Derde Blad. Indische Kroniek. Gemengd Nieuws. feuilleton. DE VIOOL. VRIJDAG 7 OCTOBER 1921 Vertaald uit het Engelsch door Her. riëtte v. d. Waarden. water aan ae Nassaukade te Amster dam, door een vrij hevigen schok op geschrikt en toen men zich naar boord begaf om te zien wat er gebeurd was, stroomde het water reeds naar binnen. Vermoedelijk heeft een der passeerende booten de woonschuit aangevaren, waar door dit lek is geraakt. De familie kon bijtijds den wal bereiken, doch het meubilair ging nagenoeg geheel in het water verloren. Door het inslaan van een der ruiten wist men den hond nog te redden. '1' KAN KERKLEREN. De stemming ging voorbij en zij verdiepte zich in haar kostbare herin neringen. Mnemosyne, de bewaar engel, scheidt voor immer het kaf van het koren, de vreugde van de droef- *d- Met eene aanraking van hare in het2!6 vingeren daalt er kalmte minder ,6© hart, kalmte, die niet smart geb0°°n is- omdat z« uit de nu geen viooi11 werd- Lynn speelde boven de rijk4 zachtjes klonk van De uren, lief het, meisje :,V Als paarlen ïgt doorgeleefd, Ik tel ze als :en zegen 7., i. tt r°zenkrans, Terwijl kUm .gedachten z Iris zong, °mdat ze ge,ukkig was> teaar toch klonk er in d e volle, diep- Jrillende stem, een ondertoon van droef heid, het groote menschenleed, dat '©der kent, en dat zij van hare voor raderen geerfd had. Margaret's gedachten kwamen te- f Jg op haar eigen meisjestijd, toen ze oud was als de kleine zangeres. °©n was de liefdebeker aan haar lip pen geweest, maar was weggerukt door een meedoogenlooze hand. Herinnering blij, die smart en kwelt O droeve winst bij wreede pijn Ik kus mijn krans en dwing mijn mond Het kruis te kussen, stil te zijn ,,Het kruis te kussen, mompelde Margaret, toen kwamen de tranen in een verblinden vloed. Moeder, moeder snikte zij. Hoe kon U Onmerkbaar had er een verandering in haar gemoed plaats, en voor den eersten keer verzachtte zich iets in haar hart voor de vrouw, die zonder vergiffenis grafwaarts was gedaald het scheen geen onmogelijkheid meer te vergeven. (KORTE BERECHTEN. AMBTEN AREN-MISÉRE Die kent-men in Indië, in tweeledigen zin. Van de eene zijde is het de Gouver- aements-werkgever, die sinds tal van ja ren sukkelt met een toenemend te kort aan ambtenaren vcor de verschillende diensten, van de andere zijde zijn het de ambtenaren zelve, die steen en been klagen over de misèriën van het amb tenaarschap. Het Nei.-Indisch Gouvernement heeft vele ambtenaren ncodig, en zal er in de ■naaste toekomst steeds méér noodig heb ben. Vooreerst is dat oen gevolg van de uitbreiding der beduars-temoeienisscn over groote streken, waar vroeger het Nederlandsche gezag nog maar uiterst zwak geveeld werd. Voorts e.scht de ont wikkeling van Indië met een verscheiden heid van inheemscho volkeren, zich groe- peerend tu scben de meest primitieve menschenmassa's en volksgemeenschappen die reeds een oude' beschavings-geschie- denis achter den rug hebben, maar die toch allen bij hunne verdere ontwikkeling leiding ncodig hebben, een meer dan normale werkzaamheid van de overheid. Daar bestaat in Indië eëne poging overigens zeer verklaarbaar omdat zij uit eene feitelijk opgedrongen gewoonte is gegroeid óm bij alle voorzieningen in maatschappelijke tekorten bet Gouverne ment, dé overheid, er bij te balen. Ik zal me niet verder verdiepen in de uitwendige corzaken, die bijgedragen heb ben tot het versterken van deze nei ging, het feit ligt er nu eenmaal. En aldus zien wij de taak van de Indische Overheid, in al zijne geledingen, steeds zwaarder worden, en daarmede de be hoefte aan ambtenaren toenemen, zon der dat daarin op behoorlijke wijze wordt Voorzien. Ik zeg hier nadrukkelijk slechts: wordt voorzien. Of het zou kunnen, dat een vraag, aan wier beantwoording ik me in deze Kroniek niet wagen wil. Maar