Eerste Blad. Indrukken van den dag Stadsnieuws DAMIAATJES VRIJDAG 14 OCTOBER 1921 1 4tete JAARGANG No. 13964 PER KWARTAALT 3.25 PER WEEK f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577,5 NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVEETENT1EN 35 CENTS PER REGEL. BI] CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EEN GOED BOEKJE. AGENDA 15 OCTOBER. De Hanze dag. Het groene plekje nabij de Velserstraat. Commissie van Overleg. Alles duurder ook het trouwen- Telegrafisch Weerbericht. VOOR DE KATHOLIEKE PERS IN HONGARIJE. Personalia. Gewetensgeld. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 223. Van ochtend vonden wij bij onze post een blauw gekaft broehuiu'tje van van veertig bladzijden, dat wij maar meteen met een stevig woord bij onze lezers èn lezeressen willen inleiden. Ook lezeressen; 't gaat namelijk over politiek, over aanstaande verkie zingen; en ook tie vrouwen hebben tdaarbij tegenwoordig als kiezsressen direct belang. Hel boekje draagt tot titel: „Ge wogen", is van de hand van den be kenden Katholieken priester Paul Goulmy en wil zijn een waarschuwing en een aansporing om bij de aanstaan de verkiezingen van 1922 een eens gezinde, krachtige Katholieke partij te vormen, omdat anders het landsbe wind in handen zal vallen van de linkerzijde en vrijheidsbonders, soci alisten en communisten onderling zul len moeten uitvechten, tioe Nederland zal worden geregeerd. Nu heeft liet boekje van den Wei- Er rw. Heer Goulmy voor: 1ste dat hel zoo tijdig verschijnt en 2de dat het uil propagandistisch oogpunt bijna uit sluitend positief materiaal levert. Het grootste deel van dit werkje is n.ml. gebruikt om de balans van het mini- sterie-Ruys de Beerenbrouck op te maken. En wanneer men in den kern- achtigen vorm, welke dezen schrijver eigen is, ziet opgesomd, wat dat 4de christelijke kabinet in drie jaren tijds liccft tot stand gebracht, dan moet men eerbied voor zooveel gewichti gen arbeid gevoelen. Ons trof vooral de wijze, waarop deze schrijver de punten heelt behan deld, waarop de tegenstanders bij de komende verkiezingen hun voornaam ste pijlen zullen richten, nml. het bewind van den afgetreden Minister van Financiën, mr. de Vries en de voortvarendheid van Minister Aalberse. Na een korte beschrijving dei- schit terende carrière van mr. de Vries vóór diens ministerschap, schrijft Paul Goulmy; Wil dat nu zeggen, dat wij in mi nister de Vries alles moeien loven en niets mogen afkeuren? Wel neen! Maar de kritiek moet een i-edelijke wezen en rekening houden met alle omstandigheden, waarin deze Excel lentie verkeerde. Die omstandigheden nu waren zóó, dat wellicht geen finauciën-minister misschien mr. Treub met en na Bertling uitgezonderd voor eene taak stond als hij. Ik zeg: met en na Bertling. Immers de linksche Heeren mogen niet vergeten, dal zij eenmaal een minister van. Financiën naar vo ren schoven, die in Augustus 1914 onmiddellijk onder vo-ogdij van mi. Treub kwam en daarna, zich incapabel voelende, aftrad. Wij nemen dat hun niet kwalijk, maar dan moeten zij ook am redenen willen hooren en niet alles afkeuren. Bovendien mag niet verge ten worden, dat thans aan den minis ter van Financiën, mr. de Vries, verweten wordt, wat iedereen zes jaar lang, n.l. van 19141920 toeliet: uit geven, alsof wij rijker waren geworden in stede van armer. Immers het valt jni wel niet meer te ontkennen, dat de zoogenaamde welvaart dier jaren niets anders was dan een schijnwel vaart. Van af Augustus 1911 verarmde de wereld, ook Nederland, eiken dag, maar het scheen, alsof haar welvaart toenam. Eerst sedert einde 1920 breekt het besef van het