Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad Ia en om Haarlem. Stadsnieuws DAMIAATJES Een ongeluk met de Busboot op 't IJ DONDERDAG 13 OCTOBER 1921 44ste JAARGANG No. 13963 PER KWARTAAL i- 3-2| FPER WEEK S f 0.25 BANCO PER POS T PER KWART. BfJ VfoSBOlTBET AL1H6 f 3.57*/, EEN MODERNE APOSTEL. RASSABLAAH 4B, HAARLEM. TB'. FOON 1426, 2741 EH 1740. POSTREKENING No. 8WQ. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING* VOOR DE KATHOLIEKE PERS IN HONGARIJE. AGENDA 14 OCTOBER Maatschappij van Nijverheid. Begrafenis-Graafland. „Het Witte Kruis." Z. D. H. Mgr. A. J. Callier bezoekt de Toorop-ten toonstelling. Ais het Kalt Een kranige kapitein DE ABONNEMENTSPByS BEB2&AGT VOOSitiAABLEM EN AÜENTSCHA PPEN DDREAgXi Wij voeten ons eenigszins scbuklig te genover onze lezers, dat wij voor de ver gadering, welke het bestuur der Vereeni ging „Geloof en Wetenschap" te Haarlem togen gisterenavond belegd .had, niet meer de groote trom geroerd hebben. Het optreden van den Hongaarschen Je zuïetenpater Bang ha is inderdaad iets bij zonders geweest en zou wel waard ge weest zijn, dat men van heinde en ver ware toegestroomd om eenige uren onder liet gehoor van dezen buitengemeen gees- tigen redenaar te vertoeven. Om onze schuld echter eenigszins goed Ie maken, willen wij iets van pater Rang- lia's optreden vertellen, zonder te pogen oen verslag van zijn causerie te geven. Een geboren redenaar moet men zien en hoo- ren; zijn talent legt men niet in een cou rantenverslag vast. Dat pater Bangha inderdaad niet de eer ste de beste is, bleek wel uit het verhaal, hetwelk hij deed van het schrikbewind der bolsjewisten. Alles hadden de roodc schel men er op gezet om hem in handen te krijgen, hem, den stichter der Katholieke pets in Budapest, den persfanaticus zoo als hij zich zelf noemde die het Hon- gaarsche volk wakker schudde uil zijn geestelijke slaap, die metterdaad en met succes de pers der Joden en Vrijmetselaars bestreed. Hem zouden zij zeker van kant maken. Maar hij verkleedde zich in bonte kleeren; zette een oude soldatenmuts op 't hoofd en vulde zijn vermagerde lippen op met propjes papier, dat hij er uitzag als een Palngoniër. In gezelschap van eenige dames trachtte hij de stad te verlaten om zoo den minsten argwaan te wekken. En nog zou hij bijna ontdekt zijn, wanneer de vrouwelijke behendigheid hem niet had gered. „Gearmd met een jong meisje, wandelde de Jezuïetenpater ten slotte de stadspoort uit; de Hemel vergeve het!" Ziedaar oen van de kostelijke uitvallen van dezen apostolischen priester, waarmee hij gisteravond zijn aandachtig gehoor on der bekoring hield, een schildering, die te vens Iaat zien, hoezeer pater Bangha ge ducht was bij de bolsjewiki. 80.000 kronen hadden zij op zijn ann hoofd gezet; en na zijn vertrek zochten zij uren lang het kloos ter af, terwijl hij veilig was in Tsjecbo- Slowakije. Maar gelukkig voor het arme land, heeft God dezen werker uit de bloedhanden van de roode monsters gered. Na hetgeen wij nu van land en volk van Hongarije ge hoord hebben, durven wij wel zeggen, dat het verlies van zoo'n man een ramp zou zijn geweest. 't Is moeilijk voor ons, kalme Nederlan ders, voor wie het leven altijd zoo vreed zaam voortkabbelt, ons in te denken in den toestand van volkeren, die aan zulke hef tige beroeringen ten prooi zijn gevallen als de bewoners van midden- en Oost-Europa. En men moet wel menschen met zeer broe den blik ontmoeten, die torenhoog hoven hun omgeving uitstaan, om een juiste ver klaring te hoeren, een goed inzicht te krij gen in toestanden en volkspsychologie, die ons onbestaanbaar voorkomen. Zulk een man is pater Bangha. Twintig minuten lang stond hij te verletten van de gruweldaden der bolsjewiki, zooals die ook