binnenland. Luchtverkeer. BUMEKLANDSCH NIEUWS. KERK EN SCHOOL- HAARLEM Het zevende eeuwfeest der Derde Orde. Schoonmaken van schilderijen. VAN ONS KANTONGERECHT. Middelbare Technische School te Haarlem. De Internationale Arbeldsconle- rentie. WAAROM ONTHUTST? TWEEDE KAMER. ORDE EN ARBEID. Conflict in de Suikerindustrie Ook Dinsdagavond was de groote zaal ran de Soc. „St. Bavo" bijna geheel bezet nset St. Franciscus-vereerders. Nagenoeg hetzelfde programma werd af gewerkt als Maandag. Alleen trad thans als spreker op de heer Mr. Dr. Jan van Best uit Eindhoven, die zich gedurende zijn enthousiaste rede in een zeer dankbaar auditorium kon verheugen. Verder trad de heer Louis v. Tuidcr op. die veel succes bad. Het eerste gedeelte van den avond was nagenoeg hetzelfde als den dag tevoren. Wij kunnen dus volstaan met te verwijzen /baar het verslag in ons nummer van Maan dag. Mr, Dr. Jan van Eest, die door den ZeerEerw. Heer Pasloot Reynenberg bij het openingswoord was ingeleid, kwam de'ver gadering spreker over de sociale beteeke- mis van de Derde Orde. Allen, die in de gelukkige gelegenheid *jjn geweest, onder de toehoorders van de zen welbespraakten spreker te behooren, /uilen hebben genoten. De heer van Best sprak zoo overtuigend, dal, mochten er niet-Derde Ordelingen in de zaal zijn geweest, deze ongetwijfeld voor deze schoone instelling zijn gewon nen. Op de allereerste plaats zette spr. in kor te trekken uileen, waarom hij als leek over de Derde Orde komt spreken. Spr. acht zich gelukkig geen brave Hen drik, noch familie van den braven Hendrik in welken graad ook, te zijn. Wij moeten Roomsch zijn, zegt spr. Roomsch, niet al leen voor de kerk, maar Roomsch zooals onze Bisschop dat wil. Zeker, men gaat naar de kerk, en ook thuis wordt er nog wel eens aangedacht dat men Roomsch is, maar daar buiten? Men mocht eens als een kwezel worden beschouwd 1 Niemand zal kunnen zeggen: „Gelukkig dat ik Roomsch ben." Neen, dank God, dat je Roomsch bent. Het leven is, volgens spr. een gevaarlijk pad, waarop wij allen, struikelen, vallen, om 't leven te verliezen. Spr. jvijst er dan op, hoe de inensch enkel en alleen aan 't stoffelijke gehecht is en altijd en altijd maar meer verlangt. De uitvindingen en vernuften gingen steeds verder. De rijkdom lseerschte, en men ging zelfs zoover, dat men God niet meer noodig achtte. En de poorten werden opengetrapt, om den mensch een paleis van leven en wellust en verderf te bieden. En toen dat alles haar hoogtepunt bereikt had, kwam de ver schrikkelijke wereldoorlog. En de resul taten der beschaving zijn nu: honger en armoede! De wereld is vol hebzucht en in de jaacht naar 'i goud vergeet men op de puinhopen een nieuwe wereld te bou wen. En ook wij, katholieken, zijn gekomen met een katholiek systeem. Maar nooit zul len wij bereiken wat wij bereiken willen, als we het stoffelijke voorop stellen, al leen denken aan rijkdom en genot, en het allerhoogste vergeten. Wij moeten terug tot Christus, en door middel van de Derde Orde kunnen wij daar komen. Spr. schet ste vervolgens 't verschil tusschen armoede en rijkdom. Waar armoede h'eerscht, heerscht meestal geluk en eenvoud. Waar de rijkdom is binnengetreden, heeft oök de genotzucht en wellust haar intrede gedaan. In schitterende woorden schetst spr. den legenwoordigen zedeloozen toestand. - 'De wereld sleept de jonge levens in haar poel yan verderf. wSpr, wekt vooral de vrpnwgn én meisjes op, door gepaste klegdingy de deugd Van zuiverheid te bevorderen. Dc geest van St. Franciscus is tot ons gekomen om ons te brengen waar wij moe ien zijn. Een daverend applaus brak los aan 't eiude van deze zoo indrukwekkende toe spraak. Na de pauze deed de heer Louis van Luider ons van zijn mooie stem genieten. Ook het knapenkoor had weder veel succes. Tot slot van den avond sprak de Zeer- Eerwaarde Heer Pasfoor Reynenberg een dankwoord aan allen, die tot 't welslagen aan 't feest, dat werkelijk een grootsch feest is geweest, hebben medegewerkt. De Parijsche correspondent van het „Mg. Ilhld." schrijft: In zijn voordracht over het schoon maken van de