tegendeel door en mr. de Vries ondervond van de ken terende meeningen de eerste gevol gen." En de velen niet enkel liberalen! die op Minister Aalberse's voort varendheid afgeven, als zou daaraan het grootste deel der heerschende ma laise moeten worden toegeschreven, krijgen dit te hooren: „Velen zullen zijn werkkracht waardeeren, maar de producten daarvan niet bewonderen, omdat zij n.l meenen, dat de Staat te veel verzorgt, te veel regelt.Welnu, tot hen zeg ik: op het gebied van onze arbeidswetgeving was een niet te mis kennen achterstand, ten dee'.e stagnatie tengevolge van het niet uitvoeren der 1 :>1 ma-wetten door het Kabinet-Cort Y'n.dei- Linden. Die achterstand dien de ingehaald, die stagnatie moest op houden. Lu vandaar dat onwillekeurig eene cumulatie van wetgevenden en uitvoerendenarbeid ontstond. Daarbij kwam, dal s meuschen geest sedert 1914, vooral sedert 1918 niet weinig veranderd was, en noe men over dien geest nu ook oordeele, heizij men hem prijze of lake, er moest gezorgd wor den, dat het streven van dien nieuwen geest binnen de perken van gezag en orde lot een behoorlijk rcsulLaat leid de. Welnu, wanneer men met deze prrklisohc overweging voor oogcu het werk van minister Aalberse beziet, dau zal men ontwaren, dat hij aan dien tijdgeest geofferd, maar er niet te veel een geofferd beeft. Meer nog, men zal duidelijk zien, dat de minister met de omstandigheden wel degelijk reke ning heeft willen houden, ook als hij daarvoor zijn plannen ietwat wijzigen moest." Ziedaar enkele zeer juiste opmer kingen uit dit uitnemende boekje. Moge het spoedig in vele handen ko men en de enkele verschijning er van een waarschuwing zijn voor onze poli tieke voorvechters, dat de Lijd der verkiezingspropaganda is aangebroken; dat er geen dag meer moet worden uitgesteld. Sociëteit „St. Bavo". Hoofden van Scholen. Gewone zittingen. Stadsschouwburg. „Ik heb je lief" 8 uur. Familie.bioscoot>. Kleine Houtweg i2 Voorstelling. Oud-llolland. Verwulfl Strijkor kest. De Ilanzedag in Haarlem werd gisteren morgen aangevangen met een plechtige H. Mis in de kapel van de Eerw. Zusters der Maria school aan de Koningstraat. Zij werd opgedragen door den geestelijk ad viseur der afdeeling, den Z.Eerw. heer rector J H. W. Borsboom. Het gemeen schappelijk ontbijt dat, bij voldoende deel name, in bet gebouw der St. Vmcenlius- vereeniging zou worden genuttigd, gm„, wegens gebrek aan belangstelling, niet door. Om half drie des middags was een vrij groot getal middenstanders, veel te ge ring echter voor zoo'n gelegenheid, in ver gadering bijeen in de Guskenszaal van hel gebouw „St. Bavo". De dames mej. Van Zulphen en mej. Hensen verzorgden het muzikale gedeelte en dientengevolge becrschte er een aangename sfeer. De heer Hensen. voorzitter der afdee ling Haarlem, heette de aanwezigen wel kom en bad gaarne een grootere opkomst gezien. Eén dag per jaar mag men zich wel aan zijn belangen wijden, meent spr. Desniettemin constateert spr. met genoe gen dat. hoewel hel nog maar de tweede maal is dat de Hanzedag gehouden wordt, deze in het vcrecnigingsloven van de Han ze reeds burgerrecht heeft gekregen: Dat in Haarlem de opkomst niet grooter ts, wijt spr. aan het gemis aan genoegzamen ijver der middenstanders voor het ver- eenigingsleiven. S,pr. hoopt gat deze Hau- zedag er toe moge bijdragen de lauw heid te doen veranderen in ijver en toe wijding. Als dal bereikt wordt dan is bet succes volkomen bereikt. Spr. stelde aan de vergadering voor de heeren F. Meijer en C. Soaners, die ter voorlichting dor middenstanders aanwe zig waren. Daarna werd door alle aanwezigen bet H an zetled gezongen. Alsdan