Binnenlamlsch Nieuws. In en om Haarlem, TELEGRAMMEN, UIT DEN OMTREK ZATERDAG 8 OCTOBER 1921 fper week i f 0.25 BANCO PER POS T P£B KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57*/, 44ste JAARGANG No. 13959 NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1740, POSTREKENING No. 5970. Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geillustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. ROOMSCHE FILMS. Wetsontwerp Middelbaar Onderwijs. De Vrouw bij de Post. De Tabaksvergunningen. GEMENGD NIEUWS. De publicatie van Lady Bentinck. In een deel der pers worden in jlcn laatsten tijd in het Duitsch vertaalde uittreksels gepubliceerd uit het boek: „De keizer in ballingschap" van Lady Nora Bentinck. j ADVERTENTIEN 35 CENTS PER REGEL? BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING KORTE BERICHTEN. HAARLEM VERKIEZING VAN HOOFDINGELAN DEN IN HET HOOGHEEMRAAD SCHAP NOORDHOLLANDS NOOR DERKWARTIER. De zes samenwerkende politieke partijen zullen voor de a. s. verkie zingen in het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier stel len als candidaten voor I. Hoofdingelanden A. in het district Purmerend D. de Boer (Vrijh. Bond) te Stonipe- toren J. Edel Kz. (Vrijz. Dem.) te Beemster; Joh. J. Groot (R. K.) te BeemsterJ. van Meerveld (Chr. Hist.) te Nieuwendam. B. in het district Hoorn P. Groot (Vrijh. Bond) te Andijk J. B. Wilken (Vrijz. Dem.) te Nieuwe NiedorpC. Rood (R. K. te Boven- karspelS. Groot Sr. (Anti Rev.) te Enkhuizen. C. in het district Den Helder:, K. Breebaart (Vrijh. Bond) te WinkelH. K. Koster (Vrijz. D.m.) te Wieringerwaard; A. Nes Gz. (S. D. A. P.) te Oostwoud Joh. Burger (R. K.) Harenkarspel. 2. Hoofdingelanden - plaatsvervangers A. in het distric Purmerend: E. Vas Visser (Vrijh. Bond) te Vogelenzang; J. Schipper Jr. (Vrijz. Dem.) te Purmerend L. Joh. Apel doorn (R. K.) Bergen G. Gz. Kraaij (Anti-Rev.) te Zaandam. B. in het district Hoorn P. Pijper (Vrijh. Bond) te Twisk J. Best Nz. (Vrijz. Dem.) te Berk hout A. Commandeur (R. K.) te Spanbroek; J. Molenaar (Chr. Hist.) te Monnikendam.. C. in het district Den Helder Rutger Kaan (Vrijh. Bond) te WieringerwaardA. Brak (Vrijz. Dem.) te. SchagerbrugP. Zeeman (S. D. A. P.) te Zuid-Scharwoude A. Barten Pz. (Anti.-Rev.) te Noord Scharwoude. De samenwerkende politieke par tijen, overtuigd dat deze mannen de belangen van het Hoogheemraad schap en die der Ingelanden naar eisch zullen behartigen, dringen er bij stemgerechtigde ingelanden ten zeerste op aan geen candidaten te genover de bovengenoemde te plaat sen. BENNEBROEK. SASSENHEIM. DE ABÜKMEMENTSPRUS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN PER KWARTAAL r 5 3.25 BUREAUX: Eerste Blad. De strijd tegen den slechten invloed van de bioscoop schijnt er soms hopeloos voor te staan. Met geweld bijna verovert het film-ka pitaal de belangstelling van het groote ipuihliök, voor de moderne cinema, die meestendeels niets <ïan slechts en ver keerds, althans zeer weinig positief goeds bevat. Pogingen, om dit positief-goode te bren gen, zijn tot nog toe gedeeltelijk mislukt, of waren in elk geval onvoldoende. Tegenover de massale aanprijzing van films met slechte en verkeerde invloeden was althans in ons land de enkele „witte" bioscoop, die verscheen, een druppeltje in een oceaan. Veel goeds is ongetwijfeld al bereikt door de censuur en critiek, door keu ringscommissies en katholieke pers inge steld en gevoerd. Maar ongelijk bleef de strijd en schier hopeloos, zal niet tegenover het positief kwade het positief goede en dan op groote sdbaal kon worrden gezet. En in die richting nu, zoo kunnen wij nogmaals met verheugenis constateeren is den laatslen tijd een belangrijke stap gedaan. Men heeft Datuurlijk gelezen het be richt, dat een internationale wSjtte-film organisatie op komst is, en dat in afwach ting van haar lot standkomïng o.m. de Deo Film