de viool. indrukken van den dag. DAMIAATJES MAANDAG 3 OCTOBER 1921 '44ste JAARGANG No. FPER WEEKf 0.25 BANCO PER POS T PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57V, bureaux» NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1740, POSTREKENING No. 5970. ADVERTENT1ËN 35 CENTS PER RE<jEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit 2 bladan BIJ EEN AFSCHEID. HAARLEM. Ouderavond vasi het St. Agnes- Patronaat. Technische Boekerij. Tentoonstelling van schilderijen en teekeningen door Heyme Vis bij De Bois. Vlugge Journalistiek- Luxor-Theater. FEUILLETON. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN1 «PER KWARTAAL 4 s r 3.25 In „ik: Nederlander" van Zaterdagavond tteenil jhr. de Savornm Lohman afscheid lts hoofdredacteur van liet christeiijk-histo- "isch orgaan, omdat, schrijft hij „ik mij niet meer opgewassen gevoel tegen den aanhoudenden en inspannenden arbeid die 'n. deze tijden van een politiek blad in toe nemende mate wordt gevergd of verwacht." Het is onze bedoeling niet, thans reeds over de beteekenis van dezen staatsman foor het politieke en sociale leven van ons ■and te schrijven. Wel willen wij een op merking maken bij een passage in de af scheidsrede, welke deze scheidende hoofd redacteur in hel midden zijner vrienden en medewerkers hield, en waarin hij zelf scherp omlijnd liet karakter van zijn ar beid als journalist, ais politicus en als christelijk-historisch leider weergeeft. Wij lezen in het verslag van bedoelde re- Ie onder meer het volgende: „De Nederlander" heeft nooit be doeld ie zijn het orgaan van die partij, (de ehristel ijk-historischo partij); „de Nederlander" wilde de beginselen verspreiden die Groen van Prinsierer had voorgestaan. I)e bedoeling van Groen van Prinsierer was niet een par tij tegenover andere partijen, maar was: de Christelijke beginselen te handha ven, ook in de i»olitick. Dat dit noodig was, voelde ons volk toen niet, ook niet de predikanten. Hel staatsleven, meende nen, ging den Christenen niet aan. Hel was dan ook vanzelfsprekend, dat „de Nederlander", hieraan gedachtig, poogde onder eiken kring, ook in den liberalen kring, de beginselen van het Evangelie te brengen, denkende aan het woord van Groen: „Tegen de revolutie, het Evangelie." Niet onze kracht vervolgt spr. moeten wij zoeken in de kerk, doch in hei Evangelie, sleeds hebben wij onze gedachten en onze daden te toetsen aan ie Heilige Schrift, God's geest leidt ons door alle moeilijkheden Iieen. „De Nederlander" heeft dtts een eigen- sardig karakter, minder staat de poli tiek op den voorgrond, meer de begin selen zelve. Meermalen hebben ook •prekers Chr.-Historische vrienden te gen hem gezegd: spreek niet zoo tegen den leider der Antirevolutionaire partij, gelijk men hem nu zegt: spreek toch niet zoo tegen het Roomsch-Katholicis me. Doch een echt Chr. Historisch man stelt een opleiden tot een waarlijk geze gende christelijke politiek hooger dan meer of minder stemmen. Nooit toch wilde spr. den voorziller der A. R. partij als zoodanig bestrijden, maar hij wilde het groole nadeel bestrijden dat de A. R. partij bracht. De A. R. groep die zich afscheidde uil de natie. De Chr. van de chrisielijk-hislorische partij getee- kend, ten minste van hare beginselen in abstracto, maar niet in de practijk. Immers, het valt gemakkelijker tc zeg gen: wij trachten het politieke leven van den christelijkeu geest ie doortrekken en sluiien