BINNENLAND Tooneel. INGEZONDEN. Kolen voor de a.s. Winter. BINNEIUNDSM NIEUWS. jflAARLEM Voor de Weensche priesters. H. S. Lorant Personalia. Belgische Anhfracïet DE JUBELENDE TIJD. KINDERHANDEL! LIEFDADIGHEIDSZIN DER KATHOLIEKEN. HET ZAL NIET LANG MEER DUREN De opbrengst der Rijksmiddelen. Een socialistische aantijging. OPERA EN LIEFDADIGHEID. Men schrijft ons: Mevrouw W. de Veer—de Lange, di rectrice van het Instituut voor mu ziek te Amsterdam en te Haarlem, Ruycha verstraat 2, heeft het alleraar digste en zeer aantrekkelijke plan op touw gezet van een Opera-avond te geven met haar leerlingen van de Ope ra-klassen, ten bate der tuberculose bestrijding in Haarlem en Omstreken. Opgevoerd worden, Komische-Ope- ra: Harlekijn en Columbine, Gebed van Elisabeth uit Tannhauser, Balla de .em Juweelen-Aria uit Faust, Sce ne uit Thais. De uitvoering hheft plaats in den Schouwburg Jansweg op Woensdag 5 October e.k. Een opera-avond onder beproefde leiding van iemand van naam en ta lent als Mevrouw de Veer-de Lange, dochter van wijlen onzen beroemden landgenoot en grootmeester in de mu ziek, Daniël de Lange, is eene at tractie op zichzelf, die stellig het mu- ziekminnend publiek in Haarlem en omstreken in drommen naar den Schouwburg zal doen opgaan. Daarbij een doel zoo sympathiek en nuttig als geen ander, omdat het voor de bestrijding van de ziekte is. die de grootste bedreiging vormt van ons leven en geluk, en in het bij zonder een booze vijand is van onze kindejtèn. In het belang van ganseh Haarlem en omstreken en tot voldoening van Mevrouw de Veerde Lange en hare jeugdige leerlingen, hopen wij op een succes, dat de stoutste verwachtingen moge overtreffen, ook van de thee tafel die een handje moet helpen de ontvangsten te doen stijgen. OPENLUCHTDAG DER RIJKS KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS. Donderdag hebben de wedstrijden plaats gehad der leerlingen der R. K. v. O. In de ochtenduren hadden er verschillende athletische zeskampen plaats, die vlot verliepen. Over het algemeen zal de heer Goeting best wat met de leer lingen kunnen bereiken, vooral al» men op de verschillende nummers de tech niek wat meer onder den duim heelt. Voor de le klas was de volgende zes kamp samen gesteld: 75 M. hardloopen, vérspringen, hoogspringen, speerwerpen, slingerbal, kogelstco'en. Uitslag: 1. Beer; 2. Brouwer; 3. Heytman; 4. Poys; 5. Sehleiffert; 6. Stassen; 7. Wimmers. Hierbij waren de beste prestatie's 79 M. hardloopen, Bar, 9.5 sec.; vérspiingen 4.80 M., Heytman; Hoogspringen 1.45 M., Heytman; speerwerpen, 26 M., Stassen; slingerbal, 27.40 M., Brouwer; kogelstooten, 6 25 M., Heytman. 2e studie-jaar: 100 M., Duitsche drie sprong, hoogspringen, discuswerpen, speerwerpen, kogelstooten. Uitslag: 1. Krens2. ten Apel3. Klip4. Rinkel. Beste prestatie's: 100 M. Krens, 12 6 se.; Duitshe driesprong Krens, 10 M.; hoogspringen Krens, 1.45 M.; speerwer pen Krens, 30.55 M.kogelstooten Krens, 6 M. 3e Studie-jaar: 100 M., polstokvér- springen, h'07s;r'n-en, discuswerpen, speerwerpen, kogelstooten. Uitslag 1. 0. Dekker; 2. J. Walters; 3. J. Doets; 4. D. Warners; 5. K. Vogelzang; 6. J. Oosterling; 7. de Joode; 8. Jansen. Beste prestatie's: 100 M. Dekker, 12 3/10 sec.; polstokvérspringen Waspers, 6.10 M.hoogspringen Doets, 1.70 M. discuswerpen Doe's, 19 55 M.; Speerwer pen Dekker, 29.80 M.Kogelstooten War ners, 6.76 M. 4e Studie-jaar; Zeskamp A: horden loop, polstokhoogspringen, vérspringen, kogelslingeren, sgeerwer eu, d's uswer- pen. Ze kamp B.: hordenloop, hoogsprin gen, polstokvérspringen, discuswerpen, speerwerpen, koge'stco en. Uits'ag: 1. Oo- Jijn; 2. Kramer; 3. Kieft; 4. Bar. Beste prestatie's: hordenloop Colijn, 16 sec.; hoogspringen Kieft, Bar, Kramer, 156 M.; polstokvérspringen Bar, 5.80 M.speerwerpen Kramer, 34 20 M.ko gelstooten Kramer, 7 M.; Discuswerpen Colijn, 19.40 M.kogelslingeren Colijn, 14.95 M.; vérspringen Colijn, 5.25 M. Polstokhoog ten Apel, Sehijlemans, 2 49 In de midiaguren hadden er verschil lende andere nummers plaats. Om 1.30 vrije orde-oefening, welke keu rig onder de leiding van den heer Goeting werden uitgevoerd. 