ingezonden. SCHOTEN. LEIDEN. ASSENDELFT. BEVERWIJK. CASTRICUM. VELSEN. IJMUIDEN. NOORD WIJK. HILLEGOM. EGMQND-BINNEN. WARMOND, SASSENHEIM. SANTPOORT. ZILK. HAARLEMMERLIEDE. SPAARNDAM. UITGEEST. VELSEN. WARMOND. BLOEMENDAAL. VELSEROORD. ZANDVOORT. De staking in de Amsterdam- sche haven ken wij u aan 't patronaat uw zegen te geven, opdat het een alleszins volmaakt patronaat moge worden. De ZeerEerw. Heer pastoor daarna het woord verkrijgende, zeide, dat her hem een groote vreugde was, dat ook in deze parochie een patronaat is opgericht. In onze omgeving, en vooral in groote- pa rochies zien we ze in grooten bloei. Vroeger, zegt Z.Eerw. zijn ook hier po gingen in het werk gesteld, om een pa tronaat te stichten, en andere heeren ka pelaans hebben niet onverdienstelijk werk verricht, maar het was niet blijvend. Z.Eerw. was dan ook zeer verheugd, toen hij hoorde dat kapelaan Nieuwenhuizen hier als kapelaan zou komen, omdat deze op het gebied van Patronaten rijn spo ren reeds verdiend heeft, wat o.a. ook wel bleek, toen kapelaan Nieuwenhuizen le Hillegom door de beide heeren pas toors was gehuldigd voor zijn groot werk in Hillegom. Mijn eerste woord tot onzen nieuwen kapelaan, zegt Z.Eerw. was een welkom, maar mijn tweede was: ..Nu krijgen wij hier ook een bloeiend jongens- en meis jes-patronaat," en waarlijk, vervolgt Z.Eerw. het is hem gelukt in slechts en kele weken een groot aantal meisjes en jongens bijeen te krijgen, en er zullen spoedig meerderen volgen. Z.Eerw. zeide verheugd te zijn, dat zoo vele dames en heeren den Directeur wil den steunen in zijn moeilijk werk. daar,, aldus Z.Eerw. een patronaat minstens even nuttig is als een goede Roomsche school, omdat hier de kinderen gevormd moeten worden voor hun latere leven. Gaarne wil Z.Eerw. zijn zegen geven aan dit schoone werk, en Z.Eerw. twijfelt niet, of, onder de hoede van St. Bavo den patroon onzer Kerk. en de H. Agnes zal het patronaat in bloei toenemen. Ook de H. Maagd Maria zal vandaag, op den feestdag van den H. Rozenkrans van uit den hemel op ons wenk nederzien. Met blijden moed nu aan den arbeid. U, dames en heeren wacht een zware taak, maar de jongens en meisjes zullen spoedig bseffen da tdit werk hun later ten goede zal komen, dit besef zal uw loon zijn.. Met den wensch dat het patronaat in grvolcn bloei zou toenemen, tot vreugde voor God, opende de Zeereerw. Heer Pas toor de patronaten. Kapelaan Nieuwenhuizen brengt dan nog eenige woorden van dank aan den ZeerEerw. Heer Pastoor en onderstreept nog even dat vooral het werk moet uit gaan van de dames en heeren. Het lee- kenapostolaat is het schoonste in de nogen van God, zegt Z.Eerw., welnu, hier is een arbeidsveld, want deze jeugd is de kern der toekomstige Maatschappij. Met vollen moed, besloot Z.Eerw., met Gods hulp en onder de bescherming van St. Bavo en St. Agnes zullen wij werken voor „Vorstin en Land" maar vooral „Voor God en Kerk". Onder gejuich der kinderen deelt de directeur mede, dat een gift van den Zeereerw. heer Pastoor hem in de gele genheid stelt, elk *n reep chocolade te ge ven. Daarna trokken de jongens met de heeren en de meisjes met de dames naar aparte zalen, om een aanvang te maken met verschillende spelen. Om 6 uur gingen allen gezamenlijk naar het Lof. 1 De stichting van het Patronaat is wel schitterend tot stand gekomen. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het ixamen Hoofdacte mej. P. C. Wezel, alhier. Tijdens de 3 October-viering is uit een in den Rijnsburgersingel te Leiden liggen de woonschuit van J. T. V., terwijl hij met zijn draaimolen op het Schuttersveld stond, een kistje gestolen met f 4000. R.K. Geitenfokvereeniging. Onder veel belangstelling hield onze R.K. Geitenfok vereeniging haar jaarlijksche keuring op bet terrein achter het Patronaatsgebouw-. Onder de belangstellenden merkten wij ook op den Z.Eerw. heer Pasoor Bots, den Wekerw. heer Ruigewaard als advi seur en onzen R. K. Wethouder den heer H. Veenboer. De jury werd gevormd door de heeren P. Clement en J. v. Noord van Lisse. De verschillende geldprijzen werden sis