Tweede Biad. bi mm BUITENLAND BINNENLAND DE VIOOL. WOENSDAG 28 SEPTEMBER De Oude tv.erk te Delft, die eenige dagen geleden door braad geteis terd is. De toestand in Ierland. SEM. BUJTENL. BERICHTEN. EEN „INDRUKWEKKEND GE TUIGENIS". OVERDRIJVING NEERGEZET. FEUILLETON. Lynn volgde haar raadgevingen op tot zij beweerde, dat het de bewerking niet meer doorstaan kon, zonder te scheuren. „Nu moet je zwarte strepen op de veiligheidsspeld sc ilderen." „Zou je me nu eindelijk eens willen vertellen wat het nu worden moet „Wacht en je zult zien." Hij voerde haar bevelen letterlijk uit, en bevestigde het papier stevig om het midden van de speld, en streek het zorgvuldig aan beide zijden uit. De hoekjes werden afgesneden in den vorm van vleugels en hier en daar werden cirkels aangebracht. Iris legde de laatste hand bij wijze van voel horens lijmde ze aan den kop twee stukjes van den struisveer. „O," riep Lynn aangenaam verrast, „een vlinder." „Wat monsterachtig zei Margaret, :n ze bleef in de deuropening staan. „Dat zullen jullie mij toch niet aan willen doen „Het is voor Fraulein" antwoordde Iris en ze ruimde haar verf netjes weg. Lynn heeft hem heelemaal zelf ge maakt. Lynn bekeek den vlinder kritisch en zei „Ik snap niet, hoe hij het uithoudt.' „Ik heb hem er eens naar gevraagd," zei Iris, „ik begreep ook niet hoe hij zulke dwaze dingen in zijn huis duldde, maar hij haalde de schouders op. Wat zou ik voor genot in mein kunst kunnen vinden, vroe hij, als zij njaakte dat ik niet met mijn zuster leven kan. Frederika j.oudt van helle kleuren, zooals je ze buiten ziet, maar mein oogen doen ze pijn. Moet ik nu, omdat ik de gebroken vaas en al die prullen schreeuwend leelijk vind, de gevoelens van mein zuster kwetsen We hebben een groot huis. Frederika heeft de bo ven- en ik de benedenverdieping. Als ik die schelle tinten niet langer verdra gen kan, kan ik ze mein rug toedraaien, en uit het raam kijken, of ik kan naar mein werkplaats gaan, naar mijn violen, Daar is geen gewarrel van kleuren en ik hoef er niets te ontzien. Lynn was geamuseerd, maar Margaret die'gespan- nen luisterde, glimlachte treurig. Toen de jongen 's middags met den vlinder aan een koordje bengelend, den heuvel besteeg, werd hij van alle kanten door de kinderen met kreten van verrukking begroet. Hij belde aan, in stilte hopend, dat hij hier ook succes zou oogstenFraulein maakte open. Toen ze zag, wie de bezoeker was, betrok haar gezicht onmiddellijk. „Mein Bruder is niet thuis," zei ze stijf. „Dat weet ik," antwoordde Lynn met een innemenaen glimlach, „maar ik kwam om u, kijk, dit heb ik voor u meegebracht." Verwondering en verrukking straal den uit haar o gen, toen ze hen aannam „Voor mij „Ja zeker voor u, ik heb hem ge maakt." „Hebt u hem heelemaal zelf voor mij gemaakt „Neen, miss Temple heeft mij ge holpen." „Misss Temple," herhaalde Fraulein, „wat lief van haar en van u ook," haastte ze zich er bij te voegen. „Wat zou ik het aardig vinden als miss Tem ple en u morgenavond bij mij op de thee kwamen." „Ik zal het haar zeggen," antwoord de hij, „en wel bedankt." Zoo sloot Lynn vrede met Fraulein F rederika. Lachend als onbezorgde, blijde kin deren gingen ze samen op het bepaalde uur den heuvel op. Lynn had armen vol wilde appelbloesems, waar hij heel wat moeite voor gedaan had, en Iris droez twee potjes inmaak als haar bijdrage voor het feest. Hun gastheer en gastvrouw wacht- ten hen op bij de deur. Fraulein Fre- derika was uitgedost in'haar mooiste kleed, en haar scherpe oogen stonden vriendelijk. De Meester was in zWart, dat sporen droeg van uitgemaakte vlekken en veelvuldig oppersen. „Wat lief van u," zei hij hpffelijk tot Iris, en ook gij, jonge man, zijt hartelijk welkom, als altijd." Iris vond een steenen kan en rang schikte