1.45 (Estafette, 4 keer 100 M. Uitslag: le en 2e studie-jaar: le prijs Krens, ten Apel, Eggïnk, v. Baren, tijd 52 7/10 sec.; 2e pr. Brouwer, Schleeffert, Deijt- man, Bar, tijd 53 sec. 3e en 4e Studie jaar: le pr. Brouwer, Bar, Kieft, Co lijn, tijd 50 sec.; 2e pr. Walters, War ners, Vogelzang, Dekker, 50 3/10 sec.; 3e pr Flentge, Apell, Waage, v. Oor schot 518/10 sec. Verschillende andere uitslagen volgen hieronder. Kastiewedstrijd le tegen 2e studie jaar 98; Korfbal 3e tegen 4e studie jaar 03; Handbal le tegen 2e studie jaar 02; Veldbal 3e tegen 4e studie jaar 1219; Slingerbal 3e tegen 4e studiejaar 22; Voetbal 3e tegen 4e stu diejaar 13. 2500 if. aflossings-wedstrijd was een goed verzorgd nummer en er werd door sommige deelnemers" in keurige stijl ge- loopen; de uitslag luidt als volgt: le ploeg Schullemans, Colijn, tijd 8 min. 1/6 sec.; 2e pl. Kcsterling, Klein, Nalent, Dekker, tijd 8 min. 7 2/5 sec.Se pl. Mulder, Jongens, Blauw, tijd 8 min. 15 7/10 sec.; 4e pl. Beerevoet, Stassen, •Beumer, tijd 8 min. 17 3/5 sec. Een sportdag, waarop de organisatiors met genoegen kunnen terugzien. N. Z. H. T.-M. en JA S. M. Op de lijn LeidenHeemstede werden in de maand Augustus van dit jaar 73809 reizigers vervoerd tegen 68771 in de- zelfde maand van het vorig jaar. Het aantal abonnementen bedroeg 31 tegen 146 in 't vorig jaar. De lijn Haarlem—HeemstedeOver- veen vervoerde in die maand 576473 rei zigers tegen 532031 in 't vorig jaar en 445 tegen 402 abonnementen. Haarlem Alkmaar vervoerde 55092 tegen 54986 reizigers met 21 tegen 20 abonnementen. Voor de lijnen der E. S. M. bedraagt het aantal als volgt. AmsterdamZandvoort 427823 tegen 366326. Ceintuurbaan 142475 tegen 142493. HaarlemBloemendaal 111937 tegen 115972. HaarlemOverveen 23479 tegen 20918. 't Aantal abonnementen op deze lijnen bedroeg 1931 tegen 3193 in Augustus van 't vorig jaar. Rijkspostspaarbank. Opgave uitslui tend betreffende het postkantoor Haar lem en zijne bij- en hulpkantoren over de maand Augustus 1921. Op de spaarbankboekjes, uitgegeven le Haarlem en elders, werd' in den loop der maand, te Haarlem ingelegd' 265543,73 en terugbetald 212938,92. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald ƒ52604.81 Hieronder 64 formulieren ad f 1, in spaa rban kregels van 5 cent en 395 formulieren ad 1in spaarbanikzcgels van 1 cent (Schoolsparen). Het aantal te Haarlem nieuw uitgege ven. spaarbank!mekjes bedroeg 218. Door tusscher.ikomst der te Haarlem gevestigde kantoren werd ter Directie op staatsschuldboeikjes ingeschreven een no- ninaal bedrag van f 7400 en afgeschre ven 5150. Derhalve meer in- dan af geschreven 2250. Het aantal te Haarlen uitgereikte nieu we staatsschuldboeikjes bedroeg 3. R. K. MIDDENSTANDSVEREENI- GING DE HANZE HAARLEM. Donderdagavond werd in het ge bouw St. Ravo een ledenvergadering gehouden /.elke matig bezet was. Nadat op gewone wijze de opening plaats had gevonden,sprak de voorzitt. zijn leedwezen uit dat niet meerderen waren opgekomen.Notulen werden on gewijzigd goedgekeurd, terwijl als in gekomen stukken een schrijven van het Centraal Hanze Bureau werd medege deeld betreffende den te houden Han- zedag op 13 October a.s. Voor het te houden 4e Middenstartds- Congres werd als afgevaardigde aan gewezen de heer F. du Maine, die met den voorzitter de afdeeling zal verte genwoordigen. Daarna komt aan de orde bespreking