volgt toegekend: Ongehoornde melk- geiten ie prijs KI. Rijkhof; 2e prijs J. Schouten; 3e en tweede 2e prijs Jan KI. (Vrouwe. „Gehoornde melkgeiten: le prijs Jb. JTambadh. Jonge ongehoornde geiten: le prijs C. Gaal. 2e prijs H. Koning. Jonge geh-oomde geiten le prijs J HeiJ- ncn; 2e pr. Jb, Ja. Betjes. De tentoonstelling en de keuring liep vlot van stapel, dank zij de goede rege ling door den voorzitter, den heer C. J. Dekker, en diens medebestuurders, ge troffen. Het gaat hier crescendo met ae cultuur der werkmanskoe. Hulde aan de Voormannen. Ter navolging. Door aankoop is de heer J. J. v. d. Laan eigenaar geworden van 'een besten stamboekstier genaamd Antje Gerber. Het dier is afkomstig van een der bekendste veefokkers uit Friesland. Dat voorbeeld verdient in het belang van den (veestapel navolging. N. R. S. De heer W. Noom (de eerste uit het Noord-Einde) heeft zich laten ln- srihrijven als lid van het Nederl. Rundvee Stamboek. Hij heeft vier koeien laten in schrijven, waarvan er twee zijn goedge keurd. n.l. Trien en Anna C VI. Dat ook dit voorbeeld worde nagevolgd. Kindsheid. Indien ooit, dan l>eleven we thans een lijd van stoere actie voor de Missie. Een ieder voelt, een ieder werkt voor de Missie, maar een ieder doet het op de hean meest geëigende wijze. Zelfs de kinderen blijven niet achterwege, want in duizendtallen hebben zij zich aangeslo ten bij de internationale Kinder-Missiever- eeniging, bij het Genootschap der H. Kindsheid. Dit Genootschap heeft ten doel door kleine aalmoezen en gebeden der 'aangesloten kinderen de Missionarissen ,van alle heidensdhe landen in staat te stellen, de verlaten, verweesde en vrijge kochte kinderen te verzorgen en ze allen christelijk op te voet-en in weeshuizen of yrome huisgezinnen. Het Is een schoon Apostolaat van kin deren voor kinderen, ter liefde van het Goddelijk Kind. Zeer veel kinderen uit onze parochie gijn reeds in de H. Kindsheid ingesdhrc ven, maar omdat toet ons ten zeerste spijt, dat niet al onze kleinen deel uitmaken van dat Genootschap, terwijl toch het doel zoo schiterend is en de middelen zoo weinig bezwarend één Weesge- groeje per dag en een V, cent per week, wat is dat? zullen deze week eenige dames de parochie rondgaan om de kin deren. die nog niet in de H. Kindsheid zijn ingeschreven, in dat Genootschap op te nemen, indien de ouders zulks toe staan. Alleen kinderen beneden 12 jaar kunnen volledig lid zijn. Boven de 12 jaar tot aan 21 jaar kan men slechts toege voegd lid zijn. De geestelijke voordcelen, welke de kinderen krachlens het lidmaat schap v. d. Genootschap v. d. H. Kinds heid bekomen, zijn zeer groot Oudersavond. Maandagavond waren velo ouders van patronaatskinderen in de groote zaal der K.S.A. bijeen om te luisteren naar de rede van den Wel- eerw. heer Kareis, daartie door 't bestuur geïnviteerd. De geestelijkheid van Beverwijk en omgeving gaf door haar gewaardeerde aanwezigheid blijk barer belangstelling in het werk der patronaten. Dezer nut en noolzakelijkheid werden door den gewijden spreker van den avond op zeer bevattelijke wijze uiteengezet aan do hand van de factoren godsdienstonder wijs en maatschappelijke deugden. Het was een leerzame rede, waarvoor de WelEerw. heer v. Houten, directeur, den spreker van harte dank zeide. Hanzedag. Donderdag 13 October a.s. wordt te Beverwijk een Hanzedag gehouden voor het distriet Kennemcr- land. Het program luidt als volgt: Te 3 uur plechtig Lof met toespraak door den ZeerEerw. heer Adviseur der Federatie in de St. Agathakerk. Te 3.30 eerste vergadering. Sprekers de heeren W. Boon Jzn. en Ckr. M. J ansen. Te 7 uur feestvergadering. Spreker de heer von Freytag Drabbe, lid van den Amsterdamschen Gemeenteraad. Mu ziek en specialiteitengezelschar». De vergaderingen worden alle gehou den in het gebouw dei' lv.S.A., Peper straat, alhier. Kicsvereeniging. Verleden week ver gaderde <le plaatselijke R. K. Kiesveree- niging. In hoofdzaak was deze vergade ring belegd' voor de kiesgerechtigden voor bet Hoogheemraadschap Noor-d'-Hol- landsch Noorderkwartier. De heer