Eerste Blad. MUM EERSTE INDRUKKEN 11 DUBLIN. Stadsnieuws DAMSAATJES LAATSTE NIEUWS MAANDAG 26 SEPTEMBER 1921 44ste JAARGANG No. 13948 FPEB WEEKf 0 25 BANCO PER POS T PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577, NASSAULAAN 49, HAARLEM. - TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. in ARTHUR TERVOOREN. AGENDA 27 SEPTEMBER Priesterfeesten van Pater van Veen. Toorop-Tentoonstelling. Afscheid J. J, Francken. De Zaterdagavondmarkt. De Maria-Stichting. Het auto-ongeluk aan de I eiasche Vaart. Reddings-brigade voor drenkelu T. O. N. E. V. O. Onthulling Philip Loots-bank. LANGS DEN WEG. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEE*, 31] CONTRACT BELANGRIJKE KORTING* Het R. K- Bevolkingsregister Telegrafisch Weerbericht Hooge prijzen Staatsloterij. 13305 14349 f 1000. 1671 13222 16474 21001 21864 22085 f400. 13602 18582 18719 f 200 72 3887 4812 7360 14727 15414 15966 17996 18367 18377 18901 18953 2075S 21087 22040 f 100. Ernstig auto-ongeluk. Programma Brand onder Halfweg. Burgerlijke Stand. „KUNST ZIJ ONS DOEL". NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAQT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN1 PER KWARTAAL i *3.25 BUREAUX» POSTREKENING No. 5970. (Van onzen bijzonderen correspondent.) DUBLIN, 21 Sept. 1921. Gister, tegen den avond, ben ik hier, na een prachtige reis, aangekomen, na zes uur sporens van Londen naar Koleyhead twee en een half uur varen - voor den overtocht over de Iersche zee naar Kings town en dan nog een half uurtje spo ren naar Dublin. M'n eerste ervaring hder was al niet van de aangenaamste-, minstens een uur lang heb ik op een Gaunting-car, waarover straks meer, de stad doorkruist, vóór ik een hotel heb kunnen vinden. Ik weet niet meer, aan hoeveel adressen ik wel ge weest ben, maar overal waren ze full up; één bad er nog een kamertje met een ca napé erin, leeg, dat ik niet gezien heb, maar dat de manager van het hotel zelf me met zulke zwarte kleuren uitschilder- de, dat ik maar liever besloot, eerst m'n zwerftocht nog maar een beetje voort te zetten. En daarvoor ben ik beloond, want tenslotte heb ik een mooie kamer gekre gen in een goed hotel, maar dat ik erg goedkoop uit ben, kan ik niet zeggen. Trouwens, het bleek me al heel gauw, dat alles hier veel duurder is dan in Londen, waar ze je de boel toch ook niet voor niets geven. Om maar een kleinigheid te noemen: een krant kost hier two pence, dus precies dubbel zooveel als in Londen en voor een ontbijt, dat in Londen in den prijs voor de kamer inbegrepen is, wordt je hier vier shillings extra berekend. Maar daar is nu eenmaal niets aan te doen en toen ik eenmaal op m'n kamer geïnstalleerd was, heb ik nog even zitten na-genieten van de reis. Het eerste deel van de trein-reis naar dolyhead bood niets bizonders, was zelfs vrij eentonig. Overal hetzelfde Engelsche landschap, maar dan van den minst mooien kant, vierkante stukken grasveld met ma gere heggen omzoomd, een beetje geacci denteerd en hier en daar '11 groepje hoo rnen of een huisje. Van afwisseling geen sprake. En dat een uur of vier lang, is wel >vat vervelend. Een eindje na Chester werd het evenwel beter. Daar stoomde de trein eerst een eind langs den wijden mond van de rivier de Dee en vervolgens langs de kust der Ier- sc.he zee Dat was een prachtige tocht. Rechts de wijde, telkens van kleur wisse lende zee, nu weer eens wat verder, dan weer zóó vlak bij, dat je uit het coupé raampje moest buigen om nog grond te zien en links achtereenvolgens de hooge bergen van Flint, Denbigh en Carnarvon, hier en daar afgewisseld door een meertje, een strook moerasland of een weide, waar op pikzwarte koeien graasden. De lucht was bewolkt, over alles hing een lichte nevel, die boven zwaarder scheen en de