II I Öit nummer bestaat uit drie bladen. - Eerste blad In en om Haarlem» DAMIAATJES cJduatie efcfiaal Ja JJSO. 'I VRIJDAG 7 OCTOBER 1921 44ste JAARGANG No. 13958 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAABLEM EN AGENTSCHAPPEN PER KWARTAAL i t 3.25 fper week s f 0.25 BANC3 PER P03 T PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57*ft BUREAUX: liAS SAUL AAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1740. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING De nieuwe bouw van de Maria-Stichting. Het vertrek waar de gesteriliseerde meiktiesschen bewaard worden. nieuwe bouw der Maria-Stichting: Plattegrond van den nieuwen, öh Meter breeden en 50 Meter diepen vleugel (het zwarte gedeelte.) m l I* De I-manswaqen- De nieuwe bouw oer Maria-Stichting: kamer met diagnostiek apparaat. flietlwe Poliklinieken (toegang aan de zijde van het Spaarne.) "I De nieuwe bouw der Maria-Stichting: Tieftherapie-inrichting (voor de zware violette stralen, die bij kankerlijders e.d. toepassing vinden.) Do weg naar en in de Maria-Stichting 5 wel bijna geen Haarlemschen katholiek en ook menigen andersdenkende niet Teemd. Haast ieder heeft er, zoo niet zelf 'an aan een zijner naaste betrekkingen, zegeningen der Roomsche ziekenverple- )ii!g ondervonden, en de imposante gevel lien men daar, van de stad komende, aan le alleen op bczoek-uren drukke Kam- MBrlaan ziet oprijzen, spreekt tot ons allen lichaam en ziel van die daar rust en ge nezing naar het lichaam komen zoeken om er het betere, de genezing der ziel, zoo dikwijls te viniden. De Maria-Stichting was te klein, veel te klein. Hoe ruim ook indertijd het plan voor den bouw was opgevat de namen van pastoor Thunnisscn en Mgr. Dankelman is daar aan de Kamperlaan altijd in de meest dankbare herinnering er tXS/t alsaa QeÏnzer7/t a. ClrePi I OO O O O O van veel leed en lijden, dat achter die -turen door de goede zorgen van genees- aeeren en religieuzen, verzacht of wegge- 'ornen wordt. En zelfs misschien moet zeggen vooral wanneer de wetenschap 'er vermaarde geneeskundigen, die aan de laria-Stichting verbonden zijn, en de op- 'fferende zorgen der goede Zusters mach loos blijken tegenover het geweld der "ekten, leert men het verblijf zijner dier- 'aren in ons Roomsohe ziekenhuis waar- loeren, wanneer men ziet hoe de zielen 'ergenen, die door God opgeroepen wor- 'on, als bij de hand worden heengeleid 'oor de meest liefdevolle geestelijke hulp 11 gebeden naar het betere Land, dat ons lacht aan de andere zijde van het graf. 'o zusters leven er mee met haar zieken, ijn kinderlijk blij, als het den haar toe- ■erlrouwden beter gaat en schreien bijna, Tanneer ze haar patiënten langzaam zien wegsterven of ze plotseling zien weggeno men dooi tien Dood, en ze vermoeden zelf VI wat wonderen van liefde ze werken in viel en valt zooveel ziekte en lij den te verzorgen, en zóó van alle kan ten, van in en buiten Haarlem, werd de ruimte in de Maria-Stichting in beslag ge nomen, dat aan zeer belangrijke uitbrei ding moest worden begonnen. En nu is het reusachtige werk zes tonnen gouds werden hier besteed aan een der edelste vormen van de katholieke cha- ritas at gereed, en Haarlem's Kerkvoogd zal als bewijs Zijner vaderlijke welwillend heid jegens de Maria-Stichting, op 13 Oc tober in eigen Persoon den nieuwen bouw komen inwijden. Het zal dan feest zijn in de Maria-Stich ting, omdat men geen arme zieken meer zal behoeven af te wijzen, die toch verple ging naar ziel en lichaam in de stille, rus tige ziekenhuis-atmosfeer, in de onmiddel lijke nabijheid van Hem, Die niet beter vraagt dan bedrukten te vertroosten en ongelukkigen te helpen, zoo noodig heb ben Als een T-vormige verlenging van den linkervleugel, uitstekend in den prachtigen