ELCK WAT WILS. BINNENLAND SPORT EN SPEL tien KOFFHR 6EH. BUITEKL. SERiSHTEN. ALLES GEDAAN EN NIETS ONGEDAAN GELATEN. VROUWEN OP DE CAND1DA- TEN-LIJST, BINNENLANDSBH NIEUWS. VERKEER EN POSTERIJEN. Stephan Fnedrich, de vroegere Hongaarsche minister president, die een staatsgreep in West-Hongarije beraamt UIT ONZE OOST. KUNST EN KENNIS. Uit boek en blad. De Etigelsdie dame met f 30.000 speldegeld. Tegen spoorwegongelukken. „ïET VERSCHIL. eeN VAU Eb Wanneer mijnheer en wanneer mevrouw op reis gaat. Petit PiU'iïien verlangd dat geheel Op- pri'-Siieziü bij Duiteehland zal blijven en in parti:uliere gesprekken te kennen gegeven dat aanneming van de Sforza- Iijn tot den val van het kabinet-Wirth zou leiden. VALSOHE MUNTERS. Sinds ee.iige weken waavn in Parijs vrij veel vals-he biljetten van 20 frs. in omloop, model eerste uitgilde, op geel achtig papier. De politie stelde oen onderzoek in en ontdekte te Vigneux (Seine en Oise) een werkplaats van vaLelie municrs. Een der leden v—1 -1 ui' gegrepen; deze gaf inlichting n medeplichtigen, die op één j gepakt werden. In d .1, i wig-kir he te Berlijn ia Zaterdag ce.i golsdien tp'e Migheid ge houden, gevrij 1 aan de nagedachtenis van de een iraicsafg: vaardigden Trimhorn, Burlage, Hitze en Erzoerger. De cen- trirm? groep van don Rijksdag en dén Pruisi eken Landdag waren voltallig aanwezig, eveneens rijkskanselier Wirth, minister-president Stege rw aid en talrijke leden van de Beïersehe Volkspartij. Te Hamburg skiken de typografen wegens een loong eliil, zoodat er gis- torenochtend géén kranten zijn versohe nen. De burgerlijke bladen geven geza menlijk een krantje uit met het voor naamste nieuws. Een inzameling op Cuba voor de Duitsche kinderen heeft 1,828,000 mark opgebracht. De kellnersdaking is te Eerlijn vrij wel algemeen. Waar het personeel Zon dag werken wilde werd het soms met geweld uit de lokalen verdreven. De vreemd dingen hebben veel ongemak van 't feit dat ook het personeel van de sta- tionsrestaurants slaakt. In het hotel Tier- gartenbof hebben stakers gisteren ven eters en deuren kapot geslagen. Het dorp Losheim in het district MaJmêdy dat oorspronkelijk aan België was toegestaan doch door de grenseom- mis ie aan Duitscoland werd toegekend is Zondag aan de Duitsche autoriteiten overgedragen. Wolff meldt, dat de inwo ners overgelukkig waren met hun bevrij ding uit vreemde heerschappij. De eerste trein met bijen niet minder dan 24 wagens -- is Zaterdag uit Vinnhorst bij Ilannover naar .Frank rijk ve:trokken. Binnen enkele dagen zul len nog zes van zulke treinen de bijen transporteeren, die volgens verdrag Duits: hland Frankrijk meet teruggeven. De gewezen Koning van Wurtem- berg is Zondagmorgen in den ouderdom van 73 jaar overleden. Bij liet aftreden van het Kabinei-Mac- kay in 1891 was groote verkoeling lus- sehen de partijen der rechterzijde inge treden. In geprikkelde stemming ging men de verkiezing tegemoet. Verontwaardigd klaagde Dr. Schaep- man: „Van beide zijden heeft men alles gedaan en niets ongedaan gelaten, wat de gestaakte samenwerking tot een be sliste scheming en scheiding maken kon." Dc uitslag liet zich bevroeden: de rech terzijde kreeg geducht klop en een tijd perk volgde, waarin de coalitioband slechts flauwelijk werkte. Het werd een periode, die voor de Christelijke partijen tot de meest