ordëëïTarbeid. N. V. B. 't Programma voo a. s. Zondag uidt als volgt Westelijke afdeeling. lste klasse. 1. B. S.Blauw-Wit D. F. C.Haarlem FeijenoordAjax R. C. H.—V. O. C. SpartaanU. V. V. V. 1f. A.—H. V. V. Overgangsklasse. SprrtaD. E. C. A. D. O.—Z. F. C. S. V. V.—V. U. C. S:orinvogels— Hermes-D. V. S. f. F. C.Quick. Reserve lste klasse A. U. V. V. 2—A. F. C. 2 Ajax 2—'t Gooi 2 Haarlem 2V. V. A. 2 Blauw-Wit 2—H. F. C. 2 Reserve lste klasse B. V. O. C. 2Feijenoord 2 Concordia 2S. V. V. 2 Spar a 2D. F. C. 2 Hermes-D. V. S. 2H. B. S. 2 2de klasse A. Schoten—W. F. C. H. F. C.—V. S. V. Z. V. V.Alcmaria-Victrix. HortusE. D. O. HollandiaPurnrersteijn B. XerxesHilversum VeloxVictoria O. D. E.Concordia HerculesZeist D. O. S.Olympia C. DordrechtC. V. V. NeptunusSteeds Hooger A. S. C.—R. F. C. UnitasFortuna H. C.—O. S. D. 3de klasse A. AmstelBloemendaal ZandvoortHelder WilhelminaVooruit-D. W. S. Steeds VoorwaartsD. W. V. Reserve 2de klasse A. A. F. C. 3—R. C. H. 2 E. D. O. 2—Z. V. V. 2 L. F. C. 2—Hollandia 2 W. F. C. 2—Ajax 3 Blauw-Wit 3-D. E. C. 2 Oostelijke afdeeling. lste klasse. QuickTheole U. D.Be Quick Ensched Hengelo VitesseGo Ahead Z. A. C.Heracles Zuidelijke afdeeling. lste klasse. Willem II—N. O. A. D. V. V. V.Wilhelmina PhilipsN. A. C. M. V. V.Bredania VelocitasD. O. S. K. O. Noordelijke afdeeling. lste klasse. Be QuickFrisia ForwardU. V. V. UprightAchilles VeendamC. V. V. Alcides—Velocitas D eerste Iclasse. De roodnroeKen nebben Zondag hun tweede overwinning behaald, en mo gen met dat succes meer dan tevre den zijn. Vele malen immers werd de Haarlemsche veste bedreigd, doch dank zij 't taaie verdedigen van de rood-blauwe achterhoede, en 't uit stekende werk van Aengenent, kon den de zwartjes geen doelpunt ma ken. Aan de andere zijde ging dit dan ook zoo gemakkelijk niet. De Haagsche verdidiging met Denis en v. Dapperen aan 't hoofd, vertoon de een subliem spel. v. Pellecom zag echter juist bijtijds kans v. Beu ze- kom te passeeren. Intusschen behoeven we voor de roodbroeken dit seizoen niet bevreesd te zijn en we :i:n met vertrouwen de overige wedstrijden tegemoet. Zondag wordt de reis naar Dor drecht ondernomen. Of ik voorspel len wil Nu, dan voorspel ik een 3—1 nederlaag voor de Haarlemmers. Zou 't anders kunnen, na zoo'n wedstrijd van de vorige week R. C. H. schijnt de kluts geheel kwijt te zijn. De gebroeders Buiten- berg lachten om de Haarlemsche verdediging en wedijverden met el- 'kander wie de meeste doelpunten zou maken. Niet éénmaal wisten de blauw-zwarten v. Rhijn te verschal ken, zoodat de Haarlemmers met een 50 nederlaag naar de Spaarnestad terugkeerden. We hebben zoo'n idee dat de Racing thuis toch wel een goed figuur zal maken. Dat zal V. O. C. Zondag niet meevallen. De Haarlemmers spelen Zondag natuurlijk een enthousiaste partij tegen V. O. C. en zuilen tenslotte een 21 overwinning behaien. Blauw-Wit kon 't tegen V. V. A. niet verder dan een 0—0 gelijk spel brengen. De Amsterdammers zijn morgen de gast van H. B. S. Als de Blauw-Wit voorhoede de V. V. A. verdediging niet kan passeeren, dan zullen zij zeker niet door de hechte muur Denisv. Dapperen heenko men. 