ons bekend zijn geworden; van de mon sterachtigheden van de tot „volkscommis sarissen" verheven bandieten, die priesters en inteiiectueelen deden vermoorden zon der rechtspraak, die heel de bestaande orde omver wierpen, tot zelfs de school kinderen vergiftigden met revolutionaire ideeën en immoreele lessen; om dan die zelfde man na deze schildering van het leed, dat over zijn vaderland kwam, bijna juichend te hooren uitroepen: en toch was 'het goed, dat de revolutie uitbrak; toch was het driemaanden-lange regiem van .Be- la-Kun heilzaam; zulk een vuistslag in het gezicht had ons volk noodig om wakker te werden, om uit de geestelijke verdooving te ontwaken. Er is niets beter verklaarde deze nienschenkenncr nader dan zooals gij, Nederlanders, te leven als een minder heid van Katholieken onder een in meer derheid niet-Katholieke bevolking. Dan zullen er Roomschen zijn, die hun plich ten verwaarloozen. maar de anderen zijn Kalholiek, echt Katholiek. In een van ouds he.r Roomsch land, waar de over- groole meerderheid officieel Kalholicm. •heel. is dat helaas anders. Men leeft er maar op los en weet niet, dal men kwaad doet. Toen ik jong was, zei pater Bang ha, was mijn vader (Van beroep advo- caal) de eenige intellectueel in onze slad, die mei Paschen biechtte en Communi ceerde. Men hield dat goed voor dienst meisjes en boeren. En het ergste is, dat hij zulk een toestand ook de geestelijk heid zoo vaak verslapt in tucht en gods- dienslzin. .Toen kwam de revolutie en de duivels 1,1 de hei braken los: men sloot in Bu- .''Pest de geliefde Heilig Hart kerk en hel voiu k verzette zich: mannen en vrou- "'elden o,p de straat, bleven daar een „acht lang op de een h0gen en baden al maar door hard op den rozenkrans. Toen de .>doodsUop. mannen van de revolutie kwamen, wier pen de vrouwen zich op hen en riepen: tchiicl ons neC' zoo ge win, maar open de kerk. En de rooden, bang Voor een /volksoproer, ontsloten de deuren. Ir, de Universiteitszalen werden de kruis beelden van de muren gehaald; maar de studenten, die weinig 0111 hun godsdienst, plichten gaven, duldden deze beleedigingcn teelt niet. Er hadden geregelde gevech ten in de collegezalen plaats; er werd Sestaakt, loldal de kruisbeelden weer wa tert opgehangen. Zoo is aan de revolulic te danken ge- dal. de lang sluimerende godsdien- tige gevoelens plots hoog oplaaiden. De godsdienstige beweging was trou wens al eenige jaren aan den loaters Jezuïeten beschouwen Hongauje als een missieland en trekken al sands eenige jaren overal rond om het volk te bekeeren.oo riend missionaris als pater Bangha had echter al dra ontdekt dat zijn luchthartig volk met met enke preek en en cathectnseeren op den te behouden zow zijn. Wanneer de Katholieken niet over een eigen Roomsche pers beschikten zou aUes verloren zijn. Dat monster de pen, dat dagelijks olP de grammofoonplaat der menschel ijk e hersens inslijpt wat ze w dat werktuig mocht met in de handen Joden en Vrijmetselaars gelaten vvoiden wilde men op den duur met alle werk vruchteloos zien blijven. G.j weet met, Katholieke Nederlanders, riep pater Ban gha uit, welk een zddzamen schat gij be zit in uw HO Nederlandsche Katholieke dagbladen, dien schat kunt gij nooit gc- nolg waardeeren. Want alle ellende die over Hongarije gekomen is, is de schuld van de pers: de pers heeft ons m den oorlog gesleept; de pers 'heeft de vevohi- lie gemaakt. Daarom trok deze apostolische Jezuïet met zijn helpers op het oorlogspad. Wel duizend redevoeringen heeft pater Ban gha alleen over de noodzakelijkheid de Roomsche pers gehouden. Toen schreef l.ij in 1918 oen leening uit - met bevend hart een teening van 3 mtl- lioen Kronen! De aandcelen waren zoo klem ge maakt, dat ieder kon deelnemen. De pro