Indrukken van den dag. Stadsnieuws DAMIAATJES DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1921 44ste JAARGANG No. 13951 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOS HAARLEMEN AGENTSCHA PPEN; PER KWARTAAL i T 3.25 FPER WEEKf 0.25 BANCO PER POS T PER KWARf. B3J VOORUSTBETALINQ f 3.57V, BUREAUX: KASSAÜLAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Dit nummer bestaat uit 2 bladen. SOEPELE WETGEVING. Een belangrijke proef. AGEiNDA. 30 SEPTEMBER, 25-Jarig bestaan van den Ned. Aannemersbond. VAN ONZE RECHTBANK. ONS NIEUW FEUILLETON. LANGS DEN WEG. Haarl. Brandverzekering Mij. van 1846. Stoop's overdekte Bad- en Zwem inrichting. Systeem in het Vergaderen 215. Het gaat met onze 90 ei ate wetgeving in 1 tijgende lijn! Tusschen de klippen van reactie ©enerzijds en onge&rijdelde demo- •ratie anderzijds stuurt Minister Aatberse door, zijn eigen koers volgend. Het gisteren gepubliceerde voorontwenp van een Landibouwaibeiderswel, bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig ge maakt, is in dubbel opzicht een bewijs van de stoere werkkracht van ons nog too jeugdig departement van Arbeid. Op de eerste plaats mag bet een daad van koenen durf worden genoemd om een zoo netelige materie als bescherming van den landarbeid wettelijk tc regelen. He moeilijkheden zijn hieT immers schier eindeloos'.- De landboirvrnde stand heeft in zijn verhouding van werknemer tot werkgever veel patriarchaals behouden; hier ook werkt als regel het geheele ge zin in her bedrijf mede: de vrouw, de vol wassen en ook de schoolgaande kinderen. Een ded van het personeel verricht zoo wel huiselijke. bezigheden als werkzaam heden ten dienste van het bedrijf; soms zelfs zijn beide arbeidaverrichrirgen niet te scheiden. En wat bovenal een wettelijke arbeidsregeling voor het landbouwbedrijf bijna onmogelijk maakt, is, dat de boer voor zijn werk zoozeer afhankelijk is van de weersgesteldheid. De >nahror stoort zürih nu eenmaal aan geen acht- noch aan een tienurigen arbeidsdag. Dat dan ook reeds in 1906 een staatscommissie voor den landbouw rapporten nitbrachl over den economiscben toestand van den landar beider en dat nu, 15 jaar later, nog geen wettelijke bescherming op dit gebied is JtoV stand gekomen, behoeft geenszins te Ook nu nog zijn er velen, die de recht matigheid van de aanspraken der land- bouwarbeiders o,p wettelijke bescherming nog niet toegeven. Maar zij, zegt de Mi nister, zullen althans moeten erkennen, dat nu er eenmaal een Arbeidswet is voor ie industrie en de ongelijkheid tusschen deze en bet landbouwbedrijf bestendigd bleef, die ongelijkheid 'n prikkel te meer zou vormen om den overgang van arbei ders uit. den landbouw naar andere be roepen en den hiermede samenhangenden lick naar de steden abnorm»',r r,-;rhouclin- gen te doen aannemen. Dit alleen is inderdaad al een sterke aansporing om tot een Landbouwarbei- ierswet te komen, al lijkt om het moreele recht dier arbeiders op wettelijke be scherming, op zich zelf al voldoende. Zoo is Minister Aalbersa dan tot de lam^nstetling van dit wetsor.!.v."e~p geko- nen en een eerste kennismaking daarmee deed Ons reeds besluiten, dat het ont werp zelf niet minder prijzenswaardig is dan de moed om het in te dienen. TJit belgeen wij boven schreven volgt ai aanstonds, dal. wil een Landibomvar- beiderswei in de practijk geen paskwil wol'der., zij een uiterst soepel karakter moet hebben. En, blijkens het ingediende ontwerp hebben aan den samensteller de groéte moeilijkheden levendig voor