daarbij niemand uit, maar het is moeilijker aan te geven, hoe men aldus cenerzijds een strijdbare partij kan vormen, anderzijds zooveel mogelijk leden van an dere partijen gelegenheid kan laten binnen ie komen. De geschiedenis heeft dan ook af doende bewezen, dat de snelle aftakeling van de liberale politiek in Nederland te danken is aan Kuyper's anlithesestrijd en niet aan Lohman's algemeen christelijke politiek. Het gaat irouwens ook in de poliliek, dat het bloed kruipt, waar het niet gaan kan. Een politicus, die beweert, alleen tc willen slrijden vóór een ideaal, zonder zijn tegenstander aan te vallen, is slechts be staanbaar op papier. Zoodra Hij zich in de arena waagt, moet hij óf wel aanvallen en verdedigen, óf welverdwijnen. Het zou niet moeilijk vallen uit rar. Lohman's loophaan zelf aan te wijzen, dai juist zijn strijdbaarheid tegen revolutionaire en andere politieke en sociale dwalingen de kracht van zijn politieke figuur uit maakt en niei zijn pogingen van b.v. het ■behoud van het christelijk kaVakter der openbare school en dergelijke. Meer dan ooit heeft onze tijd noodig politieke par tijen met christelijke ireginselen en geen partijen van christelijk-voelende menschen, die ook en onder andere aan politiek doen. Het godsdienstig bekeeringswerk kunnen wij veilig aan meer bevoegden, aan geeste lijke voorgangers, over iaten. De christe lijke politicus werke positief aan een wet- ging in chrislelijken geest en bestrijde met heel zijn kracht, de beginselen, die daar te gen in gaan. Dal js in liet verleden goede practijk ge- bies.-n en dat zal het vooral in de toekomst zijn. Hisl. de groep daarentegen wil, dat heel natie kome tot liet Evangelie. Het LianBebe „iet alleen in het politieke le ven, maar danrin do()1. 1)y, Kvangelie itl het persoonlijke Uï ven. Ziedaar zeer scherp »CWu eu karakler Men schrijft ons: Woensdagavond gaf het St. Agnespa- tronaat van de Spaarneparoehie zijn eer sten oudersavond in de zaal van den Familie-bioscoop aan dea K'einen Hout- weg. Nuttig en gezellig zal da totaal in druk geweest zijn, die deze ouclers-avond op de aanwezigen gomaakt zrl hebben. Wat zijn de ouderen in hun jeugd toch veel te kort gekomen, zal ongetwijfelt de overweging geweest zijn. En niet zonder re ien. Vroeger was het werken van 's morgens zes uur, soms nog vroeger tot 's avonds 7 uur, soms nog later. Zoo was hot voor de jongens en voor de meisjes was het niet veel beter. Van avond- en huishoudschool en ver volgonderwijs was geen sprake. Het was alsof men meende, dat do toekomstige huisvrouwen geen opleiding behoefden. Dat. waaide haar wel aan als ze een maal getrouwd waren. Wie zal, ook maar bij benadering kun nen zeggen, hoeveel teleurstelling het ge volg is geweest van deze dwaze theorie? Thans is dat anders. Sinds eoniga jaren is onder inwerking der sociale wetgeving, die de arbeid van vrouwen en meisjes beschermt, daarin verbetering gekomen. De patronaatscommisiën begrepen al spoedig, dat het hier een belangrijke taak te vervullen had. Niet alleen de jongens behoefden op leiding, ook onze meisjes hebben even zeer, zoo niet meer, opleiding noodig voor de gewichtige taak, welke zij later te vervullen hebben. Dit heeft het zeer ijverige bestuur van het St. Agnes Patronaat met haar sympa thieken directeur aan het hoofd, uitstekend begrepen. De oudersavond van j.l. Woensdag heeft dit bewezen. De redevoering van den WelEerw. Heer Wennen, timelende