Burger, burgemeester van Ha- rencarspel was overgekomen ten einde 'n uiteenzetting te geven van het reglement voor dat waterschap. In een uitvoerig betoog zetle hij uiteen waarom dat waterschap was opgericht en welke bepalingen daarvoor in het le ven geroepen zijn. Op zich zelf een droge stof, doch de heer Burger wist den aanwezigen, ruim honderd1, het op een mander te verteilen, dat ieder gaarne luisterde. Van het stellen van vragen werd een ruim gebruik gemaakt. Na eenige bespreking werden de can- didaten door het Rijkskieskringbestuur genoemd, overgenomen en als afgevaar digden naar <Je vergadering te Alkmaar benoemd de heeren Louter en Spaans-en. Met een dankwoord aan den spreker en de aanwezigen sloot de voorzitter op ge bruikelijke wijze de vergadering. K. S. A. Maandagavond vergader de het plaatselijk Gomité voor de K. S. A. in de zaal van de Erven van Ben- them. Deze vergadering was belegd voor de tot slandbrenging van de reorgani satie. Aanwezig waren de besturen der meeste Katholieke vereenigingen. Na opening op de gebruikelijke wijze, werd door den voorzitter gewezen op de twee belangijke punten welke dezen avond zouden worden behandeld, n.l. de reorganisatie en de vaststelling van het winlerprogramma. Hierna zette de WelEerw. 'heer Hu- bers, geestel. adviseur, uiteen, wat de K. S. A. bedoelt en waarom deze organisatie moet worden tot stand gebracht. Vervolgens werd'en de statuten, zooals deze door het hoofdbestuur waren toege zonden, vastgesteld. Het bestaande bestuur werd bij accla matie herkozen. In de vacature van mei. Mus werd be noemd mevr. Nijsen, die deze benoeming aannam. Daarna werd het winterprogram be sproken, hetwelk bevat: volksonderwijs en volk son wikkeling (gedacht is aan het geven van eenige voorstellingen met lichtbeelden), boekhoudcursus en derge lijke, terwijl een spreker van naam zal worden uitgenoodigd om een spreekbeurt te vervullen. De geanimeerde vergadering werd hierna op de gebruikelijke wijze gesloten. Sport. Zondag speelde Q. S. V. II tegen V. V. U. van Uitgeest op het terrein aan den Bakkumrweg alhier en won met 4i. Het 3e elftal, alhoewel kranig spel leverende, moest haar meerdere erkennen in K. V. V. III, die een overwinning boekte van 3O. Perendiefstal. Een der avonden van de vorige wee'k werd in een tuin alhier een boom van zijn peren ontdaan. Wat de dieven daaraan hebben is niet te begrijpen want het zijn stoofperen. Ben streng onderzoek wordt ingesteld. Te hopen is dat deze dieven, die stelen om rumoer te kunnen maken in het meest stille gedeelte van ons dorp, spoe dig gepakt worden. Gemeenteraad. Het Oentraal Stom bureau heeft gistermorgen in do vaca ture Dr. Heslinga tot lid van den Ge meenteraad gekozen verklaard de heer Ant. Peek te IJmuiden. Verplaatsing. De kommies-verifica teur bij de Directe Belastingen, invoer rechten en aocijnzen K. Jonger ling is van hier naar Haarlem verplaatst. Verstekeling. Met het Zondag al hier van Newcastle aangekomen Eng. stoomschip „Harloch" werd een stow away aangebracht, een Britsch-Indiër, die zich op dit schip had verstoken. De politie alhier heeft hem aangehouden en waarschijnlijk zal hij met hetzelfde schip weer naar Engeland teruggaan. Een oplichtersgeschiedenis. Men zal zich nog herinneren hoe in 't afgeloopen seizoen de firma Driessen werd opge licht. Thans is men 't stelletje op 't spoor. Een Duitscher, in gezelschap van een vrouw, kocht bij de firma Dr. voorwerpen ter waarde van f1480. Ter voldoening van dit bedrag werd een chèque af gegeven op de Incassobank te Amster dam, geteekend door een derden per soon, Lower, die door bij de bank een klein bedrag te deponeeren een chèque- boekje machtig was geworden. Toen de chèque werd aangeboden werd betaling natuurlijk geweigerd, daar de ondertcekenaar niet in deposito-rekening stond. De commissaris van politie liet van een en ander onmiddellijk foto's ver vaardigen en zond deze naar verschil lende plaatsen. Intusschen zette het stelletje hun op- lichterswerk in andere plaatsen voort. In Amsterdam werd een chèque afgege ven op een z.g.n. Duitsche bank, die