WIE Dl LAFAYETTE BINNENLAND. BinnemandsciiNiauw* DIENSTPERSONEEL UIT DEN OMTREK Amsterdamsche Beurs LAATSTE NIEUWS TELEGRAMMEN. ORDE EN ARBEID. Personalia. Beëedigd. Hooger Beroep. Burgerlijke Stand. ELEGANTE COUPE BESTE KWALITEIT BILLIJKSTE PRIJS. GROOTE HOUTSTRAAT HOEK NIEUWSTRAAT. DAMES- en MEISJESKLEE- DING - LINGERIES. IJMUIDEN. VOGELENZANG. IISSE. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. Telegrafisch Weerbericht. Oplichting van f 26000. Hooge prijzen der Staatsloterij. „TENGEVOLGE DER HOOGE BELASTINGEN." GEVAARLIJKE HUURCON TRACTEN. hoe hij heeft medegewerkt aan de ver sterking van de volkskracht. Onder luide toejuichingen werd den heer Stoop een krans overhandigd. Dan deelde de heer Otto mede, dat men het portret van den heer Stoop, geschil derd door Jan Veth, hem als herinnering zal aanbieden met een album met de na men der gevers- De aankondiging van dit geschenk werd, in een rlijk gebonden band gevat, door den beer K. Tinholt, den secretaris van het Comité, aan den heer Stoop overhandigd. Ten slotte deelde de heer Otto nog me ekdat de Minister van Onderwijs, Run den en Wetenschappen bericht van ver hindering gezonden had en dat de regee ring den heer Stoop tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw bad be noemd. Een langdurig applaus volgde op deze woorden en van alle zijden werd de heer Stoop met deze buitengewone onderschei ding geluk gewenscht. Dr. Merens, uit Haarlem, overhandigde den heer Stoop namens de Haarlemsche zwemvereenigingen, een oorkonde, gecal- lig-afeerd door den heer Luitingh. Het diploma luidt als volgt: Ter gele genheid van de opening van Stoop's Bad op 27 September 1921, is aan den heer Adr. Stoop aangeboden het eere-lidmaat- schap van de Haarlemsche Dames-Polo club Zignea, de Haarlemsche Zwem- en Poloclub H. V. G. B., de Reddingsbrigade voor Drenkelingen, als blijk van waardee ring voor hetgeen hij in het belang van liet zwemmen heeft tot stand gebracht, vol gen' de handteekeningen der bestuursleden van die vereenigingen. De heer Cuypers, architect, voerde ook nog het woord, en dankte den heer Stoop voor den onbekrompen wijze, waarop hij den bor bevorderde en allen, die met hem hebben samengewerkt. De heer Cuy pers bood hem een beeldje, symboliseerend de gulle har* waarmede de heer Stoop zijn gaven geeft De heer Stoop antwoordde als volgt: ..De vriendelijke wijze, waarop ik xerd toegesproken door den directeur, den heer De Roo van Alderwenelt, door den voorzitter van commissaris sen. kolonel De Visser, door het lid der Tweede Kamer, den heer Otto, namens een aantal notabele ingezete nen van Bloemendaal, door den voor zitter van „BloemendaaPs Bloei", den Mr. Lioni, door Dr Merens en door den heer Ed. Cuypers, heeft mij ten zeerste getroffen, omdat ik daarin zag, «lat de stichting van Stoop's Bad is op gevat zooals door mij bedoeld, als een stichting, waarvan veel is te ver wachten voor gezondheid en volks kracht der inwoners van Haarlem e» Bloemendaal en die feitelijk in een groot centrum van bevolking niet mag mag worden gemist. Toch zou de fi- nancieele zijde van de zaak allicht lan ge jaren het tot stand komen van zulk een overdekte zweminrichting tegen houden en ik heb gemeend, dit be zwaar voor mijn rekening te mogen nemen; ik wil de hoop niet laten va ren, dat op den duur een financieel bestaanbare zaak uit het door mij genomen initiatief zal voortvloeien. De waardeering van dit initiatief, zooals mij blijken mocht uit de vrien delijke woorden, waarmee de heer Ot to mij zooeven heeft toegesproken en blijkt uit de aanbieding door een groot aantal inwoners van de gemeente Bloe mendaal van mijn door den heer Jan Veth geschilderd portret en ook uit de aanbieding van een fraai kunst voorwerp door Mr. Lioni uit naam van de vereeniging „Bloemendaal's Bloei", was mij in hooge mate aange naam en ik wensch hun allen