paganda was ontzaggelijk. En toen de termijn sloot bleek er ingeleekend voor twaalf millioen kronen. Door middel van een strooman werd een reusachtige drukkerij aangekocht, die naast de organisatie van ,,la bonne iPresse" te Parijs, de grootste Katholieke drukkerij ter wereld is. Pater Bangha liet ons het gebouw onder andere mooie Hcchtbeelden zien: een vijf verdieping hoog huis met een gevelbreedte van wel 33 Meter; met vier rotatiepersen, een der tigtal linotvpe machines, eigen lettergiete rij enz. Dte tegenwoordige waarde wordt op 80 millioen kronen geschat. In deze drukkerij worden dne dagbla den en een aantal weekbladen samenge steld, die technisch aan de allerhoogste eisehen voldoen. Daar is het arsenaal, waaruit men de Roomsche zaaik eindelijk met s'.icces verdedigt. Maar de revolutie legde dan ook aller eerst beslag op deze vesting. Het grootste deel van het met zooveel moeite verza melde geld werd geroofd, benevens vele waardevolle boeken en archiefstukken. Bij het einde van het schrikbewind heeft pater Bangha met zijn 'helpers het perskasteel weer betrokken. Maar de vrees bekruipt hem er. zijn staf voortdu rend, dat de groote schulden niet kunnen worden betaald en dat beslag zal worden gelegd op deze machtige persorganisatie. Het papier is peperduur, omdat Honga rije bij de verdeeling volgens het vredes verdrag zijn eigen papierfabrieken hoeft verloren. Hel volk is verarmd en kan niet meer dan 2 kronen voor een krant be talen. Voor dien veel te lagen prijs moet men het Roomsche dagblad dan ook leveren, omdat de maconieke pers, ge steund door machtig kapitaal, daarrin voorgaat. Wij zulten het ontroerende beroep, het welk pater Bangha op zijn Katholieke ge- loofsgenooten van Nederland deed, niet trachten te herhalen. Voor ons Nederlanders, is het altijd ge noeg feiten te laten spreken en dat hebben wij gedaan. Wij hebben onzen plicht ge kend in do bange oorlogsjaren tegenover de vluchtende Belgen, tegenover de Duit- sche en Hongaarsche kinderen. Wij zullen ook en meer nog onzen plicht kennen te genover den geestelijken nood, dien wij nu in Hongarije kunnen helpen voorkomen. Gisterenavond mochten wij pater Bangha reeds een aantal coupons van Hongaarsche effecten Ier waarde van eenige duizenden Kronen tor hand stellen als eerste vrucht van zijn bezoek aan Haarlem. Hedenoch tend kwamen rog de.„volgende giften hij ons in, die zeker in de komende dagen zullen aangroeien: A. W. v. d. f Uk- Van een oud vrouwtje E M. N. J. en een biljet van duizend kronen. Van een juffrouw, voor hei verkrijgen van een bijzon-tere gunst f 1. Soc. „St. Hirno". Jeugd Melaalbawer- workers, 8 uur ledenvergadering. Naai sters, 8 uur. Bestuur Posl- cn Tele granfpersonecl. 8 uur. Eedenvergade ring Overheidspersoneel. 8 uur. Bestuur B-ouwvakbond 8 uur. Bond van Tech nici, 8 uur. Rederijkers, 8 uur. Haar!, konijnen fokkerij, 8 uur. Stadsschouwburg. 2e Volksvoorstelling. Dokier tegen wil en dank. Belachelijke Hoofdsche juffers, 8 uur. lunutic.bioscoop. Kleine Ifoulweg 12 Voorstelling. Zang en Vriendschap, Jansstraat. Le zing over Nederlnndsohe letterkunde. Museum van Kunstnijverheid. Lezing Jan 1 oorop en zijn werk. Oud-Holland. Verwulft Strijkor keS-t. Spaarbank „St. Rosa", 7K8uur na 't Paf ronaatsgohouw Nassaulaan 5<L St. Josefskerk, Jansstraat. 8*4 uur Re collectie Oud Retraitanten. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert van 23 uur. (Vervolg). Gebeurt dat niet dan zou men spoedig voor èen staatsbankroet te slaan komen. Er is wellicht geen land op de wereld dot d-oor de jaren van weelde zoo ver slapt is als Nederland. Daaróm zal de maatschappij alles doen om alarm te blazen. Spreker heeft eenige cijfers ver zameld omtrent de Haartemscho bcgroo- tingen, inkomsten en uitgaven, van de ja ren 1014—1919 en 1921. Verder werden door hem eenige cijfers uit de statistiek van Nederland overgelegd. tenslotte werd door hem gegeven een toekomst beeld als er niet sterk wordt bezuinigd. Aan het slot van dit toekomstbeeld vestigde spr. er de aandacht op, dat te vreezen is dat ook de kleinere inkomens zeer hoog moeten worrden belast. Spr. hoopte daarom dat de bezitters dier klei nere inkomsten zullen gaan begrijpen, dat zij mensehen mei verstand en verant woordelijkheidsgevoel naar de vergader zalen van land, stad en provincie moe ten afvaardigen en geen politieke kemp hanen, zooals thans maar al te vaak ge schiedt Verder sprak spreker over de 45-uren wet, die eveneens een groot gevaar l>e teekent zoowel voor werkgevers als arbei ders. In Zwitserland is men reeds op deze wet teruggekomen. Waarom kan dit hier niet eveneens geschieden? Hierop nam de voorzitter nogmaals het woord en gaf aan op welke wijze men zou kunnen medewerken tot de vermin dering der begrootingen. Spreker stelde de vraag of men za.l voeren oen nlgemee- ne actie of oen gedetailleerde actie voor de bezuiniging. Verder zal men ook het duurte-vraagstuk onder de oogen te zien hebben. In de oorlogsjaren is c.en dergelijke anarchie ontstaan in de prijzen der ver schillende levensmiddelen die thans niet meer noodzakelijk is. Velen zullen gaar ne zien, dat de te groote winstmarge ver dwijnt. De middelen hiertoe zijn moei lijk aan te geven. Men zou echter de laagste en de hoogste prijzen kunnen sig na Ieeren die hier in Haarlem voorkomen voor eenzelfde artikel. Waarschijnlijk zou den groote verschillen te voorschijn ko men, hetgeen een leiddraad zou kunnen vormen voor hen die niet welen waar zij koopen moeten en waarschijnlijk zouden dam de winkeliers die te veel vragen, hun prijzen moeten verminderen. Baron van Harderbroek nam hierop 'l woord. Gaf aan dat er geen overdrijving in ligt wanneer men zegt, dat hot vermo gen tot de helft gereduceerd zal worden Hij verklaarde, dat men er nergens aan denkt te bezuinigen; men denikt niet aan opschorten van sociale verzekering; men den.kt alleen aan doorgaan. Wat de duur te betreft, een van de hoofdpunten is de ongelukkige Arbeidswet. Er wordt duurder en te duur geprodu ceerd door deze Arbeidswet. In Duitscb rand lacht men eveneens over deze 8 uren Arbeidswet cn doze wordt dan ook ner gens toegepast. Deze wet moest grondig begraven worden, zeide spreker. Er is geen van de politieke partijen die deze zaaik durft aan Ie pakken in de Tweede Kamer. Spreker meende dat, wanneer een po litieke partij met cijfers duidelijk aan toonde, zooals in deze vergadering zoo juist geschiedde, hoe critiek de toestand is, deze partij het in Nederland zou win nen. „Gaat de huidige politiek door, dan gaat Nederland ten gronde", zoo eindigde spreker zijn betoog. De gepensioneerd kolonel-hoofdintendant van het Ned-Ind. leger, A. Fauber, was tiet geheel met den vorigen spreker eens. Hij noemde rle Staatsbegrooting voor 1922, die reeds een tekort van f 48.000.000 aanwijst. Ook deze spieker voorspelde dat wij oen Staatsbankroet tegemoet gaan. Wat is er te doen om te bezuinigen? De wortel van liet kwaad zit hij de re- geering en de wetgeving. In de troonrede staat dat aan belangrijke opvoering van de belastingen niet kan worden gedacht. Dit bewijst dat dus wel degelijk zal worden opgevoerd. Kunnen wij bezuiniging van de Tweede Kamer verwachten? Mr. Marchant heeft gezegd: „Wie geen bezuiniging belooft, zal geen enkele stem krijgen." Lel wel, belooft; of ze hun be loften houden zullen, is 'n andere kwestie! Spreker betoogde verder hoe weinig ver trouwen de Tweede Kamer meer geniet hier in Holland. Daarom moet in de Tweede Kamer een groep menschen