BUITENLAND Brieven uit Polen. feuilleton. DE VIOOL. WOENSDAG 5 OCTOBER 1921 in. De Volkenbond. De toestand in Ierland. DE HULPACTIE VOOR RUSLAND. GEM. BUITEHL. BERICHTEN, BINNEHLANDSCH NIEUWS. VERKEER EN POSTERIJEN. Verbruikscoöperaties en Handels register. Vertaald uit het Engelsch door Hen riëtte v. d. Waarden. te Peace, we houden u nog heel lang bij ons." „Dat hoop ik, antwoordde de oude dame vroolijk, maar ik ben niet be giftigd met onsterfelijkheid ten minste niet op aarde en ik heb mijn zeventig jaren al lang overleefd. Mijn moeilijkheid is geen nieuwe ze is er al jaren lang geweest en toen hij kwam, dacht ik, dat jij misschien zou helpen ze op te lossen. „Dat wil ik als ik kan." „Mijn klein meisje, zei tahte Peace— en de woorden klonken liefkoozend, is oneindig meer voor mij geweest, dan ik voor haar. Ik heb niet opgehouden den dag te zegenen, dat ik haar gevon den heb. Tusschen deze twee rezen nooit vra gen, behalve de gewone onbeduidende, die zoo'n groot deel van de conversatie uitmaken. Ze gingen nergens dieper op in, meestal werd alles slechts opper vlakkig behandeld. „Jij hebt recht alles te weten, ging miss Field voort. Iris is nu twintig jaar, mogelijk een en twintig. Ze weet niet op welken dag ze geboren werd. en nu vie ren wij hem op den verjaardag van den dag, dat ik haar vond. Ik reed buiten, ongeveer vijftien of twintig mijlen van Oost-Lancaster. Ik ik was met Dokter Brinkcrhoff, voegde ze er tegen haar zin bij. Hij vroeg mij, een patiënt van hem tc be zoeken. in wien, door wat hij mij ver teld had, ik groot belang had leeren stel len. Dokter Brinkerhoff, ging ze moedig door is een heer, al heeft hij geen maat schappelijke positie. „Ja, antwoordde Margaret, daar er op instemming gewacht werd, hij is een charmante man. „Het was een warme zomerdag, en op onzen terugtocht, zagen wij onge veer een dozijn havelooze kinderen, die op den weg speelden. Zij weigerden ons door te laten. „Houd u even de teugels vast, ver zocht Dokter Brinkerhoff, ik zal uit stappen, en het paard dooi de hinder nis heen leiden. Toen hij uitstapte be gonnen de kinderen het paard met steenen te gooien. Het was een jong dier, en het schrok zoo geweldig, dat ik bijna uit ons karretje geworpen werd. Een der kinderen, een meisje van tien jaar, klom in het rijtuig en riep tegen de anderen „Ik zal de teugels vast houden gooien jullie maar." ik was bang en vreeselijk boos, maar ik kon niets doen dan de teugels strak houden, met een hand trachtte ik het meisje te bedwingen, maar ze sloeg en schopte me. Haar gescheurde mouw vie) open,en ik zag dat haar armjpe ge kneusd was, alsof men haar vreeselijk geslagen had. Intusschen had de dokter het paait, weggeleid en kwam weer in het rijtuig. De lieele bende was achter ons. Ze tierden als wilde Indianen en het regen de steenen. Dokter Brinkerhoff brachl het paard in galop. - „We zullen haar een eindje verder af zetten, zeide hij, ze kan terug loopen „Ze was rustig en zij hield haar hoofc omlaag, maar ik ving een blik uit haai oogen op, die me nog vervolgt." Ei sprak een vreeselijken haat uit tege: iedereen en toch was er een zekert stomme hulpeloosheid in, die mijn hart pijn deed. „Ze stapte gehoorzaam uit, toen w< het haar zeiden en bleef op den weg on; nakijken. Dokter, zeide ik, dat kind is niet zoo als de anderen, ze is slecht behandeld Ik wil haar hebben, ik wil haar me> naar huis nemen. „God zegene uw goed hart, liev' Mevrouw, zeide hij lachend, en we wa reu bijna thuis, voor ik hem overtui gen kon, dat ik het meende. Hij wild niet, dat ik daar heen terugging, mas: toog zelf den volgenden dag er heen ei bracht haar bij me, toen het doake werd, zoodat niemand het behoefce zien. Coit-Lancaster is altijd tuk geweest o; praatjes. (Wordt vervolgd.) Tweede Blad. Warschau. lie Jodenbuurt, liet huisvestingsvraagstuk. Een staat in den staat. Llogd George en Polen. Als we nu weer eens wat over War schau en onze reiswederwaardigfaeden gingen praten? Warscthau. ge egen aan den Weidhsel- oever telde vóór den oorlog 900.000 in woners; men verzekert mij, dat de stad er heden ten dage bij