a BUITENLAND i DE VIOOL. BINNENLAND feuilleton. DONDERDAG 13 OCTOBER 1921 V De toestand in Ierland. De Opper-Silezische kwestie. De weduwe van den pas gestor ven ex-Koning van Wiirtenberg. GEM. BUETENL. BERICHTEN. Vertaald uit het Engelsch door Heil' riëtte v. d. Waarden. Hij ging ter zijde, half bevreesd voor haar in deze nieuwe stemming, en zij liep de gang door naar haar eigen ka mer. Ze deed de deur met een fermen slag achter zich dicht en Lynn zuchtte. Gelukkige spiegeldacht hij ze is het mooiste schepseltje dat er ooit in keek. Was dat waar Sinds de groote sPiegel uit het buitenland was gekomen y°°r het huishouden van een jonge hadden vele jeugdige oogen naar oie weerkaatsen oppervlakte de gestaard en net beeld van eigen bekoorlijkheid aanscnouwd. Vele vrouwen hadden zich dagelijks ouder zien worden, en de spiegel had daar tranen om zien vloeien. De portretten in de hal en de spiegel deelden vele geheimen samen. Gelukkig kon de een noch de ander het wederzijdsch vertrouwen verraden. Intusschen zocht Iris voldoening in het kleinere spiegeltje, en peinsde over de wenschelijkheid van de grootere, die op de vliering stond. f Ik zal het eens aan tante Peace ▼racen, dacht, ze en teceliikertnd wist ze, dat ze het voor de heele wereld nog niet vragen durfde. Ik ben ijdel, zei ze tot zichzelf ik ben een klein trotsch ding ik" zal niet meer in den spiegel kijken, dat is afgehandeld. Ze dacht aan haar dagelijksche klei ne plichten, en haar medelijden met zichzelf groeide. Toen had ze slechts de boeken en daar in menschen.die zich op welsprekende bladen bewogen. Maar nu Cupido was naar Oost-Lancaster, gekomen Stel je voor kort na elkaar twee brieven van iemand, die haar uit de verte aanbad en die zijn naam nier durfde onderteekenenEn vandaag, geen uur geleden, had men haar gekust. Geen man had Iris ooit tevoren gekust, zelfs geen aangewaaide achter-achter- neef. Toch wou ze maar, dat het niet gebeurd was, want het maakte toch een verschil. Het zou beter geweest zijn als de schrijver van de brieven het gedaan had. Deze gebeurtenis verhief haar ver boven haar omgevingze voelde zich veel ouder dan Lynn, en ze was geneigd hem een beetje te be schermen. Hij was nog maar een jongen, die je naliep met wormen, en kikvor- schen in je hoed stopte. Och, je kon dergelijke kleinigheden wel vergeven, als je toch aanbeden werd.... Na de thee zaten zij i de schaduw rijke koelte van de ontvangkamer te wachten. Men kon de spanning voelen. Tante Peace zat deftig in een glinste EEN GETUIGENIS VAN DIEPEN ZIN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Voorschriften tot regeling van den uitvoer van boter en kaas. rend zwarte japon., waar de smaragd mooi op uit kwam. Mevrouw Irving was ook in 't zwart, als altijd, en Iris had haar liefste zacht-lila mousseline aan, ter eere van de gelegenheid. Kunnen we niet naar buiten gaan vroeg Margaret. Dat kunnen we wel, antwoordde tante Leace, maar mij is geleerd, dat men binnenshuis moet blijven tot na het visite uur. Natuurlijk krijgt men maar weinig bezoek in Oost-Lancaster maar zelfs op een eiland moet men de vormen in acht nemen, en een dame moet haar gasten altijd binnenshuis ontvangen. Toen ze dit zei opende Dokter Brin- kerhoff het hekje, Miss Field deed net of ze hem niet opmerkte en wachtte tot het dienstmeisje hem binnenliet. Goeden avond, dokter, zei ze, het doet me zeer veel genoegen u te zien. Zijn optreden tegenover de anderen was beleefd, zelfs hoffelijk, maar voor Miss Field toonde hij den diepsten eerbied. Als hij het niet met haar eens was, had hij toch de grootste belang stelling voor baar meening, en hij vond yet blijkbaar prettig als zij hem tot haar stand punt kon overhalen. Zullen we in den tuin gaan vroeg tante Peace, zich tot het heele gezel schap wendend. We wilden juist naar buiten