indrukken van den dag Stadsnieuws DAMIAATJES HET GEHEIM VAN COZY DELL. DINSDAG 11 OCTOBER 1921 44ste JAARGANG Nö. 13961 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AQENTSCH A PPEN PER KWARTAAL j i T 3.25 epen u/cru ii f n ok BANCO PER POS T PER KWART. Bil V00RU3TBETAlInG f 3.571/, BASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1740, POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL?, BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING^ Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GROOTE OF KLEINE KLASSEN? AGENDA 12 OCTOBER. Het zevende eeuwfeest der Derde Orde. Garnlzoensberichten. Geloof en Wetenschap. Onteigening. De Teyler-zaak. De nieuwe R.-K. Kerk te Bentveld. Van een brulboei Telegrafisch Weerbericht. F EUILLETON ja-. ,j. «ii- 111 -.i' BUREAUX) 221. Tot een van de vurigste wenschen on zer paedagogische hervormers behoort al sinds jaren het al maar kleiner maken der klassen op de lagere school. Het is in on derwijskringen langzamerhand een dogma geworden, dat een kleine klas synoniem is met uitstekend onderricht en een groote tlas met slecht onderwijs. Nu is wel nooit met bewijzen aangetoond, lat de resultaten van het onderwijs op cholen met kleine klassen beter zijn dan Dp die met grootere groepen kinderen; maar, wanneer zoo'n dogma eenmaal is apgesteld, is het vechten tegen de bierkaai Dm daartegen in te gaan. Het doet ons daarom genoegen, uit des kundigen kring zelf daartegen een stem te hooren opgaan, waarbij tevens eenige zeer juiste argumenten vóór de normaal-grocte klassen worden ten beste gegeven. In het laatste nummer van Het Onderwijs komt een waarschuwing tegen kleine klas jes op de lagere school voor, met deze mo tiveering: „Wat de ouders het kind kunnen ge ven, kan de school nimmer. De imita tie van de gezinsverhoudingen op school slaat ook het doel van de school voor bij: Het steeds kleiner maken der klassen werkt het in de hand. Onderwijs geven aan een groote klasse gaat weinig moeilijker, dan aan een kleine, maar individueel inwerken, dat gaat in een groote klas moeilijker, gezinsintimiteit is vrijwel uitgesloten. De school moet gereed maken voor de maatschappij, moet kennis aanbren gen en opvoeden tot sociale gevoelens, en vormt ais zoodanig den schakel tus- schen gezin en maatschappij. Zou men nu denken, dat juist kleine klasjes een voorwaarde zijn, ter berei king van dat doel? De onderwijzer, die zijn vak verstaat, en dat mag toch geëischt worden, zal met meer leerlingen zijn doel beter in 't oog houden. Kleine klasjes voeren ge makkelijk op zijpaden. Leuk en aardig met de kinderen omgaan, alles goed en wel, maar het onderwijs, de kennis is het hoofddoel. Daarvoor worden de kin deren aan de school toevertrouwd en hiervoor behoeft de onderwijzer niet de intieme vriend van de leerlingen te zijn, zelfs is eenige afstand niet af te keuren. Bij groote klassen zal die afstand beter bewaard blijven. Wij meenen dit eens te moeten zeggen, al gaat het lijnrecht in tegen den stroom van denkbeelden van den laatslen tijd." Ziedaar een verstandig woord, dat der overwv Jng wel waard is. Rijks- en Ge meenteschatkist brengen en terecht zeer groote offers voor de volksschool. Maar de onderwijskosten zijn bijna tot het ondragelijke gestegen, wat in dezen tijd van noodzakelijke bezuiniging des te meer wordt gevoeld. Maar wie op inperking der onderwijs- eischen durft aandringen hoort zich aan stonds voor reactionair en ondeskundige