Gesellschaft te MumChen reeds berig is, de katholieke wereld met ka tholieke films te verblijden. Deze Duitsche onderneming vervaar digt uitsluitend katholieke films. O.m. beeft zij ,,Het leven der H. Elisabeth1' en de Eranciscus-filim "De Bedelaar van As- -»ssic„ uitgevoerd. De zeer ondernemende patronaatscom- Jiissie van den H. Willibrordus buiten <fe Veste te Amsterdam heeft van deze Franciscusfilm het alleen-verlooningsrccht voor Nederland gekregen en g'steren- avorad genoodigden in de gelegenheid ge- lleld, van dit filmwerk kennis te nemen. Wij nu aarzelen geen oogenblik, de erlooning van deze film een gebeurtenis c noemen. En dan een gebeurtenis in verschillend opzicht. Hot is allereerst zonder twijfel een godsdienstig evenement, de vertooningvan bet leven van den Serafijnschen vader, juist nog in den lijd1, dat de Fxanciscaan- sche Derde Orde zich jubelend herinner!, hoe zeven eeuwen geleden de fundamen ten werden gelegd van een georganiseer de wereldbeweging van zelfverloochening en naastenliefde. Een gebeurtenis d'an ook op cinemato grafisch gebied, nu het wereldsche insti tuut der bioscoop toegankelijk is geble ken voor een levensecihten roman, zooals dc profane cinema er weinigen zal ken nen, maar een filmwerk, dat den geest der wereld geeselt en tot betere gedach ten den menscb verheft. Wij gelooven te mogen zeggen, dat d'eze film een predikatie is. Wel hebben wij, eerlijk gezegd, in het begin wat geaarzeld. Want ook anderen niet ons hadden bij zich wellicht te veel de verwachting vastgesteld, dat men, als bijv. bij de Lijdensfilm, en bij Eranciscus-gebarenspel, te doen zou bob ben met een zuiver gewijde film, de ver- toondng van een "werk, dat niets dan ge wijde stemming met zich bracht en ge heel zich zou bewegen lil den Serafijn- S'hen sfeer. Dal deze verwachting onjuist bleek ilocil aan de verdiensten van de film na- ""rli.jk niet bel minst af. 'e' 'even van den Heiligen Franciscus wm-ebn" V!tn zi'n i°1lh'e iaren af. Als de iófmehnf10' ,na:ir onberispelijk levende ivundigè^s^ h«' !c nvld'den van uU" hei ^i''^enaT,aC'!lde..!^n,fVin En haai inhoud is leeringrijk en ac tueel, bijzonderlijk in dezen tijd, waarin de wereld in al baar gemakzucht en weeldejacht sledhts behoefte heeft aan den rijkdom van de armoede. Zelfverloochening en naastenliefde be- heift de bouwvallige moderne wereld zelfverloochening en naastenliefde predikt deze film in levende werkelijkheid. Allerwegen preekt en spreekt men over solidarisme en standenverbroedering. Wat een ontroering en een les! moet het zijn voor de sociale publicisten en pole misten onzer dagen, als zij op deze film voor zich zien 'het schriftelijk acccord, dat Franciscus tusschen alle standen van Assisië bewerkt, zoo den burgeroorlog voorkomend. Wat een actueel voorbeeld van Franciscus al apostel van dien socia len vrede! Momenten vol van diepe ontroering, vol heilige indurkwekkendheid en katholieke schoonheid geeft deze film in sterke cli max weer, al naar hel aantal acten toe neemt. Inderdaad, dit is eten katholiek film werk bij uitstek, d'at de belangselling der katholieken maar ook van andersden kenden trekken moet. Indien 'katholiek Nederland zijn lijd be grijpt, wordit de tocht van de Franciscus film door ons land een zegetodhtl vaders het eerste af <loorloopt men de tevensgeschi,^,^ van den Bede. laar van Assisie tot Iijn vcrhcvcn heilig slof. In vele opzichten is dcz<. tilm cen ,)u;. lengewoon kunslw?'