gaan, Dokter, toen U kwam. Ze stond op en de dokter begeleidde haar vol zorg en attenties. Margaret volgde hen met de witte sjaal van tante Peace. Iris en Lynn sloten den stoet en lachten samen als kinderen om een geheime grap. Door een wonderbaar toeval waren er vijf stoelen gezellig onder den grooten pijnboom in het hoekje van den tuin geplaatst. Ja, zei Miss Field, ik geloof ook.g dat om dezen tijd Oost-Lancaster het mooist is. Ik heb niet veel gereisd, maar ik heb photographieën en ik ben te vreden met mijn eigen plaatsje in de wereld. En toch, Mevrouw, antwoordde de dokter, zou u zoo genieten van rei zen. Het is jammer dat u niet buiten- lan ds kunt gaan. Misschien kan het wel, ik heb er nog niet aan gedacht, maar als ik er over spreek, voel ik er veel voor. Tante Peace, riep mevrouw Irving uit, waar denkt U toch aan Niet aan mijn vijf en zeventig jaren, Margaret, daar kun je zeker van zijn. Waarom zou ze niet op reis gaan, vroeg Lynn. Tante Peace zou overal gerust heen kunnen gaan. ledereen die haar ontmoette zou verliefd op haar worden en zorgen, dat het haar aan niets ontbrak. 1 Dat is waar I zei de dokter, en men kon zien, dat hij het meende. Vleiers lachte zij. Schaam je wat Maar aan den toon van haar stem kon men hooren, dat ze het prettig vond. Als u gaat, mevrouw, ging de dokter voort, zal het mij een genoegen doen u de adressen te geven Yan mijne vrienden in Duitschïand. Dank u, antwoordde zij met een gracieuse hoofdneiging. Dat zou heel vriendelijk van u zijn. En, ging hij voort, ik heb een massa boeken, die u van dienst kunnen zijn. Zal ik er een paar voor u mee brengen den volgenden keer Ik zou u geen moeite willen ver oorzaken dokterals u nu toevallig eens langs komt Ja antwoordde hij, als ik eens langs kom. Ik zal het niet vergeten Ze kunnen in ieder geval interes sant zijn, al zijn ze van geen direct nut. Ik heb veel over vreemde landen ge lezen. We hebben de avonturen van Marco Polo in onze bibliotheek De dokter kuchte in zijn zakdoek. De wereld is veranderd, lieve mevrouw, sinds Marco Polo reisde. Ja, zuchtte zij, ze verandert steeds en wij, de* ouderen worden ver achter gelaten. O, nonsens riep Lynn uit. Ik zal u eens wat vertellen, tante Peaceu geeft den toon aan. U is aan het hoofd van den troep zoo goed als een tam boer-majoor. Een tamboër-majoor, beste jon gen Is dat een militair Nij is de baas van den hee' troep, legde Lynn uit.'Hij draagt <.*3 muts van berenvel en neemt de leiding 11 van de muzikanten op zich. Als hij er de hand niet aan hield zou de heele boel in 't honderd loopen. Lynn zei Margaret verwijtend, wat een taal Tante Peace kan je niet begrijpen. Ik wil wedden, dat tante Peace me wel begrijpt, zei Lynn wijs. Toch ben ik bang, dat ik niet heelemaal met m'n tijd meega, zei de oude dame. Denkt u, dat de wereld beter of slechter wordt, Dokter Beter, mevrouw, steeds beter. Ik merk dat iederen dag op. Het is prettig, dat te denken, merkte Margaret op, hoe de feiten ook mogen zijn. De late, lage maan vloeide haar groen-zilveren lichtvloed neer, en maak te den mid-zomernacht sprookjesachtig bekoorlijk. Merlin zou alles niet tooverachtigei hebben kunnen voorstellen. Het huis stond half verscholen in de schaduw, als te wachten, zooals het al twee eeu wen had gedaan terwij! zij, die het bewonderden zich buiten amuseerden. Van vele bewoners waren slechts de portretten overgebleven, maar vol blij de en droeve herinneringen, kon het huis niet eenzaam genoemd worden. (Wordt vervotftd.