Gemengd Nieuws. BEVERWIJK. SANTPOORT. HEEMSKERK. HEEMSTEDE. VELSEN. LEIDEN. BENNEBROEK. ÜITGEEST. NOORDWIJKERHOUT. LISSE. ZAANDAM. SCHOTEN. ZANDVOORT. HAARLEMMERLIEDE. VELSEROORD. NOORDWIJK. HILLEGOM. SPAARNDAM. SANTPOORT. BEVERWIJK. Mislukte speculaties van een Ne derlander te Weenen. Berg-Ambacht in brand De „Staats Crt." bevat de statuten, van de productieve Associatie „De Volharding", gevestigd te Beverwijk. Politieberichten. Tal van hoeren en dames bewegen zich 's avonds zonder licht op hun fiets langs den weg. Op passen is de boodschap, want de politie waakt gelukkig en heeft reeds eenige dier misdoeners verbaliseerd. S. N., mocht niet met den itrein mee, omdat hij meer dan aangeschoten was en sliep zijn roes op het bureau pit. T. R„ die bekeurt werd wegens rijden zonder licht, was zoo dom boven- f dien een valschen naam op te geven. 8. D., die voor f 5 boete in het politieblad gesignaleerd stond en hier ontdekt werd, betaalde liever f 5 dan j te gaan brommen. Burgerlijke stand. Geboren: d. v. P. F. v. Zutphen—Maas d. v. A. K. SmitPannevis z. v. A. J. P. Nu- manHorn d. v. G, G. Mulder— i van Etten. Ondertrouwd: P. Sluik en J. Los. Getrouwd: J. Ebmeyer en K. v. He ieren. Overleden; Johanna Elisabeth Maas, 9 maand. Jangjjzenvaart. Zeer dikwijls komt tl iet voor, dat door de zware asbelasting >an vrachtautomobielen, de riooldeksels aiigs den BloemendaalBchenweg uit hunne sponingen worden gewipt, welke dan voor de spelende jeugd groot gevaar opleveren. Deze putten kunnen niet" ge- lempt worden. Echter is het noodig, dat maatregelen getroffen worden alvorens - ->n kind verdrinkt. 3 Burgerlijks stand. Geboren: d. v. G. A. Aardenburg en Anna Steng3 z. v. Joh. Vendel en Marg. Duijkersloot z. v. Jac. Duivenvoorde en M. Hu- man z. v. L. Diemeer en A. Stuif bergen. d. v. Nic. Henneman en ÏI. G. Eijking. d. v. Jac. Koper, en i Gath. v. d. Peet. Getrouwd: Ant. Schelvis en E. Ag- terberg. Nic. Welboren en Joh. Dui venvoorde. Oom. de Bie en A. Jon- 15 gcians. Te Amsterdam is gestaagd voor bet exa men Hoofdacte mej. M. Taams, aMi'er. Burgerlijke Stand. Geboren: d. v. I G. de Carpentiervan Twuiver. z. v. A. H. SchellekènsFranken. d. v. L. Philippode Vet. Ondertrouwd; 0. G. Heystek en G. Baltus. N. Leuven en A. J. v. d. Linden. Getrouwd: A. Ruygrok met M. W. Schulte. Burgert. Stand. Ondertrouwd; W. Siekerman en L. de Graaf A. Noord- zij en M. van Vliet E, Dijkhuizen en B. de Vries J. Suiker en C. J. M. v. 1. Bronk A. M. G. P. Sanders en A. VT. Huydink. Getrouwd; J: B. Zits ën C. E. Boom W. J. Kelbling en M, A. Lticas B. Waterlander en P. P. Binkhorst H: J. van Roon en E. Waterlanden GeborenDoch.ter van A. Buisvan. Aperen dochter van A. Rebelvan Dijk dochter van D. Schmidt—Baak zoon van J. M. v. d. Veldt—van Dijk zoon van J. ZilterstcynHammink iochter van A. C. Berkenkampde Rui ter. Overleden: M. P. Smit, 10 d., dochter van N. J. Smit en G. J. Koning. Afscheid Dr. Heslinga. Zaterdag middag heeft dr. Heslinga in hotel „De Prins" afscheid genomen van zijn patiën ten. Ilet was een middag, waarin heel wat nensclien den dokter de hand kwamen drukken. Een prachtige bloemenmand met een schat van bloemen werd den dokter en zijne vrouw aangeboden door de jongedames Degcnaar en Duyckinok Sander. Voorts een mooi schilderstuk in gouden lijst, waarbij later nog gevoegd zal worden een album met penteekenin- gen van veelschillende kiekjes uit de ge meerde. Men beeft het den dokter niet moeilijk gemaakt, door toespraken te houden. Maar velen, zeer velen, waaronder rijken en armen, verloskundigen, wijkzusters enz. kwamen hem en de zijnen bun beste wenschen aanbieden. En velen hadden moeite zich goed le houden, ja konden het niet. Het was waarlijk een treffend ïfseheid. Zonder praal van woorden, naar dat