bergtoppen geheel omhulde. Maar juist dit wazige, dit wegdoezelen van de scherpe lijnen, maakte het geheel tot een du-bhel aantrekkelijk schouwspel. In Holyhead moesten de passagiers voor Dublin op de boot. Je zou zoo den ken, dat je, als je van het eene deel van Engeland naar het andere gaat niet waar, Ierland is toch, voor het oógenblik althans, nog Engeland je van douanen geen last zou hebben en ik keek dan ook raar op, toen daar iedereen z'n koffers moest openmaken. Het bleek er om te doen te zijn, het binnensmokkelen van vuurwapenen in Ierland te verhinderen, naar de douaneman dien ik 't vroeg, me verzekerde. Maar als dal het doel was, mochten ze toch wel wat secuurder te werk gaan; m'n koffer keken ze na; ja wel, maar ik en alle andere passagiers hadden best in iederen zak een revolver kunnen hebben, zonder dat iemand er wat van bemerkt had. Enfin, na wat dringen en duwen en slooten, om toch maar het eerst geholpen te worden, zooals dat aan elk douanekan toor nu eenmaal het gebruik schijnt te zijn, kwamen we op de boot, die ons naar Ierland zou brengen. Nog altijd hing de nevel over het land, roodst dit vrij spoedig uit het gezicht ver dwenen was. Maar even later brak einde lijk de zon door en was de diepe blauwe kalme zee, overwelfd door een prachtigen blauwen hemel, gebroken door mooie 've derwolken, tot aan den horizon te zien. Niet lang echter. Na een goed uur doemde voor ons uit reeds de kust op van het „groene Erin", waarop ik echter, ook toen tve er vlak bij waren, zoover ik kon zien, geen plekje groen hél) kunnen vinden. Eenmaal aan land, viel het dadelijk op, hoe hier alles veel minder verzorgd was, dan aan den overkant; de spoorwegwagens zagen er uit, zooals in Nederland op een erg achteraf btiurtlijntje en de treinen, die in Engeland zoo zacht en zoo geluidloos loopen, rammelden hier geweldig. Maar dat duurde gelukkig maar kort en toen stoud ik in het onooglijke Dublinsche sta tion Rotterdam D. P is er n0.g fraai hij. Van mijn eerste ervaring in de stad ver telde ik reeds, dus o ja, van die Gaun- ting-cars zou ik meer vertellen. Dat zijn heel typische Iersche, door een paard ge trokken rijtuigjes op twee wielen, die eigenlijk uit niets anders bestaan, dan uit twee banken, een links en een rechts over het wiel heen-hangend. Op de eene rust de koetsier, op de andere ik en tusschen ons beiden in, om zoo te zeggen op de elk aai; rakende leuningen der beide banken, vorfÖ m'n koffer een plaats. Maar hoe primitief het karretje ook was, de man die het bestuurde durfde me toch voor het uurtje, dat hij me rondgereden had langs de verschillende hotels nog tien shillings vragen. De koetsiers zijn hier dus al niet beter dan overal anders, dat begreep ik wel en ik vroeg den, man dan ook maar dadeiijk, of hij misschien krankzinnig was, waarop de man heel beleedigd zei, dat hij niets meer dan den gewonen prijs gevraagd had. Ik stopte hem 5 shillings in z'n han den en mopperend reed hij weg; voor dit- maak week hij dan maar eens van zijn .gewonen prijs" af. Doch ik had het ge voel, nog te veel betaald te hebben. Vanmorgen ben ik maar eerst eens de stad ingegaan, om een beetje wegwijs te worden. Heel aanlokkelijk ziet die er niet uit. Er staan wel flinke gebouwen in, maar haast allemaal zien ze er groezelig en ver waarloosd uit en over het schoonhouden der straten schijnt men zich niet erg druk te maken, al heb ik dan ook een paar pri mitieve sproeiwagens zien rijden. En als je de winkels eens inkijkt neen, smake lijk is anders, vooral die, welke je juist in de eerste plaats zindelijk en helder zou willen zien, n.l. die, waarin ze vleesch- en andere etenswaren verkoopen Het aantal sigarenwinkels (die echter hoofdzakelijk labak en pijpen verkoopen) is ontelbaar en wel eigenaardig