daar voor een hartelijk woord van dank te brengen. Dat die woorden niet alleen de stichting van het Bad als uitgangspunt hadden werd door mij opgemerkt en zeer gewaardeerd; doch ik mag deze •voorden niet aannemen zonder mijn beste vrouw er in deel te doen neme», en te releveeren, hoe zij in vele ge vallen de drijfveer is geweest, die mij deed handelen. Ik wil niet eindigc-n, zonder nog mijn bijzonderen dank te hebben be tuigd aan de faeeren De Roo van Al- derwerelt Edward Cuypers en Van Et ten; den man, die in deze moei lijke tijdsomstandigheden steeds moest klaar staan om de vele kwesties tot oplossing te brengen; den man, die als architect dit zoozeer op zich zelf staande bouwwerk heeft geconci pieerd en door zijn werkkracht, zijn goeden smaak en zijn buitengewone ressources tot een goed einde heeft weten te brengen, en den man, die de leiding heeft gevoerd over het tech nische gedeelte. En hiermede verklaar ik Stoop's Bad voor geopend en stel ik u, da mes en heeren, voor het nader te bezichtigen en een rondgang door het gebouw té maken, na een dronk te hebben gewijd aan het welslagen der onderneming." Hierna werden ververschlngen rond gediend. waarna een rondgang werd gemaakt door het gebouw. Des avonds hadden de openingswedstrij den in 't nieuwe bad plaats. De Poloclubs Zignea, H. V. G. B„ A. Z. C., H. D. Z. F. C. en de Haarlemsche reddingsbrigade had den welwillend hunne medewerking toe gezegd. Er heerschte een gezellige stemming in 't nieuwe zwembad. De sterke eleetrisehe lampen maakten een aardig effect in 't heldere waler met baar groenen bodem van tegels. Alle zit plaatsen waren bezet met belangstellenden waaronder wij o.m. opmerkten het volle dig gemeentebestuur van Bloemendaal, en de heeren Mr. Brnch, Slingenberg, Heer- kens Thijssen, J. de Breuk, de heer en mevrouw Stoop en het lid van de Tweede Kamer, de heer Otto. De jury bestond uit de heeren Dr. W. E. Merens, .Tob. M. Schmidt, de Roo v. Alder- werelt en A. J. Meyerink. Het o;>eningsmiminer was zeer fraai, f!- guurzwemmen, aan 't slot waarvan de jongedame Pum Bongertman, mevrouw Stoop een bouquet overhandigde. Bij het nummer bordjesduiken toonden verschillende zwemmers hun ausdauer on der het water, om dan zegevierend mei een partij bordjes, weer aan de opper vlakte te verschijnen. Dames- en heeren estafette was een spannend nummer, waarbij de zwemmers soms als snoeken door 't water schoten. De Haarlemsche Reddingsbrigade bleef op dezen avond niet achter. Eenige leden van de brigade gaven enkele uitstekend geslaagde demons tra tie's in het redden van drenkelingen. Inmiddels werd het zwembad klaarge maakt voor het polospel. Allereerst kwa men in 't waler de zeventallen van Zignea en H. D. Z. F. C. van den Haag. 't Was een spannende strijd, waarbij vooral de dames-keepers goed werk deden, 't Einde braohl een verdiende 10 zege voor Zignea. Dan kwamen de zeventallen van H. V. G. B. en A. Z. C. binnen de arena. Hier ging 't wat wilder toe, maar de strijd was er ook des te spannender door. Het plaatsen viel hier zeer te roemen, ter wijl ook 't goede samenspel van H. V. G. B. opviel. 't Einde bracht een 22 gelijk spel. Ten slotte vermeldde het programma nog touwtrekken en schoonspringen. Door verschillende heeren zwemmers werden keurige staaltjes in 't schoonspringen te zien gegeven. Toen 't waterpad was geëindigd ver- eenigde men zich in 't gymnastieklokaal, waar de heer de Roo v. Alderwerelt de vereenigingen, die tot 't welslagen van dit feest hadden medegewerkt, hartelijk dank zegde. Aan elke vereeniging werd een fraaie lauwerkrans overhandgd. De heer Joh. M. Schmid't dankte na mens de vereenigingen en spraik daarbij den wensch uit dat de B-ioemendaalsche zwemmers ook spoedig 't polospel zullen gaan beoefenen. Hiermede was 't eerste zwemfeest in 't nieuwe bad geëindigd, hetwelk met gul den lebteren in 't archief van Stoops bad zal kunnen worden opgeteelkend. Een beschrijving van Sloop's Bad moet tot morgen op plaatsing wachten. Voor heden vermelden wij alleen dat de meu belen in winkel, in dames- en heeren- saion vervaardigd zijn door den heer N. Kuiper, Ridderstraat 28, Haarlem. Een verbetering, De heer J. v. 