veel meer zei dan deze. LEIDEN ZONDER MELK. Men meldt van hier d.d. Vrijdag: Leiden zal morgen vermoedelijk zon der melk zijn tengevolge van een conflict tusschen den bond van melkveehouders en den R. Katholieken bond van melk veehouders eenerzijds en de melkhan- lelaren anderzijds. Eersigenoemden wilden met ingang van 1 Oct. slechts een contract afslui ten tegen 18 cent per liter en voor den tijd van zes maanden. De melkslij- Ict8 wilden aanvankelijk 17 ct geven, doch hebben er ten slotte in bewilligd 18 ct te betalen. Echter wilden zij niet langer contracteeren dan voor één inaond. In een hedenmorgen te Leiden gehou den vergadering van beide bonden is nu besloten met ingang van morgen de melk thuis te houden. In een van middag te honden vergadering van deze bondeD zal nu worden overwogen, of het mogelijk is Leiden toch, srj het ook op een gebrekkige wijze, van melk te voorzien. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd. A Bakker en L. van Kooten. Bij gelegenheid van zijn 40-jarige dienstbetrekking bij de Hl S. M. te VogelenzangBcnnebroek op 30 Sept., is de heer J. Groen 's morgens op het bureau gehuldigd en werd hem bij monde van den chef in een hartelijken toe spraak namens het personeel een zil veren tabaksdoos aangeboden-- BURGERLIJKE STAND. Geboren, d. van 0. Bourgonje en M. S. van Dijk. Ondertrouwd. Gerardus Verhoef en Agatha Cornelia Noom, beiden van hier. Overleden. Anna Jaeoba Nuijen, echtge- toote van Jacob Berkhout. Bedankt. Mej. E. Walig, die be noemd was tot onderwijzeres te Mar- ken-Binnen alhier, heeft daarvoor be dankt en haro benoeming als zoodanig te Westzaan, aangenomen. Aanbesteding. Voor aansluiting van het Raadhuis aan het waterleidingbedrijf; A. Blom Hz., Beverwijk f 267. H. G. Kriek, alhier, f 295. Firma Zeilmans en Co., Velsen, f 382. Gegund aan A. Blom Hz., te Beverwijk. In hel café De Zwaan vergaderde Don derdagavond de R.-K. Middenstandsveree- niging de Hanze. Bij afwezigheid van den voorzitter werd door den 2en voorzitter, den heer N, II. de Klerk, de vergadering geopend met den Chr. groet. Spr. sprak er zijn spijt over uit, dat deze belangrijke ver gadering niet wat beter bezocht was. Hierna werden door deri secretaris, den beer P. Marijnen, de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vast gesteld. Hierna volgde de behandeling van verschillende ingekomen stukken, o.a. ook bespreking van den beschrijvingsbrief voor de vergadering van den Centralen Raad, te houden op 26 en 27 October-a.s. le 's-Gra ven hage. Besloten werd, den afgevaardig den op te dragen om voor het voorstel, steun aan het Santos-fonds met 10 cent per lid, te stemmen, en voor het voorstel „Pendag voor Werklieden", het voorstel Velseroord te steunen. Overigens verkregen de afgevaardigden een yrij mandaat. Als afgevaardigden werden benoemd het be stuur der afd. en als plaatsvervangers de heeren J. v. Dijk en L. van Hensbergen. Alsnu was aan-de orde de installatie van den nieuwen Geest. Adviseur. Door den voorzitter werd Z.Eerw. een hartelijk wel kom toegeroepen en de hoop uitgesproken, dat hij met zijn adviezen veel zal bijdra gen tot groei en bloei der af dee ling.. Door den Eerw, Adviseur werd hu een kort woord gespróken. Het deed Z.Eerw. ge noegen als adviseur benoemd té zijn. Door hem zal alles in het 'werk gesteld worden om aan den. bloei der Vereeniging mee té werken en het Roomsche principe van den Middenstand te helpen hooghouden. Hij vraagt de medewerking van bet bestuur en de leden, opdat bij met al de kracht, welke hij heeft kan meewerken aan den meerde ren bloei en vooruitgang dezer afdeeling. Bij de bespreking Hanzcdag, 'öp 12 Oc tober a.s. te Lisse, werd besloten,' dat ër dien morgen een H. Mis zal worden op gedragen in de kerk van den H. Jozef, waaronder