cr is tekort, een geweldig tekort aan ambtenaren. Zelfs al zou men op door tastende wijze het legioen van ambte naren, dat op verschillende bureau's te veel is, omdat ze te weinig doen, in krimpen, dan nög zou er een groot te kort blijven. En dat tekort groeit aan bij de meeste diensten, met den dag en op eene wijze, die pessimisten aanleiding geeft om een spoedige débacle te voor spellen. En nu duikt hier onmiddellijk de ichuldvraag op. Blijven werkelijk Nederland's zonen lie ver bij moeders pappot zitten in stede van trachten in tropisch Nederland een betere kost te vermenen, oef ip het waar heid dat de misère met de ambtenaren sen gevolg is van de misère van ide ambtenaren Ik meen, dat deze vraag dubbel be vestigend meet beantwoord worden, ter wijl het wcordje of zou vervangen moeten worden door het koppelwoord en. Daar bestaat bij velen een tegenzin voor een werkkring in Indië, die of zijn oersprong vindt in gevoels-overwegingen, of voortspruit uit onbekendheid met In dische toestanden. Deze tegenzin is niet met enkele korte beschouwingen te over winnen, eene poging daartoe laat ik in deze Kroniek dus na. Meer hoewel heel vluchtig kan ik schrijven over de kwade zijde van het ambtenaarschap. Daar is dan vooreerst de bezoldigings kwestie, waarover heel veel zou te be schrijven zijn, doch waaromtrent in 't kort dit kan gezegd worden, dat de In dische Regeering door de stelselloosheid van hare bezoldigings-politiek de schuld er van draagt, dat er bij verschillende ambtenaren-groepen gerechtvaardigde grieven bestaan. Evenwel is 't niet uitsluitend en zelfs niet voornamelijk de bezoldigingsrege- ling, die ontevredenheid onder de amb tenaren kweekt. Want van de finantieele positie van den Indischen ambtenaar te genover die van zijn Nederlandschen col lega geplaatst, kan gezegd worden dat de eerste over 't algemeen ontegenzeg gelijk 'n ruimer bestaan heeft. Daar zijn nog velerlei klachten van anderen aard, waarover ik nu niet kan uitwijden, daar is bij vele ambtenaren een betreurens waardige moedeloosheid ontstaan door de wijze waarop hunne pogingen om goed werk te verrichten worden „gewaar deerd". Keeds is bet moeilijk voor het In dische Gouvernement om de testen voor haar dienst te werven, en zoo zij ze eenmaal heeft deze te behouden; de goede ambtenaren, die zij in dienst heeft, worden maar al te vaak door hunne dienst-ervaring genivelleerd tot een mid delmatig ambtenaar, of nog minder Het is een droeve ervaring voor hen, die in 't belang van Indië trach ten de dienstname vcor den Indischen dienst le bevorderen, te bemerken boe al deze omstandigheden hen het werk moeilijk maken. En toch heeft Iniië ze zoo noolig, de werkers. Niet in de eerste plaats hen, die daar heen gaan uitsluitend met het doel om er het materieel beter te hebben. Immers dezen zijn het vooral, die wanneer zij teleurgesteld worden in hunne „gou den" verwachtingen bet corps moppe- raars-van-bercep gaan versterken. Veel eer zijn het de „idealisten", die begrij pen hoe icler het zijne moot'doen om de taak to helpen vervullen, die Neder land neg altijd ten aanzien van Indië te vervullen heelt; die. taak, waarover velen wel sproken, maar. waarvoor zoo weinigen iets ovcr hebben. Dit ideële doel geeft hun de-kracht zich over vele teleurstellingen heen tc zetten, en 'te blijven zcoals G. G. van Limburg Stirum het uitdrukte lljjmoedige werkers. Tot Katholieken sprekend zou ik wil len zeggenindien ge in U liebt ©en enkel sprankje van het vuur, dat in den Missionaris gloeit wanneer hij zijn le ven van ontbering en zei: opoffering gaat beginnen, kómt, want Indië heeft U ncodig. Wij kunnen niet doen, wat door de rcode propagandisten in Indië wordt go- daan, steels aanlringen op meerdere werkzaamheid ten bate van de Indische volkeren, en de ambtenaren-werving boy cotten ten nadeele van deze volkeren, wanneer aan hun eischen om hooger trak tement niet wordt voldaan. Voor ons allen, Katholieken, is er in Indië nog een hooger doel, dat is om met alle beschikbare krachten enze missionarissen bij te staan in hun werk om daar het Kijk van Christus te bevestigen en uit te breiden. 