Eerste indrukken van den dag Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Stadsnieuws INGEZONDEN* DAMIAATJES Amsterdamsche Beurs MAANDAG 10 OCTOBER 192f 44ste JAARGANG No. 13960 DE ABONNEMENTSPBUS DEO RAAST VOOR HAARLEM EN AQENTSCHA PPEN' PER KWARTAAL t 3.25 F per week i f 0.25 BAMCO PER POS T PER KWART. BiJ VOORUITBETALING f 3.57*/, BUREAUX: HASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 174a POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEE.' BI} CONTRACT BELANGRIJKE KORTINGï A DE ECONOMISCHE CHAOS. EEN COMPLIMENT. AGENDA 11 OCTOBER Programma Het ongeluk nabij de Oosteinder- brug. Het zevende eeuwfeest der Derde Orde. Militie. T00NEEL Personalia. De aanbeveling van rechter in onze Arrondissements-rechtbank. „Philip Loots". De Teylerzaak. Hanzedag. Burgerlijke Stand. Beschamend- Telegrafisch Weerbericht. 220. Zaterdag beeft de Nederlandsche Ver eeniging voor Staathuishoudkunde en Sta tistiek haar jaarlijksche vergadering ge houden. 't Is altijd een feit van beteekenis, wan neer onze economisten bij elkaar komen, om een of ander vraagpunt onder de oogen te zien. Hoeveel te meer in dezen tijd, nu de geheele maatschappij reikhal zend uitziet naar een redder uit de alge- meene malaise, en hoeveel te meer voor al, nu een zoo brandend vraagstuk als de wenschelijkheid van publiekrechtelijke be drijfsorganisatie op het programma stond. Drie vooraanstaande personen hadden in uitvoerige prae-adviezen hun standpunt neergelegd: prof. Bordewijk, die het oude kapitalistische stelsel, ietwat verbeterd, wil handhaven; de heer van den Tempel, die volgens zijn socialistische beginselen alleen licit verwacht van de socialisatie en prof. Veraart, die bij de wet verplichte bedrijfs organisatie wensch-t, zooals in het typogra fische bedrijf is ingevoerd; dit laatste dan, door de practijk geleerd, aangevuld met een consumentcnraad. Nu is Zaterdag uit de debatten op deze vergadering gebleken, hoe hopeloos men het over den nieuwen vorm, waarin ons maatschappelijk leven gegoten moet wor den, oneens is. En, wanneer wat wel waarschijnlijk is de stroomingen in het leven zelf, zóó ver uit elkaar gaan, als de opvattingen van de leden der Staatshuis houdkundige vereeniging te aanschouwen fuiven, dan zijn wij nog een heel eind van de oplossing der sociale conflicten ver wijderd! Speciaal het dwangstclsel van mr. Ver aart, dat blind is voor alle buitenlandsche concurrentie, in het geheel geen rekening houdt-met wat er huiten de beperkte gren zen van ons klein landje gebeurt, heeft menige veer moeten laten. Het blijkt met den dag duidelijker, hoezeer zij gelijk hebben, die de bedrijfsontwikkeling in de richting van publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie slechts langs den geleidelijken weg van eigen groeikracht willen bevorde ren. Een der weinig behartens waardige woorden, op deze zitting gesproken, was van mr. Kortenhorst, waar deze zeide, dat de veelzijdigheid der maatschappelijke ver houdingen niet toelaat de economische vraagstukken volgens een bepaald, voorop gezet stelsel op te lossen. Daarom moet men ook voor de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie niet zoeken naar een uniforme methode; in het eene geval zal een verbeterd Overheidsbedrijf, in een ander geval gesocialiseerde be drijfsvorm wenschelijker blijken. Maar met dat al zitten wij midden in den economischen cliaos; dat heeft de Vereeniging voor Staathuishoudkunde Za terdag weer eens bewezen. De christelijk-iiistorische „Nederlander," (die tusschen haakjes sinds de verandering