Derde Blad. BUITENLAND. BINNENLAND. B i mie Ui anilsch U i eü w HET GEHEIM VAN COZY DELL GEM. BUITENL. BERICHTEN. ZATERDAG 8 OCTOBER 1921 STEENTJES VOOR DEN BOUW DER OPVOEDING Amerika en Europa. De toestand in Ierland. F euilleton OPENBARE „SNERTSCHOOL- TJES". NIET OM BEZUINIGING, MAAR OM HEEL WAT ANDERS. Vergadering van het Centraal Bestuur der K. S. A. a Negende steentje van het derde tiental. Ik ga nu over tot het aangeven van eenige middelen om de kinderen voor eigenzinnigheid te bewaren. Maar alvorens af te stappen van ons onderwerp het spelen der kinderen, wil ik nog eenige wenken ten beste geven in 'n belangrijk iets hoe moeders het dienen aan te leggen, om haar jonge kinderen te leeren spelen. Vele uitstekende moeders meenen, dat het geëigende middel daartoe is, de jonge kinderen overal met zich mee te laten loopen door 't huis, en zich onderwijl voortdurend met hen bezig te houden. Ik zou dit als regel met aanraden. Dat strekt n. 1. het jonge volkje rechtstreeks tot aanleiding, om overal het nieuwsgierig neusje in te steken en aan alles met de grijpgrage handjes aan te komen. Bovendien wordt de moeder door het voortdurend bijzijn der kleinen, in haar bewegingen be lemmerd. Kan men hun geregeld kleine bezig heden opdragen, dan wordt het iets anders maar overigens bedenke men wel, dat de stilte en de rust van het eenzame spelen, kalmeerend, dus wel- nict terugtrekken. Indien de dadig werkt op drukke, zenuwach g Amerikaan,sühe troepen worden teruggemo- kinderen. melli en het Framsche bestuur noodzakeilij- Wat is het gevolg er van, als de week niet naar Londen zat gaan om dc conferentie bij te wonen; hij blijft te Du blin en zal steeds in contact blijven met de Iersche gedelegeerden. Deze beslissing is niet een persoonlijke, doch eene geno men door den Dail Eiireann. Sir Haanar Greenwood, de minister van Ierland, zal niet direct met de Iersche gedelegeerden confeneeren, aangezien dezen niet met hem wenschen samen te zitten. Aangezien De Valera aan den heer Lloyd George schreef, dat de gedelegeerden hem te Londen zou den ontmoeten, is het mogelijk dat zij al leen met den premier zulen samen komen, althans in den aanvang. Men is te Dublin eenigszins teleurgesteld dat de Iersche ar beiders niet ter conferentie vertegenwoor digd zuilen zijn. De gedelegeerden zullen geen mandaat hebben, doch in alle voor stallen, die gedaan zullen worden, Dublin moeten raadplegen. Het gezond verstand wint veld. Een door de Kamer van Koophandel der Vereenigde Staten benoemde speciale commissie, die dezer dagen in Amerika is teruggekeerd van een bezoek aan Europa, waar zij in alle groote landen van gedach ten heeft gewisseld met vooraanstaande regeeringspersonen en zakenlieden, heeft een rappor! uitgebracht, waarin zij als haar overtuiging uitspreekt dat de Ver eenigde Stalen zioh niet kunnen on It lok ken aan belangrijke deelneming in de op lossing van de geweldige economische en financieele moeilijkheden, waarvoor Europa en de wereld is geplaatst. „In elk land, dat wij bezochten." aldus het rapport, „werd de meening uitgespro ken, dat Midden- noch West-Europa kan worden hersteld tol een hoogte, welke vooruitgang belooft, zonder onze hulp. Het is duidelijk dat wij aan dit herstel kunnen medewerken, of door wijziging van het Verdrag van Versailles, of onafhanke lijk daarvan. „De Vereenigde Staten mogen op hot oogenblik de Amerikaansohe troepen aan den Rijn niet terugtrekken,. Indien de moeder te veel notitie van het kleine kind neemt Ditdat het kind onge durig en wispelturig in zijn spelen wordt en al spoedig gebrek aan eigen vinding in 't spelen verraadt. Veel moeders en daaronder de besten, leggen er zich stelselmatig op toe, haar kleine kinderen prettig bezig te houden door het vertellen van sprookjes, door het laten kijken van plaatjes, door met en voor hen te bouwen enz., in t kort, door zich voortdurend zooveel