Tweede Blad. i WA U uw m<mi\ I pp jjj BÉi B Van wet en wetgeving CLCK WAT WILS. Indische Kroniek. Schaakrubriek. KUNST EN KENNIS. ZATERDAG 15 OCTOBER 1921 DE KANTONRECHTER. III Het laagste in rang van de recht- prekende organen in het Rijk is het t anion gerecht. Er zijn 101 kantongerech ten, maar het aantal kantonrechters is grooter daar aan sommige kanton gerechten met name die in de groote tteden meerdere kantonrechters rijn verbonden. Zoo telt het kanton Amsterdam 5, Rotterdam 4, den Haag 2 kantonrechters. De kantonrechter is een alleen- rechtsprekend rechter. Ook dan wan neer meerdere kantonrechters aan een kantongerecht zijn verbonden, doetjj elke rechter alléén uitspraak ever de- zaken die hem worden voorgelegd. Aan elk gerecht zijn bovendien kanton- rechter-plaatsvervangers verbonden die bij afwezigheid van den kanton rechter diens plaats innemen. De kan- ;onrechter-plaatsvervangers behoeven niet in het bezit te zijn van den titel van doktor in de rechtswetenschap (mr. in de rechten). Overigens moeten alle leden der rechterlijke macht, zoo- welde rechtsprekende leden als de amb tenaren van het openbaar ministerie en de griffiers dit radicaal bezitten. Aan elk kantongerecht treft men voorts aan een griffier en een ambtenaar van het openbaar ministerie. Aan de kan tongerechten in de groote steden zijn nog substituut-griffiers verbonden. Een substituut-griffier is een persoon, die dezelfde werkzaamheden verricht als een griffier, doch in rang beneden dezen laatste staat. De kantonrechters genieten een be zoldiging van 6000.tot 8000.—, al naar gelang de klasse, waarin de kantongerechten vallen. De salarissen van de griffiers loopen zeer uiteen. Als wij een greep uit de betreffende wet doen, dan zien wij, dat de griffiers te Amsterdam f 6000, te Haarlem f 5000, te Leiden 3500, te Alkmaar 3000 en te Alphen a/d. Rijn 2500 ontvangen. De ambtenaren van het openbaar ministerie genieten 3500, de substituut-griffiers 3000.—. De kantonrechters berechten de vol gende burgerlijke- en handelszaken le. zonder hooger beroep, indien de vordering niet meer dan 50,— beloopt en behoudens hooger beroep, indien zij niet meer beloopt dan 200.alle fouter persoonlijke rechtsvorderingen, alsmede alle rechtsvorderi-gen tot beta ling van renten, huren en pachten, mitsgaders van intresten of gedeelten van inschulden, zelfs ingeval de ren'ce, de huur, de pacht of de hoofdsom der inschuld meer dan 200.— bedraagt, mus de rechtstitel niet worde betwist. 2e. zonder hooger beroep, indien de vordering niet meer dan 50.beloopt en behoudens hooger beroep tot eene grootere vordering ter zake van bur gerlijke rechtsvorderingen tot vergoe ding van schade door menschen en dieren toegebracht aan land, hout gewas, boom-, tuin- of veldvruchten, tot vergoeding van schade door huur ders toegebracht aan de door hen ge huurde woningen en pachthoeven en voorts alle rechtsvorderingen be treffende rbeidsovereenkomsten. TREKJES CCXII Der ziele bruiloftskleed. „Ben je nou heelemaal klaar, Frans?" ,'ja, moeder, alles is klaar., de kof- f er" zit stijf vol... en verder geloof ik, dat 'k niks heb vergeten." „En hoe laat zal 'k je dan roepen „Nou, 'k zou zeggen, dat mocht wel half zes wezende trein gaat zes veertig." „Goed, jongen.. Kom je nou nog 'n beetje kalm hier zitten., je hebt je zoo druk gemaakt., of ga je liever gauw naar bed „Hoor moeder nou weer es lach te Frans - ,,'t is nog geen half tien, nee, hoor., we blijven nog n uurtje babbelen., we moeten elkaar nou n heel poosje missen." „Ja", zuchtte de moeder en liet haar naaiwerk even in den schoot