van humor, doch te vens van diepe kennis onzer maatschappe lijke vraagstukken getuigende, heeft alle aanwezige ouders overtuigd van het groo- ie nut, maar ook van de noodzakelijkheid van het Meisjespatronaat. Kapelaan Wen nen heeft de gedachten verjaagd, dat het patronaat eigenlijk niets anders is dan een bewaarplaats der schoolvrije jeugd, een soort kooi, waar de kinderen worden opgesloten, opdat zij dan tenminste van de straat zijn. Hij heelt allen aanwezigen een duidelijk inzicht gegeven van liet patro- naatsleven. Voor verdere opluistering van den avond was uitnemend gezorgd. De keurig uitgevoerde zangnummers met Verdienstelijk uitgevoerde solopartijen, zoo wel als de uitmuntend verzorgde uitvoe ring der mandolineclub, onder de als steeds bekwame leiding van haar direc teur, den heer Hakkenberg van Gaasbeek, waren een genot voor de aanwezigen. Mochten er nog zijn, die tegenwerpen, dat muziek en zang nu juist (och geen za ken zijn, die onze tockomslige huisvrou wen behoeven te kennen, dan willen wij het daarover nog wel eens hebben. Maar nu niet, het verslag wordt anders te lang en wij zouden eigenlijk nog moeien schrijven over de tentoongestelde handwerken, de mcdedeelingen omtrent de te verwerken leerstof, maar wij moeten het hier bij la ten. Misschien is er dezen winter nog wel eens gelegenheid meer te vertellen van liet Agnes-Patronaat. De Technische Boekerij van de Ver- eeniging voor Ambacht7- en Middelbaar Technisch vakonderwijs opent do inschrij ving van nieuwe lezers op Donderdag 6 October a.s. des avonds om 7 uur in deA mfcachtsscliool aan de Kamperstraat 37. De niet het beheer der boekorij be last (o commissie is door een buitenge- wone bijdrage in staat ge iteld, do cata logus aanmerkelijk uit te breiden. Besmettelijke zichten. In de week. van 18 tot en met 24 September hebben zich te Haarlem voorgedaan 1 geval van roodvonk en 4 van diphtheritis, te Zaan dam 1 geval van febris typhoïdoa, 2 van rcodvonk en 1 van diphtheritis, te Sassenheim 1 geval van febris typhoïdea. VAN ONZE RECHTBANK. Uitspraken van 29 September 1921. G. H., loopknecht te Haarlem, diefstal, 3 maanden gevangenisstrafE. de W., huisvrouw van Th. G. te Haarlem, bij verstek, eenvoudige beleediging, geld boete van 10. subs. 5 dagen hechtenis; J. VV. S„ werkman te Schoten, mishande ling, geldboete van 15, subs. 10 dagen hechtenis; J. H., arbeider ie Haarlem mermeer, mishandeling, geldboete van 25, subs. 25 d. hechtenis; J. I.., schil der ie Amsterdam, bij verstek, mishan deling, 1 week gevangenisstraf; C. A. de R., groentenkoopman, te Haarlem, vernieling, geldboete van 15 subs. 15 dagen hechtenis; P. J. A. D., h.vr. G. W. B. te Haarlem, diefstal, geldboete van 10 subs. 10 dagen hechtenis; M. G. K., dienstbode te Beverwijk, diefstal, voorw. gev. straf van 3 maanden mei een proeftijd vn 2 jaar; P. K., metselaar tc Velseroord, mishandeling, 6 m. gev. str.; M. P. R., huisvr. E. G. v W te Hillegoni, diefst., geldb. van 15 subs. 10 d. hechte nis; J. R., stoker Ie Velseroord, diefstal, voorw. gev. sir. van 3 maanden met een proeftijd van 2 jaar; H. B., koopman, zonder bekende woon- of verblijfplaats, bij verstek, verduistering, I m. gev.straf. Aanbesteding. Heden werd aanbe steed het maken van een gedeelte be schoeiing en het uitvoeren van bestra- lingswerken langs de haven op Terschel ling. Raming 7500. Laagste inschrijver was J. C. Koopman ie Vlieland voor 5970. Deze