't Zal een spannende strijd worden. Wij geven de zwartjes de beste kans. In de Meer kon Ajax, D. F. C. er niet onder krijgen. D. F. C. was zelfs geruiinen tijd sterker, doch de Ajax- verdediging bleef heer en meester van 't veld, zoodat 0—0 dan ook 't re ultaat was. Feijenoord gaat met onverstoorba re kalmte voort doelpunten te fokken. De nieuwe eerste klasser prijkt op 't oogenblik bovenaan met een doelgemiddelde van 9 voo en 0 te gen in slechts 2 wedstrijden. Feijenoord speelt Zondag haar eer ste thuiswedstrijd. Op eigen veld zal de doelpuntenregen wellicht nog grooter zijn. Of zal Ajax den storm loop stuiten. Gemakkelijk zal Feijen oord 't niet hebben tegen de Amster- damsche verdediging. We verwach ten een kleine overwinning voor de thuisclub. H. V. V., dat 't t gen de Spartaan niet verder dan een 3—3 gelijk spel kon brengen, trekt naar Mokum om V. V. A. te bestrijden. Dat zal dan toch wellicht de eerste Haagsche overwinning beteekenen. SpartaanU. V. V. maakt verder 't program compleet. De Utrechte naren doen al bijzonder raar. Eerst met 50 verliezen en dan met 50 victorie kraaien. We vreezen dat 't ditmaal wel weer een nederlaag voor de Buitenwegs zal worden. Overgangsklasse. Versterkt met Jan Vos heeft Sparta een 31 overwinning weten te be halen op Z. F. C. wat m. i. veel te weinig is, voor een vereeniging, die werkelijk serieuse plannen heeft om eerste klasser te worden. Op Spangen is de Korver de gast heer van D.E.C., dat Zondag met 31 van 't Gooi verloor. Bezield door 't enthousiasme van een groot aantal toeschouwers, zal Sparta wel victorie kraaien. Als de toeschouwers maar niet bij FeijenoordAjax blijven Stormvogels, die ik ook op m'n pro- motie-lijstje heb geplaatst, won, al was 't dan niet geheel verdiend, met 10 van Quick. De gecombineerden die Zondag met den oneven goal van S.V.V. verloren, brengen bezoek aan de vogels, dat zal wel de derde over winning voor de ljmuidenaren wor den. Exelsior toonde haar plaats in het doorgangshuis volkomen waard, dooreen oud eerste klasser n.l. A.F.C. maar liefst met 62 te kloppen. Zullen de Amsterdammers 't in hun nieuwe omgeving ook niet kunnen bolwerken. Zij ontvangen Quick, dat niet zulke heel ernstige plannen schijnt te hebben. We verwachten een over winning voor de Haantjes. A.D.O. zal wel varr Z.F.C. winnen, terwijl V.U.C. haar derde gelijke spel zal spelen tegen S.V.V. Reserve 1 ste klasse. De kampioenen hebben 't er leelijk bij laten liggen, 't Haarlem 2 van thans, is ook lang niet wat 't het vorig jaar was, toch gelooven we dat de roodbroeken reserves wel van V.V.A. 2 zullen winnen. H.F.C. 2 speelt een zwaren uitwed strijd, n.L tegen Blauw Wit 2. Dat zal wel voor de thuisclub zijn evenals Ajax 2 't Gooi 2. U.V.V. 2 wint van A.F.C. 2 Tweede klasse. Met rassche schreden gaat The Good Old voort op 't pad in haar nieuwe omgeving. V.S.V. zal den stormloop wel niet 't minste ophou den. We verwachten weer een flinke overwinning voor H.F.C. E.D.O. deed Zondag geen onver dienstelijk werk door 00 tc spelen tegen Z.V.V. Morgen zorgen de Haar lemmers voor een overwinning tegen Hortus. Schoten zal 't tegen W.F.C. niet ge makkelijk hebben. De puntjes zullen wel naar Wormerveer gaan. Z.V.V. wint van Alc. Vitrix terwijl Hollandia Purmersteijn zal verslaan. Derde klasse. Bloemendaal kreeg haar eerste ne derlaag te pakken, doch zal Zondag revanche nemen op Amstel. H.S.V. behaalde een victorie op DWV. en mag nu uitrusten. Zandvoort kreeg eveneens haar eerste nederlaag. Op eigen terrein zullen de badmenschen wel van Helder winnen. D.W.S. wint van Wilhelmina Vooruit. Steeds voor waarts zegeviert over D.W.V. „REFEREE", R. K. F. Het programma voor morgen luidt Overgangsklasse A. R. K. V. V. TilburgNoviomagum H. Colen. UnionLeonidas H. Jansen. 