in de hoofdredactie ten opzichte der Katholieken erg gekalmeerd is), wijdt on der het opschrift .alweer 'n roomsche" een beschouwing aan het bericht, dat de Regeering voor de arbeidsconferentie te Genève als vertegenwoordiger iemand uit te Katholieke werkliedenbeweging be noemd zou hebben, in plaats, zooals ten vorige jare, een der mannen van de mo derne vakbeweging. Een en ander schijnt de redactie 1100- dig te achten tegenover opmerkingen van haar lezers. En hel antwoord is, behalve feite li ik zeer juist, tevens een compliment Voor de Itoomsclie vakorganisatie. Het vredesverdrag is op het punt van kegecrings vertegenwoordigers naar de jaar lijksche arbeidersconferentie niet zeer helder. Het schijnt naar de arbeidsconfe rentie te willen laten zenden den vertegen woordiger van de belangrijkste werklieden- Nu tan men ten onzent de werk organisaties vcrdcelen in christelijke cn me. llr'slelijkc en deze op zich zelf V1--1 1 versctuiiende deelen. Met deze laalSiC ouueischetding ju Nederland schijnt het Vredespeldi.i„ geen rekening te hebben gehouden. Zoodat de Regeering verstandig .deed liet vorig jaar als v«riegeuwoordiger Vm der mannen van den gr0oten moder nen bond, dit jaar een der voormannen der Koomsche vakorganisatie, zijnde de belang rijkste groep onder de christelijk gcorga- hiseerden, aan te wijzen. Wanneer nu, betoogt de Nederlander, in Protestautschc kringen zich daartegen Iemand verzet, „zouden wij locli gaarne zeggen, dat hij zijn verbazing, wellicht zijn verontwaardiging, elders moet plaatsen. Na melijk niet bij de regecring of bij den mi nister van Arbeid, maar bij de niet-geor- ganiseerde christelijk-gevoelende arbeiders. „Een regeering kan niet anders doen dan ook met het aantal rekenen; d.i. met het maatschappelijk gewicht, dat een bepaalde groep in de schaal legt. Zoolang nu de Roomsche vakbeweging zooveel talrijker is dan de Christelijke en dat mede door de schuld der niet-georganiseerden mo ge de onthutste bedenken, dat hij het „euvel" kan verhelpen door zich voortaan anders d.i. meer sympathiek te stellen te genover de Christelijke arbeidersbewe ging-" Ziedaar een juiste terechtwijzing, die te vens een welverdiend compliment voor de kracht der Katholieke Vakbeweging in houdt. Het vorig jaar ging, zooals men zich herinneren zal, de heer Oudegeest naar de Conferentie te Washington. Sociëteit St. Bavo. Half 9 tot half 10. R.-K. Bureau voor Arbeidsrecht. 8 uur Derde Orde. 8 uur Spaarkas 8 uur Reddingsbrigade. Bestuur Typografen. Groolc Kerk. 23 uur Orgelbespe ling door den heer George Robert. Sint Martha-vereeniging. Kleine Hout weg 13. 34 uur Betrekkingbureau. Familie-Bioscoop. Voorstelling. OVERVEEN. In café Jongkees. Half 8 uur, vergadering Ned. R.-K. Volksbond, afd. O verveen. voor de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 11 October 1921, des namiddags van 23 uur door den heer George Robert. 1. Passacaglia, D. Buxtehude. 2. Concert d kl. t., G. F. Handel. Andante; Air; Ada gio; Fuga. 3. Andank con moto, A. P. F. Boëly. 4. Légende, D. von Antalffy. 5. a. Arabesque; b. Bercense, L. Vierne. 