L09 Versdb Rnisdvleesch f l.Gü C. D. Wiikkyzen,NieuIe50Kl?™11 Amsterdamscfie Beurs Personalia. Burgerlijke Stand. Hooge prijzen Staatsloterij. Telegrafisch Weerbericht. KERK EN SCHOOL HET VIERDE R.-K. MIDDEN STANDSCONGRES. Het R.-K. Juvenaat in 't Bisdom Haarlem. Runderlappen mager Sfukjes en rollades 1.10 of doorregen f 1-00 Rosbief, rib en lendes 1.20 Rundvet, ook bij de 5 en Biefstuk' 1.40 10 pond, per 5 ons 1,00 Runderpooten, p.st. 0.50 V L K E S C H BOUWERIJ VAN links de filierafdeeling met lucht ver vers eh ings- of verwarmingsinrichting /oor de groote zwemhal. Bijna onnoodig is het er op te wij- ren. dat het ge heel e gebouw is opge trokken met behulp van «1e meest mo derne bouwmaterialen. De bassins zijn geheel van gewapend liet on, evenals de perrons en andere vloeren. De wan den en vloeren zijn bedekt met tegels behalve de wanden der scherm zaal, die met linoleum beplakt zijn. De kap is van ijzer geconstrueerd. In alle afdeelingen zijn ruime toi letten aangehracht. zoowel voor hee ren ais voor dames. Ook het personeel heeft afzonderlijke toiletten. De balneologische installatie omvat: 1 overdekt zwembassin met een in houd van 575 M5. en een wateropper vlak van 360 M2.; 16 reinigingsdouches met voetbaden; 34 kuipbaden met donches; en de aansluitingen voor nog 16 te plaatsen kuipbaden. Het voor hét bedrijf benoo-digde wa ter voor zwembassin en baden wordt geleverd door 4 bronnen, die op het terrein der inrichting zijn geboord en elk 30 M4. per uur geven, terwijl de kondwatcr doucheswaschtafels, drink- fonteinen en verder sanitair zijn aan gesloten op bet net der Gemeentelijke ^Waterleiding van Bloem endaal. De bronnen zijn door 2 hoofdbuizen aangesloten op een vacuumketel van waaruit het water door 2 zuigbuizen naar de pompen in het gebouw wordt gevoerd. Met een kleine luchtpomp wordt de vacuumketel luchtledig gemaakt, waardoor het water in de bronnen gelijkmatig wordt aangezogen, stijgt en den vacnnmketel vult, van waar nit het door centrifugaalpompen naar 'n ontijzeringsinrichting wordt opgevoerd om daarin door luchtoxidatie op een cokesbed en nafiltratie door zand- en grind bedden, van een gering spoor ijzerverbinding te worden ontdaan. Vanuit den ontijzeringsfilter stroomt het water naai- den lager gelegen rein- waterkelder welke zich onder het zwembassin in het hoofdgebouw be vindt. Van hieruit wordt het door centrifu gaalpompen naar twee op den zolder van het gebouw geplaatste reservoirs voor watervoorziening der kuipbaden, gepompt of wel direct in het zwem bassin gestort na eerst nog in tegen stroom voorwanne rs op temperatuur le zijn gebracht Langs 3 zijden van het bassin loopt een afvoergoot waarin bij verderen watertoevoer nadat het bassin gevuld is het oppervlakwater over de volle lengte der 3 zijden afstroomt Voor deze continuververschmg van het bas sinwateroppervlak dient een afzon derlijk pomp-aggregaat met voorwar- mer ^hetwelk hiertoe 15000 Liter wa ter per uur uil den réinwaterkelder kan oppompen. Tegelijkertijd wordt vanuit het diep ste gedeelte in het bassin water weg gezogen. naar een op het dak van het gebouw geplaatste filter gepompt, aldaar aan luchtoxidatie en nafiltratie onderworpen, om na in een voorwar mer op temperatuur te zijn gebracht, wederom in het bassin te worden ge stort Op deze wijze wordt de waterinhoud van het bassin voortdurend ververscht en opnieuw met reinwater bijgevuld, *t geheele bassinwateroppervlak steeds schoon gehouden, eventueel bezonken onreinheden langs den vloer van het bassin afgezogen en blijft de totale waterinhoud op niet hinderlijk merk bare wijze in beweging. Op geregelde tijden buiten de uren dat de inrichting is opengesteld wordt het bassin door een aftapleiding ge ledigd, vloer en wanden zorgvuldig schoongemaakt en met reinwater af- gespoten. De watervoorziening der kuipbaden geschiedt van nit de beide op den zolder geplaatste reservoirs, die ook het warme water voor de reinigings- doches bij het zwembassin leveren. De douches boven de kuipbaden zijn op de Gemeentelijke Waterleiding dus met koud water aangesloten, evenzoo de beide