atgemeene H. Communie van de leden van de Hanze met hun huisge- nooten. Over den tocht naar Lisse werd lang gediscussieerd, maar nog geen defini tief besluit genomen. Bij de rondvraag werd door eenige le den de gehouden keuring bij den etalage wedstrijd becrüiseerd, vooral wat betreft het benoemen van een deskundige beoor- deelingscommissie. Ook werd geklaagd over de onduidelijkheid der inscriptie op de uitgereikte meddilles. Door den voor zitter werden de verschillende sprekers op afdoende wijze beantwoord. Ook werd nog het feit besproken, dat een lid dér Hanze als voorzitter fungeerde van de spaarkas van den R.-K. Volksbond en deze spaarkas zieb ten dóel 'stelde om coöperatief inkoo- pen (e doen van winterprovisie voor baar leden. Wegens het vergevorderde uur moest dit punt nog aangehouden worden lot een volgende vergadering, ter nadere bespre king. Hierna sloot de voorzitter op de gebrui kelijke wijze de vergadering. Gunning. Door hel gemeentebestuur is de levering der brandstoffen benoodigd voor de verwarming der gemeentelijke lo kalen, voor den a.s. winter, na openbare inschrijving, gegund aan den laagsten in schrijver, den heer .1. v. d Wijden, brand stof fenliandelaar, alhier. Ik ontving daar zooeven een spoedlelegram, Waarin ik de aankomst iler kind'ren vernam Met een vriendelijk verzoek van jong en van oud, Hen dankwoord te spreken tot Noordwijkerhout. Dank vun.de tlongaarschc ouders aan de inwoners uan Noordwijkerhout. Wij werden die jaren door '1 noodlot verdrukt Kn gingen onder zorgen en rampen gebukt. Men riep onze zonen zij keerden niet weer, Zij liggen verspreid op de velden van eer. De kleintjes ze vroegen en smeekten om brood, Geen hulp was te vinden in dien bittersten nood. Wij zagen ze kwijnen de gezondheid verdween, Wat wij moesten lijden begrijpt gij, ouders, alleen. Maar Gode zij dank, Uw schoon Comité, Vroeg onze kinderen, wij gaven ze mee, En «bans in deez' ure, na maanden van smart, Drukken wij ze weder gezond aan ons hart. Een woord hier van dank tot U allen gericht, Aclhten wtj, ouders een duurzamen plicht. Wij hooren U zeggen geen dank was ons doel, Wjj werden gedreven, door 't meuschelijk gevoel. Gfj hebt, ware vrienden" Gods woord nagestreefd, Laat de linkerhand niet weten wat de rechterhand geeft. Daarop dierbaar dorpje, geen huldebetoon, Maar God zal U schenken een eeuwige kroon. Namens de ouders, F. DE VROEGE. St. Baoo Gest. Noordwijkerhout Ned- R'. K. Volksbond Onze afd, van den Ned.. R. K. Volksbopd hielct Donderdagavond eene vergadering. De voorzitter opende met gebed en heettè allen welkom. Hij betreurde het, dat de Lïssers een zoo groote laksheid inzake het organisatieleven aan den dag leggen. Vindt dat zijn. oorzaak misschien in het feit dat er geen. actie te voeren valt? Misschien wel! Maar is er geen actie, laten wij dan toch bedenken dat er een strooming is van reactie. Ook deze en deze vooral moeten wij het hoofd bieden.Wij moe ten zorgen paraat te zijn. De georgani seerde werkman moet leereu lezen. Neem dan vooral ar beiderslectuur, waarin onze wakkere voormannen de pen voeten. Laat dit de vóórvergade ring zijn van een reeks krachtige actie- vergaderingen. Op het Congres te Nij megen is het voornemen gemaakt de zen winter een krachtige propaganda te voeren. Laten we onzen Minister van Arbeid steunen in zijn werken voor den werkmansstand. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Een nieuw lid weid geïnstalleerd en dooi den voorzitter geluk gewenscht. Een schrijven werd voorgelezen in zake eene collecte voor de Roomsche Universiteit. Voorts een schrijven dat „De Volkskrant" met ingang van 1 October als dagblad verschijnt en in welks schrijven werd verzocht om krachtige medewerking en propagan da. In verband hiermede deelde de voorzitter mede, dat de Propaganda- club heeft toegezegd de propaganjda ter hand te nemen. Spreker hoopte vooral op de medewerking der leden. Laten we vooral die lectuur lezen, welke door onze voormannen wordt geredigeerd. Het Congres-Verslag ver schijnt in brochure-vorm en degenen, die het wenschen te ontvangen, ge lieven zich op te geven. Verder deelde de voorzitter mede, dat door de plaat selijke tooneelvereenigmg „Nut en Ge noegen" en de toortcelelub „St. Ge- nesius", ondèrald. van den R. K.Volks- bond, een fusie was gesloten en thans als een toorteelvereeniging optreedt onder het patronaat van „St. Gene- sius". Zij heeft zich voorgenomen op 15 en 16 November een uit voering te geven. Op Zondag 13 November zal voor de levende en overledene leden der afdeeling een H. Mis worden op gedragen met algemcene II. Communie. Na 'n geanimeerde rondvraag hield de heer Bon een mooie lezing over liet onderwerp „De R, K. Kerk èn het ware Solidarisme". Hierna sluiting met gebed. Bij beschikking vau den Minister van Arebwl is benoemd in den Raad van Ar beid te Zaandam V., lot plaatsverv. werk gever-lid J. van der Kley, te Zaandam, Czaar .Peterplantsoen 3, in verband met •het tusscihentijds uittreden van het ptaals- verv. werkgever-lid J. F. Kamphuys, te, Zaandam. Te Amsterdam is geslaagd voor bet' examen Hoofdacte de heer A. P. van Mever, ahier. Te Amsterdam is geslaagd vootüiei exa men Hoofdacte mej. G. C. M. dc Wildé, alhier. Commissie van onderzoek. De door èn uit den Raad gekozen commissie van onderzoek heeft niet alleen de ambtena ren ter secretarie met den secretaris, maar ook de ambtenaren bij Publieke Werken gehoord; nog zullen inlichtingen worden ingewonnen bij de commissie voor werk verschaffing. In de eerstvolgende Raads vergadering dus waarschijnlijk de vol gende week, zal de commissie haar rapport uitbrengen. Landstorm. Op den wedstrijd in Den Haag, won de heer J. Vriesekoop een zil veren usclrbak en de beer G. Molenaar, eèn sigarenkoker en een zilveren portret- lijstje. Priesterjubi,\'.a. Morgen, Dinsdag, vieren de Eerw: Paters Alexander en Dominicus, in het klooster der Eerw. Paters Capucijnen alhier, him zilveren priesterjubileum. Des avonds van half 6 tot' 7 uur is er receptie in liet Patro naatsgebouw. Kerkelijk zal het feest Zondag 16 October worden gevierd. Pater Alexander zal dien morgen de Hoogmis celebrecren, terwijl er des avonds feest is in het Patronaatsge- bouw, waarvoor een feestcommissie is gevormd. Bewaarschool. Zaterdagmiddag en avond werd een tentoonstelling ge houden van hetgeen de leerlingen der Gem .-Bewaarschool in dit eerste jaar van het bestaan der school hebben vervaardigd. De drie leerloknlen wa ren geheel gevuld met allerhande werk van de kleinen. Vriendelijk rondgeleid door het hoofd, Mej. Woerlee. hebben wij alles bezichtigd. Eu bewondert, want het is alleraardigst wat de klei nen onder de bekwame leiding der onderwijzeressen weten te maken. Ileel wat belangstellenden hebben de ten toonstelling dan ook bezichtigd en ieder was er verrast over. Ook uit het onderwijzend personeel van an dere scholen kwamen velen 'n kijkje nemen. 1 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. M. Harigering, direc teur van het post- en telegraafkantoor, alhier, bij de postadministratie in dienst trad. IJMUIDEN. Schaakclub. Dezer dagen hield de „IJmuider Schaakclub" onder voorzitter schap van den heer H. Sant haar eerste jaarvergadering. Blijkens het opgewekte jaarverslag van den secretaris, den heer Roelse, kan men met voldoening op het eerste vereenigingsjaar terugzien. De speelavonden werden steeds druk door de leden bezocht, terwijl gebleken is dal da «lubleden reeds zoozeer in het spel gevorderd zijn, dat men, blijkens de reeds bereikte resultaten