schelden. Volgens bovenstaand citaat kunnen ech ter groote klassen niet alleen de zuinigheid maar ook opvoeding en onderwijs ten goede komen! Sociëteit „St. Bavo". Moadlercursus 8 uur Aannemers, 8 uur R.K. Onderwijzers, 8 uür Propagandaclub Kiesverecniging, 8 uur Haart. In- ■koop-comb., 8 uur L. T. B„ half elf. De Nijverheid". Ledenvergadering afdeeling Haarlem van „Het Witte Kruis" 8 uur. Stadsschouwburg. Het Schouwtoo- neel ad.e opv. van „Z. b. b. h. h." 8 uur. Sociëteit „Vereeniging". Geloof en Wetenschap Lezing met lichtbeelden van Pater Rangka S. J. Familie-bioscoop. Kleine Houtweg 12 Voorstelling. Oud-Holland. Verwulft Strijkor kest. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijik. Er werd feest gevierd gisterenavond in „St Bavo", groot feest zelfs. Men zou grootsdh vieren het zevende eeuwfeest der Derde Orde van St. Firanciscus. En het is een grootsdh, een heerlijk feest geworden Hoe kon het ook eigenllijk anders? Heveel leden telt St. Franciscus' Der de Orde niet! Wat bloeit de godsvrucht heerlijk onder die velen! Eén met die Orde, zouden hare leden dam ook haren stichter een hulde bren gen, zoo schitterend en grootsdh van op zet, dat zij nimmer uit de harten der le den weggevaagd zou kunnen worden. Het tooneel in de groote zaal van „St. Bavo" was aardig opgesierd, terwijl vóór het tooneel het beeld van St. Franciscus en het vaandel der Derde Orde schuil gingen onder te schat van bloemen en groen. De groote zaal was tjokvol en er heerschtc een eenige, een geestdriftige stemming onder allen. Het welbekende Kringoikest droeg hiertoe veel bij. Dat het dit uitnemend deed. behoeft van het Kring-orkest zeker niet gezegd te worden. Nadat door allen gezongen was „Mijn vader is een edelman" opende de Zeereerwaarde Heer Pastoor J. P. Reij- nenherg O. F. M. de vergadering met den Chris tel ijken Groet en heette allen harte lijk welkom inzonderheid den sprdker van den avond en al degenen, die hun medewerking lot het slagen van den avond welwillend verleenden. Z.Eerw. memoreerde het heerlijke slagen van het Triduum voor de Derde Ordelingen en betreurde het, dat er nog zoovelen zijn, die geen lid van de Derde Orde zijn. Ten slotte werd door den Eerw. spreker allen een prettige en aangename avond toege- wenscht en hij hoopte, dat het hun zoo bevallen zou, dat zij allen Dinsdagavond weer terug zouden komen. Dan zong een kinderkoor onder leiding van mevrouw B. ScheepersGeuer een viertal schoone liederen. Hoe ontroerend- schoon klonken zij op! Wat zuiver schal den de zilveren stemmetjes! Met op me vrouw Scheepers-Geuer en haar kinder koor beslag te leggen, heeft het Bestuur der Derde Orde wel op schuie rende wijze tot het succes van den avond weten bij te dragen. Vervolgens nam de Weleerw. Zeergel. heer Pater Dr. Cassianus Hcntzen O. F. M. het woord. Zeven eeuwen, aldus de Eerw. spr., be staat thans de Derde Orde van St. Fran ciscus. Welke orde of congregatie, welke wereldsdhe instelling kan daarop bogen, kan een zevende eeuwfeest vieren? En hoe komt bet dat zij, Franciscus' Derde Orde, dit zevende eeuwfeest kam vieren? Omdat zij Is een Evangelie, en van het Evangelie geldt ook Christus' woord; „De poorten der hel zullen haar niet overwel digen." Dit feest is meer dan een gedachtenis: het is een verjaringsfeest. Wij staan hier bij een burcht, uit welks wijde vensters het blijde leven gulpt; wij staan hier bij een vol bloeiende bloesems en vruchten dragenden boom. Het meest