Eerste Indrukken van den dag DAMIAATJES WOENSDAG 12 OCTOBEk 1921 44ste JAARGANG No. 13962 fper weekf 0.25 BANCO PER POS T PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.577, BUREAUX! HASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1740. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGELA DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING) Dit nummer bestaat uit 2 bladen. VEEL MET WEINIG! ArFtv?tadsnieUWS £5S/f ft n 13 OCTOBER Het zevende eeuwfeest der Derde Orde. Schoonmaken van schilderijen. VAN ONS KANTONGERECHT. Middelbare Technische School te Haarlem. De Internationale Arbeidsconfe- rentie. Luit. Kol. Jhr. O. Graafland. LANGS DEN WEG. Ce l/iris Iliustribus- Telegrafisch Weerbericht. in Programma Politie Sportvereeniging. Personalia. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN*^ PER KWARTAAL i 3.25 —335=5 fat;* I 222. Gisteren hebben wij oen onderhoud ge had met pater Bangha S.J., die, zooals wij dezer dagen meldden, met de opdracht, om over de organisatie van de Katholieke In ternationale te spreken, door den primaat van Hongarije naar Nederland gekomen is. Maar dri Bangha zal zijn tien-daagsch verblijf in Nederland ook voor andere doel einden gebruiken. En nu wij dezen mo dernen Apostel over den geestelijken nood van zijn mooi land hebben hooren praten, voelen wij, dat dit zijn priesterlijke plicht is. Men weet, hoe Hongarije, evenals bijna geheel Oost-Europa, onder den invloed van het Jodendom en de Vrijmetselarij heeft gezucht. Nog niet lang geleden wa ren er in Budapest een 25 tal anti-katho lieke en zoogenaamd neutrale dagbladen, waartegen de Katholieken met een paar kleine blaadjes moesten optornen. Door de reusachtige propagandistische kracht van pater Bangha is bereikt, dat er in Buda pest een katholieke drukkerij kwam, die tot de grootste van heel de wereld be hoort. Daar wordt nu een Roomsch dag blad uitgegeven, dat toonaangevend is tot in de voornaamste kringen, dat de publieke opinie leidt, waarmee ook de tegenpartij geducht rekening houdt; een blad met een staf van 70 redacteuren. En pater Bangha legde ons uit, hoe met die pas opgebloeide Roomsche pers de Katholieke zaak in Hon garije als het ware staat of valt. Het is niet zooals ten uwent, zei hij ons, dat de ka tholieken aan hun priesters hangen en dat de zielzorg alles vermag; neen, het volk van Hongarije is droomerig en wanneer wij den geestdrift voor de zaak der Kerk niet voortdurend gaande houden, treedt on middellijk verslapping in, iii alle kringen. De practijk heeft het bewezen, dat de Roomsche pers voor de zaak dei Kerk in Hongarije een onmisbaar element is. En die krachtige Katholieke pers is er nu, en dient dus in stand te worden gehouden. Er wordt thans in Budapest tusschen de machten van Christendom en Vrijmetsela rij een strijd op leven en dood gestreden. De anti-Katholieke bladen worden vèr Ire ne den den kosten den - prijs verkocht, welk voorbeeld de Katholieke pers moet volgen. Maar deze laatste bezit niet de bronnen, waarover de Jodenpers beschikt. Men be denke, dat sinds kort de vrijmetselarij in Hongarije officieel verboden is, wat zeg gen wil, zei ons pater Bangha, dat de vrijmetselaars er nog even goed zijn, al mogen zij officieel niet meer bestaan. Deze geheime machten werken dus thans dubbel in 't geheim. Zal de Katholieke wereld dulden, dat het Roomsche volk van een land als Honga rije geestelijk ten gronde gaat? Neen! Men is daar in Oost-Euro pa door den lagen valuta-stand met zoo weinig geholpen. Wat