het met ge rustheid tegen eenige clubs uit den om trek kan opnemen. De bescheiden van den penningmees ter, werden in handen gesteld eener con- tröle-commissie, waarvan de heeren Baar- da en Scholten deel uitmaakten, welke tot decharge van dezen functionairès ad viseerden. Waar de rekening van den pen ningmeester over het afgeloopen jaar met een batig saldo sloot, worden con tributie en inleggeld van het vorig jaar gehandhaafd. Zoo geschiedde het ook met den speelavond, die wederom op 'Woens dagavond gesteld werd. Verder werden nog eenige punten van huishoudelijken aard behandeld en wer den maatregelen in het belang der pro paganda overwogen. Aangehouden Op verzoek der Haagsche politie is hier aangehouden en naar Den Haag overgebracht A. B. R., alhier, wegens zware mishandeling, al daar gepleaegd. Burgerlijke Stand. Getrouwd: W. P. II. Oskam en J. Holleman. Geboren; d. van T. DaimDragtsma. d. van M. Warmerdam—De Groot. d. van M. A. K. LommerseBrink man. d. van H. J. van Saass Zwaaneveld. z. van M. van de Reep De Jong. Overleden: M. Th. Voskuijl vr. D6 j. M. Bouwmeester m. 23 j. P. M. Schipper vr. 4 m. Kerkbouw, Aan den heer J. v. d. Bosch aannemer alhier is als laagste inschrijver voor de som van f 12684 op gedragen het bouwen eener kerk voor de Chr. Ger. Gemeen to alhier. Het ge bouw wordt gevestigd op de tuinen der •N.V. van Meerbeek en Co. Electrificatie. Dezer dagen werd den heer Joh. Seysener, aannemer der Transformatorengebouwtjes voor de N.V. Electriciteitsbedrijf alhier, verzocht het werk aan den Hoftuin te staken. Dit geschiedde door de heer Meijer te Haarlem,- een der erven van -de schen kers van het Hof. Het zal ons benieu wen of deze recht heeft dit tebevelen, daar B. en W. toch wel zullen geweten hebben wat ze deden, en deze gebouw tjes, toch zeker dienen ten algemeenen riutte. Het zou inmiddels jammer zijn Als een en ander een proces tengevolge had, waardoor het werk der electrifiea- tio - werd vertraagd. Waterleiding, De waterleiding der woningen van „Goed Wonen" is in wer king gesteld. Een groot genot voor de bewoners dezer 80 huizen. Clandestine Jeneverstokerij.H. al hier, had in den Weerlanerpolder een schuur in huur. Hij hield- daar var kens en kookte er veevoer. Het blijkt dat daar ook graan werd aangevoerd, waaruit jenever gedistilleerd werd. Egel hoogst strafbaar feit. Er schijnen ver raders werkzaam te zijn geweest, althans te Amsterdam - scheen de politie gewaar- Bchuwd; Zelfs r-on -afgesproken zijn, wan- n'eër jften' de. zaak ;,in werking" kon overvallen. Gisteren nu arriveerden een viertal commiezen uit Amsterdam, die met medewerking van hun collega's al hier een inval deden. Inbeslagname van ketel, kuipen, pijpen en slangen volgde. Dit muisje zal wel een leelijk staartje hebben. lï. K. Bibliotheek. Onze mooie Room he Bibliotheek wordt weer ge opend. Dank zij do goede zorgen der Eerw. Zusters en die van den heer J. van Lierop Jzn., ziet er alles weer keurig en welverzorgd, nieuwgekaft en friseh uit. Er is een catalogus die res pect afdwingt. Maandag, Woensdag en Vrijdag van 3-6 uur kan men de boeken halen. Wij zijn overtuigd dat er door velen weer een ruim gebruik van zal worden gemaakt en kunnen de Roomsch Katholieken Boekenrij niet genoeg aan bevelen. Zangwedstrijd. In den grooten Zangwedstrijd voor Mannen- en Ge mengde Koren, uitgeschreven door liet Utrcelilsch Mannenkoor Euterpe", ter herdenking van haar 25-jarig be staan, behaalde gisteren onze plaat selijke vereeniging „Spaarndam's Ge mengd Koor" pi de derde afdeeling. waaraan niet minder dan 16 vereeni- gingen deelnamen, met algemcene stemmen den eersten prijs, zijnde een Zilveren medaille, plus f 100. terwijl aan haren directeur, den lieer J. Boo- da, uit Haarlem, met 4 legen 1 stem eveneens