binnenland BUITENLAND. BinnenlaHdsch ftiéüws^ wiEmmiii. BILJARTEN. GEUS. BUITENL BERICHTEN gemeen zeer noog. Haarlem was aanmer-i kelijk minder technisch onderlegd dan Vitesse, dat dan ook een prachtig korfbal- spel te zien gaf, dat door weinige clubs wordt geëvenaard. Toch heeft Haarlem dat niet geheel volledig was zich uitste kend gehouden. Toen Vitesse in het tweede gedeelte een oogenblik verzwakte kwamen Haar lems doelpunten los. Maar nu de wedstrijd De Scheidsrechter de heer Steenes blies om 2 uur op het Leidschevaart-terrein de 12tallen in het veld. Direct was het alle korfballers duide lijk, dat Vitesse hier eén overwinning zou behalen, zij het dan niet zonder strijd. Met Van Beek in een Vitesse aan val werd keurig gespeeld., aanval op aan val werd ondernomen waartegen de rood-witten weinig in te brengen hadden. Enkele ballen zweefden in de andere aan val doch Haarlem had daar niet zijn sterk ste spelers neergezet, zoodat het eerst alle voordeel aan Vitesse zijde was. Direct als het verdedigingsspel van Haarlem een oogenblik ruw dreigt te worden, waarschuwt de scheidsrechtei De bal millimetert eenige keeren de Haarlem-mand. Voor loopen wordt echter nog al eens afgefloten. Spoedig moest nu een goal komen, en dat gebeurde ook door van Beek 't Samenspel is „af." Een oogenblik wordt een Haarlem aan val goed doorgezet, Slikker weet zich op grooten afstand vrij te maken en werpt de bal op den-rand die echter tot grooten spijt van de talrijke, supporters er weer aftuimelt. Nieuwenhuysen doelpunt dan kostelijk nogmaals voor Vitesse en zoo komt rust. Met Schmitz en Kettman in den aanval, is Haarlem iets sterker en gaat het spel ook beter. Toch houdt Vitesse nog de over. hand en voert de score eerst tot 7O op- Een doelpunt van Pieterse voor Haar lem wordt geannuleerd. Van Wageningen van Haarlem doel punt dan tegen 7-1. Weer wordt gedoelpunt, 't was haast niet bij te houden. De scheidsrechter kende een straf- worp toe aan Haarlem, daar een Vitesse lieer en een dame belette te doelen en Kettman gooide den bal in de mand Eenige oogenblikken verslapt Vitesse en van die gelegenheid maken de Haar lemmers dankbaar gebruik, kort na elkaa wordt het 84. Nog eenmaal scoort Vitesse tegen 9-4. De overwinning was geheel verdiend. Scheidsrechter Steenes leidde uitste kend. De Haarlemsche korfballiefhebbers heb ben een mooien wedstrijd gezien. HAARLEM III-ADVENDO III Met 6—1 sloegen de Haarlemspelers Advendo voor de eerste klasse van den H. K. B. Haarlem was door zijn dames aanmerkelijk in de meerder heid. Met rust was het 21. Scheids rechter de Ruiter leidde. B.K.C.—KRAAIEN II. Voor de tweede klasse ging Kraaien 11 naar Beverwijk om daar een 52 nederlaag te slikken van het pas geleden opgerichte B. K. C. DE STAND. Do sland in de Westelijke eerste klas se A en C luidt: D. E. V. Nausikaa Vitesse L. Hercules Haanem D. V. D. D. T. V. D. E. D. Ready Advendo Excelsior Tekca KoogZ. D.D.V. Allen W. D.O.S.O. De uitslagen. Ie klasse. Heemstede M. H. C.H. D. M. 32 BioemendaalBloemendaal-Togo 13 2e klasse. Den HaagTogo II—H. D. M. H 2—5 Utrecht: Utrecht II—M. H. C. II, M. H. C. niet opgekomen. BLOEMENDAAL I—T.O.G.O. 1 1—3. üisteren werd de eerste competitie wedstrijd gespeeld door Bioemendaal en de kampioenen van verleden jaar leden hun eerste nederlaag. Wanneer de scheidsrechter fluit voor den aan vang stellen de volgende elftallen zich op. Bioemendaal. v. Breemen Mr. v. Houten K. Westerman B. Carp Mr. Geijl Blankevoort Kop Westerman Everkink J. Carp v. Zijverden. T.OG.O. H. Pander J. Tak J. Hoetink Paules Schuyt W. F. v. Asbeck H. de Stuers Bos W. v. Heel Sypheus. Direct na aanvang dringt Togo slecht met 10 man speelt snel op cn er ontwikkelt zich een vlug spel niet Bioemendaal iets in de minder heid. Bioemendaal onderneemt een aanval welke op een corner uitloopt. Deze wordt goed genomen doch Ever kink maakt sticks. Na de vrije slag voor Togo gaat de voorhoede goed samenspelend op h t Bloemendaal- doel af doch de keeper werkt den bal weer