betreffende de viering van den Hanze- dag en werden mededeelingen gedaan waaruit bleek dat het in de bedoeling lag een buitengewone propaganda op touw te zetten. Deze dag zal worden geopend met een H. Mis in de kapel der Eerw. Zusters der Mariaschool (Koningstraat) terwijl in St. Bavo des middags een zeer belangrijke propa ganda en inspectievergadering zal worden gehouden, waarin door den Weleerw. Heer Kapelaan Bosch van Amsterdam een rede zal worden ge houden. Zoowel van uit het bestuur als vanuit de vergadering kwam in stemming met dezen spreker en wordt dan ook op zeer nadrukkelijke wijze door den voorzitter medewerking ge vraagd voor het slagen van dezen dag. Des avonds zal voor R. K. Midden standers met hunne dames een feest avond worden georganiseerd, op wel ken feestavond de heer Chr. Jansen een rede zal houden, terwijl welwillend medewerking is gevraagd van een be kend zangeres met muzikale medewer king van de R. K. Kring. Moge ieder lid dezen dag disponibel stellen voor de Standsorganisatie en moge de Hanze op dezen dag uiting geven van een krachtige organisatie Daarna werd door den voorzitter mededeeling gedaan dat in het Winter seizoen maandelijks een vergadering zal worden gehouden waarop een be kend spreker zal worden uitgenoodigd. Het bestuur hoopt hierdoor aan de Han zevergadering een bijzondere aantrek kelijkheid te knoopen waardoor de le den tot vergaderingbezoek zullen wor den aangespoord. Daarna wordt een uitgebreide be spreking gehouden over de in den Raad behandelde Asphaltkwestie, welke be spreking wordt uitgebreid tot behan deling van interne aangelegenheden der organisatie, en welke bespreking zeer zeker in de toekomst goede vruch ten zal afwerpen. Alsnog werd voorzien in een vacatu re voor lid voor de Kas-Commissie. De rondvraag bracht alleen op een nuttige aansporing om toch vooral op den Hanzedag volle medewerking te verleenen opdat deze dag een schit terend succes geve Duinwaterleiding. Verschenen is het verslag van den toestand der gemeente lijke Duinwaterleiding van Haarlem over het jaar 1920. De totale wateropvoer bedroeg in 1920 1.562.561 kub. M. tegen 1.474.690 kub. M. in 1919. Aan Spaarndam werd af geleverd 9.420 kub. M. en aan Schoten, Overveen en Haarlemmerliede te zamen 42.612 kub. M. Voor Haarlem was dus het verbruik 1.510.529 kub. M. of per hoofd en per dag 53.4 liter of 1,5 liter meer dan in 1919. De balans sluit met een eindbedrag van f 2.089.123.761/3. geen invloed hebben op 'de te Spelen stukken. Zoo wordt b.v. morgen/Zondag 25 Sep tember, gegeven „Belachelijke Hoofsche Juffers" en „Dokter tegen wil en dank" van Molière. Opvoeding tot het genie ten vau goede kunst, practische strijd tegen de slechte invloeden van de bios coop, deze schoone taak van Het too- neel, wordt door Het Schouwtooneel dui delijk gedemonstreerd. Aanbesteding. Gisteren werd aanbe steed: het maken van een loopsteiger met een loopbrug en een vlot, ten be hoeve van de drijvende droogdokken in de Visschershaven en het leveren en in heien van zes vloedpalen in de Lighaven te IJmuiden. Raming 16.500 Laagste inschrijver was J. Parel te Sliedrecht voor 9676. Voor de Weensche 'priesters ontvingen wij nog van N E.. 12 Sept. 5 en heden f 6. Op hol. Gisterenmiddag sloeg een paard, gespannen voor een vierwieligen wagen op do Dreef op hol, doordat het dier van een passeerende tram schrok. Bij 't Houtpleini viel de voerman van den hok, doch kwam er met eenige lichte ontvellingen af. Het dier kwam op 't plein tot Btil- stand. Kunstnijverheid. In 't museum van kunstnijverheid zijn tentoongesteld, wer ken van Jan Toorop. O.m. oen zeer fraaie teekening getiteld „De Pelgrim". Voorts zijn nog geexposeerd een twee tal gekleurde krijtteekeningen Berusting en