een prijs werd toegekend. Als verplicht nummer moest worden uitgevoerd „Morgen" v. F. J_ Roeske; als vrij nummer „Lentezang", even eens van F. J. Roeske. Als juryleden traden op de heeren Ant. Averkamp, te Utrecht; L. U Keereweer, Olivier Koop, Fend. J. Roeske en Alpli. Vran- ken, allen te Amsterdam. Voorwaar een mooi succes, zoowel voor den directeur als voor de zang vereeniging. die het laatste half jaar drie prijzen wist te behalen. Onze gelukwenschen Eenige ingezetenen van Jangijzen vaart hebben het plan opgevat, om te trachten tot oprichting te komen van ©en vèt'eeniging „Koninginnedag'. Zij hebben daarvoor een oproep gedaan tot een openbare vergadering, welke gehouden zal worden op Dinsdag 4 Oct. e.k., in „Klein Stationskoffiehuis"; Raadsvergadering. Vrijdagavond le half acht verga-derde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den heer C. A Zwager, wethouder. De burgemeester had bericht gezonden dat hij door omstandig heden verhinderd was de vergadering te presideeren. Alfe leden zijn present. De notulen worden ongewijzigd vastge steld, nadat* de heer Eyking verklaard beeft, dat wat de verslaggever van De Kennemer schreef betreffende een door spr. gewekt incident een absolute leugen Ia Aontereenvolgens benoemt ae Raaa tot voorziening in onderscheidene vacatures de heeren Kammeijèr en Brantjes in de commissie van toezicht op de landerijen; De heeren Buizing en Eijking in de commissie voor de bedrijven; de heeren Deegenaar en J. v. Zulphen in de commissie van advies voor de werk- 1 o o sheid sve rzek e ring Tot leeraar aan de avondnijverheids- sdhool benoemt de Raad in de vacature- MiddeHÏoek den beer Heijkoop van Vel- scn. Vastgesteld wordt de verordening rege lende het vervolgonderwijs. Als 'personeel worden aangewezen de damps' A. Smit, G. B. v. Lingen, Plantinga en A, Hoogcarsped en de heeren Zuidema en Hofman. Zonder nadere bespreking wordt het on twe pp,- ver o rdeni ng ve r v o Igo nde r wijs vastgesteld. Even vlot gaat het mei de vaststelling der verorderfing wijziging en aanvulling reglement Burg. Armbestuur B. en W. adviseeren -den Raad toe te staan de door het bestuur tot instandhou ding van de Christelijke school gevraagde Ibenoodigde gelden voor de stichting van een bijzondere lagere school aan de Ko ningstraat no. 40. Tevens wordt den Raad voorgelegd een schrijven van de socialistische raadsleden C. Huis, P. J. v. Helden en K. Tijssen, waarbij deze heeren verzoeken, alvorens óver te gaan tot het verleenen van die gelden, over te gaan tot vaststelling van den bouw eener opcn'b. sclhool. De Voorz. wijst er op dat dit schrijven geen eigenlijk verband houdt met de aan vrage der gelden voor de bijz. lagere school. De heer v. Helden zoekt bet verband in het feit, dat ajs deze gelden gevoteerd worden, er van den bouw der openbare lagere school niets komt, omdat er dan zeker geen geld meer is. De Voorz. heeft den heer v. Helden uit laten spreken, maar kan geen verdere dis cussie over dit onderwerp toelaten, 't Is de laatste dag van den wettelijken ter mijn. Binnen drie maanden immers moet de Raad over zuitk een aanvrage beslissen. Het adres nu werd 1 Juli ingediend. Wei. gert de Raad, dan mag dit zijn als er de Wettelijk voorgeschreven gronden yoor bestaan. Die gronden zijn er edhter niet. ]>-- kan de Raad met weigeren. (W.ordt vervolgd.) DE GROOTE BOSCH- EN HEIDE BRAND ONDER OIRSCHOT. Omtrent den "rooten bosch- en hei debrand onder de gemeenten Best en Olrschot, ontleenen we nog aan het „Eindh. Dgbl." Achter het gehucht Acht ten Westen der nieuwe brug over het Wilhelmina- kanaal, schijnt de brand te zijn ont staan. In een reusachtige groote boog met een straal van mogelijk 2000 M. heeft het vuur zich voortgeplant naar het rijwielpad EindhovenOirschot. Hoewel