beteekent het voor Nederland om eenige tienduizen den guldens bij elkaar te brengen? Voor Hongarije is dat thans een kapitaal van millioenen kronen en daarmee zou de Roomsche pers en hel Katholieke volk van Hongarije stevig gegrondvest zijn. Pater Bangha kwam rechtstreeks van een bezoek aan onzen Bisschop, Mgr. Cal- licr, bij ons. Hij zeide ons, dat Monseig neur dringend de zaak der Roomsche pers van Hongarije bij de Nederlandsche Ka tholieken wcnschle aan te bevelen. En wij weien, dat zulk een wensch van onzen Bis schop voldoende is om harten en beurzen voor een goede zaak te openen. Wij voor ons verklaren ons gaarne be reid om gelden voor de Katholieke Pers Van Hongarije in ontvangst te nemen. Denkt er om: één Hollandsche gulden is ruim 200 Hongaarsche Kronen. Met wei- n;g doet gij daar zooveel! ïocicmt „.Sf. Bavo". RK Midden- a 1 o uur Esperan to, 8 uur - Ar.mbcsluur< uur Kantoorbedienden, 8 UlIr propagan. <la-coin.ite, o uur. Shakospeare-a avond „Pc Kroon" „Macbeth". Stadsschouwburg. Kaïnermuztekavcmd van de Mij. tot bevordering der Toon kunst Dirk Schafei', piano. 'Sociëteit „Vereeniging". Haarl. Or- kest-vereeniging Concert, 8 uur. Groote Kerk, Orgelbes-peling door den heer George Robert van 23 uur. l'c.milie-bioscoop. Kleine Houtweg 12 Voorstelling. Oud-Holland. Vervvulft Strijkor kest. St. Elisabeth's-Vereeniging. Jansstraat 49 Aanvraag can -versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. van i2 uur. St. Martha-Verecniging. Kleine Hout weg 13 Betrekkingbureau van 34 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uilgenomen Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. Ook Dinsdagavond was de groote zaal van de Soc. „St. Bavo" bijna geheel bezet met St. Franciscus-vereerders. Nagenoeg hetzelfde programma werd af gewerkt als Maandag. Alleen trad thans als spreker op de heer Mr. Dr. Jan van Best uit Eindhoven, die zich gedurende zijn enthousiaste rede in een zeer dankbaar auditorium kon verheugen. Verder trad de heer Louis v. Tulder op, die veel succes had. Het eerste gedeelte van den avond was nagenoeg, hetzelfde als den dag tevoren. Wij kunnen dus volstaan met te verwijzen naar hel verslag in ons nummer van Maan dag. Mr. Dr. Jan van Bést', die door den ZeérEerw. lieer Pastoor Reynenberg bij het openingswoord was ingeleid, kwam de ver gadering spreker over de sociale beteeke- nis van de Derde Orde. Allen, die in de gelukkige geregenhei-I zijn geweest, onder de toehoorders van de- zeu vvelbespraakten spreker te belmoren, zullen hebben genoten. De heer van Best sprak zoo overtuigend, dat, mochten er niet-Derde Ördelingen in de zaal zijn geweest, deze ongetwijfeld voor deze schoone instelling zijn gewon nen. Op de allereerste plaats zette spr. in kor te trekken uiteen, waarom hij als teek over de Derde Orde komt spreken. Spr. acht zich gelukkig goen brave Hen drik, noch familie van den braven Hendrik in welken graad ook, le zijn. Wij moeten Roomsch zijn, zegt spr. Roomsch, niet al leen voor de kerk, maar Roomsch zooals onze Bisschop dat wil. Zeker, men gaat naar de kerk, en ook thuis wordt er nog wel eens aangedacht dat men Roomsch is, maar daar buiten? Men mocht eens als een kwezel worden beschouwd! Niemand zal kunnen zeggen: „Gelukkig dat ik Roomsch ben." Neen, dank God, dat je Roomsch bent. Het leven is, volgens spr. een gevaarlijk pad, waarop wij allen, struikelen, vallen, om 'l leven te verliezen. Spr. wijst er dan op, hoe de mensch enkel en alleen aan 'I stoffelijke gehecht is en altijd en altijd maar