de 1800.000 moet hllenl En toch Is er sinds den oorlog geen enkel huis bij ge/bouwd, geen enkel huis zelfs ook maar voltooid; en bij dat alles heeft men héél de nieuwe rijiks- adminislratie, burgerlijk en militair, als- tok de gezantschappen en de buitenland- ï'-he missie"s onder dak moeten brengen. N'U kan men wel raden, wat een opeen- hooiping der bevolking in die omstandig- 1 eden ontstaan moest. Warschau is een betrekkelijk jonge stad, en geheel modern; de boulevards zijn er breed de parken wèi-onderhouiden en zeer uitgestrekt. Het oude stadsgedeelte van Warschau, en in 't bijzonder de „Grand Place", be looft zeer merkwaardig te zullen worden, wanneer men erin zal kunnen slagex, de wijk op een verstandige manier tc resfau- recren. Ben vereeniging van kunstvrienden heeft alreeds de hand weten te leggen op een Vroeger-eeuwsch huis en heeft daarin zoo juist een tentoonstelling georganiseerd van oude Engelsche prenten welke de Enget- schen op hun doorreis door Warschau in verrukking brengen. Slechts de bij uitzondering rijke m-acschen hebben te Warschau een heel huis. Heel de overige bevolking leeft In verdieping-woningen, indien men al thans woningen" noemen mag de krot- vertrekken, welke zoo talrijk zijn in de oude wijken. Wij wachten ons er natuurlijk wél voor, ccn ezoek aan de Jodenbuurt Ie verzui men. Hoe kan men nog gelooven aan de schadelijkheid der microben, als men ge- 'ten heeft, wat men hier ziel! 't Is al heel mpgiK-k, zelfs bij ons, een tamelijke zin delijkheid te verkrijgen i.n armelijke ver- 1 rc-kken, wanneer ze bewoond worden door drie of vier personen, en wanneer ze tegelijkertijd moeten dienen voor slaap kamer, voor eetkamer, voor keuken voor Waschhok en voor droogzolder, en bo vendien is het linnengoed hier nog totaal onbereikbaar voor de smalle beurzen, ter wijl de zeep er ontzettend duur kost. Yorg hier nog bij de bijkans honderd- jarig.- aanraking v»« de Polen met liet Russische vol'k, dat zich slechts heel zui nigjes bekommert om zindelijkheid en hygiëne, en gij zult u een flauw denkbeeld gevormd hebben var. wat wij hier te zien krijgen. Ir: onze Westersche landen ontmoet men ^ergens menschen. die met zulke onbe schrijflijke smerige lompen bedekt zijn. Wc zien er van af. in een van de hier zoo talrijke krot-winkelties binnen te tre den, zóó sterk is bij ons het vermoeden, dat we bij 't weer naarbuiten treden niet meer alléén zouden zijnd Er beslaat, zegt men, een Joodsche sec- te, welke van haar aanhangers eischt. dat ze versleten kleeren vol gaten dra gen: ziedaar een regel, welke hier voor zeker nauwkeurig in acht genomen wordt! Booze tongen beweren, dat een Dull- scher, een Rus en een Jood eens een weddenschap aangingen, wie van hen hel 'angst de minst welriekende lucht zou kunnen verdragen. Het eerst sloot men den Duifscher op 'li een vieze stal. in gezelschap van een l ok; na verloop van enkele oogenblikken moest de Duitscher het opgeven. I)e Rus hield het een poosje langer uit, maar moest zich op zijn beurt to dl ook ge- woni:en geven. Toen echter de Poolsche Jood den stat binnenkwam, nam de bok weldra half gestikt de vlucht en de Poolsche Jood won de weddenschap met ülans. Het zon onbillijk zijn, de Poolsche re- er ccn verwijt van te maken, dat voor "hel 0P'0ssing gevonden heeft Ld e"^voornaamste vraagstuk der gezonde volkshuisvesting. De beslaande toestand, we ken wij be keuren IS net onvermijdelijke gevolg van de onvoldoende woongelegenheid en van de duurte der onnnsbaarMe dingen. De regeering legt beslag op alle niet-be- wooude vertrekken; zij stelt ook een huur prijs vast, welke de eigenaar maximaal mag vergen net als in Holland dus; maar terwijl de wet hierbij alleen den ei genaar op hel oog heeft, blijven de huur ders vrij om onder te Verhuren tegen 't- doet-er-niet-toe welken prijs. Zoodoende doel zich het onduldbare geval voor, dat een huurder van zijn onderhuurders twin tigmaal méér opstrijkt dan hij zelf aan den eigenaar betaalt 1 alweer nel als in Holland?Dat willen wij niet stout weg beweren, maar.... 