} Tweede Blad. ■l Een oproep van De Valera. lil een oproep tot het Iersche volk zegt De Valera, dat de gisteren aangevangen on derhandelingen te Londen de geheele toe komst van Ierland kunnen bepalen; het is derhalve de plicht van alle Ieren om een- dractig te zijn. De eenige vrede, waar door een eind kan worden gemaakt aan den hnietigen strijd, zal een vrede zijn, die vcreenigbaar is met het recht der na tie. Zulk een vrede is niet gemakkelijk te verkrijgen, daarom moet het land niet toe geven aan dwaze hoop. De Valera voegt eraan toe, dat de vrede, welke aan dit conflict een einde maakt, niet zal worden verzekerd door staatsman- bekwaamheid der leiders, maar door krachtige vastberadenheid, die liever den dood doet aanvaarden dan een rechtmati ge vrijheid prijs geven. Ten slotte dringt De Valera aan op onwrikbaar vertrouwen in de Sinn Fein-leiders. De Iersche conferentie. De Iersche conferentie is gisterenmorgen te elf uur geopend. C.hambcriain was ten gevolge van ongesteldheid afwezig. Strikt genomen presideerde niemand, doch Lloyd George was, zooals vanzelf spreekt, de woordvoerder namens Engeland. Bij den aanvang heette hij de gedelegeerden in het kort welkom; Griffith antwoordde hierop, waarna de gedelegeerden aan het werk gingen op een vlugge, zakelijke manier. Verwacht wordt, dat er'niets over de con ferentie zal worden gepubliceerd behalve een zeer beknopt officieel communiqué. Een groot aantal Ieren hadden zich in de stralen naar Downingstreet verzameld en juichten de gedelegeerden bij lvun aan komst warm toe. De Iersrhe delegatie te Londen. De „Daily Mail" meldt dat de Iersche afgevaardigden ter conferentie met hun staf van secretarissen en bedienden te Lon den gevestigd zijn in Chelsea en wel in 2 huizen, 15 Cadogan Gardens en 22 Hans Place. Eerstgenoemd huis is geheel inge richt voor de administratieve werkzaamhe den. Er is een Iersche keukenprinses, Mrs. Folhard medegebracht en een chef-bedien de, die werkzaam was in het Gresham-Ho tel !c Dublin. Schadevergoeding wegens „executie". De rechter te Castleblaney heelt 4000 pd. St. schadeloosstelling toegewezen aan John McCabe, wegens verwondingen hem door een Sinn Fein-sectie bij zijn „executie" toegebracht. Hij werd in April j.l. door Sinn Feiners gevangen genomen en naar ©en leeg staand huis gebracht, beschuldigd een spion te zijn. Hij verklaarde wel onschuldig te zijn, doch men stoorde er zich niet aan en liet een priester bij hem komen. Nadat McCabe tevergeefs bij den priester had aange drongen voor hem tusschen beiden te ko men, werd hem het hoofd kaal geknipt en werd hij gefusilleerd. Hij kreeg drie ko gels in het lichaam en viel neer. Men spel de hein een papier op de borst met de woorden; „Veroordeelde spion. Neemt n in acht. I(rish) R(epublican) A(rmy)." Eenigen tijd later, nadat de Sinn Feiners Vertrokken waren, kwam hij bij en wist weg te kruipen. Hij werd gevonden en men heef! hem in het leven gehouden. De Raad van den Volkenbond hield een bijeenkomst, gewijd aan de bespreking der 0pper-Silozi stihe kwestie. Volgens het Zwitser sell Telegraafagentschap verwacht te men, dat de Raad Dinsdagavond in slaat zooi zijn om definitieve voorstellen aan den Oppersten Raad te doen, die in den loop van Woensdag aan den Ópper- Kien Raad zullen overhandigd worden Mar het is niet onmogelijk dat op bet laaide o ogen blik zioh een klein uitstel zal •voordoen. De stemming in Parijs. f Naarmate de dag nadert, waarop de uit- spraak van den Raad van den Volken bond inzake Opper-Silezie te wachten is, ontslaat te Parijs steeds meer spanning omtrent den uitstag. Thans signaleeren ülerlijnsohe correspondenten het gerucht, dat overlegd en gescharreld wordt tus schen Londen en Berlijn, hetgeen zou blijken uit de reis van von Sthamer naar Berlijn en dadelijk weer terug naar Lon den. De correspondenten nemen aan, dat de Duitsche regeering Downingstreet zou hebben te 'kennen gegeven, dat zij zal af treden indien de beslissing inzake Opper- Silezië niet te» vooixleetc van Duitsch ntftd is. Het oiMSiag zou vOvrihgeguMo worden door een plechtige verklaring in den Rijksdag, waarin Wia'Bh zou protes teeren tegen deze rechtsschennis