groote douches op de trappen van het zwembassin. In de 16 reinigingscellen bij het zwembassin zijn de douches en voet baden ingericht voor warm- en koud- water willekeurig regelbaar door mid del Van mengventielen. Als warmtebron voor het bedrijf der inrichting zijn in de daarvoor bestemde ruimte in het sousterrain 5 geslagen ijzeren middeldruk-stoom- ketels geplaatst, elk met een verwar mend oppervlak van 10 M3. en een maximale stoomdruk van 3 Atm. De ketels zijn voorzien van olie stookinrichting, waarbij de olieverstui- ving door luchtdruk niet lage span ning plaats vindl. De voor het stoken benoodigde oiie wordt na aan de grens van het terrein te zijn aangevoerd, door een oliepomp en ondergrondsche buisleiding in 2 achter de ketels geplaatste oliereser voirs gepompt van waar nit de oHe in de beide boven de ketels gelegen dagoliereservoirs komt cm dan al naar behoefte naar de branders in de ketels te vloeien en daar te worden ver stookt. De in de ketels ontwikkelde stoom wordt door eene hoofdsloomleidirig ge voerd naar den stoomverdeeler in de machineruimte. Van uit dezen stoomverdeeler loo- pen de stoomleidingen voorzien van afsluiters naar de verschillende appa raten en toestellen voor waterverwar- ming, Jucnfverwarming, wasscherijbe- clrijf en verwarming van het gebouw. Het condenswaler der verschillende toestellen wordt teruggevoerd naar een bij de ketels geplaatst condenswater- reservoir van waar uit het wederom voor ketelvoeding automatisch in de ketels wordt gepompt. De verwarming van het water voor het bassin en kuipbadenvulling ge schiedt in 2 tegenstroomverwarmers waarin het water op de verlangde tem peratuur wordt gebracht zonder in di recte aanraking met den stroom te komen, dus zonder gevaar voor veront reiniging. De verwarming van het gebouw in het koude jaargetij geschiedt door ge goten ijzeren radiatoren met stoom van lage spanning, terwijl voor de zwem- hal deze verwarming ondersteund kan worden door ventileeren met op tem peratuur gebrachte van buiten het ge bouw aangezogen versche lucht. Voor verwarming van den perron- vloer rondom het bassin bevindt zich onder den vloer aldaar een kanaal waarin de lucht door gladde buisspi ralen wordt verwarmd en zoomede de vloer zelf wordt getempereerd. Verder wordt stoom van uit deu stoomverdeeler benut in de wassche- rij voor het bedrijf van waschmachine, coulissendroogapparaat en stoomman- gel alsook voor voeding van eene verwarmingsbatterij voor luchtverwar- ming ten dienste der ventilatie en ver warming van de z wemhal. Voor het ventileeren van de zwem- hal en het absorbeeren en afvoeren van aldaar optredenden waterdamp'; worden de zwemhal en reinigings- donches geventileerd door inblazen van. op temperatuur gebrachte lucht tot een maximum van 1-1000 M3 per uur. De lucht van buiten aangezogen en des winters verwarmd wordt ingeblazen aan de korte zijde dèr hal tegenover het gedeelte waar de reiniging-douches zich bevinden, welk laatste gedeelte van af de zoldering tot aan de galerij door een glazen wand van de eigenlijke zwem hal is gescheiden. De ingeblazen lucht stroomt nu over de geheele lengte van -de hal tot aan dezen glazen wand om hier onder door te ont wijken naar den luehtafvoerkoker in de douchenruimte. daarbij eventueel uit de douchenruimte naar de zwemhal -ontwij kenden waterdamp meevoerend. Elke douchecel heeft buitendien -voor zich neg een luchlafvoerkanaal waardoor de plaatselijk sterk optredende waterdamp aldaar onmiddellijk wordt afgevoerd. In het midden van liet plafond der zwemhal bevindt zich een rooster met klep en luchtafvoerkatiaal om gedurende den tijd dat de zwemhal niet in bedrijf is, deze ruimte energisdh te kunnen ont luchten en ververscben zonder hiervoor •de mechanische ven lila lie-i n rich ting in be. drijf behoeven te stellen. In de maehineruiinte bevinden zich cok de hoofdverdeelhuizen voor warm- en koud water van waar uit de met afsluiters voorziene aftak leidingen naar de verschil lende toestellen en tapplaatsen voor wann en kondwaterdislributie loopen. De pompen direct gekoppeld met elec- tromoforen en benoodigd voor bronwater- levering. warm- en koudwafcerdistributie zijn emw*ns in de mactiinermmte ge plaatst. Ais drijfkracht wordt uitduitend ge bruik gemaakt van denelectrischen stroom uit 't net der P.E.N. met tusschenschake- ling van een transformator. Het hoofd- schakpibord voor kracht en licht bevindt zidh eveneens in de machineruimte. De installatie is toegerust met de benoo digde apparaten voor het meten en con- troleeren der iuoh> en watertemperatu ren, luchtsneliheden en stoom- en water verbruik. Begrafenis N. A. Sluyter. Onder zeer veel belangstelling had hedenmorgen op plechtige wijze op 't R.