is het, dat die er over het algemeen het netste uitzien. Kan je hier dus genoeg te rooken krij gen, met het eten gaat het niet zoo gemak kelijk. Ik heb n.l. tot nu toe geen enkel restaurant kunnen ontdekken. De vreem delingen kunnen alleen eten in hun hotel en dat weten de hotelhouders ook wel, zoodat je niet bang hoeft te zijn, dat ze je te weinig zullen laten betalen. Maar ook moet gezegd, de hotels zijn, tenminste dat waar ik terecht gekomen ben, uiterst zin delijk. Dat is het eenige, waarmee Ik hei tot nu toe beter getroffen heb dan in Lon den. Het ontbreken van restaurants en ook van café's café's zooals bij ons zijn er, geloof ik, in heel Engeland niet is waar schijnlijk de oorzaak, dat de menschen 's-avonds in troepjes op de hoeken der straten bijeen klissen en daar de gebeurte nissen van den dag bepraten. En tusschen die groepen door kruipen en buitelen de kinderen, allemaal met pikzwarte bloote voeten en groezelige gezichten. Wat je ook moeilijk anders kan verwachten, als je maar even naar den toestand van de straat en de huizen kijkt, een toestand, die er ook niet toe bijdraagt, om het in de stad erg frisch te doen ruiken. Maar.... het is gemakkelijk aanmer kingen te maken. Je dient echter ook wèl in aanmerking te nemen, hoe dit volk in de laatste jaren, in den voortdurenden strijd legen Engeland, geleden heeft. En zoo is het wel te verklaren, dat men hier. waar iedereen vol is van idealen, waar iedereen alleen leeft ter verkrijging van dat eene, hoogste goed hier op aarde, de vrijheid, waarvoor allen strijden, rijk en arm, jong en oud, het materieele op den achtergrond is geraakt; dat men zich om het materieele welzijn niets bekommert, zoolang men het geestelijke niet kan ge nieten. Maar dat zij dit zullen verkrijgen, daar van zoudt ge wel overtuigd worden, wan neer ge hier op straat de menschen maar eens kon zien Allen is het aan te zien, dat ze hun vrijheid willen verkrijgen; de vast beraden trek toch om den mond waar iedereen, man of vrouw, jongeling of meis je, daaromtrent juist genoeg. En, zegt niet de Engelsohman zelf: Where there is a will, there is a way?" Soc. „St. Baud". - Reddingsbrigade, 8 uur. Rechtsk. Bureau half 9 tot half 10 uur. Groent- en Fruithandel, 8 uur. Bollenveiliiig, 10 uur. Leden-verga dering Arbeid Adelt, 8 uur. Fabrieks arbeiders, 8 uur. Kappers, 8 uur. Eerbied in Gods huis, 8 uur. Afdracht Graf. Bond, 8 uur. Familie-bioscoop Kleine Houtweg 12 Voorstelling. Luxor-theater. Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert van 2-3 uur. Oud-Holland Ver wuift Strijkor kest. St. Marthavereeniging. Kleine Hout weg 13. 3-4 uur betrekkingburcau. Bisschoppelijk-Museum Dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Gisteren L-dacht de WelEerw. Pater Van Veen, ka-daan aan de bijkerk van Het H. Hart, den dag waarop hij vóór l2'A jaar tot priester werd gewijd. De St. Jozefsgezellen naderden tol zijn intentie lot de H. Tafel. Om 10% uur droeg de jubilaris een plechtige Hoogmis op, daarbij geassisteerd door de Weleerw. Paters Caminade en Frankemolen. Als ceremoniarius fungeerde de Eerw. Pater Bernaerts. Na de H. Mis bracht het zangkoor op verdienstelijke wijze de priester-cao late van Haag len gehoore. Van de receptie werd een zeer druk gebruik gemaakt. In net Museum van Kunstnijverheid wordt vanaf Zondag 25 September tot nader aankondiging een zeer belangrijke tentoonstelling van werken door Jan Toorop gehouden. Gedurende de tentoonstelling zal eene lezing worden gehouden over Toorop's werken met tal van lichtbeelden door den Directeur van het Museum. De datum van deze lezing wordt nader bekend ge maakt. Zaterdagmorgen heeft de heer J. J. b rankenafscheid genomen als-hoofd van de school aan de Haarlemmeriiedeslraat. socialisten Per auto werd hij van zijn woning ge baald en om half 10 in het versierde gym nastieklokaal ontvangen, waar het af scheid van de viif eerste klassen plaats had. De heer Francken werden twee fraaie etsen aangeboden. Om half elf had het officieel afscheid plaats van autoriteiten en j^.