleden gade, doch de overheid weigerde die bij zetting. De heer Haskell verklaarde, dat de kat het eenige wezen was, dat hij in de wereld liefhad en waardig begraven moest worden, doch de autoriteiten bleven onvermurwbaar. Toen is de kat begraven in den tuin van den eigenaar, die weenend de ter aarde bestelling van zijn geliefde poes bijwoonde. Het graf werd beplant met reuzen en andere bloemen door vrien den des heeen Haskell gezonden. De Great Eastern Railway in Enge- land gaat iels nieuws doen, dat van groote beteekenis zal zijn voor de reizigers. Op sommige lijnen zal worden ingevoerd', dat de passagiers hun kaartje in den trein kunnen koopen van den conductur, in plaats van aan het loket Een „zegen" voor passagiers, die op het nippertje aan het station komen, zegt de „Daily Chron." Reuter seint, dat volgens te Bombay ontvangen berichten uit Patelpat, Seethi- kaya Tangal het koninkrijk Khilafat heeft gesticht, met zich zelf als heerscher- ARRONDISSEMENTS BIBLIOTHEKEN. „De Tijd" schrijft: ,,'t Gebeurde dezer dagen aat een Onderwijzer uit een arrondissements bibliotheek voor onderwijzers een boek wilde halen. Sedert meer dan een jaar had hij zulks niet gedaan. Daar kreeg hij ten antwoord, dat sedert 1 Jan. '21 geen boeken meer verstrekt mochten worden, tengevolge van de nieuwe Lager Onderwijswet. „Wat gebeurt er dan met de bibli. otheek vroeg hij, De bibliothecaris antwoordde, dat deze nog bij hem aan huis was. Hij had de Onderwijsinspectie verzocht een vrachtauto te zenden, daarop de boeken en kasten te laden en deze zaken te transporteeren naar de standplaats der inspectie. Het voorstel was heei mooi, maar de inspectie had geen plaats voor de boekerij. In de woonplaats var. den bibliothecaris zou het gemeente bestuur wel een plaatsje er voor heb ben. Dit bestuur heeft evenwel zulk een plaats niet. De bibliothecaris stelde dan ook voor tot verkoop over te gaan, maar de onderwijs-autoriteiten kunnen dat zoo maar niet doen. „Het gevolg is dat die bibliotheker. in rust blijven, misschien jaren en ja ren lang, totdat de mot er in komt. Dan zullen ten slotte de autoriteiter zeggen Wat moeten wij met dien ou den rommel doen Dan komt de boe kenschacheraar en krijgt alles voor een prikje. „Zou het geen aanbeveling verdie nen die bibliotheken nu maar te ver koopen in de oude hoofdplaatsen der arrondissementen. Als wij ons niet ver gissen zijn er meer dan honderd derge lijke bibliotheken," zegt het blad. Het schijnt ons toe, dat er nog wel een andere weg is, dan de bibliotheker te verkoopen. In plaatsen, waar een openbare lees zaal of een Nutsbibliotheek is, zou men de boekerijen daarin heel geschikt onder kunnen brengen. In andere plaatsen vindt men wel een andere gelegenheid Zoo b.v. in Deventer, waar ze in óa Atheneumbibliotheek ondergebracht zouden kunnen worden. In universi teitssteden zou men gastvrijheid kun nen vragen in de universiteitsbiblio theken, enz. Opruimen is wel het laatste middel dat ons geoorloofd schijnt. Het meisje was zeer bekoorlijk, toen ze achterover leunde in den antieken stoel, om even uit te rusten. Nog steeds bekeek ze de kandelaar aandachtig en zag niet naar Lynn op. - Het komt me vreemd voor, zei zij, dat jij niets van dit alles af zoudt weten terwijl je toch in de stad gewoond hebt. Ze wierp hem een snellen blik toe, uit een paar ondoorgrondelijke oogen, zoo dat hij zich afvroeg, of ze hem niet van alle kanten voor den gek hield. Hij had groote lust haar te kussen, maar hij hield zich wijselijk in. -— Iris riep tante Peace, bij de deur, wil je de Royal Worcesier schaal was- schen En Lynn jij moest al aan 't stu- deeren zijn. Lynn werkte ijverig tot d; gong vcci de lunch klonk. Toen hij beneden kwam, vond hij anderen al aan tafel. We wachten niet op je, veront schuldigde zich tante Peace, omdat we haast hadden. Ik doe altijd direct na de lunch een dutje Woensdags. Ik slaap dan van twee tot drie. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 9