Sport ©o Wedstrijden, TWFEDE BLAD - Maandag 26 September. R.C.H. zegeviert Een sprekende overwinning van Feijenoord Blauw Wit wint van Haarlem DE VIOOL. Alle copie voor de Maaadagsche Sportrubriek moet bezorgd wor den des Zondags, vóór 9 uur des avonds aan het adres Riviervisch- markt 11a rood. ïOETB&i. StormvogelsExcelcior. 51. STANDEN FEUILLETON. DE UITSLAGEN. Westelijke aïdeeling. Ie klasse. Amsterd. BI. WitHaarlem 10 Xmsterd.V. V. A.—Spartaan 11 Den Haag H. B. S.Ajax 20 DordtrechtD. F. C.V. O. C. 00 Rotterd.FeijenoordU. V. V. 50 Haarlem R. C. H.H. V. V. 21 Overgangsklasse Amsterdam D. E. C.Z. F. C. 22 Rotterdam Sparta—V. U. C. 11 Den Haag A. D. O.H. D. V. S. 30 Schiedam S. V. V.Quick 10 ljmtiiden Stormv.Excelsior 51 Amsterdam A. F. C.'t Gooi 13 Res. Ie klasse. A. Amsterdam Spart. 2A. F. C. 2 14 Amsterdam Ajax 2H. F. C. 2 43 B. Den Haag H. V. V. 2—Feijen. 2 2—2 Den Haag Quick 2—S. V. V. 2 0—0 Rotterdam V: O. C. 2—D. F. C 22—2 DelftConcordia 2—H. B. S. 2 0—1 Schiedam H. D. V. S. 2—Sparta 0—3 2e klasse. /V. Wormerveer W. F. C.V. S. V. 10 Schoten SchotenAle. Vitrix 10 Zaandam Z. V. V.—Purmerst. 1—0 Hoorn HollandiaHortus 71 B. UtrechtVeloxZeist 31 UtrechtD. O. S.Hercules 11 Amsterdam O. D. E.Olympia 10 C. Rotterdam C. V. V.Steeds-H. 21 DordrechtDordrechtR. F. C. 1—0 Leiden A. S. C.O. D. S. 1- DelftD. H. C.—Unitas 1—2 3e klasse. A. Bloemend.Bloemend.Helder 20 Amsterdam AmstelD. W. S. 00 ZandvoortZandvoortAssend. 50 Amsterd.D. W. V.—Wilh. Voor 4—1 Amsterd.St.-Voorw.H. S. V. 14 Edam E. V. C.—Swift 0—1 Amsterdam E. D. W.T. O. G. 42 Zaandam ZaanlandiaRapid. 03 Enkhuizen W. Frlsia—Q. S. C. 24 C. Bussum A. WeerbaarDonar 11 Amsterd. W.graafsm.D. O. O. 21 UtrechtUtrechtVoorwaarts 04 Amsterdam NeerlandiaLaren 11 Groningen G. V. V.Alcides 26 Leeuwarden FrisiaBe Quick 11 Winschoten UprightVeloc. 02 Veendam Veendam—W. V. V. 14 R. C. H.—H. V. V. 2—1 11 O—O 2—1 2—1 0—4 2—0 1—2 1—1 3—1 Utrecht KampongBaarn D. Beiden LugdunumL. F. C. Leiden U. V. S.—D. V. C. Vlaardingen Vlaard.Delft e. Den Haag V. C. S.—B. M. T. Vlaard. V. T. C.Schiedam Den Haag D. V. V.Schoonh Reserve 2e klasse. 4. Amsterd. A. F. C. 3Holl. 2 Haarlem Edo 2Ajax 3 Zaandam Z. F. C.2—D. E. C.2 3—0 Amsterd. BI. Wit 3—W. F. C. 2 6—3 g. UtrechtHercules 3—O. D. E. 2 12 Weesp Rapiditas 2D. O. S. 2 51 Utrecht - U. V. V. 3—A. W. 2 6—1 Rotterd. Spari. 3H. B. S. 3 03 Vlaard.Fortuna 2Neptunus 2 01 Rotterd. R. F. C. 2—V. U. C. 2 2—1 Oostelijke afdeeling. I e klasse. Deventer Li. D.Theole Enschede Enschede Quick Arnhem Vitesse—Be Quick Zwolle Z. A. C.Hengelo Almelo Heracles—Go Ahead Zuidelijke afdeeling. ie klasse. B. op Zoom DoskoN. A. C. Breda BredaniaN. O. A. D. MaastrichtM. V. V.Wilhelm. 's-Bosch B. V. V.—Phillips Tilburg Willem 2—V. V. V. Noordelijke aïdeeling. Ie klasse. Gioningen Forward—Achilles 4—0 2—0 1—7 0—1 0—3 0—I 0—1 1—2 4—0 5—2 1—1 Den eersten thuiswedstrijd heeft R C. H. gewonnen en nog wel van de groote Haagsche, en laten we direct zeggen, volkomen verdiend. Het spel der R. C. H.'ers is gedurende den geheelen wedstrijd niets minder ge weest dan dat der Hagenaars en had het middentrio beter gebruik ge maakt van de geboden kansen om te doelpunten de uitslag had waarschijn lijk nog ongunstiger geweest voor H. V. V. De vele "Haarlemmers die waren opgetrokken om getuige te zijn van dezen wedstrijd zullen daarvan