Haarlemsche Halzen op het Int. Kunsthistorisch Congres, waar van ik verslag gaf, had de heer Gra tama onder meer gezegd dat het ge- wensckt zou zijn wanneer andere lan den het gegeven voorbeeld volgden, want eerst dan zouden vele musea worden wat za beliooren te zijn „des sanctuaires du génie humaïn. Dit sloeg in het bijzonier op Frankrijk, waar men zooals ik er bij voegde op het punt van schoonma ken van schilderijen erg conservatief is. Ha geldt deze waarheid misschien niet voor gehéél Frankrijk. Br zijn naar het schijnt in de provincie wel plaatsen waar men at heel vrij met de kunstschatten uit het verleden pleegt om te springen. Zoo hoorde ik van zulk een provinciaal conservateurtje die een hem bezoeken- ien Hollandschen deskundige vertrouwe lijk vertelde: „Ja, ik restaureer graag, maar, zooals u weet, den eenen keer lukt het eens en den anderen keer lukt het weer niet"en daarbij even rustig van gemoed bleef alsof hij 't over flens jes-bakken had. Maar dit zijn natuur lijk uitzonderingen, en in de groote centra, Parijs vooraan, toont men voor het raken aan de werken der groote meesters uit het verleden een schroom dien men bij ons misschien wel eens wat overdreven acht. Het leek mij interessant na de voor dracht van den heer Gratama aan een van de Fransche autoriteiten, de heer Guiffrey, conservator van de schilderijen ran het „Louvre", eens te gaan vra gen wat hij van het schoonmaken van schilderijen dacht, en welke gedragslijn op dit punt in het „Louvre" gevolgd wordt. De heer Guiffrey liet zich over den arbeid van den heer Gratama zeer gun stig uit. Hij heeft een maand of wat geleden een bezoek aan Haarlem ge bracht, en achtte het werk van den heer Gratama met groote voorzichtigheid en zorgvuldigheid uitgevoerd. Toch had hij eenige bedenkingen. Zijn voornaamste bezwaar was dat het nieu we vernis dat men wel verplicht is op de schoon eemaakte schilderden te bren gen op zijn beurt wesr geel wordt. Alle moderne vernissen worden geel, en wel veel gauwer en erger dan de oude. Over laat ons zeggen vijf-en-twintig jaar is de toestand dus weer net als vóór de schoonmaak, en moet men opnieuw beginnen. En een dergelijke ingrijpende schoonmaak elke vijf-en-twintig jaar te herhalen leek hem nogal een gevaarlij ke onderneming voor het behoud van een kunstwerk. Verder is de wijze waarop het oude vernis verwijderd wordt wel eens wat ongelijk. Prof. Van Pnyvelde, in zijn voordracht op het Congres, heeft ge zegd, dat men moest oppassen de laat ste laag vernis, die er door den schil der zelf is opgebracht, niet te verwij deren, maar zóó gemakkelijk is het niet. De lagen vernis die achtereenvolgens zijn aangebracht liggen niet als de bla den van een boek op elkaar, zoodat men er één kan wegnomen en de andere niet; ze zijn. één geheel geworden. Gaat men erover wrijven met alcohol, dan wordt op het eene punt licht meer weg genomen dan op het andere, en het ge- vojg daarvan kan later een ongelijke verkleuring zijn. En in het „Louvre"? vroeg ik. De heer Guiffrey antwoordde dat er onder de schilderijen in het „Louvre" vele zijn die allerlei wederwaardigheden hebben meegemaakt, en waaraan men daarom niet zonder gevaar raken gaat, U weet, zei hij, welk een vereering het Parijsche publiek voor het „Louvre" met heel zijn inhoud heeft. Ging men bekende oude schilderijen schoonmaken, dan zou dit de Fransche publieke opi nie ten zeerste in beroering brengen. Een vroegere conservator heeft de Ru- bensen uit de Galerie des Modicis schoongemaakt, en het hoaft hem zijn betrekking gekost.Toen indertijd de „Emmaüsgangers" behandeld zijn heeft men hemel en aarde in beweging ge bracht en velen zijn nog altijd steêvast overtuigd, dat het schilderij daarmede bedorven is, wat volstrekt niet het ge val is. Men acht het, in verband met de eigen opinie van de Fransche des kundigen, beter maar niet tegen die ba- staande meening in te gaan. De oude schilderijen in het Louvre worden ieder jaar gereinigd met wa ter met een weinig zeep, zoo noodig met een klein beetje terpentijn. Men raakt er nooit aan met alcohol. En met alle waardeering voor het