mogelijk met hen te bemoeien. Het geheim, om kleine kinderen te leeren spelen, bestaat dunkt me, hierin, dat men zich hierbij in den regel terug trekt' i a Men begnjpe mil niet verkeerd. Met dit terug Trekken bedoel ik allerminsthet kind aan zijn lot over laten. Integendeel, een moeder dient zeer zeker haar volle en belangstellende aan dacht te wijden aan 't spelen van haar kind. Dat spelen leert haar o. m. zijn karakter en aanleg kennen. Echter, dit geschiede ongemerkt en uit'gezonder het geval, dat de moeder royaal met het kind meespeelt, zal zii verstandig handelen, wanneer zij zich bepaalt tot ingrijpen en op weg helpen, als het kind zelf niet op streek kan komen. PATER FAMILIAS. De Valera over de ver deeling van Ierland. Dc Valera verklaarde in een toespraak tot een afvaardiging uit Antrim, welke kwam protesteeren tegen liet feit dat An trim onder de jurisdictie van Ulster was gebracht, dat hij tegen elke verdeeling van Ierland wps, welke de problemen der min derheden niet oploste, doch ze vermeer derde. De eenheid van Ierland, aldus be sloot De Valera, is een even fundamenteel beginsel als dat van de zelfbescftnikihing. Beide beginselen zijn gebaseerd op recht en recti tvaard igheid. De Valera's uitspraak beschouwt! men o,ls aangevend het richtsnoer, dat Sinn Fein ter Iersche conferentie zal volgen. De Conferentie te Londen. De correspondent der „Westm. Gaz." te Dublin meldt dat De Valera de volgende 7. „Tot welke nationaliteit behoort üij „Hij is 'n. Engelschman. Je schijnt je erg voor hem te interesseeren." „Ronduit gesproken, ja; ik ben graag in zijn gezelschap hij kan aangenaam praten. Maar soms kan hij je aanzien met zoo'n leegen, niets- zeggcn'den blik, alsof zijn ziel de hemel weet waarheen vertrokken en zijn lichaam alleen achtergebleven is." „Zijn gesprekken zijn zeer aantrek kelijk." „Zeker, hij is erg bereisd en weet met levendige kleuren te schilderen." Hij schijnt evenwel geen vriend van waties en gezelschappen te zijn; 't 1-em mc voor a^s mijdt hïj iedere nieuwe i 'SITaJdng angstvallig en verbergt Hl ,c Toch geloof ik, wat Frank van hem beweert: hem kennen en hoogachten is >t 7jelfde,» „Hoe lang blijft hij nog bij uw broer?" „Hij is voornemens dezen zomer in Amerika te blijven; maar zooals hij zegt, verwacht hij elk oogenblik een telegram, dat hem voor zaken naar Engeland terugroept." Ida 'koek nog eens om naar de jongelieden. Beiden zaten met den rug naar de kamer en den blik naar 't venster gekeerd in druk, maar zeer zacht gevoerd gesprek bjieeii. kerwijze wordt uitgebreid, zal een groote verzachtende invloed worden weggenomen. Vat men dien togenwoordigen staat van de Fransoh-B ritsche betrekkingen in het oog, dan zou naar de meening der commiiss.e de mogelijkheid vau nieuwe moeilijkheden worden vergroot. De handhaving van de bezettingslegers in Duitschland, aldus gaat het rapport voort, „brengt een zwaren financieelen last met zich mede, dodh op heffing van dezen 'last is afhankelijk van de opstelling van een doeltreffend plan voor de instandhouding van den vrede, waarvoor de naties zich moeslen vereeni- gen. Amerika en de geallieerden vormen een hecht front in hun eiseih dat Duitselh- land zijn beloften lot herstel nakomt. Amerika dient deel le nemen in het werk van de commissie van herstel en van andere commissies, die reeds bestaan of noig in het leven worden geroepen, ten einde de eoonomvsohe en financieele vraagstukken, die Amerika raken, af te wikkelen. ..Leeningen tusschen rogeeringen in ver band met de reconstructie schijnen thans niet langer geschikt. De financiering in verband met de herstelobligaties en beta lingen wordt een probleem van het par ticulier zakenleven. Een organisatie, die de financieele en zakenbelangen der toon aangevende kringen vertegenwoordigt dient te worden ingesteld om samen te werken met de commissie van herstel lot hel regelen van dit