1 i Ik ben begonnen eerlijkheidshalve te wijzen op de schaduwzijde van het ambtenaarschap, en ben geëindigd met de opwekking om ideëele motieven aan te geven bij het zoeken van oen werk kring in ons Indië. Die ideëele motieven moeten ons niet weèrhouden om practisch te blijven. En zoo hoop ik, dat de Redactie van dit blad me de ruimte toe zal staan om de lijst over te nemen van de betrek kingen, waarvoor gegadigden door het Ministerie van Koloniën worden opgeroe pen. Deze zijn: Ambtenaar bij de rechterlijke macht (Doctoren in de rechtswetenschap, die geslaagd zijn in het examen bedoeld bij art. 141 2de lid der Hooger-onderwijs- wet). Ambtenaar bij den bureauiienst (Doc toren in de rechtswetenschap). Leeraar in de plant- en dierkunde. Leeraren in de Neierlandsche taal. Leeraren in het Duitsch. Leeraren in het Eransch. Leeraren in de wis- en natuurkunde. Leeraren in het teekenen (akte M e en g). Leeraren in de Staatswetenschappen. Leeraren in de scheikunde, allen vol ledig bevoegd. Oiviel- of bouwkundige ingenieurs bij het middelb. iochn. onderwijs. Werktuigkundige ingenieurs bij het middelb. teclin onderwijs. Gepensionneerde genie-officieren als leeraren in de bouwkundige vakkon bij het middelbaar technisch onderwijs. Leeraar met K2 bevoegdheid. Gouvernementsarte bij dea burgerlijken geneeskundigen dienst (voor vasten of tijdelijken dienst). Tijdelijk gouvernements-art8 bij den dienst der pestbestrijding. Vrouwelijk gcuvernemente-arte bij den burgerlijken geneeskundigen dienst (schoolarts). Psychiater bij het krankzinnigenwezen. Apothekersassistenten (ongehuwd)'. Analysten. Verpleegster 1ste klasse bij den bur gerlijken geneeskundigen dienst. Verpleegster 1ste klasse bij het krank zinnigenwezen- Verpleegster 1ste klasse voor de mili taire hospitalen. Verpleger 1ste klasse vcor de militaire hospitalen. Veearts bij den burgerlijken veearfsenij- kundigen dienst. Oandidaat-notaris bij de Wees- en Boe- dolkamers. Waterbouwkundig ingenieur voor Wa terkracht en Electriciteit. Electrotechnisch ingenieur vo:r Water kracht en Electriciteit. Werktuigkundig ingenieur voor het baggerwezen. Oiviel-ingenieur die z'ch gespeciiksoerd heeft op het gebied van r.oleering en waterzuivering. Vakkundige die zich gespecialiseerd heeft op het gebied van rioleering en waterzuivering. Opzichter bij den waterstaat cn 's lands burgerlijke openbare werken. Opzichter vcor de landsgebouwen. Teekenaar bij dea waterstaat en 's lands burgerlijkeopenbare werken. Geologen bij 's lands mijndiensten in tijdo'ijken dienst. Bij den dienst der Staatsspoorwegen: Oiviel-ingenieur. u Werktuigkundig ingenieur. Gegradueerde ambtenaren. Opzichter werkplaats voor afd. rijtuig bouw, smederij, instrumentmakerij, voer- tuiglichterij. Bij den dienst der Staatsspoorwegen (in tijdelijken dienst): Machinisten. Technicus vcor e'.ectro-zwakstroom. Scheikundig ingenieur ten behoeve van 's lands mijndiensten. Scheepsbouwkundig ingenieur bij het marine-etablissement te Soerabaia. Bij den post-, telegraaf eu telefoon dienst Electro-technisch ingenieur. Electro-technisch ambtenaar ls'.e kl. Electro-technisch ambtenaar 2de kl. Adsp.-electro-technisch ambtenaar. Telegraafopzicbters ls'.e en 2de kl. Radio-technisch ambtenaar 2de klasse. Adsp.