de appelbloesems er in. Het fij ne, oude gezicht van den Moester straal de, toen hij de zachte geur van dat teer rose en wit inademde. „Het is tooverachtig," zei hij. „Ik stel me voor, dat in iederen boom zich een mooi, jong meisje bevindt zooals ze in de sprookjes beschreven zijn een o.ig meisje, dat op miss Iris moet lijken. Den geheelen winter slaapt ze, beschut tegen de koude in haar#achte bed, dat gesneden is uit het zijdeachtig omhulsel van den stam. Opeens krijgt de zon warmte, en het roodborstje zingt haar wakker. Hoe, zegt ze, is het nu al lente Ik moet .direct aan het werk, en voor mijn appelbloesems zorgen, Dan buigt ze zich neder en neemt aarde in haar handen, ze vangt regen cp drenkt er de aarde mee. Vervolgens spreekt ze een tooverformule uit en z« raakt met haar tooverstokje alle zaad jes aan. Wordt vervolgd.) (Van «men bijzomdtren c»rre»r>ende:nt.) XV. DUBLIN, 23 Sept 1921. In do twee dage», die ik na hier ben, heb ik al met rerschlHeiwl© personen, die geacht kannea worden goed oi> do hoog te te der Xersehe kwestie, gesproken, zoowei reet leden van de Dad Erreanu (woorden die niets anders betook enen dan Iersche vergadering) ais met commandan ten en soldaten van het Iersche rcpubii- reinsche leger en natuurlijk ook met jour nalisten, plaatselijke, zoowel als Engelsche en AmerikaaBsohe, welke laatste hier, even als ik, maar zitten Ie wachten op de din gen die komen zullen. l'it al die gesprekken en uit wat ik, ever de Iersche kwestie beb gelezen, heb ik mij wel oen goed denkbeeld kunnen vormen van wat het Iersche volk bezielt, wat het eigenlijk wil en vooral waaróm het dat wil. WAt het wil is duidelijk genoeg, het wil een republiek, het wil op z'n allerminst afscheiding van Engeland, het wil vrij zijn, dal weten we in Nederland allemaal wel. Maar waaróm wil het dat? Heeft het 't dan onder het Engelsche bestuur zoo slecht? Ik wil niet ontkennen, dat de Ieren zich Ie dien opzichte misschien wel een beetje hebben te beklagen, maar toch, dat is, naar mijn meening niet de oorzaak van de Ier sche kwestie. Wat dan wèl de oorzaak is, lijkt me niet zoo gemakkelijk le definieeren, omdat het niet iets bepaalds is, niet iets tastbaars, maar eenvoudig een drang, die alle Ieren gemeen heizben, een wil, om zichzelf te zijn. Ik heb een poos geleden, ergens, ik weet niet meer waar, een artikel gelezen, waar in Ierland vergeleken werd met een jon gen, die zijn eigen weg wil gaan en niet wil luisteren naar do raadgevingen zijner ouders. En nu ik hier zolf to midden van de Ieren zit, nu ik hen heb gesproken en hun ideeën heb hooren uiteenzetten, kwam die vergelijking me weer in de gedochte en trof het mij, hoe juist ze was. De jongen heeft een goed hoofd, kan goed leeren en dus meent zijn vader, dat hij maar moet sludceren, dat hij dokter moet worden. Voor die redeneering is heel veel te zeggen en de wensch van den vader komt alleen voort uit het verlangen, dat zijn jongen het later in de maat schappij goed zal he'oben. Maar de jongen voelt zich niet aargetrokken lot de kunst. Hij zal grif toegeven, dat het beroep van dokter prachtig is en edel, maar, zal hij eraan loevoegen: „Ik wil musicus wor den." Of hij al of niet het talent bezit om het ver in de muziek te brengen, is neg niet uit te maken, het is best mogelijk, dat hij een toekomst vun gebrek tegemoet gaat, mailt er is niets aan te doenhij r"'l musicus worden. Waarom'? Een, inner- l»fuc cfrnntf dwingt hem er toe. Laat men hem loch, met geweld, studee- ren, dan zal hij 'n luie student en 'n slecht dokter worden en die hem noodzaakten tegen zijn eigen drang in te gaan, zal hij haten. De jivgen vraagt er niet. naar, of dat materieel goed voor hem zal zijn of niet, maar hij wil zichzelf zijn. 7.oo is het ook met Ierlaad: het wil zich