6. Fan- taisie, E. Lacroix. In ons nummer van Zaterdag vermeld den wij, dat de heer Dankelman, op zijn motor gezeten, te Hillegom in botsing ge komen was met de stoomtram. Onze corr. heeft ons den naam van den verongelukte verkeerd, overgebracht. Het is niet dc heer Dankelman. doch de heer H. M. d'Angremand. Hij is naar het St. Elisa beth's Gasthuis overgebracht en kort na aankomst aldaar overleden. Op waarlijk schitterende wijze is gisteren ren het Triduum, ter viering van het ze vende eeuwfeest der Derde Orde van St. Franciscus in de Paterskerk gehouden, be sloten. Op het fraai met groen en bloemen ver sierde Hoogaltaar droeg des morgens lialf elf Z. D. H. Mgr. A. J. Callier een plech tige Hoogmis op, geassisteerd door den ZeerEerw. Heer pastoor J. P. Reijnenberg O.F.M., presby-ter-assistens, de WelEerw. Heeren rector J. F. G. Sandfort O.F.M., en kapelaan T-h. van Eekeren O.F.M. troon- dikaens en de WelEerw. Paters J. J. Ter stappen O.F.M. en C. H. M. Caminada O.F.M., respectievelijk diaken en subdia ken. Geremoniarii waren de ZeerEerw. Heeren L. A. A. M. Westerwoudt en J. M. v. d. Tuijn. Na het Evangelie -hield Mgr. een korte toespraak tot de geloovigen, die het kerk gebouw tot in de uiterste hoeken vulden. Mgr. zei-de, dat het verwonderlijk was, hoe zelfs ongeloovigen zich bezig hielden met de Der-de Orde van St. Franciscus en hare stichtingen en dat het daarom zeker geen verwondering behoefde te baren, dat zoo vele Katholieken er belang in stelden. Dat de Derde Orde na 700 jaren nog zoo krachtig voortbloeit, is te danken aan Gods leiding, welke Hij krachtig geeft, om dat de Derde Orde het geloof bewaart en steun verleent. Mgr. verheugde er zich over, zooveel ge loovigen in het kerkgebouw bij-een te zien en hij hoopte, dat zij allen, voor zooveel zij het niet waren, tertiarissen zouden wor den. Er waren, aldus Mgr., nog zeer vele Ka tholieken, die slechts in sommige opzich ten, lang lii-et in alles, katholiek toonden. Zij moeten het op alle gebied doen. Mgr. hoopte daaon, dat de Derde Orde in kracht en getal zou toenemen en dat zij aldus de rijkste vruchten voor het innerlij ke geloofsleven, inzonderheid ook van Haarlem's Katholieken, zou voortbrengen. Na de H. Mis heeft pastoor Reynen- berg in de pastorie toegesproken en hem bedankt voor de welwillendheid, de Hoog mis te hebben willen opdragen en een kort woord te hebben willen spreken, waarna Mgr. nog eens nadrukkelijk ver zekerde, dat het zijn innige wensch is, een wensch, welke hij reeds meermalen ge uit heeft, dat in alle parochies der stad Haarlem afdeelingen van de Derde Orde zonden worden opgericht. Daarna heeft Mgr. de tentoonstelling van kleeding, vervaardigd door de naafïcrans der Derde Orde bezichtigd eu zijn waar deering over dat werk uitgesproken. Des avonds is op plechtige wijze het Triduum gesloten door den HoogEerw. Heer Mgr. M. P. J. Möllmann. De feestpredikatie werd gehouden door pastoor Rcynenberg, die de deugden van St. Franciscus naar voren bracht, vooral zijne deugden van gehoorzaamheid, armoe de en nederigheid en uiteenzette, waarom de tertiarissen die deugden moeten navol- Heden- en morgenavond worden in „St. Bavo" feest vergaderingen gehouden, ter viering van het zevende eeuwfeest dei- Derde Orde. Opleiding tot verzorger bij den Rijkspost- duivendienst. De Burgemeester van Haarlem, vestigt de aandacht van liefhebbers van po-s klui ven, die het v-oJgen/d jaar bij de militie moeten worden ingelijfd, op de mogelijk heid om te worden opgeleid en aangesteld tot verzorger bij den 11 ijkspost-riuiven- dienst. Zij, die daa-rvoor in aanmerking wen- sohen te komen, moeten ddt vóór 1 November a.s. schriftelijk te kennen geven aan den directeur van den Rijks-postd-U'i- verid-ienst te 's-Gravenhage. Zij moeten zich daarbij bereid verklaren tot het aangaan v-an een vrijwillige verbintenis als verzorger bij den Rijik-spost-duiven- diienst. Minderjarigen moeten voorts leggen een bewijs van toestemming tot bet aangaan van de verbintenis, afge