-electro-technisch ambtenaair. Radio-telegrafisten. Onderwijs bij het openbaar lager on derwijs. Onderwijzer met de hoofdakte cn la gere akte wiskunde vcor het zeer uit gebreid lager onderwijs. Onderwijzer lij het landbouwonderwijs. Inspecteur en ambtenaar bij den be lastingdienst. Belastingaeoountan(. Zij, die vcor uitzondering tot een de zer betrekkingen in Nederlandsch Oost- Indiö in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich tot het verkrijgen van in lichtingen wenden tot de 9de Afdeeling B. van het Ministerie van Koloniën. Ten slotte geef ik ieder, die vast staande plannen hoort gevormd om naar Indië te gaan, in overweging zich in verbinding te stellen met het Katholiek Koloniaal Bureau van de „Vereeniging van Oost- cn West-Indische Katholieken in Nederland", gevestigd van Brakel- straat 111, 's-Gravenhage. S. ERNSTIG ONGELUK. De arbeider ,H. de Man te Simonsha- ven bij Brielle en zijn i6-jarige zoon re den op een boerenwagen van den land bouwer Troost, toen opeens door een tot op 'heden nog niet opgehelderde oorzaak, •de paarden op hol gingen. Al dadelijk viel de jongen van den wagen met hel ongelukkig gevolg dat een der wielen hem over den buik ging. De vader die dit ongeluk zag er^er inmiddels afsprong, be zeerde een been. De toestand van zijn zoon is ernstig. Onmiddellijk werd hij per auto naar een der Rolterdamsche zieken huizen vervoerd, waar een ernstige be schadiging der ingewanden werd gecon stateerd. Hoewel niet hopeloos is zijn toe stand gevaarlijk. De vader kwam er beter af, hoewel leze niet geschikt is om zijn ar beid te verrichten. De paarden, die te Biert in een sloot terecht waren gekomen, werden gered. GEVAAR VAN WOONSCHEPEN. Omstreeks 4 uur Maandagnacht, werd het gezin Van Voorthuijzen, man, vrouw en 3 kinderen, hetwelk een schip be woont, dat zijn ligplaats heeft in het Roman door MYRTLE REED. De woonschuit bevindt zich in zinken den toestand. De bewoner, die tegen schade verze kerd was, heeft zich beklaagd over de ligplaats aan de drukke Nassaukade, waar 's nachts talrijke booten naar de groen- tenmarkt varen. In de Leidschekade en in de Da Costakade, waar nagenoeg geen vaart is, mocht zijn schip niet blijven liggen. DE OPLICHTING VAN f 23X03. De inspecteur van politie," do" heer Modderman, die naar Leipzig was ge gaan in verband met de aanhouding van de twee mannen, die verdacht worden de Amsterdamsche Bank voor f 26.C03 te hebben opgelicht, is helen teruggekeerd. Er zijn nog niet voldoende bewijzen verkregen, om de uitlevering der man nen te vragen. Zij blijven voorloopïg in Leipzig in hechtenis. BEKLEMD EN GEDOOD. Dinsdagnamiddag is op de steenfabriek van den heer Jurgens in de Havikker- waart te De Steeg (Geld.), de 45-jarige arbeider J. A. Dalduk, uit Didam, die bezig was met het vervoer van klei naar de opslagplaats, hij de stortplaats tus- sehen een muur en een kipkar beklemd geraakt, met het gevolg, dat de schedel werd ingedrukt en de dood onmiddellijk volgde. De ongelukkige laat een vrouw en negen kinderen achter. Het lijk werd naar de woning te Didam overgebracht. EEN DROEVE HERINNERING. Het „Hbld." herinnert aan den 5den October 1881. Dat was de datum van het ontzettend gebeuren, dat zich afspeelde in den In dischen Oceaan: De schipbreuk van de „Koning der Nederlanden," het fraaiste sdhip, destijds, van de nog jonge Stoom vaart Maatschappij „Nederland!" In een boekje uit 1882 door „Sama- naca," een ooggetuige, vinden wij een vol ledige beschrijving van de ramp. In den nacht van 4 op 5 October voer het schip op 5 gr 49' Z B. en 64 gr. 42' 34" O.L. Het weer was heer ijk, dc op varenden dachten niet aan gevaar. Op eens, in den avond van 4 October, tegen negen uur sdhrikte geraas, gekraak en gesloot de passagiers op. De machine sloeg snel door, doch werd onmiddellijk gestopt. Wat was gebeurd? De tioofdmachinist bracht de tijding: „De schroefas gebro ken. de walerdicl te schotten ontzet, het water stroomt naar binnen." De gezag voerder. de' heer A G. de Bruijn, wist dpor zijn kalm optreden