't lijkt er toch véél opl Nu we ons toch in de Jodenbuurt be vinden, ku-nnen wie niet nalaten hier te wijzen op de voortdurend toenemende in vasie van uit Rusland verdreven Joden in Polen; er zijn in Polen ongeveer vijf mil- lioen Joden, en zij vormen er een staat in den staat. Men zou waarlijk zeggen, dat de Joden, die hier een absolute vrij heid en overigens alle rechten der overige burgers genieten, er bij-zonder aan hech ten, goed te laten merken, dat zij met de overige bevolking niets hebben uit tc staan. Bijna allen dragen zij een bijzondere kleedij: een zwarte, ronde muts, en een lange jas, 'n soort zwarte overjas, welke reikt tot de enkels; allen dragen een lange baard, over 't algemeen weinig „ge soigneerd" en velen onder hen omlijsten het gezicht met een breeden bos gekruld haar, wat wel wat weg heeft van wat de damesmode als ik me niel vergis „paviljotjes" noem!. Overigens karakteriseeren de zwarte oogen, de matte, aschkleurige gelaatstint en de altijd drukke manier-van-doen de Joden vdn dit land genoegzaam. Zater dags, o,p den Sabbatdag, omhangen zij zich met een soort toga en zetten zij oen zwarten hoed1 op met breeden rand. be dekt met bruin bont. Is 't ons kwalijk te nemen, wanneer we ons wat wantrouwg gestemd gevoelen le gen dat vreemde en niet met anderen te vereenzelvigen volk, dat nergens een vaderland heeft, maar zich overal nestett, alsof het er thuis hoort, een volk, waarvan men vooral hier veronder- stélt, dat het do hand hoeft in alle ont aardende en afbrekende, omverwerpende in triges. 't Is geen geheim meer, voor niemand, -dat de voornaamste bolsjewieken.... Jo den zijn; is het dan te verwonderen, dat de Poien, die zooveel uit te staan hebben gehad van de onzegbare borbaarschheid der bolsjewieken, zich er ongerust over maken, als ze maar steeds meer Joden hun land1 zien binnentrekken? Te mieer, nu deze zich zoo-zeer beveiligd en bevoor recht gevoelen, niet alleen door de spreek woordelijke Poolsche gastvrijheid, maar tevens ook door machtige, internationale invloeden, invloeden, waar geld achter zit. Iedereen beschuldigt Lloyd George er van. dat hij zich door deze lantsten te veel heeft laten ieiden en niemand is in Poen minder populair dan hij. Ik.bepaal me er natuurlijk toe, datgene op te teekenen, wat de ernstige en de knappe mensclhen hier denken. Eu als ik de eer had, m'nheer Lloyd George Ie ken nen, dan zou ik hem in gemorde aanra den, vooreerst maar geen rondreisje door Polen te gaan maken! Amendementen op hel pact. De vergadering nam hel volgende voor stel betreffende de amendementen aan: „Amendementen op het tegenwoordige pact die met een meerderheid van V\ der vergadering waaronder alle leden van den Raad, die op de zitting aanwezig zijn zijn aangenomen, zullen in werking tre den, zoodra zij geratificeerd zijn door die leden van den Volkenbond, die in den Raad zitting hebben en door de meerderheid van hen, wier vertegenwoordigers de Verga dering vormen. Indien na 22 maanden na de stemming, een voldoend aantal ratifi caties niet is geschied, blijft het besluit om liet amendement aan te brengen, zonder gevolg. De secretaris-generaal zal den leden van liet in werking treden van een amendement berichten. Elk lid der Vergadering, die op dat oogenblik het amendement nog niet ge ratificeerd heeft, is vrij om aan den secre taris-generaal binnen een jaar te berich ten, dat hij weigert het aan te nemen. Hij houdt in dat geVal op lid van den Volken bond te zijn." De begrooling. De Vergadering nam de begrooting van den Volkenbond voor 1922 aan, groot in bet geheel 20.858.945 fr. DE WASHINGTONSCHE CONFERENTIE. Een telegram uit Tokio aan de „Asso ciated Press" meldt, dat volgens de „Asalii Shimbun" hot Japansche kabinet besloten heeft de agenda voor dc Washingtonsclie conferentie, zooals die door dc Vereenigde Staten is voorgesteld, te aanvaarden. Uit gezaghebbende bron wordt medege deeld, dat Amerika de kwestie der gealli eerde schulden niet geschikt acht voor be spreking op de ontwapeningsconferentie. Amnestie-beweging. Do „Daily Chron." verneemt uit Dublin dat de Iersche conferentie-gedelegeerden gisteren van Londen zouden vertrekken. Te