lustelooze en minst verheffende behoort. Met vruchteloosheid was het pogen, tot behartiging van velerlei Christelijke be langen, geslagen en betere toestand trad eerst in, toen de vrienden van weleer el kaar opnieuw vonden. Zal d)e historie hier geen leermeesteres rijn? vraagt nu de antf-rev. „Rotterdam mer''. „Weer worden stemmen vernomen, die eenzijdig eigen specifieke wemschen en beginselen dermate op den voorgrond stel len, dal de herinnering aan Sohaepmam's „alles gedaan en niets ongedaan gelaten" wederom oprijst. Behoede ons de overdenking van het geen na 1891 geschiedde, voor de voort- woekering van dit kwaad." 't Is altijd moeilijk ais er twee of drie partijen in 't geding zijn, uit te maken, waar de „ruzie" om het zoo eens 1e noemen precies begonnen is. Maar als we zien, wat de Katholieken zooal heb ben opgeofferd, dan mogen we wel zeg gen. dat de schuld van eventaeele ver wijdering zeker niet bij hen zou liggen. Zij hebben juist „alles gedaan" om de eenheid te bewaren en „niets ongedaan Ie talen" om den vredte te herstellen, zoo die eventjes dreigde verstoord te worden. Of dit ook van beide andere partijen gezegd kan worden, weten we niet pre cies. Wel, dat althans één orgaan van een dier partijen blijkbaar een vreemde reputatie op dit punt heeft. We behoeven wel niet te zeggen, welk orgaan dat is. Onder het opschrift „de Vrouw" schrijft de Gelderlander" o.m.: Fr is een kalegorie van vrouwen, voor de vertegenwoordiging geschikt en daar toe als aangewezen. Het behoeft niet eens opnieuw gezegd, dat de vrouw aparte kwab teilen bezit, waarvan ook het open bare leven kan profile eren en dat er din gen zijn, die het best door de vrouw kunnen behartigd en bevorderd worden. Het heeft dus geen zin de vrouwen uit te sluiten, maar wel om ze uit te zoeken. Er moet gezocht naar geschikte vrouwen en als ze er niet zijn, home men met een lijst van enkele mannen. Men hale vrou wen niet uil haar sfeer om haar zelf en ons allen een reeks van teleurstellingen te berokkenen en voege vooral geen vrouwen nan de lijsten loe voor die rek lame of de modernigheid. Ons volk zal geschikte vrouwen mei graagte kiezen, maar on- of balfgesohikie uitlachen. Wil men mei vrouwelijke kandidaten succes hebben, dan moeten, deze min of meer uitblinken, zoo dat hel katholieke kiezers korps, hetwelk als regel de vrouw elders wensoht dan in openbare lichamen, voor de gestelde kandidaten net overtuiging een uilzondering maakt. En zegl: deze vrouw is als geroepen en aangewezen. OUD-MINISTER TREUB OVER DE VALUTA-KWESTIE. De Temps" bevat een interview van Jean Herbette met mr. Treub, die zich te Genève bevindt voor de vergadering van den Volkenbond. De heer Treub zeide o.m., dat de Vol kenbond opgericht is om oorlogen te voorkomen. Maar de ervaring leert, dat de feitelijke grond van alle moderne oor logen een economisch conflict is. Hoe zal men den vrede kunnen handhaven wan neer de economische belangen van de verschillende volkeren aan elkaar tegen overgesteld bleven, zooals men tegen woordig in Europa ziet? De economische verwarring, die op het oogenblik in Europa bestaat, teekent zich af in de verhouding der valuta. Daaronder lijden de landen met een lioo- ge avaarde van hun munteenheid niet minder dan die met met een lage. In Holland wordt men zeer gehinderd door het feit dat de hooge