2de klasse. A. Bredania 2T. S. C. L. v. Leij en- horst. TilburgiaB. F. C. H. v. d. Brand. T. i. A.Internos C. Mokveld. B. V. V. O.—O. S. S. P. Boers. C. P. J.Eindhovia A. v. Bokhoven. D. WilhelmusH. B. C. H. J. v. Tol Jr- R. K. A. V.Wilskracht W. A. Schimmel. P. V. C.Vooruit L. Voulon. E. R. K. B. V.Eemland J. Adelaar. Albatros—Rood Groen H. W. Kohl. V. V. Z.—V. A. F. C. D. Greeven. F. Borne Vooruit—GOLTO H. C. L. Mosterdman. VolhardingA BON 1. Salfisch- berger. H. B. C. speelt dus haar eersten wedstrijd en wel tegen Wilhelmus. De partijen zullen elkaar niet veel toegeven. 't Terrein voordeel doet ons aan Wilhelmus de beste kansen geven. D. H. V. B. De uitslagen van de bekerwedstrijd zijn als volgt V. V. Z. 1—H. B. C. 1 0—2 v. Tol. Zaluwen 1R. K. A. V. 1 05v. Veen G. V. A. 1Westen 1 uitgesteld. R. K. A. V. 2—D. O. S. S. 1 2—2 Smit. Olympia 1—D. O. N. K. 1 0—3v. Wijk V. V. S. 1—Excelsior 2 70 Righard. Celer 1Excelsior 1 40 Mokveld. Gr. Willem 1—D. H. L. 11—3 Hubaty D. H. L. 2Gr. Willem 2 01 Witjens Zoodat in de volgende ronde komen m H. B. C.winnaar G. V. A. 't Westen, n R. K. A. V.Wilskracht, o Winnaar R.K.A.V 2—DO. S.S, vrij geloot. p Celer 1Graaf Willem 2. q Wilhelmus—D. O. N. K. r V. V. S.—D. H. L. 1. 't Is dus zeer waarschijnlijk dat in de tweede ronde 't Westen tegen H. B. C. zal komen. Morgen begint 't groote rad te draai en. 't Volgende program is vastge steld 1 A. S. D. E. 1V. I. C. 1 J. Schneiders. Will. Eggert 1—R. K. A. V. 2 C. Smit. IB. D. O. N. K. 1Excelsior 1 N. v. Wijk D. H. L. 1—Gr. Willem 2 Schimmel. Celer 1—Olympia 1 Mokveld. IC. H. B. C. 2—Westen 1 Vermolen. S. D. O. 1De Damiaten 1 Klunnen. R. K. V. Z. 1—V. A. F. C. 2 Heynen. 2A. The Victory 1Wilskracht 3 de Graaf. N. E. A. 1—V. V. A. 1 Ferdolage. 2B. D. O. S. S. 2-Zwaluwen 2 B. Schut. V. A. F. C. 3—S. D. E. 2 J. v. Son. G. V. A. 1—V. V. Z. 2 S. Raap. A. D. O. 1—S. D. 0.2 2C. Wilhelmus 2—V. V. S. 2 v. Rooy. Gr. Willem 3-D. H. L. 2 1 uur. Rig hard. Vios 1Neerlandia 1 Neyen. 2D. Tia2Spartaan 1 v. d. Hoeven. D. O. S. 1Excelsior 2 Witjens. 2E. Westen 2H. B. C. 4 G. Kruyver. Damiaten 2R. C. Y. 1 B. Platte. Geel Zwart 1—W. F. C. 1 L. Floris. 3A. Wilskracht 4D. O. S. S. 3 1 uur F. Beyer. De egels van het voetbalspel We komen nu aan een bepaling die de volle aandacht verdient van onze voorhoede-spelers. Op gelijken afstand van de hoekvlaggen wordt op iedere doellijn een doel opgesteld, bestaande uit twee loodrechte palen, aan de bo venzijde door een lat met elkander verbonden, zoodat de door beide palen, lat en grond gevormde rechthoek 2.438 M. hoog en 7.315 M. breed is. Óe frontbreedte en dikte van palen ;n lat mogen elk niet meer dan 12 r.M. bedragen. Vooral de voorhoedespelers moe ten goed in hun gedachten prenten dat het doei geplaatst is op gelijken af stand van de beide hoekvlaggen, wel licht komen er in den vervolge dan meer doelpunten Aan den scheidsrechter wordt de opdracht gegeven een waarschuwing tc geven aan iederen speler, die