!. rpehnisc], 7\i ze schitterend in ckaar. De regio is perfeot, tie aanklecding subliem- Zuiver bioscoop- technisch alleen Teeds hebben we hier te doen met een filmwerk, dat 111 IS >n elk opzicht Ingediend is bij de Twoede Kamer een wetsontwerp der Middelbaar Onder wijswet. Aan de Memorie vaa Toelichting is het volgende ontleend: Door den loop der jaren hebben zich bepaalde bezwaren tegen de inrichting van ons middelbaar ouderwijs doaa gel den, die ernstig onder de oogen moe ten worden gezien, zoo dit aan het ge- wenschte doel wil blijven beantwoorden. De voornaamste klacht geldt de die pe ldove, die er gaapt tusschen de me thode van het onderwijs aan de lagere- en die aan de middelbare school. Bij het tegenwoordige stelsel worden tè hooge eischen voor ieder vak gesteld. Bovendien is de opvoedende kracht die van den slechts met een enkel onder deel belasten en daarvoor verantwoordelij ken leeraar uitgaat, in den regel te ge ring. Het beste bewijs, dat deze be zwaren diep gevoeld zijn, levert de ster ke bloei van het geheele, buiten de wet om uit het particulier initiatief opge komen, uitgebreid lager onderwijs. Er heeft zich dan cok van lieverlede een vrij algemeeno overtuiging gevormd, dat voor het bestaande stelsel of al thans daarnaast een ander moet wor den opgebouwd, dat het midden houdt tusschen dat van den klasseuleeraar en den vaMéeraar, dat de voordeelen van beide systemen in zich veroenigt en den geleidelijken overgang vormt Van het een tot het ander. Behalve dit hier besproken bezwaar heeft zich langzamerhand meer en meer nog een ander doen gelden. Het is de moei'iijikhei-d voor die ouders om hun kin deren van ongeveer 12-jarigen leeftijd bij de keuze van hun beroep te leiden. En het voorschrijven door ouders aan hun kroost van een bepaalde studierichting is en blijft een zeer gevaarlijke daad. Bij het huidig stelsel zijn echter deze moei lijkheden niet te vermijden. Ook hier heeft de practijk buiten de wet om aan vankelijk reeds een uitweg gezocht door het oprichten van lycea, waar de beroeps keuze ongeveer op het 15e levensjaar valt. Uit dit alles blijkt ten duidelijkste dat wij ziging van de wet op het Middelbaar On derwijs urgent is. Wat het stelsel van het wetsontwerp betreft, het wil den minister n.'l. voorko men, dat de ervaring met de lycea opge daan, zich nog over te weinig jaren en te weinig scholen uitstrekt om te kunnen con iludeeren, d.at zij onder alle omstan digheden de gymnasia kunnen vervangen. riet schijnt d'an ook gewenscht, beide inrichtingen naast" elkander te 'laten voort bestaan opdat de practijk zelve ten deze uitspraak kan doen. Inzake de lycea heeft bovendien de practijk 'reeds beslist. In geen enkel der bestaande lycea, met uitzondering d'an van de R.K. inrichtingen, waar men aan het Latijn als kerktaal bijzondere waarde hecht, behoort deze taal tot de verplichte vakken van den onderbouw. Met de ingetrokken welsontwerp-en stemt het voorstel overeen voor zoo veel betreft het voorschrift, dat op middelbare scholen de drie moderne talen, Franscli, Duitsch en Lage Is ch moeten worden ouderwezen worden. Met het oog op de ligging van ons land en zijn ■economische belangen acht de minister kennis van alle drie deze -talen voor de leerlingen der mid delbare scholen voorhands een onaf wijsbare easch. Lycea voor meisjes bestemd zullen in alle afdeelingen van den bovenbouw een 4-jarigen cursus moeten hebben. De ervaring toch heeft geleerd, dat een totale studie van 5 jaar over hel algemeen voor meisjes niet voldoen de is 0111 het einddiploma der II. B. S. met 5-iarigen cursus te verwerven. Dit geldt ook voor de afdeeling C als zelf standige inrichting, die als H. B. S. voor meisjes met 6-jarigen cursus wordt aaiigeduid. Het l'gt in de bedoeling van den Minister, om aan alle scholen, open bare als bijzondere, de vrijheid te ver zekeren om behoudens goedkeuring door den minister, voor een vrij groot aantal lesuren zes per week in iedere klasse (in de hoogste 3 klas sen der middelbare school voor meis jes tien per week en per klas) zelf de vakken te kiezen. Dit zal de gelegenheid openen om, behalve aan de godsdienstige, moreele en estheti sche opvoeding meer aandacht te schenken, dan de huidige regeling ge doogt. Nog vestigt de Minister van Onder wijs de aandacht op de