den geest geslaan, terwijl de opgedane erva ring met sommige stroeve artikelen der Arbeidswet fM' zeker ook haar invloed zal hebb-w1 t' ---Men. De voorgestelde l'ègrling om de gezinsleden buiven de wet tc laten, zelfs hulp van schoolgaande kin der-»; binnen zekere grenzen ie jcHeree- ren; de voorgestelde regeling van het maximum aantal arbesdsuren en over werkt! ren, bij welker verdeeling de be- dijfsletder zelf groots bevoegdheid heeft, deze en verschillende andere bepalingen lijken ons zeer gelukkige vondsten, welke aan de wet de gewemohte elasticiteit en een goede kans om itt de practijk te sla gen, geeft. Het ontwerp is .04 ntaaz Sn oer. eerste stadium. De Hoogo R..<j van Arbeid moet ter nog advies over aHtavngen en daarna wordt het eerst etjjeodoni va» het par lement. Intnsscben kunnen «tle betrokken organisaties en dat is het ff0e.de van zóó vroegtijdige publicatie er j,aar mcening over uiten; zoodat in onderdeelen nllichf nog wijzigingen zijn aan te bren gen. Vast staal inmiddels onees inziens reeds, dal Minister Aalberse met dit staal tje van soepele wetgeving zijn reeds ste- rige repuatie niet weinig heeft »^-hnogd. Een afzonderlijk woord willen wij nog wijden aan een nieuw element, dat in het voorontwerp der Landarbeiderswet wordt ingevoerd, namelijk de medezeggingschap der betrokkenen zelf bij de uitvoering der wet. Voorgesteld wordt om het toezicht op de naleving der bepalingen van de wet pp te dragen aan plaatselijke en ge westelijke commissies. Aan de gewestelijke commissies is voor namelijk medez egging sbba,p inzatke Ie jaarlijksche vaststelling der werktijdrege lingen toegedacht; de taak der plaatselij ke commissies ligt meer op liet gebied van de uitvoering der wettelijike voor schriften. Zij zullen beide bestaan uit een even getal leden, voor de eene helft uit de werkgevers voor de andere uit de werknemers. Als voorzitters der geweste lijke commissies zullen ambtenaren deT A-nbei ds in spec t i e worden benoemd; voor de voorzitters der plaatselijke commissies geldt "de eisch, dat zij buiten het land bouwbedrijf zullen staan. Zeer terecht meent de Minister dat het niet anders dan het vertrouwen in en de waarde van de wettelijke voorschriften kan verhoogen wanneer over hare uitvoe ring in den meer beperkten kring der woonplaats door een commissie van per soonlijk bekenden wordt gewaakt. Vermoedelijk zal op deze manier ook veel bureaucratische en administratieve rompslomp vermeden kunnen worden en zal de Arbeidsinsjpectie voor de nieuwe wet weer geen honderden nieuwe amb tenaren vragen. Maar vooral is dit voorstel belangrijk als eerste stap op den weg der publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie, voor de toekomstige bedrijfsregeling, waarin iede re tak van nijverheid zijn eigen zaken door eigen vertegenwoordigers zal rege len. En alls zoodanig mag 't slagen van deze proef met belangstelling worden te ge- moet gezien. „Zang en Vriendschap" Jansstraat, Lezing mevr. W. L. C. BoklinghGoe- mans. Luxor-thcater Groote Houtstraat Bioscoop- en variété-voorstelling. Familie-bioscoop -7 Kleine Houtweg 12 Voorstelling. Oud-Holland Verwulft Strijkor kest. Spaarbank „St. Rosa". van half 8 tot, half 9 in het Patronaalsgebouw, Nas sau'! aan 50. Bisschoppelijk-Museum Dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Men deelt ons mede: De afd. Haarlem van den Ned. Aan nemersbond bestaat over enkele dagen 25 jaar. Zij werd namelijk opgericht 2 Octo ber 1896 door een tiental aannemers te dezer stede. Van deze