buitenland BINNENLAND Indische Kroniek. feuilleton. DE VIOOL. DONDERDAG 29 SEPTEMBER Frankrijk en Duitschland. De toestand in Ierland. Vertaald uit het Engelsch door Her nette v. d. Waarden. De conferentie te Washington. GEffl. BUfTEML. 3ERSGKTEN. Brand in de Printemps. doordringende oogen werden nat van tranen. Hoe zorgvuldig ook verborgen, kon men een groote liefde tusschen deze twee bemerken. Iris hielp Fraulein met de kopjes en sloeg geen acht op haar tegenwer pingen. Het staat niet, dat een gast de bezigheden mee verricht, zei ze. Maar als ik het nu zoo graag doe, uw gast wascht thuis honderden keeren de kopjes, lachte Iris. In de zitkamer voerden de Meester en Lynn ondertusschen een geanimeerd gesprek. De Meester vertelde van groo te violisten, die hij gehoord had, en van beroemde, oude violen, die hij gezien had maar de Cremona vernoemde hij niet. Kent u misschien „mein" vriend den Dokter zei de Meester. Ja, ik heb het genoegen, antwoord de Lynn. Maakt hij het goed Hij denkt, antwoordde de Meester, dat hij altijd gelijk heeft. Men kan hem nooit overtuigen. Hij wil hebben, dat ik op een groote tournée ga, en veel roem inoogst, maar waarom zou ik gaan, vraag ik hem, als ik hier gelukkig ben. De menschen denken altijd het beste te weten wat dienstig is voor een ander's geluk. Het leven is zeer vreemd. Het duurde een heelen tijd voor hij weer sprak. Ik heb „mein" roem gehad, zeide hij, ik heb hier en in het buitenland 8r°ote huizen gespeeld en vrouwen hebben roode rozen gestrooid voor mij en „mein viool. Er hebben schitte rende recensies in de couranten gestaan en ik heb groote sommen gelds ver diend, die ik natuurlijk altijd aan de armen heb gegeven. Men 'moet zijn kunst aanwenden om er goed mee te doen, niet om rijk te worden. Ik bezit mein huis, „mein" kleeren, het noo- dige om te leven, „mein" zuster en „mem hjj aarzelde een oogenblik, ®n Tnn wist dat hij aan de Cremona dacht.,„Mein" violen, eindigde hij, »®«n werkplaats, waar ik ze maak en het beste van alles, „mein" droomen. Iris kwam terug en Fraulein Frede rika volgde haar. Fraulein's gezicht glom van vreugde en haar stem klonk zacht toen ze zei i T za' de lamp aansteken, het wordt nu donker. De daad bij het woord voegende, trok zij de lamp naar beneden. Neen, neen, Frederika, zei de Meester, het licht hoeft niet aan. Heer Irving, zei ze, hebt u niet liever het licht aan Absoluut niet, antwoordde Lynn; ik vind schemeren wel prettig. - Komt u bij me zitten Fraulein, zei Iris. Heb ik u al verteld hoe u een kleerborsteltje kunt maken van ge vlochten touw en biauw lint HET TEEKENT DEN GEEST. Neen, zei Fraulein opgewonden ik wil het dolgraag hooren. De beide vrouwen spraken zachtjes' en de anderen zwegen zonder te luiste" ren. De straat lag in de schaduw, en hier en daar flikkerde een lantaarn in het duister. Beneden in het dal lag de nacht als een fluweelen kleed over de rivier en de wilgen, die de oevers omzoomden maar er schemerde licht boven de blauwe heuvelketens, waar een eenzame ster schitterde. De nacht spreidde zijn donkere vleu gelen over het aardige huisje, en nog werd daarbinnen geen woord gesproken. Er heerschte een intieme stilte, zooals die soms tusschen geliefden valt, die geen woorden noodig hebben. Lynn en Iris verdiepten zich in hun toekomst met al het idealisme der jeugd, de an deren mijmerden over het verleden, dat hen beiden edelfnoediglijk bedeeld had met vreugde en leed. De maan kwam groot en vol achter de wolken te voorschijn en het dal baadde zich in een stroom van zilver licht. O, riep Iris uit, wat een sprookjes achtig gezicht Ja, zei de Meester, dat is het droomlicht. Al wat leelijk is, is geban nen, zooals in het leven, als we onze droomen behouden kunnen. Alleen de schoonheid blijft dan over. Wacht, ik zal het voor Jullie spelen. R.