mogelijkheid, welke de wet opent, om in het be lang van het qnderwijs mannen van buitengewone bekwaamheid zoowel aan openbare als aan bijzondere scho len te verbinden, ook al hebben zij geen examen afgelegd, waaruit die bekwaamheid is gebleken. Bij de berekening van de kosten wordt opgemerkt, dat tegenover ver meerdering van uitgaven staat een vermeerdering van inkomsten dooi o. m. de volgende bepalingen: Het maximum schoolgeldbedrag voor de Rijksscholen van f300 verva t. In verhand daarmede zal het mogelLijI het maximum op ten minste f 400 te stellen en de thans vastgestelde schaa. voor schoolgeldberekening zal voor de hoogere inkomens die-itangevolge kunnen worden verhoogd. - In het vervolg zal voor het deel nemen aan elk examen voor een mi delbare akte f25 worden gevorderd. Tot dusver werden de candidaten voor de eindexamens vrijgesteld van examen geld. In het vervolg zullen zij f 10 moe ten betalen. Verder zet de Minister nog uiteen dat hij met den Onderwijsraad van mee ning is, dat het aanbeveling verdient, zoowel het algemeen vormend middel baar onderwijs als het uitbreidend hoo- ger onderwijs te begrijpen onder den naam van „middelbaar onderwijs De Minister handhaaft zijn stand-punt. Er is bij den dienst der posterijen en telegrafie een regeling voorgenomen, waarbij de aantallen mannelijke en vrou welijke ambtenaren zich zullen verhou den als 5:1. Daarop heeft het hoofdbestuur van de Vrouwengroep uit den Vrijheidsbond aan den Minister van Waterstaat verzocht om, alvorens tot inkrimping van het vrouwelijk personeel bij den post- en telegrafiedienst over te gaan, te pogen door het voorschrijven van een passende dienstkleoding, het besef van de waardig heid van het ambt en den ernst van den arbeid te versterken. De Minister heeft nu geantwoord dat de bedoelde regeling haar oorzaak vindt de bedoelde regeling haar oorzaak vindt in het feit, dat vrouwelijke werkkrachten niet voor alle diensten even geschikt zijn als mannelijke, zoodat er van on rechtvaardigheid noch van handelingen tegen het dienstbelang kan worden ge sproken. Daaruit blijkt tevens, dat het onmoge lijk is een scherpe grenslijn aan te geven tusschen het samen arbeiden en zich vermaken, terwijl het niet op den weg ligt van de administratie der Posterijen en Telegrafie, om ten aanzien van het zich samen vermaken regalen te stellen. In de practijk is, zegt hij, tot dusver gebleken, dat de hedendaagsche mode in de vrouwenkleoding van zoodanigen invloed is op de dienstuitoefening, dat daarin een oorzaak moet worden ge zocht voor den wensch van het Hoofd bestuur der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie, om op de kantoren, waar man nelijke en vrouwelijke ambtenaren met dezelfde diensten belast moeten kunnen worden, het aantal vrouwelijke ambte naren eenigermate te beperken, zoodat, zelfs al zou het voorschrijven van een passende dienstkleeding do zucht tot het zich op overdreven wijze klooden kun nen tegengaan daarin toch geen cor rectief kan worden gevonden tegen de nadeelen die de dienstuitvoering onder vindt van het onbegrensd vervangen van mannelijke dco; vrouwelijke werkkrachten Mitsdien kan aan het verzoek van adres sante niet worden voldaan. De Ned. Bond van Tabaksvergunning houders heeft een adres gezonden aan den minister van financiën, waarin ge wezen wordt op den droevigen toestand waarin de tabaksvergunninghouders ko men te verkeoren. De oorzaak van dezen treurigen toestand is niet de geringe koopkracht van het publiek, beperkte consumptie of teveel winkels, doch een voudig, dat de handel die eigenlijk thuis behoort bij den bonafide-winkelier, m handen is van duizenden personen, die, althans bij het inwerking telen van de tabakswet, niet meer in aanraking moch ten komen voor een tabaksvergunning. De positie en wijze van handelen van dozen, die volgens het adres den siga renwinkeliersstand ondermijnen, wordt