kwam aan het woord de Wel- Eerw. heer Kapelaan W. M. Bosch, van Amsterdam, die begon met een herinne ring aan de woorden van Z. H. Paus Leo XIII. Het deed spr. genoegen dat op de programma's voor de Hanzedagen algemeen het gebed werd geplaatst als aanvang van deze dagen. Helaas, schijnt het vanmorgen, aldus spr., hier niet zoo rooskleurig te zijn geweest. Spr. komt hier niet om den boeman te spellen. Dat heeft geen nut, want, zooals het ook op den kansel dikwijls voorkomt, men spreekt in de kerk tegen menschen, die in den regel hun plichten doen, blijkende uit het feit, dat zij tegenwoordig zijn, terwijl zij, die liet noodig hebben in den regel afwezig zijn. Zoo ook hier. De aanwezi gen, hoop' sPr-, zijn vanmorgen allen of voor een groot gedeelte tegenwoordig ge weest, zoodat zijn woorden niet Op hen slaan. Maar spr. wilde het toch even zeg gen. Toch worden Leo's woorden ver keerd verstaan, als men meent dat alleen het gebed voldoende is. Met het gebed moet gepaard gaan een ingespannen^ ar beid om zijn belangen op hooger peil te brengen. God heeft gesticht een biddende kerk, maar ook een strijdende kerk. Dit punt werkte hij keurig uit. Spr. wees er dan op, dat niet alleen Paus Leo den ba- zuinstoot heeft gegeven tot organisatie, maar daarnaast heeft Paus Pius X zoo schitterend gewaagd over het Ommia re- staurare in Christo, het alles herstellen in Christus en hel was ook zijn leuze dat de Katholieken in verschillende bonden optrekken tot herstel en handhaving der Maatschappij, als een bolwerk, een ves ting tegen liberalisme en Bolsjewisme. De vereenigde Middenstanders hébben be grepen dat liet Maatschappelijk vraagstuk niet alleen een kwestie is van stoffelijken aard, maar ook van godsdienstig-zede- lijken aard. Spr. behandelde dan eenige opwerpingen tegen de organisatie. O.m. het verwijt van gebrek aan naastenliefde van de georganiseerden, omdat anders denkenden uit de organisatie geweerd worden. Van gebrek aan naastenliefde is geen sprake. Wij sluiten niemand uit, maar wij kunnen niet helpen dat anderen niet Katholiek zijn en zij kunnen niet eischen dat wij om luttele redenen onze beginselen prijsgeven. Spr. hekelde dat sommigen om een futuliteit zich laten af schrijven als lid, of buiten de organisatie blijven. Laten zij bedenken dat er Eén s geweest, Die gezegd heeft: Wie niet met Mij is, is legen Mij en wie niet met Mij vergadert, verstrooit. Er zijn er nog zoo- velen, iJie niet beseffen dat juist het ge- lal de kracht en de macht scheppen ter! V'-pp tering. Over de toekomst van den Midden stand is spr. blijmoedig gestemd en hij ziet er een machtige hulp voor het herstel onzer Maatschappij jn- Scherp hekelde spr. het groeiende on geloof en bijgeloof ia onze dagen: hoe ons verweten wordt heel den vereen ng en hoe b.v. de vliegenier cn auto-tuffer zijn tocht niet durft wagen zonder talisman; een scapulier dragen is ouderwetsch en preulsc'h, maar een swastika brengt geluk! Relipuiën-vereering is belachelijk, maar er komt geen geluk in huis als er geen hoefijzer hoven de deur hangt! Met ver fijnde scherpzinnigheid wordt door het ongeloof het godsdienstig leven ondergra ven on op rullen bodem lieren de gif planten van ongeloof en bijgeloof. Spr. -wees op liet groote kwaad van het neo- m al Illusionisme in dit verhand. Materia lisme, gold, het geld en de vrouw dat is de spil waarom de wereld draait. De vrouw is oen machtige magneet ten goe de, dat weet men, maar ook ten kwade. Daarom speelt de schaamtelooze wereld de vrouw tegen het geloof en de goede zeden uit en geeft haar die schreeuwend, schaamtelooze kleeding. En toch. aldus spr., wij moeten