en andere groote problemen, die zich de eerstkomende tien jaren zullen voordoen. „De operatiebasis der wereld is thans meer dan de helft kleiner dan vóór den oorlog. De consumptie van 300 millioen menschen. is verminderd tot 30 percent van de normale consumptie Toch kun nen de sterke landen geen gelden voor schieten om den toestand te verlichten wanneer zij niet de zekerheid hebben van de stabiliteit hunner crediteuren. „De tegenwoordige regeering van Duilschland doet haar best om te voldoen aan de eischen van de commissie van herstel. Indien de oppositie in Duitsch- land aan het bewind komt, en tracht de hersteloveroenkomsl te ontduiken, of ze te niet te doen, zal een crisis worden verhaast, die een nieuwe bedreiging zal vormen voor den wereldvrede „Financieele hulp kan aan Duilschland niet worden verleend voor den aankoop van dc grondstoffen, die het noodig heeft tenzij er in dit land een sterke centrale regeering aan het bewind blijft. Frankrijk en de andere landen die aan Duilschland grenzen, hebben behoefte aan bescher ming tegen verdere aanvallen op hen.'" Norris. directeur van de Philadelphia Federal Reservebank, verklaarde in een toespraak, dat de volken van Europa aan Amerika meer dan tien milliard dollar schuldig waren, terrwijl de burgers van Amerika's oorlogsborudgenooten aan Ame rika drie tot vier milliard schuldig wa ren. Norris meende dat het beter was, dat Amerika deze schuld schrapte dan Europa bankroet te zien gaan en Ame rika's buitenlandsche markten te ver woesten. België uitgenoodigd. De gezant der Ver. Staten heeft aan den minister van Btiitenlandsche zaken te Brussel de uitnoodiging overhandigd om deel te nemen aan de besprekingen te Washington over de kwestie van het verre Oosten. DE WASHINGTONSCHE CONFE RENTIE. De correspondent van de .Times" te Washington meldt dat president Harding zijn voornemen heeft te kennen gegeven, tijdens de conferentie te Washington het congres bijeen te houden om over som mige vraagstukken ruggespraak te hou den. Hij zou het congres willen verzoe ken zekere maatregelen te overwegen, en met name om den minister van financiën volmacht te geven om te onderhandelen over de amortisatie van de schulden der geallieerden. De correspondent teekent hierbij aan, dat Harding juist den tegen- overgestelden weg bewandelt van Wil son, die als leider van de vrede&deïegatie te Parijs optrad zonder rekening te hou den met de in Amerika heerschende ge voelens. De Senaat is op 'het oogenblik niet erg meegaande en volgens d'en cor respondent van de „Times" is er niet veel reden om te verwachten, d'at hij zijn re calcitrante houding zal wijzigen. De bui- tenl and sche commissie uit den Senaat wilde het vredesverdrag met Duitschland slechts goedkeuren onder voorbehoud, dat de president alleen een lid in de commis sie van herstel zou benoemen met specia le machtiging van het congres. Plet aldus geamendeerd verdrag zal de Senaat wel aannemen, maar het is zeer twijfelachtig of later ook dc buitengewone wet tot het aanwijzen van een gevolmachtigde in de commissie van herstel de meerderheid zal krijgen, daar daartegen een machtig en halsstarig verzet begint te groeien. Ook heeft de Senaat geweigerd te voldoen aan het verzoek van den president om de voorstellen tot vrijstelling van dc Hmca- kaansohe scheepvaart van de tolgelden ui het Panamakanaal aan te houden tot na de conferentie, xo October komt deze zaak in den Senaat, die zich wel voor de vrijstelling uit zal spreken, doch er be slaat kans, dat het Huis van Afgevaardig den voor uitstel te vinden zal zijm Bij de huidige stemming in den Senaat is het ook twijfelachtig of dit lichaam bereid zal zijn een wet aan te nem«i, waarbij de minister van financiën machtiging krijgt tot amortisatie van de schulden der ge allieerden. Kortom, aldus de correspon dent van de „Times", als de goedkeuring van den Senaat een voorwaarde