-oneeL 't Woord werd gevoerd door Dr. Merck, Mr. A. Bruch en mejuffr. Berdenis van Berlekom. De heer Natte sprak namens 't personeel. Bij de 's middags gehouden receptie, cue zeer druk bezocht was, sprak de heer P. H. v. d. Ley nog eenige waardeerende woorden. Namens de oud-leerlingen werd den heer Francken nog een fraaie ency clopedie onverhandigd. Ook thans is do Zaterdagavond m de stad weer rommelig en rumoerig ge weest, en weer is dit allereerst te,wij ten aan de groote en kleine communisten, die nog niet aflaten hun propaganda! op verboden wijze te voeren. Zoo zijn een zestal vrije opgebracht naar het politie-bureau, die weer luidkeels met hun lijforgaan ge vent hadden. Dit opbrengen ging geregeld met toeloop van nieuwsgierigen gepaard, maar een maal werd het een beetje benauwender, toen de schilder 0. A. M., een bekende lastpost, die in de Groote Houtstraat groot rumoer had gemaakt, werd gearresteerd. Br ontstond n groote volksoploop bij zijn overbrenging naar de Smedestraat en de politie moest^ do blanke sabel trekken, om de menigte in bedwang te houden. Ongelukken zijn, voor zoover betond, niet voorgevallen. Wel hebben zich twee sergeants bij de politie beklaagd dat zij in de Groote Houtstraat duwen en stom pen hebben gehad van een stelletje communistische opscheppers. De imposante bouw van een nieuwe® vleugel aan de Mariastichting is tuans in zooverre voltooid, dat de openings plechtigheid kon worden vastgeste.d. Wij vernemen, dat Mgr. de Bisschop 13 October a.s. zelf den nieuwen bouw zal inwijden. N. A. S., die 11a het auto-ongeval aa® de Leidschevaart in 't Gasthuis moest worden opgenomen ,is aldaar aan de ge volgen overleden. gen. Door omstandigheden is de oproep dienst der Reddingsbrigade gewijzigd en uitgebreid. Wenscht men de hulp der Brigade in te roepen voor een waterongeval, een verstikking door gas of een electriciteitsongeval, dan is het voldoende, zoowel 's nachts als over dag, aan de telefoonbeambte op te geven het woord: „Reddingsbrigade, plus de juiste plaats en aard van het ongeluk (water, gas, electricileit). De beambte belt dan de leden van den oproepdienst op, nl. de heeren A. J MEYERINK, 2500; D. N. H. Haase, 1921; N. J. Zwart, 3074; A. H. de Bruin, 1272; F. Sweerts, 2170: Dr. M. Mauritz, 2309; L Holzhaus, 2385. allen voor dag en nacht. De heer J. Noordeloos, 2082, alléén 's nachts en alléén voor ongevallen overdag de hoeren: J. Witkamp, 511; A. v. Arristel. 1353; W. S. Schreuder, 1124 en A. Schreuder, 2695. Men wordt dringend verzo-cht dit bericht uit te knippen, op te plakken en een plaatsje te geven bij de tele foon; het kan te pas komen en schijnt nog te weinig bekend te zijn, zooals bij het ongeval aan de Leidsche Vaart is gebleken. Ter gelegenheid- van het a.s. jubileum van Tonevo had Zaterdag een vaandehved- strijd plaats, waaraan werd deelgenomen door een. veertigtal vereeniging uit Haar lui en Omstreken. De vaandels zouden Zaterdag in optocht door de stad trekken. Tegen vijven, 't uur van vertrek, hadden vele belangstellenden ziclh op den Schoter- weg bij de kazerne opgesteld. In de beste orde zette de stoet zich 1® vijf uur van uit 't Cavaloneierrein in be weging en onder de pittige muziek van t Post en Politie-cor.ps ging de stoet langs den door ons reeds eerder gameiden weg. Overal waar de vaan Iels voorhij trok ken was veel belaogsiel'ingv Na een rondgang langs Haariemseh we gen bereikte men te 6 uur de Soc. Ver eeniging. De vaandels vonden' een plaats op 't pod'iurn