Eerste Blad. Een goed boekje. Uit den Omtrek. DAMSAATJES A ZATERDAG 15 OCTOBER 1921 44ste JAARGANG No. 13965 PER KWARTAAL t 3.25 fper weekf 0.25 BANCO PEB POS T PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, HASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 597a Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geillustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Afwezig is de wethouder, de heer P. Warmerdam. De opening geschiedt met gebed door den voorzitter. Na voorlezing der notulen komen de ingekomen stukken in behandeling. Mededeeling is ingekomen van het Bestuur van „Endegeest" dat de voor rekening der gemeente verpleegde mej. v. E. destijds^hier huishoudster, uit die inrichting is ontslagen, en zich metterwoon te Wassenaar gevestigd heeft. Hierdoor is haar domicilie ver legd naar die gemeente, en bij moge lijke wederopname Voorhout daarvoor niet meer aansprakelijk. Door de firma Gebr. Vester is ont heffing aangevraagd, van de verplich ting tot laag houden der heg om haar tuin als gevaarlijk punt aangegeven tegenover „Flora" op den hoek der laan aldaar. De naar voren gebrachte bezwaren, meende de Raad, konden vroeger gelden, na de wijziging en in de politie-verordening was hiervoor geen reden, en werd het verzoek afgewezen. De Alg. Ned. Politiebond zond een verzoek in, om den gemeenteveldwach ter een minimum salaris te geven van 2000. De Voorzitter meende, dat de zui nigheid, die betracht moet worden, gebood hierop afwijzend te beschikken. Echter waren B. en W. van oordeel, dat een plichtsgetrouw ambtenaar als de heer Eggen, die bewijzen geleverd had voor zijn taak berekend te zijn, en o.a. nog onlangs tot driemaal toe een gestolen rijwiel opspoorde, men niet den moed en ijver moest ontnemen doch als prikkel steeds met tact te blijven optreden, wel zijn praestatie mocht waardeeren, door een verhoo ging. Daarom deed hij liet voorstel het aanvangsalaris te brengen van f 1200 op 1500. Verschillende leden spraken hun tevredenheid uit over dezen ambte naar, waarna het voorstel met alg. stemmen werd aangenomen. Over de spoedig in werking tre dende vleeschkeuringwet, deelde de voorzitter mede, dat de gemeente besturen hadden geconfereerd. Eerst Noordwijk, Noordwijkerhout en Voor hout en daarna nog Rijnsburg, Val kenburg en Katwijk. De besprekin gen hadden nog niet geleid tot re sultaten, daar de Raad in laatste instantie toch de beslissing heeft, doch het is spr. toch al voorgekomen, als zou het voordeeliger uitkomen met drie, dan zes plaatsen. Of er later een gezamenlijk op te richten slacht plaats zal komen, kon de voorzitter ook niet zeggen, daar er ook met het °°g op noodslachtingen nogal wat aa" vast was. Wethouder v. d. Laan zou er voor zijn dat hier geslacht kon worden, want anders gaan noodslachtingen ook alle naar een centraal punt, en zullen goedgekeurde dieren, die goed koop verkocht worden niet ten goede komen van de ingezetenen. Na deze mededeelingen werd in behandeling genomen de heffing van Schoolgelden, die voor alle scholen gelijk door de gemeente zullen wor den geheven. Het ontwerp van B. en W., die meenden met cijfers te moeten Ke rnen is verdeeld in zes klassen. Ie klas 900 zuiver inkomen tot 1299, 1.12V2, 2e klas tot 1599, 2.— 3e klas tot 1899, 3,j 4e ^Ias tot 2199, 4 5e klas tot 2499, 5 6e klas, daarboven 6.50 per kwar taal per kind. De heer v. Werkhoven bracht m na lof gebracht te hebben aan B- en W„ dat hier progessief geheven werd het voorstel van den heer Lolijn, om het schoolgeld in de H. O. óp te nemen. Dan betaalden datdec.a.7ÜO aangeslagenen en nu een paar hon derd gezinnen die met groo.e lasten zaten, vaak door hun gezin. Daarna wenschte de heer v. W. ver laging van de cijfers tot ongeveer de helft, waarbij de wethouder v. d. Laan dan nog eenige klassen wensch te toegevoegd, ii. 1. een 7e van 2999 tot 3499 8e tot 3999 en 9e daar boven. De uitslag hiervan was dat le klas f 0.65, 2e f 1.