meer verlangt. De uitvindingen en vernuften gingen steeds verder. De rijkdom heerschte, en men ging zelfs zoover, dat men God niet meer noodig achtte. En de poorten werden opengetrapt, om den mensch een paleis van leven en wellust en verderf le bieden. En to-en dat alles haar hoogtepunt bereikt had, kwam. de ver schrikkelijke wereldoorlog. En de resul taten der beschaving zijn nu: honger en armoede! De wereld is vol hebzucht en in de jaacht naar 't goud vergeet men op de puinhopen ©en nieuwe wereld te bou wen. En ook wij, katholieken, zijn gekomen met ©en katholiek systeem. Maar nooit zul len wij bereiken wat wij bereiken willen, als we liet stoffelijke voorop stellen, al leen denken aan rijkdom en genot, en het allerhoogste vergeten. Wij moeten terug tol Christus, en door middel van de Derde Orde kunnen wij daar komen. Spr. schet ste vervolgens 't verschil tusschen armoede ■en rijkdom. Waar armoede heerscht, heerscht meestal geluk en eenvoud. Waar de rijkdom is binnengetreden, heeft ook de genotzucht en wellust haar intrede gedaan. In schitterende woorden schetst spr. den tegenwoordigen zedeloozen toestand. De wereld sleept de jonge levens in haar poel van verderf. Spr. wekt vooral de vrouwen en meisjes op, door gepaste kleeding, de deugd van zuiverheid te bevorderen. De geest van St. Franciscus is tol ons gekomen om ons te brengen waar wij moe ten zijn. Een daverend applaus brak los aan 't einde van deze zoo indrukwekkende toe spraak. Na de pauze deed de heer Louis van Tulder ons van zijn mooie stem genieten. Ook het knapenkoor had weder veel succes. Tot slot van den avond sprak de Zeer- Eerwaarde Heer Pastoor Reynenberg een dankwoord aan allen, die tot 't welslagen aan 't feest, dat werkelijk een grootsch feest is geweest, hebben medegewerkt. De Parijschc correspondent van hst „Alg. Ilbld." schrijft: In zijn voordracht over het schoon maken van de Ilaarlemsche Halzen op het Int. Kunsthistorisch Congres, waar van ik verslag gaf, had de heer Gra- tama onder meer gezegd dat het ge- wenscht zou zijn wanneer andere lan den het gegeven voorbeeld volgden, want eerst dan zouden vele musea worden wat ze behooren te zijn „des sanctuaires du génie humain. Dit sloeg in het bijzonder op Frankrijk, waar men zooals ik er bij voegde op het punt van schoonma ken van schilderijen erg conservatief is. Nu geldt deze waarheid misschien niet voor gehéél Frankrijk. Er zijn naar hst schijnt in de provincie wel plaatsen waar men al heel vrij met de kunstschatten uit het verleden pleegt om te springen. Zoo hoorde ik van zulk een provinciaal conservateurtje die een hem bezoeken- den Hollandsehen deskundige vertrouwe lijk vertelde: „Ja, ik restaureer graag, maar, zooals u weet, den oenen keer lukt het eens en den anderen keer inkt het weer niet".. en daarbij even rustig van gemoed bleef alsof hij 't over flens jes-bakken had. Maar dit zijn natuur lijk uitzondoringen, en in de groote centra, Parijs vooraan, tooöt men voor het raken aan de werken der groote meesters uit het verleden een schroom dien men bij ons misschien wel eens wat overdreven acht. Het leek mij interessant na de voor dracht van den heer Gratama aan een van de Fransche autoriteiten, de heer Guiffrey, conservator van de schilderijen van het „Louvre", eens te gaan vra gen wat hij van het schoonmaken van schilderijen dacht, en welke gedragslijn op dit punt in het „Louvre" góvolgd wordt. De lieer Guiffrey liet zich over den arbeid van den heer Gratama zeer gun stig uit. Hij heeft een maand of wat