-K. kerkhof de teraardebestelling plaats van N. A. Sluyter, die tengevolge van 't auto-ongeval aan de Leidschevaart 't leven verloor. Veel bloemen dekten de lijkbaar, waar onder een krans van het personeel der waterleiding, waar S. werkzaam was. Onder de belangstellenden bevonden zich o.a. 't technisch personeel der water leiding, t kantoorpersoneel, de oud-direc teur en de directeur, Dr. Havelaar en Gl-aaf van Randwijck benevens de hoofdboek houder de heer Spaan. Des morgens hadden in de Kathedrale Kerk „St. Bavo", de heilige nitvaartdien- sten plaats. Jubileum. Heden herdacht de heer H. v. Rooy, smid aan de Centrale Werk plaats, onder de gewone blijken van be langstelling den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de H. TJ. S. M. in dienst trad. De heer R. Barkema, alhier, is ge slaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde. OndertrouwdA- Pronken en B. Plug; W. Linken en J. P. v. Deursen; W. O. Ch. Visarius en J. M. Priester; G. C. Ch. Hennks en J. v. Putten; EL M. Piek en M. P. v. BeekJ. J. Roaier eu ligengak; H. Smelten en L A. v. d. Weijde; M. S. Andriassen en A. G. H. Koot Getrouwd: D. H. Nagel en J. 0. M. Ruedisueli J. Th. v. d. Linden en J. Th. Hoes J. N. M. Blesgraaf en N. Lijnzaad. A. G. Prent en A. Quartel. W. v. Maasdam en G. v. VeMihuijsen. W. Versteeg en S. Hogendoom. G. A. ValbrachtC. H. Montfoort. C. Siege- rLst en B Biijker. D. Brukker en D. Passchier. Th. F. Hellendoom H. C. v. Puiten. H. M. Kruijt en W. Beezem. Geboren: z. v. G. M. M. Sikkema- v. Boon. Overleden: J. Legemate, 68 i.. K. Ilea- renstraat. Trekking van 29 September. 5e klasse. 8e lijst 1000 5207 7896 18423 19356. 400 15 4660 2248 5112 11090 13520 13732 14840 16305 16698 18378 22250 18272. 200 5532 10750 17016 18668 19820. f 100 547 582 1989 9037 10163 12103 14954 19311. Dc Beurs opende heden vast. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 90; 6 pet. Indië 97. Culturen. Koloniale Bank 119; Indi sche Bank 116; Vorstenlanden 138; H. V. A. 357. Industrieele waarden. Insulinde olie 10. Oliewaarden. Koninklijke 424; Con sols 149; Orion 37. Tabakken. Amsterdam Deli 52.50; Besoeki 96; Rotterdam Deli 30; Medan 292. Rubbers. Amsterdam Rubber 91; Deli Batavia 68; NederL Rubber 43; Rot. Tapanoeli 20. Scheep vaar (waarden. Holï. Am. Lijn 158; Holl. Boot 71; Kon. Holï. Llod 31; Japanlijn 113; Paketvaart 104; Scheep vaart Unie 110H. Marine 13. Amerikaansche waarden. Hide and Leather óiSteel 993dSmelting 45; Anaconda 93; Cigar' 72; Atchison Topeka 164; Voting Rails 26; Denver Sout hern Pacific 99; Union Pacific 153. Medegedeeld door 't Kon.Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 29 September 1921. Hoogste barometerstand 770.5 m.M. te Seydisfjord. Laagste barometerstand 736.6 m.M.-te Haparanda Verwachting van den avond van 29 Sept. tot den avond van 30 Sept.: Meest zwakke veranderlijke wind. Ne velig tot half of zwaarbewolkt. Weinig of geen regen. Dezelfde temperatuur met kans op nachtvorst. 77. 