—, 3e f 1.50, 4e f 2.— 5e f 2.50, 6e f 3.25, 7c f 4.—, 8e f 5.—, 9e f 6.50. Daar de kosten van het onderwijs op f 26 per kind waren geraamd was f 6.50 p. kwart, maxi mum. De verordening werd in ^ge heel zoo goedgekeurd, en blijft be neden f 900 inkomen kosteloos. De gemeentebegrooting werd den Raad aangeboden met de volgende cijfers voor gewone inkomsten f 51.770.39 buitengewone f 39.U0.16, voor gewone uitgaven f 51770.39, buitengewone f 34.600.totalen f 90.880.55 e f 861370.39, batig saldo f 4510.16. Bij het punt van de agenda om den tijdelijken ambtenaar ter Secretarie in functie te laten, bracht een kort geheim zittingje hem nog een ver hooging van f 100 salaris, ingaande 1 Januari 1922. Door den Voorzitter werd thans een beschouwing gehouden over de toestand der wegen, dat B. en W. e toegebracht had niet te komen met een voorstel van bestra' ng cfat van het Station tot de Bonte Koe f 21.010 zou kosten, doch een verbetering aan ti brengen, door wegentering, waar door de weg goed werd, en de kosten f 1225. De heer de Groot en later de liee R ozen zouden met de helft de proef w Hen nemen. De eerste vreesde 0 k d telkens weerkomende kosten, waa - op de wethouder v. d. L. waarschuw de niet te peuterig te zijn. Het was de eerste jaren mogelijk wel grooter uitgaven, doch later minder. En nu is het onderzoek ook duur en de weg bovendien nog slecht. De heer Colijn kon niet tegen de verbetering stemmen en hoopte op succes, dan kon later nog verder doorgegaan worden. De heeren v. d. Voet en v. Werkhoven hoopte dat de gemeente er aantrekkelijk door zou worden. De discussiën verliepen .in al of niet deskundig wegenpraatje, waarover de voorzitter stemming hield en het voorstel er door kewam. Door wethouder v. d. Laan, werd verslag uitgebracht van de resul taten welke de onderhandelingen met de betrokken eigenaars hadden ge bracht in zake afzondering van de Teijlingeriaan. Behoudens enkele kleine tmderdeclen, was deze geslaagd, dat de gemeente het afgegraven zand kon brengen op land van de firma Baartman en Koning en deze daar voor zal betalen de som van f 300 waarna de gemeente nergens meer mede heeft te maken. Op voorstel van den voorzitter keurde de Raad het uitvoeren van het werk goed, daar dit het meest aan nemelijke was van de verschillend voorstellen die de heer v. d. L. den Raad kon voorleggen. Ingekomen was nog een lijst met 49 namen van leerlingen voor de op te richten Christelijke school, waar door inplaats van 30% maar 15% aan de gemeente behoeft afgedragen te worden. B. en W. werd machtiging gegeven nu in plaats van 27000 tot ten hoogste 30.000 te leenen. lok werd goedgekeurd, dat het Abonnemenst Rijkstelefoon aan het Raadhuis zal worden opgezegd, een aangesloten worden bij de Districts telefoon Lisse. De Voorzitter kwam thans met het voorstel, om terug te komen op het genomen besluit en alsnog te besluiten de inning van de H. O. te laten doen door het Rijk, en voerde de voordeelen daarvan aan. De heer v. d. L. bepleitte voor het bestendigen van het besluit, waarop de voorzitter repliceerde. Hierna in stemming gebracht, staakte de stemming1, welke nu in een volgende vergadering zal herhald worden. Na goedkeuring van enkele huis houdelijke zaken, werd de rondvraag gedaan, warin weder de gebaarlijke punten, die nog niet in orce gebracht wareb, en prikkeldraad nog niet ver- wijce d was werden ter sprake ge bracht door den heer v. d. Hoek e de heer Colijn in de Knip nog wat ver dorde boomen door frisch groene za vervangen, waaraan de