en langs de wand. waarop de dragers en bestuursleden afscheid na men van de Vereeniging om daar om 8 uur des avonds weer terug te kecren. In dien lussdhemtijd kwam de jury be slaande uit mej. F. Busquet en de heeren F. H. Smit en M. v. d. Weiden de vaandels monsteren. Te acht uur zou het avondfeest in de Concertzaal van de „Vcrceniging" plaats hebben ten bate van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. De zaal was bijna geheel gevuld, wat, gezien hetgeen geboden zou worden en het goede doel wel te voorzien was. Het feest werd geopend met een korte weJkomslrede van T. O. N. E. V. O's voor zitter, den heer G. H. Pollé Jr. die een. zje een gr0ote spiegelruit van woord van dank bracht aan allen, die buitengewone afmeting te pliatsen in het rede in; de eerste jaren yan de tooneel- club en T. O. N. E. V. O. van thans, waar- tus'schen, zooals men wel zal voelen, een groot verschil is Zang, muziek en Cabaret wisselden el kaar af, terwijl de avond met een gezellig samenzijn werd besloten. De tuberculose-duivel was eén attractie die zeer insloeg. Voor sleclhts één dulhbltje mocht men den duivel met Vier spijlkers betimmeren. Er werd' druk getimmerd wat het financieel succes ten goede zal komen. De avond is een succes voor Tonevo geworden. 17 October a.s. wordt 't winterseizoen geopend. Den 16en November beeft de viering van 't 15-jarig bestaan plaats, dan zullen tevens de medailles, verbonden aan den vaandelwedstrijd worden uitgereikt. De uitslag van den wedstrijd zal na der worden bekend gemaakt. Op waarlijk grootsche wijze heeft he denmorgen de onthulling van de Philip Lootsba.nlk plaats goliad. Roods lang voor elf uut golfde oen groote menigte naar den Hout en tegen het uur. dat de onthulling zou plaats heb ben, stonden lange en dichte rijen aan wezigen nabij het monument, aldus getui genis afleggende van hun waardeering voor het veEe goede van den grooten Philip Loots. Voor de gepoodigden was een gedeelte door die Heemst oedsdh-e politie afgezet. Onder hen merkten wij op. mevrouw de weduwe Loots en familie, de meeste le den van het Loots-comité, de Haarliem- ■sohe raadsleden de iheeren Van d>e Kamp, Van den Beng, Van Liiemt, Visser en Kingma, de beer Joh. de Breuk, oud-wet houder van Haarlem, (het bestuur van „Zang en Vriendschap" en vertegenwoor digers van de verschillende muziekvereeni- gingen in Haarlem en de heer Bouwer, dir. van Hout en Plantsoenen. Ruim elf uur kwam de loco-burgemees ter van Haarlem, mr. J. N. J. E. Heer- keus Th ijs sen, vergezeld van den secreta ris, den heer Wesstra, aan, waarna het mannenkoor „Philip Loots", dir. de heer Henri Pielage „Mijn Hof" van Philip Loots ten gehoore gaf. Hierna nam de heer J. C. Peèreboom, vice-voorzitter van het Loots-comité, het wocird. „Het kwam," aldus spr.. „den voorzat ter van het Loots-comité, den heer J. W. A. Beynes, toe. op deze plaats het woord te voeren. Zeer tot zijn teleurstelling, mei minder ook van mij en zeer zeker van u allen, Js de heer Beynes hierin verhiin- lerld door de toebereidselen voor een groote reis, welke hij moed. ondernemen. Daarom ziet ge mij nu voor u staan. Ik mag dan vooreerst herinneren, dat 5 jaren geleden, toen onze vriend Philip Loots ont viel aan zijn gezin en de maatschappij, reeds heel spoedig vrienden en vereerders van hem een bijeenkomst belegden met de 'bedoeling een eenvoudig monument ter zijner nagedachtenis te stichten. Vijf jaren geleden en eerst nu is het gereed. De on guurst dier tijden en de moeilijkheden, wel ke dergelijke commissies in den regel niet gespaard blijven, zijn daar de oor zaak va®. MaaT nu zijn wij dam hier géko- niien, om een plicht va,n dankbaarheid, zoo zou ik het willen noemen, te vervul len jegens 'den man, die ons zooveel kunst heeft