77. Wijdingen. Aan de namenlijst, van de Eerw Heeren, wien de vorige week te Warmond door Z.D.IT. Ven Bis schop de wijding van het H. Diaconaat is, toegediend, moet nog toegevoegd worden de naam van den Eerw, Heer J. Rijk. ZILVEREN JUBILé' MGR. VAN ROOSMALEN. Heden, Donderdag, viert Z.D.H. Mgr.. Th. van Roosmalen C.ss.R., Apostolisch, vicaris van Suriname, zijn zilveren pro- fessiefcest. (Vervolg.) Gis leren, Woensdag, werd de Congres- zitting om 10 uur v.m. in het Christof- fethuis heropend. De voorzitter bracht buide aan den afgetreden adviseur, pastoor van Overvel- de, en riep het welkom toe aan den Weleerw. heer v. d. 11evden, den nieuw- benoemtien geestelijken adviseur. Rapport commissie voor de vak opleiding van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Aan de orde kwam het rapoort van de commissie voor de vakopleiding van den Ned. R.K. Middenstandsbond. Door den rapporteur, den heer Dinge- mans werd het rapport toegelicht onder dankzegging aan dr. van Beurden, die de commissie voortdurend in hun arbeid heeft bijgestaan. Dr. van Beurden verklaarde hierop in de samenstell;.n« vim hel rapport —raiüjg aandeel te hebben gehad. Door verschillende debaters werd het rapport krachtig bfAreden, voornamelijk wijl daardoor aan de ambachtsscholen onrecht woidt gedaan en het rapport is samengesteld, zonder dat men daarbij de ambaohts-onderwijzers heeft geraadpleegd Aanmerking werd gemaakt op de weinig economische wijze waarop het ambachts- onderwijs wordt gegeven en aangedron gen op samenwerking tussohen patroons en nijverheidsscholen. De voorzitter merkt op, dat de partijen te ver vaneen staan, om een overbrug ging te vinden en stelt voor een nieuwe commissie te benoemen, die een praead- vies zal uitbrengen voor het volgend con gres. Mannen en het vakonderwijs zul len daarvoor geraadpleegd moeten wor den. Rekening zal moeten worden gehou den met de nijverheidswet en ook met heigeen in deze vergadering is naar vo ren gekomen. De heer Roodhoert (rapporteur) vraagt, of de vergadering wel competent is hier over een oordeel uit te spreken. Spr. kan zich wel vereenigen mei het voorstel van den voorzitter, maar wil dan het nieuwe praeadvies behandeld zien in de vakver- eeniging. De heer Dingemans meent, dat men op die wijze le Iaat pal komen. Dr. van Beurden zegt te hebben mee gewerkt aan de groote lijnen van het rap port, n.l. dat het een ideale toestand zou zijn als het practisoh mogelijk Week de opleiding op <je werkplaats aangevuld met theoretisch onderwijs te verwezenlijken. Naar spr.'s inzien, staan de debaters prin cipieel niet zoover van elkaar en als een leiddraad wordt gegeven, acht spr. het geen bezwaar momenteel te laten stem men over de voorstellen onafhanseiijk van de daarop gegeven I oei ich ting. De voorzitter meent uit de discussie te moeien opmaken, dat de bezwaren zich goeddeels richten tegen de derde con clusie. Als deze wordt gewijzigd is wellicht tot overeenstemming te komen Men zou in deze conclusie kunnen inlasschen; lot bevordering der vakopleiding in werk plaats en school. Rector van den Hout. wenscht ook ar- ders-afgevaardigden in een nieuwe com missie op te nemen. De heer Roothoert kan hiermee instem men, maar zou dan personen uit de prac- tijk in de commissie benoemd willen zien. Dr. van Beurden stelt voor het rapport aan te nemen zooals het Is toegelicht met de voorgestelde wijziging van conclusie 3. De heer Steggerda verklaart zich als onderwijsman tegen aanneming van het rapport. Besloten wordt hierna de conclusie aan te nemen in prineioe en de nitwerking aan het bestuur over te laten met inacht neming van het gesprokene. Alvorens aan Mr. van Hellenberg Hu- bar 't woord werd verleend Ier toelienting van zijn praeadvies .doelmatige organi satie van den Ned. R K. Middenstands bond" las de heer Peelers een telegram van Z. D. H. den Aartsbisschop voor en deed enkele mededeelingen over de ex cursie De heer Schippers. *s Hertogenbosch, verklaart zich tegen hel stemrecht der vakorganisatie op een congres. De heer Priors, Amsterdam, betoogt, dat de verplichte aansluiting, zooair In 'hel praè-advies wordt aangegeven, onuit voerbaar is en de ondergang der organi satie zal beteekenen. Laat de groepen van vakken zich orga- niseeren gelijlk ze willen. Men moet ech ter ook de vakbelangen naast de stands- belangen in het oog houden. De heer Chr. lansen. Amsterdam, sluit zidh aan bij degenen, die het aan nemen van het prae-advies willen aanhouden'mt de volgende congres-vergadering, opdat het nationaal Hanzebureau en federatie bestuur eerst nog eens de groote plannen van het