werk van den heer Gratama denkt men vooreerst zijn voorbeeld hier cok nog niet te volgen. Dat de critici en het publiek in de zen geheel achter de autoriteiten staan, valt wel daaruit op te maken, dat men in de artikelen van beoordeelaars die in Duitschland geweest zijn altijd tal van hoonende opmerkingen vindt over de al te groote „zindelijkheid" die daar ten aanzien van de schilderijen betracht wordt. Men acht het oppoetsen en her- vernissen van ouao werken blijkbaar on geoorloofd, vergelijkt het reinigen van een Rembrandt bijvoorbeeld ook graag met het afkrabben van oude monumen ten, waardoor* men: .juist wegneemt wat de charme ervan vormt. En gegeven (Je unanimiteit ya» deze, mocniug lijkt het, zooals ik schreef, niet waarschijnlijk dat- hierin gemakkelijk of spoedig verande ring zou komen. Op het Kantongerecht was het hedenmorgen weer een brandhout, 't Meest waren 't overtreders der motor en rijwielwet, die zich hadden te ver antwoorden. I Omkijken kan duur zijn- Bij Wijk aan Zee liep een juffrouw met een kinderwagen. Achter haar kwam een motor aansnorren, waarvan de bestuurder de onvoorzichtigheid had om te kijken. Juffrouw en wagen werden aangereden, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Het M. vroeg f 50 boete. 'Dronken bestuurder. ST. H., koopman te IJmuiden, had „in kennelijken staat" op den Alk- maarschen straatweg bij Beverwijk 'n auto bestuurd. Bekl. ontkende „in kennelijken staat" te zijn geweest. Een politieman kwam het verbaal bevestigen. Een getuige a décharge, die met bekl. had medegereden, ver klaarde, dat de dagvaarding wel wat overdreven wlas. Bekl. had echter wel iéts gebruikt: Het O M wees op het gevaar wat bestond als menschen. „in kennelijken staat" auto's bes-tuurden en eischte 3 dagen hechtenis "en ontzeg ging van 1 jaar de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen. Bed orven waar. H. G., wonende te Velseroord, ver kocht aan zekere W. 5 gerookte ma kreel, waar maden en wurmen in zaten. Bekl. had de visch in Haarlem ge kocht. Het O. M. zeide, dat er gevaar voor menschenlevens had kunnen bestaan, als men van de visch gegeten had. Ditmaal wilde spr. nog clementie ge bruiken en vroeg een geldboete van f 25, subs. 25 dagen V erkdzrs over treed ster. Een 18-jarige jonge dame hoorde f 3 of 3 dagen tegen zich eischen. omdat zij in de verkeerde richting had gereden. Aan de M. T. S. Ie Haarlem is benoemd tot amanuensis bij de Natuurkunde, Scaheiikunde en Electroteéhniefk de beer P. Uraveboer, van Naaldwijk. Tot afgevaardigden naar de 3e zitting der Internationale Arbeidsconferentie, die op 25 dezer te Genève is bijeengeroepen, zijn benoemd: a. tot afgevaardigde der Nederlandsche regeering, tevens voorzitter, dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer "te" Staten-Generaai; b. lol afgevaardigde der Nederlandsche regeering C. J. P. Zaalberg, directeur-ge neraal van den arbeid; c. lot afgevaardigde, vertegenwoordi gende de Nederlandsche werkgevers, J. A. E. Verkade, industrieel te Zaandam; d. tot afgevaardigde, vertegenwoordi gende de Nederlandsohe arbeiders P. J. S. Serrarens, lid van het bestuur van het Bui^au voor de Roomsoh-Kalholieke Vak organisatie; e. tot technische raadsleden voor de behandeling van het loodwitvraagstuk; 1. van de afgevaardigden der regeering dr. C. van Eyk, hoogleeraar aan de Ko ninklijke Militaire Academie te Breda; 2. van de afgevaardigden voor de werk gevers H. W. Verste even, voorzitter der Internationale Vcreeniging van Loodwil- fabrikanlen; 3. van de afgevaardigden voor de arbei ders H. J. Terwey, voorzitter van den Ghristeiijhen Bouwvakarbeidersbond; f. tot secretaris der delegatie dr. A. M. Joeies, referendaris aan het departement van arbeid; 2o. ingeval de Internationale Arbeids conferentie besluit tot behandeling in de derde zitting van de o,p de agenda dier zitting ingeschreven onderwerpen betref fende de bescherming van landarbeiders, tot technische raadslieden voor genoemde onderwerpen: a. van de afgevaardigden der regeering: I. G. J. Kakebeeke, inspecteur van den landbouw; P. L. Kleyburg, landbouwkundige bij