tentoonstelling bevat .een twintig tal werken, meerendeels „klein goed", waarbij aquarellen, teekeningen en eenige schilderijen. Hij behoort niet lot de groo le goden, de kunstenaar die thans bij üe Bois exposeert, zijn werk is eerlijk en eenvoudig doch niet meer dan middelma tig, er valt niet veel kwaad van te zeggen maar evenmin is er aanleiding tol het steken van de loflrornpct. Hcyme Vis is blijkbaar een minnaar van het open wa ter. in 'i meeréndeei zijner wérken zien we dil gegeven vertolkt. Hij heeft wel oog voor een aardig geval en weet zoo nu en dan de stemming wél te treffen en ruimtewerking uil te drukken, maar het is alles wel erg lam en braaf. Een aquarel als „Kasteel Laag Keppel" heeft wel iets van derustige voornaamheid doch. veel meer dan een prent is zooiets toch niet. Levendiger is de aquarel naar het stoomschip Bali. De portretschetsen doen een tekort aan teekenvaardigheid vermoeden doch zijn niet zonder gevoel, hel meest te waardecren is liet portret van mevrouw S. Het komt ons voor dat We hier tc doen hebben met een schilder die met exposeeren nog even had moeten wachten en van wien het moeilijk is reeds voorspellingen ie doen. M. v. d. W. Gemeentezaken. B. en VV. stellen voor het kohier der schoolgelden voor hel Hooger- en Middel- haar Onderwijs dezer gemeente voor liet cursusjaar 1920/21 vast te stellen tot een bedrag van f 107.009,49. B. en VV. stellen thans voor, de over eenkomslen, aangegaan met de gemeenten Bloemendaai, Velsen. Haarlemmermeer, B-e 11 neb roek, Heemstede, Haarlemmerliedo c.a., Sloten, Hillegoni. Lisse. Uitgeest, Schoten en Beverwijk, omtrent de toela ting van kinderen dit die gemeenten ais teerling op de openbare lagere scholen de zer gemeente, op le zeggen. De overeenkomst hield o.a. in. dat kin deren uit die gemeenten, voor zoover er plaals was op de scholen, aldaar zouden worden toegelaten op gelijken voet ais de Haarlemsche kinderen, mits een schoolgeld werd betaald van anderhalf maal het be drag, voor alhier wonende kinderen ver schuldigd. B. en W. zijn echter bereid, een nieuwe overeenkomst le trerfen, daar hel in de bedoeling ligt. aldus schrijven B. en VV de scholen, gelijk als voorheen, voor dc buitenleerlingen te blijven openstellen, maar dan op de voorwaarde, dat voor elk kind door het Besluur zijner woonplaals worde betaald wat het aan „kosten van instandhouding" in den zin der wet aan deze gemeente kost, verminderd met het eventueel betaalde schoolgeld; eene rege ling alzoo, zooals door de wel aan de gemeente ten opzichte van de bijzondere scholen als eene verplichting is opgelegd. Door mr. J. B. Bomans is, naar aan leiding van ari. 81 der gemeentewet, pro ces-verbaal opgemaakt van opneming der kas en boeken van den gemeente-ontvan ger. Kas en hoeken zijn in orde bevonden. Aan den raad en aan Ged. Staten is hel proces-verbaal toegezonden. OprraauoiHl. Dc Opera-avond van Mevrouw W. de Veerde Lange. Directrice van het Instituut voor Mu ziek, ten bale der algemeeiie tuber- culose-bestrijding in Haarlem en Om streken, aanvankelijk vastgesteld op Woensdag 5 October, is uitgesteld en nader bepaald op Dinsdag 1 Novem ber a.s. Er heeft zich een Dames-Comité ge vormd om, in verband met het doel dat voor „Klein en Groot", Arm en Rijk" van zeer groot belang is in deze ernstige tijden van ellende en ziekte, als gevolg -van den gr00ten oorlog, We ontvangen het volgende brief je, onderteekend door iemand, die