'Dam, Barrevoetestraat 13, heeft zijn zaak in heeren-, dames- en kinderkleeding aan merkelijk uitgebreid door bijtrekking van perceel 15. Hierdoor is vooral een betere pasgelegenheid verkregen, terwijl natuur lijk mede een ruimere bergplaats ver kregen is. Als gevolg daarvan is de beer Van Dam in staat geweest, zijn toch reeds aanzienlijken voorraad goederen nog aanmerkelijk uit te breiden. Dat voor ver lichting, een eerste vereisehte in derge lijke zaken, uitstekend gezorgd is, be hoeft zéker niet gezegd. Het geheel is een verbetering, welke in de toekomst ongetwijfeld haar vruch ten zal afwerpen. Te Leiden is bevorderd tot doctor in de geneeskunde na verdediging van n academisch proefschrift getiteld „Micros copische waarnemingen van de functie der middenoorspieren bij menschen" de heer C. Ki H. Waar, fioboren te 's-Gra- venhage, wonende te Haarlem. Faillissementen. In staat van faillissement werd ver klaard J. J. van Dijk, wonende te IJmuiden, gemeente Vel en, Rijksstraat weg 18 c R.O. mr. J. D. Pasteur. Cura tor mr. P. Tjeenk Willink. Vernietigd werd het faillissement van B. Suyk, fabrikant, wonende te IJmuiden, uitgesproken bij vonn's dezer Rechtbank d.d. 6 September 1921. Opgeheven werd het faillissement van H. J. Oosterbaan, handelaar in boter en kaas, wonende te Haarlem, uitge sproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 5 Juli 1921. Bëdigd werd tot ontvanger der regis tratie en domeinen te Haarlem de heer A. Kleijn. Hco-rer he oep werd aange eekend door C. v. S. te Haarlem, ter zake onbruik baar making van eenig goed, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Ondertrouwd: 28 Sept. G. Maassen en J. W. Heugens. A. v. Velzen en L. Koning. J. H. Leeuwerke en A. M. Souwer. J. A. Calandt en C. M. Sabelis. J. Verspuij en W. v. d. Haar. Getrouwd: 28 Sept. P. Tjeertes en T. de Vries. C. de Jong en J. v. Aanhout. v G. v. d. Burg en H. Fennis J. P. Lamme en G. v. Egmond. J. A. Porton en A. Wernke. A. J. Boerrigter en W. E. Rooseboom de Vries. P. B. ter Laag en M. J. Decker. Geboren: 26 Sept. z. van J. Kluijt-Kupe- rus. z. van G. A. Blesgraaf-Kunis. 27 Sept. d. van A. A. Cornelisse-Dekker. d. van M. C. Jansen-de Paus. Overleden: 27 Sept. L. Bijl, 53 j., M. y. Heemskerkstraat. J. W. Mol, 20 j., Papen toren vest. Verlof Drankioet. Ingekomen een verzoekschrift van G. Thoolen, om ver lof, tot het verkoopen van alcoholhouden- den drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden voorlokaliteit van het per ceel aan de Nassaulaan no. 1. Ds. P. S. Balcels f Alhier is in den ouderdom van 77 jaar overleden Ds. P. S. Bakels, emeritis-dcopsgezind predi kant en oud-schoolopziener in Den Haag. Zieke zwerverOp het terrein ach ter de fabriek van de firma Gonnerman, aan de Friesche Varkensmarkt werd Dinsdag een zwerver aangetroffen, die niet in staat bleek te loopen. Per bran card werd hij naar de St. Johannes de Deo gebracht en aldaar opgenomen. De gevolgen van een zweepslag In de Zijlstraat stond Dinsdag een twee wielige met paard bespanen wagen. De voerman, sloeg den viervoeter dusdanig met de zweep in de buik dat het dier opzijde sprong tegen een melkwagen van de Bierkan. De wagen viel om en het kostelijk nat ging verloren tusschen de vuile straatsteenen. Dit is *t voorspeL Het paard sprong daarop achterwaarts, waardoor het lemoen brak, en sloeg toen op hoL Een lan taarnpaal voor „Eigen hulp" bracht het dier tot stilstand. De lantaarn werd ver nield. Schuimbekkend sprong het dier weer zijwaarts en drukte een tweetal spiegelruiten van „Eigen Hulp" in, toen