den Centralen dienst der arbeidsinspectie; mej. Th. Mansholt, directrice van de Rijkslandbouwhuishoudschool te De Rol- lecate; b. van de afgevaardigden der werkge vers: professor mr. P. A. Diepenhorst, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaai, voorzitter van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland; dr. F. E. Posthuma, voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond; F. V. Valstar. voorzitter van de verceni- ging Groep Veilingsvereenigingen uit den Nederlandschen Tuinbouwraad; J. Th Verheggen, voorzitter van den Nederlandschen Boerenbond; c. van de afgevaardigden der arbeiders: M. Ëischner. secretaris van den Algemee nen Nederlandschen Bond van Land-, Tnin-, Veen- en aanverwante Vakarbci- beiders; P. Hiemstra, voorzitter van den Neder landschen Bond van Arbeiders in het Landbou-w-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf; A. J. Loerakker, voorzitter van den Ne derlandschen Roomsch-Katholieken Bond van Bloemist-, Tuin-, Veen- en Landarbei ders St. Deus Dedit; R. Siemons, voorzitter van den Neder landschen Christelijken Landarbeiders- bond. Akte-examens L. O. Behoudens on voorziene omstandigheden, zal het mon deling gedeelte van de najaarsexamens voor onderwijzer(es) worrden afgenomen te Amsterdam in „De Ruyter". De Ruy- terkade 3940, op 14 18 20 21 25 en 28 Oct., 1 en 4 Nov., telkens te beginnen 9.15 uur voorin. Verkooping. Maandagavond werd in het Algemeen Venkooplokaal aan de Nieuwe Gracht een apenbare verkor.pin" gehomicn ten overstaan van notaris J. Ratelband. Het ls .pgi;ceei de villa, genafimd „Cor» nelia Catharina," te Aerdephput werd niet geveild en het 2e perceel de vitta, genaamd „Bosch en Zee" te Aerdenhout, gemeente Rloemendaal aan de Zantvoort- sdbellaan no. 41, dat niet verhuurd was, werd voor f 16000 opgehouden. Gemeubeld verhuren. Geconclu deerd werd Maandag door het Open baar Ministerie bij den Iloogen Raad tot verwerping van het cassatieberoep van iemand tegen een vonnis der recht bank te Haarlem waarbij hii veroordeeld werd wegens het tegen een niet goed gekeurde hoogeren huurprijs verhuren van een woning. Aangevoerd was dat het hier betrof het gemeubeld verhuren. Advocaat generaal mr. Xedeboer achtte ««tusschen het aangevoerd© ongegrond. Uitspraak 7 November. De woordvoerder ter arbeidersconfe- rente te Genève zal ditmaal de heer Serrarens zijn van het B. K. Vakbureau. Alweer een roomsche, zucht een lezer van de Christ.Hist. Nederlander, die als .onthutst" wordt opgevoerd. Het blad tracht den man te k almee ren door de bemerking, dat dë katholieke vakbeweging zooveel sterker is dan de christelijke. t Dat is heel Verstandig van de „Ned. doch waarom moest baar lozer „ont hutst" zijn van de benoeming des heeren Serrarens? vraagt de „Gelderlander." „Zijn wij dan zoo gevaarlijke Nederlan ders, dat de benoeming van een der onzen tot een of andere functie een christelij ken Fandgenoot moet onthutsen? Of behooren wij in de oogen van den christelijk-historisch en medeburger nog altijd tol de halfgerechtigde burgers, tot de aehteruilgezetten, de steeg- en sloppen- menschen, de paria's, dat de erkenning der werkelijkheid, het feit onzer voile burgerschapsrechten, hom telkens ont hutst? Maar dan wordt het toch lijd, dat de christelijk-historische achleruitkijker aan de hedendaagsche werkelijkheid went en dat de Nederlander hem daarbij 'n hand je helpt. Het christelijk-historisch gemoed zij niet onthutst door de benoeming van een Roomsche, die het vaderland even trouw, even eerlijk, even onbaatzuchtig dienen kan als wie ook. Er zijn wel andere «et onge rustheid." Als bijvoorbeeld een opstandige bolsje wiek, die den verplichten dienst in de school geweigerd en zijn trouw van amb tenaar geschonden heeft, om naar Rus land te gaan en aan de internationale sa menzwering tegen de orde in Europa mee te werken (het geval Ceton), als zulk een bolsjewiek weer in de school ge plaatst wordt om het volkskind te onder wijzen en op te voeden, onthuts A-ju. Dan is er reden ton. Niet als er „een roomsche" wordt ge- roepen lot ecu of andere betrekking. OVBRWERKVERGUN'NINGEN