geven door hem of haar, die de ouder lijke macht of de voogdij uitoef-ent. In het verzoekschrift dienen -te worden vermeld a. gesJach'ts- en voornamen (voluit); b. beroep; c. woonplaats; d. gemeente, waar de dienstplichtige voor de militie is ingeschreven; e. welk onderwijs genoten; of hij lid is van een postduivenver- eeniging en, zoo ja, van welke. In het geheel worden van elke lichting 24 di-enstplidhtigen in opleiding genomen. Zij moeten in Januari opkomen en wor den ingedeeld bij het 7e Regiment Infan terie. De opleiding geschiedt bij één of meer R ijk spos t-du i vens tni ons. Van bedoelde 24 worden de 18, die het -best voldoen, toegelaten tot de vrijwillige verbintenis. Deze verbintenis geldt van Ihet tijdstip af, dat zij wordt gesloten, tot bet tijdstip, waarop voor den dienstplich tige de landweerdiensltijd eindigt. Echter ikan zij -door den Chef van den Genera-len Staf op elk tijdstip worden beeindugd. De dienstplichtige verbindt zich: a. voor -eerste oefening in werkelij- ken dienst te blijven tot 1 Februari van bet jaar, volgende op dat, waarin zijn eerste oefening bij de militie is aangegaan; b. voor herhalingsoefeningen in wer- fkelijken dienst te komen één of twee maal, in het getheef voor ten h-oogste 7 welken, op zoodanig tijdstip of zoodanige tijdstippen als door den Ghef van den General-en Staf zal worden bepaald; c. in werkc-1 ijken dienst te komen en te blijven, wanneer en gedurende den tijd. dat de dienstplichtigen van de militie of van de landweer in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden in werkelijlken dienst worden geroepen en gehouden. Voorts zijn op den verzoTger bij den 1 ijkspostduivendienst van kracht eenige. bepalingen, die ook gelden voor de dienst plichtigen van de militie en de landweer. De adspiranten-verzorgers, die niet tot de verbintenis worden toegelaten, alsmede de verzorgers, wier verbintenis tusschen- tijds is beëindigd, worden ingedeeld bij een onderdeel van het wapen der infan terie. Aan adspiranten-verzorgers, die niet tot de verbintenis zijn toegelaten, maar blijk hebben gegeven aan de voor den verzor ger gestelde eischen te voldoen, wordt een getuigschrift uitgereikt. Bij een tusschen- tijdis ontstaande vacature kunnen zij als nog tot het aangaan van de verbintenis worden toegelaten. „Ik heb je lief". Zaterdag 15 October zal door dc N.V. „Het Hofstadtooned", ddr. Gor v. d. Lugt Melsert, Van Eysden en Tartand, in den Stadsschouwburg opgevoerd wor den: „I'k heb je lief". (Je l'aime), blijspel in 5 bedrijven door Sacha Guitry, verta ling van Willy WalchMensink. Regie: Cor v. d. Lugt Melsert. Te Leiden is geslaagd voor bet candi- daatsex-amen in dc rechten de heer H. E. Sdheffer, alhier. Op de voordracht voor griffier van -de Povinciale Stalen van Zuid-Holland komt als nummer drie voor: Mr. M. W. Schelfema Jz. administrateur bij de Pro vinciale griffie van Noord-Holland. Te Geiden is geslaagd voor bet eind examen voor den Ned. Tnd. Adm. dienst de beer J. J. van Kempe Valk te Haar lem. Voor benoeming van een leeraar in -tie Nederlandsche taal en letterkunde aan de LI. B. S. met 5-i. c. te Arnhem wordt door B. en W. aanbevolen de beer J. C. de Toode, alhier. Bij de Haarlemsc.he Orkest vereeniging is benoemd als 1ste violist de b-eer J. v. Eggelte, van hier. De Arrondiss-emenls-rechtbank heeft ter vervulling eener v-acalure van rechter in haar College, dg navolgende alphabe- tisohe lijst van aanbeveling opgemaakt: m. P. A. J. Losecaat Vermeer, mr. C. van Nievelt, beiden rechter in de Arron dissements-rechtbank