zelf zijn; wat de gevolgen daarvan zullen wezen, komt eerst in de tweede plaats in aanmerking. Het Iersche volk is van den Gallischen stam en al is er nu ook, door de inv uien der Noormannen en der Saks«cs vreemd bloed in gekomen, het Gallische blijft toch altijd nog domineeren en daardoor voelen de Ieren zich geheel eigen en volstrekt niet één met Engeland. Engeland kan er op bogen, al zeven eeuwen in het bezit te zijn van Ierland, maar het zal genoodzaakt zijn te erkennen, dat het ook al zeven eeuwen bezig is met te pogen, Ierland te pacifioeeren, doch dat dit nog maar altijd niet gelukt is. Dat En geland, trolsch als het is op zijn land, alles lioc-i om te behouden, wat het ai 700 jaren bezit, is niet meer dan begrijpelijk. Maar aan den anderen kant: Ierland heelt nooit het recht van Engelartd op het eiland erkend; van geslacht op geslacht heeft het Engeland's rechten betwist en sedert de Veroenigde Staten zich van En geland vrijmaakten, hebben ook de Ieren dat herhaaldelijk met de wapens in de hand beproefd, n.l. in 1783, 1798. 1803, 1818 ca 1867C Deze opstanden en verschil lende consiituüoneele arbeid hebben Enge- land verschillende concessies afgedwongen, o.a. allereerst de afschaffing der wetten legen do Roomsch-Katholieken, het uit vaardigen van liberale land-wetten en ten slotte in 1914 de Home Rnle-wèt. Toen kwamen de Ulster mannen, het be- trekelijk kleine aantal Noord-Ieren, dat van een afscheiding van Engeland niet wil de weten, in opstand tegen do Home Rule wet, maar die opstand werd onderdrukt en de leiders ervan, in de eerste plaats sir Edward Carson, door Engeland met 'hooge posten begiftigd. Daarna kwamen in 1916 een aantal Ier sche intellectucelen, met een groepje van nog geen 1000 volgelingen Ierland onaf hankelijk verklaren, wat Engeland aanlei ding gaf een aantal troepen naar Ierland te sturen, die in April den opstand onder drukten. Niettemin deed Engeland steeds meer troepen naar Ierland landen en de burger lijke en civiele vrijheid der Ieren werd meer en meer ingekort. Dat duurde zoo voort tot 14 December 1918, toen na het einde van den oorlog, door Engeland, zooals het steeds had ge zegd, gestreden voor het recht der kleine naties, de Ieren bij de aigemcene verkie zingen, gehouden onder de auspiciën van Engeland, zich ten duidelijkste uitspraken voor een Iersche republiek. De Iersche ge kozenen vercenigden zich in den Dail Ei- reann te Dublin, waar zij een republikein- sc'ne regeering vormden en ambtenaren aanstelden en ook een leger in het leven riepen, het Iersche re-publikeinsche leger, dat nu uit ongeveer 250.000 man bestaat (waarvan slechts 1/5 actief dient), uitge rust met eigen uniform en openlijk oefe ningen houdt. Wèl hebben de Ieren dus door alle lij den heen getoond, hoe onverdragelijk hun de Engelsche overiheersching is en het wil mij voorkomen, dat elk geweld van de zijde van Engeland het gevoel van verzet bij de Ieren steel» ts zal aanwakkeren. Immers, als er in het Iersclie volk niet een onuitroeibare wil zetelde om vrij te zijn zou het zich dan zooveel eeuwen lang zooveel lijden en opofferingen getroost hebben? Wijzen juist al die opstanden er niet ten duidelijkste op, dat de Ieren een beslist eigen nationaal volkskarakter be zitten, dat zich niet kan aanpassen en niet wil onderwerpen aan het Engelsche? Liever -verlieten ze het land en emi greerden naar Amerika en het is zeker een dwaasheid te beweren, dat Ierland door Engeland in bloei is toegenomen, waar de cijfers uitwijzen, dat van 1841 tot 1911, dus in zeventig jaren, de bevolking afnam van 8.295.000 tot 4.390.000 zielen. Daar in 1321 in Ierland geen volkstelling werd ge houden, zijn geen latere cijfers dan die van 1911 beschikbaar. Inmiddels is echter de bevolking wel weer eenigszins