Opstand", welke meer dan levens groot zijn. Do tentoonstelling ie dage- lijksch van 10 tot 4 uur geopend, 's Zon dags van 12 tot 4 uur. De uilbifïiding aan het Raadhuis. De eerste Kamer heeft z. h. st. aan genomen het wetsontwerp inzake ont eigening voor het uitbreiden van het Raadhuis te Haarlem. A.VA.DJ.A. Het nieuwe bestuur van A.VA.D LA. de vereeniging van leerlingen der Meisjes-H.B S. is sa mengesteld als volgt: presidente M. H. Braat; vice-presidente D. v. d. Est; le secretaresse T. Elshous; penning- ineestercsse J. Wentholt; 2e secreta resse P. van Bemmel. In den ouderdom van 73 jaren is te De Lier overleden onze oud-stadgenoot de heer H. 8. Loran. Loran was oud-hoofd van de Christe lijke 'school te dezer stede. Ook op poli tiek terrein heeft hij een goeden naam achtergelaten als leider van een der kiesvereenigingen. Op de Dahlia-tentoonstelling te 's Gravenhage behaalde de fa. H. Carlee te Heemstede de zilveren medaille van H. M. de Koningin. Zondagsprijzen. Het N.V. Het Schouwtooneel, Direc tie Adr. van der Horst en Jan Musch, die door haar couponboekjes en de Volks-voorstellingen reeds ruime gele genheid geeft tegen eiken gewenschten prijs haar voorstellingen te bezoeken, beeft, om den kring van belangstellen den. nog grooter te maken, besloten ge durende het seizoen 19211922 op Zon dagavond de toegangsprijzen aanmerke lijk te verlagen. Deze prijsverlaging zal Voor den Inhoud dezer rubriek stelt t* Redactie zich niet aansprakelijk. M. de Redacteur, Naar aanleiding van Uwe beschou wing aan mijn adres, in het artikel „Uit den Gemeenteraad", voorkomen de in de „N. H. Courant" van 22 Sept. '21, wil ik met een korte opmerking volstaan. Waarschijnlijk is de voordracht, door U bedoeld, wel in de R. Raads fractie besproken; ik was dien avond evenwel verhinderd de vergadering bij te wonen. Maar al was ik op dien avond aan wezig geweest, zou de mogelijkheid toch niet uitgesloten zijn, dat ik mijn stem zou hebben uitgebracht,zoo als ik het thans heb gedaan. De stemming liep over de invoering van een nieuwe schoolgeldregeling, welke, omdat nu eenmaal geld in de gemeentekas moet vloeien, in het tee- ken stond van: halen wat er van de ouders te halen valt, n.I. het dubbele van het minimum dat de wet eischt. Een voorbeeld van deze politiek vin den wij ook in de thans afgestemde lOOtyo asphaltbelasting en de heffing van de 6y2°/o plaatselijke directe belas ting; welke geheven wordt van een ieder, ongeacht den nmatschappclijken welstand. Door mijn stem tegen artikel 4 uit te brengen, heb ik dus te kennen gegeven, dat ik mij schaar aan de zijde van die raadsleden, die pleitten voor een schoolgeld, dat meer in over eenstemming is met de draagkracht der minder goed gesitueerde burgers. Zwaarwichtige motieven waren in deze zaak voor mij absoluut niet aan wezig. Wat het verdere betreft, n.I. het ter kennis brengen in openbare zit ting van bezwaren, zal ik zoo vrij zijn aan mij te houden. Wanneer het mij gewenscht voor komt te spreken, dan zal ik dat doen en heb daarbij van niemand een vin gerwijzing noodig. T. z. t. kunnen de kiezers oordeelen of zij mij nog geschikt achten en zoo niet, welnu, dan zal ik gaarne mijn plaats afstaan aan anderen, die het algenteen belang beter zullen dienen. J. PH. H. CASTRIOUM, Oosterstraat lörood. Naschrift. De geachte inzender doet verkeerd zich over onze bemer king boos te maken of een ongenaak baar standpunt in te nenien van: „ik heb van niemand eenige vingerwijzing noodig". Wij zouden den geachten in zender uit een journalistieke practijk van vele jaren tal van voorbeelden kunnen noemen van mannen, die tot de hoogste posten in 's lands regee ring zijn opgeklommen en die ern stige dagbladcritiek steeds wisten te apprecieeren. En nu