-K. UNIVERSITEIT. „MISDAAD EN DOMHEID".... Hij ging beneden zijn viool halen en Lynn schoof dichtei naar Iris, Fraulein Frederika trok zich in den versten hoek der kamer in de schaduw terug. Spoedig kwam de Meester weer en spande de snaren. Het v/as de Cremona niet. Hij ging bij het raam zitten en net maanlicht beroerde liefkoozend ziin gezicht. Zijn vijftig jaren hadden hem grijs gemaakt, maar zooals hij daar zat, den massieven kop naar achteren ge worpen, en zijn haar verzilverd zag hij er zeer jeugdig uit. In een oogwenk was hij zijn omgevin* vergeten. Hij tikte met den strijkstok op de vensterbank, zooals de dirigent van een orkest om de aandacht te ver zoeken, zette zich in houding, glim lachte en begon. Het was een klaterende, parelende melodie, nauw hoorbaar gespeeld, met onverwachte wendingen, broze' wonderlijk-frissche klanken, saamge- weven tot een harmonisch geheel. On middellijk waren de toehoorders onder de bekoring, en vattende beteekenis. Het was Titania met hare elfjes die plotseling de aarde bevolkten. (Wordt veruolea Tweede Blad DB MALAISE. Met dit eene woord wordt do econo mische toestand van vrijwel de geheele „beschaafde" wereld aangeduid, en wel licht zijn liet slechts de primitieve volks stammen, z oals de Nam-Nam-negers in Centraal-Afrika of de Kaja Kaja's in Zuid Nieuw Guinea, die zich in geluk kige onkunde omtrent het wereldgebeu ren geen zorgen behoeven te maken over den huidigen crisis-tijd. In Nederlandsch Ocst-Indië heeft men de benauwing van den wereld-oorlog slechts in zeer verzwakte mate gevoeld, althans gedurende den tijd dat hier in het Vaderland de nood door heel het maatschappelijk leven zich nijpend deed gevoelen, was daar de stoornis in het dagelijksch bestaan zooveel geringer, dat velen hier in 't land en vcoral de In disch-gas ten, die hun terugkeer naar In- die zagen belet wel zeer verlangend moeten hebben gedacht aan de „vleesch- potten van Indië. De opleving der maatschappelijke be drijvigheid na het sluiten van den vrede heeft daarna dat land van natuur-rijk- dommen eenige „gouden" jaren bezorgd. Doch reeds het einde van 1920 zag de rr oto aftakeling komen. En de toestand ic momenteel zoodanig, dat in de jongste Troonrede gesproken is geworden van „ernstige zorgen", die „de scherpe daling der prijzen van de producten van land- en mijnbouw baart zoowel in Oost-Indië als in Suriname.'! In het laatste jaarverslag van de Ja- vasche Bank over het boekjaar 31 Maart 1920 tot 31 Maart 1921, worden als naar gewoonte uitvoerige beschouwingen ge wijd aan den economischen toestand van Indië, die ditmaal in deze omstandig heden op bijzondere wijze belangwekkend zijn. In korte opsomming worden o.m. de producten genoemd, die den nadeeligen invloed der prijsdaling ondergingen, en in 't algemeen daarover gezegd: „Voor nagenoeg alle voornaamste uit- voerproducten zijn aan het einde van het jaar 1920 do prijzen in korten tijd van het vroegere hooge niveau tot veel lager peil gedaald, hetgeen tot em stige moeilijkheden in den handel heeft aanleiding gegeven. Het eerst deden die moeilijkheden zich voor in den rub- berhandel, door het failleeren van eene buitenlandsche Maatschappij te Bata via, vervolgens bleek een Noorsch con cern zich dusdanig in speculaties in suiker te hebben begeren, dat failliet verklaring moest worden aangevraagd. Het tekort werd daar tusschen de E. v Li, en E. 20 mil'.ioen begroot." Dat AA™ voorbcoid uit veleï -m kracht der „Insulinde"-oliefabrie- ken staat ons nog versch voor den geest! Duidelijk kenschetsend is ook het vor- 6 ag der „Soekaboemische Landhouwver- eemging over do thee-cultuur. De som- ho«n gestemdheid komt, ondanks de heeldsprakjgo stijl, tot duidelijke uiting, aar in dit verslag geschreven wordt uver „de liopelooze inzinking van de markt, waardoor heden, bijna S maan den na 1920 nog geen lichtpunt aan den zwaar bewolkten theehemel gezien kan worden en de eene onderneming na de andera in onrustbarende fre quentie het bedrijf geheel of gedeel telijk stop heeft moeten zetten. En de meer kapitaal-krachtige ondernemingen blijven met halve kracht, op uiterst zui nige dus economische wijze door- ploeteren, met het zwaard van Da mocles boven zich