een paniek te voorkomen Er wend. gepoogd bet. vaar tuig leeg' te pompen. Te vergeefsl Het schip moest worden prijsgegeven en legen middernacht werden de opvaren den, totaal 213. in de booten ingescheept. Zes sloepen en de giek werden-bemand, alles geschiedde in de beste orde. Lang zaam zonik de „Koning der Nederlanden"; in den middag van 5 October verdween het schip in de diepte. Nu begon de moeilijke omzwerving der booten. Het weer werd al engs slechter. Aan den moed en het uithoudingsvermo gen der opvarenden werden de hoogste eischen gesteld. De stuurboordsloep I, onder commando van den eersten of/i cier. C. Droogleever Fortuyn heeft ze ven dagen rondgezworven en is opgepikt door de „Wyberlon.'' een Engelsch vaar tuig. De stuurboordsloep III, onder be vel van den bootsman G. Keizer, is na 32 dagen geland bij Dondra op de Zuid kust van Ceylon. De kapiteinsloep is op gepikt door de „Madura" van de „Ne derland," de giek. onder commando van den kabelgast J. Schout, is gered door het Enge sche stoomschip „Delconyn." Het boekje van ..Samanaca" schildert in schrille kleuren de ellende, welke de schipbreukelingen hebben doorslaan en brengt speciaal hulde aan den boolsman G. Keizer, die 32 dagen lang den opva renden moed wist in te spreken. Keizer, die later uit erkentelijkheid voor zijn ge drag de Orde van den Nederlandschen Leeuw kreeg, is nu een week geleden in den ouderdom van 80 jaren, over leden. Van de andere drié sloepen is nooit meer iets gehoord. De Engelsche kanon neerboot „Ready" en het gouvernements vaartuig „Atjeh" hebben dagen lang den Ocaan doorkruist. Helaas zonder resul taat! De ramp is een van de meest droeve bladzijden uit de geschiedenis van de „Nederland". Zulke ongeval en zijn haar verder gespaard gebleven. De Maatschap pij heeft alle overlevenden der bemanning een exlra-bedrng uilgekeerd en een groot gedcclle van de zorg voor de achterge blevenen op zich genomen. De jóngste opvarende, de heer J. W. Porlon, locnlijd's koksjongen, is nog steeds in speeialen dienst bij de „Nederland", VLUGGE TELEGRAAFDIENST. Het „Utr. Dgbld." schrijft: Maandag bood onze correspondent le Baarn aan het telegraafkantoor in de plaals zijner inwoning een telegram aan, geadresseerd aan onze redactie te Utrecht, een telegrafisch verslag van de begrafenis van den heer De Joncheere, oud-rlirec- teur van de Nederland Ie Amsterdam. Dit telegram, volstrekt niet buitensporig grool. een 1550 ivoorden. heeft.... 3 uur cn 18 minuien noodig gehad om van Baarn overgeseind le worden naar Utrecht. Zegge en schrijve 3' uur en 18 minuien!! Het telegraaf-kanloor le Baarn heeft blijkens de aanteckening op het lejegram- blad het telegram aangenomen Ie 2.10, het telegraafkantoor te Utrecht ontving het, eveneens volgens de. officicete aanlepke- ning, te 5,28. De Dom speelde juist kwart over 6. toen de besteller van bet tele graafkantoor ons bureau aan .de Oude Gracht binnenstapte At zoo van 2 uur 10 lot 6 uur 15. Dat is „maar" vier uur. Als onze Baarnsohe correspondent ge weten had, wat het bcteekent om in den jare 1921 een telegram te zenden van Baarn naar Utrecht, dan had de man even z'n jas kunnen aantrekken en het al loopende naar Utrecht kunnen brén gen. Dan hadden wij tiet zoo ongeveer een uur eerder in ons ltez.it gehad. Per trein had bij 3 X gelegenheid ge- bad om zijn verslag sneller over te bren gen. Uit Winterswijk wordt aan het „Ilbl." geschreven Verleden jaar Juni en Juli verrezen er in enkele grensgemeenten bandels- eentra vlak bij de giens op Nelertandsch gebied, waar Duitschors van a'le rangen on standen bun inkoopen kwamen doen. Een lang bestaan hebben die wink<Ta gelijk beke d is, nie' gihab E.en vlug als ze gekomen waren, zijn ze verdwe nen. Thans ziet men het omgekeerde ge beuren. De Vederlanders gaan nu bij de Duitschers hun