te Tiet en mr. dr. G. L. van Oosten Si ingeland, rechter- plaatsvervanger en Advocaat en Procu reur te Arnhem. Mr. A. Maclaine Pont, Rechter-plaats- vervanger in de Arrondissements-recht bank alMe, is met het lot afgevallen te gen een van bovengenoemde eandidalen. Onderwijs. Onze vroegere stadge noot, de heer G. A. Groote Haar, thans inspecteur van liet nijverheids-oderwijs, wordt blijkens een bericht in de Staats courant belast met bet toezicht op dc diag- en avondscholen en cursussen voor ambacht of handwerk (a-inbachts- en avondteekenscboden enz.) en die voor spe ciale doeleinden in de provinciën Noords Hollad, Zuid-Holland, Utrecht, Noord- Brabant en Zeeland, met uitzondering van die, welke rechtstreeks ondier 'het loezicht van den inspecteur-generaal of onder hel loezicht van een der andere inspecteurs zijn gesfe'kl en voorts op het lecrlingstel- •-er op het gebied van ambacht of hand werk in genoemde provinciën. De inspecteur dr. A. Pit wordt o.a. be last met het toezicht op de School v'^-r bouwkunde, versie rende kunsten en kunst-ambachten alhier. Het mannenkoor „Philip Loots", direc teur de heer Henri Pielage, behaalde 4 'j den zangwedstrijd -te Utrecht in *-de af- deeling uitmuntendheid, den 2den prijs. In den breede zette spr. deze stellingen uiteen en vervólgde dan als volgt: Eischers gaan echter nog verder, en hoewel uit het reeds aangevoerde blijkt zij al -hunne posten bewezen hebben, merken zij ex super-abundantha, als men van een acte van 17 Mei 1756 spreken wil op: I. Die acte van 17 Mei 1756, zoowel vol gens streng Romeinsch, als volgens het toen geldend recht, wegens het gemis der hcredis instil utio nietig is. II. Die acte van 17 Mei 1756 hoogstens als codicil zou kunnen gelden, en wel krachlens de clausule reservatoria. III. Bij codicil kan echter noch vol gens het streng Romeinsch noch volgens het Oud-Hollar.dsch Recht een erfge naam benoemd óf een stichting in het le ven geroepen worden. IV. Ook de acte van 17 Mei 1756 wijst duidelijk op een eeuwigdurend beheer der nalatenschap, en gedaagden hebben zich dan ook steeds enkel als beheerders be schouwd. V. Een eeuwigdurend beheer, -hetgeen, gelijk in casu onvervreemdbaarheid ten gevolge heeft, is ongeoorloofd. VI. Ged'aagden stellendat de nalaten schap is de eigendom eener stichting, dus enkel object van recht, niet dat nalaten schap subject van recht, dus de stichting zelve is, en mogen dit laatste als verweer niet in de plaats stellen en dus hun eerste verweer laten varen. VII. Gedaagden achten zelf het z.g. testament van onwaarde, door zich te be roepen op de latere waardelooze' verande ringen in de grosse. VIII. De reebtsvoorgangers van ge daagden hebben zelfs herhaaldelijk er kend slechts executeurs en beheerders te zijn en tot afgifte verplicht te zijn, op acquisitieve verjaring kunnen zich ge daagden noch in privo noch in qua'üteit beroepen. Optredien.de voor gedaagden pleitte .Ihr. mr. F. W. van Styruiin nietigheid deT dag vaarding, om-dat daarin niet juist wordt aangegeven het aandeel diat ieder der eischers opvraagt. Verder betoogde pl. dat de rechlsverordening is verjaard, zoo- dat eischers niet ontvankelijk zijn in hun eiscli. Dat het testament niet zou zijn on derteekend beteekent niet da op grond van het geldend recht een testament op straffe van nietigheid moet zijn onderteek end. Op verschillende andere gronden pleitte Jihr. van Styrum nog verwerping van de ei-schen. De overlegging der stukken werd be paald op Dinsdag a.s. Donderdag 13 October a.s. viert de R. K. Middenstands Ver. ,,De