voorzitter aandacht zal schenken. Hierna ging de raad in geheime zit ting. LEIDEN. Nu de melkleveranciers en de melk- slijters omtrent den melkprijs niet tot overeenstemming hebben kunnen ko men, wordt van de zijde van eerstge- noemden een groote actie gevoerd. Eiken dag ziet men met paarden be spannen wagens, zwaar met melk be laden, door de stad rijden, om deze tegen 18 cent per liter te verkoopen. De melkslijters houden den prijs op 23 cent per liter. Woensdagavond is nabij Leiden de 24-jarige werkman W. Schreuder door een trein overreden en onmiddel lijk gedood. HILLEGOM. Voeibai. Zondag 16 October begin nen ook hier de eerste competitie wedstrijden voor onze R. K. Voetbal- vereeniging Concordia. Het eerste elftal krijgt om drie uur Zwaluwen 1 uit Haarlem op bezoek en het derde elftal om 1 uur Lisse III, terwijl het tweede een reisje gaat maken naar Warmond om daar S. M. C. II te be kampen. HILLEGOM. NOORDWIJKERHOUT. BENNÉBROEK. HEEMSKERK. i ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL/ DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING2 BEVERWIJK. SCHOTEN. Alles duurder ook het trouwen. 4? J. J. WEBER ZOON, Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Geborenz. v. W. van der Zon- Zwetslootd. v. S. Bierens de Haan- Dudok de Witd. v. C. Kokkelkoren- de Graaftd. v. A. M. J. Kluijskens- Lindnerz. v. D. S. Th. Lucas-Lassing; J. van Dijk-Nijveld. OndertrouwdJ. A. van den Broek en A. A. van Drunen. Getrouwd C. J. J. Ruedisneli en W. M. van der Kieft. Overleden G. J. de Jong, 67 j. E. Harms 58 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN' BUREAUX: Van ochtend vonden wij bij onze post een blauw gekaft broclmurtje van van veertig bladzijden, dat wij maar meteen met een stevig woord bij onze lezers èn lezeressen willen inleiden. Ook lezeressen; 't gaat namelijk over politiek, over ie aanstaande verkie zingen; en ook de vrouwen hebben laarbij tegenwoordig als kiezeressen direct belang. Het boekje draagt tot titel: „Ge wagen", is van de hand van den be kenden Katholieken priester Paul Goulmy en wil zijn een waarschuwing eu een aansporing om bij de aanstaan- ie verkiezingen van 1922 een eens gezinde, krachtige Katholieke partij te vormen, omdat anders het landsbe wind in handen zal vallen van de linkerzijde en vrijheidsbonders, soci- ilisten en communisten onderling zul len moeten uitvechten, hoe Nederland zal worden geregeerd. Nu heeft het boekje van den Wel- Eerw. Heer Goulmv voor: 1ste dat \et zoo tijdig verschijnt en 2de dat het uit propagandistisch oogpunt bijna uit sluitend positief materiaal levert. Het grootste dêel van dit werkje is n.ml. gebruikt om de balans van het mini- sterie-Ruys de Beerenbrouck op te maken. En wanneer men in den kern achtigen vorm, welke dezen schrijver eigen" is, ziet opgesomd, wat d'it 4de christelijke kabinet in drie jaren tijds heeft tot stand gebracht, dan moet men eerbied voor zooveel gewich li- gen arbeid gevoelen. Ons trof vooral de wijze, waarop leze schrijver de punten heeft behan deld, waarop de tegenstanders bij de komende verkiezingen hun voornaam ste pijlen zullen richten, nml. het bewind van den afgetreden Minister van Financiën, mr. de Vries en de voortvarendheid van Minister Aalberse. Na een korte beschrijving der schit terende carrière van mr. de Vries vóór diens ministerschap, schrijft Paul Goulmy: Wil dat nu zeggen, dat wij in mi nister de Vries alles moeten loven en niets mogen afkeuren? Wel neen! Maar de kritiek moet een redelijke wezen en rekening houden met alle omstandigheden, waarin deze Excel lentie verkeerde. Die omstandigheden nu waren zóó, lat wellicht geen financiën-miniister misschien mr. Treub met en na Bertling uitgezonderd voor eene taak stond als