van wel slagen is voor de conferentie, staat het nog te bezien of Harding deze zal weten te erlangen. Mocht hij daarin niet slagen, dan zou hem geen blaam treffen. De Se naat is een lichaam van groepen gewor den. dat organisatie mist; het is zoo ver deeld, dat het twijfelachtig is of wel iemand in staat zou zijn er veel mee uit te richten. Des te grooter zal dan ook Harding's succes zijn als hij slaagt. Lloyd George komt niet. De correspondent van de „Times" te Melbourne meldt, dat Hughes, de pre mier, na in de Wetgevende Vergadering den naam van den Australiscben verte genwoordiger ter conferentie te Was hington te hebben genoemd, een telegram van Lloyd George voorlas, waarin deze er zijn spijt over uitdrukt niet persoonlijk te Washington aanwezig te kunnen zijn wesens dringende binner.'andsche kwes ties. Lloyd George voegt hieraan toe, dat de Britsche delegatie waarschijnlijk zal zijn samengesteld uit Balfour, den eersten Lord der Admiraliteit een nog te be noemen derden afgevaardigde. Het is waarschijnlijk, dat de Britsche delegatie naar de Washingtomsche confe rentie uit zes leden zal bestaan, die door technische adviseurs zullen worden ver gezeld. Gemeld wordt, d'at Lloyd George in overweging heeft gegeven, dat drie van dc zes leden uit de Dominions worden Lozen, die bijzondere belangen hebben OPPER-SILEZIS. De berichten als zou de BriLsche .pre mier of de regeering, nog voordat de Raad van den Volkenbond en zijn tech nische adviseurs hun arbeid betreffende Opper-Silezië hadden beëindigd, bezwaar hebben gemaakt tegen het voorstel dat te Genève in behandeling was. zijn aldus, wordt te Londen verklaard, geheel van allen grond ontbloot. STAAT VAN BELEG IN BEIEREN OPGEHEVEN. In verband met de overeenkomst met de rijksregeering heeft de Beiersche re geering in den „Staatsanzeiger" een ver ordening gepubliceerd, volgens welke de ■verordening van 4 November 1919 betref fende den staat van beleg buiten werking wordt gesteld. EEN ZWENDEL-COMPLOT IN DE VEREENIGDE STATEN. In een correspondentie uit New-York in de „Daily Chronicle" vinden wij een phantastisch verhaal betreffende een po ging van een bende, om Britsche kapita listen er toe te bwegen, gelden te steken in een onderneming tot exploitatie van fictieve, uitgestrekte ijzerertslagen aan de P'acific-kust. Deze poging zou mislukt zijn door een persoonlijke waarschuwing van den heer J. P. Morgan aan Londen- sche banken. De bende heeft gestolen obligatiën, waardelooze notes, va'lsche de- positobewijzen, etc. in de Vereenigde Staten in omloop gebracht, waarvan het totaalbedrag io millioen pond sterling zou bedragen. Tot dusverre is voor eene waarde van 4 mi'llioen pond sterling aan deze waardelooze stukken ontdekt, 3 mil lioen pond sterling in notes en fondsen wenden in de safes van de Union Trust Company of Cleveland gevonden, waar heen detectives door een van de vele mannen, die gearresteerd zijn en die vol ledig bekend heeft, gebracht zijn Het zwendelcomplot kwam aan het licht door de arrestatie van een zekeren John i. Worthington, die beschuldigd was van medeplichtigheid aan mail-beroovingen tot een bedrag van 1,200,000 pond ster ling. Ontdekt werd, dat Worthington president was van de Pacific Trust Com pany of Independence, te Missouri, en de financieele zwendel moet gepleegd zijn door deze Trustmaatschappij en door de Guaranty Securities Trust Company of Kansas City, Missouri. Beide banken werden voor het bovengenoemde doel op gericht Banken, effecten-makelaars, rijke zakenlieden etc. in alle staten van de Unie zijn erin geloopen. De zwendelaars beweerdlen dat het erts veel goedkooper gedolven kon worden dan het door de U. S. Steel Corporation verkregen kon wor- <lf>EEN SCHANDALIG OPTREDEN. De „Times" publiceert een brief van een lezer van het blad, waarin deze de aandacht vestigt op een feit, dat, indien het juist blijkt, een schandalig optreden