in 't geheel niet bestond, doch waarna uit Berlijn door de heeren zelf, bericht werd gezonden: „Chèque wordt betaald, crediet meer dan voldoende". Spoedig bleek dat de bank in werke lijkheid niet bestond, 't Stelletje is ten slotte door de Berlijnsche politie gearre steerd en als zij in Duitschland, waar zij ook nog wat te verrekenen hebben, hebben uitgeboet, zal uideyering worden gevraagd. St. Bcnedictus. Zondagmiddag ver gaderde in café „Flora" alhier, de afd. Hillegom en Omstreken van den Ned. R. K. Bond van P. T. T. personeel „St. Petrus". De voorzitter de heer J. Heemskerk opende met den Chr. groet en heette allen welkom. Hierna memoreerde de voorzitter het vertrek van den Eerw. adviseur kapelaan Nieuwenhuizen, bracht Hem, van uit deze vergadering dank vcor de goede raadgevingen welke de afd. zoo dikwijls van den Eerw. mode rator mochten ontvangen en wenschte' Hem Gods besten zegen over zijn stoere werkkracht en zijn nieuwe standplaats. Vervolgens besprak de voorzitter de actie welke gevoerd is door den 0. B. [P. T. T. en „St. Petrus", in verband met Ide geschreven artikelen zooals: „Het doel heiligt de middelen", ofwel: „Mag een R. K. lid zijn van esn neutrale vakver- eeniging" P Inderdaad hiermede bracht spr. een wcord van hulde aan pastoor Verhoeven van Ossenissen, die ia deze een groote propagandist voor „St. Petrus" was. Hierna werden de notulen gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Dan werd verslag uitgebracht door de veri ficateurs, waarna de voorzitter deze hee ren dank zegde en den penningmeester den heer J. G. van Velzendonk dank bracht, voor zijn accuraat beheer. Voorts deek'e de voorzitter mede, dat door hem en den secretaris met de pro paganda begonnen is en dat binnenkort enkele plaatsen in den omtrek zullen be zocht worden, teneinde het, of nog ge heel niet of neutraal georganiseerd per soneel in onze afdeeling trachten te krijgen. Hierna wordt het vaanielfonds be sproken. De heer van Lierop lid van de vaandelcommissie lieht een en ander breedvoerig toe, waarna tenslotte de heer Reijgersberg van Abbenes op zich nam, om in enkele kloosters van Eerw. Zus ters prijsopgaaf voor de vervaardiging van een vaandel te vragen. Hierna zal dan getracht worden van de leden een renteloos voorschot te krijgen, ten einde in de kosten te voorzien. Na een rondvraag van huishoudelijken aard werd deze zeer geanimeerde ver- gaderiing gesloten met den Chr. groet. Geslaagd. Voor het diploma praktijk Boekhouden voor de vereeniging van Handelswetenschappen slaagden de (heeren A. Steenvoorden en G. Th. Brouwer, bel den alhier. Wegversperring. Aan de Hoofdstraat, even voorbij de Havembrug, hebben de vrachtrijders des morgens de gemakke lijke gewoonte, hun wagens zoo ongeveer midden op de straat te plaatsen. Door de bakkerij van den heer van Houweningen is de Hoofdstraat daar toch reeds niet breed, voeg daarbij het verkeer met de Haven, het gaan naar de St. Josephkenk en school, het drukke auto-verkeer enz., dan zal ieder overtuigd zijn dat meer toe" zicht der politie daar meer dan gebie dend noodig is. Een strop. Daar in den zomer het licht in de protesiantsche kerk niet ge bruikt wordt, was sinds enkele maanden de stand van den electriciteitsmeter niet opgenomen. Toen nu dezer dagen een avondoefening gehouden werd, bleek er iels te haperen. Het onderzoek maakte uit, dat er een gebrelk in de binnenleiding bestond, waardoor de stroom geregeld circuleerde. De meter wees zoodoende een verbruik aan van 144 kilowatt. Het kerkbestuur wordt nu voor dezen ver loren stroom aansprakelijk gesteld. Hun naam opgehouden. De Ker- mis-Zondag, -|'e eigenlijk geen kermisdag is, is over het algemeen rustig verloopen. Van het békende katknuppelen werd druk gebruik gemaakt. Alleen hebben de beruchte Heemskertkers hun reputatie weer opgehouden. In een café werden enkele flesschen consumptie ontvreemd. Het gevolg was, dat eenige dier heeren kennis maakten met de ruimte voor gra tis logies. Natuurlijk is ook proces-ver baal opgemaakt. Prijsbiljarten. Voor het prijsbiljar- ten in café Apeldoorn haddien zich ver schillende deelnemers opgegeven. Er werd met veel animo gespeld. C. Apel doorn behaalde dien xsten prijs, benevens de premie; de tweede en derde prijs wer den behaald door G. Ter voort en Th. Swart. Voetbal. De voetbalwedstrijd, Zon dag op 't S.M.C.