hangend." huT^i ge:import- en export- ÏSSÖS&B 4rd00Ve- a'gemeene den uiteengezet. nader te wor- We doen een enkelen greep uit een der vele verslagen in den laatsten tijd Handelsmaatschappijen uitgebracht: Me';V199oa T iU °nS ProsPec<ns van -2J wij Zon op een voorspoedigen gang van zaken gedurende de eerste de re Ti n Va,n dat iaar en bleven de resultaten cok in de vier volgende maanden buitengewoon gunst-g, thans moeten wij, ondanks het zeer aanzien lijke winstcijfer tot ultimo Augustus gehoekt, constateerën', dat dit winst cijfer niet alleen moest verdwijnen, doch heeft moeten plaats maken voor een zeer ernstig verlies." Denkt men nu daarbij nog aan de plannen van de Koninklijke Petroleum- Maatschappij tot geleidelijke inkrimping barer werkzaamheden in Indië, waaraan de heer Deterding bekendheid heeft ge geven, dan is het gemakkelijk te zien welk een moeilijken tijd Indië in de naaste toekomst heeft door te worstelen. Wo behoeven echter in dezen huldigen malaise-toestand geen aanleiding te vin den om aan de verdere toekomst van Indië te wanhopen. Uit het hierboven aangehaalde jaar verslag van de Javasche Bank kunnen wij nog deze hoopgevende voorstelling putten „Nedorlandsch-Indië staat niet aan den vooravond van den economischen ondergang; wel mag men verwachten, dat veel van het zoo gemakkelijk in vorige jaren verdiende geld weder zal worden verleren, maar daarmede gaan de cultures, op zulk een hechten grond slag opgezet, nog niet te loor. Betere tijden zullen aanbreken. Het is niet de eerste crisis, die men in Neder- landsch-Indië op cultuur-gebied door maakt en de geschiedenis heeft geleerd, dat elke crisis in de grondslagen der ondernemingen ten slotte nog verbe tering heeft gebracht." Het is niet zonder speciale bedoeling, dat ik hierboven aan de hand van di verse jaarverslagen vrij uitvoerig een schets heb gegeven van den huidigen toestand in Indië. Het was me to doen om de jongelui in Nederland, die bij handel of cultures in Indië een werkkring willen zoeken, voor te bereiden op de groote moeilijk heden, die hun daarbij te wachten staan. Het spreekt toch van zelf dat door die algemeene inkrimping der bedrijven er zoo goed als geen behoefte bestaat om nieuw personeel in Nederland aan te werven. Er zijn reeds zooveel personen van hen, die in dienst der diverse maat schappijen waren, ontslagen, dat het voor andere, die nieuw personeel noodig heb ben, heel gemakkelijk valt dat in Indië zelf te vinden. Het is me niet mogelijk om door cij fers een algemeen beeld te geven van do werkloosheid onder de Europeesche particulieren. Dat echter het aantal der werkzoekenden in Indië belangrijk hoog is, kan met zekerheid worden aange nomen. Dat valt bijvoorbeeld af te lei den uit het feit, dat er onder hen En- gelschen zijn, die trachten eene betrek king te vinden bij Duitsche firma's. Voorts staat in „de Planter", het orgaan der Deli -assistentenopgegeven dat alleen ter Sumatra's Oostkust sinds 1 Janu ari van dit jaar reeds 157 assistenten, ontslagen zijn, waarvan er slechts 5 weer een werkkring in de cultures hebben kunnen vinden. Dit enkele cijfer teekent reeds den toestand I In de eerstvolgende jaren is dus in t algemeen de kans om een emplooi te vinden bij een particuliere maatschappij voor menschen zonder uitstekende di ploma's of bijzondere vakkennis en ik kan er bij zeggen: zonder „kruiwa gens" uiterst gering. Laten we hopen ook voor deze werk zoekenden, dat de malaise spoedig ha ren acuten vorm verloren zal hebben, en binnen enkele jaren zal hebben plaats gemaakt voor een toestand van normale bedrijvigheid. S. De sancties worden opgeheven. Bnand deelde in den ministerraad me de, dat Duitschland de voorwaarden heeft aanvaard, vastgelegd in de overeenkomst getroffen tusschen de geallieerden betref fende de controle op de in- en uitvoer- ren aan den Rijn na de opheffing der eco nomische sancties. Aan den Duitschen gezant Mayer heeft Bnand meegedeeld, dat de economische sancties 30 September zullen worden opge