stand van den gul den de arbeidslöonen te hoog en de pro ductie te duur maakt. De Nederlandsche handelsbalans zoo zeide de heer Treub vertoont een passief, dat ik schat op i'A milliard gulden per jaar. Zéér hoog geschat leveren de inkomsten uit het bui tenland die niet voortkomen uit feitelij ken uitvoer (dividenden, vracht, enz.) per jaar hoogstens een milliard gulden op. Er blijft dus in totaal een tekort van een half milliard, waarbij komt, dat fabrieken en scheepswerven zonder bestellingen zit ten. Hoeveel rijkdommen een natie ook vergaard moge hebben, een dergelijk re giem kan het op den duur niet volhouden. Daarom, zoo betoogde de heer Treub, hebben wij er evengoed als de Franschen, belang bij, le komen tot stabiliseering van de valuta. Alle maatregelen, die men daarvoor echter tegenwoordig wel neemt, lijken hem verkeerd, zoo wel wanneer een land met lage valuta de zoogenaamde luxe-invoeren verbiedt, als wanneer een tand met hooge valuta invoerrechten heft onder het voorwendsel, de eigen industrie te moeten beschermen. Het eerste lokt represailles uit. het tweede verhindert de daling van prijzen in de 'landen met hoo ge muntwaarde. De heer Treub keurt daarom alle na tionale of internationale dwangmaatrege len af. Ook is h.ij tegen inflatie. Welis waar profileert de Duitsche industrie er thans zeer van dat het Duitsche papier geld zich zoo vermenigvuldigt en zoo zeer in -waarde vermindert, want zoodoen de kan niemand met haar concurreeren, maar het ontwaken zal onaangenaam zijn en dan zal men van methode moeten ver anderen. Men merke echler op, zoo besloot de heer Treub, dat wanneer een land met buitengewoon gedeprecieerde munteen heid z-jn goedkoope waar op de buiten- landsche. markt gooit, het een wapen maakt van zijn eigen financieele moeilijk heden en van de verarming van zijn werk lieden en emp'ioyé's. Het is een nood- druftscoaemrentie. die het zijn mededin gers aandoet Daaraan ziet men, hoe moeilijk liet probleem op te tossen is. Men kan het niet regelen tegen eenig land om. Alle 'landen zijn in zekeren zin solidair. Hte is door het begrip van deze solidariteit in breeder kring bekend te maken, en nader te besludeeren, dat de Volkenbond groote diensten kan bewij zen. Een ongezonde toestand. Men schrijft uit de provincie Groningen, dat de gemeenten meest met groole voorra den geklopte keien zitten, waarmede ze geen weg weten, terwijl ze de komende maanden weder arbeiders door middel van keikloppen aan den slag moet helpen Het Rijk en de provincie die groote voorraden van dezen steenslag noodig hebben voor wegenonderfioud, betrekken deze echter geklopt en al uit Duitsöhland. De Duitschv arbeiders worden dus aan werk geholpen, de eigen arbeiders niet. Verschillende gemeentebesturen hebben zich daarom lot Rijk en provincie ge wend om hierin verandering te brengen. De bezuiniging bij de Post. Naar aanleiding van de voorgenomen bezuini ging bij de Posterijen, verspreidt de Cenlr. Ned. Amblenaarsbond een manifest,waar in voorspeld wordt dat le Amsterdam deze bezuiniging o.a. tot de volgende mis standen zal leiden: le. dat de bediening der loketien voor de uilbetaling der postwissels en de uit reiking der aangeleekende stukken in de drukke morgenuren aanzienlijk is -ver slechterd; r 2ê. dat de bestelling var de Pakketpost de pakketten uren later in bet