ons niet laten beheer- sohen door pessimisme, en als wij dan den optimisischen kant van het geval zien dan is de wereld nog zoo slecht niet, want er is ook veel goeds. Als een paal hoven water staat, zeide eens een be kend spr.. dal de wereld is een menge ling van goed en kwaad. Ook in ons dier baar vaderland vinden wij een mengeling van goed en kwaad. Getuige het feit, dat naast de mondaines nog passieloos loopen de zusterkens der liefde; getuige de goed geslaagde Ama-fentoonstelling te Amster dam verleden jaar. Dat zegt niet spr. al leen, maar spr. citeert eenige uitsproken van Hans Heijnen, Chamberlain e. a. Spr. wees op de aandacht, die de figuur van Christus trekt in orgeloovig, intellectueele kringen. Het grof, plat materialisme heeft wetenschappelijk afgedaan. Ook ons Roomsch geloof roert zich. Is er wel ooit een tijd geweest waarin de Paus zqo voor den Voornaam st en persoon der wereld werd gehouden als nu. Is het dan te ver wonderen dat er belangstelling is voor het Roomsche geloof, waarvan zoo'n stuw kracht uitgaat? In Engeland zijn jaarlijks 10.000 b elkeen 11,gen; Amerika wijst ook op een grooten vooruitgang; in Frankrijk is een merkbare ommekeer te zien en ook in ons bisdom telt men jaarlijks duizend bekeeringen. In Amsterdam telt men ook vele bekeeringen, vooral ook onder de kleine indusfriëelen en de middenstanders. Wel is er ook groote strijd, maar dien moeten wij niet vreezen, eerder beminnen. Spr. wees op de belangrijke taak van den middenstand in het instandhouden van onze maatschappij: de middenstand is daarvoor een hecht bolwerk. Met een mooie peroratie wekte spr. op tot standvastigheid in den strijd voor de geestelijke en stoffelijke belangen van den middenstand. De Voorzitter dankte den spreker voor zijn gloedvolle rede. Daarna werd gelegenheid gegeven in" lichtingen te erlangen betreffende verschil lende instellingen van de Hanze. Hiervan werd eenig gebruik gemaakt. De hee ren Somers en Meijer beantwoordden de verschillende vragen en een aangename gedachtenwisseling was er het gevolg van. Om half vijf sloot voorz. de vergadering •met den chrislelijken groet, waarna de dames van Zutphen en Hensen nog ceni- gen tijd gezellig musiceerden. De f eestvergadering. Gisterenavond waren de Hanze-leden met bun dames in groot getal opgekomen naar dte feestvergadcring in de Bavo-zaal, waar verschillende E. E. H. H. Geeste lijken en het Tweede Kamerlid Mr. Bo- mans van bun belangstelling deden blij ken. De voorzitter, de heer J. Hensen, sprak een welkomst- en openingswoord, nadat het onmisbare Kring-orkest de ouverture had gespeeld. Daarop werd het bonds lied gezongen, waarna de Amsterdamsche Sopraan-zangeres m,ej. Joh. Vincent een recitatief en aria uit Die Schöpfung, van Haydn en een Driezang van j. de Veer zong. Zij werd daarbij begeleid door mej. Ar.nie Seveke uit Amsterdam. Beider op treden was een groot succes. De aanwezi gen waren zeer dankbaar gestemd en ap- plaud'iseerden luid. wat volkomen ver diend was. De propaganda-rede werd gehouden door den hekenden Hanze-spreker, den heer Ohr. Jansen, directeur van het Gen traat Hanze-bureau te Amsterdam. Deze zou spreken over die beteckenis van de verkiezingen vöor den Midden stand. Dit was z.i. niet in strijd met het beginsel, dat de sociale vereenigingen zich als zoodanig niet met de politiek mogen inlaten. Het is echter noodig, reeds thans een waarschuwend woord te laten hooren. Overal ontmoeten we fluitenidie vogelaars, die belust zijn op de stemmen van d'en Middenstand, niet het minst van de katholieken. De nijverheidsborud ver beeldt zich verjongd te zijn, maar het is een begrafenisstoet gebleven. Wie onzer zou zich trouwens laten verleiden zijn stem te geven aan de partij, wier leidende organen ons christelijk ministerie bij haar optreden uitmaakte voor een derde-rangs stelletje! In elk geva'l is dan gebleken, dat men op onze derde-rang beter hart en ziel voor het volk heeft beluisterd dan in deftige loge der liberalen en op het schellinkje der S.D.A.P.