gebouw der standsorganisatie knnnen herzien. De prae-advïseur, de verschillende spre kers beantwoordend, erkent, dat verplicht lidmaatschap een verloop van leden ten gevolge kan hebben, maar er staat voor de vakorganisatie ook een voordeel te genover. omdat men daardoor een beter geconstitueerde vakorganisatie verkrijgt. Een goed geregelde inning der contri butie heeft veel voor en de prae-adviseur blijft daarom zijn stelsel aanbevelen. De overige sprekers hebben slechts het opportunisme betwist maar inleider heeft zich in zijn praeadvies geplaatst op het standpunt, dal de organisatie steeds heeft ingenomen. Het bestuur stelt hierop voor een com missie te benoemen, bestaande uit 2 leden der federate, 2 der vakorganisatie en ver der 1 lid van ieder diocesaan bestuur. Deze commissie zal de hier naar voren gebrachte punten bespreken en dan spoe dig met een voorstel komen tot wijziging van hetgeen hier in consept is neergelegd. De commissie wordt nog uitgebreid met den directeur van het Nationaal Hanze bureau en den voorzitter der federatie, terwijl het aantal der vertegenwoordigers der vakorganisatie wordt gebracht op 5. ZondCT stemming wordt dit voorstel aangenomen. Het woord werd hierna verleend a»n den heer Heringa, afgevnaidigde van den minister van L., N. en H De heer Heringa dankt voor de gelegen heid hem verschaft, dit congres bij te wonen dat voor hem zeer leerzaam is ge weest. Spr. heeft gezien hoe nuttig het is, dat men zich organiseert. De bemoeiingen der regeering zegt spr. zijn in de laatste jaren sterk gegroeid. Of deze zal blijven beslaan weet ik niet. Het is mij echter gebleken, zegt spr., dat Uw organisatie zich in goede banen be weegt, gelijk ik ook reeds te Rotterdam heb gezien. Gaaf zoo voort en laat den bloei een zoodanige zijn, dat de organisatie zelf standig blijft tegenover de regeerrngsbe- moeiing Geschied zulks, dan zullen de afgevaardigden in den middenstandsraad zoo zelfstandig mogeliik zijn, Spr brengt hulde aan den voorzitter voor de wijze, waarop hij het consces leidt en zegt hem blijvende belangstelling en medewerking toe. Het congres werd daarna geschorst tot 2 mir. De slotvergadering, die om half 3 be gon, werd ook bijgewoond -door den Com missaris der Koningin in Limburg, Ba ron von Hövell tot Westerflier. De WelEerw. Heer A. C. Soffers hield de Ke'ctöESoTfcrsnoemde in" zijn" mlcirjfng den Middenstand den ruggesteun der maatschappij. De geschiedenis heeft be wezen, dat vele bewegingen geen blijven de resultaten hebben opgeleverd. Wat zal. met het verleden voor oogen, de middenstand doen voor het behoud van zich zelf en de instandhouding der maat schappij? Hij beleve de leer van het soli- darisme, die hem door de kerk wordt voorgehouden. Allereerst bloeie het Katholieke solida- risme in den fain van het gezinsleven. Aan de ouders is het om het kind te leeren het gezin aan te voelen als een ware gemeen schap. Het kind mag niet de afgod zijn van het gezin zonder zelf mee te werken. Voor de moeder is hier een heerlijke taak weggelegd. Laat het kind niet bidden voor zijn eigen aangelegenheden, maar voor al de huisgenooten, opdat het woord „Onze Vader" voor het kind geen ijdele klank zij. Waarom wordt gekleagd over te weinig meeleven? Omdat men het kind geen soli- flarisme heeft geleerd en geen liefde heeft bijgebracht voor de vereenigingen. In dit verband waarschuwt de eerw. spr. tegen den overdreven zucht naar sport en zegt, dat ook het praedicaat R.-K. daartegen al leen nog geen voldoende waarborg biedt. Zijn rede vervolgend, zegt de eerw. spr., dat de middenstanders als stand- en vak- genooten elkander moeten bevoordeelen. Afkeurenswaardig is, dat eene groep van middenstanders: gecoöpereerd heeft tegen een andere groep van standgénooten. Daar door wordt de christelijke naastenliefde be dreigd. In politieis kan de solidariteit zegt spr., van groote beteekenis zijn, omdat men daardoor de toekomende proportie in de vertegenwoordigende lichamen kan ver overen. Er is vroeger goede verwachting nopens proportioneele vertegenwoordiging gewekt, maar men heeft het gezien, dat werklieden