geleden een bezoek aan Haarlem ge bracht, on achtte het werk van den heer Gratama met groote voorzichtigheid en zorgvuldigheid uitgevoerd. Vooh had hij eeuigc bedenkingen. Zijn voornaamste bezwaar was dat iet nieu we vernis dat men wel verplicht is op do schoongemaakte schilderijen te bren gen op zijn beurt weer geel wordt. Alle moderne vernissen worden geel, en wel veel gauwer en erger dan do oude. Over laat ons zeggen vijf-ên-twaitig jaar is de toestand dus weer net als vóór de schoonmaak, en moet men opnieuw beginnen. En een dergelijke ingrijpende schoonmaak elke vijf-en-twintig jaar te herhalen leek hom nogal een gevaarlij ke onderneming voor het behoud van een kunstwerk. Verder is de vrijzo waarop het oude vernis verwijderd wordt wel eens wat ongelijk. Prof. Van Puyvelde, in zijn voordracht op het Congres, heeft ge zegd, dat men moe3t oppassen de laat ste laag vernis, die er door den schil der zelf is opgebracht, niet te verwij deren, maar zóó gemakkelijk is het niet. De lagen vernis die achtereenvolgens zijn aangebracht liggen niet als de bla den van een boek op elkaar, zoodat men or één kan wegnemen en de andere niet; zo zijn één geheel geworden. Gaat men erover wrijven met alcohol, dan wordt op het eene punt licht meer weg genomen dan op het andere, en hét ge- vojg daarvan kan later een ongelijke verkleuring zijn. En in het „Louvre"? vroeg ik. - De heer Guiffrey antwoordde dat er onder de schilderijen in het „Louvre" vele zijn die allerlei wederwaardigheden hebben meegemaakt., en waaraan men daarom niet zonder gevaar raken gaat. U weet, zei hij, welk een vereering het Parijsche publiek voor het „Louvre met heel zijn inhoud heeft. Ging men bekende oude schilderijen schoonmaken, dan zou dit de Eransohe publieke opi nio ten zeerste in beroering brengen. Een vroegere conservator heeft de ïtu- bensen uit de Galerie des Modicis schoongemaakt, en hot heeft hem zijn betrekking gekost. Toen indertijd do „Emmaüsgangers" behandeld zijn heeft men hemel en aarde in beweging ge bracht en velen zijn nog altijd steevast overtuigd, dat het schilderij daarmede bedorven is, wat volstrekt niet het ge val is. Men acht liet, in verband "met de eigen opinie van do Fransche des kundigen, beter maar niet tegen die be staande meening in te gaan. De oude schilderijen in het Louvre worden ieder jaar gereinigd met wa ter met een weinig zeep, zoo nodig met oen klein boetjo terpentijn. Mon raakt er nooit aan met alcohol. En met alle waardeering voor liet werk van den hoer Gratama denkt men vooreerst zijn voorbeeld hier ook nog niet te volgen. Dat de critici en het publiek in de zen geheel achter de autoriteiten staan, valt wel daaruit op te maken, dat men in de artikelen van beoordeelaars die in Duitsehland geweest zijn altijd tal van hoonende opmerkingen vindt over de al te groote „zindelijkheid" die daar ten aanzien van de schilderijen betracht wordt. Men acht het oppoetsen on her- vernissen van oule werken blijkbaar on geoorloofd, vergelijkt het reinigen van een Rembrandt bijvoorbeeld ook graag met het afkrabben van oude monumen ten, waardoor men juist wegneemt wat de charme ervan vormt. En gegeven de unanimiteit van deze meening lijkt het, zooals ik schreef, niet waarschijnlijk dat hierin gemakkelijk of spoedig verande ring zou komen. Op liet Kantongerecht was liet hedenmorgen weer een brandhout. 