(Applaus). De midden-standspartij, de bond van belastingbetalers en de sociaal-democra ten. al deze fluitende vogelaars, waarvan de laatste zich zoo roerend bezorgd gaal toonen voor den kleinen middenstand, zij passeerden de revue, maar voor ons is cr niiets bij. Wij moeten het 'houden bij de christelijke democratie en ons niet laten verleiden mee te doen met degenen, die de arbeidswet bestrijden, welke nu plots van alles de schuld krijgt. De middenstand is veilig onder het Christelijk ministerie, wier voorman Ruys de Beerenbrouch nog pas duidelijk heeft laten uitkomen, dat er dingen zijn, waai de overheid moet afblijven, en dat het nu maar eens uit moet zijn met de ge meentelijke winkeltjes. Spreker betoogde dan, dat de midden stand niet zelfstandig moet optreden bij de verkiezingen. De groote lijd van thans behoeft groote middelen. Als we er niet in slagen, onze eenzljdigVd af te schud den, bereiken we niets. Dat is het groote beletsel in dezen tijd. De eigenbouw in de middienstamlspolitiek haalt niets uit, dat heeft Staalman bewezen .Zijn isole ment heeft niets uitgehaald. Daarom geen eigenbouw in de politiek, maar samen met de anderen invloed trachten uit te oefenen. We behoeven aanraking met de groote partijen. Dan hebben we zeggenschap dat met onze be langen rekning wordt gehouden. Dan kunnen we verlangen, dat in het katho liek program nu eens eindelijk 'de mid denstand openlijk wordt erkend. Dat er een hetere verdeeling van de lasten komt. Dat er aan de sociale maatregelen wordt gedacht. Dat er mannen naar vo ren worden .geschoven, die den midden stand hij uitstek weten te vertegenwoordi gen. Men vraagt naar de bekwaamste cn gescbikstc. Maar zou ct nu heusch <jp de ioo geen 3 en op onze 30 niet 1 uit den middenstand kunnen komen. De midden stand heette toch de ruggegraat der maat schappij; later zelf het ruggemerg, en nu weer het onmisbare zout der aarde! Wel nu, dan is er wel een beetje zout noodig! De goede wegen leiden ons naar de kiesvereeniging. Die moeten wij bewan delen, daar moeten wij wezen. Wij heb ben er recht op, dat men met ons reke ning houdt. Eu de vrouwen moeten met de mannen medewerken. Spreker besloot met een krachtige opwekking. Het verdere gedeelte van den feest avond was gewijd aan muziek van het Kring-orkest, zang van mej. Vincent en declamatie van de heeren gebr. Van Ge- inert. Allen hadden veel succes. De da mes Vincent en Seveke kregen bloemen. Een ieder, die wel eens in het Kle verpark komt, kent wel het in de be bouwde kom van Haarlem nog bijna eenig groene weideplekje gelegen tns- schen de Velserstraat en het ziekenhuis „St. Joannes de Deo". Aan de talrijke omwonenden verschaf te dit rustieke stukje Haarlem een bui tengewoon fraai uitzicht. Onlangs werd in onze courant daarop nog door een inzender de aandacht gevestigd. Genoem de inzender uitte toen de vrees, dat ook dit plekje grond bebouwd zou worden. Als antweord daarop kwam toen de voor de omwonenden goede tijding, dat dr. Van Schuylenburch dien grond had aangekocht en er een landhuis zou la ten bouwen in Engelschen trant. Hierdoor ZOU hot uitzicht dus eerder verfraaid dan verminderd worden. Thans vernemen wij, dat met den bouw van dit landhuis een aanvang zal worden genomen. Aannemer is