en boeren, voldoende vertegen woordigd zijn, doch dat de middenstand opnieuw is achteruit gegaan. (Applaus). Bij de komende verkiezingen moet daarin verandering komen. Hij spoort daarom de vrouwen aan toe te treden tot de kiesver- eenigingen, opdat daardoor onze politieke organisatie worde versterkt. In- een volgend punt Wijst de eerw. spr. erop, dat de middenstanders solidair moe ten zijn in financieele aangelegenheden en de Hanzebanken behooren te steunen. Een goed resultaat zou reeds bereikt zijn in dien de onderscheiden Hanzebanken in een Nationale Hanzebank werden vereenigd. (Applaus.) In een treffende vergelijking schetste de eerw. spr. daarop het Katholieke solida- risme, gelijk dat uitstraalt in de Katho lieke kerk door haar eenheid van leer, haar eenheid van geloof, haar eenheid van Sacramenten. De martelaren der Katholie ke kerk hebben het schoonste voorbeeld van solidarisme gegeven. Die kracht heb ben onze geloofshelden gevonden in de H. Communie, die de bron van alle liefde is en de weg waarlangs men ingaat naar een beter loven naar de woorden van Christus zelf: Ik ben de weg, de waarheid en het teven. In een gloedvolle peroratie wekt de eerw. spreker de aanwezigen op om in nig hun geloof te beleven, wijl men zonder hel geloof niets vermag. Christus, besluit hij, is de weg naar het leven der volmaakt heid, waar de zon der solidariteit nooit zal ondergaan. (Applaus.) Nadat de voorzitter dank heeft gebracht aan Rector Soffers voor zijn opwekkend en begeesterend woord, komt de adviseur der afdeeling Roermond, de Weleerw. heer L. Leosens, de congressisten opwekken tot deelneming aan retraites, terwijl daarop de slotrede werd gehouden door den geestelij ken adviseur van den Ned. R.-K. Midden standsbond, den ZeerEerw. heer Pastoor L. J. v. d. Heijden. Slotrede. De ZeerEerw. lieer L. v. d. Heijden. Utrecht, geeft in enkele woorden den in druk van dit congres weer en zegt, dat het goed geslaagd mag heeten en van groote beteekenis zal zijn voor de toekomst en niet zal nalaten vruchten voort te brengen. Op de eerste plaats zegt Z.E. zal daartoe bijdragen het prae-advies, uitgebracht door den directeur van het Nat. Hanzebureau, waarin vooral de aandacht is gewijd aan de standsorganisatie. Er gaan nog wel eens stemmen op die de eerste plaats aan de vakorganisatie toekennen. Dit is echter ge heel verkeerd gezien, want de vakorgani satie is en blijft een onderdeel van de groote R.-K. Middenstands-organisatie. Het Katholiek zijn moet blijven in en bui ten de kerk en daarvoor kan de vakorga nisatie niet voldoende zorgen. Vandaar het verplichte individueele lidmaatschap van de standsorgauisalie. De Z. E. spr. ver trouwt, dat dit congres meer licht op dit punt heeft gebracht en de idee van stands organisatie helderder heeft gemaakt in de hoofden van vele middenstanders. Een krachtige middenstand, vervolgt Z. E. is thans meer dan ooit noodig, het geen het praeadvies van den heer Jansen voldoende duidelijk heeft gemaakt. Nu meer en meer sociale maatregelen in gevoerd worden, is oen krachtig georgani seerde R.-K. Middenstand noodig, vrijt an ders over den Middenstand zal worden be slist zonder hem. Genooten van alle standen vereenigen zich in blijvend verband ter behartiging hunner belangen. Waar dit ieit wordt waargenomen, mogen de middenstanders niet achterblijven. Dikwijls zullen hunne belangen parallel loopen met die van an dere standen, of zullen de belangen van den eenen stand ondergeschikt zijn aan de belangen van een anderen stand, waardoor onderling overleg van organisatie met or ganisatie gewenscht cn noodig is, waar uit een heerlijk solidarisme van alle stan den geboren wordt. Zoo moet de Room- sche middenstand solidair mede-arbeiden aan den heropbouw van hel verstoorde maatschappelijk leven. Hoe de toekomst zal zijn, zal mede voor een groot deel afhangen van den midden stand, want de historische ervaring leert, dat die tijdperken het meest bevredigen in welke een breede, krachtige, welvarende middenstand werd aangetroffen. De Eerw. spr. spoort ten slotte alten iian van hier te gaan met hernieuwde ge dachten en vertrouwen, gesterkt in saam- hoorigheid, vastbesloten hun krachten te geven aan de verheffing en versterking van den R.