EN LOON SVOORWA ARDEN. De heer Drion heeft Woensdag in de Tweede Kamer verlof gevraagd den Minis ter van Arbeid te mogen interpelleeren in zake He kwestie over overwerk vergunnin gen en loonsvoorwaarden. VOORLOOPIGE CANDIDATES Te Leeuwarden zijn als voorloopige can- didaten voor den kieskring Friesland ge steld de heeren A. C. A. van Vuuren, mr. dr. Charles Baaymakers, mr. dr. Jan van Best en H. Brouwer. HET ORANJEKRUIS. Woensdag is te Zwolle onder voorzit terschap van Z. K. H."Prins Hendrik de algemeene bondsvergadering gehouden van „het Oranje Kruis." Hulde aan Minister v. Karnebeek, Minister van Karnebeek is benoemd tot eere-voorzitter van het Int. Sociologisch Congres te Turijn en tot eerelid van het Int. Sociologisch Instituut. O VER WERKVERGUNNINGEN EN LOONSVOORWAARDEN. Een fabrikanten-adres. Aan den Minister van Arbeid is een adres gezonden door een aantal iiulustiiceleor ganisaties, met name den Bond v. Textiel ondernemingen in en buiten Twenlhc, den Bond van Loonbleekerijen, de Vcreeniging van Hengetesche Textielfabrikanten, de Fabrikanten-Vereeniging te Enschedé, de Fabrikanten-Vcreeniging te Almelo, waar in het heet: „Het komt in den kaatsten tijd telkens voor, dat bij het verleenen van krachtens de Arbeidswet 1919 verzochte overwerkver- guimir.geu, vanwege de Arbeidsinspectie het verlangen te kennen gegeven of als voorwaarde gesteld wordt, dat omtrent het al dan niet verrichten van overwerk overeenstemming worde verkregen of over leg worde gepleegd met de besturen van Arbeidsorganisaties. Bovendien is het langzamerhand eenge woonte geworden van de ambtenaren der Arbeidsinspectie, aan wie het verleenen van dergelijke vergunningen is opgedragen, daaraan voorwaarden te verbinden, betref fende het loon, dat voor het te verrichten overwerk zal moeten worden betaald. In verband hiermede verzoeken wij UExc. beieefd, de betrokken ambtenaren thans te willen gelasten dergelijke voorwaarden voortaan niet meer te stellen." HET R. K. VAKBUREAU EN DE CRISIS. 11 October vergaderde het Bureau voor de R. Iv. Vakorganisatie. Besloten werd ten spoedigste een ge combineerde bestuursvergadering te hou den, waarop de economische vérhoudingen van het oogenblik opnieuw onder het oog zullen worden gezien. Hierbij zal behandeld worden de vraag, of deze buitengewone tijdsomstandighcd ai voldoende aanleiding, zijn een deel van de Nederlandsche Nijverheid tijdelijk te beschermen. Besloten werd den heer Mr. A. van Joio aan te stellen, als jurist-economist. De indiensttreding werd op 1 Novem ber Bepaald. Vastgesteld werden'de punten, die na méns Vlo Federatie' en hèt':Vakb"Üröatt den IJgnd van Kiesvereenigingen ais wijzi gingen vanhet Katholieke, Sjtaateprqgrani zuilen worden aangeboden. ir ,i, Beslaten werd den cursus in Apologie, Sociologie en Economie half November te doen aanvangen. Bepaald werd, dat zoo mogelijk begin December de retraite voor Hoofdbestuur ders zal gehouden worden. De afvaardiging naar de Internationale Arbeidsconferentie te Genève werd be handeld, waarbij het bestuurs-beleid werd goedgekeurd. DE Z.G. „VERDWENEN" AMBULANOETREINEN. In zake de aanhoudende mededeelin- gen in de pers over do z.g. „verdwe nen" ambulance-treinen, werd aan het Corr. Bureau vim bevoegde zijde het volgende medegedeeld: Niet dan na rijp beraad heeft het dep. van Oorlog in 1919 besloten, dë ambulance-treinen niet langer aan te houden. In vredestijd toch kan van deze trei nen weinig of geen nut worden ge trokken. Het aanhouden zou zeer hooge kosten hebben gevorderd, niet alleen vcor expresso'ijk bouwen van de noodige berg ruimte, doch ook voor de jaarlijks te- rugkeerendo onderhoudskosten van trein- loods en materieel. Daarom werden de treinen niet langer behouden dan liet legerbelang eischten met de belangen van de schatkist was overeen te brengen. Behoud van de ambulance-treinen voor andere dan legerdoeleinden bleek even min mogelijk. Zoo bal men zich gevleid de treinen bij onverhoopt voorkomende spoorwegrampen te gebruiken; waar ech ter het materieel locaal-materieel was, zou gebruik in treinen van groote snel