op zettelijk vlaggen of palen in het onge- reede brengt of de lat naar beneden trektbij herhaling moet de overtre der van het veld worden gezonden. Een héél goede bepaling, want heel enthousiaste doelverdedigers b.v., die zoo uitgelaten blij zijn met een succes van hun elftal, konden het publiek gedurende.den wedstrijd wel eens op eenige staaltjes acrobatiek gaan ver gasten. Thans zijn we gekomen aan de uit legging van de beteekenis van de kalk, die op 't groene tapijt zoo netjes regelmatig en gelijk doot; ijverige ter reinknechten is neergekalkt. Rechthoekig op elk der doellijnen moeten op een afstand van 5y2 M. van eiken doelpaal, lijnen vanS^M. trokken- worden, welker uiteinden verbonden moeten zijn door een lijn evenwijdig aan de doellijn de aldus gevormde rechthoek heet doelgebied. Het strafschopgebied, de nacht merrie van z.g. „solide" achterspelers. Rechthoekig op elk der doellijnen moeten op een afstand van 16M. van eiken doelpaal, lijnen van 16y2 M. getrokken worden, welker uiteinden verbonden moeten zijn door een lijn, evenwijdig aan de doellijn de aldus gevormde rechthoek heet strafschop gebied. De beruchte stip S Tegenover het midden van elke doellijn moet een af stand van 11 M. van die lijn een duide lijk teeken worden aangebrachtdit teeken heet strafschoppunt. De voort durende kwelling van een doelman, die zoo'n paar „solide" backs voor zich heeft. De voorschriften die zijn aangege ven voorden bal zal ik hier niet over nemen. Ik kan alleen dezen raad geven: „Koop een bal bij een goede firma, en hij voldoet aan de gestelde eischen 1" Ook de internationale bepalingen voor veld en bal lijkt mij voor ons van ondergeschikt belang. Regel 2 licht ons allereerst in over den speeltijd. De duur van het spel bedraagt 90 minuten, tenzij met on derling goedvinden anders wordt over eengekomen. Dit laatste geldt natuur lijk niet voor bondswedstrijden. Ver lengingvan speeltijd is verolicht indien 3B. H. M. S. 1The Victory 2 Ristjouw. Zwart Wit 1—R. K. A. V. 5 Schutte. 30. V. V. Z. 3The Unity 1 1 uur de Graaf S. V. A. 1—A. D. O. 2 v. d. Laan. 3D. V. V. S. 3Wilhelmus 3 Ruiterman 3E. Duiven 2Celer 3 v. d. Heide. Resp. Finem 1Kolping 2 Witjens. 3 F. Lisse 2Concordia 2 Turkenburg. S. J. C. 2—N. V. C. 2 v. d. Peet. Amicitia 1Geel Zwart 2 Koopman. 3G. Kinheim 2W. F. C. 2 Makx. R. C. Q. 2—S. D. O. 3 v. Son. 4A. S. D. W. 1—V. A. F. C. 5 Winter. 4B. V. V. A. 2Zwart Wit 2 Spierings. 4C. R. K. A. V. 6S. D. Z. 1 1 uur Scheer- boom. 4D. Victory 3N. E. A. 2 1 uur A. Emmel- kamp. 4F. Zeemeeuwen 1D. O. S. 2 Klaus. 4G. Kolping 3Kralingen 2 Boerboom. 4J. Zilk 2Lisse 3 v. Duin. S. D. S. 1—R. K. V. Z. 3 Mooren. 4K. Geel Wit 2Westen 4 v. d. Goes. Damiaren 3W. F. C. 3 \y2 uur Platte. Kinheim" 3Amicitia 2 1 uur Makx. Voor de eerste maal zullen wij ons nog niet aan een bespreking wagen. We zullen hopen dat in alle afdeelin- gen de sport zal beoefend worden om 't spel en niet om de te behalen eer. X H. V. B. De le ronde om de beker is 1.1. Zon dag gespeeld met het resultaat dat de volgende clubs zich in de 2e ronde plaatsten, n.L Schoten IIVogelen zang, R. C. H. Ill, Zandvoort II, D. O. A., Hillinen, B. V. C. II, D. I. O. en T. H. B., welke Zondag 30 October wordt gespeeld. Voor a.s. Zondag weer een uitge breid programma van 40 wedstrijden. In \a zal Schoten II wel van de Bloemendalers winnen, evenals F. H. B. van Stormvogels 2 en de Kenne- mers van V. V. H. Haarlem 3 H. F. C. 3 valt weinig van te zeggen, ofschoon wij H. F. C. momenteel sterker achten. E. D. O. 3R. C. H. 3 wordt gelijk. In 1 B wint 1. V. O. met gemak van V. S. V. II, terwijl de an deren ongeveer van gelijke sterkte zijn. In 2 A zijn de winners D. V. O., Voge lenzang en Kennemers II. van respec tievelijk E. D. O. IV, R. C. H. V en H. F. C. V. In 2 B wint Hillegom van V. V. H. 2, Kinheim van E. D. O. 5, terwijl O. V. A., Schoten 3 en T. H. B. IID. 1. O. 11 wel gelijk zullen spelen. In 2 C zal Haarlem 6 het tegen Hillegom 2 wel moeten afleggen. E. D. O. 6—Kennemers 3 is voor de Kennemers. DSchoten IV wint van R. C. H. 6 en Bloemendaal 3 van T. H. B. 3. In 2 D een belangrijke wed strijd, n.l. SpaarndamHillinen, die Spaarndam wel eens kon winnen. In de 3e klasse wordt voor elke af deeling 1 of 2 wedstrijden gespeeld, waarvan op het oogenblik nog weinig te zeggen valt. G. ATHLETIEK. DAMAëEN. BINNENLANDS6H NIEUWS. Uit onze West. Kot mi opo. GEMENGD NIEUWS. LANDBOUW EN VISSDHERIJ. Beschermt de uilen! dit noodig is voor het nemen van een strafschop. Dan volgt de bepaling omtrent de keuze van het doel. Hij die den op gooi wint, mag öf den beginschop doen 6f het doel kiezen. De aanvoer der van de ontvangende partij gooit het muntstuk in tegenwoordigheid van den scheidsrechter op, terwijl de dito der andere partij raadt. Het spel gaat beginnen De begin schop. Het spel begint met een schop van het middelpunt van het speel terrein in de richting van de doellijn der tegenpartij. Voordat de beginschop is genomen, mag geen der spelers der tegenpartij dichter dan 9 M. bij den bal komen en geen speler, van welke par-tij ook, bet midden van het speel terrein overschrijden in de richting van het doel der tegenpartij. Voor overtredingen van dit artikel kan nooit een vrije schop worden toe gekend. Wordt de beginschop niet op de juiste wijze genomen dan moet hij overgenomen worden, Zondigen spelers herhaalde malen tegen deze wet, dan moet den zondaar een waar schuwing worden gegeven, terwijl in hoogstel nstantie de rechtspreker 't recht heeft den overtreder uit de arena te verwijderen. De beginschop (aftrap) wordt eerst dan beschouwd te zijn geschied, als de bal een volledige omwenteling heeft gemaakt of zich over een afstand, gelijk aan zijn omtrek, dat is ongeveer 70 c.M. heeft verplaatst, voordat een tweede speler hem heeft aangeraakt. Het spel begint niet als de scheids rechter 't teeken voor den aanvang heeft gegeven, doch eerst als de begin schop gegeven wordt. Reeds zijn wij gekomen aan regel 3. De partijen verwisselen slechts van doel, wanneer de speeltijd voor de helft verstreken is. Als de speeltijd verlengd moet wor den, wordt van doel verwisseld, wan neer de extra speeltijd voor dc helft verstreken is. Wordt dus een kwartier verlengd dan zal na 7V2 minuut van doel wor- 1 den gewisseld Moet na tweemaal verlenging, nog worden doorgespeeld, dan heeft na de hervatting van het spel geen ver wisseling van doel meer plaats. De spelers hebben recht op een rusttijd van 5 minuten alleen na de eerste speelhelftj. Nadat een doelpunt gemaakt is, moet de partij tegen wie het doel punt gemaakt is, <-™hop doen en de verwisseling ua de rust moet de begins!