uitvoerig toegelicht. Vele leden van den Bond zouden er niets op tegen hebben, indien het ver krijgen van het tabaksvergunningsrecht inplaats van vijf gulden, Honderd Gul den zou kosten, mits de minister reke ning wilde houden met den bonafide winkelier' en diens handel een billijke bescherming wilde ve Lenen. Den minis ter wordt dringend verzocht alleen aan bonafide-winkel e s tabaks ergunniog-n te verstrekken. De Duitsche gezant. De nieuwbe noemde Duitsche gezant bij het Neder- landsche Hof, baron Von Lucius, is Donderdagavond te 's-Gravenhage aan gekomen en heeft de leiding van het gezantschap aanvaard. Gisterochtend leg de hij een bezoek af op het Departe ment van Buitenlandsohe Zaken. Onthulling standbeeld Willem III. Het standbeeld voor stadhouder Willem III te Breda zal worden onthuld door den minister van Binnenlandsche Zaken. DE INTERPELLATIE-DRION. De heer P. J. W-. Drion zal in de ver gadering der Tweede Kamer van a.s. Woensdag verlof vragen tot het houden van een interpellatie over de uitvoering van art. 29 der Arbeidswet (voorwaarden bij overwerk). NED. BOND VAN BELASTINGBETA LERS. Eigen candidaten voor de Kamerverkie zingen. De Ned. Bond van Belastingbetalers heeft in Amsterdam vergaderd en lang en heffig gediscussieerd over het al of niet stellen van eigen candidaten voor de Tweede Kamerverkiezingen in 1922 Er werd door het hoofdbestuurslid, me vrouw V. Drucker (volgens het verslag in het „Hbld.") beweerd, dat er geen menschen te vinden zijn, die bestand zijn tegen de corruptie in de 'Kamer. Onder applaus der vergadering noemde spreekster de Tweede Kamer het meest gemeene lichaam, dat er in het land te vinden is. Het eind van het niet bepaald harmo- nieuse lied was, dat er toch besloten werd om met eigen candidaten uit te komen. Het Hoofdbestuurslid dr. Wijgchel nam toen op staanden voet als zoodanig ont slag. Nederland in den vreemde. Door bet Dagelijksch Bestuur van de Vereeni- ging „Nederland in den Vreemde" wer den de volgende nieuwe vertegenwoordi gers benoemd: te Berlijn de heer Max Blokzijl, cor respondent van het Algemeen Handels- aldaar; te Genève de heer J. O. van Notten, consul der Nederlanden te Ge nève en te Keulen de heer J. (H. E. Ver tin, directeur van de Deutsch-Nieder- landische Bank aldaar. Een protest der familie. Het Wolff-bureau brengt het volgende bericht uit Amerongen: In dit verband verklaren de leden der grafelijke familie Bentinck uitdrukkelijk, dat het boek geheel buiten hun weten en tegen hun duidelijken wensch is ge schreven. Genoemde Lady Nora Bentinck is een aangetrouwd familielid van Engelsche af stamming, dat als nicht door haar voor gewende Deutschfreundlichkeit in de ge- gelegenheid is gekomen enkele dagen in Amerongen door te brengen, nadat de keizer 't kasteel had verlaten. Op haar dringend verzoek werd zij uitgenoodigd ter bruiloft van de dochter des huizes, waardoor zij eenige uren in de tegenwoordigheid van den keizer ver toefde, zonder dat deze ook maar één woord met haar gesproken heeft. Grcote ijdelheid, evenals de haar door de Engelsche pers aangeboden groote geldsommen, waren de drijfveren voor het schrijven van dit boek, dat op fan tasie, grenzenlcozo overdrijving en on waarheid berust wat betreft do in het hoek geschilderde gebeurtenissen en per sonen. Deze unfaire handelwijze, die in- druischt tegen alle samenhorigheidsge voel der familie, i3 tevens een schen ding der genoten gastvrijheid en heeft de familie aanleiding gegeven, de be trekkingen met deze dame af te breken. DE MOORD TE BUINBRVEFN. De daders van den moord te Ruiner veen zijn nog niet ontdekt. Naar de „As ser Ct." meldt, staat het thans vast dat de inbrekers om ongeveer twee uur in den nacht hun slag hebben geslagen. Het schijnt, dat ze aanvankelijk getracht heb ben het raampje boven de achterdeur binnen te dringen. Toen dat niet geluk- tt, hebben ze een kei den maanpje gefor- ceerdt en kwamen zoo de woning binnen doch stuitten op de goed gesloten kamer deur. Zij hebben toen met een dikken 'houten paal eerst het luik van cen der ramen van de voorkamer verbrijzeld en daarna een ruit van dat raam. Op al dit geraas kwaim de oude Harm Tri.p to el o open doch voor hij goed wist wal er gebeurde, werd hij door een ko gel doodclijk in den hals getroffen. Twee mannen drongen daarop binnen, terwijl waarschijnlijk één buiten op wacht bleef staan. ei ai.