SS» ss I HI1123 v 1 ffiïffiiSSiSïSS™ 1INMENLANDSCH NIEUWS. HET VIERDE R.-K. MIDDEN STANDSCONGRES. N.V. „DE TIJDGEEST". Trekking van950nummerslen overslaan van Notaris A. G. MULIE. Dinsdag 27 September 1921. 7624 io5!s i mm 427* STAATSLOTERIJ. M ïlcgccring cn mei name aan den nchturi- 'en arbeidsdag. De prof. schrijft namelijk: „De voornaamste oorzaak toch daar van ligt niet in de toestanden in om land schrijft prof. Kernkamp maar in die daarbuiten. Aan de economische gevolgen van den oorlog zouden wij even min zijn ontkomen, wanneer de arbeids dag niet verkort ware; ook dan zouden wij te lijden hebben gehad van den land der valuta en van de verminderde loopkracht onzer afnemers, ook dan zou c'e concurrentie der Duitsohe industrie fnuikend zijn geweest voor tal V2n be drijven ten onzent. „Daarmede wordt niet ontkend, dat de invoering van den verkorten arbeidsdag hier te lande is geschied op een daar voor zeer ongunstig tijdstip en dat de neht-uren-wet soepeier moet worden ge maakt in hare toepassing zooals trou wens reeds geschiedt in het voor-ont werp, dat minister Aatberse ter wijziging van deze wet heeft aangeboden maar wèl, dat onze sociale wetgeving in de eerste plaats aansprakelijk moet worden gesteld voor de ongunstige toestanden in onze industrie en handel. „Wie dit beweren, beoogen niet alleen een politiek doel: het in discrediet bren gen van de regeering, maar nog veel meer een algemeen reactionnair doei: het in discrediet brengen van alle bemoeiing van de regeering met de regeling van don arbeidstijd." Esperanto bij de post. Het hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie dat aan ambtenaren, die het Esperanto machtig zijn en die daartoe hel verlangen tc kennen geven, door de betrokken di recteuren kan worden toegestaan dat zij, geedurende den tijd, waarin zij loket- nienst verrichten, bij hun loket een bord je ophangen met de woorden: Oni pe- roias Esperanton. Verhooging van den loongrens. De Nederlandsche Vereeniging van Aarde werkfabrikanten heeft een adres gezonden aan den Ministerraad, waarin zij, nu de regeering voornemens is, art. 58 en an dere art. der Invaliditeitswet zoodanig tc wijzigen, dat de thans voor verzeke ringsplicht geldende loongrens van f 2000 tot f 3000 wordt verhoogd, waardoor het aantal verzekeringsplichtige arbeiders be langrijk zou stijgen, betoogt, dat deze categorie van arbeiders boven f 2000 jaarloon zeer goed zelf de kasten voor vrijwillige verzekering kan dragen en daar de productiekosten der bedrijven tct het uiterste zijn gestegen, elke ver- licoging, hoe gerinfe ook, behoort te wr- den vermeden. Zij verzoeken daarom den Baad, de thans geldende loongrens te handhaven of, bij verhooging daarvan, de verzeke ringskosten der personen, die dan ver- rckeringsplichtig worden, te kunnen laste te brengen. Kiezersstatistiek 1921. Verschenen is de jaargang 1921 van de Kiezerssta- hstiek. Volgens deze statistiek bedraagt hot aantal personen van 25 jaar of ouder 3.376.965, het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 3.299.672 of 97.71 pet., voor de Provinciale Staten 3.225.301 of 95.51 pet., en voor do gemeenteraden 3.139.237 of 92.96 pet. Uit onderstaand staatje blijkt de stij ging van het aantal kiezers sinds het vorig jaar: Tweede Kamer 1920 3.250.247, 1921 3.299.672, toeneming volstrekt 49.425, be trekkelijk 1.52; Provincale Staten 1920 3.165.589, 1921 3.225.301, toeneming vol strekt 59.712, betrekkelijk 1.89; Ge- .neenteraden 1920 3.080.119, 1921 3.139.237, toeneming volstrekt 59.118, betrekkelijk 1.92. Kinderpolitie. Naar het „Vad." meldt, is de eerste stap gedaan om ge leidelijk te komen tot een afzonderlijke kinderpolitie in het Haagsche politie korps. Twee gediplomeerde pleegzusters do dames Gierson en Schilfgaarde zijn benoemd tot inspecteur van politie 3e klasse en belast met de uitvoering van de verordening op de pleegkinderen en met alle politiezaken, kinderen heref fende. De dag van gisteren, Dinsdag, werd aan gevangen met een