^- gedaan, door de partij, n et bij den aanvang van het *».- .,-d an liccft Wordt juist voor den rusttijd een doelpunt gemaakt tegen de partij welke den beginschop gedaan heeft, dan doet na den wedstrijd toch de andere partij den beginschop. Hier zullen we het bij laten. De volgende week zullen we zien hoe een doefpunt gemaakt wordt, d.w.z. wij zullen geen geheimen van diverse voorhoede spelers gaan verklappen, maar zien. hoe reglementair een doel punt verkregen wordt. „LOOKER". ii. Internationale atl.l t'ejcwed&trljden te Warschau. Voor bovengenoemde wedstrijden heeft de Nederlandsehe At':l;tiek Unie uitge- noodigd de heeren A. Paulen Jr. te Haarlem, ;n de nummers 400 en 800 M. hardloopenBroos (U.V.V.) 100 M.H. van Rappard (Vlug en Lenig) 200 M. en Ch. Bovens (Vlug en Lenig) 100 en 2C0 M. hardhogen; Best (Blauw Wit) hoogspringen. Als opening van het seizoen zullen de twee R.K. Damclubs „St. Joseph" en „T.E.P.", beide Haarlemsche clubs, op Woenslag 12 October a.s. een vriend- M'h appel ijken wedstrijd spelen. Waar het R.K. Dam leven in Haarlem steeds meer en meer bloeit, raden wij damliefhebbers aan eens een kijkje te gaan nemen, teneinde kennis te kunnen maken met het spel der beide clubs. De wedstrijd zal plaats hebben in het Patronaategebouw Koningsteinstraat 2, (nabij de Kampersingel), des avonds te acht uur. KEGELEN. Bij de jubileum-wedstrijden van ,,'t Touwtje" vallen de volgende TTaarlémsche successen te noteeren Korpswedstrijd: 1 Waterpas, Haarlem, 244 4 De Prins, Haarlem, 237. TreffersprijsWaterpas, Haarlem, 40 treffers. Tweede Duifjespriis: De Damiaten, Haarlem, 2 Tweeduifjes. Personeole wedstrijd; 5 Wiekenhagen, Haarlem, 39. OOK MET EEN EIGEN OANDIDAAT. In de te Amsterdam gehouden vergade ring van den Ned. Bond van Belasting betalers werd besloten in 1922 met eigen candidaten aan de verkiezingen deel te nemen. Mr. of Dr. Nog altijd was niet beslist of degenen, die onder het oude Academische Stgtunt tot doctoren in de rechten waren bevorderd, zich thans mr. of dr. zouden noemen. De meeningen der juristen zelf zijn op dit punt verdeeld. In verband hiermede verdient het aan dacht, zegt het U. D., dat op de Don derdag gepubliceerde voordracht voor de benoeming van een lid van den Hoogen Raad dit college zelf de voorgedragen personen aanduidt als dr., niet meer als mr. Ons hoogste rechtcoliege heeft dus blijkbaar gekozen. Uil „De West" van 9 September: Toen de „Hebe" Dinsdagmiddag zou vertrekken, kwam op het laatste oogen blik een kar aangereden, met een grooteri zak. Met vette letters stond daarop: G. W. Passagiersgoed. Vruchten voor de reis. Ongelukkig werd de loopplank reeds ingehaald. De zak kwam te laat. De kar moest onverrichterzake terug. Aan den waterkant stond de kar stil. De vervoerder pruttelde, dat hij gras moest koopen en dus geen tijd had om het vrachtje terug te brengen naar de plaats waar het vandaan kwam: de Prin- sessestraat. Plotseling weerklonk uit den zak een stem: kot mi opo (snij open). De zak kwam in beweging en uit het stroo kwam te voorschijn.... Kalop, de bekende stow-away. die reeds vroeger ais blinde passagier naar Europa reisde en nu ver langend was om nogmaals zoo'n reisje tc doen. Wij .hebben Kalop geïnterviewd schrijft „De West" en hem