inkoopen doen. Te Winterswijk gaat hot aldus: 's-Woensdags is er gelegenheid om een binnenlandschea pas te halen voor f 0.30. Als er gevraag! vvordit ter secretarie met welk deel men naar Borken (de eerste grensplaats aan de spoorlijn) gaan wil, is het stereotiepe antwoord: Naar den tandarts. De commandant dor marechaus see waarmerkt zoo'n pa3 en aldus toe gerust kan men de grensplaats Borken per trein bereiken-Wil men per fiete gaan, dan. wordt men aan 't grenskan- ton te Oeiing teruggestuurd. Dank zij de lage valuta kan men dagelijks licele scharen Wintorswijkers naar Borken zien trekken, zoowel elite, ais wa- nu niet direct tot <le elite ge rekend wordt. Behalve vcor een goeikoopo tandheel kundige behando'irg gaat men ex heen voer sell eren, c stune mantete, hoxlen, ameublementen, ja zelfs voor vleesoh. Waar het plaatsje voor korlen tijd wei nig praktijk bcol voor een tandarts, zijn er thans minstens drie gevestigd. Zelfs adverteeren zij, evenals neringdoenden, hier in de plaat olijko bladen. Honderden schoenen worden er ge haald welke daar over de grens met 6 7 gulden per paar betaald wor- 1 den. Er zijn zelfs personen, die, nu de verbinding yan 15 Sept. af beter is ge- worden, tweo maal per dag de reis naar t Duitschland maken. Op oude schoenen gaat men been, met nieuwe staupers komt men terug, zonder mantel, bloots hoofds de reis begonnen, chic gekleed terug. Het koopen over de grens hoeft zulke afmetingen aangenomen, dat de neringdoenden er reeds erg over gaan klagen. In het kalme Borken wordt het stil, als de trein naar Nederland weg is. Als van zelf zijn de prijzen wat opgeloopen nu er zoo'n kooplustig pu bliek is en „die Hollander Gold haben wie Dreck", gelijk ©en winkelier zich uitliet. Maar de Nederlander is vin dingrijk als z'n portemonnaie er mee Ix- Rozemarijn en Reseda. „Jonkvrouw van mijne droomen, het is niet mogelijk, dat gij boos zijt, als het zoo was, zou ik het weten, maar vraag me niet hoe 1" „lederen dag verlangen mijne oogen je te zien iederen nacht denk ik aan •je, want het beeld dat ik in mijn hart draag, verdwijnt niet met de zon. Zonder het te weten, heb je mij een kostbare gave geschonken, want waar ik mij bevind, draag ik jou met me mee met al je bekoorlijkheid, al je schoonheid en al je lieftalligheid. „Maar geloof niet, dat ik altijd aan je denk, want dat is niet waar. In het alle dag leven heb jij geen plaats. Jij b h ort tot de sprookjeslanden, die aan de grenzen der aarde liggen, en die bijna de poorten van den hemel raken." „Ik werk niet altijd, maar, soms, als ik bezig ben, kom je op eens voor mijn oogen getrippeld, zoo sierlijk, zoo uitgelezen schoon, dat ik niet meer weet, wat ik doe, en dan moet ik je terzijde zetten. Maar als de dag voor bij is, en millioenen sterren des avonds hun fel-flikkerende lichtjes ontsteken in het strakke hemelzwart, dan kan ik aan je denken, zoo schitterend en zoo schoon, en zoo ver boven mij ver heven als die sterren zelf. „Zonder het te weten ben je het licht van mijn dagen. Al omringt de nacht mij overal-; jouw oogen kunnen het helderen middag voor mij maken. Hoe stijl 'en doornig mijn pad ook is, met jouw hand'in de'mijne zou het een zon nige weide gelijk zijn, met fladderende vogeltjes waar de witte en roode klaver bloeit. „Je maakt het leven schoon voor mij.... De'vogels zingen mooier, de rozen zijn geuriger, het maanlicht witter. Je hebt bekoring gegeven aan de alle-daagsche dingen van het leven je hebt de vreugde der goden in het hart van een man gelegd. „Ben je verwonderd, dat ik, die je zóó lief heb, mijzelf niet bekend maak Lieveling, het is omdat ik bevreesd ben. Ik heb reeds meer dan ik ver dien/ door cc wetenschap, dat ie r.'et boos op mij bent en sedert den eersten keer, dat ik je schreef, heb ik vorde ringen gemaakt. Ik weet ook