rusten. Frans kneep haar lachend in de rimpe lige wangMoedertje, moedertje. toch nog bezorgd „Ja kind., mag dat niet?" „Natuurlijk mag dat, moeder, maar, kom-komwe kennen elkaar toch langer dan vandaag „Zal je goed blijven denken om de ierste Vrijdagen van de maand, jon gen Je weet, daar is zooveel zegen aan verbonden.en op zoo'n druk kantoor, met 's avonds na-werken misschien Ik weet heel goed, dat je 't niet met opzet zal verzuimenmaar door je werkzaamheden, zie je.." apr4pns haalde uit zijn zak het kalen de verjaardig^,,11'! den vorigen avond *e. n had opgeschreven en nog and om niet te vergeten. „Kijk es, er, is nou uw hartje gerust Hij liet haar ij e e maand een aan- teekening zien, die nem aan den eersten Vrijdag moest herinneren, t is maar voor alle zekerheid, ziet Ze knikte blij en drukte z n hand ste vig tegen zich aan.. Joen °n ,ze nog wat praten over dingen, die op e- zen laatsten avond nog in de geü c ten kwamen, zooals de groeten 'Joen aan verschillende kennissen, n boeK burgerlijke rechtsvorderingen, tei ia... van mondelinge beleediging, zonder hooger beroep, indien de gevraag de schadeloosstelling zich bepaalt tot eene geldsom van 50.of minder en behoudens hooger beroep, indien de gevraagde schadeloosstelling meer dan 50.bedraagt, of in gevallen waarin nevens of in plaats van een geldsom, een andere eisch tot schadeloosstel ling is gedaan. 4e. rechtsvorderingen tot ontrui ming van huizen, gebouwen, woningen, pakhuizen, stallen, zolders en kelders, zonder onderscheid van het bedrag der huur, indien de huurder geen schrif telijk bewijs van bestaande, vernieuw de of verlengde huur ten berde brengt en in gebreke blijft het perceel te ont ruimen. Het evenvermelde geldt ook ten aanzien van huur van pachthoeven, landerijen, tuin- en andere gronden, doch alleen voor zoover de huursom niet meer dan f 200.bedraagt. 5rechtsvorderingen tot ontbinding van huur van huizen, gebouwen, wo ningen-pakhuizen, stallen, zolders en kelders, mitsgaders van pachthoeven, landerijen tuin en andere gronden, terzake van wanbetalingen van huur penningen. Bedraagt de huur f50.of minder dan neemt de kantonrechter er van kennis zonder hooger beroep, ter- vijl in dien de huur meer dan f50. doch riet meer dan f200.bedraagt, er door ien Kantonrechter behoudens hooger oeroep van wordt kennis genomen. Bedraagt de huur meer dan f200. dan is de kantonrechter niet bevoegd van eene rechtsvordering tot ontbin ding van huur kennis te nemen, doch behoort dit tot de competentie der Arrondissements-Rechtbank. Wij hebben de vorige maal gezien, Jat men ter zake van strafbare feiten, onderscheid maakt tusschen over tredingen en misdrijven. In"het alge meen kan men zeggen, dat alle overtre dingen door den kantonrechter worden berecht. Het komt een enkele maal voor, dat de wet bepaalt, dat een be paalde overtreding ter kennis van de Arrondissements Rechtbank komt, doch dit blijft uitzondering. Van de straffen, die de kantonrechter ter zake van overtredingen oplegt, is hooger beroep op de Rechtbank toegelaten, behoudens in het geval dat tegen de overtreding uitsluitend geldboete is bedreigd tot geen hooger bedrag dan f25. Er is ook een enkel misdrijf, waar van de kantonrechter kennis neemt, n. 1 /an strooperij, bedoeld in art. 314 van iet wetboek van strafrecht. Dit is niet hetgeen wij in het spraakgebruik ge- voon- onder „stroopen" onstaan. Het wetboek van strafrecht verstaat onder stro'operij het wederrechtelijk wegne men van klei, zand, grint, zaden riet, biezen, sprokkelhout, te veld staande vruchten enz. Behalve de gewone berechting in