het veld in. Even later krijgt Bioemendaal een corner te nemen doch deze wordt direct door Togo gekeerd. Bij een Togo aanval maakt Mr. Geyl sticks, een vrije slag wordt genomen doch gaat juist corner. Deze tvordt slecht genomen en er volgt een 3 3 - 26 6 6 3 2 1 20 10 4 3 2 1 18 18 4 2 1 1 8 7 2 2 1 1 11 15 2 2 1 2 13 18 2 3 1 2 8 18 2 3 3 4 16 0 C. 4 3 i 19 10 6 2 2 - 12 2 4 3 2 1 17 10 4 2 2 8 3 4 4 1 3 9 18 2 2 1 1 4 6 1 3 1 2 6 20 1 2 2 6 12 0 HOCKEY snellen aanval van Kop welke door1 buitenspel wordt onderbroken. Het spel gaat nu gelijk op en bij een aanval van de Bloemendaalsche rechterwing begaat de keeper van Togo een over treding. Uit de hierdoor ontstane vrije slag weet B. Carp te scoren. Bioemendaal is nu in het veld veel sterker doch weifelt te veel voor doel. Een opdringen der halflinie wordt noodlottig wanneer de rechtsuiterst van Togo na een snellen run ont- houdbaar scoort. Togo ontwikkelt ook een goed samenspel en heeft ten slotte succes wanneer v Heel scoort. Kort hierop is het rust en leidt Togo met 21. Na de rust begint Bioemen daal met eenige snelle aanvallen hier uit ontstaat een scrimmage voor het Togo-doel, Bioemendaal dringt Togo geheel op eigen helft terug en krijgt verschillende vrije slagen en corners te nemen. Bij een uitval der Togo voorhoede wordt er door eenige Bloe- inendaalspeler gemist en Syphuis weet onhoudbaar te scoren. Bioemendaal valt steeds heftiger aan doch heeft voor doel geen succes verschillende schoten worden goed door Pander ver werkt t f gaan achter. Togo onderneemt zoo nu en dan een aanval doch deze worden steeds door v. Houten en Westerman gekeerd. Er ontstaat nu een ware belegering van het Togo-doel doch er is geen doorkomen meer aan. Spoedig is 't tijd en heeft Bioemendaal onverdiend zijn eerste nederlaag te pakken. Gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. VAN RIJSWIJK- De uitslagen zijn Kampioenschap van Zuid-Holland. Ie C. Erkelens 2e W. van Duyn, 3e G. Bontekoe, 4e „Swift," 5e A. v. d. Stel, 6e Joh! Zonneveld. 20 K. M. achter kleine motoren tus- schen Louis Didier. j. van de Wiel. G. Bontekoe, C. Erkelens en A. v. d. Stel le A. v. d. Stel, in 22 m. 40 sec; 2e C. Erkelens. 3. Louis Didier, 4e J. van de Wiel., 5e G. Bontekoe. Uur-wedstrijd achter groote motoren, met voorgift, tusschen J. van Scheepen, Den Haag, 20 ronden voorgift. A. Lejour, België, 10 ronden voorgift. Piet Dickent man, Amsterdam, 8 ronden voorgift, Léon van der Stuyft Antwerpen van meet le Léon van der Stuyft, 81 K. M. 550 M. (baanrecord)2e Piet Dickentman, 76 K. M. 860 M 3e Van Scheepen, 71 K. M> 195 M. 4e Lejour, 60 K- M. 850 M. MOESKOPS IN HET BUITENLAND. In de Zondag in Zurich gehouden sprintwedstrijd kwam de Hollander Moeskops één aan. RUfaBY. Delft—Heidelberg. De Zondag te Den Haag gespelde wedstrijd tusschen de Delftsche en Heidelbergsche studenten eindigde met 146 in het voordeel der Duitschers. „Crt," Den Haag—Hannover. Het resultaat van de Zaterdag en Zondag gehouden wedstrijden tusschen twee drietallen van de 's-Gravenhaag- sche Biljart Club en de biljartclub Han nover is Den Haag 3260 car. Hannover 3126 car. De 's-Gravenhaagsche Biljart Club won dus met 134 punten. „Crt." Biljartbond Haarlem en Omstreken. Onder leiding van zijnen voorzitter, den heer C. Okel, vergaderde Vrijdag avond in de bovenzaal Korenbeurs de Biljartbond Haarlem en Omstre ken. Allereerst wordt behandeld het be langrijke punt van de agendaBe spreking Provinciale Bond. De heer Gonsemulder, secretaris van den Ne- derl. Biljartbond, is naar aanleiding van deze besprekingen vertegenwoor digd en geeft een" breedvoerige be schouwing over de wenschelijkheid over het stichten van Provinciale Bonden in Nederland. Het ligt, al dus spr. in de bedoeling van den Ne- derlandschen Biljartbond in alle pro vinciën bónden te stichten en deze zouden dan onderafdeelingen van den Nederlandschen Bond worden. Het streven zal dus zijn dat clubs zich niet aansluiten bij den Nederlandse' i Bond, doch bij de Provinciale Bon