oprichters zijn nog lid de heeren: G. P. J. Beccari, H. J. Geijl J.Czn., S. P. Reijniersc en J. W. van Santé. De jubileerende afd. stelt zich voor, op Maandag 3 October a.s. haar 25-jarig be staan feestelijk te herdenken. Het bestuur zal voor deze gelegenheid des middags van 3 tot 5 uur een receptie houden in de bovenzaal van ,,De Kroon". Dirk Schaf er De pianist Dirk Schil fer zal op den len Kamer-muziekavond van Toonkunst, Donderdagavond 13 Oc tober, zich doen hooren in den Stads schouwburg, Wilsonsplein. Als programma is vastgesteld werken van Bach, Beethoven, Schumann en Ohopin. Tot een beperkt aantal zijn nog abon nementskaarten te verkrijgen bij het con certbureau A. Vernout, Warmce.stxaat 10. Z'n kinderen mishandeld. Voor de vierschaar moest allereerst ko men een vader, die zijn kinderen mishan deld had! De hartelooze vader was echter niet verschenen. Uit het verhaal, dat de buurvrouwen deden bleek, dat de beide kinderen, jongens van 8 en 11 jaar, een onprettig leven hadden, sinds hun vader voor den tweeden keer was getrouwd. De tweede moeder stuurde de jongens op een keer in meisieskleeren naar school.... Op een keer hadden de jongens een stoutig heid uitgehaald, waarvoor een normale ouderlijke bestraffing op zijn plaats .va.-,. Maar deze vader hield er paedagogische principal op na, die herinneren aan den tijd van Lode.wi.ik XVI of uit de Sovjet- rijken zijn geïmporteerd! Hij haalde zijn zoontjes 's morgens vroeg buiten in den tuin, ontkleedde hen en gooide twee em mers water over hen uit! Op het ge schreeuw der arme kinderen snelden buur vrouwen toe, maar ze konden niet meer doen dan wachten tot dien volgenden dag, toen de man buiten kwam, en zij hem aan de politie overleverden! De Officier van Justitie kon ook niet veel bewondering koesteren voor deze op voedingsmethode en cisch^i wegens mis handeling 25 boe.le '""bsidiair 25 dagen twcMcuis, Diefstal. Terecht stond dan C. D. K. te Haarlem, die een pot verf heeft ontvreemd ten na- decle van de N.V. Ripperda,. waar hij in dienst was. Bekl. was ni.et verschenen; bij is .naar Duitschland uitgeweken. .In tus schen behoefde aan zijn schuld niet te worden getwijfeld en de eisr.h luidde 6 maanden gevangenisstraf, daar bekl. al eens meer veroordeeld is. Heling? De neef van den vorigen bekl. P. G. v. d. B. heeft den pot met verf van R. aan genomen om weg te brengen èn werd nu van heling beschuldigd;. De chef van Rip perda was bekl. met den pot tegengeko men. Maar v. d. B. betuigde zijn on schuld en zeide, dat hij altijd voor de zaak potten) met verf e.d. moest wegbrengen. Dat had hij nu ook gedaan! Het O. M. geloofde niet erg aan bekl. s onschuld, maar moest bij gebrek aan be wijs vrijspraak vragen. Een domme streek. Deze is uilgehaald door den 29-jarigtn werkman J. J. S. te Velsen, die in gezel schap van slechte vrienden schulden heeft gemaakt, en op 6 April 250 verduister de, die hij voor de strijkinrichting, waar hij ir. dienst is, had geïnd. Bekl. is met dat geld de boer opgegaan, niet wetend wat te doen eigenlijk. Hij is in dienst van de wasscberij gebleven en betaalt elke week zijn schuld af. De patroon getuigde gun stig over bekl., die wel een goeden in druk m'aakte ook In ieder geval houdt men hem in dienst, ook als alles 'betaald 18. Een en ander gaf het O.M. aanleiding, te volstaan met den eisch van een voorwaar delijke straf van 6 maanden, met een proeftijd van 2 jaar, en de bijzondere con ditie, dat alles moet worden terugbetaald. Dat is op het oogenblik nog 140 