burgerlijke en strafzaken is den kanton rechter door de wet nog een andere taak opgedragen n. 1. het zijn van mid delaar o-f scheidsrechter tusschen twee twistende partijen. Volgens art. 43 der wet op de rechterlijke organisatie is de kantonrechter verplicht kennis te ne men van alle geschillen, waarin hem wordt verzocht eene beslissing te nemen welke ook de aard van het geschil of de waarde van het betwiste voorwerp zij. HA moet intusschen een geschil zijn dat voor dading of minnelijke schikking tusschen partijen vatbaar is. Niet al leen kan men de beslissing inroepen van den rechter in het kanton waar men woont, doch men kan zich ook tot een anderen kantonrechter teruggeven, wat hij ter leen had, of het in orde maken van verhuispapieren; 't was allemaal zoo gauw gegaan met die nieuwe betrekking. Het duurde lang eer de moeder dien avond den slaap kon vatten. Zeker, ze was erg blij voor Frans. Hij had 't prachtig getroffen met die betrekking aan die bankinstelling in den Haag Maar hij ging nu alleen wonen., in 'n stadin 'n stad waar veelMaar néé, daar moest ze nu maar niet meer over zanikenwas Frans niet altijd 'n voor beeld van een jongen geweest Nooit iets verkeerds aan hem bemerkt en altijd zoo open en eerlijk. Maar haar zelfberisping verzakte weer in de onrust over z'n gevaarlijken leeftijd., achttien jaarover geheime gevaren over de onzekerheid, welke vrienden, welke collega's hij zou krij gen Allerlei nare hersenschimmen kwamen haar plagen., ze zag vreese- lijke dingen, waaraan ze vroeger nooit zou hebben durven denken.. Toen verweet ze zich weer, dat het met haar vertrouwen op God tamelijk droevig was gesteld. Dat was leelijk van haardat mocht zoo niet. Dat vertrouwen moest zoo zijn, dat ze zich heelemaal niet ongerust er bij maak teen dat deed ze nu juist wel Wat moest God wel van haar denken Ze kon beter nog wat bidden, dan aller lei nare beelden voor haar geest halen. Dat deed ze. En ze besloot met de woorden „Mijn goede God, ik vertrouw hem geheel aan U toeU weet, dat ik liever het bericht van zijn dood zou krijgen, dan de boodschap, dat hij met U in vijandschap leefde." Kort hierna sliep ze rustig en droom de van enkel mooie dingen. De collega, waarmee Frans in de re kening-courant-af deeling samenwerk te. was 'n jongmensch niet 'n bleek, hijna fijn gezicht. Hij sprak beschaafd en had de manieren van een welopge- voeden jongen. wenden., mits men zich slechts be-1 paalt tot de kantonrechters, die ge vestigd zijn binnen het arrondisse ment, waarin men domicilie heeft. Zooals uit het voorgaande blijkt, spreekt de kantonrechter recht in eerste instantie, terwijl op de meeste zijner vonnissen, als het zaken van eenige beteekenis zijn, hooger beroep op de arrondissements-Rechtbank is toegela ten. Het komt wel een enkele maal voor, dat de kantonrechter in hooger beroep recht spreekt, doch dan betreft het za ken die niet tot het burgerlijk en het strafrecht behooren f Later, als wij het administratieve recht zullen bespreken komen wij hierop nog nader terug. Over de samenstelling en bevoegd heid der arrondissements rechtbanken spreken wij een volgende maal. De drang tot bezuiniging is nu ook doorgedrongen tot de Indische gemeen ten. De geldnood, waarin vooral de groote van deze communiteiten zijn geraakt, heeft hen daartoe wel genood zaakt. Zij zullen het nu ook wel zoeken in de inkrimping van personeel. Wellicht zal nu de nood aan de gemeente-bestu ren, die tot voor kort bij het aanwerven van personeel het Indische Gouverne ment door overbieden concurrentie 'aandeden, de zoo vaak gemiste en toch