Hanze," afd. Haarlem, haar „Hanzedag." Hes morgens te half negen zal de bondsadviseur, de ZeerEerw. Rector Bors- boom in de kapeJ van de Eerw. Zusters aan de Koningstraat een H. Mis opdra gen, waaronder de leden tot de H. Tafel zullen naderen. Na de H. Mis zal in 't gebouw der St. V-inoen li us/vereeniging aan de Nieuwe Groenmarkt een gemeenschappelijk ont bijt worden gehouden. Des middags te half 3 heeft in 't ge bouw S-t. Bavo een propaganda vergade ring plaats, waar als .sprelker zal optre den de WelEerw. kap. W. M. Bosch. Om 8 uur des avonds heeft in de Bavo een propagamda-feestavond plaats waar de heer Chr Jansen, directeur van het Centraal Hanze Bureau te Amsterdam een propaganda rede zal houden. Verder zuilen muziek, zang en voor drachten den avond vullen. English Association. De afd. Haar lem van de vereeniging „English Associa tion in Holland gaf Vrijdag haar eerste lezing in de bovenzaal der Soc. Veireeni- glflg- De heer S. Walker had tot onderwerp van zijn llezing gekozen, Londen, de hoofdstad van Engeland, het verhaal van haar geboorte en bloei. Met een aantal fraaie lichtbeelden mocht de heer Walker met zijn interes sante lezing veel succes oogstten. Ongeval. De 13-jarige W. B. te Haar lem viel Zondag met fiets en al van de pier te IJmuiden. In bewusteloozen toe stand cti met een gebroken anin, werd hij door een trwoetal heeren uit 't water ge haald. Een gevaarlijk hoekje. Op den hoek van de Gast hu is vest en Groote Houtstraat had een aanrijding plaats, maar liefst tus schen vier voertuigen, n.l. een auto, een motorfiets, een vrachtwagen en een twee- wicligen wagen. Wonder boven wonder liep 'I zonder ongelukken af. Getrouwd: 10 October A. v. Balen en M. M. Blom. Geboren: 0 October z. van R. J. M. Hos- Becker. 7 October z. van G. T. Hassel- man-Siemen. d. vana C. F. Wagemaker- v. Egmond. z. van A. J. Postma-v. d. Wal. 8 Oct. d. van C. J. Zuurendonk- Gediking. 9 October 2 z. van J. M. Mer- tens-Selborst. z. van M. Voerman-v. d. Horst. z. van D. S. v. d. Breggen-Bil- gen. d. van H. Schollen-Kruisweg. z. van A. H. Lei'eber-Scholten. Overleden: 6 October A. A. Beukers-v. Bronkhorst, 67 j., Groote Houtstraat. 7 October H. M. d'Angremond, 44 j., Gast- huisvest. 8 October A. C. Toeset, 38 j., Wolstraat. M. J. Visser, 18 j., Teding van Berkhoutslraat. 9 October Jhr. G. J. W. C. H. Graafland, 67 j., Wühelmina- park. P. J. v. d. Berg-Ploeg, 63 j., Zuid- polderstraat. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: B. Roemers, Ivolkstraat 19r., broche; R. Blankenstein, Saenre- Sdamsfraat 5r., gummibal: R. ltaams, Ged. Schalkwijkergr 7 zw., Schoten, foto's; Recherche Politiebureau, Sme- d est raat, a nub andhorloge; Sm.'nk, N. Kruisstraat 25,.hondenzweep; .1. v. Es. Romolenstraat 2r., glacé handschoen: H. Prinse, Bloemertstraat 3, zeemlede ren handschoen; F. Krooswijk, Ged Raamgracht 54, jumper; G. de Vries, Gortestceg 7r., witte jas (schort); C. Stijnman, Oranjeboomstraat 128, da- mesportemonnaie; Van Orde, Leliestr. 27, portemonnaie; F. Viveen. Bolsteeg 16, rijwielpompC. Lubbers, Hceren- singel 67r., taschje met rozenkrans. Een motorrijn i 7. Bij het pak huis van D. J. Bin de Oranjestraat, kwam „iemand" een motorfiets hu ren. Het werd hem verstrekt, doch teruggebracht werd het niet. Later op den dag kwam „iemand" met een mo torrijwiel bij zekeren TS. op de Oost- vest en vroeg of deze ook een plaatsje wist, om even hel motorrijwiel te stal len. S. wist wet zoo'11 plaatsje en het vehikel werd hij Kaarselade Veer geborgen. Toen des avonds 0111 6 uur hét