den, en in de toekomst zullen ri stellig de thans bestaande -eeni- gingen en aangesloten bij tK i Ncd! Bond, zich inlasschen bij deit Pro vincialen Bond. Daar het bij den Ned. Biljartbond bekend was, dat er in de provincie Noord-Holland een groo te bond bestond, de Biljartbond Haar lem en Omstreken, werd deze door den Ned. Bond aangezocht om een proefjaar aan te gaan, en dan te ko men tot officieele stichting van den Provincialen Bond van Noord-Hol land. Na breedvoerige besprekingen werd met algemeene stemmen besloten de plannen van den Ned. Biljart bond ter hand te nemen en te komen tot het gewenschte doel. Daarna werd besproken dte hou den competitie. Hieruit bleek, dat de bond zich belangrijk heeft uitge breid. Er waren de vorige competi tie 4 vereenigingen, dit jaar zijn het 8 clubs die aangesloten zijn, waarvan evenwel de club „B. C. Haarlem" niet deel zal nemen aan de competitie. Dit in verband met de bezwaren die gerezen zijn met het binnenkort ver anderen van lokaliteit. Er zullen alzoo 24 vijftallen aan de competitie deelnemen, die in 4 klassen worden ingedeeld. Binnen enkele weken zal een aanvang wor den gemaakt met de competitie. Na nog eenige besprekingen van lutishoudelijken aard, sloot de voor zitter, de heer Okel, omstreeks kwart voor elf de vergadering. De hulpverteening aan Rusland. IERLAND. MINISTERS ALS CAND1DATEN. VOLKSUNIVERSITEIT EN VRIJ METSELARIJ. De onthulling van het standbeeld van den Stadhouder Willem III. De terugkeer van de Volkenbonds delegatie te 's-Gravenhage. Op de Conferentie te Brussel hebben, de vier gedelegeerden, aangewezen can de conclusies op te stellen in de kwestie van den hongersnood in Rusland, de volgende punten opgesteld die geheel in overeen stemming zijn met de inzichten van de conferentie: 1. De conferentie adht, ondanks den steun, die er door particuliere vereenigin gen wordt verleend, financieeien steun van de verschillende regearingen zeer noodzakelijk maar met uitgebreide con trole op de distributie; 2. Het is voor een goede samenwer king nood'ig de hulpmiddelen van elk land te kennen. Daartoe verzoekt de commissie aan de regeerimgen om de noodige in lichtingen te geven vóór 1 November, ook wat betreft haar steun aan de Roode Kruiisvereenigiingen. Ook deze zouden in lichtingen omtrent hun hulpmiddelen enz. moeten verstrekken. 3. De oommissie is van meening, dat stelselmatige hulp, die de geheel e levens middelen voorzieni ng omvat noodig is; 4. Het is noodig delegaties ter plaatse te zenden, alvorens tot de uitkeering van kredieten over te gaan en ten einde Rus land voor een nieuwen hongersnood te behoeden. Wat betreft de kredieten is (bet moeilijk nauwkeurige aanwijzingen te opperen. Daar echter de sowjets kredieten vragen geeft het pas de volgende conclusies op te stellen: a. Het is van belang te cischen dat de productie in Rusland normaal wordt, en dat de goed eren ruil vrij plaats vindt. Met dit doel moet men krachtige inspanning van Rusland vertangen. b. Het vertrouwen in de kredieten zou alleen verkregen worden, indien vroegere en toekomstige schulden erkend worden met waarborgen zoowel voor het open baar als het particulier belang. Het verkrijgen der kredieten is onder de volgende voorwaarden Ie verwezen lijken: 1. Erkenning van bestaande schulden. 2. Behoorlijke waarborgen voor alle toekomstige kredieten. 3'. Aanwending van de kredieten om den invoer van producten gemakkelijk te maken, die de oommissie noodzakelijk achten zou, volgens de voorstellen van de naar Rusland gezonden commissie. Ten slotte verklaart de commissie dat zij gehandeld heeft zoneter het minste politieke vooroordeel, maar uit in-enseh- lievendhcid. Zij wenscht den huidigen toe stand te verlichten en een herhaling van een dergelijke ramp in de lockomst te verhinderen. De commissie heeft Zaterdagmiddag ■haar werkzaamheden ten einde gebracht. De voorzitter Delacroix zeide in zijn si ui tings toespraak, dat de oommissie zou der politieke bijgedachte gewerkt had en hij betoonde zich