geschonken. Maar als ik zeg, dat we vele tegenspoe den hébben ondervonden, dam moet ik er ook van gewagen, dat we aam den an deren kant veel medewerking hebben on dervonden. Op de eerste plaats de mede werking van het gemeentebestuur van Haarlem, wamt zonder die medewerking zou de stichting niet mogelijk zijn geweest. Op de tweede plaats de groote medewer king van een gemengd koor uit Amster dam onder leiding van den heer Hoes, vam de Kon. Zang- en Liedertafel „Zang Arbeid Adelt. Dit is een oude waarheid', die lang niet meer in haar volle waarde wordt erkend. In deze dagen ontmoet men voortdu rend gevallen, waar uit blijkt, dat deze gulden woonden niet meer worden be grepen, dat hun beteekenis wordt onder mijnd. Maar ook andere gevallen kamen we tegen, gelukkig nog wel zoo talrijk, dat niet gezegd zal kunnen worden, dat zij uitzonderingen zijn, die den regel beves tigen. Als ik, een poosje geleden al, getuige ben van het schouwspel, dat een arbeider in den tientallen meters hoogen toren van de nieuwe kerk op de Oude Gracht klimt, om daar het haantje te bevestigen dan is dit een koen staaltje van mooien arbeid. Als ik schilder en timmerlui lioog in de lucht bezig zie op een houten steiger rond den koepel der Jozefskerk in de Jans straat dan is dit arheidsdurf van de goed'e oude soort. Als ik in de Barteljorisstraat een loodgieter bezig zie met mastiek of teer, of weet ik wat voor vloeibaar goedje, dat moet koken op een ijzeren vuurpot midden in de straat, en hij moet met gevaar voor eigen handen den teerpot op en afzetten, voorkómend, dat de vlam men wijd naar buitenslaan dan is dit moeielijke arbeid met risico, waar ik m'n petje voor afneem. En als ik vanmorgen, in de ochtend- drukte van de Groote Houtstraat vijf mannen onder g.ojte publieke belangstel •Uii en Vriendschap" en van ..Onder Oin-s," J welke alle een uitvoering gegeven hebben, waarvan de opbrengst geheel of ten deele kwam ten 'bate van dit mom-urnen;. Verder van de velen, die hier staam, die door hun bijdragen aan de stichting van het monu ment hebben mèegeweriet. Dank moet ook gebracht worden aan d'en beer Bouwer, dir. van Hout en Plantsoenen, die om-s t> C O Zoetjes aan raken wij weer eenige kersversche R.-K. instellingen rijker: Bi* inderdaad goed geholpen heeft, een ge- bliotheek, Bevolkingsregister. schikt plaatsje voor de bank te vinden aan het mainmienkooT „Philip Loots", dat hare medewerking thans verleent en ten «lotte aan de Heemsteed sche politie, die au zoo voortreffelijk de orde heeft weten te handhaven. Ik wil mij er niet van onthouden, thans oen woord te spreken over hem, dien wij deze hulde bewijzen, doch ik doe dat lie ver, als de baink onthuld is en gij aften het monument kunt zien, dat wij aan de nagedachtenis van Philip Loots hebben toegedacht. De doe.k werd nu van de bank wegge nomen, waarna spr. vervolgde: „Gaarne herinner ik aan Philip Loots, omdat hij zoovele goede en nobele kwaliteiten bezat. Ik noem Loots als uitvoerend kunstenaar, wiens orgelspel dui'zeniden gesticht beeit; als criticus vol van barmhartigheid, die voor zich zelf altijd het hoogste punt voor oogen (hield, maar zich voorstelde, dat voor anderen -dit zoo moeilijk te bereiken was. Hij was een welwillend criticus, wiens critiek altijd opbouwend was en versterkend en nuttig voor wien ze betrof. Ik herdenk hem als compo nist. Hoeveel liederen heeft hij niet geschreven, die hier en elders in Ne derland worden gezongen. Loots was een veelzijdig man. Hij schreef mannenkoren, gemengde ko ren, eenvoudige liederen. Wat Loots als componist js geweest, is vanaf deze plaats niet te zeggen. Hij heeft ons geschonken het goddelijke genot van ae muziek en het is niet noodig, hieraan nog iets toe te voegen. Loots kunnen we nog in een andere gedaante