Dublin is een beweging gaande, om amnestie te krijgen voor allen, die onder den invloed der vroegere gebeurtenissen geïnterneerd zijn. Het aantal dezer gein- terneerden bedraagt 4000. Zij worden ge vangen gehouden als verdacht van mede werking aan de Sinn Fein-beweging, doch zijn tot dusverre niet veroordeeld. Af en toe zijn ernstige klachten inge diend over het kampleven dier geïnterneer den en dat heeft een slechten invloed op de openbare meening in Ierland. Een am nestie zou zeker een gunstige atmosfeer scheppen in verband met de a.s. onderhan delingen. Een orgaan van Dail Eireann. De „Westm. Gazet" verneemt uit Dublin, dat de Dall Eireann voornemens is een dagblad uit te geven, waaruit geconclu deerd wordt, dat men goede resultaten van de Iersche conferentie verwacht, aangezien anders een dergelijke onderneming te veel risico zou dragen. Een krasse beschuldiging. Volgens de „Morn. Post" heeft Sir Daw son Bales, minister van binnenlandsclie za ken in Ulster, Vrijdagavond in een rede voering te Belfast gezegd, dat niemand an ders dan de autoriteiten in Dublin Castle verantwoordelijk waren voor de vreeselij- ke tooneelen, die Ie Belfast hebben plaats gehad. Het kwam hem voor, dat de autoriteiten onder den dekmantel van een wapenstil stand, de militaire en polilie-autoriteilen te Belfast aan banden hadden gelegd. Hij bracht hulde aan de buitengewone politie en wekte alle loyale burgers op, zich bij hem aan tc sluiten. Men kan niet regeeren met geweerkogels; de beste wijze van re geeren was door het volk en met het volk. Hij was, zeide hij, thans gelijk aan een ko ning zonder koninkrijk, omdat bij geen macht had, voordat alle diensten zouden zijn overgedragen aan dc Ulster-regeering. De plicht, orde en recht te handhaven, be rustte thans nog in Dublin Caslle. De loya listen konden er van verzekerd zijn, dal, zoodra zijn ministerie de volle macht zou hebben en hij hoopte dat dit spoedig het geval zou wezen recht en orde zouden worden gehandhaafd zonder aanzien van geloof of klasse. Hel gevaar beslaat, dat de onderschei dene organisaties, die opgericht zijn lol het lenigen van den hongersnood in Rus land, zullen ineenstorten tengevolge van de omstandigheid, dal de regeering in ge breke blijft, de noodige credieten te ver- leenen. De „Manchester Guardian" publiceerde een hartstochtelijk artikel betrclfende de verwerping van Nansens beroep op dc mogendheden om een voorschot tot een bedrag van zestig millioen gulden. Het blaid zegt: „De wereld heeft nog niet zoo n moorddadige nalatigheid aan de menseh- heid aanschouwd als deze, begaan door mogendheden, „die mopperen over „hel gemeenschappelijk verlies van zestig mil lioen gulden als de prijs voor twintig millioen Europcesehe levens." Nu de Volkenbond er niet in geslaagd i.s de noodige gelden te verkrijgen van de regeeringen, vestigt men thans alle hoop op de conferentie te Brussel. Reuter verneemt dat van dc 22 staten, die tol de te Brussel tc houden confe rentie inzake de hulp aan Rusland 'e ver- lcenen, zijn uitgenoodigd, niet modegere- kend de in den Oppersten Raad verte genwoordigde mogendheden, tol nog toe alleen Roemenië en Tsjecho-Slowakije de uitnoodiging formeel hebben aangenomen. Verwacht wordt dat ook Zwitserland een vertegenwoordiger zal zenden, eveneens de Vereenigde Staten, laatstgenoemden vermoedelijk in officieuze hoedanigheid. Ter voorbereiding van de conferentie te Brussel a.s. Donderdag van de Inter nationale commissie voor het verieencn van hulp aan Rusland, zijn de onder scheidene regeeringsdepartementen te Lon den bezig met het inventariseeren van l,e uit den oorlog overgebleven voorraden, die de regeering bereid is te verschepen tot hulp aan de hongersnoodlijdenile Russen. Aanzienlijke voorraden k!re| ,n8" stukken, voedingsmiddelen en medicijnen zullen voor dit doel worden bestemd. De Britsohe regeering zou gaarne zien, dat de andere mogendheden die aan den oorlog hebben deelgenomen, desgelijks handelen. Het is mogelijk, dat deze goederen ter be schikking worden gesteld van de R°°< c Kruis-vercenigingen. DE VERKIEZINGEN IN ZWEDEN. Officieel wordt thans als uitslag der verkiezingen in Zweden gemeld, dat voor dc Tweede Kamer van den Rijksdag ge kozen zijn: 98 sociaal-democraten, 62 con servatieven. 