gulden. Bekl. beloofde beterschap. Opleiding tot ziekenverpleger of tot zie- den regels voor de lichamelijke ver- kendrager. De Burgemeester van Haar lem brengt hierbij het volgende ter ken nis van belanghebbenden. LoteLingen van dc militiehdhting 1922, die, ingeval zij ter inlijving worden bestemd, wensdhen te worden gedeeld bijeen der .wandelende, komen wij in de entree, Hospitaalsoldaten, hetzij, voor opleiding ,,„J( tot ziekenverpleger, hetzij voor opleiding zorging, in practijk te brengrn en bij de rondwandeling door het gebouw, zal men zien, dat aan vele on ook vele nieuwe dingen is gedacht. Door den aangelegden tuin voort- Nu de mooie zomer voorbij is, de avon den weer gaan lengen en er dus weer meer lust en gelegenheid komt om binnens kamers ontspanning te zoeken, willen wij onze lezers te gemoet komen met lectuur. Reeds sinds eenige weken zijn wij bezig aan het nummer van Donderdagavond een afzonderlijk bijvoegsel „Voor de Huis kamer" te verbinden. Dinsdag** zullen wij voortaan een geillus- treerde rubriek „Elck wat wils" plaatsen, die, naar wij vertrouwen in den smaak onzer lezers zal vallen. Daarenboven beginnen wij morgen met de publicatie van een groot feuilleton, ge titeld „Het geheim van Cory Dell". Eon. buitengwoon boeiende roman vol pakkende tafereelen. Het verhaal speelt De vernuftig gespannen intrige, die den lezer telkens vcor raadsels plaatst, doet steeds weer naar het vervolg verlangen. In den roman treden edele figuren op, die een zwaren strijd voor hun levens geluk hebben te voeren, want het is alsof er een vloek over bet landhuis en zijn bewoners ligt, een vloek geboren uit een verborgen misdaad. Naast die sympatieke personen staan anderen, gedreven dcor laag egoïsme, E°~ bruik makend van sluwe valseliheid, niet terugschrikkend vcor de laagste middelen om hun zelfzucht te bevredigen. Ont roerend is de opofferingsgezindheid der oudste dochter van den landheer. Ter wille van haar ongelukkigen vader, die diep gebukt gaat onder een vreeselijk geheim, doet zij afstand van het geluk dat de liefde haar belcoft. Maar aan haar zijde staat de mau die haar lot beschermt en eens, na veel schokkende wederwaar digheden, met Gods hulp het recht doet zegevieren. Zco zijn er drie groote momenten in dezen roman: de misdaad, de vergelding en de verzoening. Al onze lezers en zeker niet het minst onze lezeressen zul len met groote belangstelling dit verhaal volgen De 100.000. Als populair beteekent: bij het volk ge zien, dan weet ik zeiker, dat dit opschrift populair is! Op het oogenblik is de 100,000 weer de „topic of the day." Hij is d'r uit, ten minste bij de Tijdgeest, en nu hebben weer honderden mensehen een misreke ning. Honderden, gelooft u maar. Want gék genoeg, houden veel tc veel menschen rekening met de mogelijkheid, dat zij een stukje van de 100.000 krijgen, als ze een kansje wagen in de loterij. Ze ver geten maar al te vaak, ,]at de kans toch eigenlijk maar zoo erg klein is, al is ze dan voor een elk even groot! Nu hij „d'r uit" is, is de 100,000 het gesprek van den dag. Belangstellend vragen de menschen el kaar naar het nummer, dat zoo gelukkig was. „Hij is d'r uit. hé,zegt de een. „Ja, en ik heb '111 niet," bromt de ander. „Wat was liet nummer oo,k weer, luidt de wedervraag. Dan komt daar juist de loterij-baas aan, wandelend met zijn dochtertje. Maar 'hij weet 't ook niet meer. „4968, meneer, zegt het meisje, dat blijk geeft, volkomen mee te leven met het bedrijf van papa. En ze weet 't goed. Een half uur later hoor