tevreden over de resul taten. Vervolgens hebben ook de gedelegeer den van Frankrijk, Eng etend en Italië nog het woord gevoerd. De voorgestelde resoluties zijn aange nomen, dat wil zeggen, van de 27 ver tegenwoordigde staten liecft minder dan de helft gestemd; de vertegenwoordigers der andere staten verklaarden, dat hun instructies hun niet tot stemming mach tigden. Zij waren slechts aanwezig om ver slag aan hun regeeringen uiit te brengen. De Itatiaairsdhe delegatie heeft voor behoud gemaakt in zake de motie, die als voorwaarde het erkennen van de vroe gere staatsschulden stelt. Er is verder een secretaris benoemd voor de mededeehngen, die er te doen mochten zijn aan de staten, die deelge nomen hebben aan de conferentie. Pech- koff, die deel uitmaakt van de Fransche delegatie, is als secretaris aangewezen. De correspondent van de N. Rolt. Ct., heeft na afloop der vergadering aan den Nederiandsoiien gedelegeerde Loudon diens indrukken gevraagd. Mr. Loudon zeide: Zijn zijn uitstekend. Ik juich de aan genomen motie toe. Ik kon niet mede stemmen, omdat ik benoemd was om rapporten uit le brengen aan mijn regec- ring, maar ik zal uit alle kracht voor de aanneming der moties door de Nedenland- sche regeering pleiten en ik heb de over- uiging, dat zij allerwegen een goed onthaal zullen vinden. DE RAMP TE OPPAU. V rijdaguiiddng heeft de rijksdagcom- missic, die een onderzoek instelt in zake de rauip e Opj.wn zitting gehouden. Vei arbeiden* vaa de in de lucht gevlogen iabriek werden als getuigen ge hoord. Een hunner bevvoerde, dat ten ge volge van het premiestelsel hun collega's .Avo-i- v;".ren vommlge werkzaamhe- .♦n overhaast te cn idilcn. Andere ar beiders verzekerden, dat in den nacht van de ramp slinkende dampen in de fa briek hadden gehangen. Dit werd door andere getuigen bevestigd. Een directeur der fabriek meende, «lat dit rook moest zijn die bij den arbeid was ontwikkeld. Een meesterknecht voegde er aan toe, dat zich oen der arbeiders bij hem over de lucht heeft beklaagd. De afgevaardigde Hofmann uit Ludwigshafen vroeg of het juist is, dat op de plaats van de ramp een lont van een handgranaat is gevon den. Dit werd door een lid van den ar beidersraad bevesligd. Een fotograaf had de lont gevonden, maar de lont zag er zoo ongedeerd uit, dat het wel eenigszins verdacht leek. Een ingenieur meent, dat de lont misschien onder de asoh heeft gelegen en er daardoor zoo ongedeerd uit is gekomen. Andere getnigen verklaarden dat er zioli le Oppau in geen geval groote hoeveelheden ontplofbare sloffen hebben hebben bevonden. Indien ontploffingen voor het werk noodzakelijk waren, werd steeds een trompetsignaal gegeven om den arbeiders gelegenheid le geven zich uit de voeten te maken. Op 26 October zal de commissie op nieuw vergaderen. Een sub-commissie is gevormd met volmacht getuigen te Jioo- ren en eventueel deskundigen te raad plegen. OPPER-SILEZIë. De correspondent van het Berliner Ta- gehlatt te Genève seint aan zijn blad, dat de door den Raad van den Volkenbond benoemde commissie inzake Opper-Silczië welke bestaat uil he eren Hijmans, Bel gië, 'da Canhu, Braziilië, Weöinjgïdh Keepers toegang hadden verschaft, hebben, China, en Quinones de Leon, Spanje. Don. derdagavond haar voorloopïge werkzaam heden heeft geëindigd. De deskundigen Herold en Hodac hebben Vrijdag een pro tocol opgesteld, dat zij aan de commis sie zullen toezenden. A'an de hand van dit protocol zal de commissie beraadslagen. Uiterlijk Woens dag of Donderdag zal de commissie haar rapport aan den Raad van den Volken bond toezenden. Men verwacht de be slissing van den Raad Vrijdag of Zater dag. Maar het is natuurlijk mogelijk, dat de beslissing opnieuw vertraging onder vindt. Vrijgelaten. De procureur des konings voor hat westelijk district van Cork, die gelijk ge meld, le Skdlbbereen was ontvoerd, is Zaterdagochtend vroeg ongedeerd thuis gekomen. Men had hom onvoorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hef aertreek der delegatie. De Sinn-Fein-gedelegcerden