41 liberalen, 21 kleine boeren, 7 communisten en 6 radicale socialisten. De socialisten en communisten hebben gezamenlijk 24 zetels gewonnen. Zij be schikken echter, zooals men .weet, noch in de Tweede noch in de Eerste Kamer (waar zij slechts 53 ,van de 150 zetels bezetten) over de volstrekte meerderheid. De geheele Zweedsche pers bespreekt het vraagstuk van de vorming van het Kabinet. Het leidende radicale orgaan ..Dayens Nvheter" schrijft: „De liberale belangen slaan de vorming van een so ciaal-democratisch Kabinet op grond van 1 den uitslag der verkiezingen niet in den weg. Een sociaal-democratisch Kabinet is zelfs van liberaal standpunt op het oogen blik het meest gewenscht, indien een niet- socialistische politiek, welke een zoodani ge regeering volgens de sociaal-democra tische pers zal toepassen, gevoerd wordt op een wijze, dat zij komt binen het raam der liberale politiek. De liberalen kunnen een soc.-demooratisdhe regeering niet door dik en dun volgen, doch nemen op zich met haar samen te wenken bij de uitvoe ring van een program, dat zich van het begin af aan angstvallig houdt binnen hel raam der liberale politiek." HET CONFLICT OVER WEST- HONGARIJE. In Oedenburg werd Maandagmiddag plechtig West-Hongarije aan Oostenrijk overgedragen, d. w. z. de Hongaarsche ge volmachtigde overhandigde den voorzitter van de commissie een protocol, waarin wordit verklaard, dat Hongarije het ge heele aan Oostenrijk toegewezen gebied van West-Hongarije aan Oostenrijk zal overdragen. De Oosten rijk sohe gevolmach tigde weigerde echter de onderteekening van het protocol, met de moliveering, dat Duitsch-Oos! enrijk de oveMraciht van West-Hongarije eerst dan als voldongen feit kan erkennen, als het in de gelegen heid gesteld is zich de faclo in het bezit van het gebied te stellen. De overdracht van West-Hongarije beperkt zich dan ook tot de form ede daad van de overhandi ging van hel protocol. Het land wortd nog steeds door de Hongaren bestuurd. Uit Weenen wondt gemeld, dat Maan dagavond bij het Duitsoh-Oostenrijksdhe bondsminislerie van buitenJandscihe zaken een nota van de Entente-mogendlheden ontvangen is, die het voorstel tot hel houden van een conferentie inhoudt, waarop de tusschen Oostenrijk en Hon garije beslaande geschilpunten inzake Wesl-Hongraije behandeld zullen worden. Tegelijk mex dit voorstel werd ook een uitnoodiging tot deelneming van Duitsch- Oostenrijlk aan deze conferentie verzonden. Als plaats van samenkomst wordt Venetië voorgesteld. Zij zal in de eerstkomende dagen worden gehouden. De Ilalinansche minister van bui temt a nd sche zaken zal zelf de leiding op zicli nemen. Zuid-Slavic maakt er aanspraak op, ook lot deze con ferentie te worden uitgenoodigd. Van Hon gaarsche zijde zal Banff: aan de confe rentie deelnemen. HET WERKLOOSHEIDSVRAAGSTUK IN ENGELAND. Naar verluidt, zal de Engelsche premier terstond na aankomst te Londen de ar beidersleiders inzake het vraagstuk der werkloosheid raadplegen. Sir David Shaokleton, adviseur voor arbeidszaken van liet ministerie van Arbeid, is' op ver zoek van den premier naar België ver trokken tot het uitbrengen van rapport over de arbeidsgelegenheid daar Ie lande. De correspondent van de „Daily Mail" te Gairloch meent te weten, dat in de con ferentie tusschen den premier en deskun digen uit de zakenwereld ook de kwestie van de betaling door Duitschland van de schadevergoedingen Ier sprake is geko men. In zekere Britsche nijverbejdükrin- gen is men van meening, dat het dwingen van Duitschland om zijn verplichtingen na te komen, slechts een verdere daling van de markwnarde tengevolge zal hebben, welke het herleven van den handel slechts ernstig zou belemmeren. Dc correspondent meent tevens te weten, dat de internatio nale politiek der regeering in dit venband een hoogst belangrijke wijziging zal kun nen ondergaan. De „Even. Stand." meldt dat de plan nen, die door de nijverheidsmannen met Lloyd