van de Fransche gendarmerie aan het licht brengt In den loop van dien maand Augustus hadden eenige Engelsche bewoners van 't eiland Atderney, die tijdens een zee tocht met een jacht door een storm wa ren overvallen, een toevlucht gezocht in de visschershaven van Omonvffie, 10 lv. M. ongeveer ten westen van Cherbourg. Toen zij aan land wilden gaan, werd hun dit door de gendarmerie belet, hoewel hun passen volkomen in orde waren. Ge durende 48 uur moesten de passagiers, o.w. drie vrouwen, aan boord blijven in den storm. Een hunner stelde een K®n~ darme een telegram ter hand, om hun familie gerust te stellen: de man stak het geld in zijn zak, maar verzond met hef telegram. De inzender voegt hieraan toe, dal Franschen, die in een Engelsche haven een toevlucht zouden moeten zoeken, me zulk een behandeling zouden behoeven te verduren. De correspondent van de „Mor- ningpost" te Stockholm meldt, dat de werkgevers in de industrie op het. pun staan, een algemeene loonsveilaging door te voeren, welke 300.000 arbeiders He Men verwacht geen stakingen, daar de Zweedsche industrie voornamelijk tenge volge van de concurrentie van Duitsch land. zoo goed als stilligt. Besloten is thans dat het sluitings uur voor inrichtingen, waar sterke drank wordt geschonken, te Landen zal zijn 11 uur 's avonds, met een extra-uur voor restaurants en hates, waar bij een maa nog tot twaalf uur wijn, enz. zal mogen worden gdiend. Daarmede is de kwestie, avond-leven van ivor-dcn-oortog terug le hebben. - De Leima-fabrieken hebben als eerste bedrijf in Duilschland den 8-itrigen ar beidsdag afgeschaft. De directie gaf een voudig te kennen, dat wes^'i gebrek aan arbeiders de wekelijksche werktijd op 56 uren moest word'en gesteld. Donderdag zijn te Koningsbergen drie cholera-gevallen geconstateerd. Een vrouw is reeds overleden. ten Oceaan. gekozen, die bijzondere belangen hebhen „n de M 4, vraagstukken kelreffanOe 4» S» Met het geringschattend woord „snert- schooltjes" is er de laatste dagen door liberale bladen fel tegen het bijzonder on derwijs geageerd. Op een vergadering van den Bond van Chr.-Histori.sche leden van gemeentebesturen in Overijsel heeft de heer H. J. Bulten, van Blokzijl, blijkens het verslag in „De Nederlander," onder meer gezegd: ,,'t Bezwaar, dat er te veel kleine scholen komen, is ook overdreven: frap peerend zijn in dit geval cijfers uit onze provinoie, waar 41 openbare- en 4 bij zondere scholen zijn, met minder dan 50 leerlingen." Het aantal openbare „snerlschoolljes is daar dus vrij groot. In de Memorie van ToH.ohting bij het Ontwerp van Minister de Visser staat onder meer te lezen: „Hierdoor wordt gelegenheid geopend, om althans gedurende een jaar, te re kenen van 1 October 1921 af, in elk geval afzonderlijk na te gaan en te be- oordeelen, of de voorgenomen bouw in derdaad eisch - van noodzakelijkheid is. Ook de stichting van al te kleine U. li. O.-schooltjes kan langs dezen weg worden voorkomen.. Na afloop van dit jaar zal kunnen worden beoordeeld of er termen bestaan voor een meer defini tieve regeling Men zou zeggenmet dit standpunt kunnen al de bezuinigers, ook uit de linksche -partijen genoegen nemen. Im mers, een definitieve regeling zou maan den op zich laten wachten; nu worden de „uitwassen" onmiddellijk gekeerd en, zoo noodig, komt een definitieve wijzi ging der L. O-wet over een jaar. Toch zijn de linksche bladen niet tevreden. Het „Hbl." eischt onmiddellijke wijziging der wet en zegt, dat het uit stel toont, „een gebrek aan moed, ge brek aan verantwoordelijkheidsgevoel Niets minder. Ook de „Tel." meent, dat „een wij ziging van de Onderwijswet veel beter zou zijn geweest". Het blad wil het ontwerp, eenigszins uitgebreid tot den scholenbouw, die nog slechts in esn begin van uitvoering is, spoedig zien aange nomen. Maar „wij moeten verder", zogt de „Tel." :„Met kracht dient te worden gestreden tegon