gevraagd wat dit al les beteekendc. Hij verklaarde ons, dat de dokter hem gezegd' heeft, dat hij voor zijn zenuwen beslist naar Europa moet. Hier heeft hij last van epileptische aanvallen; in de koude bleef hij daarvan verschoond. Bovendien ziet hij geen kans hier zijn brood te verdienen, terwijl hij in Europa (in oorlogstijd) geen gebrek had aan werk. Daarom had hij besloten om heen te gaan. Hij had zich laten inpakken in den zak met stroo. De karreman wist niet welke vracht hij vervoerde. Doch een vertrouwde vriend liep mede en zou hem aan boord dragen. De groote G. W. be- teekenden: Gods Werk. De bedoeling was, dat de zak met „vruchten" op het dek zou worden gedeponeerd. In den nacht zou Kalop er dan uitkruipen, door het „luikje". De plaats waar het adres was geplakt, had namelijk een groot gat, het 'luik, waar Kalop uit zou kruipen. Eten was niet medegenomen, want Kalop vertrouwde dat hij van uit zijn luikje wel 't noodlge eten zou kunnen kapen. Boven dien had hij kennissen aan boord, die hem niet zouden laten verhongeren. De eerste dagen zou Kalop alleen des nachts wat beweging nemen. Na de wandeling zou hij weder door het luikje in zijn nau we hut stappen en dan zich omkeeren, op- dal het „luik" niet gezien zou worden. Zoodra het schip ver genoeg was,zou hu te voorschijn komen. De „Hebe heeft geen draadlooze. een uitvinding waaraan Kalop en consorten hartgrondig het lanu hebben. Het spijt hem dan ook erg dat deze prachtkans om weg te komen mis lukt is, doch Kalop maakt zich sterk dat een volgenden keer de fortuin hem gun stiger zal zijn. Want zoo eindigde hu jk moet weg, voor mijn zenuwen. Loonactie in het Pettenhedrijf Men meldt namens den Bond in de Klecding- industrie: In een vergadering van de vakgroep Petleumakers(sters) op 5 October j.l. ge houden, werd een motie aangenomen, waarin de. noodzake'.: ikheid van loonsher- ziening wordt betoogd' en waarin als de meening van de vergadering wordt uitge sproken. in tegenstelling met de opvat ting van den werkgeversbond, dat de be- drijfsverlioudingen gunstig zijn en de mogelijkheid om tot afsluiting van de collectieve arbeidsovereenkomst te gera ken niet behoeft in den weg te staan. Verder werd liet bestuur opgedragen binnen den kortst mogelijken tijd niet al le ten dienste staande middelen te streven naar de invoering van de overeenkomst op den grondslag van de gestelde eischen. In den loop der volgende week zal eveneens in Rotterdam met de P'ettenma- kers(slers) worden vergaderd; na welke' vergadering de besturen van andere werk nemersbonden die in deze actie betrokken zijn middelen zullen worden voorgesteld teneinde de verlangens van de arbeider» doorgevoerd le krijgen. SOJA ALS VOEDSEL. Dr. P. P. van Hamel Roos schrijft; Naar aanleiding van een bericht in de dagbladen, dat in Oostenrijk nieuwe voedingstoffen geproduceerd worden 4» an de Sojaboon, waarbij de groote voedings waarde daarvan wordt vermeld, achten wij het in het belang onzer vaderland- sehe industrie er op te wijzen, dat Hol land ten dezen niet achterstaat. Herhaaldelijk is in het „Maandblad te gen de Vervalschingen" de aandacht ge vestigd op de voedingswaarde van de Sojaboon, en een der groote onderne mingen hier te lande is er reeds vroe ger in geslaagd, de producten van do Sojaboon voor