houden wij vol. dat onze critiek in dit geval plicht .was. De N.V. HOENDERDOS' Brandstoffen- handel, Leidsche Plein, beschikt nog over grooten voorraad, door haar geïmporteerde van de mijn NOEL-SART-GULPART. Deze Airthraciet wordt thans nog verkocht voor f 3.75 en f 4.05 per H.L., vrij thuis. Wan neer men thans tegen dezen prijs een hoe veelheid koopt, kan desgewenscht met de bezorging nog eenigen tijd gewacht wor den. Ons telefoonnummer is 773. De Christelijke en zeker de Katho- lieke raadsfractie moet zooveel moge lijk één geheel vormen. Dat is om velerlei redenen re wens dit, maar zéker in den Raad van Haarlem met zijn j labiel evenwicht. Het kan natuurlijk gebeuren, dat men over ondergeschikte 1 zaken van meening verschilt. Bestaat er over zaken van beteekenis zoo als in dit geval mecningsverschil, dan tracht men eerst in de vergade ring der raadsfractie tot overeenstem ming te komen. Lukt dit niet, dan motiveert het dissidente lid in ieder geval in openbare raadszitting zijn stem. Wanneer de heer Castricum zijn boven weergegeven meening in den Raad vertolkt had, dan was het aan mr. Bruch en wellicht ook aan den Wethouder van financiën geweest om van repliek te dienen. Zóó alleen kan het publiek zich een objectief oordeel vormen. De oude gewoonte van te juibileeren na 25 en 50 jaren is in onze dagen wel zeer uitgebreid. Berst kregen we het 12% jarig juMée. De tijd Vliegt ook zoo snel en 's menschen leven is zoo kort. Het 40- jarig bestaan werd ook al spoedig her dacht; 50 'jaar duurt ook zoo lang. Verder bleek 10 jaar ook een mooi cijfer; kenden de Romeinen al niet het decennium? Toen is meteen 5 jaar ook maar vastgesteld als een mooi getal om te jubilee ren; kenden de studenten al niet lang het lustrum? Dns dat is ook in orde. Er zijn inmiddels vereenigingen, die zich zelf blijkbaar zoon fragiel bestaan toe denken, dat ze al feestvieren na één jaar tobhens. Maar nu bereikte de ReSb. een bericht, dat het summum inhoudt van de jubilea: een vereeniging fuift omdat ze.... 2% jaar bestaat. Zoo krijgen we de mooie reeks: I, 2%, 5, 10, 12%, 20, 25, 30, 35, 40, 50, enz. enz. Men moet nJ. weten dial inmiddels 20, 30, 35 enz. ook zijn uitgevonden als mooie getallen voor jubeljaren. En dan zegt men nog, dat Je menseh niet voor ztn plezier op de wereld is. In de „Tijd" schrijft Prof. A. Domen van het seminarie te Hoeven oen artikel over kiKtlcrhrnik-l, die vooral veelvuldig 'in Duifschland maar o schande ook in Nederland voorkomt. De schrijver waarschuwt scherp tegen hen, dtie er een zaakje van maken, kinde ren aan te nemen. Hij besluit het artikel als volgt: „■En daarom bevordere men toclh in 's Hemelsnaam dat kinderen-afstaan niet; wanneer een moeder en de naaste familie onwillig of niet bij machte zijn den op voedingsplicht naar bobooien te vervul len, dan hebben wij onze kinderwetten, voogdijraden en R.-K. kinderbesdiermings- geslidhten. Het vormelijk proces, dat dan gevoerd moet worden, geeft een waarborg tegen overijling, willekeurigheid enz. De rechter is in de gelegenheid, de natuur lijke verzorgers ten minste tot geheel of gedeeltelijk financieel onderhoud te dwin gen en last mot least deze wijze voorkomt zeker de schandelijke exploita tie en de martelende gel dm aker ij, boven aangestipt. Wie van dit alles maar niet doordron gen schijnt te zijn, isde R.