Arthur Griffiths, Barton, Gavan, Duffy en ma joor Duggan zijn Zaterdag ochtend van Dublin naar Londen vertrokken onder geestdriftige toejuichingen van de menig te. Michael Collins, de opperbevelhebber van het lerschc reublikeinsöhe leger, die nog te Dublin wordt opgebonden, wordt Maandag te Londen venvacht. DE MILITAIRE SANCTIES. Le Soir meent te welen, dat de militai re sancties tegenover Duitscïiland in de eerste dagen van November en in elk ge val nog voor de conferentie van Was hington zullen worden opgeheven. MINISTERS-PENSIOENEN. De communistische leden van den D.uitschen Rijksdag hebben aan de re geering de vraag gesteld of het juist is dat Eehrenbach, die slechts korten tijd rijkskanselier is geweest en een ruim in komen als advocaat heeft, een pensioen van 45.000 mark geniet, en of andere ge wezen ministers eveneens dergelijke pen sioenen genieten en 300 ja, wie deze mi nisters zijn. Tevens vragen de commu nisten of de regeering bereid is bekend tc maken welke ministers van voor en na •de revolutie pensioen genieten en hoe hoog deze pensioenen zijn. ZWARE BRAND TE LEEDS. In Leeds heeft Zaterdagavond een brand gewoed van een omvang, als sinds men schenheugeais daar niet is voorgekomen. Een groot deel van de zeepfabriek van de firma Watson werd verwoest. De brand weer, die even na negen uur gealarmeerd werd, was spoedig ter plaatse, doe!» toen zij kwam, stonden «te groote voorraden licht-ontvlambare sloffen als olie, vetten en hars reeds in lichtelaaie. Het gebouw waarin de brand uitbrak, was de fabriek B, een gebouw van drie verdiepingen. In de kelders lagen 6000 vaten hars. terwijl in de bovenverdiepingen groote voorraden oliën, talk en andere vetten waren opge slagen. Na een uur hard werken, moest «Ie brandweer er van afzien, dit gebouw te redden; zij bepaalde er zich toe, to belet ten. dat het vuur naar de twee andere fa brieken en de kantoren oversloeg. Eerst tegen vier uur in den morgen was men het vuur meester. Daarna bleef de brandweer nog [Wee uur lang bezig met bet onder drukken van plaatselijke oplaaiingen als gevolg van vallende vonken. Had men den brand niet tot één gebouw weten te beper ken, dan zou de aangrenzende electrische centrale ernstig gevaar hebben geloopen. Do schade wordt op 250.000 pond geschat. In antwoord op kritiek van dr. Ad dison, den gewezen Engclschen minister van volksgezondheid, onder welk ministe rie ook de woa ng voor zien ing thuis hoort, heeft sir Charles Rnthen, de directcur- rie ook de woningvoorziening thuis hoort, gedeeld, dat het regeering9or>lwerp 200.000 htiizen omvat en dat er al 80.000 voltooid zijn, op, in enkele gevallen, de beschilde ring na. Voorts zijn er 73.000 huizen vol gens deze plannen in aanbouw, 20.000 in aanbouw met rijkssteun aan particuliere bouwers en moeten er nog 40.000 begon nen worden. Op 1 September waren er 96.000 vakmenschen, en 75.000 nict-vak- tieden in den woningbouw werkzaam. Als men de huidige snelheid van 7000 buizen per maand kan volhouden, zal bet huidige programma over zestien maanden vol tooid zijn. Den 30slen September bedroeg het aantal werk'loozen in Engeland 1.403.700, van wie 1.076.700 mannen, 230.100 vrou wen, 55.200 jongens en 41.700 meisjes. Bovendien waren er 322.815 werklieden, die niet de volle week werkten. De Metropolitan Water Board, bet lichaam, dat de Londensche gemeenten van water voorziet, lieeft in het begroo- tingsjaar, dat 31 Maart geëindigd is, een verlies geleden van 1.812.252 pond ster ling, wat gevoegd bij de tekorten over beide vorige jaren in drie jaar lijds een verlies van 4.092.202 p.st. maakt. Hel par lement beeft den Board een paar maan den geleden vergunning verleend om «ie tarieven te verhoogen. De „New-York World" verneemt uit Washington, dat na de ratificatie van hel Duitsch-Amerikaansche vredesver drag de Amerikaansche bezettingstroepen niet geheel uit het Rijnland zullen worden teruggetrokken, doch dat lum sterkte aan zienlijk zal worden verminderd. De Duitsche rijksregecring heeft