heid uitgesloten wezen. Het uitvoerend comité van het op 15 December 1915 opgerichte „Nationaal co mité tot aanbieding van ambulance-trei nen aan Hr. Ms. regeering" is destijds eveneens tot de overtuiging gekomen, dat het aanhouden van de treinen op overwegende bezwaren afstuitte. De voertuigen der ambulance-treinen zijn aan de spoorwegmaatschappij terug gegeven, terwijl de inventaris ter beschik king is gesteld van het uitvoerend co mité voornoemd, met het doel deze in ventaris over liefdadige en nuttige in stellingen teverdoelen. DE MARECHAUSSEEKAZERNES. Op <le vragen van den heer van der Voort van Zijp betreffende het geven van een overzicht van de bouwkosten der ma rechausscekazernes over de laatste tien jaren antwoordde de heer van Dijk, Minis ter van Oorlog. Ter beantwoording van de vraag van bet lid der Kamer den heer van der Voort van Zijp moge worden verwezen naar den staat, vemeddende de in de laatste tien jaren gebouwde of nog in aanbouw zijnde marechausseekazernes, onder opgave van de bouwkosten en van de aantallen man schappen (gehuwd en ongehuwd) en paar den, waarvoor die kazernes bestemd zijn. Bij de beoortleëling van de in dien slaat vermelde bouwkosten anoet i»> aanu'-Wbbwi nomen worden, dat een normale ka-y MINISTER KöNIG deelt roede dit 4e «terne voor een brigade van a man bevat: 2 woningen voor gehuwden, waarhij gere kend moei worden op gezinnen niet groote kinderen van beiderlei geslacht; de noo dige lokalen voor 3 ougehuwden reser veruimte voor nog 2 ongehuwden (met het oog op een mogelijke lijdelijke of defini tieve uitbreiding van de brigade); een bureel voor den brigade-eonunandaot: eeniige cellen voor de voorloopige opslui ting van gearresteerden, keuken voor de ongehuwd en; oen noodstal voor 2 paar den; een rijwiod bergplaats - en een dienst, zolder, tevens dienende voor opberging van geweren en patronen van grenswach ten. landstoimkorpsen, enz. Deze staat is in de „Handelingen" afge drukt. HYPOTHEKEN IN DUTLSGHtLA N D Op de vragen van den Engels be treffende het sluiten van ren overeenkomst met het Duilsche Rijk, waardoor Neder landsche onderdanen, welke hypotheken in Duitschland geplaatst hebben, bij op- zegging daarvan voor schade behoed worden, beeft minister van Karnebeek geantwoord: Het is den Minister bekend dat Neder landsohe onderdanen, die hypotheken in Duitschland hebben geplaatst, thans bij opzegging dier ihypo>6betken schade lijden, •tengevolge der ingetreden koersverschillen. Er bestaat geen aanleiding, om, voor wat betreft hypotheken, waar'bij geen be palingen zijn opgenomen omtrent de munt, waarin de terugbetaling van liet geleende bedrag inoet geschieden, stappen bij de Duilsche regeering te doen. Ten aanzien van hypotheken, waarbij een zoodanige bepaling (z.g.n. goud-clau sule) wel as opgenomen, heeft de Minister het oordeel ingewonnen van den Minister van Financiën, die na overleg met vet»- sehiilende houders van soortgelijke vorde ringen in Duitschland, hem als zijn mee ning te kennen gaf, dat het initiatief dal: eventueel zou kunnen leiden tot liet treffen van ren overeenkomst met de Duilsche regeering, in den geest van de overeenkomst, gesloten tusschen het Duit- sdhe Rijk en Zwstsoberiand op 9 Decem ber 1920 van de belanghebbenden zelf zou moeten uitgaan. Van de zijde van belanghebbenden zijn eerst na de indiening van deze vragen verzoeken lot den Minister gëkomeu om te trachten tot het afsluiten van ren over eenkomst als bovenbedoeld te geraiken. Waai' don Minister niet is gebleken dal een overeenkomst, als tusschen Duitsch land en Zwitserland gesloten, hier te lande algemeene bevrediging zou geven, heeft hij eioh thans voor nader overleg opniedw tot zijn ambtgenoot van Finan ciën gewend. HET NIEUWE GEBOUW DER TWEEDE KAMER. In do Kamerzitting van Woensdag deelde de Minister van Waterstaat mede, dat de Regeering in verband met den toestand van 's Rijks schatkist de plan nen voor het stichten van een nieuw Ka mergebouw voqrloopig moet aanhouden. VOORDRACHT VAN DEN TIBER - FOKKER. VVoensda^nüdyias. hteld in ,4c. biblio. th&C*k van feet vanMa-piiiet te- 