-K. Vroed vrouwenschool te Heerlen. Op Maandag 15 September j.l. kon men 's avonds in katholieke bladen weer de volgende advertentie vinden: „Wie ont fermt zich? Ik heb de beschikking over enkele kinderen van drie tot acht maan den, waarvan de moedors geen uitkomst weten en die daarom geheel kunnen worden afgestaan." De bekwame geneesheer-directeur van de Wilhelm inaschooi zal toch zeker wel niet meenen, dat zijne bemiddeling alles rechtvaardigt en dat zijne plaatsingen niet laiboreeren aan en niet voeren tot de ge breken en de nadeden, boven uiteenge zet. Of schuilt het geheim der immuniteit misschien ergens anders? Het wil ons voorkomen, dat Katholiek Nederland recht heeft, van den Directeur dezer Nationale R.K. Vereeniging verkla ring en uitleg te verwachten en wij kun nen ons niet voorstellen, dat <tr. Meule- man op zoo'n gewichtig punt het ant woord zou willen schuldig blijven. Salus publica suprema lex. Speurend in de Staatsbegrooting, trof fen we daar ook een staat aan, die de machtigingen bevat tot aanvaarding van makihgen en schenkingen gedurende 1920, verleend aan kerken en stichtingen van weldadigheid. Dit jaar voor 't eerst is die slaat ge rubriceerd naar de kerkgenootschappen en nog wel naar de provincies. Het lijkt ons dienstig er eenige cijfers ui't te ge ven. Het totaalgeneraal van alle makingen en schenkingen aan de verschillende ker ken en stichtingen in het jaar 1920 is: f 1.795.791.27%. Daarvan kwam 1.170,730,005 aan kerken en kerkelijke instellingen en ƒ625.061,27 aan kerkelijke instellingen van weldadigheid Het is hartverheffend te zien, hoe ver de Katholieke liefdadigheid uitsteekt bo ven alle andere. De Katholieken toch ver maakten niet minder dan f 1,046.511.88%, 741.401.56% aan kerken en kerkel. stichtingen en f 305.110.32 aan instellin- dat er in ons kleine land nog duizenden, ja tienduizenden gevonden wor den, die niets, of bijna niets van een of meer der vreemde talen kennen. Want cr is nu gelegenheid om op pret tige, eenvoudige wijze FKANSGH, DU1TSCH of BNGELSCH le leeren en dat tegen zeer billijken prijs. Voor f 0.60 per Maand (mlvangt U wekelijks ceu blad, dat U geleidelijk maar zeker zoover brengt, dal U een eenvoudig boek in de vreemde taal kunt lezen, dat 1. in staat zijl eenvoudige correspondentie in die taal te voeren. No. 1 wordt gratis en franco toegezonden, na inzending van onderstaande strook. NAAM: ADRES: P.S. Ill open enveloppe, gefrankeerd met 2 cents postzegel aan: A. 1"G. LIEDDERITZ of D. H. SCHENK Uoojdondenoijzers, Amsteldijk 47, Am. sterdam, Telef. 7.. 4072. gen van weldadigheid, dat is van het to taal-generaal van 1.795.791.27% ruim 58 percent, terwijl liet percentage der Katholieke bevolking nauwelijks 35 is. Inderdaad, deze statistiek heeft de repu tatie der katholieke liefdadigheid weer schitterend hooggehouden. Stellen we de voornaamste kerkgenootschappen naast elkaar, dan krijgen we <je volgende cijfers (de centen zijn hierbij weggelaten): Katholieken 1.046,511 Ned. Herv. Kerk 381.014 Waalsche kerk 2.500 Sc'notsche Kerk 24.000 Ev. Luth. Kerk28.200 Doopsgez52,050 Remonstranten 21,638 Gerformeerden 62.166 Ned Israël 14,113 Oud Bissch. Klerezy 42.166 Leger des Heils 7.000 Wat de Katholieke schenkingen enz. betreft, splitsen we die ook even naar de verschillende provincies. Voor kerken en kerkelijke instellingen krijgen we dan de volgende reeks: Noordbrabant 235.160 Zuid-Holland 159.644 Friesland 127.651 Noord-Holland 77.250 Utrecht 45.100 Limburg 35.317 Zeeland 19.800 Gelderland 13.444 Overijsel 12.693 Groningen - 9.840 Drenthe 5.499 Totaal 741.401 Noordbrabant handhaaft hier dus haar ouden roem. evenals Friesland een bij zonder schitterend figuur maakt. Minder gelukkig staan er Gelderland en Over ijsel voor. Nemen we de cijfers voor kerkelijke instellingen van weldadigheid, dan wordt de volgorde aldus: Znio-Holland 13.790 Noord-Holland 77.350 Noordhrabant 59.612 Gelderland 21.200 Utrecht 10.400 Groningen 9.300 Zeeland 6.200 Friesland 3.900 Overijsel t.757 Limburg 1.600 Drenthe 80.008 Totaal 305.110 Het zal menigeen opvallen, dat het Ka tholieke Limburg zoo achteraan komt. Dat ligt zeer waarschijnlijk aan het feit, dat kerkelijke stichtingen van weldadig- heid e-r reeds voldoende aanwezig zijn. Uit den staat der opbrengst van 'e Rijks middelen over de maand Augustus 1921 blijkt dat deze maand ook weder een vermindering aanwijst, vergeleken n.I. met Augustus 1920. Immers, Aug. 1920 beliep f 34,500,636.49y2; Aug. 1921 wijst aan f 32,948,628.291/2; vermindering al- zoo f 1,552,008.20. Over de eerste acht maanden van 1921 was de opbreng^ f 287,200,049.37over de eerste acht maanden van 1920 f 283,794,043. 