een nieuwe lijst opgemaakt van uitgeleverde schepen welker waarde op de rekening van de Duitsche schadeloosstelling zal worden geboekt. Volgens deze lijst zijn uitgeleverd 510 schepen met een inhoud van 3.184.749 ton en in vijandelijke ha vens in beslag genomen 287 schepen, met een inhoud van 4.000.000 ton. De vertegenwoordiger van de Rus sische sovjet-republiek te Berlijn lieeft aan de rijksregeering de deelneming zijner regeering betuigd met de ramp tc Oppau en haar een gift van lo.tx» mark ter hand gesteld. Den koopman Muiier, dóe zich uit gaf voor den moordenaar van Erzberger en dien de DusseSldorfsche politie in hech tenis beeft genomen, houdt men voor krankzinnig. Mül'ler, die morfinist bleek te zijn, Itoudt men voorloopig evenwel nog in hechtenis. Op de mijn Heinitz bij Bculhen is Donderdagavond 114.000 mark uit de kas gestolen. Dit was mogelijk, doordat de kassier voor de geopende brandkast aan een beroerte was overleden. Nadat zij zich door middel van loo- naar uit Trier aan de „Erf. Ztg." gemeld wordt, inbrekers uit de oude kloosterkerk te Endorf een geheel nieuwen tabernakel, uit zwaar staal vervaardigd gestolen. De eenige honderden kilo's zware buit schijnt per auto te zijn weggevoerd. Koning Albert van België is op de terugreis van Algerië. Maandagavond wordt hij te Brussel terugverwacht. Hij is van plan van Marseille af peT vlieg tuig te reizen. Carton de Wiart, de eerste minister van België, zal Dinsdag naar Parijs gaan om Briand te spreken. Er zal ook ge sproken worden over de conferentie van Washington. Te Eysden in Limburg vlak bij de Nederlandsche grens zijn Zaterdag zeer talrijke steenkoollagen aangeboord op een gemiddelde diepte van circa 500 meter. Met de exploitatie zal men spoedig aan vangen. In de haven van Gent is, voor de eerste maal sedert 1914 een lading Russi sche vlas aangekomen bestemd voor de plaatselijke fabrieken. Nog meer ladingen vlas nit Rusland worden binnenkort ver wacht. In den „Limburger Koerier" wordt de raad gegeven, den minister-president Ruys de Beerenbrouck op de candidatcn-lijst te plaatsen voor de Kamerverkiezingen van het volgend jaar. „Verliest men de regceiingsmeerdcrheid schrijft het blad, „dan bewaart men ten minste de kostelijke kracht van den er varen voorman. Behoudt men het bewind, dan is er bij ons tegenwoordig kiesstelsel niet het minste bezwaar, om den eersten plaatsvervanger naar de rij der effectie ven te zien overgaan". Deze opmerkingen lijken ons volkomen juist, zegt het „Centr." Ze gelden voor alle leden van liet Kabinet, die tevens oud- Kamerleden zijn. „Het ware inderdaad «en zeerste te be treuren, indien bij een onverhoopt ongun- stigen uitslag der verkiezingen die voor aanstaande mannen uit het politiek en parlementair milieu kwamen te verdwij- nen. Dat risico moeten en mogen de Recht- sche partijen niet loopen. Men deed er vroeger reeds onaaugename en schadelijke ervaringen van op. Waarbij dan nog komt,, dat onder het kiesstelsel van weleer voor de leden van een aftredend Kabinet een plaats kon wor den ingeruimd door een of meer der ge kozenen, maar dat daarvan thans geen sprake meer is. Wie niet op de candidaten-lijst staat, kan in de eerstvolgende jaren ook geen zetel meer bezetten in de Tweede Kamer. En zoo zou het kunnen geschieden, dat èn Ruys èn Aalberse, dat Heemskerk, de Visser en de Geer, gedurende die jaren bui ten de parlementaire actie kwamen te staan." Het goed beleid der kicsvereeni gingen dient zulk een ©ngewenschte mogelijkheid immers ook bij de beste vooruitzichten zijn de stembus-kansen steeds onzeker af te snijden. Het „Dagbl. van N. B.' schrijft: De Volksuniversiteit te 's-Gravenhage lieert een leergang ingericht over „De Vrijmetselarij als religieus, ethisch en maatschappelijk verschijnsel." Deze leergang is geheel bezet en de lei der, Ds. Junod, is bereid een tweeden leergang te geven. Loge cn Volksuniversiteit, de roean- zuchte „neutrale" gaan in nanw verband samen. Méér dan eerts is daarop gewezen. In het Haagsche