komen die kracht hebben, die „neen" durven zeg gen wanneer het noo-dig is. Minister Van Gijn heeft het gezegd: „De Kamer moet tegen zich zelf verdedigd worden." Hierop stelde de voorzitter voor, accoord te gaan met een adres aan het gemeentebc stuur en daarnaast te trachten door dat adres mondeling toe te lichten aan het gemeentebestuur er meer kracht hij te zetten. Dr. Heldering, één der directeuren van de Mij. adviseerde een permanente depar tementale commissie te benoemen. Erappez toujours, is ook hier van toepassing. Spre ker gelooft vast dat deze commissie bin nen enkele jaren vrucht van haar arbeid zou zien. De lieer J. C. Peerebooni merkte hierna op, dat liet gemeentebestuur van Haarlem heel gaarne bereid is bezuinigingen in te voeren. Er beslaan plannen tot bezuinigin gen en iu afwaehtixuz js reeds ©en commissie benoemd die trachten zal op de begrooting te bezuinigen. Spreker vraagt zich verder af of niet veten zelf oorzaak zijn van de geweldige verhoogingen. Bijv. de vermeerderde ver lichting is toch op verzoek ingesteld en daarom moet men trachten ook zelf te be zuinigen. Een andere principieeJe kwestie is 't feit dat de gemeentelijke administratie niet meer aan moderne eisehen voldoet. De boekhouding en het centrale beheer zullen moeten gemoderniseerd worden. Wanneer de heeren die het gemeentebestuur een bezoek zullen brengen, hierop de aandacht zulten vestigen, gelooft spreker dat zij reeds veel tot bezuiniging meedragen. De beer F. H. Huiswil ried aan een open bare vergadering te beleggen, waarop dan de gemeenteraadsleden genoodigd moesten worden, waardoor men den steun van vete raadsleden zou kunnen krijgen. Vervolgens nam jhr. Mollerus te Haarlem, het woord, die er de aandacht op vestigde, dat er nog groote lagen in de Maatschappij zijn, die nog niet overtuigd zijn of bezuinigen wel noodig is. Men moet daarom steun hebben van zeer veel personen, die liet bezuiniginga- onderwerp steeds weer bij voortduring te berde brengen. Spreker stelde de vraag of liet niet wenschelijk is personen te vinden, die 't onderwerp ook in kringen van werk- geverscentralen o.a. zullen behandelen. Do voorzitter verklaarde hierop, dat men dus eerst zal beginnen met de al- gemeene actie een adres aan den Raad daarna zal een speciale oommis sie benoemd moeten worden om de ge meente-begrooting na te gaan. Wanneer deze daarmee gereed is, zal de zaak met den wethouder van financiën bespro ken moeten worden. Daarna zou men wellicht in combinatie met anderen een openbare vergadering kunnen beleggen, om de bezuinigingspolitiek te bespreken. Daarna behandelde de voorzitter do kwestie van de woekerprijzen. Hiertegen zou weer een commissie moeten beslaan, die in samenwerking met, andere, bijv. de Vereeniging van Huisvrouwen, zou moeten trachten na te gaan, welke ver schillen er bestaan in prijzen. Verschillende sprekers wezen er ver volgens op dat tegen bovengenoemd plan -groote bezwaren bestaan. Baron van Hardenbroek en de voor zitter spraken hierop echter beiden nog een woord voor het plan. Liet bleek dat de meerderheid van de aanwezigen was tegen de instelling van de commissie, zoodat dit geen punt van bespreking meer vormen kon. Vervolgens ging men over tot de rond vraag. Baron van Hardenbroek verklaarde nogmaals dat alle verschillende politieke partijen z.g. willen bezuinigen, doch spreker drukte er den nadruk op dat men in werkelijkheid niet denkt aan be zuiniging. Hierop werd de vergadering gesloten. Woensdagmiddag werd te Haarlem, on der veel belangstelling, het stoffelijk ovei- scihot van wijten Jhr. G. J. W. C. Graafland, in teven gepensionneerd hooft - officier van het Nod. Ind. leger, in het ■inau solemn der algemeene begraafplaats bijgezet. O.irn. waren