ïk al, dat de geldboom di,t keer weef in Haarlem ge vallen is, en ze weten er zelfs bij te vertellen, dat het op een heel lot was, in één hand. En dan verdiept de menseh zich weer in allerlei veronderstellingen over hetgeen de geluksvogel met al zijn geld zat uit ten voeren. De incnscli is toch zoo materialist!! tot ziekendrager, kunnen hun verlangen daartoe vóór 10 October 15121 te kennen geren aan den burgemeesiter der gemeente voor welke zij heiben geloot. Voor zoodanige in deeding komen niet in aanmerking zij, die bij den vrijwillige 11 landstorm ten aanzien van eenig wapen hot bewijs van individueel geoefend' man hebben verworven. Overigens golden omtrent de opleiding onderstaande bepalingen: Opleiding zie kenverpleger. Hiervoor worden be stemd zij, die beschikken over een vol doend krachtig lichaamsgestel, voldoende bedreven zijn in hot lozen en schrijven, kennis bezitten van de hoofdregels van het rekenen met geheele en gebroken ge tallen en de toepassing daarvan en tevens voldoende bekend zijn met hot metrieke stelsel van maten en gewichten. I>e voorkeur genieten zij, die in het be zit zijn van oen diploma als ziekenverple ger of bewijzen kunnen overleggen, dat zij als zoodanig werkzaam zijn; voorts hulpapotihekers en apo thekersbediend en en zij, die behalve M. U. L. O. tevens onder wijs genieten of hebben genoten in de ge nees- of heelkunde. Opleiding tot ziekendrager. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die be- scrikken over een voldoend krachtig lichaamsgestel, voldoende bedreven zijn in het lezen en soli rijven en in de eerste be ginselen vain het rekenen, alsmede eenige kennis bezitten van het metrieke stelsel van maten en gewichten. De voorkeur genieten zij, die in het be zit zijn van een diploma voor eerste-hulp- bij-ongevailen. alsmede zij, die lid zijn van ren transport-colonne van het Nederland- sche RoOde Kruis en ihet bewijs vain ge oefendheid als zoodanig kunnen overleg gen. Duur van den wefkelijken dienst. Bij ongewijzigde totstandkoming van de nieuwe dienstplichtwet zal de duur der eerste oefening bedragen: voor ziekenver plegers 12 maanden; voor de ziekendra gers 5% mnd.; en zal voor de ziekenver plegers tegenover den langoren duur van de eerste oefening liet voordeel slan, dat zij vrij zuilen zijn van opkomst in werke- •lijken dienst voor herhalingsoefeningen. Veroordeeld. Door de rechtbank te jmGriHvaahaea is.._S-.. Ik. axfiadiieur de Haarlem, wegens mishandeling van een poliüe-agenfc, veroordeeld tot, f is boete of 15 dagen hechtenis. Ier gelegenheid van haar 75-jarig be staan op 1 October a.s.. heeft bovenstaan de maatschappij een kort verslag samen gesteld over dat tijdvak. Een woord van huid: wordt gewijd aan de oprichters, jhr. mr. A. V. Teding van Berkhout en mr. F. L. Willekes Mac- donald en hun opvolgers en verder aan alle beamten, die tot den bloei der maat schappij hebben medegewerkt. Den eersten dag, 1 October 1846, wer den 56 polissen afgegeven, tot een ge zamenlijk verzekerd bedrag van ƒ213.750. Na 3 maanden was het verzekerd be drag gesiegen tot f 538.450 en op 1 Ja nuari 1848 bedroeg het 1.906.150. In 't begin konden alleen inwoners uit Haarlem en omgeving zich bij de maat schappij assureeren. In 1855 echter werd door de Algemeen© Vergadering medewer king verleend tot uitbreiding van den werkkring der maatschappij over het ge heele land. Vanaf dat tijdstip werd de „Haarlemsdhe" ook ter beurze vertegen woordigd en werden de 'herverzekerings- relatiën uitgebreid. In 1871, het 