en hel verdrag van Versailles zoowel als de over eenkomsten van Wiesbaden zou opzeg gen, op grond, dat Duitschïand, beroofd van Opper-Silezië, niet in slaat zou zijn, do aan Frankrijk beloofde leveringen uit te voeren. Tegelijk zouden de vertegen woordigers van handel, nijverheid en landbouw, die aan de Duitsche Tegeering hun medewerking aan het herstel van Frankrijk hadden toegezegd, op die toe zegging terugkomen, eveneens als protest tegen de beslissing van den Volkenbond. Een en ander zou gevolgd worden door monster-demonstraties over bet geheele Duitsche rijk. Men verwacht, dat deze dreigementen in Engeland grooten indruk zouden maiken. Voorloopig bepalen de Fransche bladen zich ertoe van deze geruchten mel ding le maken. Men kan echter gemakkelijk constateeren dat men in Parijs niet veel hecht aan be weringen, dat men in Londen en Parijs niets weten zou van het verloop der be raadslagingen te Genève. De officieusc „Petit Parisien" verklaart ©enigszins zal vend, dat men de uit Berlijn komende ge ruchten van een Engelsche interventie om de uitspraak van den Volkenbond te be ïnvloeden, maar niet zoo maar gelooven mag, omdat niet zou zijn aan te nemen, dat Engeland, na zelf te hebben voorge steld, dat de zaak naar den Volkenbond verwezen zou worden, met zichzelf in tegenspraak komen zou door thans op den Volkenbond pressie te willen uitoefe nen. Men mag ziel) echter afvragen, seint de Parijsche correspondent van het „Hbl.", of de publieke opinie in deze optimis tische meening deelt en of men het hier niet integendeel voor uiterst waarschijn lijk houdt, dat Engeland ondershands het mogelijke doet om door te drijven, dat de beslissing van den Volkenbond Duitsch ïand bevoordeelt zooals, naar men hier algemeen gelooft, Lloyd George ook ten tijde van het ultimatum aan de Duitsche regeeriug beeft doen beloven. Hel wan trouwen in dezen legen Engeland is zeker onder het publiek niet gering. In leder geval ecthfer noemt men het ontoelaat baar, dal Duitschïand chantage pleegt door te dreigen zijn verplichtingen niet na te komen, die met Opper-Silezië niets hebben uit le staan. De houding van den Oppersten Raad. Met betrekking lot de verschillende be richten in verband mot het hangend ad vies aangaande Opper-Siiezië, meldt Reuter, dat de positie aldus is, dat de ge allieerde premiers te Parijs hebben ver klaard, dat zij bet advies van den Volken bond zullen aannemen. Sindsdien hebben zij zich niet meer in deze quaeslie direct of indirect gemengd. DE POSITIE VAN HET KABINET WIRTH. Zooals de Duitsche reohtsohc pers meldt moet bij de besprekingen tusschien dr. Ro sen en den Duitschen gezant te Londen, v. Sthamer, ook de invloed van de beslis sing in zake Opper-Silezië op de binnen- landsche politiek zoo wel van Engeland als van Duilisdhland besproken zijn. De heer Sthamer moet opnieuw den wensoh der Engelsche regeering lot verbreediug van de Duitsche regeeringscoalitie hebben overgebracht, met name met het oog op den invloed daarvan op den ecoisomischen toestand. Het ontbieden van den Duit- sollen gezant te Londen, dat door den minister van buitenlandsöhe zaken op ei gen gezag was geschied, mx>«t in politie ke kringen, die met den rijkskanselier per soonlijk in relatie slaan en bij de sociaal democratie ontstemming hebben gewekt, speciaal omdat de heer Sthamer onmid dellijk na zijn bespreking met dr. Rosen weer is vertrokken, zonder dat iemand ge legenheid had met hem te spreken. In verband hiermede wordt, zooals de bladen van rechts melden, de vraag van bet aftreden van den minister van buiten- landsche zaken opgeworpen. Daarentegen schrijft de „Vorwarts" van hedenochtend; „Over de houding der sociaal-democraten in deze aangelegenheid kan geen twijfel bestaan. Wij zouden den val van het ka- binet-Wirth op dit oogenblik 'een groot ongeluk en een