zich noemt „aspirant-slraatapache". Uit pure sympathie voor een uwer redacteuren, wiens naam ik niet ken. maar dien ik hoogacht, zend ik n het volgende, kor''' verhaal van een sensationccle slra.vU'oof le Haarlem. Dc aanslag heeft nog wel niet plaals gehad, doch u kunt het verslag alvast laten zetten. Ik zal 11 oogenblikkelijk telegrafisch of telefonisch berichten wanneer, wat onvermijdelijk komen moet, ook inderdaad zal hebben plaats gehad. Hier gaat het dan. Heden heeft in onze Zijlstraat een brutale maar locli wel verklaarbare straatroof plaals gehad. Zooals bekend is, zijn de diensten der Rijkspostspaarbank, van den post- chéque- en girodienst en van de Rijks verzekeringsbank, wegens te geringe plaatsruimte in ons oude postkantoor, ondergebracht in perceel Zijlstraat 96, eenige huizen vanaf dc Groote Markt. Op die afdeelingen worden dage lijks groote bedragen aan geld verre kend, zooals te begrijpen is, maar al dat geld blijft niet des nachts in dat perceel, doch wordt na afloop van den dienst door een beambte naar het hoofdbureau gebracht om daar in de brandkast te worden geborgen. Des morgens gaan die gelden dan weer van het hoofdbureau naar het bijkan toor. Dat overbrengen geschiedt op de volgende wijze. Een postbeamble pakt met beide armen en handen de geld- trommels beet. soms daarboven op nog wat aangeteckende brieven, en met dat heele zaakje voor z'n borst stapt hij het hoofdbureau uit, dc Zijlstraat in cn, hijgend soms als 'n paard van de zwaarte, die hij te torsen heeft, gaat hij over het trottoir naar het bijkan toor. Maar weinig mensehen zullen weten als die beambte hen daar pas seert, dat hij van een halve tol eun heele ton gouds 'ongeveer in zijn er- men torst. Soms is er één beambte een en kele maal zijn er twee, maar zeer dikwijls is er niemand bij, die iL n beambte in geval van nood assistedun kan. Hedenavond nu, na afloop van der- dienst, toen de beambte mat zijn gr'u- trommcls in de Zijlstraat trottoir.k', werd hij aangesproken door een me; gekleed lieer. Onmiddellijk dnarm. werd de ambtenaar van achteren dcor een ander individu vastgegrepen er. werd hem belet dat hij 0111 hulp zou schreeuwen. Zonder eenige moeiten. .1 de heer, die de ambtenaar aansprak, de geldtrommels van dezen over, slap te met zijn handlanger in een gereed- staande auto en verdween, niemand weet nog waarheen. Alles speelde zier afin één seconde. Het nummer van de auto is onbekend. Het gestolen Be drag wordt geschat lusschen de 80 i 90.000 gulden. De nummers van 'de gestolen bank biljetten zijn natuurlijk niet bekend Dat maakt het onderzoek ook al niet gemakkelijker. Dc Haarlemsche recherche stelt een ijverig onderzoek in, doch verwens Hit de post, die zulke bedragen op onver antwoordelijke wijze laat vervoeren. Dat is het bericht, mijnbeer. Luid u het alvast zetten, d in kunt u het onmiddellijk in de courant plaatsen, als ik u telefoneer dat de aanslag heeft plaals gehad. Saluut!" Tot zoover de „aspirant straat apache". Wij hebben gemeend met de pu blicatie v n dit verhaal maar niet te moeten wachten, doch onze lezers een genoegen te doen met hen alvast le voren van de gebeurlijkheden in kra nis te stellen. Wie zin heeft, kan dun getuige van den aanslag zijn. Wij aan vaarden geen lof voor dit staaltje van vlugge journalistiek. We hopen alleen maar dat de Post nu ons bericht niet onwaar maakt, door eneens voorzorgsmaatregelen le nemen bij deze dagelijksche