onmisbare zuinigheid leeren. Wellicht Want de berichten wijzen er op, dat de inkrimping van personeel op de gewone(l) wijze zeer eenzijdig plaats vindtreeds las ik in de indische pers de klacht, dat niets anders dan lager personeel ontslag werd gegeven. Indien dit juist is, dan is ondanks,allen geldnood de toestand nog niet zoo, dat men in de hoogere regionen der gemeente-dien sten den algemeenen nood voelt als eigen kommer. Zoo veel wordt er gewerkt „ten bate der gemeenschap, wat nagelaten zou worden, indien het niet kwam „op kosten der gemeenschap." En het zijn niet immer de sociaal-doende democra ten, die toonen een gezond gemeen schapsgevoel te bezitten. Tegenover de gemakkelijkheid waar mede de sociaal-democratische waar nemend-burgemeester van Batavia zich gevoegd heeft naar het gebruik om als burgervader in 'n zéér duren en lu- xueusen gemeente-auto te rijden, doet de zuinigheid van zijn collega te Soera- baja weldadig aan. Deze laatste kapita list-koopman van beroep vond de luxe-auto's niet in overeenstemming met den zorgelijken toestand der ge- meente-financiën, en begon daags na zijn optreden met het verkoopen van de te dure burgermeesters-karos. Of men te Bandoeng nu ook zoo verstandig zal worden? Daar werd door de gemeente reeds lang een bezuinigingscommissie be noemd. Dezer verslag verscheen nu kort geleden, en van zelf sprekend was de algemeene toon der bes:houwingen niet vroolijk Het financiëel beleid der gemeente bij hare verschillende dien sten was op zijn zachtst uitgedrukt ook zeer onvoorzichtig. Zoo bleek dat bij het bouwbedrijf een kapitaal was vastgelegd van f.4.400.000.terwijl er daarvoor aan leeningsgeld slechts een bedrag van f. 3. 500. 000.be schikbaar was. Alleen bij dit bedrijf een tekort dus van 9 ton Het baart dan ook geen verwonde ring, dat de Commissie het volgende had te constateeren Achter dat masker van den gentleman verschool zich echter een vuile ziel 'n totaal bedorven gemoed, dat er, vóór Frans, al verscheidene anderen onschuldig had laten inloopen. Hij was van 'n goede, christelijke familie., huichelde als hij thuiskwam mee met de godsdienstige gebruiken en gewoon ten, verborg achter die comedie-dege- lijkheid op keurige, maar fijn-geniepige wijze zijn smerige daden. Éénmaal was er bij de directie van de bank een klacht gekomen van den vader van'njongsten bediende., over g sprekken en handelingen van het be schaafde jongmenschHij was op 't privé-kantoor geroepen, maar had zich daar zóó „beschaafd-verontwaardigd" getoond, en zóó diep gekrenkt en be- leedigd, dat zelfs het jongetje in kwes tie was gaan twijfelen aan verkeerde bedoelingen. Na dien tijd was hij nog veel voor zichtiger geworden. Aan 'n vriend, eveneens door hem bedorven, die op 'n andere afdeeling werkte, had hij reeds vertel'd, dat er met Frans heel behoedzaam te werk gegaan moest worden, om 'm lolli" type van hem te maken. De vriend h d dit ook reeds bemerkt en geantwoord, dat Frans er een was van het fijn gemalen soort,' waar niet veel mee was te beginnen.... „Ik feliciteer je wel, hoor, met je nieuwe collega," had ie er met een cynisch lachje bijgevoegd. Maar de andere had hem heel eigen gerechtigd toegeknikt en was weer vlug aan z'n werk gegaan. Op 'n avond liep de beschaafde jon geman 'n- eindje met Frans op en keuvelde heel gezellig met hem over allerlei onderwerpen van publieke bs- langstelling. Frans kreeg bijna eerbied voor hem. Jonge jonge, wat wist die overal over mee te pratenwat v/ist ie zelf dan eigenlijk nog 'n schijntje, 't Was toch niet prettig als je bij ge sprekken voor 't grootste deel