een onderwijspolitiek, die in haar toepassing tot het meest hatelijke sectarisme en t.ot een ramp voor de schatkist leidt". Dat is tenminste duidelijk: de strijd tegen het „hatelijke sectarisme", dat wil zeggen: tegen do conscientie-vrijheid staat op de eerste, het beschermen der schatkist op de tweede plaats. „Het Volk", dat nog pas om de zoo nocüdige bezuiniging riep, heeft voor de practische bezuinigingsvoorstellen van 'n christelijk Minister natuurlijk geen en kel woord van waardeering. Het bhjd eischt onmiddellijk „een blijvende rem" tegen de uitwassen der onderwijswet, en noemt de beperking tot een jaar „een hoogst verdachte geschiedenis". Dit alles bevestigt ons vermoeden, zegt de „Tijd", dat het den linkschen bladen bij hun campagne togen de lo yale uitvoering der Lager Onderwijswet niet zoozeer om de bezuiniging, doch om hooi wat anders is te doen. Wanneer men ter linkerzijde op de heropening van den schoolstrijd wilde aansturen, zou de toon immers niet ha telijker kunnen zijn. Op Maandag 3 Oct. hield het Oen- traal bestuur van de K. S. A. in Ne derland, in het Hotel „Terminus" te Utrecht een goei bezochte vergadering, onder voorzitterschap van Prof. L. van Aken. Na opening en goedkeuring der notu len richtte de voorzitter eenige waar- deerende woorden tot den geesteL ad viseur, Prof. Aengenent en den pen ningmeester van het dagelijks h bestuur, den heer J. van Rijzewijk, wier ver diensten onlangs door een Koninklijke on derscheiding werden erkend. Op 22 Aug. j.I. is door het dagelijksch bestuur der K. S. A. een bijeenkomst van de besturen van R. K. Volksuni- vcr i'ei e.i ui'geschreven, wa-rin de wen- schelijkheid werd besproken om een bond van R. IC. Volksuniversiteiten te stich ten. Daar is toen een commissie be noemd met de opdracht om de oprichting van een dergelijken bond voor te berei den en vóór 1 Dec. a.s. aan een nieuwe vergadering rapport van haar werkzaam heden uit te brengen en zoo mogelijk ontwerp-statuten en huishoudelijk reg lement ter goedkeuring voor te leggen. Vervolgens werd medegedeeld dat Mr. H. J. J. Scholtens met ingang van 1 Sept. tot wetenschappelijk ambtenaar aan het Centraal Bureau werd benoemd. Daarna volgde verslag van betgeen door het dagelijksch bestuur verricht werd, inzake de steunbeweging voor de R. K. Universiteit. Op verzoek van bet Hcoi'dcomité van Actie voor de stichting van de R. K. Universiteit verklaarde de K. S. A. zich ten volle bereid aan deze actie mede te werken en die te eteu- nen op oen wijze, die aan dat hoofd comité het meest geschikt zou voorkomen. Twee circulaires werdeu door het Cen traal Bureau naar aanleiding hiervan verzonden. Dcor de K. S. A. wordt oen Socials Week georganiseerd van 12 tot 17 Deo, e.k., van Maandagavond tot Zaterdag ochtend. Het nut van een dergelijken op zet behoeft wel geen betoog, te minder nu de K. S. A. besloot als actueel onder werp op deze sociale week door ver schillende sprekers te laten behandeloni de bedrijfsorganisatie. Voor bijna allo te behandelen onderdooien van dit on derwerp werden reeds sprekers gevonden! Zcodra ze allen gevonden zijn, wordt ii de pers een overzicht gepubliceerd van d< verschillende onderwerpen en sprekers Het Centraal Bureau heeft op verzoek van en voor het R. K. Vakbureau t< Utrecht een plan uitwerkt voor 'n per manenten mondelingeh cursus in Apo logie, Economie en Sociologie voor voor mannen in de Katholieke V akbeweging welke half Oct. zal aanvangen met pl.m 50 deelnemers. De schriftelijke cursussen in economi» en sociologie van het Centraal Buread zijn de vorige maand weder aangevangej en verheugen zich nog steeds in een gr ote belangstelling. Ingeschreven wer den voor Economie 127 cursisten, voo» sociologie 82 en voorts 59 abonnementen De beantwoording der vragenlijsten ter verzameling van gegevens voor hel Katholiek Sociaal Jaarboek gaat nog zeel traag. Ook moet het Oentraal