's-Gra- vennage de, lieer A. II. G-. .Fokker, :direc- icur der N. V. Nederf. Vldegtuigenfa- briek, voor een aantal genoodigrien, ver tegenwoordigers van de dep.van Marine, Oorlog en Waterstaat, en der militaire vliegafdcelingen van leger en vloot, een voordracht met films, uitsluitend betrek king hebbende op de ontwikkeling der oorlogs- en marinevliegtuigen en der mo derne verkeersvliegtuigen. Behalve een aantal opnamen van mili tair - belang, demonstreerde de beer Fok ker op de rolprent de ontwikkeling der hedendaagsche verkeersvliegtuigen, waar onder zijn laatste constructies, toestellen voor i2 tot 20 personen, en het bedrijf der IC. L. M. Hij vestigde hierbij de aandacht der militaire autoriteiten op de bruikbaarheid der verkeersloestellen in geval van oor lóg erl besprak in dit verband de wensche- lijlkheid van subsiddeering der verkeers- maatschappijen uit. het oorlogsbudget. Ook gaf de heer Fokker te zien een beeld van de noodzakelijkheid van goede verkeerswegen van dë stadscentra naar de vliegvelden, die z.i. zoowel te Amsterdam als t'c Rotterdam nog veel te w-enschen overlaten. Tot slot werden vertoond eenige opna- men van de wredstrijden met motorloöze vliegtuigen in de Röhn, weike in de toe komst ook van hooge militaire waarde kunnen zijn. Spreker hoopte met zijn voordlracht de overtuiging te hebben gevestigd, dat de Nedcrland-fchc Vliegtuigenfabriek, op grond van baar ervaringen en resultaten, in staat is, in de behoefte aan luohtvaart- maleriaal voor het. Nederlandsche leger, do Marine en de Nederlandsche luchtver- keersondememingen te kunnen voorzien, en niet onnoodig opdrachten aan het bui tenland behoeven te worden gegeven. Vergadering van Woensdag 12 Oct. De heer DRION (V.B.) vraagt een interpellatie aan tot den m teister van Arbeid over de toepassing der arbeidswet betreffende de vergunning voor overwerk. De heer VAN RAPPARD (V.B.) vraagt een interpellatie tot den minister van Justitie aan over het optreden van de militaire politie in de zoogenaamde ver boden strooken. De heer STAALMAN (Ohr. S.P.) krijgt verlof voor een interpellatie tot den minister van Oorlog omtrent de onder steuning van afgekeurde militairen. Het nieuw tenoemde Kamerlid Heem stra wordt beëedigd en neemt zitting. Bij het opmaken van de Nominatie voor den Hoogen Raad is eerste candidaat mr. V. D. Vries, advocaat te den Haag; tweede candidaat voor den Hoogen Raad zal zijn mr. Gelein Vitringa; de derde candidaat mr, Schepel. Wijziging in de Arbeidswet. Het wetsontwerp tot wijziging der Ar beidswet wordt aangenomen mot 6217 "stemmen. Het ontwerp tot H>usveslinit van dep Rand van State. regeerittg beslist heeft voorloopig van den houw van een nieuw kamergebouw af te zien met het oog op <le bezuiniging. De heer KETELAAR. V. D., verdedigt een amendement oni den post met drie toe te verminderen en geen nieuwe zaal voor den Raad van State te bouwen. De heer VAN RYCKEVORSEL, R.K., stelt voor. thans alleen geld toe te staan voor den aankoop van liet gebouw enden minister te vragen de plannen nader te overwegen. Later k m de minister dan dé bccoodigde gelden aanvragen. Het amendement-Ketelaar wordt ver-- worpen met S3 tegen 39 stemmen. Het amendcment-Rijckevorsel werd1 aangenomen met 56* tegen 35 stemmen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 46 tegen 36 stemmen. Do vergadering is ten 4.10 verdaagd. LOONQVEREiENKOMST VIS SCHERIJBEDRIJF. Tusschen de Vereeniging van re ede re van visschersvaartuigen eenerzijde en <ta vier organisaties van werknemers te IJmuiden anderzijds is eene collectieve overeenkomst gemaakt inzake de loonre geling bij de Noondzee-visscherij.Als voor naamste artikel daarvan vermelden wij, dat de gages als volgt zullen zijn: schip per der Noordzeetrawlers 4 pet. der net- to-besom-mmg met dien verstande, dat bestaande meerdere saiarieering zal ge handhaafd blijven met 5 pCt. over de eerste 50,000 per kalenderjaar en 4 pet. over het .meerdere. Een bedrag van ƒ2500 per jaar wondt gegarandeerd. De stuurman krijgt 85 per maand plus l'A pht. over de eerste 4000 en 1 net. over 't meerdere, iste machin. 