II. Mis, die te 9 uur werd opgedragen door Mgr. Laurentius Schrij nen in de kathedrale kerk van den H. Christophorus te Roermond. Nadat te kwart voor 10 de geloofsbrie ven der afgevaardigden waren onderzocht cn do presentielijst getcekend was, nam te half 11 uur het congres in de met palmen cn planten versierde zaal van het Chris- loffel-huis een aanvang. De voorzitter bracht in zijn openings speech een woord van hulde aan zijn voor ganger, den heer Fransen, voor alles, wat deze voor den middenstand gedaan heeft. Hij stelt zich zelf als de nieuwe voorzitter voor, die het vaste voornemen heeft, zijn plicht en zijn best te doen, beide in onge- repten eerbied aan het hóóg-kerkelijk ge zag, met inachtneming van de R.-K. begin selen. Spr. hoopt, dat zijn voorzitterschap mo ge strekken tot heil van den R.-K. Midden stand in Nederland en lot glorie van God en Zijn H. Kerk. Spr. roept daartoe alle hulp in. Na het zingen van het bondslied van den R.-K. Middenstand, spreekt de voorzitter dor regelingscommissie, de heer L. Peeters, can hartelijk welkomstwoord, waarna de algemecne voorzitter, de heer Frencken, bet congres met een rede opent. Openingsrede Voorzitter. %Tussclien het derde Congres en dit ligt een fel-bewogcn tijdperk. De handeldrij vende middenstand moest zich onttrekken aan een blaam van woeker, die hem werd aangewreven en die dreigde voor dat deel van den middenstand door het oprichten van middenstands-coöperaties een groot nadeel te worden. Die oprichting is dan ook niet uitgeble ven, maar ziet, juist het gevolg van de daad heeft hier de oorzaak van de daad weggenomen. Immers, door die consump tie-coöperatie werd ondervonden, dat de middenstanders niet gewoekerd hadden. Vele coöperaties moesten liet ten eigen na- dcole ondervinden, hoe de tijdsomstandig heden zóó waren, dat er van inzinking der I prijzen, die, als algemeen bestaande wer- j den aangenomen, geen sprake was. Zeker niet in die mate, dat de beschul diging van woeker den middenstanders over liet algemeen verdiend was aangewre ven. Het is jammer, dat onze middenstand misschien niet kapitaalkrachtig genoeg ge weest is, om den toestand flink onder de oogen te zien en door verkoop met ver lies het prijsverschil te nivelleeren. Het systeem, toegepast dóór de warenhuizen en groot-magazijnen zal voor den midden stand noodzakelijk maken wanneer hij nog onder den oorlog duur gekochte goederen in voorraad heeft, deze zoo spoedig moge lijk, zij het met verlies, te liquideeren. Ook voor den industrieelen middenstand was het tijdvak, dat ligt tusschen het der de congres en dit, een fel-bewogen tijd perk en helaas voor bijna allen een tijd perk van zeer slechten gang van zaken! Atlerwege klachten, allerwege achteruit gang. Zelfs zij, die de hooge winsten ge durende den oorlogstijd niet als blijvend beschouwden, en overtuigd waren, dat de oude tijd, ook in de bepaling van het winstcijfer zou terugkeeren, kwamen be drogen uit Velen zullen zioh gelukkig re kenen, hunne balansen met een winstcij fer gelijk aan dat van voor den oorlog te kunnen sluiten. Allerwege malaise, allerwege stilstand van bedrijf, en hoelang nog? De tijden drukken zwaarder, en het moge waar zijn, dat de groot-industrie nog erger door de tijdsomstandigheden getrof fen wordt dan de middenstand, een troost is dat niet voor ons. Want de industrie beheerscht dermate het geheel, dat een bloeiende groot-nijverheid ook voor den middenstand gewenscht is. De geheele mid denstand heeft veel nadeel ondervonden en ondervindt nog veel schade van de groote concurrentie van het buitenland. Het va luta-vraagstuk benevens de lagere werk- Ioonen en langere arbeidstijd, maken het den buitenlander te gemakkelijker om voor prijzen te verkoopen, waarvoor door ons niet geleverd kan worden. Verschillende malen heeft onze bond door den midden- standsraad de regeering hierop gewezen, doch wij konden niet bereiken, dat maat regelen ter voorkoming werden genomen. Het is wel een duister verschiet, dat