geen spijt hebben gehad. Over den wedstrijd het volgende Precies om 2 uur fluit scheidsrech ter van Bisselick de volgende elftal len binnen de lijnen H. V. V. Sandberg Oidenburg W. Campioni J. Campioni "Breuning Vreedendaal Snoeck Hourgonje Delboy Heijnen de Beus Huyghens. Boekelaar v. Dam Roelfsema Geuts- kens Nachtegeller. Krom Nieuwenhuis B. Dik Hazevoet Kuyt Radsma R. C. H. H. V. V. wint den opgooi en R. C. H. trapt met de zon in den rug af. Direct stormen zij op Sandberg af, doch de bal wordt geretourneerd. H. V. V. valt aan en de bal wordt juist tegen de bovenlat gekopt. Het spel gaat vliegensvlug van doel tot doel met R. C. H. iets in de meer derheid. Roelfsema verplaatst het spel uitstekend en telkens plaats hij de ballen naar Boekelaar of Nachte geller. Een goede kans om te scoren iaat hij echter voorbijgaan. Eenmaal redt de H. V. V.-keeper door zeer ver uit zijn doel te loopen. Gelukkig heeft heeft hij den bal nog net te pakken voordat Nachtegeller ter plaatse is. Ook H. V. V. speelt uitstekend en heeft reeds menigen aanval op het R. C. H.-doel ondernomen, doch tel kens weten Kuyt en Hazevoet te redden terwijl in de laatste instantie RaJsma ook op zijn post is. Toch weet H. V. V. tegen aller verwachting het eerst te doelpunten als van links een bal hoog voor doel geplaatst wordt en Krom en Radsma elkaar niet goed begrijpen. Eenige H.V.V.'ers stormen toe en voor dat Radsma weer op zijn post is wordt de bal in het doel geloopen. H. V. V. leidt met 1'0. Niet ontmoedigd valt R. C. H. weer aan en maakt het de H. V. V.- achterhoede zeer lastig. Als Nach tegeller eenmaal goed doorzet staat van Dam alleen met den bal voor den keeper doch weet den bal nog net naast te werken. In deze periode verdiende R. C. H. zeker een doelpunt. Toch breekt de rust aan met 10 voor H. V. V. Na de thee pakken de R. C. H.'ers onmiddellijk weer goed aan en vooral in het eerste kwartier wordt in ver bluffend snel tempo gespeeld waar tegen de H. V. V.-achterhoede weinig vermag. De combinatie in de voorhoede is uitstekend vooral de kleine Geuts- kens valt op door zijn buitengewone enthousiasme. Daarenboven speelt de middenlinie een uitstekend spel vooral Dik valt op door zijn goede opstellen terwijl ook Nieuwenhuis en Krom zeer goed spelen. Een doelpunt zit in de lucht en als van Dam eenmaal een bal doorspeelt stormt Roelfsema op doel af en geeft met een keihard schot Sandberg het nakijken. Het enthousiasme is geweidig, het is nog niet bedaard als R. C. H. alweer voor Sandberg zit. Het lijkt er naar dat zij wil winnen. En werkelijk gelukt het aan v. Dam om R. C. H. met een goed schot de leiding te geven. Er is dan nog 20 min. te spelen en lang zamerhand wordt het spel minder snel. H. V. V. lijkt vermoeid terwijl ook eenige R. C. H.'ers blijk geven van vermoeidheid. Aanvoerder Nieu wenhuis laat zijn elftal met 4 half backs spelen waardoor H. V. V. bijna niet meer over de helft van het veld komt. Kort voor het einde nog een corner op het R. C. H.