hij. Ik zeg: met en na Bertling. Immers de linksche Heeren mogen niet vergeten, dat zij eenmaal een minister van Financiën naar vo ren schoven, die in Augustus 191-1 onmiddellijk onder voogdij van mr. Treub kwam en daarna, zich incapabel voelende, aftrad. Wij nemen dat hun niet kwalijk, maar dan moeien zij ook nu redenen willen hooren en niet alles afkeuren. Bovendien mag niet verge- ten worden, dat thans aan den minis ter van Financiën, mr. de Vries, verweten wordt, wat iedereen zes jaar lang, n.l. van 1911—1920 toeliet: uit geven, alsof wij rijker waren geworden in stede van armer. Immers het valt nu wel niet meer te ontkennen, dat de zoogenaamde welvaart dier jaren niets anders was dan een schijnwel vaart. Van af Augustus 1914 verarmde de wereld, ook Nederland, eiken dag, maar het scheen, alsof haar welvaart toenam. Eerst sedert einde 1920 breekt het besef van het tegendeel door en mr. de Vries ondervond van de ken terende meeningen de eerste gevol gen." En de velen niet enkel liberalen! die op Minister Aalberse's voort varendheid afgeven, als zou daaraan het grootste deel der heerschende ma laise nioc'c.n worden toegeschreven, krijgen ei'. - hooren„Velen zullen zijn werk t waardeeren, maar de producten daarvan niet bewonderen, omdat zij n.l meènen, dat de Staat te veel verzorgt, te veel regelt.Welnu, tot hen zog ik: op het gebied van onze arbeidswetgeving was een niet te mis kennen achterstand, ten dee'.e stagnatie fWm*0'® van Eet niet uitvoeren der rWV<rtlen door Eet Kabinet-Gort i huTPimnb?®11- Die achterstand dien- Ile v di? stagnatie moest oP- nornlci aar jal onwillekeurig cene cum wetgevenden en uitvoerenden arbe d oalstond. Daarbij <waui, dat 's geest sedert 1914, vooral sedert mis lllet wei zernnderd was, en hoe men over dien feest nu ook oordecic. nelzij men bem prijze of lake, er moest gezorgd wor den, dat liet streven van dien nieuwen feest binnen de perken van gezag en jrde tot een behoorlijk resultaat le.d- ïe. Welnu, wanneer men niet deze praktische overweging voor oogen het werk van minister Aaiberse beziet, dan zal men ontwaren, dat hij aan dien tijdgeest geofferd, maar er niet te veel een geofferd Ijeeft. Meer nog, men zal duidelijk zien, dat de minister met de omstandigheden wel degelijk reke ning heeft willen houden, ook als hij daarvoor zijn plannen ietwat wijzigen moest." Ziedaar enkele zeer juiste opmer kingen uit dit uitnemende boekje. Moge het spoedig in vele handen ko men en de enkele verschijning er van een waarschuwing zijn voor onze poli tieke voorvechters, dat de tijd der verkiezingspropaganda is aangebroken; dat er geen dag meer moet worden uitgesteld. SASSENHEIM. Inbraak Zondagnacht heeft men een bezoek gebracht in het kantoor der Firma B. en W. en Co. naast het kan toor der Firma B. Men verschafte zich toegang door een gebroken ruit, het was voor de inbrekers een schrale troost zich tevre den te moeten stellen met enkele post zegels daar het geld wijselijk elders ge borgen was. Evenwel schijnt men wel de boel te hebben doorzocht, daar ver schillende dingen werden verplaatst. nAls bijzonderheid dient te worde ver meld dat eene kastanjeboom op de werf van den Heer Morsink dit jaar voor de tweede maal bloeit rerwijl de bladeren dor zijnaan de Zandslootkade. 'BURGERLIJKE STAND. Geboren Gertruida d. van J. Have naar en J. Bournan Karl, Oscar Frede- rik. z. v. N. v Zonneveld en A. C. M IJren Grietje, d. v. P. Moolenaar en T. de Boer. OndertrouwdH. C. van Ginhoven 27 j. en E. van der Willik 26 jaar. Vertrokken uit de GemeenteJ. Beumer en gezin van Hoofdstraat 163. naar Bloemendaal. A. J. Meeuwissen en gezin van Zandslootkade 20 naar Noordwijkerhout. Mej. A. M. Kornman van Hoofdstraat 168 naar Arnhem. Mej Y M Botteveel van Oude Hoeven 1 naar Zwammerdam. W. Kuiper en ge zin van Westerstraat 3 naar Vogelen zang. VOORHOUT. Gemeenteraad. Voorzitter Burge meester Bulten. Aanbesteding Fi.