bezit van geadresseerden brengt dan voor korten tijd het geval was; 3é. dat de lichting der bijbussen belast is met de expeditie der depêches van de bijkantoren, waarvan vertraging in de ver zending der correspondentie 't gevolg is; 4e. dat zelfs aan de expresse-bestel l'11'" der Pakketten, die na 9 uur n.m. aanko men, niet wordt voldaan, omdat deze in de gewone eerste bestelling worden opge nomen; 5e. dat er een besteldienst dreigt le wor den ingevoerd, die in zich zelf niet den waarborg biedt voor een tijdige bezorging der correspondentie In het manifest wordt vermeld, dat 261 hulphesfellers ten gevolge der maatrege ONZE GEZANT TE WASHINGTON. Onze nieuwe gezant te Washington, mr. J. 0. A. Everwijn, arriveerde 17 September per ss. „Noordam", te New York. Hij werd verwelkomd, naar het „Hbld". meldt, door vertegenwoordigers van het gezantschap en van het consu laat-generaal. In den namiddag hield de heer Bverwijn een min of meer officieele receptie in het Ritz Qarlton Hotel, ten einde kennis te maken met enkele leden der Nederlandsche kolonie. Onder de aan wezigen waren de heeren dr. J. Hubrecht, gezantschapssecretaris: D. J. Steyn Par- vé, consul-generaalD. Luden, vice-con sul; Verschuur, voorzitter, en Scheuer- man, secretaris van „Eendracht maakt Macht"; ds. Jonkbloet, van de Ver. voor Nederlandsche immigranten; W. van Doorn, N. G. Luykx, L. Wittert van Hoogland, G. Schilperoort, 0. van der Hoeven, dr. A. J. Barnouw, dr. N. Van Aken, van de Nederlandsche Kamer van KoophandelSurie, van de Hollandsche Club; Gebhardt van het Nederlandsch Verbond; G. van Amringe, advocaat en J. Muurling, van het Ned. Ind. Inlich tingenbureau. De heer Everwijn hield 'n korte ro le, waarin hij o.a. mededeelde hoe bij gelegenheid van zijn afscheids- audiëntie de Koningin hem nadrukke lijk had verzocht den Nederlanders in de V. S. de verzekering te geven van (haar groote waardeering voor de Nederland sche beweging in de nieuwe wereld. CONGRES VOOR SOCIALE VERZE KERING. De Vereeniging van Raden van Arbeid heeft een congres voor sociale verze kering bijeengeroepen, dat op 11 en 12 October a.s, in het gebouw van de Jaar beurs te Utrecht zal plaats hebben. Referaten zijn uitgebracht door de hee ren J. W. E. Duys over: Het overheids orgaan in de sociale verzekering; mr.. L. G. Kortenhorst en dr. F. E. (Post humus over: Het recht van zelfdoen bij de uitvoering der sociale verzekering mr. V, H. Rutgers over: Eenheid of verscheidenheid van orgaan bij de so ciale verzekering; mr. H. W. Groene- veld over: Verscheidenheid van organen van uitvoering der sociale verzekering dr. P. 71. van Eden en E. Kupers over: Medische zorg en voorzorgmevr. 0. PosthuisSmit over: Moederschapszorg, en mej. mr. Frida Katz over hetzelfde onderwerpprof. J. D. J. Aengenent over: Rijkskindertoeslagfonds, en mevr. BoissevainPijnappel over: Bijzondere kinderzoi'g en Rijkskindertoeslagfonds. De congresleiding bestaat uit mr. P. J. M. Aalberse, eere-voorzitter, mr. Wi. H. M. Werker, voorzitter, jhr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland en T. S. Ges- linga, ondervoorzitters. NIEUWE KAMERLEDEN. Maandag zijn benoemd verklaard tot le den van de Tweede Kamer der Staten- Generaal: in de vacature, ontstaan door dien de heer L. F. J. M. Baron van ten op sraat zijn of zulten worden gezet. - Voorst tot