aanwezig de generaal-ma- joor A. M. KoHewijó, commandant der stelling Amsterdam, A. S. de Jongh, oom- jnandant van Ihol 10de Reg. Infanterie, te ■luit. C. A. van Beek, namens den Com mandant van de Amsterdamsohc Burger wacht, verschillende oud-kapiteins en verdere officieren van het NedInd. legei en vele ridders der Militaire Willemsorde waaronder-overste Ter Haar en van Haat ten. Vele bloemen dekten de 'kist. Aan het graf werd gesproken door den heer J. L. Ta'dema te Hnariem, als vriend vai' den overledene. Deze herinnerde allereerst aan de mi litaire eigenschappen van den overledene en aan zijn medewerking aan de militaire Gids, welke medewerking voor dat blad van veol waarde is gebleken te zijn. Hij herinnerde daarna aan den grooten in vloed van Graafian d's woord. Graafland wa-s een buitengewoon man. Wie het niet met hem eens was, was hem toch sym pathiek, en wie even met 'hem confereerde towasn als oen ander meivscHi bij hom van daan. Een warm vriend was hij oolc. Den grooten ooriog voerde hij mede aan de jiand van kaarten De oorlog en wat daarna kwam, trof hem diep. Zonder den ooriog zou hij misschien nog leven. Kolonel van Hallen van hel Ned. Ind. leger herdacht hem ails trouwe vriend in oen -kring, die steeds kleiner cn Meaner wordt. Hij herdacht Graafland als mili tair en als buitengewoon mensoh. die op een oogenblik, dat men in het Indische leger spr. schaamt zich het Ie zeggen angstig werd voor den klewang, deed begrijpen dal niet wij bang van den kle wang, snaar de inlanders bang van ons wapen moesten zijn. Hij is de man van de prachtige maréchaussee in Atjeh. de her- stelteer vain den offensieven geest in Indiü. Graafland ook ging de officieren schitte rend voor. Spr., die zeer bew-ogen was, eindigde schreiend mei oen: Rust in vrede, kerel! Generaal Kollewijn .wensolvtc 1e preken als vriend en een stom te doen hooren na mens het Nederlandsche leger. Ook voor het Nederlandsche leger had Graafland verdiensten, evenals voor (het Indische le ger. In dit verband herinnerde hij aan zijn werk met Thomson en de Ram als schrij ver in de Militaire Gids, waarin de ideeën der jongeren rond 1900 weerklank vonden. Graafland was ook een meester van de pen. Spr. meent, dat niet veten zoo popu lair zijn in de moderne Nederlandsche militaire geschiedenis als Graafland. Hij lieeft getoond wat 'n Hollander waard kan zijn. Toch was Graafland een zachtmoedig inemsch. Spr. teeikende den overledene als een man mot vlug, gezond verstand, ijze ren wil en grooten moed, die den moed had te zeggen wat hij dacht en dat ook, zoo noodig, omzette in een daad. Er ging bezieling van hem uit. Velen werden door mot Graafland even te sproken van dee- moedigen tot helden gemaakt. Zijn naam zal als die van oen held in do dandsge- schienis bewaard blijven. Prof. Niermeyer wees op do verdiensten van Graafland al-s pacificateur van Atjeh. Graafland is volgens spr. een groot man, die pas na zijn dood goed zal worden ge waardeerd. Met den overledene was spr. bestuurslid van dien Bond van neutrale landen en als allen wanhoopten was het Graafland, die moed insprak en beloofde dat de oorlog door Fransche genie zou worden gewonnen. Hij heeft gelijk gekre gen en heeft dat mogen beleven. Nog sprak do heer Sauveur, consul van van Frankrijk te Haarlem, die herinnerde aan de liefde van den overledene voor Frankrijk. Frankrijk treurt bij zijn graf over het verlies van een ijverigen verdedi ger, een vurigen vriend en oprecht be wonderaar. Ten sjotte sprak nog de heer J. B. Schuil uit Haarlem, namens oud-onder officieren van kapitein Graafland en her innerde aan de bewondering, die nller- woge door officieren, onderofficieren en minderen voor Graafland werd gevoeld, een bewondering, die grensde