-K. School. Gisteren werd in hotel Sistermans door het R.-K. Iverkbest. van St. Joseph onder architect Jan Sfuyt aanbesteed het bouwen eener R.-K. Jongensschool aan de Brouwerlaan. Uitslag als volgt: Gebrs. Tromp, Gastricum C. J. Janssen Hillogom J. v. d. Bosch en w-lipgom Tennissen en van Sambeek, Haar,. ui Fa. Coblens, Scholen Van Herp, Tilburg Fiideles, Alkmaar Raaymakers, Wouw Nelissen, Haarlem A. Lelivetd, Hiillegom P. v. Egmond, Aalsmeer Vermeis, Haarlem Verhei jen, Den Haag Van Panera, Noordwijkerhout Zonnemans, Haarlem Braun, Beverwijk Van Noort, Rcrgien Hoogervorst, Alkmaar Smit, Haarlem La Foley, Rotterdam Van Deursen, Haarlem Polman, Voorburg Louw en Lubbers, Haarlem Neimand, Heemskerk Laagste inschrijver Fa. van Bergen voor f 56600. Gunning volgens hot bestek binnen 14 dagen. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te zal vergaderen op Dinsdag 18 October 1921, des avonds 7 uur. AgendaI. Ingekomen stukken. 2. Voor stel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling der verordening tot regeling van hot Vervolgonderwijs. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststel ling der verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onder wijs en voor het vervolgonderwijs. 4. Be noeming onderwijzer, belast mot het geven van vervolgonderwijs. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot hot in hu"r nemen van de losplaats nabij Leeu wenhorst van Jhr. J. H. Gevers van Ke li«-l cu Spaiand voor f 25 per jaar, in gaande 1 Januari 1921. 6. Schrijven van Gedeputeerde Staten in zake Verordening op de heffing van eene zakelijke belasting op hot bedrijf. 7. Adres van E. J. Iloger- vorst en anderen, houdende verzoek den Boerenburgerweg te sluiten voor het door gaand verkeer van motorrijtuigen. 8. Be handeling reclames hoofd, omslag. Gegund. Door het Bestuur dei- Spaarkas Onderlinge Sleun onderafd. van den R.K. Volksbond alhier, is de le vering der brandstoffen voor de eer ste inschrijving gegund aan den heer E. Bakker, Brandsto fenhandelaar alhier. NOOEDWIJK. Te 'sGravenhage is voor het examen Wiskunde L.O. (art. 86) geslaagd de heer C. van Eooyen, alhier. Burgert. Stand. Getrouwd: A. Bak ker en L. v. Kooien. Schouw. De Schouw over den Benne- broeser Polder zal plaats hebben op 27 October a.s. Ankertjesdag. Deankertjesdag voor het E. IC. Jeugdcongres heeft alhier on geveer f 120 opgebracht. Weensche kinderen. A. s. Dinsdag 18 Oct. zullen van hier vertrekken 18 Weensche kinderen, 's nam. 2 u. 33 uit Uitgeest. Een achttal kinderen zal nog eenigen tijd hier verblijven. De Hongaren zijn allen vertrokken. „Onderlinge Veefonds"Donderdag avond hield deze vereeniginig haar jaar vergadering. Do rekening sloot met een batig saldo van f 774.32. Als voorzitter wordt met groote meer derheid gekozen de heer O. Baltus. Als bestuursleden worden herkozen: O. do Euyter, O. v. Lieshout en A. Schuijt. De secretaris zal ontvangen aan salaris f 208 en voor inning der contributie f 15 per keer 63980. 75900. 69783. 63468. 66780. 66060. .8630. 68550. 67900. 68880. 75484. 85722. 5/900. 02670. 82520. 71461. 56600. 62000. 56900 67800 68200. 64892. 