-doel die ook geen resultaat oplevert en als dan de scheidsrechter die den wedstrijd naar ieders genoegen leidde voor het laatst fluit heeft R. C. H. zooals gezegd, welverdiend gewonnen. Over de spelers van H. V. V. valt zeer weinig te zeggen omdat niemand bijzonder opviel. De keeper heeft zeer verdienstelijk werk geleverd. Bij R. C. H. speelden ook allen goed. Het spel in de voorhoede was uitstekend. Radsma in doel zéér be trouwbaar evenals de backs en half backs. Ten slotte nog ditDoor sommige menschen schijnt geklaagd te zijn over de groote drukte aan de controle Wij hadden het daarover nog met het bestuur van R. C. H., dat ons mede deelde dat zij ten gerieve van het publiek gedurende het geheele sei zoen voorverkoop zal houden tegen gewone prijzen in de sigarenmaga zijnen van de firma Hillen, Kruisweg, Bloemhof, Gr. Houtstraat en Haak, Kampersingel. Blauw-Wit Haarlem 1 0 De traditie getrouw heeft Haarlem in het Stadion van de Zebra's verlo ren. 't Heeft anders niet veel gescheeld of de roodbroeken hadden een gelijk spel weten te forceeren wat intusschen meer zou zijn geweest dan ze verdien den. Om even over tweeën komen de volgende elftallen uit de kleedkamer Blauw-Wit Schindeler v.d. Kluft Lietzen Molenijzer Garritsen Slingelandt Dorenbos Verpoorten Beierbach v.Diermen v.Dort Houtkooper Sr. Themmen Brakel v.Daalen Bieshaar Terwee Tekelenburg Houtkooper Jr. Maas Baum Angenent Haarlem De leiding berust bij den heer Tromp, welke dezen middag een ge makkelijke taak had daar beide par tijen een uiterst fairen wedstrijd speel den we hebben bij dergelijke ont moetingen wel eens andere verstand houdingen gezien In de eerste oogenblikken van den s rijd bestookt Blauw-Wit reeds de Haarlem-veste, doch direct laten Maas en Angenent den sp'eelvorm zien, waarin zij heden zouden schitteren. De roodbroek-aanval, welke hierna aan 't werk wordt gezet, bepaalt zich tot het missen van een paar eenvou dige kansen, regelmatig afgewisseld door veel te langzaam overgeven. Het wordt meer en meer duidelijk dat de thuisclub de sterkere is doch onze linksback en doelverdediger weten van geen wijken. Baum, in den be ginne nogal onzeker herstelt zich, evenals Tekelenburg en zoetjes aan wordt het evenwicht verplaatst. Onze voorhoede kan echter haar vorm niet vinden. Houtkooper op den vleugel spurt telkens met den bal naar voren maar vindt op het oogenblik van plaatsen steeds zijn medespelers ge dekt of heelemaal niet aanwezig. De Brakel - Themmen-wing moet het ten eenenmale tegen van der Kluft af leggen, wat zijn oorzaak vindt in min of meer bevreesd zijn voor den Blauw-Witter. Een schot van v.Daa len tipt Schindeler corner terwijl aan de overzijde Maas en Angenent keer op keer opduiken om doelpunten te voorkomen. Het doet ons voor den Haarlem-keeper genoegen dat Hulsch- man en Boeljon hem aan 't werk ge zien hebben 't kon bij een eventueel falen van van Tilburg wel eens te pas komen. De rust, welke intusschen is inge gaan, heeft een onmiskenbaar goede uitwerking gehad op het spel der gas ten het samenspelen tusschen Bies haar en Houtkooper gaat als van ouds, terwijl van Daalen de nuttige samen koppeling tot stand brengt tusschen de beide vleugels. Van Diermen wordt steeds door een man of drie bewaakt en is dus ongevaarlijk terwijl Maas en Tekelenburg de rest v. d. sta dion-aanval in bedwang houden. Schindeler stopt een pracht-schuiver van Bieshaar terwijl even later laatst genoemde een hoogen voorzet geeft die Brakel in moeilijke positie voorbij den uitgeloopen doelman tegen de lat kopt. Ook Angenent moet worden bijgestaan door zijn houten doel- complex na een doorbraak van Blauw- Wit. Het spel staat nu op bijzonder hoog