- rif. oude vrouw was van baar !>od gekomen en dadelijk gingen de inbrekers op haar af. De doodelijk verschrikte vrouw gaf de 200, <]ie ze bij zich droeg en gaf te kennen, dat er geen geld meer in het huis aanwezig was. De booswich ten dreigden toen, haar te zullen ophan gen. Alles is overhoop geihaald, het bed 't onderste boven gekeerd. Zij dreigden de vrouw, dat zij, als ze vóór het licht werd buiten kwam, zou worden doodgeschoten. Tegen half vijf in den morgen kon de 80-jarige het in huis niet langer uithou den en liep naar haar buiurman. Deze ging dadelijk met haar mede en vond al les in de grootste wanorde en Trip, met een schotwonde in den hals, dood op den grond'. Men vermoedt, dat de inbrekers dezelf de zijn geweest, die voor acht weken in braak pleegden en zich toen van 1000 meester maakten. Het oude vrouwtje heeft zich flink ge houden. Zij schijnt geen vermoeden te hebben wie de inbrekers kunnen zijn. Herkenning is echter niet uitgesloten, d'aar de mannen niet vermomd waren. De politie heeft met een speurhond getracht een spoor van de dieven te vinden. Zij zijn wellicht per fiets gevlucht. Het onderzoek van politie en Justitie duurt voort. DE GEVAARLIJKE SPOORDIJK. In 't maandb'a 1 .Bouwstoffeu" schrijft do heer H. J. Oosterbeek over „de oor zaken van het spoorwegongeluk te Weesp." Hierin laakt schr. het verslag der Gommis ie van Onderzoek en nisent met vrij groote «okerheid te kunen be sluiten, dat de ongelijkslachtigheid in het dwarsprofiel bij de terp, bij Weesp, die een gevolg was van het inwateren, één der oorzaken is geworden van het ongeluk, zulks in verband met de snel lere stijging van den grondwaterspiegel in verbreede dijken, tengevolge van re gen, die de andere oorzaak zou zijn. Verder gaat schr. den invloed na van polder- en regenwater op de terp, ter wijl hij tevens beschouwt de hevige re gens, waarbij er 10 a. 12 c.M. water viel gedurende 10 dagen voor het ongeluk, dat op 13 Sopt. 1918 gebeurde. „Als mijn meening juist is, zoo be sluit schr., al3 werkelijk bij den bouw de inwatering van de terp heeft plaats gehad op de wijze, zooals ik mij voorstel dat geschied is, als de onderstelde onge lijkslachtigheid be d aan heeft in den be zweken dijk en een der twee hoofdoor zaken van het ongeval is geweest, dan is die oorzaak niet weggenomen door het herstel van het dijkprofiel in z'n ouden vorm, door middel van stortzand. Dan is het nieuwe deel in dit opzicht in nog slechtere conditie dan hot 30 jaar oude, ingeklonken en zwaar bereden deel waas. En dan doet zich de vraag voor of men niet tot andere middelen zou moe ten overgaan om werkelijk de veiligheid te bereiken, die voor zulke werken noo- dig is. Dan denkt men onwillekeurig aan een flauwer maken van het beloop en aan zeer volledige draineering van het breede dijkvlak. Het zal niet raad zaam zijn den bestaanden ondergrond- schen evenwicht t e t-n l te ve.storen. Een elementaire zandstorting zou dus zeer gevaarlijk kunnen worden, doch zij is ook niet noodig. Door middel van een verbreeding, die op een paalfundeering ware aan te leggen er zijn dijken in ons land, welke geheel op die wijze, zijn gefundeerd zou zonder gevaar voor zettingen en verschuivingen het m.i. nog steeds zwakke dijkvak aanzienlijk kunnen worden versterkt." De omroeper Te Oud-Karspel (N. H.) is, den volke door den omroeper ver zocht, zoo weinig