-iterrein gehouden, waar van gisteren reeds verslag gegeven, heeft in totaal opgebracht 110. De ontmoeting met de Haarlemmers is voor toeschouwers, als voor voetbal lers merkbaar een zeer aangename ge weest, wat kan afgeleid worden, uit het feit, dat toen de 2e elftallen met gelijk spel eindigden en het voorstel kwam Haarlem's Geel-Zwart de medaille toe te kennen, met a'lgemeene stemmen S3£.C. en een luid hoera voor Geel-Zwart van het publiek deze sportieve handeling werd goedgekeurd. Zouden de Geel-Zwarten dit een sympathieke daad durven noemen, ze hebben hem aan hun eigen tot het hoogst opgevoerde sportiviteit te danken. Het publiek hier is zeer gevoe lig voor zulk een spel als Geel-Zwart en S. M. C. hier gaven. Wij willen hier nog even melding maken van een klein incidentje dat zich tijdens het spel der 2e elftallen afspeelde. Iemand van elders had zich achter de krijtlijnen neergevleid, zijn hoedije van stroo naast zich. 't Was warm ook. De bal komt hoog uit de lucht, en legt zich juist op den bodem van den hoed, die eenige centimeters kwam te zakken, ge woon Hollandsch, totaal vernield werd. De eigenaar der hoed greep den bal en wenschte die niet af te geven voor hij een nieuwen hoed daarvoor in de plaats had, anders verkocht hij de ba! en kocht daar voor een nieuwen hoed. Het op die eene plek saamgestroomde publiek vermaakte zich met het geval, doch de bal bleef hij weigeren over te geven. Te overtuigen dat het risico van 'hel bedrijf was, was niet mogelijk, ^knokken" had niemand zin in, en zou ook niet gegaan hebben omdat ieder teveel schik in het geval had. Eindelijk kwam het jongmensch er toe te verklaren, dat dit schijnbare geringe verlies werkelijk niet door hem gedragen kon worden, en voor hem en zijn thuis bijna een financieele ramp beteekende. 0, a's 't 'm dat is! Maar je moet niet dwingen. Hier heb je de mijne, 't Seizoen is toch temet afgeloopen. En meteen, was het niet koele hoofd van den belangstel lenden vreemdeling, gedekt met den hoed van een S.M.C.-er. Hoed (de gekwetste) en bal vlogen bei de het luchtruim in en de debatten wer den met een reuzen hoera gesloten. Benoemd. Onze dorpsgenoot, de heer W. Warnaar, werd door H. M. de Koningin benoemd tot plaatsvervangend lid van den Hoogen Raad van Arbeid. Burgert. Stand. Geboren: Francisca dochter van A. van den Burg en H. P. Brama Willem Nicolaas Jacobus, z. v. G. Vreeken en T. Haster Petrus Ar noldus, zoon van C. Kipping en M. C. Noordermeer. Ongeval. Maandag j.l. brak op den Bred-erodevveg de as van een met manu facturen geladen rijtuig. De koetsier, bet ongeval bemerkende, haastte zich van den bok te springen en het paard lot staan te brengen. Na 't rijtuig aan den kant gewerkt te hebben, zorgde de dorps smid voor de noodige herstelling. Voor den vervoerder een heel oponthoud. Schietwedstrijd. Van den op Zater dag I October gehouden schietwedstrijd der Burgerwacht alhier was de uitslag als volgt ie prijs J. Ruigrok Jaczn, 2e prijs L. Meiland. 3e nriis W. Nederstigl. 4e prijs M. Meiland. 5e prijs J. Sp rok kelenburg. De wedstrijd werd begunstigd door zeer mooi weer, er werd dan ook goed ge schoten. Na afloop werden de prijzen door den commandant, den heer R. Heir- man, met een toepasselijk woordje aan de winnaars uitgereikt. Maandag, 3 October begon het vervolg onderwijs op de R.