peil en aan weerszijden worden mooie staaltjes voetbal tezien gegeven. Haarlem, dat zich niet de weelde der Stadionbewoners kan veroorloven van vier maal per week oefenen raakt meer en meer uitgespeeld zoodt Blauw- Wit opnieuw de overhand neemt. Iedereen voelt een doelpunt aankomen. Vijf minuten voor tijd belandt een through- pass van van Dieremen bij Verpoorten, welke onhoudbaar langs Angenent schiet. En daarmee was het pleit be slecht. Haarlem heeft verloren door minder uithoudingsvermogen. Voor spelers als Tekelenburg en vooral Terwee die pas één wedstrijd achter den rug heb ben, is zoo'n ontmoeting tegen Blauw- Wit in den beginne van 't seizoen te zwaar. We behoeven voor het Haar lem-team anders niet te vreezen. Versterkt met Haak en Baaij en mis schien nog Zwang behoort 't tot een der sterkste elftallen van het land. In dezen wedstrijd schitterde in de allereerste plaats Angenent, vervol gens Maas, Tekelenburg en de rechter vleugel; de rest heeft zijn plicht gedaan. Bij Blauw-Wit noemen we de backs en Molenijzer. Scheidsrechter Tromp was uitstekend. H. R. H. B. S.—AJAX. H. B. S. is compleet. Bij Ajax is Gupffert vervangen door Blankert. De zwartjes hebben eerst 't voor deel van wind en zon en zijn aanvan kelijk sterker, doch de Ajax achter hoede verdedigt goed. In den Ajax-aanval wil 't niet erg vlotten zoodat voor de kraaien-ach- terhoede voorloopig niets te vreezen valt. Na een kwartier moet Oscar v. Rappard uitvallen. Hij wordt door Whitton vervangen. Met de thee is de score nog dubbelklank. 1 Na de pauze een herhaling. De h zwartjes zijn absoluut de meerderen, maar voorloopig blijven doelpunten uit. Eerst kort voor 't einde ziet Pee reboom kans een corner in 't vijan delijk net te plaatsen. Kort voor dat Eymers'eindsignaal klinkt hebben de zwartjes den stand op 20 gebracht. Hiermede kwam 't einde. D. F. C.—V. O. C. Als van Zwieteren beginnen heeft geblazen vallen de Dordtenaren di rect onstuimig aan. De rood-zwarte verdediging was echter in puike con ditie, zoodat V. O. C.'s heiligdom voorloopig onbedreigd bleef, 't Sa menspel in de D. F. C. voorhoede was niet af. De Dordtsche achterhoede had geen moeite met de uitvallen der Rotterdammers. In de tweede helft was D. F. C. overwegend sterkerdoch de vijandelijke achterhoede was niet te passeeren.'t Einde bracht een 0—0 gelijk spel. FEIJENOORD—U. V. V. De „Crt." schrijft hierover o. m. 't volgende De nieuwe Rotterdamsche eerste klas- sers hebben op uitmuntende wijze ge debuteerd. Wèl misten de Stichtena ren Vos, W. Buitenweg, Rumbrink en J. v. Rijn, doch de Rotterdamsche aan val, goed gesteund door een tactisch werkende middenlinie, was van dien aard, dat ook sterkere ploegen het tegen 1 deze benjamins moeilijk zullen bolwer ken. Reeds dadelijk had de thuisclub het beste van het spel en na een reeks van vinnige aanvallen, waarbij het U V. V.-doel ternauwernood aan doorbo ring ontkwam, gelukte het Pijl na 10 minuten te doelpunten (10). Direct daarop wist Formenooy uit een hoek schop op keurige wijze de score te ver- hoogen (20). Even later zorgde Pijl uit een voorzet van Petterson voor een derde doelpunt (30). De gasten spe- Ien reeds een verloren spel en behoudens David Buitenweg, die éénmaal langs het verlaten Feijenoord-doel schoot, heeft de Utrechtsche aanval niet veel te beduiderv Rust komt met 30. De tweede heltt is nauwelijks een mi nuut oud of Formenooy heeft opnieuw het vijandelijk doel gevonden (40). Kort daarop zigzaggen Konings en Pijl de geheele Utrechtsche verdediging, doel man incluis, voorbij (50). Hiermede komt 't einde. V. V. A.