'I Moest waren 't overtreders der-motor en rijwielwet, die zich hadden te ver antwoorden. I Omkijken kan duur zijn Bij Wijk aan Zoe liep een juffrouw met een kinderwagen. Achter haar kwam een motor aansnorren, waarvan de bestuurder de onvoorzichtigheid had om te kijken. Juffrouw en wagen werden aangereden, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Hel O. M. vroeg f 50 boete. Dronken bestuurder. 3. II., koopman te IJmuiden, had „ln kennelijken staal" op den Alk- maarschon straatweg hij Beverwijk 'n auto bestuurd. Bekl. ontkende „in kennelijken staat" te zijn geweest. Een politieman kwam het verbaal bevestigen. Een getuige a décharge, die met. bekl. had medegereden, ver klaarde, dat de dagvaarding wel wat óverdreven wjas. Bekl. had echter wel iets gebruikt. Het O M wees op het gevaar wat bestond als menschen „in kennelijken staat" auto's bestuurden en eischle 3 dagen hechtenis en ontzeg ging van 1 jaar de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen. Bedoreen waar. H. G., wonende te Velseroord, ver kocht aan zekere W. 5 gerookte ma kreel, waar maden en wurmen in zaten. Bekl. had de visch in Haarlem ge kocht. Het O. M. zeide, dat er gevaar voor menschenlevens had kunnen bestaan, als men van da visch gegeten had. Ditmaal wilde spr. nog clementie ge bruiken cn vroeg een geldboete van f 25, subs. 25 dagen Verkders overlrocdster. Een 18-jarige jonge dame ^hoorde f 3 of 3 dagen tegen zich èisclien, omdat zij in de verkeerde richting had gereden. Aan de M. T. S. te Haarlem is benoemd tol amanuensis bij de Natuurkunde, Scaheikur.de en Electro techniek de heer P. Bravc'fcoer, van Naaldwijk. Ingeval de Internationale Arbeidscon- fe rent ie besluit tot behandeling in de derde zitting, welke op 25 October 1= Genèvè is bijeengeroepen, van de op de agenda dier zitting ingeschreven onder werpen betreffende de bescherming van landarbeiders, is bij Kon. besluit lot tech nisch raadsman voor genoemde onder werpen van den afgevaardigde der arbei ders, de heer A. J. Loerakker, te Scho ten, voorzitter van den Ned. R. K. Bond vari Bloemist-, Tuin-, Veen-„en Landarbei ders „St. Deus Dcdit." ie Kamermliziekauond Toonkunst. Men schrijft ons: Wij herinneren de aibonné's op de Kamermuziekavonden van Toonkunst er aan, dat het le concert (Dirk Schafer) a.s. Donderdagavond zal plaats vinden in den Stadsschouwburg, Wilsonsplcin Het programma bevat wer ken! van Bach, Beethoven, Schumann cn Ohojpin. Benoemd. Tot leeraar in de Neder landsche taal en lelterkur.de aan de II. B.'s. met 5-jarigen cursus le Arnhem is benoemd de heer J. C. de Joode, te Haarlem. Akte-examens L. O. Behoudens on voorziene omstandigheden, zal het mon deling gedeelte van de najaarsexamens voor onderwijizer(es) worrden afgenomen te Amsterdam in „De Ruvtcr'De Ruv- lenkade 39—40, op 14 18 20 21 25 en 28 Oct., 1 en 4 Nov., telkens le beginnen 9.15 uur voorm. Verkooping. Maandagavond werd in hel Algemeen Venkooplokaal aan de Nieuwe Gracht ©en openbare verkooping gehouden ten overstaan van notaris J- Ratelband. Het le perceel de villa, genaamd „C°r" nelia Catharina," Ie Aerdenhout werd niet geveild en het 2e perceel de villa, genaamd „Bosch en Zee'' le Aerdenlhout, gemeente Bloemendaal aan dc Zanivoort- schellaan no. 41. dat niet verhuurd was, werd voor f 10000 opgehouden. In de „Maasbode" treffen we een inge zonden stuk aan over den hier Ier stede overleden luit. kol. Jhr. G. Graafland. Het luidt als volgt: Met den gepensionneerden luitenant-ko lonel Jonkheer Gillis Graafland is een der grootste figuren uit onzen lijd legen Atjen heengegaan. Een man met veel durf, naast ikrijgsmanbeleid. Een man met grootsehe trouw. 