-K. scthool alhier met 15 leerlingen. Het wondt eiken avond', behalve Vrijdags gegeven van 68 n.m. De aan den Raad ter voorloopige vaststelling aangeboden gemeente rekening 1920 bedraagt in ontvangst ge woon f 217.603,901/21 buitengewoon i 156.276,77 totaal f 373.880,67)1/2 en in uitgaaf gewoon f 223.614,94 en buiten- gew. f 166.761,181/2. totaal f 380.376,12i/2 sluitende alzoo met een nadeelig saldo voor gewoon van f 6011,031/2 en voor buitengewoon f 484,411/2. totaal verlies f 6495.45. In verband met de ongesteldheid van den heer L. J. Vallentgoed, ge meente-ontvanger alhier, is als diens ver vervanger aangewezen de heer L. Vlas veld, le ambtenaar ter secretarie. Aanstaanden Donderdag, 's avonds 8 uur zal er eene algemeene ledenver gadering worden gehouden van den R. K. Kring, in het Vereenigingsgebouw van do Mol. Agenda: belangrijke mede- deeling; bespreking ontwerp-reglement; verkiezing van een definitief bestuur bespreking contributie1'effing; rondvraag. Na aflcop, zoo mogelijk nog voordrachten. Komt dus allen op ter vergadering; nie mand blijve weg. V. V. U. In een goed gespeelden •wcJ'Sitijd wist onze voetbalclub V. V. U. 1, de zege te behalen met 41 tegen Q. S. C. II, van Wormer. Vaandelwijding. In de Donderdag avond half acht in het Gezellengebouw te bomden vergadering, wordt 't nieuwe vaandel van de R K. Bouwvakarbeiders plechtig ingewijd. De vrijgestelde van den Bond houdt daarna een redevoering. R- K. Herhalingsondenvwijs. Door bijzondere omstandigheden (riekte) be ginnen de lessen van genoemd onderwijs Donderdag a.s. half 7 in de R. K. school. BR NAAST1 In het stukje „Br niet naast!" in ons nummer van gisteren kamen vete, waar onder hindertijike drukfouten voor. Wij zullen ze niet alle verbeteren, dodh vol staan met deze enkele dut het voorlaatste woord van het stukje moet luiden: ^ge drag", inplaats van „gezag." De „Staats Grt." bevat de statuten van de Warmoinidsche Wijkverpleging, geves tigd te Warmond De „Staats Crt." beval de statuien van de voetbaivereeniging „Hillegom", geves tigd te Btoamendaal. De „Staats Grt." beval de statuten van de R.-K. Ver. het Kruisverbond onder- Patronaat van den H. Antonius, gevestigd te Veiserooixl. De „Staats Crt." bevat de statuten van de Gymnastiekvereeniging „Oefening Staalt Spieren", gevestigd alhier. TREINPERSONEEL. Maandag 3 October had te Utrecht een druk bezochte vergadering van in „St. Raphael" georganiseerd Treinpersoneel plaats. De vergade-ring nam scherp stelling le gen de beweringen voorkomende in een motie, aangenomen in eene vergadering van treinpersoneel der socialistische orga nisatie. De volgende motie werd aangenomen: Het treinpersoneel georganiseerd in den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphael" in vergade ring bijeen op 3 October te Utrecht. betreurt de afwijzende beslissing der Directie inzake de indeeling der arbs.- remmer in schaal II; besluit deze actie echter voort le zet ten, totdat bevrediging voor de remmers verkregen zal zijn; stelt vast. dat hel feit. dat bij de tegen woordige loonregeling geen belere plaats voor het treinpersoneel verkregen is, te wijten is aan het niet eensgezind optre den van het personeel, weïk eensgezind optreden door de N. V. ten eenenmale is verijdeld; ontkent, dat de belangen van hel trein personeel zouden geschaad zijn door „1c lage eischen van ,.St. Raphael," P. C. 13. en N. B., aangezien door deze combinatie hoogere loonen voor het treinpersoneel waren voorgesteld dan de door de N. V;. stelt voile vertrouwen in de ielding der organisatie en in onze vertegenwoordi gers in den loonraad en roept het R. K. Treinpersoneel op tot aansluiting bij „St. Raphael." De slaking in de Amsterdams he haven heeft zich Dinsdag uitgebreid. liet werk ligt zoo goed als stil, bekalvo bij enkele groote maatschappijen, als de „Neder land," de „Kon. Ned. Stoomboot Mij." en den Kyon. Lloyd, waar door vast personeel en ook door enkele arbeiders gewerkt wordt. Het aanlal stakers bedraagt, naar schatting 2000, meest losse arbeiders. Dinsdag is weer niet „gestempeld" bij de H. A. R. Een uiteenzetting van de Sch eep - 'vaartver eeniging. Hot bestuur der Scheepvaartvereeni- ging deelde mede, dat in 1920 aan work- loosheidsuitkeering betaald werd een be drag van f 257842.