George besproken zijn van bedui denden omvang zijn in verband met het werkloosheid-vraagstuk. Zij zijn gei voel nieuw en van een aard zóó vérstrekkend als ooit zijn behandeld. Werd het plan aangenomen dan zou hel buitengewone gevolgen hebben. Het blad voegt er bij dat de deelnemers der conferentie op bun eerewoord beloofd hebben vooralsnog geen nadere bijzonder heden over bel behandelde, openbaar te maiken. DF. GR 1 EK SGH-TURK,SOI 1E OO-RLOG. Op het Westelijk front in Kleio-Aaië beeft het Grieksöhe leger veel te Jijden van den i nt redenden winter. Het verloor veel materiaal door overstroomingen. Het officieele communiqué van 3 Oct. uit Angora luidt: De troepen vielen de Grieken aan, die zich in westelijke rich ting moesten terugtrekken. Onze vliegen de kokwxnes naderden lot Kesskine ten N. W. van Estkesjehir gelegen. Zij joegen den vijand uiteen en maakten paarden en munitie buit. Onze cavalerie bezette het station Karkevy ten N. van Bezenysk. De vijand had verliezen en moest gevangenen achterlaten. DE OVERLEDEN KONING VAN WURTEMBERG. De Zondag overleden ex-koning van Wurlcmberg was eens bij zijn democra tisch volk zeer populair, omdat hij zelf een door en door democratisch en con stitutioneel voelende vorst was, bijna naar EngJscb model gesneden. Daarom bleven botsingen met Keizer Wilhelm niet uit. Typisch voor de waardeering in het eigen land is het geweest, dat bij een re- geerings-jubileum van den koning, het socialistische blad te Stuttgart schreef, dat indien Wurtemberg een republiek ware, de koning stellig lol president ge kozen zou worden. liet is anders gegaan. In de fel bewo gen revolutiedagen deugde Wilhelm van Wurtemberg niet meer voor staatshoofd. Hij deed afstand van den troon met een proclamatie, waarin hij verklaarde „geen hindernis te willen zijn voor de vrije ont wikkeling van het landEn alle loden van de nieuwe regeering, ook de onafhan kelijke socialisten, gaven hem dc verzeke ring van hun hoogachting. Wilhelm van Wurtemberg, de cenige Duitsche vorst die toen afstand deed van zijn titels, bleef in het land, noemde zich voortaan „Hertog van AA urlemberg Volgens het sliding scale-stebol, dat de Verzoenings- en Arbiirageraad in ^oe metaalnijverheid in het Noor.'on van En geland heeft aangenomen zullen de loonen met 2$ percent worden verminderd, waar door 'het totaal der loonsverlagingen se dert Januari 132^ percent bedraagt. Dc tegenwoordige loonschool is 97 Vi hoo- "cr dan die, welke vóór den oorlog gold. In Ontario en Quebec heeft een storm gewoed, zooals men er in vele ja ren niet heeft beleefd. Vele gebouwen werden van hun daken beroofd, hoornen werden ontworteld en de electrische en telefoonstelsels gedesorganiseerd. In Ol- tawo alleen werden 800 telefonen afge sneden. Te Niagara Ealls werden de wa randa's van vijftien huizen weggevaagd- HET GRAF. AA'AAROP GEEN GKAS WIL GROEIEN. Dezer dagen maakten wij melding van een vervulde profetie van John Newton Davies, die honderd jaar geleden wegens het plegen van roof te Montgomery werd opgehangen en, met het koord 0111 den hals, verklaarde dat als bewijs van zijn onschuld in honderd jaren tijds geen gras op zijn graf zou groeien. De couranten melden, dat dc belangstelling in het graf, nu de' honderd jaren om zijn nog steeds geen teekenen van verflauwing begint te vertoonen; doch dat er tol nog toe óók geen enkel grassprietje op het graf valt te ontdekken. De veronderstelling is geuit, in een reclameboekje van een automolnc- lenzaak, dat het graf een zoo waardevolle bron van emolumenten is voor den kerk- bewaarder, die belangstellenden hel graf met een zekeren trots aanwijst, dat de grond óf vergiftigd is, óf dat de zorg vuldige verzorging van het graf net gras belet, de plek le bedekken. De kerkbe- waarder is daar legen in verzet gekomen. Het is niet anders dan grove laster zoo verklaarde hij tegen 'n dagbladcorrespon dent, .en ik zou volgens rechtskundig ad vies best een schadeloosstelling kunnen eischen. Doch dc schrijver heeft het boek je uit de circulatie genomen, toen ik er hem over schreef. Ik heb het graf aan duizenden personen