25sle boekjaar der Maat schappij, was het premie-inkomen tot een bedrag van 77.711,63 geklommen, ter wijl de reservekas bij het einde van dat jaar f 78.357.18V2 bedroeg, welke ge tallen in 1896, het vijftigste boekjaar, resp. 281,409 en f 118.146 bedroegen. Onder de tegenwoordige directie werd in 1912 met de Inhraakverzekering be gonnen en kwam in 1920 de overeen komst tot samenwerking met de Brand verzekering Maatschappij „Holland'1 van 1859 te Dordrecht lot stand. In 1920 bedroeg het gezamenlijke pre mie-inkomen der samenwerkende maat schappijen 1,265,196,10. De gezamen lijke reserven waren op 31 December van dat jaar op f 1,148,655,85 te stellen. Het totaal bedrag der vóór 1 Januari 1921 door de Haarlemsche Brandverzeke ring-Maatschappij betaalde schaden be draagt. f 7,736.427,dat van de twee maatschappijen samen ruim dertien en een half inillioen. A.s. Zaterdag wordt door de directie van 35 uur receptie gehouden in het gebouw der maatschappij, Jansweg 42. In aansluiting op ons verslag omtrent dc opening van Stoop's overdekte Bad- en Zweminrichting, laten wij hieronder een beschrijving van de fraaie inrichting, wel ke thans aan de Julianalaan verrezen is, volgen Be beschrijving is ontleend aan de fraaie brochure, ter gelegenheid van de opening uitgegeven. Wij staan hier voor een der modern ste zwem- en badinrichtingen, die ons land telt. Hier is geen moeite gespaard om op hygiënisch gebied, een voor beeld tot stand te brengen. Bij da in rich Hhg is getracht dc gul die links toegang geeft tot de thee schenkerij en rechts tot een volledig heeren- en dameskapsalon. Doorgaan de achter de entree, ligt de groote hal met kassa, bureau en afdeeling uit gifte van badgoed. Hebben wij nu een kaartje ontvan gen en zijn wij voorzien, van ons badgoed, dan kunnen wij rechts of links een der afdeelingen betreden, die óf ingericht zijn voor dames of voor heeren kuipbaden of over de breede trap ons begeven naar hel zwembad. Gaan wij naar de kuipba den en hebben wij aan de(n) in het kamertje aan het einde van elkien gang zittende(n) badknecht, Iriesp. badjuf frouw gevraagd of een kamertje vrii is dan brengt deze ons te bestem der plaatse of is alles bezet dan vinden wij hier 'n prettige wacht kamer waar wij met onze lectuur of het aardige uitzicht, onzen tijd kun nen dooden. In eiken vleugel liggen de kuip baden links en rechts van de gang, zoowel parterre als op de verdieping, welke vanuit de wachtkamer langs een trap wordt bereikt Beneden en boven is telkens aan gebracht een ruime kamer, waar b.v. moeders met kinderen een ruime ge legenheid vinden voor het familiebad. Het gebruikte badgoed ga:, van boven door een koker naar beneden en van beneden door een klep in den wand in de waschmand, die in het kamertje van den badknecht of van de bad juffrouw staat, om vandaar te worden vervoerd naar de wasscherij De kuipbaden zijn alle geheel in gemetseld en rondom is elk kamertje, evenals de gangen, bezet met tegels ter vergemakkelijking der reiniging na ge bruik. Was het onze bedoeling om inplaats van een kuipbad, een zwembad te ne men, dan bereiken wij van de entree hal af langs de breede trappen de bel étage en komen hier langs het kamer tje van den badmeester of badjuf frouw. in de wachtkamer der zwem- hmfen. Tusschen deze beide kamertjes is de z.g. „droge" zwemschool.Yan hier hebben wij een goed overzicht over de groote hal, die met haar in de lengte liggend, geheel met tegels be kleed bassin van pl.m. 575 Ms.