Voorst zijne benoeming ter ver vanging van mr. .T. B. L. C. C. Baron dc Wijkersloofh de Weerdestijn niet heeft aangenomen: dc heer H. Th. Hoogveld, burgemeester van Wehl; en in de vacature ontstaan doordien de heer L. M. Hermans ontslag heeft genomen: de heer II. J. van Braambeek te Zutphen. GEBREK AAN LUST OM NAAR lNDIë TE GAAN. In een onderhoud, dat een vertegenwoor diger van Anela dezer dagen met den af getreden gouverneur-generaal van Indie had; sprak deze zijn leedwezen uit over het gebrek aan lust onder de Nederlan ders om naar Indië te gaan. De heer v. Limburg Stirum zeide o.m. dat de toeloop van artsen, ingenieurs, ju risten, onderwijzers beslist onvoldoende is Het ware een uiterst bedenkelijk feit, als onze iandgenoolen niet in staat of bereid bleken, te voldoen aan de toenemende be hoefte van Indië. Nederland moet bereid zijn, z'n beste zonen daarvoor al le struin. Het uitvoerrecht op petroleum. Het Haagscbe Aneta-kantoor had naar aanlei ding van de desbetreffende beursgerucblen ook Aneta's hoofdkantoor te Weltevreden verzocht inlichtingen in te winnen inzake de uitvoerrechten op petroleum in ant woord waarop het volgende antwoord werd ontvangen: De Indische Regeering over weegt inderdaad vervanging van uitvoer rechten op petroleum. '61 DE WINKELSLUITING. De eerste Nederlandsche Vereeniging van chocolaterie-winkeliers „De Cacao- plant" zal zich in verband mei den toe stand waarin de komende wetgeving op de winkelsluiting den kleinen winkelier dreigt te plaatsen, gaan wijden aan de ver krijging van zooveel mogelijke vrijheid voor de chocolaterie-winkeliers. Men zal de regeering dringend vragen om 't werktijdenbesluit voor winkels en de ontworpen winkelsluitingswet op te schorten, voorts om eventueel het plaatse lijk afwijken bij gemeentelijke verordening op een betere basis te krijgen dan het nu bijvoorbeeld te 's-Gravenhage in de ge meentelijke verordening geschiedt waar door voor vele menschen steeds moeilijk heden mét de politie ontstaan. HET NEDERLANDSCHE KREDIET AAN DUITSCHLAND. Men meldt uit Frankfort a. d- Main aan de „N. R. Ct.": De couranten bevatten den laatsten lijd herhaaldelijk berichten over mogelijke veranderingen in de bekende Duitsdh-Ne- dcrlandsclic k redie to vereen k oms 1We hadden daarom met een der Duitsche di recteuren der Treuhandgeseilschaft over de kredietovereenkomst een onderhoud. Hem was van een wijziging niets bekend; hij schreef de geruchten toe aan pogingen van Duitsclhen kant om het ongebruikte deel van het levensmiddelenkrediet ten bedrage van ongeveer 30 millioen voor andere doeleinden dan den aankoop van levensmiddelen vrij te maken. Deze pogingen zijn mislukt. Van het krediet was betrekkeijik weinig gebruik gemaakt, waarschijnlijk aangezien wissels bij de Duitsche banken zoo gemakkelijk verkrijg baar zijn. Niettemin is het standpunt, dat de Duitsche industrie inneemt, onverstan dig, aangezien de kosten bij de Treuhand- gesellschaft ongeveer 1% pet. geringer zijn, Eén bezwaar was echter de lange tijd, welke Nederland telkens noodig had om het geld ter beschikking te stellen. Na de aanvraag van de TreuihiandgeseU- schaft verliepen vaak tien dagen, alvorens laatstgenoemde over het gdd kon beschik ken. Deze bureaucratische gang bemoeilijkt de zaken. Den laatsten tijd schijnt de in dustrie echler meer geneigd om van