zich voor ons opent, waarbij komt, dat dom hooge belastingen en dure levensbehoeften, <et zuivere winst-cijfei onzer middenstands zaken nog meer werd gedrukt. Meer dan ooit zullen we dus in onze organisatie kracht moeten zoeken en middelen moe'en beramen om den toestand het hoofd te bieden. „Moge dit congres ons nog vaster aaneensluiten," dus eindigde de voorzitter, „mogen wij ons toonen trouwe zonen der Kerk, strijdend voor ons recht van be staan, maar ook verdedigend de rechten van onzen H. Godsdienst, zoo zal, niette genstaande de sombere toon, waarmee dit congres moet worden geopend, hier het op timisme zegevieren, dat altijd en overal het hoofd omhoog doet richten tot Hem, die juis! in tijden van nood ons dicht nabij is. Moge dit congres hiertoe meewerken, dat geve God." Na uitbrenging van het jaarverslag door het Nat. Bureau en het verslag over de werkzaamheden en het financieel beheer van het Santos-fonds, kwam in behande ling De Middenstand en de kost prijs-berekening. Prae-advies van den heer H. van der Velden. De praeadviseur lichtte dit uitvoerig en zeer gedocumenteerd prae-advies nader toe en kwam tot de volgende conclusiën: I. Hoewel niet ontkend mag worden, dat in de latere jaren eenige verbetering is in getreden, laat het administratieve beheer van de bedrijven der Middenstanders over 't algemeen nog veel te wenschen over. Af gezien van de door de wet in deze opge legde verplichtingen, is hei voor het voort bestaan en den bloei van den middenstand beslist noodzakelijk, dat zijn leden een deugdelijk administratief beheer hunner zaken nastreven, zoo noodig onder des kundige voorlichting. II. Dit administratief beheer moet ook omvatten een behoorlijke berekening van den kostprijs, vooral omdat een juiste prijs politiek door den middenstander alleen gevoerd kan worden, wanneer hij te allen tijde met den kostprijs zijner artikelen be kend is. In bijzondere mate geldt dit voor den middenstander-industrieel. III. Het statistisch opstellen der gemaak te berekeningen en der door de boekhou ding verschafte gegevens is op zichzelf een waardevol en noodzakelijk middel om het economisch voor- of nadeel der verrichte of voorgenomen werkzaamheden en den invloed van ingetreden veranderingen nauwkeurig na te gaan en te juister tijd wenschelijk blijkende maatregelen te tref fen. IV. De jonge middenstander dient zich niet alleen te bekwamen in het technische gedeelte van zijn bedrijf, maar zich tevens op de hoogte te stellen van de practische toepassing van boekhouden en kostprijs berekening, opdat het klare inzicht in 't groote nut en de noodzakelijkheid daarvan, hem tot beoefening in eigen onderneming bewege. V. Het is noodzakelijk, om aan Han- deïsdagscholen en Handelscursussen bij 't onderwijs in boekhouden, een belangrijke plaats in te ruimen voor de behandeling van de kostprijsberekening. VI. Het is zeer gewenscht, dat de ver schillende vakbladen regelmatig beschou wingen opnemen over boekhouden en kost prijsberekening. teneinde de belangstelling daarvoor op te wekken en de leden der betrokken organisaties omtrent deze onderwerpen van voorlichting te die nen. De Minister van L., N. en H. was verte genwoordigd door den heer Heringa» re ferendaris van de afd. Middenstand van het departement van landbouw. Voorts waren o.m. aanmezig mr. A. baron van Wijnbergen, voorzitter van den Middenstandsraad, Henri Hermans, lid der Tweede Kamer, benevens vele Eerw. Hee- ren Adviseurs. Onderwijl de Belgische afgevaardigden en de autoriteiten door den Voorzitter wer den verwelkomd, kwam de Minister-Pre sident, Jhr. Ruys ter vergadering, die met applaus door al de aanwezigen werd ont vangen. Nadat de heer Van der Velden zijn prae advies gegeven had, hield Minister Ruys de Beeren- brouck een rede. Onder daverend applaus verklaarde de Minister, dat do regeering met groote belangstelling kennis van dit congres heeft genomen. Drie leden kwamen !n aanmerking om de regeering op dit con gres te vertegenwoordigen, en