-K. Middenstand in Nederland. Dankend voor de hartelijke ontvangst in Roermond zeide Z.Eerw.: het vras echt Limburgsch, dat is synoniem met gul, gast vrij, blij (Applaus). Vervolgens werd door de afgevaardig den der andere middenstandsorganisaties het woord gevraagd. De vertegenwoordiger van den Christe lijk en Middenstandsbond, de heer Swage- man, bracht ook med<j namens zijn me- te afcevanjviiatien danlc voor tie uitnooydi- Ing. Spr. wees óp de eèrifréid van pfïncïép die de R.-K. en de Chr. organisaties bezielt prees de uitstekende organisatie van het congres en sprak de hoop uit, dat God de genade zou mogen geven aan den Midden stand altijd meer het ideaal te benaderen en dat het schitterend geslaagde 4e nationaal congres daartoe rijkelijk zou mogen bij dragen. Namens den Neutralen Bond drukte de heer Collenteur eveneens zijn hooge inge nomenheid uit met de uitnoodiging om dit congres bij te wonen. Spr. zeide verbaasd te hebben gestaan over de gevoerde debat ten en over den uitstekenden geest, die hier tot uiting was gekomen. Vooral was dit zijns inziens te danken aan de goede leiding van dit congres, waarvoor hij hulde bracht aan den voorzitter. Ook aan den heer Peeters zwaaide hij lof toe, voor de voorbeeldige regeling, waarna hij besloot met den wensch, dat men met congressen zou mogen voortgaan in stijgende lijn. De voorzitter dankte de beide sprekers, alsmede al degenen die tot het welslagen van het congres hadden bijgedragen en gaf daarna gelegenheid voor de rondvraag. Na een dankwoord door den heer Struycken aan den voorzitter voor zijn uit stekende leiding, werd het congres geslo ten met den christelijken groet. CENTRALE COMMISSIE VAN GE ORGANISEERD OVERLEG. Prof. Mr. M. W. F. Treub heeft aan den Minister van Justitie den wensch te kennen gegeven, als voorzitter der Centrale Commissie van Georganiseerd Overleg in ambtenaarszaken heen te gaan. Hij moet echter voornemens zijn, eerst de voorgenomen reorganisatie van het georganiseerd overleg onder zijn leiding tot stand te brengen. De desbetreffende adviezen z'jn inge komen op die van prof. Diepenhorst na. (Resb.) DE MELKVOORZIENING. In een te Rotterdam gehouden vergade ring van den Bond van Melkveehouders heeft de voorzitter, dé heer A. A. Vaan/tra ger, verklaard, dat tengevolge van de prijsaanbiedingen door de Zuivelfabrieken in Zuid-Holland, veonocdelijk deze pro vincie weldra met meer in staat zal zijn, de groote steden van melk te voorzien. In een motie werd uitgesproken, dat, tenzij e enalgemeen accoord op een 18 cents basis als grondprijs kan worden ge troffen, de kringen naar eigen inricht en krachten, alle pogingen zullen moeten aanwenden, welke kunnen leiden tot be reiking van het beoogde doel inzake den melkprijs, daar thans de toestanden in de verschillende deelen der provincie te wei' nig overeenstemming hebben voor een centralisatie der actie. HOOGE RAAD VAN ARBEID. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tót plaats vervangende leden van den Hoogen Raad van Arbeid voor bet tijdvak van 17 Sep tember 1921 lot en met 25 November 1924 de heeren: mr. Q. J. Terpstra, 's-Grav«n- hage; F. L. van der Bom, Amsterdam; H. Smidt van Gelder, Amsterdam; A. P. C. Roothaert, Tilburg; R.-K. van den Berg, Baarn; dr. S. E. B. Bierema, Usquerl: F. H. Dijksterhuis, Mensingaweer, gem. Leens dr. G. M. Kuslers, Tilburg; W. Warnaar, Sassenheim; R. Pierre, Eygelshoven; D. lludig L.Jzn., Amsterdam; E Kupers, Am sterdam; P. Danz, Amsterdam; L. 'van der Wal, Amsterdam; W. Drop, Rotterdam; N. van Hinte, Amsterdam; A. J.'Loerakker, te Schoten; H. Brouwer, Hilversum; A. H. Smulders, Utrecht; G. Baas Kzn., Amster dam; J. S. Ruppert Jr., Rotterdam; Th. J. Dissel, Amsterdam; L. Kelder, Amsterdam; F. C. van Ingcn Sd- nau, 's-Gravenhage: en is bepaald, dat de hiervoren genoem de plaatsvervangende leden zullen optre den onderscheidenlijk ter vervanging van de na te noemen leden van den Hoogeo Rand van Arbeid: I. J. A. E. Verkade. 