wonderbare in de 700-jarige is, dat zij als een jonge bruid nog een heel leven voor zidli ziet. Waarom? Omdat zij is een godsdienstige instelling van geheel bijzonder karakter en vervolgens, omdat zij genoemd kan worden: Franciscus redivivus: :Franciscus levend en werkend onder ons. De Derde Orde is datgene voor den bui ten het klooster staande, wat het kloos terleven is voor den kloosterling: zij wijst den weg naar de Christelijke vol maaktheid. En het mag blijde getuigd worden, dat geen Derde Orde zich zoo krachtig ontwikkeld hoeft, als de Derde Orde van St. Franciscus van Assdsië. Als allen St. Franciscus navolgden, er be stond geen sociale kwestie meer! Wat ge ven wij om meer loon, om meer vrijen tijd, alls die niet goed gebruikt worden! Wat geven wij om sociale wetten, als die eerste groote wet van Jezus Christus, de wet van het Evangelie, niet nageleefd wordt! „Wat baat hét den mensoh, als hij de geheele wereld wint, maar schade lijdt aan zijne ziel." In het uur, dat men het Katholicisme niet meer zon erkennen als den motor van het bovennatuurlijke leven, zou het niet meer zijn dan een sociaal-economi- misch stelsel, men zou 't zijne grootheid ontnamen hebben. In dat uur zouden wij, Katholieken, verloren zijn. De Eerw. spreker wees er dan op, dat wij uit het moeras moeten van het Neo- Paganisme, dat wij niet moeien najagen het geld, het geld en nog eens het geld, dat wij ons los moeten maken van al het aardsche, dat al ons leven en streven, ons lijden en strijden moet zijn een zucht naar het hooger leven. Dat hooger leven te brengen, is de roe ping van de Derde Orde .van St. Fran ciscus. Een krachtig woord1 van aansporing, lid te worden der Derde Orde, sprak ZijtiEerw. vervolgens tot de mannen, om dan het tweede punt zijner rede te behan delen. De geest van Franciscus is niet zijne boetvaardigheid, ook niet zijne liefde, maar heel die Franciscus, de grondtoon van zijn karakter, waaruit wij alles van hem, ook zijne liefde en boelvaardigheid, kunnen vorklaren, is zijn eenvoud, zijn ongekunstelde, heerlijke eenvoud. En door dien eenvoud is hij altijd de bruide gom geweest van de armoede, 'n Zak dien de hem als kleed, 'n stuk brood tot ar beidsloon en de aarde was zijn tafel, stoel en bed. En toch leefde hij met zijn broeders zoo kinderlijk-vroolijk, als in de wereld niet mogelijk was. Hij was de le vende getuige van Jezus' woord: „Beati pauperes spiritu", „Zalig zijn de armen van geest". De Eerw. spreker wees er dan op, hoe wij dien Franciscus in onzen tijd noodig hebben. Die geest van Franciscus is in de Derde Orde én willen wij dien geest van Franciscus de wereld indragen, dan moeten wij de Derde Orde verbreiden. Dan zouden ook in onze maatschappij de hoffelijkheid en ridderlijkheid, wélke Franciscus bezielden, terugkeeren. Dan zouden ook de groote problemen van on zen tijd zoo heerlijk opgelost worden. De Derde Orde van St. Franciscus toch brengt de verzoening der standen. Zij zou ook toenadering brengen tusschen de beide geslachten: de man zou meer eer bied hebben voor de eer en de deugd der vrouw; de vrouw zou wat meer eer bied beloonen jegens de mannen. De Eerw. spreker hoopte, dat ten min ste die vrouwelijke tertiarissen de kuisch- heid der mannen zouden eerbiedigen en zich zoodanig zouden kleedén, dat kuische oogen den blik niet meer behoeven neer te slaan. ZijnEerw. wekte dan op lot socialisatie van de Derde Orde en tegen de reactie, die is opgekomen uil de diepste