herdenken: als mensch. Hij was een goed, eenvoudig mensch, die niets voor zich zelf eischte, die afkee- rig was van al wat zweemde naar reclame en niets liever deed, dan 's avpnds rustig te musiceeren in den huiselijke®, kring. Er was echter uo,g een andere plaats, waar hij gaarne kwam en wel; de Haarlemmerhout. Niet zonder re den hebben wij ter zijner nagedachte nis een bank willen, plaatsen in den Haarlemmerhout. Loots was een lief hebber va.il den Haarlemmerhout. Op hoevele banken hier heeft hij niet zijn melodieën opgeschreven, welke in Dezer dagen wordt begonnen met de in richting yan het kaartenstelsel en zoodra ei etaart gtreeu i>-, eau met net ge\ .1 van inlichtingen begonnen worden. Na tuurlijk is het dan mogelijk, dat in bet be gin niet aan elk verzoek om inlichtingen wordt voldaan, omdat het een naam van een persoon kan betreffen, die nog niet is ingeschreven, maar langzamerhand zullen alle R.-K. ingeschreven raken. Daarmede is dan een wensch van veie R.-K. bevredigd. Laat ons hopen, dat het aan de verwachtingen voldoet Het register wordt gevestigd in het ge bouw der Sint Elisabet's vereeniging aan de Jansstraat en komt eveneens onder lei ding van mej. Tonino, de administratrice van de R.-K. leeszaal. Het is een gelukkige gedachte geweest deze instellingen te combineeren wat ook uit een zuinigheidsoogpunt van veel ge wicht is. Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen In den morgen van 26 September 1921. Hoogste Barometerstand; 771,6 m.M. te Blacksod. ■Laagste Barometerstand: 755,6 m. M. te Vestmanoer. Verwachting: van den avond van 26 tot den avond van 27 September 1921: Zwakke tot matige noordwestelijke tot noordelijke wind: nevelig tot half of zwaarbewolkt; weinig of geen regen; zelf de temperatuur. Trekking van heden. 21633 f 50.000. 13738 f15.000. AMSTERDAM. Hedenmiddag kwart over 12 had een ernstig auto-ongeval plaats, HHHI op de kruising van den Haarlemmer» g zijn brein opkwamen. Daarom heb- en den Adm. de Riytérweg. Een auto ko- medegewerkl hadden aan h-ct welslagen van wedstrijd en feestavond, waarbij in t bijzonder de jury en deelnemende vereeni- gip'gen eenige woorden van erkentelijkheid werden gericht. Aardis vlocht spr. in ziin raam van een nieuwe winkelzaak dan is verantwoordelijke arbeid, die z'n loon vol op waard is. Hoog de arbeid' ben wij hier in Den Hout een bank willen plaatsen ter nagedachtenis aan den grooten, gemalen Loots. Spr. verzocht nu den loco-burge meester, de bank voor de gemeente te willen aanvaarden.. Deze zeide, dit volgaarne te doen. omdat het gemeentebestuur het in hooge mate waardeert, dut bij eenige. ingezetenen van Haarlem, bijzondere Lootsvereerdershet plan is opgeko men een monument „In memoriam Philip Loots" te stichten. „Als vanzelf, aldus vervolgde spr., komt de vraag op, waarom men dit monument heeft willen stichten. Het is reeds gezegd, omdat Loots er zoo van hield, in den Haarlemmerhout te .zitten en daar zijm heerlijke melodieën neer te schrijven. Wie zullen er alzoo op die bank plaats nemen. Vele en veterlei menschen. Kun stenaars, ware kunstenaars,, om inspiraties voor zich te zoeken. Zoovelen hebben dat reeds in den Hout in den loop der eeuwen gedaan. Denken wij slechts aan 't monu ment, dat L'er dichtbij slaat, van den grooten man, die eeuwen geleden hier inspiraties kwam zoeken en vond. Moge dan ook de kunstenaar, die op deze bank plaats neemt inspiratie vinden, evenals Coster en Loots, opdat ze tot heil moge strekken van onze vaderstad. Als we over een jaar hier komen en als die bank dan eens spreken kon! Ik zou dan gaarne met een variant op een onzer Hollandsche dichters willen zeggen: ,J0, als die bank eens klappen kon! Wat zou hij ons dan klappen Van zoete koozerijen!" Laten we hopen, dat hier