toegenomen \\'at echter alleen hier aan te danken ic, dal gedurende den oorlog de emigratie verboden is. Zelfs Ulster, de provin cie, die Engeland zoo na aan liet hart ligt, heeft in die zeventig jaren een even groot percentage van zijn bevolking verloren, als alle andere provincies. Maar is het wonder, dat vele Ieren lie ver vertrokken, dan te moeten aanzien, dat hun geld naar Engeland werd uitgevoerd? Bewijzen toch de Engelsche cijfers zelf niet, dat van de 50 miliioen pond, die de Ieren aan belasting moeten opbrengen, er 21 miliioen uitsluitend voor zuiver Engel sche doeleinden worden gebezigd, zoodat de Ieren zelf daar niet het geringste nut van trekken? Toch is de Ier niet haatdragend. Tegen kan hij heel vriendschappelijk omgaan, een Engelschman heeft hij niets, met hem maar de Engelsche Regeering, die wan trouwt hij, daar moet hij niets van hebben. Maar als zijn land eenmaal vrij zal zijn en dat het daartoe komen zal, daaraan twijfel ik, nu ik met dit fiere en edele volk heb kennis gemaakt, geen oogenhük meer dan zal hij alle geleden leed vergeten en als goede vriend en buur naast den En gelschman blijven voortleven. ARTHUR TERVOQREN. Twee mijndirectcuren ontvoerd. Zaterdag hebben wegens loonsverlaging slakende mijnwerkers van de mijnen te Castlccomer, in het graafschap Kilkenhy. zich gewapend en gemaskerd toegang ver schaft tot de woningen van den algemee- nen bedrijfsleider Whittaker en den dis trictsleider Hargreaves en hen ontvoerd. Sedert heeft men niets van hen vernomen. Zoowel de republikeinsc.be als de Engel sche politie stellen een onderzoek in naar hun verblijfplaats. Een telegram uit Belfast aan de „Eve ning Standard" meldt, dat van Zaterdag avond tot Maandagochtend daar vier men- schen gedood en 42 gewond zijn. Van de gewonden zulten er waarschijnlijk ve- liüj niet hoven op komen. Vele anderen die niet in de opgaaf begrepen zijn. zijn bo- I Vendien licht gekwetst. Verschrikkelijk was de uitwerking van een bom die uit Secaaford-street, een burcht van Sinn-Fein, in een dichte menig te in Wolff-streel geworpen werd. Twee mannen werden er onmiddellijk door ge dood en 34 menschen met kwetsuren naar het gasthuis gebracht. fëe/j andere bon» onfp/t He jn MTttevrdTrr- sireet en verwon .de zes menschen, van wie er een wel niet bovenop zal komen. Onder dc twee slachtoffers weren twee kinderen, een van negentien maanden, het anier, een meisje van zeven jaar, dat het jou ;ste Vind onder har hoede had Een arrestatie De Amerikaansche politie heeft zekeren Rcrke gearresteerd. De man wordt bescï.ul- dtgn van medeplicht g .eld aan een samen zwering van Biitsche onderdanen om aai' Ierland wapens en munitie te leveren tegen Brittannië. Rorkc wsei'. er ook van ver dacht, betrokken te zijn ir de zaak van de in beslag genomen machinegeweren aan boord van het stoomschip „Éastside". Rorke is gearresteerd op telegrafischen last van procureur-generaal Daugherty. DE WASHINGTONSCHE CONFEREN TIE. Uit Lissabon wordt aan de „Times" ge seind. dat de regeering der Vereenigde Sta ten het Porlugeesche Kabinet heeft mede gedeeld, dat zij zal voorstellen Portugal toe te laten tot de Washingtonsche confe rentie onder dezelfde voorwaarden als Ne derland. daar Portugal belangen heeft in het verre Oosten. De Portugeezen bezitten, zooals men weet Macao, een eiland en haven aan den mond van de Cantonrivier, en het Oostelijk deel van Timor, in Nederlandsch-Oost-In- dië. Op het Witte Huis werd medegedeeld, dat president Harding officieel 12 Novem ber, den dag na de' herdenking van den wa penstilstand, de gedelegeerden ter Washmg- tonsche conferentie zal begroeten. Samuel Gompers, de voorzitter van de American Federation of Labour, heeft er telegrafisch bij alle arbeidersorganisaties van Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Japan