11 Februari' 1354 werd bij te Batavia geboren.Oip jeugdigen leef tijd kwam hij op de militaire school, aan welke inrichting hij later als leeraar zou optreden. Als officier onderscheidt hij zich dadelijk door de wijze waarop zijn rapporten zijn geredigeerd, door den hel deren aangenomen stijl, daarbij beeft het aandacht, dat steeds meerdere bladzijden gewijd zijn nnn de belangen van het land en van het volk, in welks nabijheid hij gegevens verzamelde. Hij is zn,keli*ik. Hij is kort en bondig. VoOTal zijn het zijn ver slagen niet betrekking lot Noord-Sumatra welke uitblinken. Als commandant van Padnng-Sidempean geeft bij blijk land en volk op meer dan gewone wijze te begrijpen, waron hij dan ook bijzondere politieke successen kan no- tecren. Zoodot men hom te Atjoh noodig heeft. Eerst aan deze zijde der geconcen treerde stolling. Opgesloten achter priklkdl- draad. Mode aanziende dat hot optreden van Nederland hoogstens een grijnzen was. Maar niet stil zittend. Integendeel. Zeer en zeer bard werken'd. Hij stichtte in die eerste maanden een keurkorps! Hij stichtte de A ijeh-mare chaussees. Hij werd er commandant van en bleef dit jaren lang. Gesteund door van Heulz. Graafland deed den stap, die 't Ne- derlandseh-Indisohe leger van den vijand scheidde. Eindelijk werd dil leger weder in hel veld gezien. Met Graafland als aan voerder gingen dc maréchaussees voor uit, recht op den vijand aan, er op in, die week, vluchtte, zich overgaf. 'n Pracht van 'n gediscipiineerden troep deed hij ageeren. Vol zelfvertrouwen. Ein delijk klonk 't Wien Neerlandsdh Bloed, gevolgd door het wondersoh o one Wil helmus wederom lot in de Atjeh-sclhe vcr- steitkinffen. Ook zonder dat weinig go- waardeerde contracten met inlanders ge sloten, daartoe noodig waren. Hij plantte er Neerlandsch vlag als Nederlander in merg en bloed. Trouw aan zijn land. De Militaire Willemsorde 4e klasse was spoedig zijn deel. Kort daarop werd de derde klasse dezer illustre orde aan hem uitgereikt, de ceresabel dragend. Waar hij tegenover den vijand stond, vocht hij mot beslistheid. Maar steeds bleef zijn hart aan dien vijand wel gezind. Hij apprecieerde don Atjeher. Hij zag veel goa ls in zijn persoon. Hij begreep dat hij het land van zijn ge bot, r te verdedigde. Ilij sprak zulks uit. In het openbaar en in geschriften. Cok daar waar hij zijn vijand als vriend ontmoette. Na de overwinning gaf hij zijn vijand de hand. Steeds respecteerde hij zijn te genstander. De moeilijkst te nemen benting, die welke maanden lang aan onze reguliere troepen weerstand tooi, werd hem op gedragen te nemen. Aan welke opdracht voldaan werd, waarbij Graafland, als eerste, geheel alleen, die bsnting betrad. Bij zijn vijanden bewondering opwekkend, diie tot daden aanleiding gaf. Hij vocht bedachtzaam. De vijand bracht hem hulde. Hij won, doeh met dezelfde maréchaus sees, met zijn keurkorps was hij dade lijk gereed tot steunen en verzachten van ver:orzaakt lijden. Gewond werd hij eens. Van uit den slag werd hij door zijn mannen naar het veldhospitaal gedragen. Zij vroegen er om, met meerderen zijn baar torsend, daarbij dwars door het vuur van den vijand gaande, don kortsten weg volgend. Weigerend een anderen te volgen. Her halend dat zij, nu zeker den vijand niet Wenschten te ontwijken, met hun lichaam hun commandant beschermend. Zelfs in do sagen van het land van den vijand is hom een plaats verzekerd. Nog eervoller dan die in de geschiede nis gegrift. Ilij is heengegaan. Neerlands driekleur dekt zijn baar. Op Atjeh ontblooten zich de