het kre-diet gebruik te maken. DE ACTIE BIJ DE SPOORWEGEN. Naar uit Welleveden wordt gemeld, heeft het bestuur van de Staatsspoor een circulaire tot het personeel gericht, waar in wordt uiteengezet, dat er thans geen enkel motief tot staking bestaat. Wanneer het werk neergelegd -wordt, zullen de sla- kers niet-eervol ontslagen worden en het recht verliezen op reeds verkregen voor- deelen. Wij ontvingen, van de N.V. De U.K. Boekcentrale te Amsterdam de vut gende herdrukken der uitmuntends brochures van Th. Famules (Patel Th. Bensdorp Css.R. zaliger gedacht tenis), die wij met aandrang om I lezers, geloof sgenooten en niet-geloof gen ooien, Ier lezing aanbevelen: OODLOOCÏIENA AHSWIJSHEltf of eenige gewone opmerking en tegen het Godsbes taart .antwoordt door Th. Fa nuf us, 5de verbeterde druk. IS HET BESTAAN VAN GOÏ W ETEN SCHAPPELIJK Z KER? De klaarblijkelijkheid van Gods bestaan op bevatte Jij toe wijze aangetoond, doof Th. l'anvi'i: Sste verbeterd» druk. Wat bedoelen wij ate we zeg gen CHRISTUS IS GOD, doof Th. Famulus, 2de druk. Inhoud van Tijdschriften: SINT FRANCISCUS, Oct. 1923 De Heilige aller Standen. Blijvend# Indrukken. De Zalige Josephine IA' roux. Sticht Studiebeurzen. In vloed der Derde Orde in de Parochiri De Apostel der Heidenen. Een voudige Geloofsverdedigers. Een dankbetuiging. Uit onze Missie vafl. Zuid-C hansi. Seraphijnsche Kronie1 Overledenen. SINT ANTONIUS, Oct. 1921; Een. waar kind van Sint FranciscuS Jezus' Prediking in Galalea. Mali' tairisme Oorlog Dienstweigering- Revolutie-Herinneringen. 't Strain gericht over Babyion. Boekbesprö* king- Uit onze Missie van Bra zilië. Uit onze Missie van Z.-Chans'- Missie-Actie. .Missie-Kroniek. Verkregen en Gevraagde Gunsten. VOETBAL. Op het R.K. Parochiaal Sportter rein aan de Esselaan te Lisse had Zondagmiddag een vriendschappelijk^ ontmoeting plaats tusschen de R. Kt voetbalclub L.F.C. T en de „Vetera nen" vroegere lede 1 "an de bestaand# Voetbal vereeniging „L.V.V." De bel langstelling was gewoonweg enorm. EO geen wonder. Vaai te voren was men reeds overtuigd een mooien wedstrijd te zien. L.F.C toch heeft zich gel-et op den korten tijd van training, aar dig in het voetbalspel ontwikkeld ler-j wijl de vroegere L.V.V.'ers zeer ker niét minder een waardige tegen partij vormen. L.F.C. kwam uit me' de volgende opstelling. P. Kortekaas. J. Beijk J. Reijk Gz. «'lugt. .T -, Zxvet P. v.d. Maat, H v.d V A. v. Rooijen, S. Burschman W. Burschmnn, J. .Wassenaar. W. der Linden» Te 3 uur fluit scheidsrechter Mul der de beide elftallen in 't veld. L.F.CJ wint den toss en speelt eerst met de zon achter zich. Dadelijk na den af trap gaat L.F.C. tot den aahval overt doch na eenige woi-steling welen dö Vetea-anen het spel te verplaatsen. Af spoedig ontstaat voor het L.F C.-doéf een penalty, welke v. d. Berg (Veter.) met een hard schot tracht te stoppen, doch naast schiet. Een corner bij het Veteranen-doel v. d. Linden prachttj voorgezet, weet Wassenaar magnifi in te schieten, zoo-dat L.F.C. de lei en vrouw 2 dienst- slager; poelier; koten- melk- dokter; enz. joden; baas; boe;r HUWiELIJKSOVERPE INZING. Meneer X denkt aan trouwen, maar ziet na bovenstaand droombeeld van zijn plannen af. Er was een En-mlscbe dame, die haar man aanklaagde, om-dat hij 'naar veel te weiu';: spddegeld gaf naar haar zin. Ze ha-d