78695 68750, Noort le Na eenige huishoudelijke besprekingen wordt de vergadering gesloten. ZANDVOOBT. j i EETRIBUTIE-REGELING. De door B. en W. ingediende regeling betreffende de Haarlemsche schoolgelden was in de laatste raadsvergadering terug genomen. Gisteravond is de bespreking gehouden van den Baad met B. en W. om tot een vergelijking te komen, daar er verschillendo raadsleden wijzigingen hadden voor te stellen. Waar de korte bespreking in den ltaad eenige aanwijzing gaf voor het doel dat men wenschte te bereiken, gelcoven wij wel te mogen veronderstellen, dat belang rijke wijzigingen zijn aangebracht en het nieuwe ontwerp veel van het vorige zal verschillen. Zco vernamen we, dat de 3-jarige H. B. S., die eerst buitende retributie-re geling viel, daar thans wel onder zal vallen. Vcor velen zal dit een verblijdend bericht zijn, daar vooral de kleine beur zen, die oen langeren studietijd niet kun nen dragen, thans hun geldelijke bezwa ren voor een groot gedeeltem uit don weg zien genomen. VELSEBOORD. Mildenslandsbank. Met ingang van 17 October vestigt de Middens land Tank te Haarlem een agentschap te Yelser- oord en wel in perceel Stationsweg 82. R. K. Mannenkoor. Uit goede bron vernemen wij dat zeer waarschijnlijk de algemeene vergadering lot wederoprich ting van de zoo jammerlijk verwaarloos de R. K. Mannenzangvereeniging zal plaats hebben op Vrijdag 21 October' des avonds om 8.15 in 't gebouw der K. S. A. Verschillende belangrijke vergaderingen en tooneeluilvoeringen maakten het on mogelijk de vergadering eerder te doen ptaaits vinden. Vertrek Oostenrijksche kinderen. Het vertrek der kinderen, dat bepaald was op 20 October, is nu vastgesteld op 18 Oot. 67 kinderen uit Kring Beverwijk zullen van dit terugtransiport gebruik maken. De kinderen van Beverwijk en Wijker- oog worden om 2.17 slation Beverwijk verwacht. Vertrek Breslaucr kinderen. De kin deren van Breslau zullen vertrekken 21 October. Uur van vertrek zal nader be kend gemaakt worden. Aankomst Ilongaarsche kinderen. Circa 12 December zal wederom een transport Hongaarsche kinderen in ons land komen, Opgaven van beschikbare plaatsen worden gaarne ingewacht. De Secretaris van Kring Beverwijk. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen Vrije en Orde-oefeningen der gymnastiek de hear A. M. de Rees, al hier. CASTRICUM. Ringrijden. Tijdens die kermis te Baikkum werd een ringrijderij gehouden nabij het café van den heer P. Castricum, aldaar. De uitslag was als volgt: ie prijs (meisjes) mej. L. Groot 4; 2e prijs mej. Hoebe f 2. Heeren: ie prijs Brou wer ƒ7; 2e prijs E. Lute 5; 3de prijs E. Schermer 3. Het getal dteeln. be droeg resp. 6 en 31. Bouwland. Verleden Woensdag werden door B. en W. verhuurd een I2-tal perceelen bouwland ondier Bakkum en wel voor den tijd van drie jaren en drie optiejaren. Het geheel bracht -84 meer op dan over vorige jaren. IJMUIDEN. Te 's Gravenhage is voor het Machi nisten-examen geslaagd de hoer D. J. II. E. v. d. Wateren, alhier. HOOFDDORP. Zondag a.s. na de Hoogmis, is de laatste gelegenheid voor de loden van den B.K. Volksbond, tot het bestellen van steenkolen. Iets zeldzaams. In café De Groot is een suikerbiet te zien van een leng te van 1.70 M. De biet is gerooid bij Willem Klei aan den IJweg. Wel iets zeldzaams! Deze week had in het gebouw van den B. K. Volksbond eene vergadering plaats voor alle vakgroepen. Vooor een flink bezette zaal opende de voorzitter met den gebruikelijkcn christelijken groet en zette in 't kort uiteon de isfrekking dezer samenkomst. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Van Welie, uit Utrecht, propa gandist voor het Ned. propagandabureau. Spreker gaf een. duidelijke uiteenzetting van de positie der arbeiders in verschil lende tijdperken en spoorde aan zich te organiseeren niet alleen, doch zich Roomscli Katholiek te organisoeren, 't gaat om, aldus spreker, het zijn of het niet zijn. Aangetoond werd, hoevolo gevaren de B.