heven. Het accoord van Wiesbaden. Binnen niet al te langen tijd moeten de wetgevende lichamen van Frankrijk en Duitschland een beslissing nemen in zake de, nog steeds niet gepubliceerde, over eenkomst, door Rathenau en Loucheur te - Wiesbaden in hoofdlijnen vastgesteld. Over het algemeen schijnt men in Frankrijk wel met de regeling, voor zoover bekend, te vreden te zijn. Bij de beoordeeling spe len. vooral in regeeringskringen, zeer ze ker, behalve economische en financieele, ook zuiver politieke overwegingen een rol. Ook Rathenau heeft zich ongetwijfeld be halve door economische, tevens en niet het minst door politieke inzichten laten lei den, teneinde zoo mogelijk het bewijs te leveren, door krachtigen steun te verlee- nen bij den wederopbouw van Noord- Frankrijk, van Duitschland's goeden wil. De vraag is intusschen, naar thans de „Köln. Ztg." opmerkt, hoe deze politiek van Duitschland is overeen te brengen met die van Frankrijk? De Parijsche correspondent van het blad er n.l. dezer dagen op, dat, naar velen in Fransrhe politieke kringen meenen, de Poincaré-Pcrtinax-Tardieu campagne be tref ende den linker-Rijnoever niet zoo zeer bedoelt Clemenceau een hak te zetten over diens slappe houding ter zake in de dagen van Versailles, dan wel om gedaan te krijgen, dat op de a.s. conferentie te Washington de kwestie van Frankrijk's be scherming en veiligheid wordt ter sprake gebracht ten einde zoodoende oen recht vaardiging te scheppen voor Frankrijk's weigering in afzienbaren tijd zijn bewape ning te verminderen en den linker-Rijn oever als waarborg vast te houden Tegenover de politiek uit dit kamp staat die in het kamp van Briand-Loucheur in scherpe tegenspraak. Deze tegenspraak nu, betoogt de „Köln. Ztg." moet worden ontzenuwd, voordat de Wiesbadensche regeling door den Rijks dag wordt goedgekeurd. De vraag ntoet n.l. gesteld worden of het mogelijk is, dat een dergelijke overeenkomst, waarbij aan Duitschland geweldige economische en fi nancieele lasten worden opgelegd, kan worden gesloten, vóórdat men van de Fransche regeering de verzekering heeft ontvangen, dat niet achter de Poincaré- campagne meer steekt dan de bespreking van een academische vraag. Hel blad zou het gewenscht achten, dat zoowel Briand als Loucheur de vraag wordt voorgelegd, of zij gelooven, dat eenige Duitsche re geering haar industrie, arbeidersklasse, fi nancieele wereld en het geheele belasting betalende Duitsche volk drukkende lasten zou kunnen opleggen, wanneer aan den anderen kant ernstig werk ervan gemaakt wordt het economisch meest waardevolle gedeelte van Duitschland voor onbepaalden tijd van het rijk te scheiden. Frankrijk moet, aldus concludeert de „Köln.", zijn politiek tegenover Duitsch land grondig herzien, wil de overeenkomst van Wiesbaden überhaupt zin en beteeke nis hebben. Bij de a.s. interpellaties van nationalisti sche zijde in de Fransche Kamer zal waar schijn lijk spoedig blijken in hoever Briand positie sterk genoeg is om weerstand te kunnen bieden aan den druk van rechts. Hetgeen van niet minder gewicht is voor de ontwikkeling van de betrekkingen tus schen Duitschland en Frankrijk dan de consolideering van de democratische repu bliek in Duitschland. Het antwoord van Sinn Fein. De bladen melden, dat het ontwerp antwoord van den premier aan Sinn Fein thans door alle leden van het kabinet Roman door MYRTLE REED. 12 - En nu, zegt ze, moeten wij wach ten, want ik heb „mien" werk goed ten «nde gebracht De zon, de wind en de egen moeten het volmaken; en toen e regen alles nat maakte en de wind <n de zon alles weer droogde, ver inderde de aarde die zij met haar tooverstokje had aangeraakt, in sap Jat als een eekhoorntje door den heelen' Joom klimt en van blijdschap zou billen zingen als een vogeltje. Ziezoo, icgt deze jonge dame, nu gaat alles öoais het behoort. Ze spreekt een weede tooverformule uit en als de zon morgens verrijst, ziet het meisie at de takken bedekt zijn met knoppen n blaren. Het jonge meisje en de maan ewerken