tuin van het ziekenhuis, ligt daar de sta tige drie verdiepingen hooge nieuwe bouw (ongerekend het sous-terrein onder heel het gebouw door). Vijftig meter diep, ter wijl de verbreeding aan den Zuidkant even eens vijftig meter meet, beslaat deze uit bouw oen ruiujte, zeker zoo groot als bet bestaande gedeelte der Maria-Stichting zelf. Hoog en machtig rijst, vanuit den Heyt- liuizerweg of vanuit de overzijde van liet Spaarne gezien, de zoo breed uitgebouwde Zuidzijde op, maar ook uit den tuin heeft men een juisten kijk op den statigen uit bouw. Wat hier in zoo korten tijd voor de ka tholieke ziekenverpleging tot stand ge bracht is men krijgt er eigenlijk pas den rechten kijk op hij een rondgang door het geheele gebouw, waarvoor men gerust eens cenige uren reserveeren kan. Want er is véél en veel moois te zien. Uit het tegenwoordige hoofdgebouw ko- wetensclvap met bewondering rondgaan, de leek zelfs op geneeskundig gebied moet wél verbaasd staan over die prachtig inge richte quaraintadne-zanil voor zieke kimde- ren. Deze zaal is verdeeld in zestien geheel door glas afgesloten cabines, waar de kin deren veertien dagen blijven. Iedere cabine heeft haar eigen eiectriscihien aan- en afvoer van versch-e tucht, eigen aanvoer van warm en koud water en eigen W.C. Het cene patiëntje dat in deze quarantaine zaal reeds opgenomen was, zalt heal glun der en pairniand'ig rond zich heen te kijlken. De geheele zuid-vleugel beneden is inge richt voor kinderziekenhuis. Over die volle breedte van vijftig meter en bovendien nog van de oostzijde kan hier de weldoende zonnewarmte in dóe ruime, frissobe en ihooge zaten toetreden, en z.oo ergens, dian kan hier de natuur zoo krachtig moge! ijk de pogingen van de mannen der weten- 'Schap ten bate onzer lijdende kinderen te hulp komen. 'O Allerwege wordt i,n dozen tijd op be zuiniging en op zuinigheid aangedrongen. En in dezen gedachtengang is de indienst- stelling van den I-manswagen door de di rectie der E. N. E. T. zeker een vooruit gang, levens leerzaam voor bet groote pu bliek, dat er een les tot zuinig zijn uit putten kan. De eersle bezuiniging moet wel op de eerste plaats zoo gevonden worden, dat niet twee mensehen het werk verrichten, dat door één man kan gedaan worden. Dit is dan ook dé gedachte, die de di rectie er toe bracht.op het niet zeer druk ke traject HaarlemO verveen den één- manswagen in te voeren. In Amerika be staat deze soort wagen al langer; in Hol land is Haarlem met deze proefneming nummer één. doch de proef is hier zwaar der dan in Amerika, omdat op de trams in hot nieuwe werelddeel slechts één ta rief wordt geheven laat ons zeggen van vijf of tien cent, terwijl de bedientende man hier met tarieven voor enkele ritten, voor retours, met abonnementen en tienritten- kaarten moet rekening hou Jen. In Amerika werpt de passagier dan ook bij 't binnenkomen zijn penning, zoo groot ais hel tarief is, in een bus, die bij den bedienenden man staat en deze ziet alleen toe, dat iedere passagier oo.k inderdaad zijn offer plengt. Voor het geval dat een passagier geen gepast geld beeft, heeft de bestuurder wisselgeld bij zich. Geheime controleurs zien toe dat geen passagiers gralis meegaan. Hier moet de conducteur aan eiken passagier een plaatsbiljet geven, geld wis selen. abonnementen naizien en rittenkaar- jes knippen, zoodat bier al het werk, dat anders door twee man werd verricht, nu door een man wordt gedaan. Toch is de invoering van den I-manswagen wel mo gelijk op niet drukke trajecten, maar dan moét het publiek ook van zijn kant wel willend medewerken, door zooveel moge lijk gepast geld hij zich te hébben, geld gereed te houden en eventueele andere piaalsbeiwijzen gereed te lioudien. Dit kan zelfs opvoedend werken, door den zin voor orde te bevorderen. 