100 p. mud. niet T'ji pc.t en 1 'A pet; tweede machinisten QO per maand met 1 pot en pet.. Stokers en matrozen 8« per maand met pot, en 14 pet. Trem- mers en koks 70 met pet. en 1ts pet Het lever- en kuitgeld blijft ter be schikking van de opvarenden, die voor eigen rekening in de voeding blijven voorzien. Wanneer door bijzondere om- stairiigheden in het buitenland moei worden geproviandeerd, geven de rrede rijen als bijdrage één procent der be somming van die reis. Dc opvarenden verbinden zichzich te hou den aan <ie bepalingen dezer collectieve overeenkomst, wedke voor de schipper» vanaf 1 Januari i<)20 en voor de andere schepelingen vanaf I December 1915 geldt. Evenlueeie geschillen zulten wenden behandeld door de permanente Arbitrage commissie. welke eveneens door onder linge samenwerking tusschen werkgever» en -nemers is tot stand gekomen. Uit de Cartonindustrie. De slroocai tonfabriek der firma Hooilex en Beukemi te Katwijik. die sedert half April stü stond, komt Dinsdag a.s. weer in voile werking. Staking te Leiden. Bij de in aan bouw zijnde woningen van de woning bouwvereéniging De Goede Woning zij» dc Leidschc stucadoorsgezellen in staking gegaan. Zij eischen 3 ets. meer per .M2. Van werkgeverszijde deelde men ons me de, dat bij een 45-urige werkweek h«t loon dér gezellen gemiddeld70 pe werk bedraagt. De Duit ache stticadoori die Ü5 "verdienen zün aan het mA gèWévön. v iU'ü'M-'éJM'.'v Men schrijft uit West-Noord-Brabanl aan de „Msfo." Aan de suikerfabrieken in ons gewest dreigt een arbeidsconflict uit te breken als gevolg van een mislukte actie tegen een loonsverlaging van omstreeks 10 pCt Verschillende conferenties van de lei ders der arbeiders-organisaties den Landarbeidersband „Si. Deus Dedit" en den ,.R.K. Fabriéksarbeidersbond „St. Wiüibrordus" met de directies lever: den geen resultaat daar beide partijen op het eenmaal ingenomen standpunt Mever staan. Een staking is zoo goed als onvermij delijk. In verband met de dreigende staking a door het bestuur der Coop. Beetwortel- suikerfabriek „Roosendaal", te Roosen daal een schrijven gericht aan de leden der coöperatie waarin hun medewerking wordt gevraagd om zich te weer te stel len tegen het stakingsgevaar. „Wij doen derhalvezoo luidt het m het schrijven een beroep op onze leden om op de eerste aanvraag onzerzijds nwi beschikbare zoons cn werkkrachten naai de fabriek te zenden, teneinde met het werkwillige vaste personeel den voortgang van ons bedrijf te verzekeren." NEDERLANDSCHE STAATSLEENIN- GEN. De Prov. Bond van effectenbezitter» heeft een rekwest verzonden aan den Mi nister van Financiën, waarbij er op wordt gewezen, dat coupons en lossingen van Ne derlandsche Staatsleeningen alleen te Am- sterdam betaalbaar zijn, als gevolg waarvan aan houders van Staatsleeningen in «Ie pro vincie bij verzilvering van coupons en los singen door bankiers eene provisie bere kend wordt. Het bestuur - an tien bond geeft den mi nister in overweging er voor te willen zon gen dat in 't vervolg ook in meer plaatsen buiten Amsterdam coupons en lossingen betaalbaar gesteld worden, en wees op d< mogelijkheid van betaalbaarstelling bij <M bijkantoren, agentschappen en correspon- dentschappen van de Nederlandsche Bank of bij de Rijksbetaalmeesters. DE NOODKIST TE MAASTRICHT. De Noodkist waarin bewaard worden ge- beenten van den H. Servatius, Bisschop en Patroon van Maastricht en van zijn voor ganger den II. Martinus, wordt eerst ai» de nood ten hoogste gestegen is, in de kathedrale St. Servaas ter vereering uitge steld. 1(111 Zoo gebeurde het in Augustus toen Maastricht getuige werd van de vrreselïjke oorlogswoede. Nu heeft zij zeven jaren uitgesteld ge staan op het Hoogekoor van St. Servaas, Veel eerbied is betoond en veel gebeden zijn gedurende die jaren gestort ter eew van den H. Servatius, Patroon der Mad. Nu de groote oorlogswoede aan Neder land en zijn Limburgsche hoofdstad, hef oude Tricht, is voorbijgegaan, na werft gisteravond in groote plechtigheid dft Noodkist gebracht naar haar vaste rost' plaats-, -4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2