aan ver- eering. Een neef van den overledene dankte voor de belangstelling. Woensdagavond vergaderde in gebouw „Do Nijverheid" do afd. Haarlem van do Ncord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". Na opening door den voorzitter, dr. II. v. d. Berg, las de secretaris, 'dr. M. Mauritz, do notulen, welke onveranderd vastgesteld werden. Medegedeeld werd, dat twee legaten ontvangen waren, een van dr. H. D. Kruseman, grcot f 2000, speciaal voor de badhuizen, en eon legaat van f '500 van rnej. Broekhuijsen. Aan het tweede badhuis op het Leid- scheplein zullen eenige verbeteringen worden aangebracht, waarmede men spoe dig een aanvang hoopt te nemen. De beschrijvingsbrief voor de 63e Al gemeene Vergadering, welke Vrijdag a.s. te Amsterdam wordt gehouden, leverde eenige bespreking op. Dr. Mauritz merkte, naar aanleiding eener daartoe gestelde vraag, op, dat er eenige verandering gebracht moet wor den in sommige zaken, tot nu toe door „Het Witte Kruis" behandeld, met name do bestrijding van besmettelijke ziek ten en ontsmettingsdienst vorderen to veel van de afdeelingcn tegenwoordig, deelingen moeten niet te zware lasten Volgens spr. is dit Staatszorg. De af krijgen. Spr. meende, dat bij de eerste de beste gelegenheid de Staat hierop gewezen moest worden. De vergadering was het hiermee eens. Het Hcofdbestuur stelt voor, om de be grooting sluitend to maken, een buiten gewone bijdrage per lid te gaan heffen, en wel 25 cent per lid. Dit voorstel ondervond ernstigen tegen stand. De afd. Haarlem heeft zelf een tekort, zoodat men de kas niet verder mag boz,waren. Ook vond mon dit niot den weg, een begreoting sluitend te ma ken. Enkele voorstellen werden gedaan, doch ten slotte werd besloten, den afgevaardigden ter Algemeene Vergade ring in dezen geen inperatief mandaat mede te geven. Tot afgevaardigde tor Algemeene Ver gadering werd benoemd de heer J. J. Verwijnen, tot plaatsvervanger de heer W. J. van Vlodorp. Besloten werd, aan „Huisverzorging" een subsidie van f 100 te gevon. De hoeren D. Modoo en W. Jvan Vlodrop werden benoemd tot leden der commissie tot nazien der rekening van den penningmeester. De voorgestelde herziening van regle ment en statuten werden aangenomen, waardcor zij in overeenstemming zijn ge bracht met de statuten van het Hoofd bestuur. Door den voorzitter werd een woord van dank gebracht aan den heer Westor- man Holsteijn, voor zijn bemoeiingen in zake deze herziening. Na de rondvraag sluiting der verga dering. Hedenmiddag omstreeks 12 uur bezocht Z. D. H. Mgr. A. J. Callier de Toorop-tcn- toonstelling, die in hot Museum voor Kunstnijverheid wor-dt gehouden. Z. D. 11. werd rondgeleid door den heer Otto van Tussenbroek, directeur van het Museum. Lce,rzaam u t tipje. Do Drukkers- Studiekring „Haarlem" zal op Zaterdag 15 October des namiddags ten 3 uur, ©en bezoek brengen aan do N. Oliem. Kunstinrichiiug „Puljrgrapiu" S.houtjea- laan Haarlem. Onder dezen titel schrijft ons een lezer een stukje, waarin, naast waardeering voor de op vele punten onzer stad getroffen ver keersregeling, gewezen wordt op den haast levensgevaarlijken toestand in de Anthonie- straat, vooral op den hoek van de Lange Heerenvest. Reeds tweemaal (het zal wel meerdere malen gebeurd zijn) werd daar «en ongeluk voorkomen, uitsluitend door dat een voorbijganger aantuffende auto's uit Antlioniestraat en van Lange Heeren- vest lot staan bracht. Zonder dat ingrij pen waren er zeker misschien erge onge lukken gebeurd. Vooral 's middags om 12 uur ii« het verkeer uiterst gevaarlijk. Tot zoover de klager. Ieder, die den toestand kent, zal den ongewenschken toestand daar beamcu. Maar wat zal men er aan doen? Een ver-, keersageut plaatsen? Naar ons werd me degedeeld, gebeurt