ernstig gevaar achten. Van een Duitsche crisis lot een Europees'che cataslrorfe is slechts een sla,p en deze catastrofe dreigt alle begonnen verbete ringen weer le vernietigen, alle problenten weer opnieuw Ier sprake le brengen, alle wonden weer open te rijten. In sociaal democratische kringen beslaat daarom de dringende wensch, dat het kabinet-Wirth zal aanblijven én in staat gesleld moge worden zijn tot nu toe gevoerde politiek voort te zetten. Tot de burgerlijke coali- lie-partijen moei de dringende vermaning worden gericht, dat zij zich noch t.ol partij-politieke drijverijen zullen laten misbruiken, noch lot overijlde besluiten zullen laten verleiden, waarvan de gevol gen niet te overzien zouden zijn. In de eerste plaats moet men bedenken, dat er nog geen definitieve beslissing genomen is en dat voor dien 'ijd onmogelijk een be sluit kan worden genomen, dat het voort bestaan der tegenwoordige rageering raakt In het kort samengevat, zegt de „Vor warts", is de toestand zoo: De sociaal- demooratie staat met enkele burgerlijke politici gereed ter verdediging en bescher ming van het kabinct-Wirlh en zijn te genwoordige politiek. Zij wordt van vo ren aangevallen door het nationalistische Duitschïand en in den rug bedreigd door de beslissing in zake Opper-Silezië. Of zij in staat zal zijn haar positie te behouden, zal niet alleen afhangen van haar eigen vastberadenheid, waaraan het niet ont breekt, maar ook van de beslissing over Opper-Silezië. Valt deze zoo ongunstig uit als wij vreezen, dan behoeven wij daar om den moed nog niet op te geven, maar wij mogen ons niet verhelen, dat de toe komst er dan zeer donker uitziet. DE SCHEEPSRAMP IN DE FORTH OF CLYDE. De berichten over de noodlottige aan- varink, welke de Rowan", hét passagiers schip dal den dienst GlasgowDublin onderhoudt, kort na elkander op dc Schotsche kust met twee schepen heeft gehad, beschrijven ontzettende tooneelen, <lie zich in liet holst van den nacht heb ben afgespeeld. Om 12.20 uur, toen de passagiers zich reeds ter ruste hadden begeven, kwam 'n dichte mist opzetten, die oorzaak was dat 't 12 knoopen too pende schip, kort na het verlaten van de z.g. Corsewai Point, in aanvaring kwam met het Amerikaansche s.s. „West Comak". Hoewel dc schok vrij hevig was, ontstond er niet de minste paniek aan boord. De botsing scheen geen ernstige gevolgen te zullen hebben; niettemin gaf de kapitein last allen pas sagiers redxiinggordcls te verstrekken en die reddingsbooten in gereedheid le bren gen. Tevens.werd het S.O.S.-sein gege ven. Alles wees er op dat het schip nog gered kon worden, toen geheel onverwacht een tweede aanvaring plaats had. Het is nog niet uitgemaakt of de „Clan Mal colm" ter hulpverleening kwam opdagen, of ter plaatse voorbij voer; in elk geval liep dit schip in volle vaart op dé „Ro wan", die in drie minuten tijd zonk. Ditmaal ontstond cr een hevige paniek op het schip. Dc passagiers, die de nog slechts ten deele gereed zijnde redddings- booten niet tijdig konden bereiken, spron gen te water. Er werd om de reddings boeien gevochten, terwijl het water het schip binnengulstc. Tal van passagiers loonden evenwel een groote koelbloedig heid, o.a. een Iersche priester, die de on- gehikkigen poogde te kalmeercn, en een jonge vrouw, die, staande op een vlot met schipbreukelingen, liederen zong offl den angst barer lolgenooten te verdrijven. Aan boord bevonid zich nog het Soulhern Syncopated Orchestrc, dat uit voeringen te Glasgow had gegeven en naar Dublin terugkeerde. Tal van zijn le den zijn omgekomen. Zoowel de „West Comak" als dc „Clan Malcolm" waren aanstonds hij het red dingswerk behulpzaam, terwijl de toege- Roman door MYRTLE REED. t 21 suckle torpedojager „Wcsuer" piel zoek lichten dc plaats des oniheits verlichtte. Ongeveer "7 personen werden gered; naar men weet