letterlijk niels om aan te trek ken, zei ze; ze kon dit niet, ze kon dat niet, ze kon heelerraa! niet meedoen. Ts dat zoo? vroeg de rechter den man. En de goede tobbes antwoord-dc: ik geef ze toch 30.000 per jaar. Nou, maar dat is zeker en stellig vol doende, meende de rechter, om een vrouw van stand in slaat te stel'len. „iels aan le trekken", ja, om alle billijke ver langens te bevredigen. Er is over deze rechterlijke verklaring in de hooge dameskringen een kreet van verontwaardiging opgegaan. De rechter leek Wel krankzinnig, hij wist er niets van zeiden ze. In uameskranten is 'n felle veldtocht te gen zoo'n droogstoppel van 'n rechter ge opend. Wat weet hij van dure haark'leu- ringen, van nog duurdere haarwerken, enz. De rechter meende dat een dame zich voor 9500 's jaars wel behoorlijk kor, kleeden. Het lijkt er niet naar. Niet als „dame" ten minste. Weet ge wat een Londenscbe rtame meent noodig te hebben? Er is er eene, die b.v. niet minder dan 43 handtasch- ies heeft. Met minder kan ze het abso luut niet doen, zegt ze. Ër zijn taschjes voor iedere gelegenheid, voor élken tijd van den dag en voor ieder soort van toilet. Het zijn kostbare taschjes, die er uitzien als e-en nieuw optdekte bloem. De dame draagt er haar sigarettenkoker in en het lucifersdoosje, en het visitekaar- .ten-etui en het beursje enz. Het nieuwste onder de tasschen zün die van veeren. Het zijn brokaten tasschen, waar wui vende struisveerpluimen op zijn aange bracht. Deze vederen zijn zoo groot, dat de niet-nauwiettende ohm-erker nauwe lijks kan bemerken, of het een taschje of een geopende waaier is. Ze kosten van 3000 tot wgt men er voor wil geven F.n als men er dan 43 heeft Inderdaad 30,000 9pcL4e.grt-d is wei wat heel weinig. Naar de onderrindiog geleerd lreeft worden bij treinbotsingen de wagons vaak opgelicht en in elkaar geschoven waardoor gewoonlijk de meeste slachtof fers vallen. Om dit in elkaar schuiven nu zooveel mogelijk te voorkomen, worden volgens de „Engineer" alle nieuwe rijtuigen van de Great Central Railway van een inrich ling hiertegen voorzien, welke bestaat uit een versterkt stootwerk en bovendien uit een getande balk, aan de wagens aange bracht: .die het oplichten moet tegengaan. Ron-d den vierkanten bufferstempel is als koker een reservebuffer aangebracht. De normole buffer heeft een slag van 120 m.M. en kan een dnuik van 5 toa opnemen; eerst als deze buffer geheel is ingedrukt, komt de reservebuffer in wer king, die een druk van 15 ton kan opne men, terwijl de beide buffers dan nog een slag van 25 m.M. maken. De totale slag is dus 145 m.M. bij een sloot van 20 ton per buffer of 40 ton per rij!11.'"- Wanneer nu een stoot van meer dan 4° to,n optreedt, worden eerst alle buffers geheel ingedrukt, daarna breken de Ke- vestiginigsbouteu der bu-fferinrichtm-g of, die van indraaiingen voorzien zijn. Nu hebben de wagens nog bovendien een ge tande balk, waarvan de tanden bij totale indrukking van den normalen buffer nog op geringen afstand van elkaar staan (toch die bij de laatste 25 m.M. indrukking van den reservebuffer in elkaar grijpen; bij dc totale hxlrukking sluiten ze geheel m elkaar. Breken nu dé bouten, dan wordt de rest der stootkracht nog gebroken door de stevige balken, die 66 c.M. hoog en 33 c.M. breed zijn en 35 c.M. uitste ken, terwijl door de tanden tevens