—SPARTAAN 1—1. Onder leiding van scheidsrechter W. S. Boas stellen de beide elftallen zich volledig op. V. V. A. begint met een reeks aanvallen, waarbij van de Spartaan-ver dediging veel, doch, zooals blijkt, niet te veel inspanning vereischt wordt. Ver der wordt er aan weerskanten beter verdedigd dan geschoten. Na ruim een half uur boekt V. V. A. succes door een hard schot van Meijer via den paal. Met 1—0 wordt gedraaid. Na de hervatting komt de Spartaan verwoed opzetten. Spartaan blijft n,u het meest aanvallend. Toch hebben de roodbroeken eindelijk succes als Cohen komt te vallen, waardoor een doel-wor- steling ontstaat, uit welke de Lange de partijen op gelijken voet brengt. Aan beide zijden werden vele kansen gemist. Einde 11. Precies 2 uur laat scheidsrechter Span- jersberg beginnen. Exelcior is geheel vol ledig. Stormvogels heeft invallers voor Snoeks Jr en Groeneveld. Exelscior neemt direct het spel geheel in handen en speelt in een razend snel tempo. Stormvogels moet alle zeilen bij zetten om scoren te voorkomen. In deze periode, valt het schitterende verdedigen van Snoeks Sr. en Koster op. Allengs begint Excelcior te verslappen en Stormvogels gaat tot den aanval over. Het combineeren is soms heel goed, doch v. Hemert en Blinkhof Sr. spelen te veel samen, waardoor de Iinkerwing wel eens op nonactiveit gesteld wordt. Ongeveer 30 minuten na het begin opent van Hemert met een schitterend schot de score. Stormvogels is nu sterk in de meerderheid en weet voor de rust nogmaals het net te vinden, wanneer een keurige voorzet van Oldenburg ineens door Scharpff ingezet wordt (2-0.) Na een vrij lange rust wordt de strijd hervat, wederom met een overwicht van de IJmuidenaren. Het duurt dan ook niet lang of van Hemert, door 3 achterspelers gehinderd, weet met een schot buiten bereik v. d. keeper wederom te doelpunten (3-0.) Dit was werkelijk een keurig staal tje voetbal. Exelcior is niet ontmoedigd en valt ent housiast aan. De spil werkt als een paard en het is door zijn toedoen dat de Rotterdammers de eer redden, wanneer een keihard schot, onvoldoende verwerkt, door hem in een doelpunt wordt omgezet (3-1.) Snoeks Sr. is onder tusschen geblesseerd en speelt op halve kracht verder, terwijl er met 4 halfsbacks gespeeld wordt. Des ondanks blijft Stormvogels over wegend sterker en drukt dit uit in 2 doel punten respectievelijk gescoord door. Blinkhoff Sr. en Visser. Het einde komt met een verdiende, doch een weinig geilatteerde overwinning van Stormvogels. AJAX 2—H. F. C. 2 4—3. Hoofdzakelijk door een uit vorm zijnde Haarlemsche achterhoede met uitzondering van Vreugde en Verwey werd deze wedstrijd verloren. De Amsterdammers doelpunten al vrij spoedig uit een vrije trap. Na goed samenspel in de Haarlemsche voor hoede komt echter gauw de gelijk maker door toedoen van Timmer. Westelijke ajd. 1 ste kiasse. S -ï 2 a <u Si 00 ÖO S: c 4 2 a) c S w S. u 0> P" t-gt Feyenoord 1 1 50 2 2.06 H.B.S. 1 1 Blauw Wit 2 1 Spartaan 2 1 D. F. C. V. O. C. Haarlem R. C. H. V. V. A. Ajax H. V. V. U. V. V. 2 1 2 2 2 2 1 2 2—0 2 2.00 1 1—0 3 1.50 1 5—3 3 1.50 1 I 1—0 3 1.50 1 1 0—0 1 1.00 1 i 3—2 2 1.