waar je woont ,,In mijn verbeelding zie ik je nu met een kleurtje op je wangen. Iris, ik zal me nooit bij je opdringen. Het is aan jou mij te zeggen of ik je in stilte en op een afstand moet bemin nen, of dicht bij je, zooals ik het mij droom. „Ik heb je noodig, lieveling, mijn hee le hart roept naar je. Van al de vrou wen op aarde heeft God jou voor mij bestemd. Waarom zou Hij mij anders tot je gebracht hebben „Sedert den eersten dag dat ik je gezien heb, ben ik aan je voeten ge weest. Geen oogenblik ben je uit mijn gedachten zoo vrouwelijk, zoo zacht,- en zoo schoon als een bloem. Zoo zal het altijd blijven, of ik leef of sterf. In mijn graf zal ik jouw herinnering met mij mee nemen. „Van avond kan ik mij niet veel herinneren, maar mijn droomen zijn zoo talrijk, dat ik je ze onmogelijk alle zou kunnen vertellen. Maar één er van moet je weten.. dat ik je eens zal mogen vertellen, hoezeer ik je lief heb, en dat je mij zult beloven, dat ik je voor de rest van je leven bescher men mag. „Als ik het kon verhoeden, zou de wind je nooit koud maken, zou de son ie nooit te fel. beschijnen, en dc storm zou .je nooit angst aanjagen, „Iris, mag ik komen Mag ik je leeren van mij te houden Ik ben zoo zeker van mijn liefde, dat ik slechts de kans vraag haar te toonen. „Leg een bloem bij je tuinhekje van avond als de maan opkomt, als je wilt, dat ik komen zal. Als ik nu nog niet mag komen, maar later wel, leg dan twee bloemen, er neer. Als dan je naam-bloem op de ■moerassen bloeit, zul je weten wie je liefhebt, wie je aanbidt, wie je zijn alles aanbiedt Dien avond, toen de maan als een gouden schaal tegen den diep-blauwen hemel aanhing, liep Iris op haar tee- non door den tuin met den brief - als iets levends, menschelijks dicht tegen haar hart gedrukt. Zóó voelde zo zijn tegenwoordigheid, d&t het haar toescheen, alsof ze hem voor zich uit droeg, voor iedereen te lezen. De avonddauw had het gras vochtig -r -j+-i>k» gemaakt, maar Iris bemerkte het niet, recht. Toen plukte ze eenu de zilveren maan-stralen verspreidden reseda en rozemarijn. - gemoeid is. Iets voorbij Borken ligt Bocholt en nog verder Essen enz. Welnu, dan gaat men daarheen. Hier geen drukte met dure passen en pas-visa. Voor 30 centen bereist men 't grosse Vaterland in alle ichtingen. De zaak is heel eenvoudig. Men gaat te Bor ken door de pascontrole, koopt een niethv. plaatsbewijs en stapt desnoods in den zelfden trein waar men uitgestapt is. Zoo zijn tientallen personen Duitschland in gereisd, die Berlijn, Leipzig, Hamburg en andere plaatsen bezocht hebben. Wil n:en absolute zekerheid hebben dat men niet uit den trein wordt gehaald, dan gaat men per auto of fiets naar een vol gend slation. Toch schijnt binnenkort dit gaatje ge stopt te zullen worden, want de nieuw- aangevraagde passen worden niet meet door den commandant der marechaussees ge teekend. Ter illustratie, welke afmeting dal reizen naar Duitschland heeft aangeno men, wan dienen, dat er op één dag 60c dergelijke passen zijn aangevraagd. EEN FORTUINTJE. Een ingezeten© van Bussum kocht de vorige week op oen veiling al laar twee oude vazen voor f 3. Thuis maakte hij ze flink schcon, waarna de meening bij hem post vatte, dat hij voor een prijsje in liet bezit was gekomen van cehto antieke Japanscke vazen. Hij raadpleeg de een deskundige, die zijn meening bevestigde. Er is hem thans roedsflö 0 voor de vazen geboden. EEN STAKING VAN FIGURANTEN. - De figuranten, die thans in Ca'ré to Amsterdam optreden, hadden aan de d - rectie verhooging van hun honorarium gevraagd. De verheoging werd tecgestaan, doch ter compensatie van do diontongo- volge vermeerderde uitga en, verminder de de directie het aantal figuranten, waanr-oJe dezen evenwel geen genoegn namen en.een stakir4«- proclameer den. De directie heeft inmiddels