aan blüsschen niet viel te den ken, dient een saluut gebracht te wor den aan dè onve'rmoeidé pogingen der Brigade van de Kon. Marechaussée te Eindhoven, die we onder leiding van hun luitenant en commandant Staals aantroffen op de meest bedreigde en gevaar opleverende punten en die, zonder verdere hulp hoegenaamd alles hebben getracht om in de richting Eindhoven verder onheil te voorkomen. Na een tamelijk vermoeiden tocht, het vuur verplichtte ons dikwijls tot een grooten omweg, bereikten we den uitgestrekten vuurpoel aan het rijwiel pad naar Oirschot, circa 300 meter bo ven den nieuwen steenen duiker aan de ontginning. Tot hiertoe beperkt bestond er aan vankelijk weinig gevaar voor uitbrei ding van de linkerzijde van het rijwiel pad in de richting van de Oerlesche hut. We hadden echter buiten den waard ge rekend. Te circa 5 uur hoorden we in de richting Oirschot, rechts van het pad, een geluid als van het razen van een trein'en door den verstikkenden rook dringende vonden het vuur daar, alles vernielend, in een perceel ongeveer 15-jarige mast met daarachter een onafzienbare rij z.g. uitslagers. In een oogwenk sloeg het vuur over naar de andere zijde en was het aan beide kan ten een vuurzee. Typisch was het hoe weinig nieuws gierigen we van de richting Oirschot aantroffen, hoewel voor de eigendom men onder die gemeente toch het meest gevaar te duchten was. Men scheen 't over 't algemeen roe rend eens te zijn met een landbouwer die op onze vraag daaromtrent laco niek ten antwoord gaf„Laot 't mèr braanden, 't du get alle daog en 't schaoit niks." Maar toen diezelfde boer zag, dat het vuur over het rijwielpad was heen geslagen, begon hij een toontje lager te zingen en was hij zelfs een oogenblik beducht geweest voor zijn eigen hut, die echter ver buiten gevaar was. De brand woedt nog voort. Naar de „Voss. Zeitung" meldt, is door den Amslerdamschen speculant Da niël Duim een bedrog van millioenen te Weenen gepleegd. De volgende bijzonderheden over deze sensatie makende zaak wordt aan de „Tel." uit Berlijn geseind: Een jaar ge leden vestigde Daniël Duim zich te W ee nen. Behalve aan den juweelenhandel wijdde hij zich aan beurszaken en begon ver volgens met een goederenhandel. Op aan beveling van een groo'.e Ber'ijnsehe firma die borg voor hem bleef voor een be drag van vijfhonderd millioen kronen, kreeg hij zeer hoogo credieten en spoedig bleef ook de Union-bank te Weenen borg voor hem. Op de beurs werd hij toegelaten, nadat hij een borgtocht van half millioen kronen, gestort had. liij niela zich voornamelijk bezig met den deviezenvrhoop in Hollandsche gul dens en Fransche francs. Zijn specula ties mislukten evenwel, waardoor hij aan merkelijke verliezen leed. Vrijdagavond werd door een der ban ken, die voor 12 millioen kronen door hem was benadeeld, een aanklacht inge diend. Duim' bad chèque in Hollandsche guldens op Amsterdam aangeboden en da tegenwaarde uitbetaald gekregen. In Am sterdam bleek later, dat er geen dekking voor dit bedrag was. Duim leefde te Weenen op zeer grooten voet en hij had zich nog kort geleden een Amerikaanschen auto voor 10 mil lioen kronen aangeschaft. Hij is g vlucht. Zijn vlucht wekt groot opzien en zal voor de geldmarkt in Weenpn niet zon der gevolgen blijven. Voor zijn vlucht heeft hij het laatste gedeelte van zijn tegoed.ten bedrage van eenige inillippnen kronen bij de Ver- keersbank, opgenomen. Waar hij zich heen begeven heeft, is onbekend. Do politie heeft onmiddellijk krachtige maatregelen genomen om den vluchteling te achterhalen. Een juiste .schatting der verliezen ka» nog niet worden opgemaakt Volgens de laatste berichten bedragen de vorderingen van He Anglo-Bank 120 millioen kro nen, van de Verkeersbank 400 millioen kronen, van de Bankverein 