motorrijwiel nog niet teruggehaald was, deed S. aangifte cc van bij de politie en toen bleek bet 't door B. vermiste te zijn. Het ingewikkelde zaakje is verder nog duister. OOK WI J ROEPEN. In het socialistisch jeugdblad „Het Jon ge Volk" van 22 Augustus j.l. lees ik een oproep tot de jeugd, om zich toch aan te sluiten bij de socialistische jeugdorgani satie. Het klinkt daar o.a.: I Komt allen, die uw kleine wegen, Gebogen in dien blinde gaat, Deelt onzen strijd, deelt onze zege De rooden roepen, kameraad 1 Een enkele bladzijde verder lees ik een aansporing: Maakt propaganda, om het manifest voor de jeugdbeweging te ver spreiden, voor een dubbeltje zullen de le den vijf exemplaren koopen om die op fabriek of werkplaats weg te geven. Op huisbezoek moet men gaan, zoo lees ik verder: „Spreek hem dan van hartelijke zuivere eerlijke socialistische kameraadschap, die daar tusschen jon gens en meisjes, zoo krachtig gedemon streerd is. En leg ze dan uit, d;at die hooge gevoelens van vriendschap slechts ontstaan konden, doordat in ieder van de duizenden de liefde brandde voor liet ide aal van partij en vakbeweging. Wijs er op, hoe groot de gevaren zijn voor dc jonge arbeiders, dat in dezen tijd van re actie veel van wat onze vaders en moe ders veroverd hebben, verloren zal gaan, wanneer die jonge abciders dat niet zelf keeren door hun organisaties slcrk te ma ken." Dat is de propaganda, die door de grootste vijanden onzer Roomsch Katho lieke jeugd verzorgd wordt. Zij vragen van de volwassenen het offer van hun persoon voor die verderfelijke propa ganda. Maar de socialistische jeugdleiders er kennen onze Roomsche macht. Zij zijn immers bang, voor de reaclie, dal is de Roomsch Katholieke jeugdorganisatie. Maar van den anderen kant zijn zij ook overmoedig„Geen macht, die onz.e maoh.t meer stuit". Dezen overmoed moeten wij bescha men, terwille van onze Roomsche jeugd. Katholieken maakt daarom onze R. K. Jeugdbeweging sterk en helpt haar in de zoo noodzakelijke propaganda. Op meerdere plaatsen in ons land is reed's tot steun van de R. K. Jeugdbewe ging een z.g. ankertjesdag ge-houden; op zeer vele echter moet dit -nog gebeuren. Katholieken, steunt in uw plaats net R. IC. Jeugdwerk, door ankertjes te koo pen. Wij vragen u voor een ankertje minstens 10 centen, opdat wij bij onze Roomsche jeugd propaganda zullen kun nen voeren. Er zijn jammer genoeg nog plaatsen," die ons verzoek tot steun en propaganda ter zijde legd-en. De socialis ten roepen om samenwerking en daarom luidt het: „Voort, voort dan kameraden! Ro?pt over aarde vrijheidsnaam Anncengcschoudcrd, vastberaden Te zaam! te zaam! Solidariteit behoeven wij van de so- cialisten niet te leeren. Wij kennen de noodzakelijkheid, wij kunnen ze op zoo menig gebied demonslreeren. Toonen wij ze ook op het gebied der Reeds herhaalde malen en sedert lange jaren is geklaagd over den weinigen eer bied, dien de wandelaars over het alge meen voor de mooie natuur betoonen, ondanks opvoeding, ondanks waarschu- wing.ondan.ks verzoeken en groote borden in bosch en plantsoen. Het vandalisme schijnt velen Hollanders al een tweede natuur te zijn geworden en nog vele jaren van gestage hamering op hetzelfde aanbeeld' zullen noodig zijn al vorens een zichtbare verbetering is in getreden. Dikwijls wordt gevraagd buitenplaatsen voor de wandelaars open te stollen. Maar wie de verwoesting ziet, die soms aan -de natuurmonumenten wordt berokkend, kan een weigering der eigenaars niet eu vel duiden. In de laatste jaren is gelracbt een mid denweg te vinden en