oip deze 'bank nooit onedele practijken geschieden! Er zullen hier ook kinderen komen, om kransjes te vlechten. Het zijn wei verbo den bloempjes, want ze mogen niet ge plukt worden, maar als de kinderen het loch doen, laten ze dan ten minste hier kransen komen vlechten voor den grooten Philip Loots en hier denken we met wee moed aan den te vroeg gestorvene, die zooveel goeds te genieten heeft gegeven, die was een braaf echtgenoot. Er zullen vreemden komen, zooals altijd en zij zullen nadenkend in be wondering blijven staan vooir dit mo nument, en zij zullen respect krijgen voor de hulde, door Haarlem aan Loots gebracht. Want een stad is groot, die zoo zijn groot© mannen eert." Dan bracht spr .een woord van dank aan de commissie, die het initiatief tot stichting van het monument had ge nomen en aanvaardde namens de ge meente de bank. Hierna werd door „Philips Loots nog „Onze Duinen" gezongen, waarmee de plechtigheid besloten werd. van de Orgelbespeling in de groote of St. Bavokerk op Dinsdag 27 September 1921, des namiddags van 23 uur door den heer George Robert; mend uit de richting Haarlem kwam u botsing met een uit Amsterdam komen e tram van de E. S. M. De chauffeur wcrJ volgens zijn verklaring afgeleid door een wieltn die verkeerd uitweek. Hierdoor werd het voorste gedeelte der auto gegre pen door de treeplank der tram. De auto werd meegesleurd en als 't ware fijn ge knepen tusschen de tram en een zwaren ijzeren paal van de geleidipgsdraden. De schok was zoo hevig, dat de paal gedeeltelijk doorbrak. De tram werd be schadigd maar niet ernstig. De beide in zittenden van de auto, een dochtertje van den eigenaar den heer Resting uit Over- veen en mej. de Haan u-it Haarlem, die beiden naar Aimsterdam naar de muzii. li- les zouden gaan, werden door glassol,er ven aan hoofd en borst gewo-nd. De chauf feur kwam met den schrik vrij. In de tram ontstond een kleine paniek. AMSTERDAM, 26 Sept. Hedenmor- morgen is de boerderij van J. Molenair in de -mretee Halfweg geheel afge brand. onbekend. Verzekering dekt - -d( eltelijk de schade. 1. Dorische Toccata, J. S. Bach. 2 Cinq Pieces, A. Samuel. (Entree Graduel, Trait, Offertoire et Sortie).. 3. Eerste choral fis kl. t., Hendrik Andriessen. 4. Kleines harmoniscbes Labyrinth. (Introïtus, Cen- Iruin, Exitus) J. S. Bach. 5. Lamentation, Alex. Guilmant. 6. Lobe den Herren, 6 meine Seele, Sigfrid Karg Elert. Geboren: 22 Sept d. van C. A. J. Bakker- Feldberg. d. van M. H. v. d. Burgt- Stoetzer. 23 Sept d. van J. M. Gelaudie- v. d. Horst d. van J. Hofman-de Vos. z. van A. M. Ooslermeijer-Dirken. 24 Sept. d. van II. Hartog-Munnik. d. van A. Boon-Oppenkamp. d. van J. P. Veldhuijzen-Groeneveld. d. van J. v. d. Moer-Verkerk. 25 Sept. d. van A. E. Booms-Blankwater. z. van E. C. M. Koot-Siemens. z. vana N. C. Sands s- Groen. d. van W. K. Koekenbier-Snel- lenberg. d. van M. v. d. Brom-Matiheij. z. van T. Horeman-v. Heijningen. z. van G. Perrij-Gieling. z. van M. L. Tellegen-Quakkelaar. d. van J. W. Ham mer-Clous. 26 Sept. z. van 0. (M. Fen- ger-Lensen. z. van E. I. Kruiyer- Taekema. Overleden: 23 Sept. J. Sieketee-Bk>k, 62 j., Frans Halsstraat. 24 Sept. M. A. J. Moolenaar-Slagers, 81 j., Roosveldstraat. F. H. v. d. Linden, 54 j., Ged. Volders gracht C. Blanckenlhagen, 65 j., Kruis straat 26 Sept. N. A. Sluijter, 43 j., Westergracht. Nu de plannen voor de herdenking va r, het 100-jarig bestaan van „Kunst zij ons Doel" een vasten vorm aangenomen heb ben, kan daarover het volgende medege-. dec ld worden; De feestvierende vereeniging heeft het voornemen, om op Zaterdag 22 October een tentoonstelling te openen van achildo-, rijen en andere kunstwerken, vervaardigd door de leden en don- -itgenoodigdc kun-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1