expeditie van het geld. Dat zou ons natuurlijk spijlaa, j een belangrijk succes tc bereiken. Espomnto. Naar we vernemen, worden ernstige voorbereidingen ge troffen door dc II. K. Esperantislen- Vereeniging „Abbé Richardson", om te komen tot eene groote propaganda- vergadering, ten einde alle Roomscli- Katholieken van Haarlem e. o. in de gelegenheid te ste len, zich le verrijken met meerdere kennis ten opzichte van de Wereld-Hulptaal „Esperanto". Als spreker voor dien avond hoorden we noemen, den heer P. Heil kei', van Hoofddorp. Onder katholieke esperan tisten eene zeer goede bekende. Het programma van deze week bevai het schitterende filmwerk: „Christoffel Columbus", dat niet een droge les in we reldgeschiedenis is. maar een aangrijpend drama: het streven en wélslagen, de-glo rie en de miskenning van een groot man. Het is een reeks van allerfraaiste tafcree- len, waarin men den geheelen levensloop van Columbus meeleeft; nu eens ont roerd door de intimiteit van '11 gelukkig huiselijk leven of de droefenis van een jong sterfbed, dan weer geschikt door de verschrikking van een gevecht op zee of een matrozen-oproer, ,'n andermaal tot 'n lach geprikkeld door' een komisch irekje (o.a. de geschiedenis van het be faamde ei), of gepakt door de fraaie costuums, de welgeslaagde massa-regie. Een werk, dat hóóg uitsteekt boven de zoo vaak vertoonde gooi-en-smijt-en- schiet-filmLeerzaam, maar tevens even zeer boeiend. 'n Woordje van lot verdienen mooie, opnamen van het interessant; eiland Urk. Als variété-nummer krijgen we de pres taties van Mr. Belling, „universeel artist" die ons 'n kwartier- niet alleen aange naam bezighouden, maar ten hoogste ver bazen! Bij den heer Belling doen de han den ongeveer alles.... en je slaat er ver stomd van dat twee handen zóó van al les kunnen: goochelen, 'n occarina ge trouw nabootsen, jongleeren.alles in meer dan gewone perfectie. 'n Zeer beschaafd en pakkend program ma dus. Een aardige reclame. De Chocolade fabriek „Het Spaarne" heeft, zooals uit een advertentie in ons nummer van hel n blijkt, een aardige reclame uitgedacht. Ieder verbruiker van een Spaame-Vlieg- Reep, heeft, na inlevering van 150 etiquel- ten van de Spaarne-Vtieg-Reep, welke aan cle binnenzijde genummerd zijn van 1 tot en met 150, liet recht om een vliegtocht te maken van pl.sn. 65 K.M., richting naar keuze. Ook worden bij inlevering der bons and-ere verrassingen gegeven. Ieder roep- eliquet draagt aan de binnenzijde een nummer. Een aardige reclame! Onze kranige recherche. Vrijdag werd op 't Spaarne een rijwiel, waarop regenjas zat, ontvreemd. Eenige uren later werd op 't station te Amsterdam, door de Haar lemsche recherche aangehouden H. v. M., 32 jaar, wonende te Amsterdam, die liet gestolen rijwiel juist uit den goederen wagen van een trein wilde halen. Rijwiel, jas, zoowel als dief werden in beslag genomen." ^°nian door MYRTLE REED. ^°rtaald uit het Engelsch door Hen riëtte v. d. Waarden-, J°en nad de dokter zoo gauw rnoge- zich bij de aristocratie gevestigd. °st-Lancaster wendde een verfijnde ,.efbazing voor, maar toen de plaatse- ''Jke dokter, die de hoogste achting yan de gemeente bezat, overleed, werd Dokter Brinkerhoff de laatste toe- v'ucht. Zijn wetenschap werd overal 8eroemd, maar niemand ging naar zijn huis uit vrees öngewenschte vreemde- i*pfed ontmoeten. Het stond beter W ele te betalen, en den dokter vnnr een llaten komen, alwas't maar