worden cr nog 25 passa giers en leden der bemanning, onder wie de kapitein van dc „Rovvan", vermist. YPEREN. Dc Engelsche bladen bevallen een op roep van maarschalk French tot steun van den Ypcren-bond. wélke ten doel heeft de herinnering aan den strijd in den sec tor .van Ypercn, waarbij een kwart mil- lioen Britten het leven hebben verloren, levendig le houden. De bond iloopt door giften in staal te worden gesteld in den sector een soort tehuis op le richten, welks muren de namen zullen bevatten van alle strijders, die bij Yperen 't leven hebben gelaten, en waar tevens kaarten en andere gegevens ter beschikking zullen zijn otn van de geschiedenis van den slag kennis te kunnen nemen. Voor hen, die eenigen tijd in dc geteisterde streek willen toeven, zal het tehuis gelegenheid lot overnachten bicden. De prins van Wales steunt French's oproep. HET SPOORWEGONGELUK BIJ PARIJS. Inzake bet spoorwegongeluk bij Parijs heeft dc rechter van instructie thans ge kozen de twee groepen van beambten, die schuldig koraden zijn, n.'l. die uit het seinhuis voor den tunnel en die uit dat daar achter. Hij gelooft niet, dat liet sein an uit het eerste seinhuis door een onge- oorlóofótn truc weer is veilig gezet, maar dat de seinwachler achter den tunnel ge woon do lijn heeft gedéblokkeer-c, zonder zich 1c hebben vergewist of dc trein in derdaad al gepasseerd was. Daarom is deze seinwachler thans gearresteerd. De socialistische bladen proteslecren daartegen zeer, zeggende, dat deze man aldus de zond-bok wordt voor de hoog geplaatste verantwoordelijke personen. HET WERKELIOSHEIDS- VRAAGSTUK. Maenamara, dc minister van arbeid, heeft een brief geschreven aan de parle mentsleden, waarin 'hij hun steun vraagt voor dc bespoediging der voorbereiding van de tentoonstelling van het Britfiche rijk in 1923. Hij verzekert, dat een vol doende waarborgsom zal worden verkre gen en hij vraagt den leden hun invloed aan te wenden opdat de arbeid terstond kan aanvangen, waardoor bijgedragen wordt lot dc vermindering, der werkeloos heid. Bij de opening van dc nieuwe beurs te Manchester heeft dc Engelsche koning mot alleen gewag gmaakt van zijn be zorgdheid in verband met de werkloos heid, maar ook op het feit gewezen, dat de slapelindustrie dezer stad al haar grondstoffen uit het buitenland betrekt en de overzeesohe markten noodig heeft om een groot deel der afgewerkte producten af le nemen. Dit is typeerend, zeide de koning, voor dc onafhankelijkheid der Brilschc eilanden van den buitenland- schen handel en voor dat internationale karakter van het moderne zakenleven, dat het onmogelijk maakt voor eenige groote iahriceerende of handeldrijvende gemeen schap om een geïsoleerd bestaan of een bestaan, waarbij het geheel in zijn eigen behoeften kan voorzien, te voeren. Zondagavond hebben Lloyd George en zijn echtgenoote aan Victoria Station te Londen hun doch.tcr, mevr. Carey Evans, verwelkomd, die met haar kind terug kwam uit Iniddë, waar haar echtge noot als majoor dient. De grootouders hadden hun jongste kleinkind nog niet gezien en een groep menschen, die op hét perron bijeen was getoopen, toen men hoorde dat Lloyd George daar was, juich te den premier hartelijk toe, toen hij zijn jongste kleindochter kuste. In „Het Onderwijs," orgaan van dc Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland, vinden we in een artikel over „De nieuwe koers" de volgende uit spraak: „Ondanks de nieuwe wet *is net met het lager onderwijs op het oogenbllik een wanhopige chaos en ge kunt cr ze ker van zijn, dat we nog verder in de richting van versplintering gaan. Ieder voelt dat. De mannen van rechts waarschuwen niet minder luid voor het onbesuisd bou wen van bijzondere scholen als er links (Aidegen stemmen opgaan. y De nieuwe onderwijswet heeft niet in één, maar in schier alle opzichten de