Bureau ze ker zijn van een bepaald aantal afne mers. Alleen met aller medewerking kan dit jaarboek tijdig, jl.i. in Januari 1922 verschijnen. Medegedeeld werd voorts dat de col lecte voor de K. S. A. in hot Aarts bisdom heeft opgebracht ongeveer f 15.900, in het Bisdom Haarlem bijni f 20.000 en in het Bisdom Breda onge veer f 6000, in het Bisdom Roermond f 7877.50, van den Bosch was nog nieti vernomen. Na uitvoerige besprekingen omtrent een steunbeweging voor Rusland, kwari de vergadering tot het besluit om aan ideii oproep van den H. Yader te voldoen door een geldinzameling te orgamseerci en daarnaast nog in de pers een inschrij ving te openen. Door bemiddeling va» den Pauselijken internuntius in den Haaj zullen deze gelden naar Rome worde» verzonden. Aan do vergadering werd het rappor! P d ti Tl t O itl d „Allan Morris ziet cr tamelijk oud en afgeleefd uit," begon Ida weer. „Vroeger moet hij wel 'n aardige man geweest zijn; ik vond laatst toe vallig zijn portret tusschen Frank's stukken. Hij droeg toen echter een donkeren vollen baard en geen bril." „Ik zal uw broer vragen, of hij mij dat portret laat zien." „Neen, doe dat niet. Frank was zeer verontwaardigd over mijn nieuws gierigheid en verbood mij streng tegen over Allan van dat portret te reppen." „Hoe vreemd, zegl" „Luister maar. Mijn broer nam mij de foto uit de hand, verscheurde ze tol kleine stukjes en wierp deze in 't vuur." „Ik ben er van overtuigd, dat er een geheim achter die vriendschap steekt," zei Ida verwonderd. „Ik ben 't met je eens; maar wat, wat kan 't zijn?" „De tijd zal 't leeren!" „Ja, en misschien is 't ook wel van geen gewicht?' „Misschien maar ik kan. 't toch niet gelooven." Ida stond nu op en daar 't tijd was voor de thee, sloeg zij haar vriendin voor met haar 'n kleine wandeling te maken. Spoedig liepen beiden, van hoed en mantel voorzien, arm in ann tusschen de kale hoornen van 't park en brachten 't gesprek nog eens op Helene's broeder en zijn raadselach- tigen vriend. Frank Mordaunt was de eenige zoon eener vermogende adellijke familie, wier goederen niet ver van de bezit tingen der Still worth's lagen. Knap van gezicht, slank en krachtig ge bouwd, maakte de acht-en-twintigjarige jongeman, trots zijn innemend uiter lijk, toch in 't geheel niet den indruk van geestelijke begaafdheid. In een levendig gesprek konden zijne oogen komtijds opvlammen, als gloeiden daar geest en hartstocht; maar 't volgend oogenblik reeds was heel de indruk uit zijn mat, flegmatiek gemoed ver dwenen. Nu eens kon Mordaunt met veel energie een werk ten einde bren gen, dat hij zichzelf had opgelegd en waarvan hij winst en voordeel ver wachtte; dan weer was hij grillig, nerveus in den hoogsten graad; zonder moreele kracht en Lnnerlijken moed. Hij gevoelde een buitengewone voor liefde voor oude kasteden met groen-bemoste muren, liooge verweer de torens en onderaardsche gangen en *t eerbiedwaardige Cozy Dell trof zijn romantischen geest bijzonder. Maar niet minder dan het oude slot interesseerde den edelman de jonge JEdith Stillworth, met wie hij als kind had gespeeld en die thans lot een schoone maagd was opgebloeid. Geen wonder dus dat hij de uitnoodiging van haar moeder om de Kerstdagen op 't kasteel door te brengen, met levendige vreugde had aangenomen. Nog had hij slechts enkele dagen onder dit gastvrije dak doorgebracht, of hij had reeds de begeerte naar het bezit van dit heerlijke slot mot zijn bewondering voor de lieftallige dochter van den slotheer vereenigd. Mordaunt gaf zich nu alle moeite om de oude ongedwongen verhouding uit hun jeugd weer te herstellen, may hierin was hij tot heden niet geslaagd. Het meisje wees trotsch iedere toe nadering af en. zoo bleef dan 't laat ste beslissende woord nog ongespro ken. De vriendelijke uitnoodiging liet hem toe een maand op Cozy Dell te verblijven en dus had hij nog tijd genoeg om zijn doel