toen kwam 't wilde heerschap te vallen waardoor een einde kwam aan de bokken sprongen van den viervoeter. u Het antwoord is: Éen advertentie ge plaatst itr de N I EU WE HAARLEMSCHE COURANT met haar 13.000 exemplaron oplage. EBS Aangehouden. Door de politie is aan gehouden een Duitscher, die hier aange komen was met den Duitschen stoom trawler Obetrit P. G. 114 uit Geestermün- de. Hij was in 't bezit van 840 Mark, die hij waarschijnlijk van zijn moeder had meegenomen. Hij zal over de grens wor den gebracht. Verdronken. De schipper van den al hier aangekomen logger Katwijik aan Zeé V K W. 23 rapporteert dat op 150 mijl uit de kust de 13-jarige T. S. uit Katwijk door een klap van de schoot over boord sloeg en verdronk. Verstekeling. Met het hier van Java aangekomen Ned. stoomschip Bengkalis is een verstekeling aangebracht, een zwarte, afkomstig van Barbados, die zich aan boord van dit schip had verstoken. Geen zeehelden. Bij de politie is Maan dagavond een 13-jarige jongen aange bracht nit Vlaardingen, die voer op de beugsloep Eendracht X V. L. 169. Hij had echter meer zin om naar moeder, dan om naar zee te gaan. De politie gaf hem 's nachts onderdak en zette hem gisteren op transport naar Vlaardingen, zoodat hij weer naar moeder kon gaan. Ook een 15-jarige jongen uit Dordrecht is geen zeeheld. Deze was hier aangeko men met de Ned. zeetjalk Albatros uit Engeland. Daar hij echter van het schip wegliep, is hij door de politie op trans port gesteld naar zijn woonplaats. Botsing. Oip den Rijksstraatweg had een botsing plaats tusschen een auto en een motorwielrijder, waarbij de laatste, de heer M. alhier, gewond werd en naar zijn woning vervoerd moest worden De Hoop. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is hier van de Noordzee binnenge komen om een anderen dokter en predi kant aan boord te nemen. Het schip bracht hier een visscherman uit Scheveningen aan, die in hoogst ern- sligen toestand per auto naar een zie kenhuis in den Haag is vervoerd en een Duitsche matroos met een gebroken arm. Politiekruiser. Hr. Ms. stoómschoe- ner Zeehond is gisteren van hier naar de Noordzee vertrokken, ter uitoefening van het politie-toezicht bij de visscherij op de Noordzee. Maandagavond vergaderde de R.K. Volksbond in de Catechismuskamer. De opkomst was niet' schitterend te noemen doch kon er mee door. In zijn openings woord wees de voorzitter op de 3 belang rijke zaken die na de vorige ledenvergade ring hadden plaats gehad, n.l. het schrijven van het Doorluchtig Episcopaat omtrent de stichting van eén 'Katholieke Universi teit, het gehouden Federatie-congres en de Volkskrant als Dagblad. De secretaris van den Arbeid in het Bisdom Haarlem was aanwezig ter ken nismaking en had gelegenheid te wijzen op den grooten vooruitgang der R.K. Or ganisaties en de gróote verantwoordelijk heid, welke daaruit voortvloeide Ging meer in den breede in op de verschillende in de Standsorganisatie bestaande instellingen als Centrale Spaarbank, Levensverzeke ring, Herw. Levenskracht, Coöperaties, Volkskrant enz. Wees op de goósdienstig- zedelijke belangen die in de Standsorgani satie op de allereerste plaats moeten wor den behartigd door middel van Retraiten, Alg. H. Communiën, Sociale en Apologe tische Cursussen enz. Goed vergaderingbe- zoek en goede propaganda is noodzake lijk Een commissie werd benoemd om de Volkskrant te propagecren. 