711/2- Vermeerdering dus nog f 3,106,005.651/2- Over de eerste ze ven maanden bedroeg de vermeerdering f 4,958,013.85i/o Ter vergelijking diene verder, dat Ja nuari 1921 ruim 1.2 millioen minder op bracht dan Jan. 1920; Februari 1921 ruim f mill, meer dan Febr. 1920; Maart 1921 bijna f 9 mill, meer dan Maart 1920; April 1921 ruim f 3 mill. meer dan April 1921; Mei 1921 ruim f 3 mill, minder dan Mei 1920; Juni 1921 ruim f 1% mill, meer dan Juni 1920; Juli 1921 bijna f 5 mill, minder dan Juli 1920. Als vermeerderingspostcn zijn te no- tecrangrondbelasting Augustus 1921 f 2,340,092.331/2 (Aug.'20 f 1,021,241.30) personeele belasting Augustus 1921 f 2,245,512.611/2 (Aug. '20 f 1507,575.641/2) dividend- en tantièmebelasting resp. f 3,325,092.97 en f 1,764,783.17; sui keraccijns respectievelijk f 3,462,998.23 en f 2,809,428.70; wijnaccijns respec. f 64,654.84 en f 42,065.55; accijns ge destilleerd respec. f 4,376,987.241/2 en f 3,375,462.50; bieraccijns respectievelijk f 459,495.42 en f 314.296.16; domeinen enz. respectievelijk f 264,792.281/2 en f 126,462.891/2jachtacten c.a. respec. f 50,235.50 en f 46,187.— opbrengst der loodsgelden resp. f 205,819.24 en f 166,365.14i/2mijnrechten respectievelijk f 128,154.74i/2 en f 107,350.67. Minder brachten op: inkomstenbelas ting: Augustus 1921 f 5,161,843.70 (Aug. 1920 f 6,381,610.55); vermogensbelasting Aug. 1921 f 474,271,92i/a (Augustus 1920 f 505,508.541/2)zoutaccijns respectievelijk f 113,087.04 en f 169,8488.05; accijns op geslacht respectievelijk f 951,148.38 en f 1,221,259.01speelkaartenbelasting resp. f2299.50 en f 28,081.75; zegel rechten respectievelijk f 1,297,750.161/2 en f 1,596,140.01registratierechten resp. f 2,069,288.8861/2 en f 5,792,401. 35; suc cessierechten re3pec. f 2,495,002.341/2 en f 2,714,714.821/2invoerrechten resp. f 3,056,306.26 en f 4,289,979.41Vs J be lasting gouden en zilveren werken resp. f 56,155.721/2 en f 63,892.65; essaailoon resp. f 72.22 en f H8.281/2; statistiekr. resp. f 323,229.241/2 en f 431,525.82. De opbrengst der Staatsloterij was in Augustus 1921 zoowel als Aug. 1920 f 24 337.50. De" opbrengst over Aug. 1921 van de belasting m verband met de buiten gewone omstandigheden (Oorlogswinst- belu-tiag) bedroeg f 6,580,907.13 (over de eerste acht maanden van 1921 f 68,089,223:18)van de inkomsten ten bate van het leeningfonds 1914 f 9,027,007.24 (in de eerste acht maan den van 1921 f 80,398,970.051/,). TILBURG,SOKE WOLLEN STOFFEN INDUSTRIE. Aan do Tweedo Kamer der Sta ten- Generaal ia door do Vereeniging van Tilburgscbe Fabrikanten van Wollen Stoffen een adres gericht, waarin wordt gezegd Dat de ontwikkeling der valutaver houdingen eerierzijds en de han'elspoli- tieke maatregelen eu voornemens van Amerika, Japan, Engeland, België, Frankrijk, Duitschland, Zwilserl nd, Spanje enz. enz., anderzijds hen den toestand der Tilburgscbe W I ndustrie steeds donkerder doen inzien; dat toch de Nederlandsche markt overstroomd wordt met Duitsche tex'i.lgoeleren, ter wijl de export van de Tilburgsche Indus trie geheel is "lamgeslagen; redenen waarom ondergeteekenden opnieuw de vrijheid nemén, de Kamer te verzoeken, do Regeering uit te noodigen voorstel len te doen, om algeheels ontreddering en