geva! zit dan ook niets merkwaardigs, of het moet zijn. dal daar een leergang wordt gegeven in iets, waarvan de niet-logemannen onkundig werden gehouden, en waarvan meer dan de helft der in de Loge ingewijden zelf de ware beteekenis nooit tc weten komen. Dat immers is slechts voor eenige weini gen weggelegd. Toch spreekt ds. Junod over de vrij metselarij als „religieus, ethisch en maat schappelijk verschijnsel." Het religieus verschijnsel is weinig an ders dan dal in het geheim vergaderd wordt in geheimzinnige logegebouwen, waarin liet geheim wordt heengesleept en waarbij onder dure beloften geheim houding wordt geëisehl over alles wat in de Loges wordt verhandeld. Ook ds. Junod zal daarover wel geen boekje opendoen, zoodal «le toehoorders bij die leergangen riet veel wijzer zullen worden. Wel zullen zij over de Loge gedachten te hooren krijgen, welke zonder twijfel als propagandistische kracht zullen moe ten werken. la de N. Roti. Crt. van 24 Juni 1917, schreef een zekere A. E. F. Junod over liet jubileum der Vrijmetselarij. Wij zul len er wel niet heel ver van af zijn als wij mcenen, dat deze dezelfde is als de Volksuniversiteit-leider in kwestie. Hoe het zij. in dat artikel wuidt «loor A. E. F. Junod een soort oorlogsverkla ring tot Rome gericht. Als Roir.e de vrij metselarij voorbijziet, zoo zegt hij, dan rekent het huiten den waard. „Dat zal blijken, vroeg of laai. Hare vrienden zeg gen het wel bewust." Nu kan het nooit kwaad le welen, wat men aan den vijand de Doge be schouwt Rome als haar ergsten vjjand heeft ook al behoeft een Junod met nog eens te verklaren, dat de vrijmetselarij Rome zal laten voelen, dat zij nog steeds beslaat. Misschien ook zal. hel in den Haag bij de leergangen der Volksuniversiteit wel-cens zoo ronduit worrden gezegd. Een „maatschappelijk verschijnsel" ech ter is het, dat «tan een neutrale Volksuni versiteit op een wijze als wordt aange kondigd. over de vrijmetselarij als reli gieus en ethisch verschijnsel zal worden gesproken. De kennis daarvan hangt in de lucht en wordt opzettelijk zwevende gehouden. Toch worden de menscben tot luisteren genoopt, lot luisteren naar iels, dat niet gecontroleerd kan worden. Het teekent weer eens het gevaarlijk karakter der neutrale Volksuniversiteit. Zaterdag is op feestelijke wijze te Bre da het ruiterstan«Jbeeld van Stadhouder, Willem III onthuld. Tot de aanwezigen behoorden o.a. «ie Ministers van Oorlog, van Waterstaat, van Justitie, voorzitter en secretarissen van de vereenigingen „Onze Vloot" van „Ons I-e- ger" en „Volksweerbaarheid". Nadat Minister Ruys de Beerenbrouck, vertegenwoorliger van H. M. de Koningin en Graaf Van Limburg Stirum, kamerheer van H. M. «ie Koningin-Moeder, het terrein hadden betr«xlen, hield generaal Cool zijn rede, waarin hij de voorgeschiedenis van bet totstandkomen van het monument uit voerig naging, waarbij hij o.a. memoreer de hoe krachtig de heer De Witt Huberts de plannen steunde, door de opbrengsten af te dragen van de verschillende opvoe ringen van Scliimmei's „Kind van Staal". Daarna sprak de luit.-kolonel van den generate» staf, W. E. van Dam van Isselt, directeur der Hoogere Krijgsschool. Hij wijdde woorden vol eerbiedige hulde aan Prins Willem in en gaf een schets van zijn moeilijke jeugd, zijn positie als „Kind van staat," de tegenwerking van Cromwell door het Eeuwig Edict, daarna de verhef fing in 1672 en d«m geweldigen strijd, dien de Prins daarna dertig jaar lang heeft 1c voeren gehad. Spreker deed uitkomen, dat Breda de aangewezen piek is voor het standbeeld, het zichtbaar blijk van dankbaarheid aan •den grooten staatsman en krijgsheld uit liet Huis van Oranje. Tenslotte richtte de overste zich tot de cadetten der Koninklij ke Militaire Academie. Hij achtte «le ge kozen plaats bij uitstek waardig en betee- kenisvol, omdat de cadetten bet gebouw niet kunnen verlaten zonder het standbeeld te zien, daardoor zullen zij in hun ziel iets meenemen van hem, aan wien dat beeld is gewijd en aan wien wij ons zelf standig