4 Nieuwe le den waren weer toegetreden. Door den heer G. Zondervan werd verslag uitge bracht van het -Federatie-congres, aange vuld in meer algemeennen zin door den Eer.w. Geestelijken Adviseur. Het was een mooie en zeer geanimeerde vergade ring. Op den j.l. Zaterdag te Katwijk gehou den kringsdhietwedstrijd voor leden der gewapende burgerwacht, behaalde Lisse 396 punten. Bij de op dien namiddag ge houden personeel-schietwedstrijd behaal den de heeren W. F. de Vink en P. Se gers een bronzen medaille. Door den Zeereerw. Pater Luyken wordt alhier Zondagavond een Missieavond ge houden. Op de te Den Haag gehouden Dahlia- tentoonsteliing, uitgaande van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde is de zilveren medaille van de Ko ningin toegekend aan H. Carlee, alhier Terug te bekomen bijIking, Rollands- pad 25, Overveen, een bril; J. Toorent, hofje van Stoel 4 te Bloemendaal, een tweetal vloermatten; H. C. Kohier, Korte Kleverlaan, Bloemendaal, een knipmesje; J. de Korte, ten Catestraat 20, Haarlem, een groene colbertjas; P. Molenmaker, Hooge Duin en Daalscheweg 10, Bloemen daal, een hondenzweep; Meijlink, Bosch en Duin te Bioemendaal, een rol ijzer- draad; aan het bureau van politie te Overveen, een bat, een dameshandscboen, een Lipssleutel, een grijze overjas, een dubbeltje, een hangslot, een moer van auto-as, een heksten tel, een huissleutel, een hoepel. Komen aanloop en bij: Mej. Ruigrok, Prof. v. Vlotenweg, Bloemendaal, een spa niel; K. Mooiweer, van Ewijcbweg 4, Bloemendaal,een muiskleurig hondje; H. Oppen'kamp, Spionkopstr. 4, Schoten, een jonge hond. De Beurs opende heden iets vast-er. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 90; 6 pet. Inddë 97. Culturen. Koloniale Bank 116; In dische Bank 110; Vorstenlanden 132; H. V.A. 328. Indiustrieele waarden. Insulinde olie IO. Oiiewaarden. Koninklijke 414; Con sols 146 Orion 36. Tabakken. —Amsterdam Deli 52.50; ?>esoeki 95; Rotterdam Deli 32; Medan 295. Rubbers. Amsterdam Rubber 91; Deli Batavia 70; Nederl. Rdbber 42; Rot. Tapanoeli 2114. Scheepvaartwaarden. Holt. Am. Lijn 155; Holl. Boot 71; Kon. Holt. Lloyd 20Japanliin 112; Paketvaart 102; Scheepvaart Unie io8j<JMarine T3/L Amerikaarscbe waarden. Hide and Leather 61V,; Steel 98 KSmelting 1/6; Anaconda 93; Cigar 71; Atchison Topeka 164; Voling Rails 26; Denver Sout hern Pacific 100; Unior. Pacific 153. Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bil-dt. Naar waarnemingen in den morgen van 28 September 1921. Hoogste barometerstand 755.2 m.M. te Dresden. Laagste barometerstand 750.8 m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 28 tot den avond van 29 September: Aanvanikc- iiplc jrwaikUe vom«-d'orKjlk« vv'mwl, Labe-v uit Westelijke richtingen, mov-elig tot fficht- bewoikt, droog weer, later weffi-obt toe nemende bewolking met geringe kans op regen, vooral des ochtends zachter. AMSTERDAM, 28 Sept. De Anisterd-am- sohe Bank is door oen inmiddels ontsla gen kasfoeamfote opgelicht voor 26.000, welke hij in dienstbetrekking opzettelijk heeft zoek gemaakt. Trekking van 28 September. 5e klasse 7e lijst. f 1500 16512. f 1000 21304. f 400 6873 10454 19103. 200 2351 10114 14690 f 100 514 4605 5172 5516 8250 11086 12038 11316 13710 14358 15886 17268 17434 21147. BET ULTIMATUM DEK ENTENTE AAN HONGARIJE. WEE.NEN, 27 Sept. Aan de „N. Fr. Pr." wordt uit Boedapest gemeldd, dat de Hongaarsche regeering het jongste ulti matum van den Raad van Gezanten waarin een termijn van 10 dagen voor de ontruiming van het Rurgenland wordt gesteld, reeds heeft beantwoord. Zij verklaart zich bereid, het vredes verdrag van Trianon volkomen na te ko men en hel Burgenland te ontruimen. HET NIEUWE TSJECHO SLOWAKSCHE KABINET. PRAAG, 27 Sept. Het nieuwe kabinet is gevormd. Minister-president wordt B-e- nes, die de portefeuille van buitenland- sche zaken behoudt. Eenige niet-parle- mentaire vaklieden treden tot het kabinet toe. ENGELSCH-ITALIAANSCHE OVER EENSTEMMING. LONDEN, 27 Sept. (N.T.A., draadloos uit Horsea). De diplomlieke medewerker van de „Daily Telegraph" zegt, dat er ten slotte overeenstemmig tusschen Groot- Brittannië en Italië over de Albanéescbe quaestie is bereikt. De aanvaarde formule legt het volle gewicht op het vitale strate gische belang voor Italië van Albanië's politieke en territofile onafhankelijkheid, terwijl Italië's