middelpuntvliedende krachten ontketend en met uitzondering van de Katholieke, slaan bijna alle scholen jn heel hel land op haar grondvesten le waggelen." „Met uitzondering van dc Katholieke." Dat is inderdaad een getuigenis van die pen zin, zoo laat het „Kath. Schoolblad" hierop volgen. De Katholieke eenheid, een der hoofdkenmerken der Kerk, open baart zich ook builen de leer in engeren zin, openbaart zich ook in al haar stich tingen. De nieuwe onderwijswet geeft als van zelf door de doorvoering van hel beginsel der gelijkstelling, aanleiding lot oprich ting v«a een groot aantal scholen, onge- achl de waarborgen, die vereischt worden voor de slichting ervan. De practijk loont dat maar al te zeer aan. En waar hete rogene bestanddeelen nu een school in 'het leven houden, daar is er maar wei nig noodig om de wig er tusschen le drijven. Dat bij ons, Katholieken, dat niet hel geval is door de eenheid onzer organi satie naast de eenheid der kerkleer, is wel een begrijpelijk feit, maar de erken ning daarvan blijft tc dikwijls achter wege. DE „RESIDENTIEBODE" EN HET RAADSLID C. D. WESSELING. De heer C. D. Wesseling, lid van 'den gemeenteraad te 's-Hage, heeft hij het be stuur van de R. K. Kiesvereeniging, Rijks- kieskring 's-Gravenhage, een klacht inge diend legen den heer S. Bruijsten, hoofd redacteur van liet R. K. dagblad „De Re sidentiebode." De heer Wesseling beschuldigt den beer Bruijsten: lo. da! hij opzettelijk en val- schelijk zijn politieke reputatie aanrandt, zijn propagandistisch optreden naar hui ten belemmert, zijn innerlijke gevoelens grieft en beleedigl; 2o. dat hij oprust,, ver, deeldheid en wantrouwen kweekt in do Katholieke partij meer bepaaldelijk in DenHaag en daardoor haar grootelijks schade toebrengt. De heer Wesseling heeft verzocht zijn beschuldiging 1c mogen waar makeu in een bestuursvergadering, waarin ook tic heer Bruijsten zal worden uilgenoodigd zich te verweren. Hij is ook bereid zijn tegenpartij in een openbare debalvergade- ring te ontmoeten. t De „Rcsb." antwoordt 0.111. op ie in diening der klacht van gen lieer Wesse ling: „De heer W. is journalist en moest dus zeer zeker welen, wat zelfs iedere leek weet, dal de Kiesvereeniging niet dc plaats is om een krant of haar rédac teur aan te klagen. De pers. de autonome (haas in eigen liuis zijnde) pers, aangeklaagd voor de kiesvereeniging! Grooter malligheid is niet denkbaar!" STAATSCOMMISSIE INZAKE DE BE STRIJDING DER TUBERCULOSE. De Staatscommissie tot voorlichting over wettelijke maatregelen tot bestrij ding der tuberculose en over de beste wijze van bestrijding dier ziekte heeft een ontwerp-rapport gereed, dat thans bij de verschillende subcommissies in be handeling is. Nadat de noodige gebleken wijzigingen en aanvullingen zullen zijn aangebracht, zal het in de algemeene vergaderiing besproken en vastgesteld worden. wfRELDPERSÖONG RES. Het bestuur van den Nederl. Jour nalisten Kring is niet in de gelegen heid evenmin als andere joumalisten- vereenigingen in Europa om zich te doen vertegenwoordigen op het pers- congres te Honoloeloe, dat dezer dagen aanvangt- Het zal echter namens de Ne- derlandsclie journalisten telegrafisch een groet naar het congres zenden. In een schrijven aan den voorzitter, Walter Wil liams, heeft het Kringbestuur bovendien zijn waardeering betuigd voor de benoe ming van den Kringvoorzitter, den heer D. Hans, tot vice-president van liet con gres. STOPZETTEN VAN DE LEVERING VAN MELK? De Prov. Utrechteehe Melkhoudersbond heeft heden besloten de levering vin melk aan de gemeente Utrecht a.s. Don derdag stop te zetten, wanneer ingaande genoemde datum hun niet een prijs wordt gegarandeerd van 18 ct. per liter, fran co stad (thans 17 cent). Voorzitter vereeniging van raden van arbeid. Als voorzitter der vereeniging van raden van arbeid is in plaats