ee" rbr^dwond of een snee in en ving e man was rujrn genoeg an opva- g om 2ich te amuseeren over de eigenaardigheden yan 0ost. Lancaster, ofs °n z;jn scjiranc[ere oude oogen wel zagen tfat s)echts geduld werd, waar hij gehoopt had vrienden te zullen vinden. Binnen de nauwe muren van zj)n j"°onvertrek °ntwikkelde hij een kalme heldere Philosophie. Hij paste zich aan bij zjjn Drhgeving, als die omgeving niet bij jPuchte was te veranderen, hij zocht v eral den goeden kant uan te ontdek ken en weigerde beslist door het slechte aangetast te worden, hij geloofde rotsvast in de wet der vergelding dit was Dokter Brinkerhoff's geloofsbelij denis. Woensdag's en Zaterdagsavonds werd hij als gelijke ontvangen bij twee aristocratische families. 's Zondags was hij in de kerk aanwe- ig, vóór de laatste tonen van de klok weggestorven waren, zat hij altijd op zijn plaats. Na den dienst haastte hij zich heen, hoffelijk de vormelijke groe ten in ontvangst nemend. Zondagsmiddags precies om half vijf ging hij den berg op naar Herr Kaufmann en bracht daar den avond door Dit wekelijksch bezoek bracht een 'sterke verandering te weeg in Fraulein Frederika's eentonig leven. Er was iets romantisch in, dat het alle- dag-leven ophief en ze zag e ju® huichelachtige koelhartigheid naar uit. Arme Fraulein Frederika misschien had ook zij haar droomen In vele opzichten waren de beide mannen aan elkaar verwant. Hun ge sprekken waren dikwijls oppervlakkig, maar bezaten veel charme. Op s 0 van rekening zegt een gesprek zoo wei nig, waar men niet bij machte is zonder woorden te begrijpen, kan de zorgvul dige uitleg de zaken niet helder maken. Zooals in hoogere regionen de eene bergtop den anderen begroet, zoo groet de eene ziel de andere. Als we ons laten weerhouden door angstige betrachtin gen, om onze vrienden ons vertrouwen te schenken, leven en sterven wij een zaam. Zelfs liefde, de toovernaar, die in verbijsterende oogenblikken ons nieuwe inzichten opent, en onzen blik ruimer maakt, moet zorgvuldig onder houden worden, of zij zal te kort schie ten. Een derde van ons leven brengen wij slapende door, en wie zal ons zeg gen hoe groot het deel van de rest is, dat wij in volmaakte eenzaamheid moeten slijten De junilucht stroomde door de ge opende vensters van het huis op den rand van den heuvel, en de Meester deed een dutje in zijn stoel. Het licht stroomde verblindend naar binnen, want er stonden geen boomen voor het huis. Fraulein Frederika hield haar ge zicht vast besloten van het raam afge wend. Het was Zondag en bijna half vijf, maar ze wilde niet naar den ver wachten gast uitzien. Ze vond het pret tiger ergens anders aan te denken, om als de roestige bel overging, al de vreug de van een sensationeele verrassing te smaken. Op het gestelde uur kwam hij en op het verwelkte gezicht der Fraulein verscheen een blos als van een dood roze bloemblad. Herr Dokter, zeide zij, wat aardig van u te komen. „Mein Bruder" zal zeer verheugd zijn. Wordt wakker, riep de dokter la chend, toen hij de kamer in kwam. Je kunt niet eeuwig blijven slapen. Zoo, zei de Meester, en op eens werd hij helder wakker, ben jij het. Fraulein Frederika zat in haar hoekje en sloeg de beide menschen gade, waar van zij 't meest in de geheele wereld hield. Niemand kon haar Franz even aren dan de dokter, voor wien de ge heimenissen van leven en dood een open boek waren. Mij is het gegeven veel te zien in deze wereld, had