op aangedrongen, overal betoogin gen voor ontwapening te houden op den wapenstilstandsdag, 11 November wan neer de conferentie tot beperking der be wapeningen te Washington bijeenkomt. DE HULPACTIE VOOR RUSLAND. Uit Reval wordt gemeld, dat het Esth- landscbe Roode Kruis weigert aan de hulpactie in Rusland deel te nemen, daar het van de Russische regeering niet de verzekering heeft gekregen, dat de Esth- landsche vertegenwoordigers op voldoen de wijze ondersteund zul'en worden. De vertegenwoordigers van Letland hebben zich bij deze houding aangesloten. DE ENGELSCHE KATHOLIEKEN EN HET SOCIALISME. Er schijnt eenige kentering te komen in de indifferente boudling, welke de Katho lieken in Engeland steeds op vereenigjngs- gebied en in de politiek ingenomen heb ben. De jaariijksche conferentie der katho lieke confederatie van Engeland en Wales zal n.m. op 1 en 2 October te S-hefSeld worden gehouden. Een der agendapunten betreft de bonding der katholieken tegen over de vakbeweging In een resolutie, in te dienen door het bestuur, wordt gecon stateerd, dat een katholiek geen socialist kan zijn, dat de Labour partij in 1918 een socialistische partij is geworden, de katho lieke vukvereenigiingsjnaninen vrijwillig een ind'ividueele bijdrage betalen aan de La bour party, dat katholieke georgaoiseer den en ongeorganiseerden zich vrijwillig bij de Labour party aansluiten, dat de vak verenigingen zijn aangesloten bij de La bour parly en de Socialistische Interna tionale en dat de katholieken sedert 1918 metterdaad bet socialistische standpunt hebben aanvaard. In de resolutie wordt dan verder in overweging gegeven, dat het raadzaam is, dat katholieke vakvereenigingsmamssn in hun vakvereemgingen de betaling der bij drage voor het parlement weigeren en zich verzetten tegen de aansluiting hunner vak vereniging bij de Labour party en de Socialistische Internationale. Een tweede resolutie van het bestuur geeft in overweging, dat katholieke ooöpe- rators zich zullen verzotten tegen iedere poging om de coöperatieve beweging op eenigerlei wijze in verband te brengen met de Labour party. EEN ONDERSCHEIDING VOOR DEN DEENSCHEN KONING. Koning Christiaan van Denemarken is gisteren 51 jaar geworden. Bij deze" gele genheid werd de F ran sche gezant in bij zondere audiëntie ontvangen. De gezant overhandigde den koning namens de Fran- sche regeering de gouden reddingsmedaiHe voor hem zelf en voor de koningin, ter huldiging van de hulp dlie de majesteiten op hun Groeniandische reis aan de veron gelukte stoomboot „Beli" hadden verleend. DE VERKIEZINGEN IN ZWEDEN. De resultaten van de verkiezingen voor de Eerste Kamer zijn nu bekend De Kamer Z-trI bestaan uit 50 soci aai-democraten 41 conservatieven, 38 liberalen, 18 kleine grondeigenaars, 2 i ink ssocia lis Jen en 1 communist. De Kamer telde tevroen 50 sociaal-democraten, 37 conservatieven, 40 liberalen, 19 kleine grondeigenaars, een linkssocialist en 3 communisten. DE SCHIPBREUK VAN DE „SALINA". Kapitein Messel van de „SaJina", die bij een aanvaring met de „jan Breydel" zonk, heeft het volgende relaas gegeven van zijn wedervaren Toen de aanvaring plaats had, stonden mijn vrouw en mijn beide zoontjes, de een 3 jaar, de ander 20 maanden, samen aan dek, terwijl ik op de brug was. Toen de scnepen tegen elkakr aanbotsten, sprong ik aan dek en greep mijn oudsten zoon, mijn vrouw toeroepend hetzelfde te doen met den jongsien Mijn oudsten zoon, die zijn armen om mijn hals had geslagen, en ik, raakten twee keer onder water, in weerwil van mijn pogingen om hem boven water te houden. De jongen hield zich flink; hij deed alles wat ik hem zeide en huilde niet. Toen wij voor den tweeden keer boven kwamen, was ik zeer uitgeput. Gelukkig zag ik een dekslocl