kolloendier hel: de hoogmoed. Als die socialisatie en die actie zullen slagen, zal er zaligheid en geluk zijn op aarde, de zaligheid en het geluk, welke Jezus Christus verkondigde in de eerste der add zaligheden: „Beali pauperes spiritu", „Zalig zijn de armen van geest, want hunner is het rijk der Hemelen". Een enthousiast applaus, dat ook meer malen de heerlijke, gloedvolle rede onder broken had, klonk op bij het einde en bewees duidelijk, hoe juist de Eerw. spre ker de harten der aanwezigen had weten te treffen. Na nog eenige nummertjes van het Kring-orkest,«werd een korte pauze» ge houden. Na de pauze zong dc heer Joh. Nelis- sen, bariton uit Amsterdam, een drietal liederen, onder begeleiding van mej. Bels Pïelage. Het applaus, dat na elk lied, weerklonk, groeide na het laatste bijna tot een ovatie aan. Pastoor Reijnenberg bracht den hi er Nelissen een welgemeend dankwoord, waarna mevrouw ScheepersGeuer met haar kinderkoor weer aan het woord wem. Weer schalden de zuivere kinderstem- letjes, weer klonk, evenals bij het eerste optreden, luid applaus, doch de laatste kwee liedjes „Van 'liefde komt groot lij- jden" en „Looft God den Heer" maakten |w,el den diepsten indruk. Onder het zin- ten er van heerschtc een doodsche stilte tn het langdurig applaus aan hel slot zeide, beter dan woorden, hoe dit optre den van mevrouw ScheepersGeuer met haar kinderkoor in den smaak was ge vallen. Nadat het Kring-orkest hierna nog een paar nummertjes ten gehoore had gege ven, sprak pastoor Reijnenberg het slot woord, waarin hij allen, die lot het wel slagen van den avond hadden meege werkt, nogmaals dankte, waarna men, na het zingen van het Vaandellied der Derde Orde, uiloen ging tot den volgenden avond. De le Luitenant-Adjudant Olifiers van het 10e Regiment-Tnfanteric is aange wezen voor het volgen van een wupen- cursus aan de Artillerie-Inrichtingen, welke cursus 20 October a.s. aanvangt. Aan den'Meester-kleormaker werkman le klasse H. J. Niermeijer, van het 10e Regiment-Infanterio wordt de zilveren medaille voor 24 jarigen trouwen dienst op 24 October a.s. toegekend. Op Woensdag 12 October zal in de bo venzaal van de sociëteit „Vereemiging" een lering met lichtbeelden gegeven woir- dien door den Weleerw. Pator Bangfca S. J. over „De Christelijke beweging in Hongarije". Deze lezing, georganiseerd1 door „Geloof en Wetenschap", is echter ook voor niet- leden toegankelijk. Dinsdag 18 October zal voor de leden vain „Geloof en Wetenschap" in de zaal van de St. Josephsgezellen-vereeniging een voordrachtavond gegeven worden door Albert Vogel, die hot onderwerp behandelen zal: „Koning Oediipus _van Sophocles, naar de vertaling van dT. v. Herwerden. Afgekondigd is de -wet van den 23sten September 1921, lot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigen dommen, noodig voor het uitbreiden van het raadhuis te Haarlem. De llaarieinsohe redbBbank Iheeft do uil- spraak in de Tey ierzaak bepaald op 6 De cember. Naar wij vernemen, zal de nieuwe R.