hoorder en vrager moest zijn. Zoo onder 'n babbelen waren ze bij Frans z'n kosthuis gekomen. „Ah-zoo, woon je hier Nette lui nogal „Reeds dadelijk bleek, dat ten gevol ge van den onwil van de particuliere geldmarkt de gemeente in de laatste 2 jaren geheel was aangewezen op dé welwillendheid van het Gouvernement, voor zoover betreft de kapitaals-be hoeften van hare bedrijven en andere buitengewone diensten." Ja die onwil der particuliere geld markt 1 Daar weten ook andere ge meenten van mede te praten. Zoo ook de stad Batavia, die voor hare 6% leening van 6 millioen in Indië de inteekening niet zag stijgen boven de f. 56.500.Wel had een bank daar ter plaatse f.50.000.—. toegezegd, in dien er voor f. 1.000.000.ingeschreven zou worden. Tot heden hebben de Indische ge meenten het zonder wethouders gedaan, men is nu doende in dit gebrek te voor zien. Laten wé dus voor de toekomst het beste hopen Het persbureau „Aneta" heeft de eenmaal aangenomen gewoonte ge trouw, na afloop van de eerste Voor- aarszitting van den nieuwen Volks raad, die duurde van 17 Mei tot 15 Juli, eenige cijfers en statistieken omtrent het werk zijner leden gepubliceerd. Uit deze publicaties blijkt, dat ons hoogste politiek college in Indië ten voorbeeld harer lagere zusteren zich met grooten ernst van hare taak gekwe ten heeft, hare leden hunne vertegen- woordigings-plichten nauwgezet heb ben vervuld. Er werden van de openbare vergade ringen 29 op den ochtend van precies 9 uur tot 1 uur of half twee, en 13 gedu rende den avond van half zeven tot ongeveer half negen gehouden. ,,De vergadering behoefde nooit te wor den verdaagd, en nimmer behoefde het aanvangsuur verlaat te worden in verband met het niet aanwezig zijn van 't quorum.*) Steeds werd precies op tijd begonnen. Van de 49 leden woonden er 15 alle vergaderingen bij, 9 misten er één. We kunnen dus zeggen, dat ongeveer de helft buitengewoon trouw opgekomen is. Ik gebruik hier het woord „buiten gewoon", omdat ik deze opkomst ver gelijk met de Europeesche parlemen- ten Van typische beteekenis zijn de cijfers omtrent de welbespraaktheid der verschillende leden. Bovenaan gaat de afgevaardigde der Christelijk-Ethische-Partij, de heer Bergmeyer met 35 redevoeringen, die in de „Handelingen" 129 kolom men druks hebben gevuld, 117 in terrupties Een slagvaardige geest, zoo als van ouds in dezen Christelijken on derwijzer werkzaam. Dan volgen twee andere Europeesche leden, beiden behoorend tot de revolu- tionnaire groepen, de nationaal-Indiër Teeuwen en de socialist Cramer, de eerste met 25 redevoeringen, 91 kolom men druks en 27 interrupties, de tweede met 19 redevoeringen, 78 kolommen druks en 118 interrupties. Onze Katholieke vertegenwoordiger Ten Berge zie zich op de lijst der wel bespraaktheid tiende geplaatst met 13 redevoeringen, 44 kolommen druks en 33 interrupties. De Inlandsche leden hebben zich bescheiden getoond. Van hen hebben de heeren Salim, S. I. bestuurder, en Djajadiningrat, Re gent van Serang het vaakst hun mond geroerd. Deze hebben op hun naam* staan resp. 12 redevoeringen 58 kolommen druks, 12 interrupties, en 7 redevoerin- „Ja zeker, ik heb er tenminste heel goede informaties over gekregen., nette, katholieke menschen." - „Zoo, dus je hebt 't goed getroffen en 'n gezellige kamer nogal „Ja hoor., dat gaat best., maar kom even binnen." „Nou, 'n oogenblikje dan.." De gluipert paste er wel voor op iets te zeggen van het kruisbeeld, het wijwaterbakje en de Heiligenbeelden op Frans z'n kamer.. Hij bekeek den schamelen voorraad boeken, vroeg er een ter leen enzei dat Frans van