werden wandel-kaar ten verstrekt aan leden van tuinbouwkun dige- en landbouwkundige vereenlgingen, alsook aan leden van vereenigingen tot bevordering van vreemdelingenverkeer ei verfraaiing. Voor deze personen meende men een uitzondering de kunnen maken en te ver wachten was dat in hen de natuur be schermers zou vinden. Nu is het beschamend dat deze hoop in dezen zomer ook ijdel is gebleken en d'at een groot landgoed-bezitter aan dit voorrecht een einde heeft gemaakt en dat nog meerdere zullen volgen. Niet om over dit laatste een oordeel uit te spreken, doch alleen om het bescha mende feit te constateeren dat zelfs die personen, die wij kunnen achten (pen trapje hooger te staan in beschaving daar vele hunner medemenschen zulk een groot gebrek aan liefde voor de natuur heb ben, vestigen wij nog eens -de aandacht pp dli euvel. Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meieorol. Instituut Ie De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 October 1921. Hoogste Baromelerstartd 767,6 m.M. Wisiby. Laagsle Barometers Land 752,7 m.M. BI a eik so-d. Verwachting van den avond van 10 October lot den avond van 11 October: Zwakke tot matige zinii do oslol ijk e tot zuidelijke wind, licht lot halfibewolkt, droog weer, zelfde temperatuur. De Beurs opende heden iets vasier. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 90%; 6 pet. Imdië 07. Culturen. Koloniale Bank 112; In dische Bank 110: Vorstenlanden 128Y--, H. V. A. 341. Ind-ust-rieele waarden. Insulinde olie 97. Ol-iewaarden. Koninklijke 416; Con sols 147; Orion 37. Tabak-ken. Amsterdam Deli 52.50; Besoeki 85; Rotterdam Deli 32; Medan 300. Rubbers. Amsterdam Rubber 88; Deli Batavia 67K; Nederl. Rubber 42; Roti. Tapanoeli 22. Scheepvaartwaarden. Hall. Am. Liju 245; Hóll. Boot 7i; Kon. Holl. Lloyd 27; Japa-niijn 112; Paketvaart 102; Scheeuvaart Unie 108; Marine 13. Amerikaansche waarden. Hide and Itoolher 61; Steel 9714; Smelting 48; Anaconda 00HCigar 72; Atchison To peka o; Voting Rails 25K; Denver 1; Southern Pacific 06 Union Pacific 147. jeugdbeweging. Daarom wil deze oproep tot steun tegelijk een oproep zijn tot aan sluiting van die plaatsen, waar een an- kertjes-comilé tot nu toe achterwege bleef. Dc ankertjes zijn te bekomen: Bureau Nieuwstraat 24, Den Bosch. De R. K. Jeugdpropaganda moge onder Gods zegen een groot succes worden. Den Bosch. G. J. SUETENS, R. K. Pr. DE „WITTE" BIOSCOOP. Gerichte Redactie. In uw steeds zoo uitstekend verzorgde rubriek „In en om Haarlem" las ik onder hot hoofdje: „Roomsche Films" o.in.: „Pogingen om dit posilief-goede te brengen zijn tot nog toe gedeeltelijk mis lukt. of waren in elk geval onvoldoende. Tegenover de massale aanprijzing van films met slechte en verkeerde invloeden, was althans in ons land de enkele „witte" bioscoop, die verscheen, een drup peltje in de oceaan." Aangezien vele Katholieken uit Haarlem bij een uitstapje naar de hoofdstad, huil avondje aldaar plegen door te brengen in de witte bioscoop, welke naar zij stellig meenen, altijd goed is, kan het zijn nut hebben bij deze gelegenheid er op te wij zen, dat het „wit" van de witte bioscoop Ie dier slede, niet altijd even smetteloos is. Haar program werd door de roomsche pers meermalen stellig afgekeurd en dik wijls slechts voor volwassenen geschikt geacht. Wat er van het positief-goede terecht komt. nu dat zal de wereld naar den geest van St. Franciscus met her- vormen. Men zij gewaarschuwd. U, geachte Redactie, dankend, met hoogachting, J. G. v. D.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1