te bereiken. Mis schien beviel 't hem ook te zoeken naar de oorzaak van Edith's afgekeerd- heid en vervreemding; want dat deze bestonden was voor hem buiten kijf. Daarom had hij besloten voorloopig een afwachtende houding aan te ne men en eeret dan met Edith over zijn wenschen te spreken, als hij op haar toestemming rekenen kon. Zijn vriend Morris scheen van dit besluit onkundig te zajn; hij had snelleren voortgang van zaken gewenscht en drong ook nu, nadat de beide dames den salon verlaten hadden en zich in den tuin ophielden, weer op be spoediging aan. m „Waarom vraag je haar niet direct," zei hij, „en waarom aarzel je zoo lang met de beslissing?" „Moet een man, die zijn toekom stige echtgenoot» zoo weinig liefhesft als ik Edith Stillworth, zich niet goed bezinnen, voor hij dien stap zet? „En weet je geen ander middel dan dit om in 't bezit van het geld te kor men dat je noodig hebt?" „Op 't oogenblik niet!" „Welnu 'dan! Waarom langer ge aarzeld! 't Is voor je doel niet noo dig, dat je de schoone Edith bemint, 't Geld is immers de hoofdzaak!" „O, mijn gevoelens komen niet in aanmerking, 't ls geen^liefde^ die^ mij Ito It Edith trekt, maar trots! Zij schijnt mij te haten en dat prikkelt mij. Ik wil haar vernederen, haar trouwen alleen om haar in mijn macht te hebben en te weten, dat zij van mij afhankelijk is!" Bij deze verklaring ontsnapte Mor ris 'n kreet van afschuw en verachte lijk keek hij Frank aan. „En besef je wel wat je van zoo'n huwelijk verwachten kimt?" „O zekcA 1 Ik zal den rijksten man uit den omtrek tot schoonvader heb ben. Edith erft 't derde deel, wel licht de helft van zijn vermogen.!" „En jij bent 'n dwaas, als je niet alles aanwendt om de zaak vlug in het reine te brengen. Ik wil je dit maar even zeggen, Mordaunt: je hebt 't geld werkelijk hard noodig." Allan, die tegenover hem zat, sloeg hem bij deze woorden met beide lian- tlen op de knieën en schudde be- feekenisvol 't hoofd- „Zeker; ik zal 1 geld ook krijgen, maar niet zoo gauw en niet zoo ge makkelijk. Kan ik Edith's hand ver werven, dan voldoe ik niet alleen aan mijn verlangen naar wraak, doch maak me ook met één slag van al mijn schulden vrij. Daarom zie ik louter voordeel voor mij in deze verbintenis." „Nu, vooruit dan, aangepakt! Waar om aarzelen en beven als 'n bange jongen?" 't Was zonderling, dat Mordaunt juist op dit punt zoo weifelachtig bleek. Ilij had zooveel In koelen bloede gedaan, wat bedenkelijker en van meer gewicht was dan 't dmgen naar. de hand van 'n meisje.JUj had toch alles te winnen en niets te ver liezen. Was 't vrees voor de ontdekking' Was 'f gewetensbezwaar om een go voel te huichelen dat hij niet bezat' Genoeg, hij droeg reeds tien dagea 't voornemen bij zich cn had 't tod nog niet van zich verklagen, mei Edith over zijn wenschen te spreken Daar hij zijn vriend 't antwoord oj zijn laatste aanmaning schuldig bleef drong deze nog heftiger aan: „Waarvoor zijn wij dan naar Cozj Dell gekomen, als jij hier maar stil. blijft zitten met de handen in de» schoot „Ik moet eerlijk bekennen, dat il in dit geval den moed mis. Mijn troh zou 'n nederlaag niet kunnen ver dragen. Ja, als die laaggeboren suk kei, die secretaris hier maar niet was „Maar wat kan die je in 's hemcb naam in den weg leggen?" „Hij heeft meer invloed op mijn dame, don je meent. Ik vergeet nooit hoe hij me gisteren hoogmoedig wei gerde mijn paard naar den stal tc brongen, die kosterszoon! Dat deed hjj waar iedereen bij was en daarbij was hij zoo trotsch als een prins. Dan hebben we ook nog den vader?' „Nu ja." „Ik vrees dat hij nooit 'u huwelijk tusschen z'n dochter en mij zal goed keuren." „Waarom dan niet?" Ilooge geboorte en oude adel zijn van oudsher zijn stokpaardje geweest, Ida zegt, dat hij liever allebei z'n doch ters dood ziet dan beneden haar stand gehuwd t" (Wordt yervoigd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 9