nieuwo figuranten, die er blijkbaar b j duizend tallen in de 'stad beschikbaar zijn, f« 'o- gageerd. EEN KWEEKEKIJ VAN ZEEHONDEN. In oen bijdrage van dr. J. Metze- laar in do „Levende Natuur" over het voedsel van don zeehond, lezen wij d'.t er nog steels voor eiken gevangen zee- bond ©en premie van f 3 wordt uitge loofd, op grond dat dit dier tct do meest roofzuchtige zeebewoners zou be- hooren. Bij verschillende personen, zoo wel in Zeeland als in het Waddengobio dio uit de vangst van zeehonden een bij- vordionste maken, heeft de schrijver gc- Lnformeord naar 't voedsel dezer dieren. Uit de ingekomen antwoorden is geble ken, dat de bot hét hoofdbestanddeel hiervan uitmaakt, voornamelijk det zo mers, terwijl de dieren ook haring, pa ling, zalm, schol en andere platvisschon niet versmaden, 't Is intusschen voor al vanwege de verwoosting onder de bot dat de Zuiderzeevisschers de zeehonden als hun .ernstige concurrenten beschou- ■trfenf •'T i" Behalve de premie van f3 per stak, ontvangen de robte '.slagers de opbrengst van de huid, welke, indien verkoopbaa-, in prijs varieert van f 0.45 tot f 3.50 al naar de kwaliteit. Tct welke misbruiken dit premie-st 1- sel aanleiding geeft, moge blijken iut de mededeelingen van iemand u t St. Eilipsland. Deze pe s ran houdt zich be zig met het kweeken van zeehonden :n een oesterput. Ter bestemder tij 1 wor den zij ges! ar lit, traan en huid verkoc-.t en de premie als oen zoet extra winst je opgestreken! De goede man weiger de dan ook elke mededeeling omtrent hét voedsel zijner kweekellngen, daar h j dit als een beroepsgeheim beschouwt. Wordt het geen tijd om te breken met dit verderfelijk stelsel dat jaarlijks aan het Rijk nog f 3000 kortvraagt de schrijver in de „Levende Katuur Inbraak te Delft. Er is Maandag nacht ingebroken in d.e villa van den heer W. II. van Leeuwen, directeur der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft. De dieven zijn na alles overhoop gehaald te hebben met medeneming van het tafelzil ver verdwenen. De waker die in de wo ning sliep, heeft niets gehoord. De schade is niet te bepalen craar <-c familie in Noorwegen vertoeft.. Net geschil te Neede. Van de zij-zc vaa dien Alg. Ned. Textielarbeidersbond „De Eendracht", wordt aan „Het olk medegedeeld, dat de geruchten omtrent pluisje, en ze lachte, omdat het zoo veel op een kus geleek. - Ze ging naar haar hoekje tuin. en hield haar japon gracieus op. Hpt maan licht speelde in een sprnneweb boven een rozenstruikje, en maakte een re genboog er van. Een verdwaald reganboogje, dacht Iris, alleen in den nacht buiten, zoo- Ze bukte zich en plukte een takje reseda, toen rozemarijn uit mevrouw Irving's tuin. Ze zou hét niet erg vinden, zei Iris tót zichzelf, ze had lang gel-feden ie mand lief. Ze bond de beide bloemen met een sprietje gras tezamen, en kuste ze vluchtig impulsief wilde ze het teen weer afwisschentcch meest er iets van die aanraking blijven, en wilde niet te veel geven, daarom wier? ze het bouquetje weg en toevallig kwam het op Lynns lapje- gr-.n.) te- een zacht licht, en deden hier en daar een dauwdrop glinsteren, als een dia mant tusschen duizenden paarlen. Droomerigs geluiden kwamen uit de ahorn-boe men, waar vogeltjes in hun nestjes sliepen, cn droomden van de tochtjes, cie zc bij het ochtendgloren zouden ondernemen. Een groote witte, mot vloog iris' ce'iaat. zoo zacht als c-cr. ute...- samen, en hiéld ze een eind va af, buiten bereik van^de bekoring.--^ ging ze naar hét hekje, haar - *- de heftig tegen den brief, 0- 51 c_ rustte. In de schaduw v..n het htua bleef ze een oogenblik staan. De groo te, witte mot was haar gevolgd, cn weer raakte zij liefkoozend het meis jesgelaat aan, als iemand haar teen Mini, am 7fp.n I V/.'rdt vefveigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 11