— 1 1 4—5 2 1.0G 1 1 1 1 1 1 2—4 1 0.5C 0—2 1 0.50 0 -- 2 1—6 0 A. D. O. S. V. V. Stormv. 't Gooi D. E. C. Z. F. C. Sparta V. U. C. A. F. C. Excelsior Yuick H. D. V. S. Ov er gangsklasse. 1 1 1 I 1 3—0 1—0 5—1 3—1 2—2 2—2 1—1 1—1 1—3 1—5 0—1 0—3 2.00 2.00 2.— 2.00 1.— 1.— 1.— 1.— Partijen wegen nu goed tegen elkaar op, totdat kort na rust de blauw-wit- ten na een mooi schot van Reydon de leiding nemen. Rust 21. Als weer hervat is hebben twee fou ten in de achterhoede van H. F. C. evenveel doelpunten tengevolge zoodat Ajax 2 met 32 de leiding krijgt. Het harde werken der Haarlemsche voor hoede wordt eindelijk beloond met een fraai doelpunt, wederom door Reydon gefabriceerd. Men dacht aan een gelijk spel als Ajax echter nog een strafschop te nemen krijgt welke zij in een doelpunt omzet, en alzoo met 43 wint Gelijk spel ware beter geweest. BLOEMENDAAL—HELDER 2—0. De eerste thuiswedstrijd van Bloe- mendaal is voor de thuisclub in eer. welverdiende 20 overwinning ge ëindigd. Direct dient echter gezegd dat Helder voor haar hard en door tastend werken wel een tegenpunt had verdiend. Voor half-time speelt Bloemendaal met een zwakken wind in den rug en is het meest in den aanval. Toch duurt het geruimen tijd voor Bloe- mendaal's linksbuiten met een wel geplaatst scherp schot zijn verccni- ging de leiding geeft. De doelverdediger der gasten zorgt ervoor dat voor de rust in den stand geen verandering komt. In de 2e helft gaat de strijd gelijk op. Na ongeveer een kwartier spelen vergroot Bakker voor Bloemendaal de leiding met een onhoudbaar schot Helder geeft niet gewonnen doch ziet haar vele, goed opgezette aan vallen, op de witte verdediging stran den. Einde komt met een welverdiende 20 voor Bloemendaal. Helder schijnt ons in 3 A een niet te onderschatten tegenstander. STEEDS VOORWAARTS—H. S. V. 1—3. H. S. V. dat met 4 invallers ver trok en den strijd aanbond tegen een een geheel compleet Steeds-Voor- waarts elftal heeft zich kranig ge weerd en klopte haar tegenstanders met 31. Met de rust was de stand 0—0. ZANDVOORT 1—ASSENDELFT I. Zandvoort trapt met de zon ach ter af en is verre de meerdere van haar tegenpartij die den geheelen wedstrijd enkele malen kan uitvallen als de Zandvoort-achterhoede te veel opdringt. Keesman opent de score met een fraai schot. Schitterend spe len Houtkamp en Keesman samen en spoedig maakt Houtkamp no. 2, terwijl even hier na heel handig Kees man no. 3 maakt. Na de rust is het spel minder fraai doch de Zandvoort-voorhoede is wel actief en Keesman maakt na een half uur no. 4. Ten slotte doelpunt Paap no. 5 met een hard schot dat de kee- Roman door MYRTLE REED. Vertaald uit het Angelsch door Hen. riëtte v. d. Waarden. Wil je er voor zorgen, dat het rustig in huis is Ze sprak tegen Margaret, maar ze keek Lynn aan. Wat zooveel wil zeggen als, zei hij, dat zij, die viool moeten studeeren, wel zoo goed zullen willen zijn, niet voor na drieën te beginnen, en dat het zeer geapprecieerd za! worden, als zeker iemand niet door het duis davert. Lynn, zei de oude dame, héél ontoepasselijk, je bent buitengewoon schrander. Ik verwacht groote dingen Van je. Dat ééne uurtje in de week veroor loofde Miss Field zich als ontspanning in haar bezig, gelukkig leven. Om zeven Uur ontbijt, en om tien uur naar bed Was de ijzeren regel van den huize. Van haar komst in Oost-Lancaster af had Iris Woensdags tusschen twee oh drie plechtig de wacht gehouden over de voordeur. Al waren de be zoekers nog zoo vlug, ze hadden nooit den tijd de bel te bereiken, want eer ze op de stoep waren kwam hen al een klein meisje tegemoet loopen, met een Vincertie op de lippen. 