waar de Ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Arbeid, door ambtsbezig heden verhinderd zijn had spr. het voor recht hier thans aanwezig te mogen zijn. De regeering, vervolgde Z.Exc., moet ter construeering van de maatschappij rekening houden met alle standen, doch daarbij verliest ze zeker niet den midden stand uit het oog. Z-Ex. herinnerde er aan, hoe Minister Aalberse nog steeds als rechtskundig adviseur van den mid denstand in het bisdom Haarlem met de organisaties meeleeft en meewerkt. Doch ook de Minister van Binnenlandsche Za ken heeft de gelegenheid te toonen, dat hij iets van den middenstand weet en iets voor hem voelt en dit nog dezer dagen getoond, door de gemeentebestu ren erop t» wijzen, dat or zaken zijn, waarvan men de vingers heeft af te houden. (Overweldigend applaus). Z.Ex. eindigde zijn korte toespraak met de hoop uit te spreken, dat dit con gres veel nut zal stichten en wenschte do organisatie toe, dat zij met nieuwen moed en energie de toekomst zal tege moet gaan en dat de zegen Gods zal mogen rusten op de federatie en haar bestuur. (Langdurig applaus). De voorzitter bracht dank aan Z.Ex. en schorste de vergadering tot half drie. In de namiddagzitting leidde de heer Chx. Jansen zijn preadvies in: verster king van den maatschappelijken en eoo- nomischen middenstand. Tijdens deze inleiding werd Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, bisschop van Boer- mond de zaal binnen geleid, vergezeld van den Zeereerw. heer Th. v. d. Marck, secretaris van het Bisdom en den bur gemeester den heer J. L. Th. Sanders. De voorzitter sprak er zijn voldoening over uit, dat het congres door Z. D. (H. werd bijgewoond. Spr. legde de verkla ring af, dat het georganiseerd zijn in B. K. Bonden het werk niet in den weg staat, doch veeleer bevordert. Spr. ver zocht aan Mgr. om aan de vergadering den bisschoppelijken zegen te schenken alvorens de vergadering te verlaten. Na deze begroeting zette de heer Jan sen zijn inleiding voort, waarbij hij nog eens den nadruk legde op het groote motief der middenstands-organisatie, nl. om in de organisatie een toekomst te bouwen voor den middenstand. De heer Koops (Venlo) zou gaarne vernemen of de praeadviseur meent dat als iemand zich ergens wil vestigen hij eerst in overleg maet treden met de or ganisatie en de consumenten. De heer Jansen zegt, dat de debater hem verkeerd heeft begrepen, waar hij alleen bedoelt dat gestreefd moet wor den naar een systematische verdeeling van verschillende neringen in bepaalde wijken. Door overleg valt in dit opzicht zeker iets te bereiken door commissies van advies. Het is van zelf sprekend, dat ieder na dit advies nog vrij blijft. Door dergelijke maatregelen kan in. ieder -ge val een overcompleet van dezelfde be- drijven in bepaalde wijken worden voor komen. De heer van don Brule (Botterdam) zegt door de beschouwing van den prae adviseur wel eenigszins van opinie te zijn veranderd. In Botterdam heeft men in de richting door den praeadviseur aangewezen reeds gewerkt, doch daar mede geen goeile ondervinding opgedaan. Spr. geeft den praeadviseur in overwe ging de betreffende conclusie terug te nemen. Do heer De Wilt (Nijmegen) vraagt welke houding de praeadviseur denkt in te nemen tegen werklieden en ambte naren in rijksdienst of gemeente-betrek kingen, die nog een nevenbedrijf uit oefenen en daardoor den middenstand beconcurreeren. Ook wenscht spr. te vernemen welke maatregelen tegen z.g. vliegende winkels zijn te nemen, daar het zoo moeilijk is te bepalen wat men juist onder' vliegende winkels verstaat. De heer Jansen de beide spreker3 beantwoordend, zegt gaarne aan het con gres over te laten de bedoelde conclusie te doen vervallen, al is hij van oordeel dat het gevaar dat Botterdam er van vreest, niet bestaat. Omtrent het door den heer De Wilt geprokene acht spr. zich niet gerechtigd een oordeel uit te spreken zoolang in de statuten staat dat zij die hun hoofd bedrijf in den middenstand vinden, daarin