ze 's avonds samen, en den eigenden morgen ziet men dit 1 De Meester verborg zijn gezicht i de geurige bloesems. V/at een wonderlijke welriekend- Jid, ging hij voort. Het is een menge- Jg van wind en zon en gras en van de elen van gestorven appelbloesems. Franz, riep Fraulein Frederika. kom je nu met hen theedrinken, ja n het verloop van den avond groei de Lynn s bewondering voor Iris. Ze scheen zich in het aardige vogelenhuis op de helling van den berg even thuis te gevoelen als in het deftige huis van miss Field. Ze was in een vroolijke stemming en maakte hen allen aan 't lachen. Haar vroolijk gebabbel ten spijt, bemerkte Lynn een ondertoon van verlangen, die zijn hart luid deed klop pen. Ook de Meester was op zijn voor- aeeligst. In den regel was hij terugge trokken en rustig, maar dezen avond gaf hij zich ongedwongen. Hij vertelde verhalen uit zijn studententijd in Duitschland, wonderlijke avonturen er land en ter zee, en riep geesten op Xai\ Koningen en Koninginnen uit de Oude Wereld. ..~,.Het,leven is heel vreemd, zuchtte mj,. Men begint in de schaduw van het keizerlijk paleis, men ziet den keizer en de keizerin, en het einde is hier T~ fa.r,I?en zich bevindt, moet men zich gelukkig voelen, zei Fraulein. De goede God beschikt het zoo. Toch denk ik ook dikwijls aan „mein" Duitsch- land, en verlang er naar. Frederika, riep de Meester uit, ben je niet gelukkig hier. wel zeker, Franz, altijd. Haar scherpe stem verzachtte zich en haar - zijn. inhoud van het antwoord is nog niet aan te duiden, doch het bevat geen wijziging van de houding der regeering met name ten aanzien der weigering om den eisch van Ierland tot volledige afscheiding te overwegen. Het uitstellen van het ant woord heeft de spanning in Ierland ver hoogd, waarloe ook bijdroegen de onlus ten te Belfast en het opnieuw mobilisee- ren der speciale konstabels in Ulster. De onlusten te Belfast. Het blijkt er Zondagavond te Belfast warm te zijm toegegaan. Gewapende Si-nn Feiners, voorzien van patroontassohen, losten salvo's in de Newtonards-road- waar zich unionisten ophielden. Dezen verdedigden zich hardnekkig doch zonder succes met st-eenen en andere projectielen De strijd duurde met tusschenpoozen twee uren. Ten slotte werden er twee bommen geworpen, die echter niemand troffen. orfen tijd later werden door een nieu we bom, die over het dak van een huis heen geworpen werd-, een aantal personen gewond. De troepen deden toen 'n krach tige poging om de onlusten te onder drukken. Zij losten eenige salvo's op de binn-Feiners en ten slotte werd de orde hersteld. Lloyd George toch naar Washington1 De „Daily News" verneemt dat de pre mier bij zijn terugkeer te Londen het proefprogram voor de Washingtonsche conferentie zal bestu-deeren en zich bezig houden met de samenstelling van de dele gatie. Het blad adh-t het nog altijd niet uitgesloten dat de premier naar Washing ton zal gaan, vooral indien de conferen tie wat uitgesteld zou kunnen worden. In de Engelsche bladen is dezer dagen het bericht verschenen, dat Bonar Law Brittannië ter Washingtonsche conferentie zou vertegenwoordigen. De „Manchester Guardian" meldt thans, dat Lloyd George Bonar Law nog slechts persoonlijk heeft gepolst of hij bereid zou zijn te gaan, zoo hij werd uitgenoodigd. Iets definitiefs is echter niet vastgesteld. In officieele kringen tc Londen tast men nog altijd in het duister omtrent de wij ze, waarop de conferentie zal worden ge leid. De gang van zaken wordt geheel te Washington geregeld. Men beschouwt het echter als waarschijnlijk, dat geheel de zelfde procedure zal worden gevolgd als in de bijeenkomsten van den Oppersten Raad, nl dat de voltallige conferentie de algemeene lijnen van een bepaald vraag stuk zal onderzoeken en het daarna naar een commissie van deskundigen zal ver wijzen. om het weer te entameeren zoo dra het uit de commissiekamer komt. De Fransche deelneming. Omtrent de Fransche deelneming aan de Washinglonsche conferentie wordt nog gemeld, dat Briand waarschijnlijk 