1 Stil, zei ze dan, Tante Peace slaaptHet kwam echter maar zelden voor^want Oost-Lancaster kende Miss Field's gewoonten, en eerbiedigde ze. Tot straks, lieve men chen, zeide peze, en zij stond een oogenblik stil aan den voet der wenteltrap, ik ga een verre reis ondernemen, waarop ik misschien nog oude vrienden ontmoe ten zal. Ik ga vreemde landen zien, en veel ondervinden, wat jullie wellicht vreemd en belachelijk zal voorkomen. Ik ga maar een klein uurtje weg, maar als ik terug kom, heb ik heel veel te vertellen. Ze droomt altijd, legde Iris zacht uit, toen de mees:eres van het huis hen over de leuning no£ eens vriendelijk toelachte, en als ze wakker wordt ver telt ze mij alles. Lynn ging op een langen zwerftocht uit, na vergeefs getracht te hebben zijn moeder oi Iris mee te krijgen. Ik heb genoeg aan mijn avondwandeling, zei mevrouw Irving, en het jonge meisje verontschuldigde zich met hare huiselijke plichten. Met elastischen tred ging hij de stoep af, sloeg het tuin hekje dicht, en liep fluitend de olmen laan af. Zijn moeder luisterde met wel gevallen naar hem tot de vroolijke tonen in de verte verstierven. God zegene hem, fluisterde ze bij zic-h zelf, wat is hij mooi en sterk, en wat heb ik hem oneindig lief Het huis scheen te waken, terwijl zijn beschermengel sliep. Aan haar zelf overgelaten, zwierf Margaret rusteloos rond door de zitkamer en de bibliotheek toen liep ze de hall op en neer tot het haar inviel, dat het Tante Peace kon hinderen. Een verlaten roodborstje zat in de neerhangende takken van den ahorn bij het tuinpoortje, en deed wanhopige pogingen, om een onverschillig vrouw tje, dat bovenin op een twijgje zat, het hof te maken, maar ze r.am heele maal geen notitie van hem. Uit den naburigen boomgaard waai de de geur van appelbloesems aan, en een eenzaam blauwborstje vloog door het veld en zijn azuren veertjes maak ten een schitterend effect tegen de zilveren wolken. Margaret werd wee moedig van al deze heerlijkheid, en het gezicht verloor zijn kalmte. Droomen, mompelde zij, ijdele, leege droomen,terwijl je ziel verhongert. Iris kwam zachtjes binnen met haar naaiwerk, en ging zitten. Margaret voelde haartegenwoordigheid in de kamer, maar keerde zich niet van 't raam af. Iris behoorde tot de weinigen, waarmee je een prettig stilzwijgen kon bewaren, zonder onbeleefd te schijnen. Margaret had al de bitterheid van haar leven diep in haar hart begraven, - die smart, die te dragen is als ze aan zich zelf wordt overgelaten, is te heilig om getoond te worden. Als die bitterheid eenmaal opgewekt is tast het grondsop het geheel aan en de tijd moet alles weer effenen. Als de scherpte van de pijn nooit weggenomen werd, zou de wereld te droevig zijn om er in te leven. Eindelijk keerde ze zich naar de kleine naaister, die zoo recht als een kaars in den gebeeldhouwden, maho niehouten stoel zat. Hare lange wim pers overschaduwden de zacht-gekleur de wangen, het blauw-zwarte haar viel niet een weelderige golving over het