-K. arbeiders omringen. Anarchisme, Bolsjewisme, Liberalisme en Socialisme, alles loerde, om de rechten der arbei ders te vernietigen. Propaganda makon door B. K. mannen en vrouwen, voooral in de a.s. Novembermaand, was 't pa rool. Spr. riep dan ook ieder der aanwezi gen op, om in overleg met de eommissie van zeven hun beste krachten hier aan te geven. Spr. cogstte een dankbaar applaus voor zijn rede. Hierna bracht de voorzitter dank den spreker en hoopte op goede resultaten. Met den Christelijken groet werd deze vergadering gesloten. De secretaris van de R. K. Kiosver- Ze zulllen het er niet om laten, maar het wordt den trouwlustigen in Haarlem door den Haarlemschen gemeente-ontvan ger ook niet smakelijker gemaakt in het huwelijksbootje te stappen. Nóg kan er getrouwd worden op het oude tarief, maar niet lang meer zal bet duren of heer bruigom zal honderd pro cent meer voor het bemachtigen van zijn bruidje moeien betalen dan tot nu toe. De gemeenteraad heeft hel (rouwgeld ver hoogd en nu is het wachten op de goed keuring van De Kroon, die, ouder ge woonte, wel een paar maandjes uit zat blijven, maar dan toch zeker komen zal. Wie dus nog op een koopje trouwen wil, doe hei spoedig, want het zij met allen eerbied gezegd! al wordt de koopsom van een trouwacte duurder, de waar wordt er in dit geval déarom niet beter op. Thans kost het trouwen op Woensdag en Donderdag voor de 3e klasse f 10; voor de 2e klas 30; voor de le klas 100; op andere dagen dan Woensdag en Donderdag kost de derde klas 25; de tweede klasse 50; de eerste klas f 100; plus, als men daar prijs op stelt f 10, voor hel uitleggen van den looper. Ha! die looper, die heeft zijn geld wet opgebracht. Telkens f 10 om daarop je voeten te mogen zetten. Wie onzer voor vaderen dat uitgevonden heeft, moest nu wethouder van Financiën zijn. Wat "n winstgevend gemeentebedrijf, het uitleg gen van zoo'n looper! Wanneer ik ooit werkloos kom. dan vraag ik ons gemeen tebestuur het voorrecht dien looper le mogen exploiteeren. En dan wat 'n fraais dat ding, dat nu bruidjesvoeten draagt. Het is zoo oud, dat onlangs Mr. Bomans er op roemde dat het iets buitengewoons is, omdat het antiek is In het nieuwe tarief zal voor het leg gen van den looper f 15 moeten betaald worden. De nieuwe tarieven worden nu; Op Woensdag en Donderdag voor de derde klasse 15: veor de tweede klas 50: voor de le klas 150; op andere dagen voor de 3e klas 30; voor de 2e klas f 75; voor de le klas f 200. Zooals hieruit blijkt zijn de tarieven vrijwel met vijftig procent verhoogd. Ook vanwege het meerrdere werk, dat tegen woordig aan trouwen is verbonden? of vanwege de meerdere risico? Waar is de tiid van Olim, nog maar een jaar of drie geleden, dat de afvaart per huwelijksschip ten stadhuize gehono reerd werd met f 5 voor de 3e klas; f 15 voor de 2e klas; en 40 voor de le klas (op andere dagen dan Woensdag en Donderdag: 3e klas 10; 2e klas f 25; le klas f 60)? We hoorden al verluiden dat Haarlem heel wat bruiloften zal gaan verliezen, doordat de huwelijkscandidaten hun ver bintenissen voortaan in de naburige ge meenten zullen '.alen voltrekken. Ik vrees daarvoor niet erg, want in ge lukkige bruidsdagen is men als in het veen waar men niet op een turfje ziel. Men wil dan getrouwd zijn, coute que coute, zagt de Fransdhman, koste wat wil. En ter geruststelling nog <jit, aanstaan de bruigom: de gelegenheid om gratis te trouwen blijft óók bestaan. MO Barometerstand: 780 M. Neiging voorui Opgave van: eeniging maakte nog even van de ge legenheid gebruik, om de aanwezige kie zers aan te sporen, ook a.s. Maandag in gr:oten getale naar dit gebouw te ko men. De heer Heilker van Hoofddorp zal hier een spreekbeurt vervullen. Dit geldt voor de kiezers van Jan Gijzen- vaart. Te 's-Gravenhage is vo:rr het Machi nisten-examen gedaagd de heer M. J. Boeree, alhier. BLOEMENDAAL.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1