100 mil lioen kronen, do firma Breifach 20 mil lioen, het bankhuis Biedermann 30 mil lioen, de Neue Wiener Bank 100 mil lioen, de Bodencreditanstalt 8 it 10 mil lioen kronen. Een particulier bankhuis, dat met Duim in relatie stond, moet met (meer dan 150 millioen kronen in hei bankroet betrokken zijn. De aanklacht is ook gericht tegen da vrouw van Duim. 9000 METER HOOG. Men meldt uit Scesterberg Te Soesterberg is door den sergeant- vliegenier met Bakkenis een poging gewaagd om 't wereldhoogterecord vooi vliegtuigen te verbeteren en tevens mei behulp van instrumenten 'de tempera tuur en hoedanigheid van de lucht voor 't Meteorologisch Instituut te de Bilt op te nemen om zoodoen e aan het luchtvaartverkeer (het ci- vièle) route voorspellingen te geven. Onder gelukwenschen was Bakkenis in zijn fokkerjager geklommen na zijn motor even beproefd te hebben en de verzegelde barograven aan boord genomen te hebben had hij zijn zuur stofmasker voorgedaan en was toen met een korte start het luchtruim ingeschoten, alwaar hij zich spiralen- de aan de oogen had onttrekken. Ook het geronk van den motor was weldra niet meer te hooren. Toen begon het wachten. Onderwijl zorgde een vliegtuig dat steeds betere landingen poogde te maken voor eeni ge 'afleiding. Eindelijk na verloop van plm. ees uur klonk het,,Daar is Te". Waarlijk, een klein stipje dat snel graoter werd en. zich spoedig als Qer vliegtuig kenbaar maakte, vertoonde zich hoog in de lucht. Bij het neerspiralen schitterden de vleugels in het licht der ondergaande zon als electrische schijnwerpers. Weldra hoorde men het gegier van lucht door de spandraden. Eindelijk nog een paar honderd meter. Sterk traverseerende kwam het toe stel op het landingsterrein met groo te snelheid aanglijden. Na een mooie landing komt het toe stel naar de hangars rollen. De menigte loopt het tegemoet. Mechaniciens grijpen de vleugels en houden het toestel in zijn vaart tegen. Na de kranen gesloten te hebb«n richt de vlieger zich op en klimt uit het toestel. Zijn wangen zijn blauw oogleden fel rood. 't Was bitter kou, boven geweestIk. zal de tienduizend wel niet gehaald hebben, 'k Ken hem niet boven de 90.00 uitkri'gen. Moto' liep goed, zuurstofapparaat ook, maai de ijlheid der lucht was vandaag bij zonder laag, reeds op 8000 me ter merk te ik het al". Allen waren nieuwsgierig wat de controlebarograaf aan zou wijzen. Dr. Kannegieter opende de onver zegelde, de verzegelde werden door deskundigen meegenomen. Met een hulpinstrumentje werd op genomen op welke hoogte het toestel geweest was, plm. 9000. De vlieger, die nog klappertandde in zijn beerenkleeding, zcide„Ik vermoedde het wel, mijn hoogtemeter gaf die hoogte ook aan, maar bij her haalde pogingen om te Stijgen bleef mijn meter die hoogte aanwijzen, 'k Vermoedde dat mijn meter geblok keerd werd". De diagram vertoonde een regel matig oploopende streep en op zijn hoogste punt een gedurende plm. 20 minuten lange vlucht op een ra ce- zelfde hoogte van plm. 9000 meter De eerste officieele vlucht was be vredigend geslaagd. De commandant, kapitein Harden- berg wenschte sergeant Bakk-nis sue ces in zijn volgende beproevingen. De diagrammen, welke uit de ver zegelde barograven komen, zullen la ter bekend gemaakt worden, om pre cies aan te geven hoeveel mater e: nog aan de verbetering van het we reldrecord ontbreken. Dus onze driekleur (te?enwoordig zijn alle militairen toestellen voorzier van de nationale kleden) kampt niet alleen op roei- en voetbalgebied, doch wordt ook hoog de lucht meegevoerd om daar de eerste' plaats te verwerven. Moge succes niet uitblijven. Men sein tons; Het dorp Berg—Ambacht bij Gouda staat in brand. De Goudsche brandweer snelt ter hulp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2