ondergang der Tilburgcho Wol- industrie te voorkomen. DE LOONSVERLAGING DER MIJN- WERKERS. Door het Tweede Kamerlid Da Jonge zijn aan de ministers van Landbouw en Arbeid de volgende vragen gesteld: Zijn de ministers brreid o:u mode ta deelen, welke gevolgen zijn gegeven aan do besprekingen in de vergadering der Tweedo Kamer van 12 April j.l. (Han delingen blz. 2015—30) t.a.v. de open legging der bedrijfsresultaten door de mijndirectiés Is de ministor van Arbeid bereid aan de Kamer mede te deelen of er een be- bespreking van den Hoogen Raad van Arbeid heeft plaats gevonden; en, zoo ja, wat aldaar te dien aanzien verhan deld is en tot welk resultaat men is gekomen STUMPERIG OVERiHEIDSBEHEBR. Onder dit opschrift schrijft „De Vrij- h«id": Het „Kort Verslag" der Tweede Kamer werkt met een tekort. Dit tekort is zelfs zóó enorm, dat er in ck? Kamer oen strooming is, die naar "f~ scfiSffïng heen drijft. Men zou dus denken, dat de leiding alles zou doen om den lezerskring te behouden en uit te breiden. Het tegendeel schijnt het geval. Aan de abonné's wordt medegedeeld, dat het noodig is zich opnieuw te abonneeren, wanneer men het „Kort Verslag" ook in het komende zittingsjaar wil ontvangen. En het abonnementsgeld wordt natuurlijk niet geind; men moet het tijdig naar postkan toor of landsdrukkerij brengen. Kortom, men maakt 't den mensohen zoo lastig, iu stee van zoo aangenaam, mogelijk Zóó handelt geen particulier onderne mer. Zóó handelt alleen de overheid-exploi- tante ten 'koste van de belastingbetalende burgerij. UIT DE STAATSBEGROOTING VOOR 1922. Wegens kosten van onderhoud en ver dere uitgaven van ten gevolge van den oorlogstoestand naar Nederland uitgewe kenen en van ten behoeve van den oor logstoestand behoeftig geworden, in Ne derland verblijvende buitenlanders, is voor 1922 geraamd 150.000 (voor 1921 werd toegestaan f 250.000). Hierbij wordt aan- geteekend dat het geraamde bedrag in hoofdzaak noodig zal zijn voor het onder houd en de bewaking van geïnterneerde vreemdelingen, en dat, hoewel het aantal geintémeerden in den laatsten tijd sterk afneemt en ook het aantal nieuwe inter- neeringen steeds daalt, dit artikel ook nog voor 1922 op de begrooling gehandhaafd zal moeten blijven. INT. CONFERENTIE VOOR DE BOUWNIJVERHEID. Van 20 tot 22 October a.s. zal te Brussel worden gehouden een Internationale Con ferentie, waarin de groote vraagstukken, welke op dit oogenlblik de geheele bouw nijverheid beheersohen, zullen worden be handeld: 1. Een onderzoek naar de werking van den 8-urendag in de verschillende landen en de maatregelen ter invoering daarvan, voorbereid of uitgevaardigd, 2. Een onderzoek der maatregelen, beirekking hebbend op medezeggingschap van werknemers in de bedrijven; stelsels van winst-deeling, bedrijfsraden, enz. 3. Volkswoningbouw, maatregelen van Overheidswege ter voorziening in den wo ningnood; middelen om de bouwkosten van volkswoningen te verlagen. 4. Normaliseering en standaardiseering der materialen. Aan deze conferentie zullen de groote centrale werkgeversorganisaties nit ver schillende landen van Europa deelnemen, terwijl de Regeeringen o.a. van België, Frankrijk, Engeland en Nederland op de ze conferentie officieel vertegenwoordigd zullen zijn Als vertegenwoordiger der Ne derlandsche regeering is aangewezen, de heer J. N. Hendrix, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. De heer II. Colijn, oud-minister van Oorlog, heeft den heer H. van Kol, So cialistisch lid der Eerste Kamer, in een schrijven gesommeerd om zijn beschul diging waar te maken dat hij, de heer Colijn, van zijn invloed en ge zag als hoofdambtenaar in Indië en later ala invloedrijk staatsman in Nederland, go-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2