Van Mr. .Werker benoemd de voorzitter van den raad van arbeid te 's-Gravenhago Jhr. Mr. «Wiftert van Hoogland. INT. POLITIEORGANISATIE. In een dezer dagen te Brussel gehou- houden bijeenkomst van vertegenwoordi gers van politiebonden uit België, Frank rijk, Engeland en Nederland is in be ginsel besloten tot de stichting van een internationale politieorganisatie. Voor dit doel zullen binnenkort ook besprekingen gevoerd worden met den Duitschen po litiebond. Het plan bestaat, het volgende voorjaar in Nederland bijeen te komen voor de definitieve stichting van de po litic-]' nternationalc. POLITIEKE LANDDAGEN. Van wege den R. K. H. zullen in dc komende maanden politieke landdagen worden gehoudende eersfs in Novem ber te Den Bosch, daarna te Eindhoven en Helmond. Aan de Memorie van Toelichting aan gaande het thans ingediende wetamt- werp, ori geen koter en kaas zonder Rijksmerk te laten uitvoeren, ontleenen we de volgende bijzonderheden: De re geling van het ontwerp moet leiden tot een aanvulling van de bestaande' con trole. Zoo mag de beslissing over de toelatin; tot de controle niet meer uitsluitend worden overgelaten aan de bestaande stations, die. geheel in overeenstemming met hun privaatrechtelijk 'karakter, zon der opgaaf van redenen aansluiting kun nen weigeren. Met het oog op deze omstandigheid is door den minister van L. en N. de op richting bevorderd van een nieuw boter- eontrólestation te Leiden, waarbij ieder kan worden aangesloten, mits hij voldoet aan de vcor de toelating tot de con trole gestelde eischen, waardoor zeker heid wordt geboden, dat het stelsel der botereontróle onder rijkstoezicht niet in gevaar kan worden gebraeht. Van de be slissing van het bestuur van dit nieuwe station over aansliflting zal beroep open staan bij den minister. Mocht het noodig blijken ook voor de kaascontröle een dergelijke regeling te .treffen, dan zal daartoe onmiddellijk wor den overgegaan. De Memorie van Toelichting geeft ver volgens een beschrijving der merk n. Nu langzamerhand weer meer nor male omstandigheden in liet wereldver keer en in het economische loven der volken zijn ingetreden, ligt het natuur lijk op den weg van hen, die belang hebben bij een regelmatigen afzet van hun producten in het buitenland, alle krachten in te spannen, om het tijdens den oorlog verloren gebied te herwin nen en nieuwe gebieden te veroveren. Het is een niet te loochenen feit, dat de toestanden in den crisistijd heel veel menschen zorgloos hebben gemaakt, waar door het- streven naar verbetering oi zelfs maar naar het op peil houden van de kwaliteit van hun producten wegens gebrek aan concurrentie op den achter grond is getreden. Er valt dus in de eerste plaats in te lialon wat verloren is gegaan en in de tweede plaats voor uit te zien, om de komende concurrentie met andere zuivelprodueeerende landen het licofd te kunnen bieden- Uitvoerig wordt dan uiteengezet het streven, in andere landen waar te ne men. Het is van hoog belang, dat de uit voer van boter en kaas blijvend beperkt wordt tot die, voorzien van het rijks- merk, cok als de wet van 3 Augustus 1914 te eeniger tijd mocht worden in getrokken. Het is toch een feit, dat het alleen langs dien weg mogelijk zal zijn, een eind te maken aan allerlei knoeierijen, die in den kaashandel welig tieren, en te voorkomen, dat zij in den boterhandel weer het hcofd opsteken. Daarom is het van het meeste belang thans onzen zuivelexport op oordeel kundige wijze te bevorderen en wel in dier voege', vóórdat het te laat is, voor onze uitvoerproduiten afdoende waar borgen omtrent echtheid, zuiverheid en gehalte to geven, m. a. w. geen boter'' noch kaas uit te laten, welke niet van het rijksmerk voorzien is. Dit vast te leggen in een wet-, is de be doeling van het ontwerp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5