licofden. B-ijwiel gestolen. Maandag is voor het Postkantoor eoa hoorenrijwiel ont vreemd. „Ons Belang". De afdeeling Haar lem van de Onderofficieren Vereeniging „Ons Belang" keef.fc in. esn vergadering een motie aangenomen, waarin met leed wezen kennis genomen wordt van het afvoeren der pensioenwetten voor de Land- en Zeemacht van de agenda der Tweede Kamer. De vergadering verwacht, dat de nota van wijzigingen ten spoedigst bij de 'Tweede Kamer wordt ingediend en dat deze geen langer uitstel zal dulden, opdat de pensioenwetten vóór de verschillende bogrootingen aan de orde worden ge steld. Gemeubeld verhuren. Geconclu deerd werd Maandag door het Open baar Ministerie bij den Hoogen Raad tot verwerping van het cassatieberoep van iemand togen een vonnis der recht bank te Haarlem waarbij hii veroordeeld werd wegens het tegen een niet goed gekeurde hoogeren huurprijs verhuren van een woning. Aangevoerd was dat het hier betrof hot gemeubeld verhuren. Advocaat generaal mr. Ledebosr achtte latussclien hot aangevoerde ongegrond. Uitspraak 7 November, De verkeers-bordjes. Ik fiets niet, d'.w.z. ik bezit momenteel geen stalen ros. Maar als ik onder hand eens kans of neiging krijg, om door de stad te pedde len, ben ik altijd nog een beetje bang, dat ik op verboden paden terecht kom. De verkeersregeling kan je maar niet zoo ineens uit je hoofd en je loopt dus gauw kans, dat je een verboden straat in rijdt. Men zal zeggen, dat overal bordjes staan aangegeven, „Verboden in te rij den", en dat is ook wel zoo, maar daar wou ik het nu juist eens over hebben. Grappenmakers beweren ten eerste, dat het verboden is „in" rijden. Je stapt bijv. naast je fiets de straat in, en r ij d t er dan dóór. "Maar dat is natuurlijk niet zoo. Je kan den zin trouwens ook zóó verstaan, dat het verboden is, in te rijden. Als je de klemtoon zóó 'legt, mag je er natuur lijk niet dóór rijden oolk, en zoo is het werkelijk. Edoch, de moeilijkheid, die zich nog al eens voordoet, is deze, dat die bordjes nog al eens over he-t hoofd worden ge zien. Nu is dat nogal gevaarlijke beeld spraak, want het is juist de kwestie, dat de bordjes veelal blijkbaar te hoog zit ten, om gezien te worden. Ze vallen ook om andere redenen niet te duidelijk in het oog. Dit is vooral lastig voor menschen die van buiten de stad komen, zooals van de week op een avond nog een vrachtauto, die van de richting Groote Markt af de Barteljorisstraat in reed. De chauffeur had het bordje niet gezien, en het was al na 10 uur, toen de verkeers agent al naar huis was. De kwestie van de verkeersbord]es mag dan wel eens de aandacht hebben! O tóeoeao »OA66« 60Ö440 M. de Braai. Sinds 26 Juni 1900 lid van den Haar- temschen Gemeenteraad. Het type van der. eerlijken, met gezond verstand toegerusten, werkman, heeft Haarlem lief en behartigt met vlijt, naar de mate der talenten, die hem gegeven zijn, de belangen van zijn woonstad, alles beziende in het licht der anti-revolutio naire beginselen, waarvan hij nimmer een duimbreed afwijkt. De gedachte alleen reeds dat hij de christelijke beginselen ook maar één oogenblik onlrouw zou zijn is hem een gruwel. Is immer trouw ter vergadering. We misten hem niet éénmaal. Is even trouw aan de coalitie, die hij voortdurend ver dedigt. Is geen redenaar, maar zegt im mer iets wat het hooren uit zijn mor.d waard is. Bestudeert Ironw de agenda der raadsvergaderingen; maakt speciale studie van onderwerpen, d'ie hem ter harte gaan, luistert met groote aandacht naar de dis cussies in de raadszitting