de heer E. J. Spee. Op Maandag 10 October kwamen dé beide commissiën van Overleg voor de Ambtenaren en voor de Werklieden on der leiding van haren voorzitter, den heer Mr. J. B. Romans. in gecombineer de vergadering samen. Behandeld werd een concept-reglement voor de personeelsreserve, tot de oprich ting waarvan Burgemeester en Wethou ders door den Raad reeds werden ge machtigd. Krachtens de bepalingen van bedoeld concept kunnen door Burgemeester en Wethouders in de op te richten perso- neelsreserve worden opgenomen zoowel ambtenaren en werklieden in los dienst verband als het z.g. los-vaste personeel en ook het vaste personeel, dat door ver mindering van werkzaamheden of reor ganisatie van den dienst overcompleet is geworden. Inzonderheid over de rechtspositie van deze laatste groep, gedurende d'en tijd, dat zij in de reserve is opgenomen, werd uitvoerig van gedachten gewisseld en geconstateerd, dat, voor zoover deze bij Raadsbesluiten geregeld is, daarin door dit reglement geene wijziging kan worden gebracht. Eveneens gaf lot zeer breedvoerige be spreking aanleiding dé bepaling, dat bij reorganisatie van den dienst zoo moge lijk, en wanneer de belangen van. den dienst zich daartegen niet verzetten, in de eerste plaats als overcompleet wor den aangewezen zij, die het geringste aan tal dienstjaren hebben, terwijl zooveel mogelijk ongehuwden eerder dan gehuw den, en gehuwden zonder kinderen eerder dan gehuwden met kinderen van den dienst naar de reserve overgaan. Zoolang de reservisten bij eenigen tak van dienst werkzaam zijn gesteld zijn op hen van toepassing de regelingen, welke gelden voor bet andere personeel van dien tak van diens!, in gelijk dienstver band werkzaam. Geen dienst verrichtende genieien zij eene uitkeering van 75 pet. van het laatst genoten salaris of van het normale loon, aan hunne betrekking verbonden, ver hoogd met 75 pel. van het kindersupple» tieloon, waarop zij in verband met die wedde of dat loon recht zouden hebben. Voorts worden in het regiement gere geld de loonbetaling bij ziekte, de vacan- tie enz. Voor zoover er door Burgemeester en Wethouders nog uitvoeringsbepalingen zullen moeten worden gemaakt, vcor het 111 werking treden van dit instituut werd behandeling daarvan in eene volgende ge combineerde vergadering der commissies toegezegd. HAARLEMSCHE ORKEST VER- EENIGING. 't Behoeft niet te verwonderen, cfat we met groote belangstelling uitzagen naar dit eerste ledenconcert der H. O. V. in onze prachtige concertzaal der soc. „Vereeniging." Dat wij de tuin- concerten niet immer recenseerden, zal men evenmin vreemd vinden na al 't goede dat het vorige seizoen binnen de muren der concertzaal weerklonk. Maar even mogen we toch terugkomen op deze buitenconcerten, waar ons orkest slechts in symphonie-bezetting heeft gemusiceerd, iets wat behalve uit een finantieël oogpunt voor ook uit een artistiek principe aan de H. O. V. ten goede is gekomen. Dat constant blijven als symphonie- bezetting deed al terstond de voordee- len ervan óp den voorgrond treden bij de eerste maten van het gewichtig opus, waarmee Nico Gerharz het pro gramma opende. Van Saint-Saëns heb ben we niet zoo dikwijls de groote werken op het programma gezien om technische redenen, n. 1. bij gemis van het concert-orgel, blijft de derde symphonie voorloopig nog op een eerste uitvoering wachten, maar de tweede geniet thans een serieuze vertolking, die ons aan de mooie toekomst van het orkest niet in 't minst doet twijfe len. Al hadden we van Gerharz ditmaal niet anders gehoord en gezien dan Uit voering en directie van het hoogst in teressante eerste deel, de knappe