'Hel ligt in de bedoeling, als de proef slaagt, ook op andere lijnen, vooral op de Ceintuurbaan, den I-manswagen in te voeren voor de zeer vroege ochtend- en de zeer late avonduren. Dat zal voor hel personeel de aangename zijde hebben dal een groot deel vrijkomt van de onaan gename vroeg- en avonddiensten. Wij maakten gisteren den eersten rit van Haarlem naar Overveen mede. In zooverre trof de dienstdoende wagenbestuurder het niet erg, dat het bij de eerste rillen vrij druk was, zoo druk, dat, ware het altijd zoo druk, de I-manswagen op deze lijn wel niet zou zijn ingevoerd'. Toch sloeg de bestuurder er zich handig doorheen en dat zal natuurlijk nog heter worden, wan neer hij wat meer routine bezit. Enkele verbeteringen zullen waarschijnlijk in de practijk wel noodig blijken, dunkt ons. Zoo sprong b.v. vlak vóór den uilgang van het station een jonge man onder het rijden op de tram. De wagenvoerder moest hem onder het rijden lalen be talen, doch dit moet tengevolge hebben dat de aandacht van dan wagenvoerder wordt afgeleid. Afdoende zal zijn het op de tram springen tijdens het rijden onmo gelijk te maken. Gebeurt dal opspringen trouwens veel. dan kunnen wij ons voor- slellen dat dit op de zenuwen yan den wagenbestuurder werkt. Onze aandacht werd verder getroffen door het bakjo met wisselgeld. Dat slaat vlak voor den wagenbestuurder op de kast en bevat in afzonderlijke vakjes dubbeltjes, kwartjes, centen enz. Het bakje staat los en voor gauwdieven voor 't grijpen, al zal niet iederen dag een gauwdief een handgreep in de richting van het bakje t'.oen. Ver- er vragen we ons af wat er gebeu ren moet als bet wisselgeld op is, wat kan voorkomen als de bestuurder een:,ge uren dienst heeft gedaan. In gewone wa gens wisselt de conducteur ook. maar dat wordt telkens weer aangevuld met de ontvangsten van de passagiers. Hier werpt iedereen zijn tramgeld in een bus, die niet geopend kan worden door den bestuur der Ten slotte zal moeten voor komen worden dat alle inkomen de reizigers op het voorbalcon blijven slaan en zal moeten blijken of het rooken op het achterbalcon niet lvindier lijk is voor de passagiers in de tram, daar de deuren uit den wagen zijn weggeno- men. mende, staat men voor do prachtige gang die de geheele lengte van den vleugel door snijdt. Aan weerszijden van deze gang lig gen de verschillende kamers, die voor de algemcene verzorging en verpleging dei- zieken noodig zijn. Daar vindt men op de eerste plaats de poliklinieken, die haar ingang aan de zijde van liet Spaarne krij gen, en waar twee doctoren naast elkander kunnen werken. De tien leeken-verpleog- sters, waarover het ziekenhuis beschikt, vin den er een gezellige eet- en zitkamer met daaraan grenzend een voor haar bestemd gedeelte van den tuin met een aardig prieeltje. Trolsch mag de Maria-Stichting zijn öp de prachtig ingerichte Röntgen-afdeeling met de naarnaast liggende zaal voor Tief- therapie (diepbestraling). Een inrichting, zoo volledig als hier, vindt men bijna ner gens in het land, en er zijn geen kosten gespaard om de genezende werking der belichting zoo volkomen mogelijk te doen zijn. Een - archief kamertje voor de fotogra fische platen, geheel met lood bekleed, op dat de ultra-violette stralen niet door de wanden heendringen, een kleedkamertje voor de patiënten en een afzonderlijk ver trekje voor den beliandelenden geneesheer, waar deze zich beveiligen kan tegen de gevaarlijke in werking der zware bestraling, dat alles maakt het geheel dezer Röntgen- inrichting tot een wezenlijk model. Zul daar het cog van den man der Hier regeert onze Haarleanische kiimdeir- arts dr. Franclk. Natuurlijk ontmoetten we hem in een der gangen, en hij ver- Maande zich „oen rijk man" te voelen