voedingsmiddelen te ge bruiken. Deze belangrijke aangelegenheid zal binnenkort uitvoeriger behande'd worden, vooral omdat het thans mogelijk zal zijn de nieuwe toepassingen ais deugdelijke en niet dure voedingsmiddelen verkrijg baar te stellen. ZICH OPNIEUW AANGEMELD. De communistische onderwijzer J. C, Cetoai, die als onderwijzer uit den Am. sterdamschen gemeentedienst werd ont slagen wegens het zonder daartoe beko men verlof verlaten van zijn school om te Moskou als vertegenwoordiger der Ne- derlandsehe communisten hel Congres der Derde Internationale bij te wonen, heeft zich thar.s weer voor den gemeentedienst aangemeld. Men zal zich herinneren, dat wethouder Vliegen bij de behandeling de zer zaak in d'en Raad liet doorschemeren, dat Ceton wel weer in gemeentedienst zoo worden teruggenomen, wanneer hij slechts beloofde niet onmiddellijk weer hetzelfde te doen. Het is te hopen, dat de Raad eventueel verstandiger zal zijn dan het college van P». en W. en liet ontslag zal handhaven. ARME KINDEREN! Woensdagmiddag werd de politie te lAmsterdam er van in kennis gesteld dat zee jonge kinderen in de hal van het Paleis van Justitie aan de Prin sengracht waren neergezet. Zij hadden van hun vader gehoord, dat hij niet meer voor hen zorgen kon. De kinderen werden door de politie naar het ouderlijk huis in de Boomstraat te ruggebracht, maar na eenigen tijd ston den zij weer op straat. Nu hadden zij een briefje bij zich van hun vader, die inmiddels vertrokken was, waarin dew mededeelde niet terug te zullen komen voordat de zaak was opgelost. Bij onder zoek bleek, dat de moeder der kïiicTfcrei gevangenisstraf moest ondergaan en zich reeds in arrest bevond. De vader wilde nu, zoolang zijn vronw niet in vrijheid wordt gesteld, de zorg van de kinderen eveneens aan de justitie overlaten. De kinderen zijn voorloopïg in het Stadsbe- stedelingenhuis onder dak gebracht. Hel Hoofdbestuur der Nederl. Vereen tot bescherming van vogels schrijft ons: Telken jare bereiken ons klachten over het vangen en dooden van uiten en wij zijn er van overtuigd, dat deze vogelverdel ging te wijten is aan onbekendheid met de groote beteekenis dezer dieren in de na tuur. Alle uilen zijn hoogst nuttige oogels, om dat zij zich voor het overgroote deel voe den met muizen, soms ook met ratten. Van verschillende soorten uilen werd vastge steld, dal meer dan 90 pCt. van hun voed sel uit die schadelijke knaagdieren bestaat. Op tal van plaatsen klaagt men over mui- zenschade en intusschen blijft men nog steeds de natuurlijke vijanden der muizen vervolgen. Landbouwers dienen er in hun eigen belang voor te zorgen, dat alle uilen op hun terrein veilig zijn. De Nederlandsclve Vogelwet beschermt alle inlandsche uilensoorten; het vangen en dooden dezer dieren vormt derhalve een strafbaar feit. Voor mededeeling van deze vogelwetsovertredingen houden wij ons steeds aanbevolen. Gelukkig loopt de tijd ten einde, dat uilen als ongeluksboden werden beschouwd en alleen op grond van een dwaas bijge loof aan de gruwelijkste vervolgingen wer den prijs gegeven. Door den lagen waterstand. Uit Hoo gezand meldt men, dat door den lagen waterstand de aardappelmeelfabrieken niet in bedrijf kunnen komen en hier en daar personeel wordt ontslagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6