2. J. F. II. Spier. 3. dr. F. E. Posthuma 4. W. Fransen Jzn. 5. L. Attema. 6 mr. A. G. A. Ridder van Rappard. 7. Chr. van den Heuvel. 8. dr. L. N. Deckers. 9. F. V. Val- star. 10. mr. A. Hacx. II. Paul Nijph. 12. R. Stenhuis. 13. H. J. Bruens. 14. F. van de Walle. 17. A. C. dc Broyn. 18. J. A. Schutte. 19. P. J. S. Serrarcns. 20. K. Kruithof. 21. H. Amelink. 22. B. Lansink Jr. 23. H. Maters. 24. H. L. Snel Jr. NEDERLAND EN DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De 'toel-ating van Nederland tot de con ferentie te Washington heeft, naar uil Now-York aan het Hbld. geseind wordt, geen verzet ontmoet, ofschoon alleen Frankrijk en Japan de Amerikaansche re- geering te dier zake officieel hebben ver wittigd. Engeland heeft niet-offieieei me. degedeeld, dat het geen bezwaar heeft. Italië is niet gehoord, maar men veron derstelt niet, dat het zich tegen de toela ting zal verzetten. In 't gebouw der St. Joseph-Gez.el- len te Rotterdam werd Woen'dag da Jaarvergadering van dit Juvenaat neUrn- den. Bij de openingsrede deelde de Voor zitter Mgr. van Stee mede, dat Z.D.H. de Patrouaats-directeuren zal bensemen en herinnerde aan de bisschip-e!'j' e a n- sporing tot de pastoors om de natro- naatsdirecteuren zooveel mo -e'iik te ver lichten. Bewijs van het gewHit, dat on ze Bisschop nau ons werk toeken Verheugende fe'ten zijn, dat hrt aan tal patronaten met 11 vermee 'e d werd, het aantal be chormclingen met 75", z o- dat liet lodental 10.045 bedraagt. Toch blijft het waar, dat in veel pa tronaten een opgewekter leven mocht heersehen. Vele parochies zijn ook nog zonder patronaat. Bij bespreking ven het jaarverslag werd het houden van retraites en recol lecties nog een bijzonder aanbevolen. Aangedrongen werd op het intre len van alle patronaafevostbs (clubs in het dio cesaan verband. De voorzitter herinner- T 1wrei de St. Josephs Gezellenver'eeaigin-, vol gens welke eigen gezellenvereeni ringen in het Centraal Verband zullen t eden. Aan da hand van het ver chenen r: p- port wijst de voorzitter op de geringe toename van afdeelingen „Voor Eer en Deugd". Ook de Missie-ijver moet weer eens wordea aangewakkerd. De penningmeester, de WelEe w. h er v. Kelkhovea, brengt financieel verslag uit. De ontvangsten zullen dit jaar waarschijnlijk bedragen f1987 52 de uit gaven f 620.961/2 zaodat op een batig saldo van f 1357.55 mag gerekend wor den. De voorzitter spreekt openlijke waar deering aan den secretaris, de i Zee-Eerw, heer N. van Re ij-on, voor het telken- jare zoo interessante verslag. Dit i - een moeizaam werk. Inlichtingen worden gevraagd over de verhouding tusschen den Dice. Haari. Voetbalbond en de Patronaatsvoetbal clubs. De WelEerw. heer Ruho deelde mede dat een oplossing nog hangende. is. De voetbalc'ubs moe'en in ei'en liaid worden gehouden en tegelijk een mo dus vivendie gevonden met den Dines. Voetbalbond. De voorzitter beveelt het Eranci.-cus Liefdewerk ten zeerste in alle belang stelling aan. Nu het Patronaatscongres te Den Haag op handen ia, spoort de voor zitter allen aan op verschillend gebied daartoe voorbereidingen te treffen door hun jongens voor dezen dag te laten sparen. Van „de Jonge Wacht" waarvan pas toor Eudde hoofdredacteur blijft, zullen een viertal propagandanumme s ver chij- nen om bij het verlaten der school en catechismus onder de jeugd te doen ver- s; oxiden. Steeds meer naar voren komt het ge- brok aan leeraren voor theoretisch en practiseh vakonderwijs. Het idee is ge opperd om begaafde jongens te helpen bii de opleiding tot diploma M.O. Tee kenen en aldus zelf leera en te krijgen. Daartoe zal f500 worden beschikbaar gesteld door het Centraal Comité. Dr. Deckers zal de aanvragen in ont"angst nemen- Kapelaan Rulie spoort de pa tronaten aan nn met aanvragen te ko men. Blijkt het uitgetrokken ere liet d n niet voldoende, dan zal het juvenaat uit een batig financieel saldo waarso'iijnlijk wel bijspringen. Nu de Bisschop zelf de direc euren benoemt, moet uit de statuien worden go: .Lrapt, dat de pastoor deze benoemt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2