en bepaalt dan, naar eer en geweten, zijn stem. In alle vraagstukken, die daarvoor in aanmerking komen, volgt hij trouw de beginselen en de begrippen, die daaromtrent leven in de anti-revolutionaire pari ij. Wij denkendaar- bij aan de kermis, de openbare vermake lijkheden, den arbeid op Zondag, die in hem steeds een hard'nekkigen en taaien be strijder vonden. In den strijd om de groo te politieke lijnen laat hij zich dikwijls evenmin onbetuigd. Daarvoor getroost Hij zich menigmaal de moeite van een ge schreven rede, die hij dan met kleur weet voor te lezen. Is een sieraad der anti-revolutionaire arbeiders en der Haarlemsche anti-Revo lutionaire partij. Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen va-n 12 October 1921. Hoogste barometerstand 769.2 m.M. le Zurich. Laagste barometerstand 750.0 m.M. te Sey-dis fjord. Verwachting van den avond van 12 Oct. tot den avond van 13 Oct. 1921: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Nevelig tot zwaar of halfbc- wóikt. Weinig of geen regen. Iets war mer overdag. Staking te Leiden. Te Leiden is Maandagmiddag een slaking uitgebroken in Wermareck's Betonfabrieken. De sta king omvat 35 man. De oorzaak is, dal de directie de collectieve arbeidsovereen komst niet op de bestaande loonsvoor waarden wil verlengen. CHRISTELIJKE INTERNATIONALE VOOR LEDERBEWERKERS. De vertegenwoordigers der christelijke Ledenbewerkerslbonden uit Duitsohland, België en Nederland zijn in Luxemburg samengekomen, teneinde te komen tot de stichting van een Internationale Federatie Een comité werd gevormd, dat een In ternationaal Congres zal voorbereiden. Dit Congres zal worden gehouden te Keulen, op 14 en 15 December a.s. van de Orgelbespeling in de Groole- of Si. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 13 October 1921, des namiddags van 23 u., door den heer George Robert: 1. Fantasia et Fuga g. kl. t., J. S. Bacii. 2. Larghelto, G. F. Handel. 3. Scherzo uit de 5de Sonate, Alex. Guilmant. 4. Adagio uit de 2de Symphonic, Ch. M. Widor. 5. Mélodie, Th. Salomé. 6. Sortie, J. Guy Ro- partz. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Politie Sportvereeniging „Haarlem" alhier. Aan de universiteit le Amsterdam is voor het doctoraal examen in de genees kunde gesllaagd onze stadgenoot, de heer G. J. Songdrager. Benoemd is tot voorzitter der af3. Haarlem van het Ned. Genootschap tot Ze delijke verbetering van gevangenen, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, alhier. Hinderwet. Ter inzage is nederge- legd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van W. J. Wallbrink, om vergun ning tot oprichting van eene inrichting voor machinale houtbewerking (meubcl- mnkersbedrijf), in de pcrceclcn aan de Olieslagerslaan Nos. 8 en 6, waarbij elec- trische lseweegkracht zal worden aange wend tot een vermogen van hoogstens 9 P. K. tot het aandrijven van te plaatsen werktuigen. Kennisgeving. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van do ingezetenen dezer Gemeente, dat het op den 6en October j.l. executoir verklaard kohier No. 38 op de Personeele belasting, dienst 1921 op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende den ingezetenen tevens herin nerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. JSen vruchtbare bcom. Men deelt ons mode dat bij den heer Nijsingba u den Schoterweg een poreboom voor do tweede maal vruchten geoft. Nu gaf da boom zelfs nog meer vruohten dan da eersta daal. Wel oen curiositeit l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1