-K. Kerk te Bentveld gebouwd worden door den architect Jos. Cuijpers, die ook de Haarlemsche Kathedraal gebouwd heeft. De nieuwe parochie zal omstreeks 270 communicanten omvatten. Gebruik maken van een ander merk. Door de politie zijn bij een winkelier hier ter stede 2000 busjes cacao in beslag ge nomen, op grond van overtreding van art. 337 Wetboek van Strafrecht (gebruik ma ken van het merk, wa.aroip oen ander recht heeft), terwijl proces-verb aal is op gemaakt. De cacao was verpakt in busjes, welke de firma Droste -vroeger gebruikte. „Onder Ons". Wij meldden reeds gisteren dat het zangkoor „Philip Loots" te Utrecht den tweoden prijs verwierf. Aan het muziekverslag in de „Tel." ont- leenen wij over do prestaties van dit zangkoor nog het volgende: Aan de afdeeling van Uitmuntendheid voor mannenkoren namen slechts drie vereenigingen deel. Zij was lang zoo in teressant niet als de Eerste afdeeling, manifesteerde het bijzonder mooi ensêm- blo van „Philip Loots" uit IIaai'lom, dat evenwel van het rubato een al te uitbundig gebruik maakte, en eon gerou tineerd zingen op klankeffect van „Kunst na Arbeid" te Amsterdam. De artistieke prestaties van dit koor bleven m. i. on der die van het Haarlemsche koor, dat zich misschien met zijn nummer naar keuzo, liet behcorlijke en hartelijke „Onzo Duinen" van Loots, een te gemakkelijke taak had gesteld in vergelijking met het verplichte kcor van zijn Amsterdamschen concurrent, die het veel moeilijker „Groot is de Heer" van Roeske brillont en met breed pathos voordroeg. De jury bestond voor do Tweede af deeling Mannenkoren uit de hoeren: L. 0. Keereweer, Amsterdam, Olivier Koop, Amsterdam, Fred. J. Roeske, Amsterdam, A. B. H. Verheij, Rotterdam, Alph. Vran- ken, Amsterdam. Behalve deze hecren hadden in de jury voor de Afdeeling van Uitmuntendheid zitting de heeren: Anton Averkamp, Bussum, en Joh. Wa gonaar, Den Haag. Centraal Drankwcer-Comité. Men schrijft ons: Gisteravond hield het Cen traal Comité van Drankbestrijdende ver eenigingen te Haarlem oen vergadering on der leiding van den 2den voorzitter, den heer W. P. J. Overmeer. In de plaats van den heer C. Doeven, die wegens drukke werkzaamheden zijn functie had moeien neerleggen, werd tot administrateur van het maandblad benoemd de heer S. J. Vcs- ter. Als afgevaardigden naar de vergade ring van den Algemeenen Bond van Cen trale Drankweer-Comilé's, welke a.s. Za terdag le Utrecht wordt gehouden, wer den aangewezen, de heeren P. Crania, en P. Loof. De heer P. P. Hartendorf zal in die vergadering een inleiding houden over jeugdbescherming. Behandeld werd een voorstel van den heer T. P. van der Leer, om het Centraal Drankweer Comité te doen erkennen als reclassceringsinstelling. Dit voorstel met zijn ingriji>ende consequenties gaf aanlei ding tot uitvoerige debatten. Om redenen van practischen aard, trok de heer Van der Loer ten slotte zijn voorstel in. Door de drankbestrijdende reclasseeringsinstellin- gen zullen als gevolg van dit voorstel maatregelen beraamd worden om te ko men tot een meer federatieve samenwer king dier instellingen, enz. Uitvoerig werd gesproken over de ont duiking van het tapverbod en andere za ken, die de drinkgewoonten in de hand werken. Beslolen werd deze zaak krachtig ter hand te nemen en steun te zoeken bij de bevoegde autoriteiten. Na bespreking van verschillende zaken van meer huishoudelijken aard, werd de Vandaag ruimen wij een plaatsje in voor een typische klacht van een onzer correspondenten lienoorden Haarlem. Deze schrijft ons: De onlangs vernieuwde brulboei voor het zeegat IJmuiden ontwikkelt een enorm geluid. Dit komt zeer zeker de scheep vaart ten goede. Echter heeft het ook een schaduwzijde, want vooral in den nacht bij stil weder en Westenwind, is 't in IJmuiden, te Santpoort en omgeving niet mogelijk in slaap te komen. Men kan 't niet beter vergelijken, dan met een loeien de koe, die voor de deur