de neiging tot opwippen wordt onderdrukt. Ai zal déze inrichting bij sommige he vige botsingen vermoedelijk niet geheel afdoende zijn, spreekt het wet vanzelf, dat zij de noodlottige uitwerking in zeer belangrijke mate zal tegengaan. De ver dere bou-w van de rijtuigen is ook zeer versterkt. AL TE VLEIEND. Rechter. Dien diefstal hebt gij mot eene geraffineerde slimheid bewerkstel ligd. Beschuldigde. Toe, meneer, geen vleierij t DE STOTTERAAR. De waard van een dorpsherberg: Ja, mijnheer. We hebben hier in 'l dorp een honderdjarige. En zie hier zijn kletn-zoon of ben je z'n achter-kleinzoon, Krelis? Kr disAchter-achler-achter-achter- ahh Bezoeker: Kom. kom! Dat is onmo gelijk. Waard (vertrouwelijk)Neen, mijn heer! Hij liegt niet. Hij stottert alleen een beetje' EEN NIEUW VAK. Aan ©en der groote handelskantoren te Rotterdam wilde verleden week een onzer kennissen de straatdeur binnela gaan, teen hij werd aangehouden door een allerarmzaligst gekleed straatslijper. De man zei: U rookt een goede sigaar meneer. Nou, wat zou dat F Meneer mag niet rooken daar bin nen. Ziet u dat bordje maar; „Ver boden te rooken." Ein/, Als u me 2 centen geeft, zal ik uw sigaar aanhouden, tot u er weer uit komt. SCHOOLJONGENS-HUMOR. Sam had van z'n moeder kamerarrest gekregen. Daar hij op school ook niet van de braafsten was en herhaaldelijk straf kreeg voor zijn omkijken, dacht hij zijn lijd niet beter te kunnen besteden dan met maar vast duizend regels in voorraad te maken: „Ik mag niet om kijken". Den volgenden morgen op school ko mend vervalt Sam direct weer in zijn oude fout. Na reeds tweemaal door den meester verboden te zijn, roept deze woedend: „Sam, je maakt vijfhonderd regels: ,Ik mag niet omkijken". Met een oolijk gezicht treedt Sam nu naar voren, tast in z'n zak en zegt: ,Hier, j meneer, heb u terug van een briefje van duizend?" EEN PROEF OP DE SOM. Waren de portretten van Mej. Dor- blad goed gelijkend? Dat zal wel het geval geweest zijn. Ze heeft althans geweigerd ze van den photograaf aan te nemen. NAÏEF. Mama is bezig kleine Betsy een atlas uit te leggen. „Kijk, zegt ze, dat zijn bergen, en dat is eene rivier en dat een meer en die kleine roode stipjes zijn steden en dorpen." „En, vraagt Bet sy, op de lengte- en breedtegraden wij zende, „dan zijn dit zeker de telenhnnn- draden, moe?" HET VERHOOR. Mijnheer (die op aandrang van me vrouw eindelijk besluit de meid eens on der handen te nemen). Het spijt mij te hooren, Mie, dat je zoo zorgeloos bent en dat mijne vrouw verplicht is je elk oogenblik te benorren. Mie. Och gut, mijnheer, stoor je daar maar niet aan. Het kan mij heelemaal niets schelen hoor. VERKEERD BEGREPEN. Een buitenman kwam te, logeeren bij een bev.riend echtpaar in de stad. Hij bleef echler langer dan de familie wensch- te en deze zeide hem op zekeren dag Denk je niet, mijn waarde, dat je vrouw en kinderen naar je verlangen? scheid, ik zal dadelijk schrijven of ze 00K komen. Daar zeg je zoo wat, was 't W* zeg ARISTOCRATISCH. Arte. „Het is me aangenaam, n t# kunnen berichten, mevrouw, dat ik uW0 kleine zal kunnen vaccineeren van ee® gezond kind, namelijk van Mevrou* Roemer." Baronos. „O neen, dokter, dat kan i" onmogelijk permitteeren: wij wenschen^V* geenerlei (opzicht inthniteiten met familie did'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6