— en in 1921 tot 17 September (37 weken) een bedrag van f 442224. De Scheepvaartverceniging kan met het betalen van deze uitkeeringen niet meer doorgaan, omdat de fondsen daartoe ont breken, en het is in dit verband dat de bekende regeling gemaakt werd, en waarvan de grondslag is, dat de Schoep- vaartvereeniging zal betalen de eerste f 4000.per week, het Rijk en de Ge meente elk 25 pOt. van het meerdere, terwijl door de vaste arbeiders ten hoog ste de helft en door de losse arbeiders hoogstens het totaal van de driemaande- lijksche gratificatie beschikbaar zou wor den gesteld. Deze regeling is aanvaard door de werkgevers, door het Rijk en de Ge meente en door de arbeidersorganisaties met uitzondering van de Federatie. Aan de organisaties is destijds medegedeeld dat voor het geval deze regeling niet aanvaard zou worden, de Scheepvaart- vereeniging ongaarne, doch noodge dwongen, tot een groot ontslag uit de H. A. R. zou moeten overgaan. Dinsdagmorgen verzamelde zioh voor de Scheepvaartvereeniging een groot aantal arbeiders. Drie hunner werden binnenge laten en ontvingen de mededoeling dat de Scheepvaartvereeniging alleen bereid is langs organisetorischen weg met de' werklieden te spreken, dat er geen kwes tie van kan zijn dat het ingenomen stand punt verandord werd. De drie arbeiders deelden daarop mede, dat het hun be kend was dat er alleen organisatorisch onderhandeld zou kunnen worden, doch dat zij nu slechts de mededeeling kwa men brengen dat de arbeiders zich zul len verzetten tegen deze z.g. „loondief- stal" en dat dit de eerste phase van een komenden strijd zal zijn. Hierop zijn de arbeiders afgetrokken. Op de vraag wat nu de loop van za ken zal zijn, werd door de Scheepvaart vereeniging medegedeeld, dat, nu op dezo manier de op billijke gronden geschapen regeling verworpen is, zij over zal moeten gaan tot het noodzakelijke ontslag van ruim 500 werklieden, geheel als conse quentie van het optreden der stakende arbeiders. De lijsten dezer 500 lieden worden opgemaakt en het zal uitsluitend aan de houding der arbeiders te wijten zijn dat de billijk ingevoerde regeling schipbreuk lijdt. De Scheepvaartvereeni ging kan in deze geen andere houding aannemen. De 500 ontslagen arbeiders zullen dit te wijten hebben aan het op treden van enkelo hunner collega's. Ten slotte deelde inen nog mede, dat de regeling ook daarom niet onbillijk is omdat de gekeele gratificatie niet aan getast wordt; zoodra de arbeid in do haven eenigszins opleeft, hetgeen juist nu de laatste weken het geval bleek te zijn, zal slechts een zeer gering ge deelte daarvan noodig zijn. De regeling is door de Rotterdamsche «arbeiders geheel aanvaard en de ar beiders aldaar blijken een ruimere kijk op het arbeidersbelang te hobben dan hun Amsterdamsche collega'? De gages der «selied&L Dinsdag is bij de monstering van zee lieden door de directies der Schoepvaart- Maatschappijen aangekondigd, dat de gra tificatie van f 15.per maand niet meer zal worden uitbetaald, doch do vaste gages van f 145.per maand ge handhaafd blijven. Alleen de „Christe lijke'' vakvereenigingeu hebben zich met deze voorwaarden vereenigd, doch de Mo derne en federatieve vakbonden niet. Niettemin hebben de zeelieden zonder protest gemonsterd en daarmede toe gestemd in de inhouding der maande- lijksche gratificatie. Noch de Federatie, noch de Moderne Bond heeft tot staking opgewekt. Het Duitsche stoomschip „Elbing I," dat gisterenochtend van Christine tad met hout te IJmuiden arriveerde, bestemd voor Amsterdam, zal in verband met da staking vermoedelijk naar Zaandam ver trekken om te lossen. In de Beurs vaa den Diamanthandel hebben de stakende havenarbeiders ver gader t onder leiding van hot bestuur van de Fo leratieve Bootwerkersvereeni- ging „Recht en Plicht." De voorzitter, de heer Posthuma, gaf een uiteenzetting van den stand van zaken. Verschillenden voerden het woord om aan te sporon tot voortzetting van den strijd. Aan het eind van de druk bezochte vergadering die nog al een ru moerig verloop had, vroeg de voorzit ter of men het er mede eens was dat liet bestuur van „Recht en Plicht" de leiding der staking op zich zdu ner.i n.J Door een algemeen ja-geroep gaf de vergadering haar instemming hiermee te kennen, waarna de voorzitter constateerde dat dus thans de leiding van de staking bij de Amsterdams :he Federatie berust. De vergadering