belang in de economische onafhankelijkheid van Albanië eveneens is gewaarborgd. Conflicten zullen aan den Voikenfbonl worden voo-rgedegd. Helpt dat niet, dan zullen de drie Etente- den Volkenbond worden voorgelegd. Helpt dat niet, dan zullen de drie Entente- ming trachten te komen. BRAND IN EEN VLIEGKAMP. BRUSSEL, 27 Sept. In het vliegkamp van Evere, bij Brussel, heeft een brand een groote loods met talrijke vliegtuigen, alsmede drie barakken verwoest. De scha de is aanzienlijk. BRUSSEL, 27 Sept. Bij den brand rijn zeven vliegtuigen, waaronder twee Go- liaths, vernield. De schade bedraagt meer dan een millioen. Uit de Staatsbegroot-img j$ g-abklaen, voor wie het niet reeds eerder zag aan komen, dat de Regering genoopt is tiot groote bezuinigingen. Zij riet heel goed in, dat het onmogelijk is, de belastingen nog hooger op te schroeven. Het was dus onmogelijk de tekorten weg te werken tenzij door heel wat te schrappen op de royale staatshuishouding. Het riet er helaas naar uit. dat de eerstkomende jaren nog heel wat méér geschrapt zal moeten worden. Wamt alles wijst er op, dat de belastingen niet, zoo- als de minister van Financiën zegt, „wel haast" haar hoogtepunt bereikt hebben, maar er al ver over heen zijn. De malaise die aanstaande schijnt, dreigt daarbij de opbrengst der belastingen nog ledijk in 't gedrang te brengen. Zoodat er inder daad niets anders op zit. dun bezuinigen in 't groot. Van die malaise haalt de .Jiesb." een typisch staaltje aan, als zij wijst op oen advertentie, die Zaterdag j.l. in een der Haagsche bladen voorkwam, waarin „Madson Drouot nlgeheellie uitverkoop aankondigt, „wegens opheffing der zaken tengevolge dei- hooge belastingen". Dat spreekt, zegt hel Wad, boekdoelen. „Het betreft hier een groote zaak, die toch wel een stootje kan velen, zouden we zoo zeggen. En tochgaat ze om zeep „ten gevolge der hooge belastin gen." Laat het rijn, dut misschien hier ietwat eenzijdig de belastingen in 't gedingge bracht werden; dat wellicht de lage va luta in de centrale landen, waartegen hier niet te ooncurreeren valt, de schuld dra gen. maar met datzelfde euvel heb ben haast alle zaken te kampen. Het is dan ook een feit, dat niet alleen in vele fabrieken maar ook in tal van handels zaken haast niets om gaat. Zoo moeten de -belastingen wel knijpen." Het ergste is, dat, als straks zaken van ander gehalte, geld- en or edictzaken, ap de flesoh gaan, er zoovele andere zullen worden meegesleept. Dat alles mag meetellen, als er sprake komt van bezuiniging van Staatswege. Dit jaar mag er geen hooge re belasting komen maar volgend jaar zat de belas tingopbrengst vanwege de malaise van zelf reeds zakken. Waaruit blijkt, dut de betastingen veel te hoog zijn en ze nu niet alleen niet hooger, maar reeds be langrijk omlaag moesten. Bezuiniging en besnoeiing van Staats uitgaven blijft dus de leus. Jammer maar, dat er nog zoo weinig van blijkt bij de militaire uitgaven. In het „N. v. d. D." schrijf Mr. Leo Polak, secretaris der Hou room missie III te Amsterdam, onder bovenstaand op- sckrift hiet VolgetKit! Dezer dagen kwam mij op het spreek uur mijner huurcommissie eén huurcon tract in handen, hetwelk voor huurders zee gevaarlijke gevolgen kan hebben en ik acht het van belang Uwe leners tegen het teekenen van zulke huurcontracten te waarschuwen. Het geval deed zich aldus voor: Iemand had eenige jaren als huurder bij de week een woning in gebruik zonder dat er van de, huur ooit een schriftelijk huurcontract was opgemaakt. Op zekeren dag verzocht de eigenaar der woning den huurder een schriftelijk huurcontract te onderteekenen, het daarbij voorstellende alsof zulks slechts voor den vorm geschiedde en orn meer zekerheid te geven. Het contract werd geteekendhst was een huurcontract voor den tijd van 4 weken, ingaande 15 Augustus 1921 en eindigende 12 Septem ber 1921, Het was