me jolijk gas te ver bruiken, wegens den toestand der ovens in de fabriek. DE WASHINGTONSCILE CONFERENTIE. LONDEN, 7 Oct. Het kabinet heeft heden de conferentie van Washington besproken. Hoewel Lloyd George aan do regeering der V. S. heeft te kennen gegeven, dat hij niet in staat is, de conferentie bij to wonen, verneemt Reu ter, dat van invloedrijke zijde pressie op hem is geoefend ten einde hem or toe te brengen zijn besluit opnieuw te overwegen. Deze pressie werd in de he den gehouden kabinetszitting krachtig ge steund. Het is thans waarschijnlijk, dat Lloyd George naar Washington zal gaan als de toestand dit maar eenigszins moge lijk maakt. DE BEUSSELSOHE CONFERENTIE EN DE RUSSISCHE SCHULDEN. BRUSSEL, 7 Oct. In de conferentie inzake hulp aan Rusland werden ver schelende v or t 1 en to gelicht, vair,an er vier werden verwezen naar do com missie van redactie, die morgenochtend zal bijeenkomen teneinde de redactie vast te stellen, die morgenmiddag aan de al- gameene vergadering zal worden voor gelegd. Deze voorstallen hebben betrek king op de erkenning door de Sovjet republiek van de schulden van het vroe gere Rusland, op de hulp, onverwijld naar Rusland te zenden, op het uitzen den van een commissie van enquête en op de Russische kinderen, die men in het bijzonder moet trachten te redden. HET SPOORWEGONGELUK TE PARIJS. PARIJS. 7 Oct. El- ziin In dea tunnel van Batignolles nog twee lijken gevon den, waardoor het aantal dooden than? 28 bedraagt. DE DUURTE IN DUIT3CHLAND. BERLIJN, 7 Oct. Het indexcijfer voor het levensonderhoud over het geheele Rijk steeg in September met 17 punten tot 1062. Het indexcijfer voor levens- 'middelen alleen steeg van 1399 tot 1418. NOODWEER. HELSINGFORS, 7 Oct. Een lang aan houdende storm heeft in Petersburg groc- te verwoesting aangeriecht. Het water is 8.5 voet boven den gemiddelden stand gestegen. Groote stadsgedeelten staan on der water. Talrijke huizen storten in. Er vallen ook menschenlevens te be treuren. DE O. -SQUAESTIE. BERLIJN, 7 Oct. De vertegenwoor diger der Duitschgezinde arbeiders in O.-S., Harger, is nogmaals te Genève aangekomen, om den Raad van den Vol kenbond den waren stand van zaken om trent de verkiezingen voor de bedrijfs- raden in O.-S., mede te doelen. Volgens de jongste opgaven werden gekozen 2262 Duitschers en 1100 Po len, d.i. juist bet tegengestelde van het geen de Polen opgeven. ERNSTIG AUTO-ONGELUiv. Vrijdagmiddag te ongeveer 5 uur heeft nabij „de tol" wederom een ernstig onge luk plaats gehad. Uit de richting Benne- broek kwam de stoomtram en daarnaast en vlak er achter cen vrachtauto, een luxeauto en een motor met zijspanwagen. Uit de richting Hiilegom kwam een auto van den heer v. Til en vlak daar achter een motorrijder, motornummer 3864 H, berijder, volgens opgaaf, een ze kere mijnheer Donkelman uit Den Haag, De heer v. Til, de tram ziende aanko men en de passage belemmerd, stopte en de motorrijder, waarschijnlijk 't uitzicht eenige malen benomen door de auto, wil de rechts er achter om rijden, kwam over dc rails in een vlak naast de trambaan ge legen heg terecht en geraakte onder do tram, met gevolg, dat hem beide beenen tot aan het lichaam werden afgereden. Bij de familie Wilteman binnengebracht, werd hem door dr. v. Aalst, uit Benne- broek, de eerste hulp verleend, waarna de ongelukkige naar de Maria-stichting is vervoerd. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. Waarschijnlijk door het krachtig rem men en den schok geraakte de voorste passagierswagen uit de rails, wat een paar uur vertraging gaf. Naar wij bij informatie vernamen neen de patiënt een rustige" nacht gehad, noch tans blijft de toestand ernstig. tfrooic brand. Hedennacht woedde een grcole brand te Sassenheim in de wasacherij en graanmalerij van Hanme- kerk. De fabriek is geheel afgebrand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1