ook een bestaan moeten hebben. Voor do actie tegen de vliegende win kels is het zeer goed do hulp titer pers in te roepen. De heer Do Wilt brengt nog even het marktwezen ter sprake waarbij de voor zitter opmerkt dat men daarvoor moet aankloppen bij de gemeentebesturen. De heer Jansen neemt do aanvulling zijner 6e conclusie aan, zooals Botterdam deze wensebt. De tweede alinea dezer stelling wordt dan: Naar behoorlijke ver deeling van ondernemingen van denzelf den aard moot echter worden gestreefd in overleg met de plaatselijke midden standsbonden en opeenhooping var, ge lijksoortige zaken kan en meet vermeden worden. De stellingen van den heer Jansen wor den hierna zonder stemming aangenomen. Dcor den voorzitter werd nog het wel kom toegeroepen aan de inmiddels ter vergadering verschenen heeren Van der Maesen de Sombreff, Jhr. Mieshiels van Kessenich, J. Manen en Mgr. Dr. Pools. Vervolgens werd het woord verleend aan Z. D. H. Mgr. Schrijnen. Toespraak van 7..D.HMgr. Schrijnen. Alvorens aan uw verzoek te voldoen, aldus Mgr., om u mijn Bisschoppelijken zegen te geven, wil ïk een enkel woord tol u spreken. Gij zijt hier saamgekomen om het vier de Middenstandscongres te houden. Uw Congres heeft het op prijs gesteld, dat ik een H. Mis opdroeg, die gij zooveel moge lijk hebt bijgewoond. Straks mocht ik een tclcgrarrr van ti' cm: angëff, WSarbij nuj 3e gevoelens van eerbied en hoogachting wer den aangeboden en toen ik hier 'ben geko men heeft uw voorzitter op welsprekende wijze de gevoelens van hoogachting her haald voor het bisschoppelijk gezag, waarvan ik de drager ben. Dat bewijst mij dat gij hierheen gekomen zijl om uw con gres te houden als Katholieken, maar ook d'at er van dit congres een hoogere wijding uitgaat. Gij komt hier om uwe 'belangen zoowel economische als commercieeJe te bevorde ren, om uwen zaken een hoogeren bloei te geven, maar ook om de boeken van uwe standsorganisatie na te zien en bijzonder 1 de rekening die tot hoofd draagt: Gods- 1 dienstige en zedelijke belangen en om na te gaan of het saldo voldoende is. De pos ten .waaruit dat saldo wordt saamgesteld zijn uw Katholieke daden als individu, als I huisvader, als lid der Katholieke organisa- j tie. j Uw gcd'rag. M. H. uw persoonlijk ge drag moet steeds in overeenstemming zijn met de beginselen onzer Katholieke Kerk, zoodat gij steeds als Katholieken moet spreken, denken en handelen. Een nauwkeurige naleving van de oude plichten die uw kerk u oplegt moet voor u zijn een eer en voldoening. Zoo ontwik kelt en 'behoudt gij het kostelijk pand, dat uwe ouders u hebben nagelaten. Als huisvader tracht gij de traditie leven dig te houden en in uwe kir^ren over te planten wars van alle vertoon, weelde en verkwisting. Gij voedt uwe kinderen op in de vreeze des Heeren en met den ernst van het H. Evangelie. En wanneer God er onder uwe kinderen bestemt, voor den dienst der al taren of het religieus leven, dan rekent gij dat tot «en eer. Daarom kan de H. Kerk voor een groot deel steunen op de families van den Middenstand. Als leden uwer organisatie behartigt gij de belangen van de Kerk en verdedigt als een krachtig leger dte rechten van Jezus Christus tegen een ieder die ze wil mis kennen of bestrijden. In ieder leger moet eensgezindheid heerschen en als gij eens gezind blijft zult ge overal een machtig apostolaat kunnen uitoefenen. Wanneer ik een Katholiek belang bij- zon3ër mag aanbevelen, dan Is het 3e stichting onzer Katholieke universiteit. Ik behoef niet te zeggen dat het ook uw 'belang is, dat de kinderen een Katho lieke Alma Mater kunnen bezoeken en het kan u niet onverschillig zijn of het ge loof uwer kinderen benadeeld of vernie tigd wordt. Doch dat nog daargelaten. Welk een machtig voorbeeld zal het zijn wanneer wij in de toekomst kunnen be schikken over een groot aantal Katholie ken, die de wetenschap niet witten schei den, van het Geloof. Het kan geen moeite kosten, de universiteit tot stand te bren gen. Wel moeten daarvoor offers