29 Oc tober met de ..Savoie" van de Compagnie Transallantique vertrekken zal. Hij heeft geen oorlogsschip voor zich willen rno- biliseeren. Briand zou van plan zijn niet langer dan veertien dagen te Washington te blij-ven en om op 23 Nov. te New-York de „Paris" weer te nemen om terug te keeren. Zijn aanwezigheid zou zoodoende niet langer dan vier weken duren, liet is nog niet besloten, wie Briand daarna als vertegenwoordiger van Frankrijk op de conferentie zal vervangen. Waarschijn lijk zal dit vanmorgen in den minister raad worden besproken en beslist. De correspondent van de „Times" te New York meldt, dat de Amerikaansche regeering de -hoop voedt, dat de Washing tonsche conferentie het eens zal worden over maatregelen, die voorzien in alge meene overeenkomsten in de plaats van het Engelsoh-Japansche verdrag en van de verdragen tusschen Japan en de Wester- sahe mogendheden betreffende China. De regeeri-ng koestert het denkbeeld, aan te sturen op feitelijk identieke verdragen tussoh-en China en dik der mogendheden, waarin nauwkeurig de rechtmatige aan spraken der vreemde mogendheden wor den omschreven, zoodat men na de confe rentie met een schoone lei zou kunnen beginnen, hetgeen wil zeggen dat alle mogendheden liet beginsel van de „open deur" en der gelijke oommercieele en in- ■dustrieele kansen dient te onderschrijven. DE VOLKENBOND. De zesde oom-missie, voor politieke aan gelegenheden, heeft heden een begin ge maakt met de besproking van den hon gersnood in Rusland. Motla diende het rapport der sub-commissie ad hoc in, welke constateert, dat de toestand in Rus land zeer ernstig is en spoedige hulp noodig. Uit aan de commissie afgelegde verklaringen blijkt intusschen dat ver scheidene regeeri ng-en o p het o ogenbl ik geen kredieten voor dit doel beschikbaar kunnen stellen. De sub-commiissie stelt daarom voor een beroep te do-en op alle particuliere vereeniging-en voor bulpver- Jeeraimg en uit den wensch, dat alle re- m?? itot-riJifen nrorcetlen en fi'Tbanc/eefen SfeÖTl aan deze vereenigingen zullen verieenen. Nadat lord Robert enkele amendemen ten op het rapport had voorgesteld, is de bespreking lot moigen verdaagd. DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. De correspondent van de „Manchester Guardian" meldt uit Saratoff, dat de hon gersnood in het gebied van Pokrofsk zóó groot is, dat, volgens mededeeling van commissaris Gunitsj, den voorzitter van de districtssovjet, de vrouwen in de dorpen in zijn -district haar kinderen uit wanhoop in putten werpen en ook dat in zijn distriot jongens tussdhen zeven en acht jaar in een bazar ten gevolge van zwakte waren neergevallen, waar zij mei hondenvleesch waren gevoed. De oorrespondent heeft verschillende gebouwen bezocht, waar de Sovjet de kinderen voedt, en vastgesteld dat de kinderen verschrompelde geziohten -hebben, als oude mannen en vrouwen, armen en beenen zoo dun ais >ezemstelen. Kinderen worden des nachts heimelijk j1 de ingangen der Sovjet-instellingen achtergelaten door ouders, die niet langer in staat zijn, ze te voeden. De toestand in de stad Saratoff zelf is acuut, doch dn de zeven districten der provincie gelijkt hij op een catastrofe cn is een groot aantal kinderen louler levende geraamten. Het sterftecijfer is enorm en z-oo er vóór 1 December geen hulp wordt geboden, zullen de kinderen in de ergst getroffen districten niet onwaarschijnlijk gelieel word-en uitgeroeid. Treinen vol kinderen worden naar het Westen wegge stuurd. Het aantal kinderen te Saratoff bedraagt ongeveer 60,000 en van Je zeven getroffen districten 100,000. Op het oogen- blik heerschen er gelukkig nog geen epi demische ziekten. Uit Parijs werd gisteren gemeld: Een geweldige brand heeft vanochtend de pas voltooide nieuwe winkels van de Printemps verwoest. De brand is op een der bovenverdiepingen uitgebroken en, gevoed door groote hoeveelheden koop waar, nam hij weldra een reusachtige af meting aan. De hooge koepel van de Printemps, die boven alle gebouwen in de buurt