lage, witte voorhoofd. Margaret zag de teeder-peinzende uitdrukking, van den wel-gsvo mden mond, de was han den, en den ronden arm, zóó vol maakt geschapen voor alles, waarin de vrouw het meest tot haar recht komt, dat het hart van de opmerkzame toeschouwster plotseling samentrok in scherpe pijn. Iris, sprak ze, op een toon, die het meisje verschrikte, als de man van ie keuze komt, en je weet absoluut, dat je hem liefhebt, volg hem dan, on verschillig of hij een prins of bedelaar is. Als verdriet je treft, draag het dan dapper, zooals een hoog-staand meisje past, maar nooit, nooit dat ben je aan je zelf verschuldigt, mag je berouw hebben over je vertrouwen in hèm. Als je hem liefhebt, en als jij jou liefheeft, denk er aan, dat er dan nooit een slag boom tusschen jullie geluk kan komen, dan moet je alles wat er tusschen jullie zou kunnen oprijzenwegvagen als een spinneweb. Vernietig het meteen heer lijken durf en ga naar hem. Confort, gemak, carrière, positie, komen er niets op aan, de meening van anderen telt niet, het is een levens- questie tusschen je eigen hart én het zijne, en in dat heiligdom heeft nie mand het recht zich te dringen. Al heeft hij je slechts een korst aan te bieden, deel ze met hem, maar laat niemand je overhalen tot een levens lange scheiding van hem, dien je lief- hebt, dat is een pijn, die niet te dragen is Het jonge meisje hield hare diepe oogen kinderlijk smeekend op Margaret gevestigd, toch was het duidelijk dat zij haar begreep. Iedere lijn van Mar garet's gezicht drukte het teederste medelijden uit, zou deze vlinder ook nooit zijn vleugelen mogen uitslaan Iris voelde den plotselingen harts tocht der andere vrouw, ze las het lijden in de donkere oogen, de opeen geklemde lippen, zelfs in de slanke witte handen, die als gebroken lelies in haar schoot lagen. Dank u, mevrouw Irving, zei ze rustig. Ik begrijp u. Minuten verliepen en er werd geen woord meer gewisseld. Klokslag half vier kwam tante Peace beneden. Ze had haar mooiste japon aan, van soe pele, zware zijde, eenvoudig gemaakt. Om den hals en de polsen sloot zeld zame, oude kant, en het eenige edel gesteente, dat ze droeg, een smaragd van ongewone schoonheid en groote waarde, glinsterde op haar borst. Ze droeg geen ringen, behalve den gouden band, die haar moeder's trouwring was. Waar hebt u over gedroomd Vroeg Iris. Nergens over, mijn liefje, lachte zij. Ik heb zelden zoo heerlijk-rustig geslapen, onze gasten hebben een groote bekoorlijkheid over ons huis gebracht. Ze nam uit het geborduurde werk zakje, dat aan haar ceintuur bengelde, het kantje dat ze aan 't maken was en begon haar steken te tellen. Ik ga mijn werk ook halen, zei Margaret. Ik heb het gevoel, alsof ik de hommel ben in dezen nijveren bijen korf.- Zeven, acht, negen, telde tante Peace. Iris, zijn de koekjes even goed uitgevallen als den vorigen keer Ik vind dat ze zelfs beter zijn. Heb je de oudste port uitgezet -Ja, de alleroudste. Ik hoop, dat het hem maar niet gehinderd heeft, ging tante Peace voort, dat ik hem de vorige week ver zocht niet te komen. Gewone menschen nemen dit soms eerder kwalijk dan aristocraten,die aan gasten gewend zijn. Natuurlijk vond hij het jammer, zei Iris met een lachje, maar hij heeft 't niet kwalijk genomen, daar ben ik zeker van. 'Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5