drijven, die ik kon bereiken en waarin ik mijn jongen legde, doch zelfs zijn geringe gewicht maakte, dat hij met de stoelbekieeding onder water raakte. Toch deed die tijdelijke rust ons go-.d. Er was geen tijd geweest om zelfs een red- dingsgordel te grijpen. Nauwelijks hadden wir onze kinderen gegrepen, of feet schip helde zwaar ever en wierp ons alle» in zee. Mijn vrouw, die 26 jaar is, en ik zijn beiden goede zwemmers, maar ik geloof dat zij gekwetst is bij de botsing, want zij scheen met in staat goed te zwemmen. Zij had den kleinen jongen om den hals vast; het was een treffend gezicht Ik zag zé nergens meer toen we ten slotte door een reddingsboot van de „Jan Breydel" uit het water werden gebaald. Toen eerst begon mijn oudste zoontje te huilen en om zijn moder te roepen. Wij waren nog niet lau» op de mailboot, toen het lichaam van mijn vrouw werd opgehaald, doch de baby was verdwenen; hij is vermoedelijk weg geslagen uit haar greep. Zij stierf voor wij Dover bereikte». STELEN VAN AUTO'S. Het aantal automobielen dat in Enge land gestolen is zóó groot, dat men aan het ministerie voor transportwezen een nieuw stelsel zal invoeren dat dergelijke diefstallen niet laager „winstgevend" zal maken. De „Daüy Cbron." mekit. dat het nieu we registratiestelsel het verkoopen van ge stolen auto's vrijwel onmogelijk zal ma ken en de assurantie-maatschappijen zal beschermen. Het stelsel beoogt een cen trale organisatie m samenwerking met as suradeurs, auto-fabrikanten en registratie beambten. Het opzetten daavan zou het eerste jaar 25000 p. st. kosten, doch die som zou veel lag* zijn da nde thans jaar lijks gestolen waarden. In 1919 hebbende autodieven in Engeland een waarde van ongeveer een miliioen pond gestolen. Hef blijkt dat elke maand ongeveer 60 Ford auto's worden gestolen. Er zijn gevallen bekend, dat menschen auto's verkochten en ze dan „verloren", na ze bij zes maatschappijen te hebben verze kerd. Die die ven-syndicaten werken op aller lei manieren. Onlangs lieten twee feeeren zich naar een schouwburg te Londen rij den. Toen zij uitgestapt waren, zeiden zij den chauffeur wat te gaan eten en hen la ter in een club af te halen. De chauffeur stelde zijn auto m de wachtende queue en ging toen weg. Kort daarna kwamen die heeren bij de auto terug en riepen luide om hun chauffeur die weg was. Zij verzochten toen den anderen chauffeurs aan hun kameraad te zeggen, dat zij naar de hem bekende cluib waren gereden en hij hen daar vinden kon. Sedert heeft men de auto niet meer gevonden de beide „heeren" waren dieven. Als de nieuwe registratie in werking komt, zal men ook rekening te houden hebben met het uitvoeren der gestolen auto's, want vele verdwijnen naar het vasteland. De dieven trachten voor hun doel op goeden voet te komen met een chauffeur en vragen hem dan allerlei bijzonderhe den, zoodat zij het uitvoer-formulier zullen kunnen invullen. Zij gaan dan naar het douane-kantoor en vullen een formulier in, vóór zij de auto gaan stelen. Als die gestolen is, rijden zij dadelijk naar een schip, dat op vertrekken staat en reizen met hun buit naar het vasteland. LOURDES. Het aantal bedevaarlgangérs naar Lour- des is dit jaar grooler geweest dan in vele jaren. In de maand Augustus kwamen aldaar 211.000 reizigers, waarvan 48.000 busschen den I7en en 2isten Augustus. In 1913, een der jaren waarin Lourdes zeer druk bezocht werd, bedroeg het aan tal bedevaartgangers in Augustus 32.000 minder dan in dat tijdvak in '21.. De ver meerdering van dit jaar overtreft in hooge mate de vóór-oorlogsche bezoeken. De maand September begon met een druk bezoek: Het feest van O. L. Vrouw Geboorte werd nooit zoo plechtig gevierd als dit jaar, door 50.000 geloovigen. Zondagmiddag geraakte het stuur van een motor-koets, waarin 