de Dokter eens gezegd. Mijn Vader is zoo goedertierend mij toe te staan Hem te helpen. Ik ben de eerste, die de ziel verwelkomt, en de laatste om haar vaarwel te zeggen, als ze tot God terugkeert. Is het te ver wonderen, dat ik het waag, nu en dan Hem een boodschap te zenden van mijn geloof en vertrouwen De opvatting van den Meester van een aangenamen omgang, bestond niet in een onafgebroken woordenstroom, hij vroeg slechts zijn vriend bij zich te hebben om hem zijn gedachten mede te deelen, als hij het verkoos. Hij deelde alleen die gedachten mede, die waard waren er dieper op in te gaan. Op dezen zelfden namiddag voelde Lynn zich zeldzaam rusteloos. Zooals zoovele mannen, waarvoor het een on mogelijkheid zou zijn, vreesde hij ver wijfd te worden. De verschillende zach te invloeden, waarvan hij voortdurend omringd was, hadden op hem een ver- teederenden, ontzenuwenden invloed. Iris zat te lezen, zijn moeder was brieven aan 't schrijven en tante Peace trachtte hem bezig te houden met herinneringen uit haar jeugd. Als het leven voor ons ligt in het licht van blijde verwachting, verdwijnen de on overkomelijke bezwaren en gapende afgronden, zijn we jong, ofschoon onze jaren mogenopklimmen tot zeven kruisjes. Op dien eersten dag, dat wij terugblikken, met voldoening, of met leedwezen op den heuvelachtigen weg, dien wij afgelegd hebben, en als er geen belangstelling meer is, voor den weg, die nog komen moet, op dien dag zijn we oud. Dat is zeer belangwekkend, zei Lynn, toen tante Peace haar verhaal beëindigd had over de eerste school, die zij bezocht had, Ik ga nu een beetje wandelen als u 't goed vindt. Wilt u het Moeder zeggen als ze beneden komt? Met groote stappen begon hij zijn tocht om Oost-Lancaster, bij de brug eindigend, waar ook hij over heen leun de, en in de zonnige diepten van den stroom staarde. Aangelokt door Dokter Brinkerhoff's uithangbord richtte hij zijn passen naar dieps woning, opeens wist hij waar* hij naar verlangde, hij hunkerde naar mannengezelschap. Maar Dokter Brinkerhoff was niet thuis en zijn voetstappen klonken hol in de verlaten gangen. Hij liep een paar malen de lange gang op en neer, omdat hij niets beters te doen wist. en hij hoorde de kat. var. Hpn dokter klagelijk miauwen in de spreek kamer. Arme poes suste Lynn, ik wou, dat ik je vrij kon laten, maar ik zie er geen kans toe Hij klom den heuvel op, zijn prikkel baarheid waarvan hij zich geen regen schap had kunnen geven, was alweer bedaard. Het leven was toch goed, het was heerlijk adem te kunnen halen, de zonnewarmte te voelen en den veer- krachtigen grond te betreden. Er komt iemand aan, kondigde Fraulein Frederika aan, ik geloof dat het Herr Irving is, Herr Irving, herhaalde de. Meester. Mein leerling Hij heeft vandaag geen les. Misschien is- er iemand ziek, ver onderstelde de Dokter. Maar het bleek, dat Lynn alleen uit hartelijkheid kwam. Zijn sprankelende vroolijkheid zette het gesprek een onge- meene frischheid bij en ze bleven tot zonsondergang bij elkander. Wat is het toch heerlijk vrienden te hebben, merkte de Meester op. Iede re vriend neemt zijn eigen plaats in. Als ge een vriend verliest, denkt ge misschien, nu ja, ik kan zonder hem, maar dat is niet waar. We hebben zoo veel kanten als we vrienden hebben, ieder ziet een verschillende, die dikwijl? een weerkaatsing van hem zelf is. (Wordt vervolgd.-)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1