gebracht worden, maar het is noodzakelijk dat wij den sluitsteen zetten in het gebouw van ons bijzonder onderwijs en wij zullen daarop schrijven: „Deus scientiarum Do- minus est", dat is: God is de Heer der wetenschap. Ik twijfel er niet aan, besloot Mgr., dat als gij uwe rekening naziet, gij een degelijk saldo zult vinden. Maar gij moet ook een begrooting maken voor de volgende jaren. Een begrooting is altijd iets problematisch. Maakt haar echter zoo hoog mogelijk en dan hoop ik dat het sal do dien post op uwe 'begrooting nog zal overschrijden. (Applaus). Zooals uw voorzitter zeide, geef ik mij alle moeite om de belangen van den Mid denstand in mijn Bisdom te behartigen. In de toekomst zal ik daarmee voortgaan. Moge dan door het gezamenlijk werken van Bisschop en organisatie een gelukkige toekomst volgen, waarvoor ik u als onder pand gaarne den gevraagden zegen schenk. De vergadering knielde hierna neer en ontving den Bisschoppelijken zegen. Nadat Baron van Wijnbergen een toe spraak gehouden had, waarin hij de leden van den Middenstandsraad lof toebrac.. omdat zij hem als voorzitter zijn taak gemakkelijk maken, hield Pater Damasu een inleiding over: De Middenstandsvrouw en di Kalh. Middenstandsorganisatie(jj Op de eerste plaats zet spr. uiteen, hoei de middenstand'svrouw een stuwkracht! kan zijn voor Katholieke midden.standsor-* ganisatie. «r J', Een vierde van de vrouwen is weriOtj zaam in hanidel, bedrijf en landbouw en zeer velen van deze behooren tot den middenstand en in menig bedrijf is de welvaart niet 't minst aan de vrouw tei danlken. Een propaganda onder deze vroiï wen zou voor den middenstand zulke rij-< ke vruchten moeten afwerpen, vooral oinft den grooten invloed, die zlf bezitten. Niet alleen de mannen, maar ooik detj vrouwen hebben belang bij de geestelijk el i en stoffelijke welvaart, welke dc organic satie ten doel heeft; hetgeen spreker be* wijst door te. de middens-taindsvrouw t<f beschouwen als individu, waarvoor aan* sluiting bij «en organisatie ten eigen wel* stand noodig is; 2e in betrekking tot haar gezin. Hod/ dikwijls komt het niet voor, dat een mid* denstandsvrouw, hoewel onbewust, de» man van de organisatie afhoudt en daar*t door in den weg staat de welvaart va» het gezin. Als moeder kan zij de organisatie zoo'* zeer steunen door haaf kinderen o,p tct voeden in liefde voor de organisatie. Daardoor geeft zij hun een kapitaal modg bestaande in kennis van en liefde voor del organisatie. Prijs van 1500 <000 400 200 ICO 7780 10960 1119 1321 414 529 1 43 ,610 720 96 897 920 1 4G 1274 '1324 1406 11604 31 11961 I 66 80 '2011 25 26 2202 43 2426 2529 2686 2824 Prijzen 2874 4626 2919 4721 56 4884 3128 92 62 5061 78 5108 3216 22 75 5268 3331 78 51 5594 53 5615 3600 37 42 53 3774 6009 53 77 87 6127 40 62 79 89 3951 98 4125 97 4430 6228 87 91 4507 6338 27 6419 29 6637 45 51 48 53 72 6804 375 6873 7456 12717 19516 5231 9785 13110 18061 290 17c8 7D9 9121 10109 11583 13018 13288 147r5 15394 17655 206ÓI 8 5 1520 3563 5295 11622 15716 17216 20725 van f 90.— eigen geld. 6830 9650 12090 14364 16S76 18968 89 93 12135 14531 16933 19062 7001 9715 12208 64 66 82 20 9851 31 14682 82 19181 76 10012 12320 14902 17029 19242 7193 10275 12590 41 77 57 7233 95 12698 15061 81 19313 85 10352 12710 81 17154 19 7455 59 13 15244 90 57 65 68 12899 87 17215 84 75 10636 13360 15530 17513 19724 7781 10971 13406 50 18013 19800, 8466 98 13572 15625 18234 19948' 853511030 75 46 18331 59] 8656 11121 98 15735 35 20070; 8761 42 13632 15816 79 20197,' 8847 11229 40 15982 18423 20340] 60 98 70 16141 69 20498] 912311359 13722 16263 74 20635 32 11545 38 16312 18518 70] 9208 11652 70 89 18600 20792 9301 11727 72 93 53 20969] 97 65 13990 94 18703 14989 9591 11852 14075 16597 27 J 97 12000 14272 16640 18922 9632 42 98 16730 32 17 2166 48 2205 72 15 78 35 84 83 96 2331 148 63 97 82 225 92 38 2418 43 20 54 55 .338 61 71 2509 409 44 50 2624 58 32 74 49 93 71 522 2711 j 32 23 64 89 j 611 2806 I 74 17 84 26 712 14 43 63 34 