- water-inhoud een ruimen indruk maakt. Volgen wij echter den bezoe ker van de wachtkamer af, dan be merken wij hoe men hier een over zicht heeft over de achtergang langs de kleedkamers. Elke cel heeft een eigen signaal, waaraan men van de wachtkamer uit dil-ect kan zien. of deze vrij is of niet. Heeft de bezoeker de cel verlaten, dan valt het signaal omlaag, evenals een seinn 11 van den spoorweg. Betreedt men de cel, dan is de deur aan de achtergang door de zit bank gesloten en kan men slechts het bad bereiken langs het perron. De deuren aan den bassinkant zijn voor zien van tralies, zoodat de badmeester of badjuffrouw eu ook de zwemmers zelf een overzicht behouden van wat er in het kamertje geschiedt. Heeft men voorwerpen van waarde bij zich, dan is alles goed afgesloten, daar men het kamertje van de bassinzijde al leen met behulp van den badmeester kan openen. Langs het perron komt men dus bij de douches waar ieder zich eerst moet rein'gen, alvorens hst bad te betreden. In elke douchekamer heeft men een voetwaschinrichting. Door een afzonderlijke sproeikraan heeft men hier steeds het benoodigde warme water, zonder dat men van de douche behoeft gebruik te maken Is men met de douch gereed, dan kan men aan de beide zijden met een trapje het bassin bereiken. De perrons zijn alle zoo ingericht, dat het water door een goot afloopt cn niet weder in het bassin terugstroomt. Het geheele bassin en de hal wor den op temperatuur gehouden, zoodat zwemmen in elk seizoen mogelijk is. Langs het zwembassin loopt ter hoogte van den waterspiegel een over- stortgoot. welke in staat stelt het water voortdurend in beweging te bonden en te ververschen. Aan be.idc zijden van de hal heeft men 2 maal 20 kleedkamertjes, bo vendien zijn in de rotonde 16 douches aangebracht Bij gebruik der douche hangt men zij badpak op het deurtje en daardoor kan ieder zien, dat het kamertje in gebruik is. Van het perron bij de douches, wordt het water door vijf spuwers in het bassin gespoten, hetgeen een na tuurlijk geruisch veroorzaakt en tevens een bron van vermaak zal zijn in deze z.g. „pierenbak" of ondiep gedeelte. In het midden der hal heeft men een oefentoeslel en voor den kop twee springplanken. Naast de trapjes heeft men douches en drinkfemtetntjes aan gebracht» Ik krijg vau een enthousiast vergade ringsman een briefje, waarin hij volle in-, stemming betuigt met mijn idee, om meer systeem in het vergaderen te brengen door een centraal punt aan te wijzen waar. door medewerking van H.H. secretarissen, alle te houden vergaderingen zijn af te le zen. Hij noemde het noodig en nuttig dat er wat orde in den chaos komt en vindt hei uitgedachte middel een stap in de goede richting. We zijn zeer gevoelig voor den lof vau dezen organisatieman, doch aanvaarden voorloopig met reserve zijn opinie, dat ons systeem het eenig goede is. We geven het voor beter en we zouden ons niet ver wonderen, indien er een beter middel uit gezocht wordt om het in ons stukje uitge drukte beginsel uit te werken. Maar het is niet voor dezen lof, dat wt op deze kostbare plaatsruimte beslag leg gen. De vakvereenigingsman acht de dooi ons aangegeven centrale punten R.-K. Lees zaal, R.