laten zien in de der tig jaren dat ik bewaarder ben, en 'iet zou mij leed doen, zoo mijn karakter met verheven was boven elke verdenking dat ik op welke wijze ook het gras zou belet ten te groeien". Als bewijs dat de gron< niet vergiftigd was, wees de bewaarder op het feit dat in het midden van het grai een rozenstruik bloeit. De kerkbewaardcr is er dan ook vast van overtuigd dat de begrafene een onschuldig man was. KIEZERSSTATISTIEK 1921. Verschenen is de jaargang 1921 van de Kiezersstatistiek. Volgens deze statistiek bedraagt het aan tal personen van 25 jaar of ouder 3.376.965. het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 3.299.672 of 97.71 pet.; het aantal kiezers voor de Provinciale Stalen 3.225.301 of 95.51 pet.; het aantal kiezers voor de Gemeenteraden 3.139.237 of 92.96 pet. Tevens blijkt uil onderstaand staatje de toename van hel aantal kiezers sinds tiet vorige jaar: Aantal kiezers voor de: 1920. 1921. Tweede Kamer 3.250.247 8.299 672 Provinciale Staten 3.165.589 3.225 301 Gemeenteraden 3.080.119 3.i39.237 Toeneming: Volstrekt. Betrekkelijk. Tweede Kamer 49.425 1.52 Provinciale Staten 59.713 1.89 Gemeenteraden 59.118 1.92 DE GRONDWETSVOORSTELLEN. Naar de „Res.-Bode" verneemt, is de re geering voornemens om bij Nota van Wij ziging een verandering te brengen in het thans voorgestelde stelsel tot verkiezing der leden van de Eerste Kamer. Dc prac- tische uitvoering van het in de Memorie van Antwoord nader ontvouwde stelsel moei op zooveel bezwaren sluiten, dat het niet uitvoerbaar wordt geacht. Is het blad goed ingelicht, dan zou de regeering willen voorstellen het huidige stelsel van verkiezing te handhaven, met dien verstande, dat de leden niet meer om de 9 jaren maar om de 4 jaar aftreden. Overcompleet postpersoneel. Het kamer lid de heer Van Stapele heeft den Minis ter van Waterstaat vragen gesteld inzake liet voorgenomen ontslag aan de posterijen te Amsterdam van 261 man hulppersoneel. Gevraagd wordt of voor dit personeel, dat van deelneming aan een werkloozenkas is uitgesloten, een arbeidsreserve wordt ge vormd op den grondslag van de daartoe in het A. H. P. T. T. voorkomende bepa lingen? STANDBEELD STADHOUDER WILLEM III. In afwijking van vroegere plannen zal 't standbeeld van stadhouder Willem III le Breda onthuld worden door minister Ruys de Beerenbrouck. CONGRES VOOR SOCIALE VERZEKE RING. De Minister van Arbeid is voornemen* den eersten dag bij le wonen van het Con gres. Dc behandeling op 12 dezer in de 1 wee- de Kamer van liet wetsontwerp lot wijzi ging der Arbeidswet maakt bet den Mi nister onmogelijk ook den tweeden dag van het congres aanwezig tc zijn. Plannen voor een Nederlandsche ten toonstelling te Kopenhagen. Zaterdag is te 's-Gravenhnge een bespreking gehouden tusschen den heer H. Jesperen, gedelegeerd bestuurslid der Deensch-Nederlaudscbe Vereeniging te Kopenhagen en bet dage- lijksch bestuur der vereeniging „Nederland in den Vreemde" over het eventueel hou den eener Nederlandsche tentoonstelling le Kopenhagen in den zomer van het volgen de jaar. Het Kopenhaagsche comité had zich voorgesteld in samenwerking met de vereeniging pogingen in het werk tc stellen tot liet wekken van belangstelling voor de ze onderneming, die inzendingen op in dustrieel, koloniaal, land- en tuinbouwkun dig gebied zou bevallen, naast een kunst tentoonstelling, voordrachten, concerten enz. Besloten werd lot oprichting van een comité, dat animo zal wekken tot deelne ming en waarvan het secretariaat gevestigd zal zijn in het administratie-gebouw van de jaarbeurs te Utrecht, alwaar belangheb benden zich reeds kunnen aanmelden. Voorts namen aan de besprekingen nog deel: dr. E. Moresco, secr.