wijze waarop de {uga werd geëxposeerd, dan zou dit voor ons stof genoeg leve ren om over orkest en leider nogmaals de loftrompet te steken. Zoo als hier de uitteraard starre vorm werd bezield met een warm vibreerend leven, moet dit wel ieder treffen die met het wezen dezer muziek iets meer dan op pervlakkig bekend is. Dat het werk als geheel niet steeds gelegenheid geeft, aan den modernen hoorder, aan den modern-voelenden mensch, om in deze knappe muziek voor al zijn gemoeds toestanden weerklank te vinden, is ons even min vreemd als de ondubbel zinnige wijze waarop het gehoor den leider toejuichte, toen in een prachtig elastisch rythme het veeleischend fi nale had uitgeklonken, 't Was dan ook meer bewondering voor wat hij had bereikt dan wel volledige gemoeds- bevrediging. Bovenal het sterk gesyn copeerde scherzo trok zeer de aanaacht. De fuga noemden we al, en in verband hiermee wijs ik meteen op al wat fuga- tische doorvoering is, zooals in Weber's „Oberon"-ouverture en dat door Ger harz met een opmerkelijk kunnen wordt weergegeven. Maar hij heeft ook zijn repertoire met een belangrijk stuk vergroot, een „hoogst-interessante orkestbewerking" (zooals terecht in de aankondiging staat) van Weingartner. Het „be werkte" stuk is het afgespeelde „Auf- forderung zum Tanz" van Weber. Maar men kent het thans slechts aan de thema's. De kleur, want de bewer king, is een geheel andere geworden. Het tamme, het makke en futlooze is geheel verdwenen en in de plaats daarvan is thans het echte Berlioz- orkest gekomen. De cadens aan 't begin met de glanzende harptonen en dat heerlijk opbloeien van den hobo klank werkt even verrassend als later de dooreenwerking der beide hoofd motieven onverschillig of hier de twee de vio en of de fagot of 't groot koper den boventoon voeren. Maar 't op merkelijkst van dit alles is toch dat wonder van klank, die benadering van het moderne orkestcoloriet, met geen ander middel dan ons doodge wone H. O. V. Daarvoor is méér noodig dan een buitengewone bezetting, dat hebben we nu gezien. Er is méér voor noodig dan een technisch beheerschen der noten. In die momenten, als de geest van den energieken leider vaardig wordt over het orkest, 0 dan komen er wonderlijke dingen. Dit is ook de reden dat men zich toch heenzet over pechdingen als ditmaal de ongesteld heid van den concertmeester Willem Knikker, op wiens concert van Wie- niarosky we ons al hadden gespitst. Nu gaf de solocellist Cor de Wilde in diens plaats het violoncel-concert van S: i t Saëns. Wie speelt deze muziek gei-.eel onvoorbereid dan hij die opti mist is en op zijn goed gesternte ver trouwt In dit licht bezien was ons zijn spel, bovenal zijn cantilene, heel sympathiek. Een musicus die zeer ze ker zijn weg zal vinden en wel altijd een waardig bespeler van zijn schoone in strument zal zijn, daar hij het karakter ervan zoo geheel begrijpt. Een cellist, van het bel canto. Wij zullen hem dit seizoen nog wel te hooren krijgen in een algeheel voor bereid concert G. JK. 0 O 5>O Ze zulllen het er niet om laten, maar het wordt den trouwlustigen in Haarlem door den Haarlemschen gemeente-ontvan ger ook niet smakelijker gemaakt in het huwelijksbootje te stappen. Nóg kan er getrouwd worden op het oude tarief, maar niet lang meer zal het duren of heer bruigom zal hondend pro cent meer voor het bemachtigen van zijn bruidje moeten betalen dan tot nu toe. De gemeenteraad heeft het trouwgeld ver hoogd en nu is liet wachten op de goed keuring van De Kroon, die, ouder ge woonte, wel een paar maandjes uit zai blijven, maar dan toch zeker komen zal. Wie dus nog op een koopje trouwen wil, doe het