geplaatst op een week- contractsformulier, zoodat de htjurder, die bovendien nog door de woorden van den huiseigenaar in slaap was gesust niets kwaads vermoedde, immers dacht een doörloopend weékcontract te -hebben geslo ten 1 Nauwelijks was chter de termijn van 12 September 1921 verstreken of de huurder werd tot zijn groólen schrik voor den kantonrechter gedagvaard tot ontruiming- zijner woning. Eerst nu begaf de huurder zich naar de huurcommissie, doch hij moest daar ervaren, dat hij te laat was, immers de huurder had in dit geval min stens 14 dagen vóór het eindigen van het contract een verzoekschrift tot huurver- lenging bij de huurcommissie moeten in dienen, zoodat de wettelijke termijn reeds was verzuimd. Het gold hier klaarblijkelijk een door een of anderen slimmerd uitgevonden truc om een huurder, die er 'bijna nimmer aan denkt om, indien de huur niet opgezegd is, zoo kort na het aangaan van een huur contract reeds een verzoekschrift om huurverlenging tot de huurcommissie te richten, van de bescherming der huurop- zeggingswet te berooven. Deze hu-uder en nog enkele anderen, die op gelijke wijze door denzelfden huis eigenaar waren gedupeerd', loopen nu een leelijken kans slachtoffer te worden van hun goedgeloovigheid. Het lijkt mij iet onwaarschijnlijk dat m dit géval de kantonrechter, op grond van een dubbelzinnigheid in liet hier be doelde huurcontract, den huurder nog de hand boven het hoofd kan houden, maar ik vrees dat hét een handiger opsteller van huurcontracten gemakkelijk zal gelukken de huurders met zekerheid van hun onder dak te berooven. De bedoeling yan dit schrijven is, huur ders, speciaal die van week-en maand- woningen te waarschuwen om nimmer een huurcontract te teek.-„en zonder vóóraf het advies in te winnen van een deskundi ge, b.v. den secretaris der huurcommissie, die hiervoor wekelijks kostelooze spreek uren houdt. Tot zoover de secretaris der Huurcom missie III te Amsterdam. Wij achten het niet ondienstig boven omschreven truc aan on-zen lezerskring ter kennis te Dengen omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat hij ook in Haarlem en omgeving van daag of morgen wordt toegepast. Postpakketten haar Rusland. De volgen de voorschriften zij» nader bekend ge worden betuekkiiing hebbende op den in voer van postpaketten in Rusland: Particulieren in Rusland mogen per pak ket-post niet ontvangen: artikelen wd-ke voor den verkoop bestemd zijn, wapens, spiritusoliën of bedwelmende middelen, of, zonder eene speciale vergunning, maande lijks meer dan twee pakketten, arlScelen bevattende, weike voor hun persoonlijk gebruik bestemd rijn. Met -deze artikelen worden bedoeld, die voor persoonlijk en huishoudelijk gebruik, welke gewoonlijk per post verzonden wor den. Indien maandelijks, itiet meer dan twee pakketten worden ontvangen, worden de bedoelde artikelen in Rusland vrij van douane en andere rechten toegelaten. Leden van vaikvereenigimgen mogen bovendien invoeren instrumenten en mate rialen w-dike noodig zijn voor hun beroep. Pakketten bestemd, voor afdeelitngen van de Sovjet-rogeerikiig zijn aan geen beper kende l^paliingen onderworpen. UIT DE STAATS'BEGROOTING VOOR 1922. Het ligt in de bedoeling vanwege het Rijksbosdhbouwproefstation verschillende publicaties het lidh-t te doen zien, waar voor reeds thans gegevens worden verza meld. Deze publicaties zulten ap ongere gelde tijden verschijnen, terwijl meer regel matige berichten zulten uitkomen omtrent de voorziening in de behoeften aan boom- zaden en aan te verwachten oogst dier zaden. Een post „sitbsidiëin en verdere uitga-ven ter bevordering van de visscherij en vissoherijtnijverheid door het verschaffen van deskundige voorlichting als anders zins is 15000 hooger uitgetrokken, om door toekenning van subsidies uitbreiding te kunitaen geven aan de maatregelen van Regeeringswegc, met