dat op drukke uren cu dagen. Maar afdoende is dit zeker niet. Het heele verkeer met de Amsterdaiusche Buurt en wat daarachter ligt, is in wanor de; liet is daar eenvoudig vastgeloopen. Een radicale verkeersverbetering is de eenig goede oplossing. Nu stelde onlangs de gemeenteraad de verbetering om de Amsterdamsche Poort (een klein deel der oplossing!) nog uit op grond dat men kennis wilde nemen van tie ver-beteringen, die de verkeerscommissie zou voorstelten. Wij hadden daar niet op tegen, omdal het altijd wenschelijk is, dat partiëele verbeteringen goed passen in een algemeen plan en omdat men het paard achter den wagen spant door eerst kleine veranderingen uan te brengen en daarna groote plannen uit te werken. Iets wat in vroeger jaren herhaaldelijk in Haarlem ge schied is. Maar het uitstel kan en mag met te lang duren. De verkeerscommissie is nu met haar ■rapport gereed gekomen en het rapport is reeds aan den gemeenteraad overgelegd. Het zat waarschijnlijk geheim blijven voor- het grootste deel, om de gemeente bij cven- tueele onteigeningen niet op onnoodig hoo- ge kosten te jagen. Maar wel mag nu op grooten spoed wor den aangedrongen met de uitvoering van verbeteringen van den toegang tot de Am sterdamsche Buurt. Nu de verkeerscommis sie gereed is, staat niets een spoedige be handeling meer in den weg. Dat het dan ook vlug komel Wij ontvingen gisteravond een tele gram, meldend dal even na 5 uur op het IJ tc Amsterdam de rijnvaardel- „Ristehueber II" in aanvaring was gekomen met de stoomboot „Haarlem Packet" van de firma Bus uit Haar lem. De „Haarlem Packet" zonk, doch 20 passagiers, die aan boo-rd waren, werden gered ea per stoomboot van de havenpolitie aan wal gezet. 'Omtrent dit ongeval, dat zeer ern- estige gevolgen had kunnen hebben, lezen wij in „de Telegraaf' nog de volgende bijzonderheden: Woensdagmiddag, even na vijf uur. kwam de stoomboot „Haarlem Packet" van de firma Bus den Oostertocgnng onder het Oostelijk viaduct uit en stoomde links af, het IJ op. Liet vaar tuig was zeer diep geladen met stuk goederen, die zich voor oen groot ge deelte aan dek bevonden. Bovendien waren in de kajuit een twintig passa giers, waarvan de oudste een mam van 86 jaar was en de jongste een kind van anderhalf jaar. De „Haar lem Packet" had daarenboven een zol derschuit met stukgoedereu op sleep touw. Ter hoogte van hel geincenteveer Valkenweg naderde, met halve kracht stoomende, het groote Rijnschip „Ris- telhuebers If' van de nieuwe Rijn vaart Maatschappij. Tusschen steiger een en Iwee had, ten gevolge van een. tot nu ioe nog onopgehelderde oorzaak, een lievige aanvaring plaats. De voorsteven van de „Ristelheubers" raakte met kracht de „Alkmaar Packet" ter hoogte van de machinekamer en stiet er een groot gat in, dat ongeveer een halve meier breed was. Tevoren had de kapitein der Rijnboot Jacob van 't Noordeiuie één stoot op de fluit gegeven. Vlak voor de aanvaring werd de machine- kamer-telegraaf op volle kracht ach teruit gezet. Het was echter tc laat en het water gutste met een brcedc.n stroom de machinekamer der „Haar lem Packet" binnen. Onder de passa giers ontstond een paniek. Sommigen stormden iu hun angst de trap op naar boven, anderen bleven verstijfd van séhrik in de kajuit. Reeds be reikte het water* de andere gedeelten van het vrachtstoomerlje. Toen kapitein van 't Noordendc zag dat de stoomboot ging zinken, bedach' hij zich geen moment, zette de mi- clünekainer telegraaf van de stuur boordmachine op halve kracht cn die van de balcboorxhnachine op voile kracht vooruit. Met groote snelheid en het roer hard bakboord, duwde de 363 ton metende „Ristelheubers" de zinkende boot met een breeden boog

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1