2908 37 27 60 67 834 54 81 31 36 54 74 99 904 3035 11 48 73 1038 60 75 49 53 55 94 87 3105 98 23 1110 36 29 48 45 59 75 3278 89 3355 95 3400 1254 1 1371 10 1437 80 39 3509 74 15 82 28 85 3602 86 87 1554 3721 70 26 Q4 1600 10 13 22 52 64 73 85 88 72 3838 1706 83 9 3949 1812 4005 1909 17 20 20 i 50 47 1 52 97 2082 4109 83 21 2116 48 63 61 4169 4213 50 84 4307 15 22 37 4401 52 63 4517 59 78 80 93 4661 4725 52 4814 65 91 4964 83 5025 38 79 97 5140 45 64 5203 8 76 82 5344 46 65 74 83' 99 5415 36 43 60 61 75 93 97 5523 52 5665 68 97 5706 5814 17 18 26 84 5903 12 13 25 76 6060 68 90 6118 88 90 6201 4 43 6327 Later a'losbaar. 6345 8986 11268 13606 15847 187061 6403 9028 69 13700 51 23 4 44 11303 96 97 80' 60 31 13804 15900 18806, 40 26 17 62 41 49 57 61 71 83 87 61 67 6512 9110 83 30 75 11423 70 94 6631 98 32 9209 45 52 86 62 5511549 76 89 64 85 9311 88 94 40 11600 52 16042 18907 72 63 20 81 16137 19104 91 4819233 35 13904 92 64 59 36 16227 19322 85 14002 16304 5 61 20 95 60 16410 63 83 77 89 24 37. 39 72 85 36 43 48 67 6916 6703 9412 1171114101 90 19449, 20 17 19 25 16534 51 40 35 26 80 89 47 52 27 85 19529i 60 11818 86 16681 49] 71 93 14240 16815 64, 96 99 41 75 66 92 9514 11918 44 81 19652; 7007 44 34 14322 16901 19709 59 51 70 47 17071 20 90 66 72 87 90 61 97 9623 12045 14442 17143 19807 7112 42 12128 14521 72 34\ 7214 43 30 40 17209 62 49 43 17358 73 67 14616 65 19903' 80 17 98 17; 89 23 17405 44» 29 24 89, 47 38 20012 84 17524 18 98 53 78 14702 76 79 5617642 55 45 74 90 7307 9765 7433 60 12228 51 89 36 72 9903 89 99 41 12304 7511 10039 24 45 28 36 48 55 10122 92 66 84 51 7636 35 12415 79 88 20113 7700 10242 85 87 17700 24 7901 43 12507 14837 7 63s 21 87 47 53 17 79 26 10326 58 14966 17842 20242 8038 10413 12696 88 67 20304. 48 14 12709 15005 17992 8133 67 38 62 18023 36 69 51 80 31 8229 10565 12854 15137 58 8t 54 75 79 15235 18130 9Ï 8305 10767 12920 76 47 20428^ 16 10812 27 84 59 71 48 37 63 98 64 20529» 70 44 13037 15303 18208 43; 97 10912 91 15 83 45; 61* 8484 22 13120 87 25 88 98 67 13200 8523 68 74 8610 28 59 81 110ÏÏ 134Ö2 93 82 32 46 15594 26 18321 95 33 45 20607 59 69 34 61 18462 51 8724 61 36 11111 46 64 70 7815418 81 91 72 92 54 18509 20743 82 13353 65 16 49 j '20 937 45 20845' 46 61 68 77, 82 96 8826 42 63 15602 72 99 76 15718 18620 20978 98 43 6913513 85 83 19 15801 93 36 37 89 11253 74 46 36 50 78 92 98 ■Vijbde Klasse. Zfsde Lijst. Trekking van 27 September. f 25.000, No. 3952. f 400, No. 2547, 16318, 22L55. 200 No. 1076, 4180, 4362, 8033, 10534, 17523, 21293. 100, No. 1598, 3816, 4206, 5311, 6942, 7907, 8484, 16574,18744, 20709. FUiJ/EN VAN ƒ70. 274 3675 6286 9732 13295 15617 18025 20935 687 3711 6318 9816 13311 15641 18115 21153, 745 3749 6494 9821 13312 15652 18222 21168 829.3909 6555 9823 13317 16026 18548 21339 1081 3922 6611 9838 13456 16055 185oO 21350 1086 3932 6775 9904 13468 16119 18607 213o6; 1145 3935 6780 10022 13498 16178 18651 213ü9: 1159 4019 6793 10100 13506 16193 18718 21404 1202 4035 6839 10147 13557 16219 18735 21476', 1208 4168 6932 11271 13587 16268 18977 21537, 1399 4251 6941 10384 13588 16411 19039 21615 1548 4296 7010 10535 13619 16484 19055 21641 1550 4330 7157 10.538 13706 16522 19080 21649 1686 4347 7172 10553 13729 16541 19102 21750 1722 4410 7175 10659 13730 16735 19129 21758 1776 4465 7210 10688 13928 16745 19238 21811 3813 4632 7366 11191 13969 17004 19254 218681 1924 4681 7469 11575 14125 17173 19321 21990 1956 4731 7843 11647 14149 17187 19404 220o2 1982 4744 78S1 11735 14211 17193 19652 22086. 2078 4918 7894 11788 14224 17216 19680 22095 2205 4956 8045 11906 14314 17317 19939 22099, 2342 5007 8053 1 2124 14316 17406 20054 22190; 2400 5021 8143 12140 14502 17430 20097 22267, 2460 5044 8205 12292 14576 17484 20117 22421 2523 6133 3370 12616 14599 17498 20271 2244A 55ST Si f,7 3630 1262.1 147HO 17WB ■■rrjnr, r.r», 2610 5305 8663 12645 1 4888 17545 20305 22477' 2725 5325 8769 12763 14916 17560 20319 22-515 2833 5336 8314 12902 14958 17616 20360 22562| '2969 5900 9128 12923 15089 1 7620 20452 22738; 3030 5963 9155 12979 15112 1 7753 26546 2278c '3364 5969 9509 1 2998 1 5194. 