22 passagiers ge zeten waren, bij East Grinstead in Middle sex plotseling in het ongereede. Het voertuig vloog door een heg en tuimelde toen liet spoorweg-talud af. Een passagier werd gedood; vijf werden ernstig en de overigen minder ernstig verwond. De „Daily Mail" verneemt uit Syd ney, dat de heer James Clarke van Bris bane, genaamd de „Australisolie paarl- koning" aan de staatscommissie tot on derzoek naar den toestand der paarlvis- scherij heeft verklaard, dat alle paarlvis- schersbooten nagenoeg zijn opgelegd en er van de 400 nauwelijks 100 uitgaan. De toestand is te wijlen aan de wereli- depressic en het feit, dat men in Japan het geheim ontdekt heeft paarls te kwee ken. Een draadloos B. T. A.-telegram mei it uit Londen, dat gisteren een de monstralie heeft plaats gehad met een op een duikboot gemonteerd klinkwerktuig, een aitvinding van den Brilschen deskun dige Robert Temple. Door middel van deze uitvinding kan een duiker onder water honderden klinkers per uur in de stalen platenen wanden van een schip drijven. Het werktuig weegt ongeveer 15 pond. Als drijfkracht voor bet werktuig wordt een kleine hoeveelheid sterk ont plofbare stof gebruikt; de klinkers wor den letterlijk ingeschoten. Geloofd wordt dat het werktuig in staat zal stellen om met succes bergingswerk te verrichten en herstellingen aan de scheepswanden ter zee te verrichten. Het kan ook worden gebruikt om zoo noodig bruggen te her stellen. Naar uit Keulen wordt gemeld, is hij het Duitsche rijksministerie van spoor wegen besloten, de nieuwe (ariefverhoo- gingen voor het goederenveri;eer met 1 November en die voor het passagiersver voer met 11 December in werking te doeu treden. De nieuwe tarieven zullen in den vorm van een toeslag van 30 pet. op alle prijzen worden geheven. Echter zal wor den onderzocht, of niet door een progres sieve heffing der vrachttarieven de min der draagkrachtige kringen voor een deel van de verhooging der prijzen kunnen worden vrijgesteld. - Aan een rapport van den Duitscbeji rijksminister voor de schatkist over de tot eind Maart loopende kosten der be zetting van het Rijnland, ontleent de „Vorwarts" de volgende duizelingwekken de getallen: uitgaven der bezettende mo gendheden: 3.336.954.54? gouden mar ken; uitg. van Duitschland: 7 713.911.829 papieren marken. De Amerikaansche onderzeeër R. 6 is gezonken toen hij voor anker lag te San Pedro. Twee man verdronken. De anti-rervohitkmnaire „Rotterdam mer", bet orgaan van prof. Diepenhorst, staat van alle niet-katholieke organen, wel het meest onbevooroordeeld tegenover Rome. De prachtige brief van ons Episcopaat over de R. K. Universiteit wordt dan ook een „indrukwekkend getuigenis" genoemd. Het blad schrijft: „Het is een kloek indrukwekkend ge tuigenis, waarmee de Nederlandsche bis schoppen zich wenden tot het Roomsch- Kafholieke Nederland, om dit te overtui gen van de noodzakelijkheid tot stichting eener Roomsche universiteit. Afgaande op de beschouwingen in de Katholieke pers vindt dit mandement een geestdriftig onthaal. De zaak van een eigen universiteit wordt door het Roomsch-Kalholieke volk in al zijn geledingen lot eene eerezaak ge maakt en verradend was het enthousiasme waarmee het Roomscb-Katholieke vak congres besloot om onder de arbeiders de idee eener eigen universiteit te propageeren en een bedrag van minstens vijf en twin tig duizend gulden voor de stichting bijeen te brengen. Vooral de vrienden van de Vrije Uni versiteit is dit uiterlijk partijkiezen der Roomsch-Katholieken verblijdend. Het is een bewijs te meer voor de juist heid van Dr. Kuyper's standpunt, die met taaie vasthoudendheid zijn pleidooi voor het bestaanredht van inrichtingen van principieele "wetenschap voerde. Wel komt het voozc van de oppositie, in 1903 tegen de