-gen. van kolo niën, dr. Lovink van het Dept. van Land bouw. Nijv. en Handel, de heer Bruinwold Riedel voor de Scandinavische commissie, de architect J. Koning, technisch adviseur en de heer H. Salomonson, oud-vertegen woordiger der vereeniging voor Scandina vië. Scheepvaartbeweging op de Zuiderzee. Door de Oranjesluizen zijn gedurende de maand September geschut: 2919 vaartuigen naar de Zuiderzee en 3080 naar binnen te zamen 5999 schepen, tegen 5162 in Sept. 1920. De Koningin-Moeder terug. De Konin gin-Moeder is van haar verblijf in Dnitsch- Lind teruggekeerd. H. M. arriveerde Maan dagmiddag 0111 5.44 tc Arnhem en zette met haar gevolg per auto de reis vandaar voört naar Het Loo, waar zij ongeveer half zes aankwam.. De Handelsregisterwet verplicht ook de Verbruikscoöperaties bij te dragen in de kosten van de Kamers van Koophandel, boewei deze instellingen voor haar, naai zij meenen, geen beleekenis of nut hebben. Voor deze bijdragen stelt de wet voor de coöperaties een maatstaf vast, die geba seerd is op het lied rag der gestorte inleg- gelden. De Kamers van Koophandel wijkea hiervan af te brengen ook in aanmer-t king de gekweekte reserves. Dit wordt in strijd geacht met de wet die met geen enkel woord over „reserves" spreekt, 't Kamerlid Dresselhuys heeft reeds de aan dacht van den Minister er op gevestigd. Thans echter is onder goedkeuring van den Minister, door de Kamers van Koop handel voor de coöperaties een nieuwe Roman door MYRTLE REED. 17 t ante Peace, mag ik u ook ergens heen dragen Neen, dank je wel. Ik blijf maar lie ver hier, ik voel me erg op m'n gemak. Lynn liep met zware schreden, die op klonken van den geboenden vloer op en neer.Iris kwam juist langs, en keek ngatig naar binnen of er geen onraad LWchiedde. te' '"js, lachte Miss Field wat ben je me n oud-vrijstertje Je herinnert en rian het verhaai, dat we samen la- '"nAar Verhaal. tante Peace ^e.n °vernette vrouw een slor- c'Z'-}7 om hem te bekee- en. 'Ze g e ..ern overaj mej veger en luik en "teecjs p^ter hem aan. „V/at zu. die mnn zich prettig ge veeld hebben, merkte Lynn op. Hoe is het met hem afgeloopen i werd naa. Jton kr.-mkzinniger.- £- .lent gebracht.' „En de vrouw vroeg Margaret." „Zij stierf aan een gebreken hart." sticht terecht komen zei Lynn. Ik voel er niets voor om opgeveegd te worden. „Niemand wil jou opvegen, ant woordde Iris, maar men moet wel alles van jou opruimen, anders zou het huis Onbewoonbaar worden." „Oost-Lancaster, ging Lynn, dit ne- geerend voort, is een verblijfplaats van mummies en fossielen. De bodem is een bezem, dat moet tenminste wei. Nooit te voren ben ik in zoo'n nette plaats ge weest. De étalages zien er altijd uit, alsof ze pas gestoft zijn. Weten jullie niet,dat stof gezond is Hoe de bevol king hier zoo oud kan worden, is mij een raadsel. Wij hebben nooit werkelijk geleefd, zei Iris, een beetje spottend, ais sinds kort. Vóór jouw komst bestond Oost lancaster, nu leeft he. „Wie is de vrome dame in bruine zij de, die een torentje op haar huis heeft vroeg Lynn. „Dat is de tweede vrouw van den dominee, antwoordde tante Peace, die onmiddellijk een persoonlijkheid uit deze korte beschrijving gebaald had. „Zou ik ook mogen weten, wat dat voor een steen is dien zij draagt „Dat is een siersteen, zei Iris." „Het lijkt wel een glazen kastje." Het doet me denken aan iets uit een museum. „Er zit een lokje haar van haar eer sten man in, legde Iris uit. Lynn uit. Stel je de gevoelens van den gelukkigen bruidegom, voor, als 2'.'ne bruid als sieraad een haarlok van haar overleden man draagt. Als ik trouw, neem ik geen weduwe." „Ja, wij beklecden nu eenmaal geen aangename positie zei Margaret kalm. Lynn kreeg een kleur, streelde onhan dig Margarets hand en maakte dat hij weg kwam. Ze hoorde Item in de kamer boven heen en weer locpen, en later koortsach tig studeeren. „Margaret, vroeg Miss Field plotse ling, wat denk je van den jongen te ma ken „Een goeden man op de eerste plaats antwoordde zij, verder laat ik het aan God over. Onmerkbaar, met een plotselinge wending, was het gesprek ernstig ge worden, en Iris, die verborgen stroomin gen altijd spoedig opmerkte, voelde zich te veel. Ze maakte een verontschul diging en verliet hem. Een tijdje was ieder in eigen gedach ten verdiept. „Margaret, zei Miss Field weer, toen aarzelde ze." Ja, tante Peace, wat is er „M: n klein meisje ik denk aan,- wanner ik heengegaan zal zijn. begrijp je li mAPi rtïej vne. zoreken. lieve tan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5