17764 20727 22923, ,3398 5997 9571 13090 15359 17814 20763 2284L 3462 6011 9606 13168 15398 17848 20834 22948 13474 6255 0723 13<?o3 1 5535 17865 20934 3638 6266 NIETEN. t 81 3434 7183 10464 13309 15826 18233 20721 207 3443 7204 10564 13368 15828 18238 2» o& 225 3528 7222 10570 13393 15837 18270 2t 6$ '234 3599 7260 10583 13397 15851 18305.,20 0)4j ,241 3719 7270 10588 13438 16867 18310 ObUïjf 252 3848 7383 10670 13511 15884 18316 20808* lil 3863 7398 10687 13515 15913 18329 20847, 361 3871 7557 10792 13597 15936 18351 20921 865 3872 7641 10807 13608 15958 18379 20994, 370 3873 7720 10810 13778 15986 18401 21005] 3713886 7723 10822 13782 16000 18410 21083' 391 3924 7762 10847 13783 16073 18440 21170 '403 3998 7775 10932 13800 16080 18473 21199) |426 3990 7820 10973 13827 16116 18495 21205J ,'428 4Ö52 7906 10980 13867 16226 18584 2120 Kl39 4112 7937 11067 13S69 16238 18597 212l| 7955 11192 138ö3 16251 18632 21222» 7989 11232 13887 16256 18635 21251) ROS!2 11280 13900 16296 18640 21328 8049 11314 13918 16317 18674 21.333 8070 11323 13947 16330 18698 21343. 8104 11353 13956 16363 1S739 2UCH 8110 11387 13967 T6395 18848 21408, 81 59 11447 13972 16416 18909 214 b» 8169 11463 18973 16426 18925 2149* 8206 11514 13993 16438 19112 2153 82J3 11543 14008 16446 19130 2158 8827 11566 14054 16487 19134 2161 1024 454U 8383 11577 14059 16529 19141 2162^ 11146 4725 Ü08 11679 14151 16741 192B6 217011 8513 11683 14176 16750 19308 21716 8518 11685 14182 16837 19316 21717! 8550 11758 14264 16919 19342 21764 8563 11826 14377 16982 19352 21/91j 8621 11843 14432 16991 19496 21813 8664 11901 14459 17001 19538 218oQ 8749 11928 14466 17062 19582 21867 3782 11958 14517 17006 19620 21879 520 4162 I 676 4176 673 4223 697 4253 744 4301 754 4380 805 4399 ,'893 4400 i 901 4466 906 4467 J.013 4519 (1623 4539 1024 4540 1172 4741 1205 4743 11217 4811 11266 4826 1406 4866 11429 4878 1460 4945 f1472 4991 5060 HLM-f A f1481 Vorige lijst stond 10781 m-z. 10786 10'66 m-z J0761 20101 vervalt. 8292 m,z. 8392 giet 9» ftSOl 11971 14637 17042 19760 11890 8834 11982 14844 17062 19864 21902 8962 11985 14907 17064 1987. 219o| 9165 12042 14971 17088 19963 22049 9173 12068 14992 17127 19982 22114] 9324 '12152 15006 17165 20007 22127, 9422 12156 15027 17175 20011 2213Ö, 9436 12185 15043 17185 20019 2214» 9486 12234 15088 17188 200o8 22149 9534 12255 15090 17204 20062 22161 0r-,79 12273 15136 17254 20118 22186 9607 12278 1588 17|S0 20154 22189 2177 5631 9612 12297 15144 17287 20163 22193 2201 5723 9647 12315 15195 17427 20173 222U 2247 5754 WöO 12336 1||7 U499 20179 2J-S0 ïïmo 12457 15266 17581 20207 22360 9733 12498 15296 17631 20284 22397, 9794 12508 15322 17653 20289 22414 0885 12521 15382 17693 20307 22445 2384 6243 9905 12592 15395 17710 20232 22479 nova 6296 10025 12687 15445 17837 20244 22560 2483 6335 10088 12752 15470 17863 20262 22614, 2542 6363 10172 12774 15483 17864 20276 22624 2588 6397 10188 12836 15495 17870 20413 22660 2615 6503 10237 12864 15512 17873 20437 22727,, 2693 6594 10240 12877 15,550 17971 20488 22743 2721 6623 10270 12898 15632 17976 20506 22751] i 2871 6678 10293 12904 15634 18028 20514 22761) 12905 6746 10311 12942 18635 18075 20523 22780, [2917 6748 10337 12962 15647 18080 20525 §2794: [3036 6787 10349 13096 15659 18106 20608 22811; 8120 6995 10378 13129 15669 18135 20616 22825. 3148 7009 10382 13179 15691 18166 20640 22868 3184 7056 10385 13241 15740 18194 20644 22900 3209 7088 10407 13244 15761 18204 20669 22935] 3323 7151 10414 13250 15778 18216 20670 22993; In do vorige lijst stond; 979. tn. z. 997} *690, m. z. 8699. ,.- H613 5110 [1616 5195 f1654 52-59 11672 5309 1720 5335 (1846 5383 fl896 5402 11908 5432 ,1941 5438 11965 5454 ,1992 5490 2110 5494 2123 5533 2131 5534 2177 5631 2265 5825 2285 5834 2316 5862 2325 5863 2326 6220 2364 6243 V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6