spoedig, want het zij met allen eerbied gezegd! al wordt de koopsom van een trouwactc duurder, de waar wordt er in dit geval daarom niet beter op. Thans kost het trouwen op Woensdag en Donderdag voor de 3e klasse f 10; voor de 2e klas 30; voor de le klas 100; op andere dagen dan Woensdag en Donderdag kost de derde klas 25; dé tweede klasse 50; de eerste klas f 100; plus, als men daar prijs op stelt f 10, voor het uitleggen van den looper. Hal die looper, die heeft zijn gekt v.el opgebracht. Telkens f 10 om daarop ;o voeten le mogen zetten. Wie onzer vcc - vaderen dat uitgevonden heeft, moest na wethouder van Financiën zijn. Wat *n winstgevend gemeentebedrijf, het uitleg gen van zoo'n löoperl Wanneer ik ooit werkloos kom, dan vraag ik ons gemeen tebestuur het voorrecht dien looper ie mogen exploiteeren. En dan wat 'n fraais dat ding, dat nu bruidjesvoelen draagt. Het is zoo oud, dat onlangs Mr. Bomans er op roemde dal het iets buitengewoons is, omdat het antiek is In het nieuwe tarief zai voor het leg gen van den looper f 15 moeten betaald worden. De nieuwe tarieven worden'nu: Op Woensdag en Donderdag voor de derde klasse 15; voor de tweede klas 50; voor de Ie klas 150; op andere dagen voor de 3e klas 30; voor de 2e klas f 75; voor de le klas f 200. Zooals hieruit blijkt zijn de tarieven vrijwel met vijftig procent verhoogd. Oo'.c vanwege het meerrdcre werk, dat tegen- woordig aan trouwen is verbonden? of vanwege de meerdere risico? Waar is de tijd van Olim, nog maai een jaar of drie geleden, dat de afvaart per huwelijksschip ten stadhuize gehono reerd werd niet f 5 voor de 3e klas; f 15 voor de 2e klas; en 40 voor de ie klas (op aiidere dagen dan Woensdag cn Donderdag: 3e klas 10; 2e klas 25; le klas 60)? We hoorden al verluiden dat Haarlem heel wat bruiloften zal gaan verliezen, doordat de huwelijkscandidaten bun ver bintenissen voortaan in de naburige ge» meenten zullen ialen voltrekken. Ik vrees daarvoor niet erg, want in ge lukkige bruidsdagen is men als in het veen waar men niet op een turfje ziet. Men wil dan getrouwd zijn, coute que coute, zegt de Franscbman, koste wat wil. En ter geruststelling nog dit, aanstaan de bruigom: de gelegenheid omn gratis trouwen blijft óók bestaan. Medegedeeld door t Kon. Ned. Metcoro!. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 October 1921. Hoogste barometerstand 773-0 m.M. Biarritz. Laagste barometerstand 745-0 m.M. te Broimoe. Verwachting van dien avond van 14 Oct. tot dén avond van 15 Oct. in2i: Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Zuidwestelijke wind. Nevelig tot halfbe- wolkt. Waarschijnlijk -droog weer. Bezeil de temperatuur. Reeds ingekomenf 14. en een biljet van 1COO kronen Van eenige tcehcorders der lezing f 10.— Van B f 25.— Van N.N. tot bijzondere intentie f 2.50 Van NN. f I J. de G. en Znf 2.50 Totaal f 55.— Te Amsterdam zijn gedaagd voor )>"t examen Vrije- en Orde-oefeningen, de heeren J. K. J. S. Apell, H. J. li. Bar en J. 8. Pomper, allen hier. De heer M. 0. Keukenmeester, hoofdcomnres aan het po;t- en telegraaf kantoor, hoopt 16 October den dag to herdenken, dat hij 25 jaar geleden bij de posterijen in dienst trad. Ingekomen is bij den inspecteur der directe belastingen, te Haarlem, ts.e afd., f 1095.56 wegens te weinig br— taalde bedrijfsbc'asting; bij den inspecteur der directe belas tingen te Haarlem, 2do afd., f 1375.22, f2669.31, f2640 en f 1677.39 wegens io weinig betaalde inkomstenbelasting over 1915-16 tot en met 1918-19; f 1665.10,' f 1371.80 en f 750.50 wegens te weinig ba- taalde verdodigingsbelasting XI oyer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1