-K. Bevolkingsregister, gebouw „Sint Bavo" alle onvoldoende en meent dat het beste centrale punt zou zijn: de re dactie van de N. H. Crt. Deze is telefo nisch en bij nacht en ontij te bereiken, ze a redeneert onze zegsman en het zou vool onze secretarissen gemakkelijk zijn, indien zij telefonisch of mondeling inlichtingen konden krijgen. Bovendien zou de redactie er achter heen kunnen zitten, dat alle ver gaderingen inderdaad op de groote lijs komen. He! ;s om te verzekeren, dat de redactis in bt cl geen bezwaar heeft zich me het aanleggen en bijhouden van zulk een lijst te belasten, dat ik hier nog even de aandacht voor dit onderwerp vraag. Maar zij weigert in elk geval H. H. secretarissen achterna te rijden, hun opgaven in te zen den. Als alle besturen het nut van zulk eei, algem. lijst niet inzien, moeten wc er me* aan beginnen en de redactie weet uit er varing dat 'bet met onwillige honden kwaad hazen vangen is. Aanhoudend is en wordt verzocht de re dactie der N. H. Crt. op de hoogte te hou den van te houden vergaderingen en nieuwtjes, vooral in het belang der vcr- eenigingen zelve. Dat kan zoo gemakkelijk door de simpele toezending van een con- vocaliebiljet. Velen doen het en dienen daarmede hun zaak en de Roomsche. Maar overigens zijn er heel wat paren schoenen door de redactie der N. H. Crt. versleten om voorzitters en bestuursleden van organisaties te bezoeken, die in dezen te kort schoten. De redactie is dus bereid een agenda van te houden vergaderingen aan te leg gen, maar behoudt zich voor er niet aan te beginnen als niet op algemeene me dewerking gerekend kan worden. Intusschen worden dit en andere ideeën gaarne voor het allerbeste prijsgegeven. Loopen wij nu naar boven dan heb ben wij hier in het midden een ruim balcon ten dienste van de toeschou wers bij wedstrijden; men heeft van daar een alleraardigst gezicht op het bassin. Dcor hekjes op de balcons Word', verhinderd, dat de bezoekers op het „bl00te voeten -gedeelte komen en dit dus met hun schoenen zouden ver ontreinigen. Het vuile badgoed gaat van de per rons af, direct met kokers naar dt wasscherij In de bcl-étage hieronder bevind! zich achter de z.g. „droge" zwem school een gymnastiek- of schermzaal, voorzien van de noodige moderne gymnastiektoestellen en een kleine tri bune voor toeschouwers. Hiernevens een afzonderlijke kierd en toiletruimte. Rechts hiervan is het bureau van den directeur en de kamer voor de administratie. Het is hier <le nplaats er nog even op wijzen, dat èn theesalon èn kapperswinkel, maar ook de gymnastiekzaal geheel afge scheiden van het badhuis kunnen wor den bereikt zoo-dat men toch deze lokaliteiten ka°n gebruiken al is li t badhuis gesloten. Na nog gereleveerd te hebben da aanwezigheid van een aardig verga derzaaltje op den beganen grond acu ter de theesalon, ten dienste van clubs, enz. is hiermede het openbare ge deelte van het gebouw bez:en cn wil len wij ons nog even door den tiun naar buiten begeven om (le sportef- deeling te bezichtigen. Wij passeeren hier de fietsenbergplaats met Jiuis e van den beheerder eu reparateur en komen achter het gebouw aan de ten nisvelden. De tennisclubs vinden n het gebouw aan de achterzijde hunne clublokalen en tevens de noodige toi letten. Aan beide zijden van het ge bouw hebben onze aandacht nog de aardige woningen van den badineer,ter en ran den machinist. Verder zien wij nog een ontvangststationnetje voor de olie, waarmede de ketels ges toe worden, een gebouwtje voor de om- ij zeringsinrichting en de bronnen nu.- ten. Het verdere technische gedeeiie is ondergebracht onder het gebouw en daarvan laten wij de beschrijvly.g gaarne over aan den technischen lei der. Onder hef bassin bevindt zich de reinwaterkelder en daarachter liet ketelhuis met machineruimtc. Rechts hiervan de wasscherij en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1