staat. We hopen dan ook maar op weinig westelijke win den. Tot zoover onze medewerker. Wel prettig zoo'n geluid! Maar we zoo ken toch tevergeefs naar een middel dat èn de bewoners tevreden stelt èn de scheepvaart bevredigt! Weet één onzer le zers het? Anders zal er niets anders opzitten dan dat de bewoners der duinstrook langt IJmuiden zich aan het lieflijke geluid cenet brullende koe gewennen. Misschien wordt het als hemelsche mu ziek! Medegedeeld door 't Kon. N'ed. Mcleorol, Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van II .October IQ2I. Hoogste barometerstand 767.7 m.M. te VVeenen. Laagste barometerstand 751.0 m.M. te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 11 Oot. tot len avond van 12 OcL 1921: Zwakke meest Zuidelijke tot Zuid-Wes telijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Wel licht eenige regen. Dezelfde temperatuur. bijeenkomst te half elf gesloten. Vertegen woordigd waren negen vereenigingen. Vereeniging tot bescherming van Dieren. Men verzoekt ons plaatsing voor het vol gende: Uittreksel van het verslag over de maand September 1921 van den Inspecteur der Vereeniging tegen het mishandelen van die ren voor Haarlem en omstreken. Een paard dat kreupel ging met het rech ter voorbeen, werd op verlangen van den inspecteur buiten dienst gesteld. Opgetreden werd tegen onredelijk ruwe behandeling van zijn paard door een koet sier. Een paard werd aangetroffen met een spat aan het linker achterbeen, waarvan het blijkbaar hinder ondervond. De eige naar nam zich voor het dier van de hand le doen. Er wordt op het paard hel oog gehouden. Twee voor oen rijtuig gespannen parden bleken beiden kreupel te zijn. De stalhou- der, hierover onderhouden, lieloofde aan deze dieren dc noodjge zorg te zullen wijden. Toezicht werd gehouden tegen mishan deling op de paardenmarkt. De dieren werden vana drinkwater voorzien. Herliaaladelijk moest weder aanmerking gemaakt worden op gebrekkige en daar door kwellende bespanningen van trek honden. De noodige voorschriften ter voorziening werden gegeven. In de asphyncatieinrichting der vereeni ging (achter het Phocnixtcrrein, geopend vana 24 uur), werden in de afgeloopen maand 49 honden en 95 ka Heli pijnloos ge dood. Hieronder bevonden zioh 49 dieren welke zwervend waren aangetroffen cn die meerendeels vooraf eenige dogen achtereen voor rekening der vereeniging in den Kennel Fauna waren ondergebracht en ter beschikking van de eigenaars ge houden. Personen die huisdieren missen worden hierop attend gemaakt. Klachten bij het bestuur ingekomen, geven aanleiding, er de aandacht op te 8. „Nu, wat heeft dat met jou te ma ken? Jou familie is wèl zoo oud als de zijne?' „Ja, rfladr hij is 'n zonderling; 't kon hemt wel eens invallen, mijn ver leden na te snuffelen en dan zouden er waarschijnlijk beletselen voor mijn wenschen te vinden zijn. Je weet hoe ik de laatste drie jaren doorgebracht heb; ik ben bang voor den ouden heer! Hoe zal ik zijn genègenheid win nen?" „Ga direct naar hem toe en vraag hem de hand zijner dochter. Mordaunt ik had waarlijk niet gedacht dat jij zoo'n lafaard zijn kon. Ga toch wees een man en geen bloodaard." „Morris, jij.... jij, die weet wat ei met mij aan de overzijde van den Oceaan gebeurd is, kimt mij dat aan raden en mij 'n lafaard noemen", riep Frank vol bitterheid uit. „Ocli wa heb je dan niet zelf alles goedgevonden „.Ta, ik; ezel die >k was,„ „Nu, lach jezelf dail uit o{ huilen als 'n meisje; doe