uitstak, is ingestort. De brand is uitgebroken voor de opening van den win kel. Men spreekt van enkele slachtoffers ouder het personeel. De schade is zeer groot. Het noorden van Parijs was geheel overdekt door de enorme rookwolken. Hoewel er groote hoeveelheden water op de twee gebouwen werden gespoten, nam het vuur steeds toe. Het verkeer in den omtrek der Printemps was geheel ontred derd. Later werd nog gemeld: Om negen uur is de voorgevel van de vernieuwde gebouwen der Printemps aan den boulevard Haussmann ingestort. Een half-verstikte brandweerman is naar het ziekenhuis gebracht. Tot dusver heeft men de oorzaak van den brand niet kunnen vaststellen. Het vuur heeft zich zeer snel door het geheele gebouw verspreid HET POLITIESCHANDAAL TE CHICAGO. Uit New-Y'ork wordt aan de „Daily Mail" gemeld, dat de autoriteiten een on derzoek hebben ingesteld naar de beschul diging, geuit door den hoofd-comm.issaris van politie, dat de helft van het politieper soneel betrokken is bij den clandestienen drankhandel. Uit de verhooren. die reeds hebben plaats gehad, is gebleken, dat kroeghou ders reeds maanden lang hun inkoopen hebben gedaan bij verkoopers die tot de politie behoorden. Dezen leverden zendin gen whisky in de politiewagens, die ge woonlijk dienen voor het vervoer van ge vangenen. De politie berekende een extra- belooning van vijf dollars voor elke kist whisky die op die wijze werd bezorgd. Er is een lijst opgemaakt van honderd poli tiebeambten die bij dezen drankhandel zijn betrokken. Een bende mannen, hoofd zakelijk bestaande uit politie-beambten, had de laatste maanden een winst van meer dan x.ooo.ooo dollar gemaakt met deze georganiseerde overtreding van het drankverbod. Volgens de „Daily Mail" heeft alder man Bonstred in den armenraad van Mile End medegedeeld, dat een van de werk- loozen, die om onderstand vroeg, uit zijn gezin een wekelijksch inkomen had van p.st. 7.10 sh. po) en zeer verbolgen was, toen men hem bedeeling weigerde. Er waren andere gevallen, waarin de leden van het gezin 4 p.st. en 5 p.st. in de week inbrachten en het was een schandaal, meende hij, dat zulke gegadigden om on derstand vroegen, vooral daar sommige leden van den armenraad niet eens zulk een inkomen hadden. In Zuid-Wales wordt de crisis steeds scherper. De heer Llewellyn, beheerder en eigenaar van meer kolenmijnen in Wales dan eenig ander, heeft verklaard dat de stoom kool-mijnen in September acht tot tien shilling per ton zullen verliezen en ve le mijnen zullen moeten sluiten. Reeds zullen vele mijnen dadelijk moeten wor den stopgezet. Te Falmouth is dezer dagen mevr. William Rogers overleden. Zij was 104 jaar oud. Smith, de Britsche vlieger, die ver leden jaar van Engeland naar Australië is gevlogen, is van plan, nu een vlucht om de wereld heen te doen. De „Daily Mail" verneemt, dat hij zijn plan nog vóór den winter denkt uit te voeren met een amphibie-vliegtuig, dat zoowel op water als op land kan neerda len. Zijn route zou zijn Engeland, dwars door Midden-Europa, Mesopotamië, Indie, China, Japan, vandaar noordwaarts over de Behring-zee, Canada en Brifsch-Colum- bië. In plaats van wijlen Trimbom heeft de Centrumsgroep in den Rijksdag giste ren tot voorzitter den afgevaardigde Marx gekozen. Onder het hoofd „Het geestelijk boven het wereldlijk gezag" en het ondertioofd „Roomsche manieren" meen* de „Strijd", weekblad van de Federatie Noord-Brabant der S. D. A. P., ons katholieken een lesje te kunnen geven. Het sociaal-democratisch orgaan heeft er zich aan gestooten, dat vóór het in ge bruik nemen van het nieuwe raadhuis te deken word ingezegend en het kruisbeeld door den burgemecsler op een eereplaals aan den wand werd opgehangen. Het meest heeft de „Strijd" blijkbaar geërgerd, dat eerst de pastoor-deken een toespraak hield en pas daarna de burge meester aan het woord kwam: vandaar het opschrift: het geestelijk boven het wereldlijk gezag. Maar Iaat de „Strijd" nu toch even kalm nadenken, adviseert het „Huisgez." „De pastoor-deken verricht de inzege ning en ridht in verband daarmee het woord tot het gemeentebestuur: een woord van toelichting, oen woord van geluk- wenscb. Hierna betuigt het hoofd der gemeente zijn dank voor de heilige handeling, door den pastoor-deken verricht. Hoe kan men nu, met goeden of kwaden wil, deze volgorde willen omkeeren? Hoe kan hier sprake zijn van geestelijk boven wereldlijk gezag? Hoe kan de .