volksbestaan verschuldigd zijn. De Minister van OtKierwijs sprak «laar- ne een rede uit, waarin hij 0.111. het karak ter schetste Van Stadhouder Willem III. Minister Rnys «te Beerenbrouck bracht namens «ie regeering hukte en dank aan het Nederlandsche volk, inzonderheid aan hen, die met groote krachtsinspanning en onvermoeid «Joorzettingsvermogen 't beeld deden verrijzen. De Minister deed daarop het doek vallen. Breda's Mannenkoor zette „Hollands glorie" in, waarna generaal-majoor Van Hoogstraten namens H. M. de Koningin een krans legde aan «Jen voet van bet beeld. ,De cadetten der Academie namens hun korps en de heer De Kanter als vertegen woordiger van het Algemeen Nederiandsch Verbond brachten lauweren aan. Aan het slot zijner rede richtte minister dr. De Visser zich tot den beeldhouwer Toon Dupuis en deelde hem nit naam der Koningin zijne bevordering mede tot offi cier in de Orde van Oranje Nassau. Generaal Cool bood het beeld aan het gemeentebestuur van Breda aan, waarna de burgemeester, mr. Van Sonsbeeck, zulks dankbaar aanvaardde. De burgemeester noodigde minister Ruys uit, H. M. te ver zoeken den gedenkpenning, door Dupuis ter herinnering aan deze plechtigheid ont worpen, te willen aannemen. Daarna werd ook aan den voorzitter van het hoofdco mité een dergelijke penning aangeboden. Al tolk van de burgerij van Breda sprak mr. Bloemarts, waarna generaal Cool de plechtigheid sloot. Een escadrille vliegers cirkelde over liet standbeeld en huldigde den grooten Stad houder-Koning door bloemen uit hunne vliegtuigen te werpen. Men meldt ons van gisteren uit 's Gra- venhage: Per Staalsspoortrein van 12.38 uur is heden in de Residentie uit Genève terug gekeerd de minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. dr H. A. van Karnebeek, vergezeld van de leden van het secreta riaat van de Nederlandsche delegatie ter Volkenbondsvergadering. Ter verwelkoming van tien minister waren op het perron aanwezig mevrouw. Van Karnebeek en drie zonen van den minister en de secretaris-generaal van zijn departement, jbr. mr. Snouck Hur- gronje. Aangezien de meeste ministers uilstedig waren in verband met de onthulling van hel standbeeld voor stadhouder Willem III te Breda en de opening van de Hygië nische tentoonstelling te Amsterdam, wa ren alleen de ministers Van IJsselsteyn: en De Graaff in de gelegenheid bij deze begroeting aanwezig te zijn. Voorts waren tegenwoordig de burge meester van 's-Gravenhage, mr. J. A. N. Patijn, en de secretaris der gemeente mr. Ter PeNtwijk, de oud-wethouders van 's-Gravenhage De Wilde, Jansen, Van San-dick en mr. Verbroek, de tegenwoor dige Wethouders mr. De Wilde, Droog- leever Forluyn, en de raadsleden Do Meester, Couvée, Duymaer van Twist, Wesseting, De Koning, Van der Meuten* prof. Van der Bit*, Van Steenbergen, Harms en mr. Crena de Jongh. Bij het verlaten van de coupé werd mi nister Van Knmebeek, die er zeer welva rend uitzag, door generaal De Meester als volgt toegesproken: Excellentie, De hier aanwezige le«ien van den ge meenteraad, die reeds zitting in dat col lege hadden, toen u in 1918 als bunge- mcesler aflraackt, hebben behoefte ge voeld, n, bun oud-voorzitter, bij uw te rugkeer in de Residentie te verwelkomen. Wij wenschen u «Jaarvoor in de eerste plaats een bewijs te geven Tan onze warme sympathie en u voorts hulde te brengen naar aanleiding van de hooge onderscheiding, u onlangs te beurt ge vallen d-oor uwe benoeming tot tijdelijk voorzitteT van de vergadering van den Volkenbond. Die onderscheiding, Excellentie, heeft ons buitengewoon verheugd. Wij meenen in uw geest te handden, door ons tot deze korte woorden te be perken. Wij vertrouwen dat zij bij u vol doende de gevoelens zullen vertolken, welke bet ons tot een beflioefte maakten, u bier te komen begroeten. Do minister, antwoordende, verklaarde, dat hij niet kou ontkennen, dal deze ont vangst beun aangenaam had verrast, te meer omdat hij nog steeds na zijn aftre-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 7