ging kalm uiteen, j Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. EEN ERGERNISGEVER. Zondag werd in de nieuwe, pas gewij de fraaie St. I.khrina-kerk te Schoten het eerste Aanbiddingsfeest plechtig gevierd. Reeds vóór de H. Mis van half acht naderden zeer velen ter H. Tafel. Toen de pastoor dé H. Communie uitreikte verscheen er een moeilijk te kwalificee- een persoon ren heerschap in de kerk. n 1 4 I die onmiddellijk de aandacht op rich deed vestigen. Zijn hoofddeksel 'bestond uit een stroohoed, hetgeen op zich zelf niets bij zonders is, alhoewel liet seizoen zoo ver is gevorderd, dat bijna niemand zich meer van zulk een zomer tooisel bedient. Hij was voorts gekleed in een licht grijze stof- of regenjas, droeg lage geel-bruine schoenen, meerkleurige sokken, pantalon met omgeslagen pijpen, waaronder die sokken uitstaken, en crème peau-de-suèdé handschoenen. Hij kwam niet bescheiden van achte ren langs het middenpad, hoogerop, ten einde de Heilige Handeling zoo weinig mogelijk te storen, doch 'liep van den zij-ingang terstond g-eheel naar voren, tua R schen de lange rij aan oFvoor <iP Tafel des Heeren geknielde geloovigen en de banken van het middenschip, die de Communiebank dicht naderen, door, naar het middenpad, waar hij in de tweede bank plaats nam. Hij had inmiddels nog niet het minst van het door den priester gedragen Allerheiligste, hetwelk bij rake lings was gepasseerd, nota genomen. Toen de man zijn plaats had bereikt, verwaardigde hij zich nóg niet te knielen, maar bleef in zijn volle lengte, het uit reiken der II. Comunie vlak voor zich aangapen, tot het einde toe. Toen daarna de pastoor aan het altaar die Heilige Hos tie in de monstrans voor de geknielde schare uitstalde en de altaarbellen daar van konde deden, verroerde de ergerrrfs- gever zich nog niet het minst en stak hij als een onaandoenlijke paal boven de menigte uit. De H. Mis nam daarna een aanvang De persoon in kwestie baalde een mina tuur gebedenboek te voorschijn en nam er zijn gemak van, ging zitten er bleef zitten en bladerde bijwijlen wat in 't boekje. Het Evangelie werd gelezen, de geloovigen rezen op en kruisten zich maar ih ij ging voort met zitten. Dan besteeg de priester de kansel, deed medfodeeling van de kerkelijke diensten etc. en las het Epistel en het Evangelie van den Zondag voor. De schare rees weder omhoog, maar de grijsjas bleef zitten. Als vervolgens de H. Dienst aan het allaar wordt voortgezet, neemt hij van de Of ferande, althans zichtbaar, geen nota. De Consecratie wordt aangekondigd.... hij handhaaft zijn houding. Onder de ophef fing der H. Hostie maakt hij zittende met zijn rechterhand een figuurtje. Als de Kelk wordt opgeheven zijn z'n gedach ten al weer zeer ver en staart hij, zitten de en het figuurtje achterwege laten de roerlocv ietwat in de richting van het Zijaltaar. Ook de Nuttiging gaat zijn aandacht voorbij, hij bladert in z'n boekje. Bij het Ite Missa Est staan allen nog maals op, doch hij blijft zitten. Als de H. Mis is geëindigd en de priester aan den voet des Altaars knielt, om als slot de voorgeschreven gebeden te ver richten, dan verheft de ergemisgever zich weer van zijn zetel en als de geloovigen, rondom hem geknield, met den priester meebidden, dan trekt hij staande zijn peau- de-suède handschoenen aan en blijft hij gehandschoend tot het einde staan. Ver volgens zijn hoed nemende, vertrekt hij. zooals hij gekomen is, langs de Commu niebank voor het front van de stralend* Eucharistie, zonder een knieknikje of een kruiste. Als hij van den uitgang nog eenige me ters verwijderd is en geen der kerkgangers in zijn nabijheid er nog aan denkt zich te dekken, dan drukt hij z'n stroohoed op 't hoofd en loopt als een hond de kerk uit. Zulk een optreden verdient aan de kaak gesteld te worden, opdat iets dergelijks nimmer weer in onze parochie noch in een andere moge voorkomen en slechts omdat ik den naam van den dader niet ken, ont komt hij er aan, dat deze hier genoemd wordt. Schoten, 4 October 1921. A. R. E. SORMARIE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2