„Strijd" schrijven: „zoo demonstreert deze plechtigheid de Room sche opvatting van de heerschappij der geestelijke boven de burgerlijke macht?" Kunnen niet veeleer wij zeggen: zoo demonstreert de onbenullige opmerking van de „Strijd den anti-katholieken geest bij de sociaal-democraten? Het heet bij hen altijd, dat zij eerbied hebben voor den godsdienst en de gods dienstige overtuiging der bevolking respec teeren. Welnu, dit had de „Strijd" hier kunneo doen blijken. De vertegenwoordigers der bevolking, ook het niet-katholieke raadslid, hadden er prijs op gesteld, dat het nieuwe gemeen tehuis een hoogere wijding zou ontvangen en dat Koning Christus Zijn plaats in de raadszaal zou hernemen. De „Strijd" had deze volksuiting be- hooren te eerbiedigen. In plaats van dit te doen distilleert het uit het geval een toeleg om het geestelijk boven bet wereldlijk gezag te stellen, ter wijl het verloop der handeling redelijk en logisch niet anders had kunnen zijn." Op zich zelf is het geschrijf van de „Strijd van geien waarde, het deert nie mand, zegt het „Hsgezn." terecht. Maar niet zonder beteekenis is bet als een nieuwe aanwijzing van den anti-gods- dienstigen geest, die in de sociaal-democra tie leeft en waaruit zij leeft. Ook in het buitenland wordt gewag ge maakt van de voorgenomen stichting eener Katholieke Universiteit in Nederland, waarover de buitenlandsche katholieke bladen hunne vreugde uitdrukken. 4 Aan een beschouwing van Paul Ver- schave in „Les Faeultés <öatholiques da Lilleis het volgende ontleend: „Nu eindelijk de strijd over het Lager Onderwijs in Nederland een oplossing heeft gevon-den overeenkomstig de recht vaardigheid in het nieuwe artikel 192 van de Grondwet en de daaruit voortvloeiende wet van 9 October 1920, is het oogenblik gekomen, dat de Katholieken van genoemd land hun wensohen in vervulling zien gaan, welke zij reeds langen tijd in hun hart hebben gedragen en dat de kroon op hunne inrichtingen van onderwijs zal wor den gezet door de stichting eener Kaïho lieke Universiteit." De schrijver zet vervolgens uiteen, he e de St. Radboudstiehting tot stand is gek j- men en maakt melding van de ontwikke ling der Universiteitsidee onder de Neder- landscihe Katholieken. De St. Radboud stiehting beschikte in 1911 over een re- serve-fonds van fl. 107.568. Hij legt den nadruk o> het feit, dat gedurende de oor- iogsjaren de giften bleven aanhouden. Zoo vermeldt hij, dat een edelmoedige dame, wier naam onbekend is gebleven, de som schonk van f 100.000. Echter laat de schrijver uitkomen, dat deze sommen na tuurlijk in de verste verten niet voldoende zijn, om den bouw te beginnen. „Men schat in Holland zoo zegt hij dal men voor dit doel een kapitaal van 18 millioen gul dens zal noodig hebben." Ten slotte zegt de schrijver: „Het oogen blik voor deze stichting is zeer gelnkki" gekozen; de katholieke families, thans bevrijd van een grooten last, nu zij geen financiëele zorg meer hebben vonr het onderhoud hunner 1138 openbare lagere scholen, kunnen zich geheel en al wijden aan het stichten en bevestigen der „mach tige intelleclueele kathedraal, naar welke het katholieke volk van Nederland zoovele jaren heeft uitgezien" Onder dezen titel bevatte de Protes- tantsche „Amsterdammer" een hoofdarti kel, waarin men dit moois kan lezen: „Met het verval van de kerk en de ver koeling van het kerkelijk leven, gaat een verval en verkoeling van het Christelök teven in Duitschland gepaard en zoover schijnt het al gekomen, dat men gelijk is Vug"t bij 's-Bosch, dit door den pastoor-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5