wa-f je wj^ ik ga 'n wandeling doen. Ga je mee?" „Neen!" „Best, ik ga alleen 't park maar wat cp en neer; maar ik hooD snnedia uw park!...." Hiermee was hij opgestaan en boog zich over de leuning van Frank's stoel. De baron keerde zich om en zag Allan's oogen sarcastisch op zich gérichï. Onwillekeurig viel "hij uit: „Al lan Morris drijft me niet tot het uiter ste! Ik zou mijn geduld kunnen ver- Hezen en dan liep 't slecht voor je af I" „Ei, ei, laat dat geduivel, Frank, laat het maar!" En nu stonden ze tegenover elkan der: oog in oog. Mordaunt wierp drei gende blikken naar zijn vriend, terwijl deze hem mat met die eigenaardige, half spottende uitdrukking, die aan zijn uiterlijk iets" demonisch ver leende. „Ik ga nu," zei hij langzaam. ,-.Jij kunt over je verdere plannen naden ken. Doe wat je voor het beste houdt. Maar wat je ook besluiten moogt vergeet niet dat je geld noodig hebt, en wel zeer dringend." Hij sprak deze Taats te woorden zóó beslist, dat zij geen verdere verklaring eischten en Frank Mordaunt bevreesd en verschrikt tot hem opzag. „Je hebt mij toch verstaan, Frank," "herhaalde Allan en verliet de kamer. Ja, hij had hem verstaan! Maar al te goed! Als gebroken zonk hij in den stoel terug, baldo in maclitelooze woede de viuMen en zond zijn vriend een ruwe verwensching 11a. Dan kruiste hij de armen over de borst, Het 't hoofd hangen en bleef zoo 'n wijle, in somber gepeins ver loren, bewegingloos zitten. 't Schemerde reeds in de kamer. ■Voor Frank Mordaunt's geestesoog opende zich 'n huiveringwekkende af grond; een schrede nog maar en hij stortte reddeloos naar beneden. Nog voerde zijn beter ik een zwakken strijd met den verleider. Nog vermaande 't hem den voet terug te trekken en zich af te wenden van de donkere diepte, die hem dreigde te verslinden.- Maar 't bewustzijn van zijn omnacht, de vrees voor smadelijke afhankelijkheid van vreemden wil, belaagde zijn goede voornemens. Zoo werd hij heen en weer getrokken en kon slechts zwak ken weerstand bieden; van alle kan ten dreigde schande en vernedering. Waarheen zou hij zich wenden, wóar hulp en redding vinden Niemand, niet eens Allan Morris, die toch al zijn geheimen kende, wist van dit verborgen worstelen en dezen kwellenden strijd. Hier kon ook nie mand helpen noch radenhier moest Mordaunt alleen kiezen tusschen goed en kwaad. Plotseling schrikte hij op, als ontwakend uit een 'zwaren droom en keek vreesachtig om zich heen. Had niet ergens een oningewijde iets van zijn innerlijke onrust bemerkt? Maar een vluchtig rondkijken stelde hem aanstonds gerust. Hij wist zich alleen in de groote ontvangkamer, die door 't gezelschap verlaten was. Haastig schreed hij door de zaal en bereikte door de tegenoverges lelde deur de hal. Juist in 't volgend oogenbÜk werd ook de deur, die naar de roode kamer voerde, geopend en een man trad te voorschijn. De hal was slechts zwak verlicht, maar uit de rootte kamer viel een lichtschijn op den onbekende, die niet langer vreemd bleef. Het was Robert Blunt, de particuliere secreta ris van. den slotheer van Cozy, Dell. DERDE HOOFDSTUK, „Wel, dat treft," zei Mordaunt bij zichzelf, nadat de deur der roode ka mer weer gesloten en de hal weer even donker was als te voren. Naast de deur van den ontvangsalon voerde 'n breede trap naar de tweede verdieping. Deze trap trachtte de secretaris tastend te bereiken en stiet daarbij plotse ling op Mordaunt, dien hij niet op de ze plaats vermoed had. „Let