nieuwe Hooger Onderwijs wet gevoerd1 in helder licht. Toen heette het, dat de wet slechts ge wijzigd werd om de Vrije LIniversiteit ie Amsterdam aan den effecttis civilis te hel pen, daar de Roomschen niets voelden voor een eigen universiteit en met bijzon dere leerstoelen dubbel en dwars tevreden- waren. Zelfs werd, toen van Katholieke zii-ds een anonyme brochure ten gunste van Dr. Kuyper's novelle werd uitgegeven, in ds liberale pers beweerd, dat een anti-revolu tionaire IisteJipg zich valschclijk ah Roomsch-Kalholiek aandiende. Op dergelijke beleedigingen levert thann het stuk der bisschoppen eene verplette-i rende veroordceling". Sommige liberale bladen gaven bij hun bespreking der Troonrede nog al fel af op de sociale politiek van ons Ministerie. Dit was zelfs iemand als prof. Kerus kamp te kras, die in het weekblad ..D« Amsterdammer" wijst op de overdrijving, waaraan de vrijzinnigen zich sdbul d maken, wanneer zij de malaise in he* bedrijfsleven hoofdzakelijk wijten aan dm sociale wetgeving van de tegenwoordige Roman door MYRTLL REED. Vertaald uit hat Engelsch door Hen rietta v. d. Waarden. „Iris!" riep Lynn verwijtend uit, „hoe kon" je dat doen „Wat bedoel je "Hoe kon je zoo iets afschuwelijks schilderen „Mijn lieve jongen," zei miss Templo be chermend, haar mooi hoofdje een beetje schuin houdend, je bent nog niet wereldwijs. Het was mij niet te doen om mijn eigen smaak te bevre digen, maar om Fraulein een genoegen te doen. Het zou heel wat aardiger zijn als menschen, die op den voor grond stelden iemand een pleizier te doen, eerst eens met de wenschen van cegenen, die zij iets geven willen te rade gingen, en hun eigen smaak op de tweede plaats lieten komen. Zelfs jij zult opgemerkt hebben, dat smaken verschillen. Persoonlijk voel ik niets.voor een verguld mandje met r-, zen beschilderd ik zou het in mijn huis niet dulden, maar ik moest haar een genoegen doen, niet mijzelf." Ik zou wel eens willen weten, of ik haar ook ergens mee gelukkig kan maken," zei Lynn, half bij zich zelf. „Maak de een of andere kleini heic voor haar," opperde Iris. „Daar breng je 'haar in de zevende hemel mee. Ze heeft bijvoorbeeld van een ton een stoeltje gemaakt, een pakkist heeft iich ontpopt in een dressoir, en bed in een divan, ze heeft zelfs uit een tin nen beker een luciferdoosje geklopt met zijde bespannen en van binnen ver guld, om niet van een massa andere zaken te spreken." „Wat blijft er dan voor mij over Is er nog iets van dien aard, dat ik kan maken „Heb maar geduld," zei Iris, „je zult wel zien." Vroolijk liep ze weg, zachtjes een wijsje neuriënd, in een ^ogenblik was ze terug met een vei ligheidsspeld, oranje zijden papier, een struisvogelveer en verf. „In 's hemelsnaam," begon Lynn. „Wordt nu maar niet ongeduldig, je moet eerst de veiligheidsspeld ver gulden, maar de kop moet zwart ge verfd worden, dan zal ik je wel verder vertellen wat je te doen hebt." „Ik hoef het toch niet alleen te doen „Natuurlijk moet je het alleen doen bet is toch jouw geschenk, ik help je alleen met mijn kostbaren raad." Onhandig verguldde Lynn de vei ligheidsspeld en stak ze op het kussen van een stoel om te drogen. ,.Ik hoop maar, dat ze het mooi vindt," zc-i Lynn. „Eens wees ze naar mij en zei iets in het Duitsch tegen haar broer. Ik begreep niet wat ze zei, maar ik onthield de woorden en thuis zocht ik ze op in mijn dictionnaire. Ik heb toen uitgemaakt, dat ze me ongeveer kenschetste als een groote, lompe lummel." „Een helderziende vrouw," consta teerde Iris. - „Neem dit zijdepapier en rol het zoo stijf ineen als je kunt, strijk het dan weer glad en doe dez bewerking zoo dikwijls tot het heel zacht en ver- fronseld is, dan zal ik het je verder ver tellen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5