in deze op zjj,n aanwijzingen niet het minst zoo uitmuntend ingerichte kin- deraf'deeliing. De geheele geneeskundige dienst uit genomen de werkzaamheid op de beide operatie-zaten j;S uit het hoofdgebouw in dezen nieuwen bouw samengebracht. In de zaal voor zuigelingen en oudere kindertjes zijn. de bedjes eveneens door gloizen wanden van elkaar gescholden, op dat alle gevaar voor besmetting buitenge sloten zijn. De bezoekende familieleden zullen vreemd opkijken, als ze deze vertrekjes door een ketting afgesloten zien en ver nemen, dat ze daar niet binnen mogen, doch vóór de ketting blijven moeten. Op het eerste gezicht lijkt dit ook wel een beetje hard, maar men vergctc niet, dat juist het welbegrepen belang der kinderen om alle besmettingsgevaar zoo volkomen mogelijk te weren, tot deze voorschriften gevoerd heeft. Verstandige ouders zullen er zich daarom stipt aan houden en niet door verkeerd inzicht of kortzichtigheid de gezondheid hunner kinderen in gevaar brengen en de goede orde in de Stich ting verstoren. Anze huismoeders zo uien de oogen uit kijken in de keuken, waar een uitermate praclische stoom-ime'kkoker den gebeden ■dag zijn diensten bewijst, terwijl op een kolossale aamrociht met sftoombuizen or onder de spijzen warm blijven. In de af deel ing waar de melkflesscben voor de kinderen schoongemaakt worden, staat oen dioor een electromotor gedreven bor stel gereed waar de flessdhen omheen ge stoken en tolt in de uiterste hoekjes schoongemaakt worden, terwijl in 't belen dende vertrek zich de z.g. sterilisator be vindt. Dat i'S een groote baik, ruimte biedend voor honderd nrdikOeisscihen en waarin de flosschien, na met heet water te zijn behandeld, oen kwartier lang wor den uitgestoomd. Een nauwkeurig onder zoek .heeft bewezen dat legen dit bad van Stoom onder hoogen druk geen enkele bacterie bestand is. Hot prachtige laboratorium op de eerste verdieping, waar den doctoren voortdu rend gedistilleerd water ter beschikking staat en waar in een zuuirkast de bacle- zenuwzieken deze baden met voortdurend vloeiend water noodig hebben. i De obthopaedische kamer bestaat uit toe- stelen voor het opnieuw lénig en buig zaam maken van ledematen, stijf gewor den ten gevolge der voor de genezing aanvankelijk moodiige onbewiegelijkbeid. Evenals de beide andere verdiepingen heeft ook deze etage een prachtige lighal op het Oosten en Zuiden, waarheen de bedden met de patiënten door een ver nuftige constructie gerold kunnen wor den, zoo dikwijls hun 'toestand en de weersgesteldheid het verblijf in de buiten lucht gewensdht maken. Een heerlijk uitzicht beeft men daar op het Spaarne en op het moode landgoed van mevrouw Bange. Dit uitzicht is 'het mooist op de derde verdieping, waar in twee groote en eenige kleine zalen de afdeeling tu'bsrcu- lose-iijders, onder leiding der 'doctoren Proot en v. d. Veldt, is ondergebracht Wat ruimte, 'toetreding van zonlicht ea rieSnkwcok kan plaats hebben, voor de 'bereiding van serums noodig. zonder dat de naar boven afgevoerde kwade dampen dé lucht iin het vertrek bederven, is van alle hulpmiddelen dor moderne welen- schap ruim voorzien. Op dezelfde verdieping bevindt zich oen kamer mot ©en z.g. permanent bad, (vloeiend water). Het schijnt dait patiënten mol zware brandwonden of onrustige l'ighallen betreft, iis deze afdecK ng steil!'g de mooiste van aEc. De zware f tubercu lose-gévallen heeft men hier van de lichtere afgezonderd, opdait de laatste don depi- moerende iijvïoed van het tezamen zijn met de zeer zware zieken niet zouden ondervinden. Ook hier zijn twee afzonder lijke zaden voor de kinderen. In een af zonderlijk vertrek heeft het uitkoken en uitstoomen der sputum-apparaten plaats;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1