toch beter op," riep deze hem allesbehalve vriendelijk toe. ,,'k Vraag verschooning.de hal is zoo donker, dat. „Ik moet u 'n oogeïiblik spraken," viel Frank hem in de rede, „wilt u zoo goed zijn hier binnen te komen?. De ontvangsalon is leeg." Beiden traden binnen. Nadat de ba ron zich er van verzekerd had, dat er niemand aanwezig en de deur goed gesloten was, mat hij zijn tegenstander met zijn oogen van 't hoofd tot de voeten en sprak: „Ik wou even 'n ze kere zaak met u in 't reine brengen." De ander boog. Mordaunt stond met opgericht hoofd 'n weinig ter zijde, hield beide handen op den rug en be schouwde Blunt eerst even stilzwij gend, tot hij eindelijk begon: „Weet gij welke betrekkingen er tusschen ons bestaan?" „Ik deuk het wel." „Wilt u zoo goed zijn le verklaren, wat gij denkt f' „Ik denk dat de betrekkingen tus schen twee beschaafde mannen altijd lijke te zijn?" „Oho! Gij gelooft toch niet mijn ge- lijke te zijn?" i „Welzeker." „Dus gij houdt u voor even zoo edel als de gasten van Cozy Dell?" „Zelfs voor edeler dan sommige van hen." „Dacht ik het niet. Laat mij u even zeggen, vriend, dat uw gewichtige po sitie hier in huis u aanmatigend heeft gemaakt. Weet gij nog, hoe gij mij gisteren in 't bijzijn van mijn vrienden beleedigd hebt?" „Neen, ik weet alleen dat ik mijzelf voor 'n beleediging bewaarde." „Ik beval u slechts mijn paard naar den stal te brengen." „Dat is 't werk van den stalknecht, niet 't mijne." „Gij deedt echter *t zelfde voor freule Still worth." „Ik zou voor freule Stillworth een menigte diensten kunnen verrichten, die ik u zou moeien weigeren, mijn heer; maar zelfs niet voor de freule" hierbij richtte hij zich in zijn volle lengte op en blikte den baron vast in de oogen „zelfs niet voor de freule zou ik iets dergelijks doen op uw "bevel." „En waf zou u daarvan afhouden?" „Dezelfde reden, die de uwe zou zijn, heer baron: mijd eergevoel; want ik neem hier niet de plaats van een stalknecht in. Als u me niets gewich tigere te zeggen hebt, dan spijt 't me, maar. „Ik heb u gevraagd hier te komen om in oen zekere zaak niiin argwaan 1 te rechtvaardigen. Gij schijnt u in derdaad voor mijn gelijke te houden?" „Paidon mijnheer, in 't geheel niet." „Welnu dan, hoe durft ge 't dan wagen u Htls ondergeschikte in mijn zaken te mengen? Gij hebt groolen invloed op Edith Stillworth en ge bruikt dien tegen mij. Gij zijt gewaar schuwd! Ik wil uwe beleediging met dat paard vergeten, maar probeer 'I niet meer tusschen mij en Edith te treden! 't Is mij weliswaar 't zelfde, of gij mijn vijand zijt of niet; als vriend kimt ge mij echter beier die nen. Zoo laat 't dan vrede zijn tus schen ons hier, hier is mijn hand." Met hoogmoedig gebaar stak hij zijn hand uit, als verleende hij een gunst. Vertoornd deed de secretaris 'n stap achteruit. „Wat, gij neemt mijn hand niet aan," vroeg Mordaunt onthutst. „Ik ben weliswaar slechts de zoon van arme ouders en koester den vu rigen wensch mij uit eigen krach, tot een hoogere maatschappelijke po sitie op le werken; maar als ik daar door uws gelijke zou moeten worden, deed ik afstand van iederen adelbrief.' „Ellendige," knarste Mordaunt. „Gij wilt mij met geweld tot vijand 't zij zoo 1 Overigen» weet gij wel dal een edelman zich niet met canailU ophoudt." donder op deze beleediging te ant woorden verliet dc secretaris den sa Ion en cing de traD op naar zip kamer. f Wordt vervolgd.)'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1