medewerking van be langhebbenden en hunne organisaties, 'e nemen èn het belang van de verbetering van den visohstaud in de rivieren en de binnenwateren. Hierbij is inzonderheid ge dacht aan den teelt van snoekbaars en houti-ug, op de vermeerdering waarvan de vissdhers bijzonderen prijs stellen en waar van de kunstmatige teelt volgens de mee- ning van de-skund'igen ook elders-resultaten heeft opgeleverd. Uit eene toelichting op de begrooting van „Arbeid" blijkt nog, dat gerekend is, dat voor ongeveer 300 arbeiders, wier werk gevers wegens gemoedsbezwaren tegen de verzekering van de verplichtingen inge volge de Invaliditeitswet zijn vrijgesteld, door de Raden van Arbeid zegels worden geplaatst voor eene gemiddelde waarde van 20 per arbeider per jaar. In verband hiermede wo-rdt een post ,3edrag der rente-zegels, da-t ingevolge art. 286d der In validiteitswet ten Jaste van het Rijk komt* uitgetrokken ten bedrage van 6000. Reedei enkele malen werden belangrijks overredingen der Opiumwet geconstateerd. •ïï«t vc-TOMK-den lxrs.taaJ. -dékt dc &IT10kkxJ- Ihandel met opium nogal ©enigen omvang heeft en vertakkingen Iheefit naar Rotter dam en het buitenland, o. a. Antwerpen. Deze handel wordt met groote omzichtig heid gedreven. Dientengevolge moet ge bruik worden gemaakt van diensten van he'ipeif. Deze diensten brengen voor de be trokken personen verlies van tijd en geld •mee, da-t billijkheidshalive moet woirder vergoed. Daar deze opsporimgsdienstei zeer belangrijk zijn voor de goede hand having van de Opiumwet, is op de be- grooting (van „Arbeid") een bedrag van 2000 ter bestrijding van de desbetreffen de kosten Uitgetrokken. Samensmelting van Raden van Arbeid. Van den Mimi-ster van Arbeid is thans het officieeile bericht ontvangen dat met 1 O-ctober a.s. de raden van arbeid te Hoer len en Maastricht zullen worden vereenigd en dat de zetel in Maastricht zal worden gevestigd. Van verschillende zijden v, o-.dt gepoogd, Heerlen als standplaats van de samenge smolten raden te behouden. De Msb. verneemt nog, <J»i hot bestuur en «d<e toden van -den raad van Arbeid te Heerlen zullen ontslag nemen. Waar alles zijn beslag heeft gekregen, kan gerekend worden op eene bezuiniging van 30 a 40.000 gulden por jaar Verschillende a-mb. tenoren van den Raad vain Arbeid te Heer len hebben hun ontslag genomen, daar u niet mede naar Maastricht willen verhui' a. MONSTER-AjPEN IN ARTIS. Carl Hagenbeek heeft aan Atis te Am sterdam een geweldigen Dril of Bosch- duivel in bewaring gegeven, die met den niet render kolosalen Mandril, in de col lectie aldaaraanwezig een stel ongeëve- naardie „Schaustücke" in het Apenhtris vormt. en Mandril en Dril, de beide „Bosehdui- vels" uit het Guinea-gebied in West- Afrika wormen samen een anderge slacht ran Bavianen of Hondskop-apen, dat ris 1 'jzonder karakteristiek gekleur de grootkoppig-e boombewoners niet ty pisch afwijkende gewoonten en gebaren taal eigenaardig afwijkt van de eigenlijk* in *t gebergte of op rots-plateau's le vende bavianen. 7elden krijgt men in de dierentuinen twee zulke kolossale, volwassen exem plaren dezer kostbare, moeilijk te van gen en levend over te brengen, Bosch- duivels te zien, waarvan de Mandril in 't bijzonder het kustgebied van d Congi en Zuid-Kaaneroen, de Dril de binnen landen van Noord-Kameroen bewoont MARECHAUSSEiE-KAZEBNES. Men schrijft aan de Msb.: Aan het kruispunt van den Bredasche» weg naar Tilburg en dien van Gil ze naai Bijen, nadert een prachtig gebouw z'n vol tooiing. Het is de nieuwe kazerne dei maréchaussee te Rijen. Ze kost een dikke ten en zal betrokken worden door vijf maréchaussees Werktijdenregeling voor kleine werk plaatsen bij de spoorwegen. Op aan drang van den Minister van Arbri 1 hee t arbeidsinspectie bij de spoorwegen stap aan gedaan om de werktijdenregeling!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2