hem gerust 'n paar andere kon krijgen. Hij had er wel honderd. En van schrij vertjes.. hm., nou! „Welke schrijvers bijvoorbeeld," vroeg Frans, die reeds jaren enkele namen, hem van jongs af ingeprent, als 'n waarschuwing in z'n gedachten droeg. Maar de smeerlap was wel zoo sluw, geen namen te noemen van schrijvers, wier boeken hij zoo langzamerhand in Frans' handen wilde spelen. Hij noem de een paar bekende, goede auteurs op, die het kleine tikje argwaan bij het kleine onvoorzichtigheidje van den beschaafden collega, geheel wegnamen. Frans moest ook maar eens bij hem komenhij had 'n paar bijzonder pret tige kamers.. Of hij wist nog beter. Vrijdagsavonds hadden ze een clubje van een man of zes bij hem op de ka mer.. dan werd er gezellig geboomd, over kunst en zooen 'n sigaartje gerookt en wat gemusiceerd, of in boe ken en tijdschriften gebladerd. Frans maakte eenige bedenkingen hij kende die heeren toch niet en.. Maar de beschaafde collega deed heel verwonderd., hield zch alsof hij dat antwoord niet begreepAls 't gezelschap hem niet beviel kon ie toch voortaan wegblijven Maar daar be hoefde hij niet eens aan te twijfelen Trouwens, hij moest 't zelf weten, hoor., als ie 't liever niet deed., even goeie vrienden Frans zag er direct zoo geen kwaad inen 't was ook zooals die andere vrienden hem niet bevielen was 't voor de eerste en laatste keer. Afge sproken dan; hij zou Vrijdagavond komen. gen, 33 kol. druks met geen enkele in terruptie. Het interrumpeeren bij een anders redevoering wordt door vele inlanders in strijd geacht met de goede manieren, met hun gewoonte-recht, hun „adat." Vandaar dat verreweg de allermeesten der inland .che leden van dat bijzondere parlementaire gebruik afkeerig zijn. Wanneer we de oratorische presta ties van de 23 Europeesche leden de Voorzitter niet medegerekend te genover de 25 vertegenwoordigers der Inlanders en vreemde Oosterlingen stellen, dan krijgen we de volgende cij- fe s Europeesche leden 278 redevoerin gen, 826 kolommen druks, 461 inter rupties. Andere leden: 144 redevoeringen, 371 kolommen druks, 64 interrupties. Van de laatste is de Chinees Lim A Pat wel de meest zwijgzame, althans vinden we van hem geen enkele rede voering, noch interruptie opgeteekend. Deze - heeft blijkbaar de anderen „la ten praten," en zelf zaken gedaan Cursiveering van mij. 8. Overeenkomend met de Anti-revo lutionaire Partij hier te lande. Door „het clubje" werd toen 'n heel vies plannetje beraamd, om van Frans ,,'n kerel" te maken. Ze zouden begin nen met 'n buitenlandsch geïllustreerd tijdschrift, bekend om z'n gore, schun nige plaatjes. Men zou 'n nummer uit zoeken, dat niet al te peperig was Zoo zonder schijnbare bedoeling moest het in zijn handen terecht komen., en dan stiekum opletten, of ie dóórbla-- derde. Als ie 't ding direct al neer smeet en kwaad-werd, dan moest een hunner verontwaardigd vrrgen hoe dat vuile blad hier kwam. De o=scnaafae .meneer zou dan direct woest de kamer uitgaan, om z'n hospita 'n geweldig standje te geven, dat ze dat blad had aangenomenEn dan moest 't op 'n andere manier gevonden worden en nog niet dien eersten avond. Als Frans doorging met kijken, zou den ze wel zorgen, dat er meer van dat goedje op tafel kwam.... Daarna de foto's., enfin, dat kwam dan allemaal vanzelf.. En dan later op den avond 'n glaasje likeur, waarvan ze zouden zeggen, dat het doodonschuldig goedje wasen dandani Bij dit afspraakje hadden de smoelen elkaar vuil-grinnikend aangekeken Ja, die Frans moest in hun clubje ko men.. 't Werd te vervelend zoo. o De dag van den „veelbelovenden" clubavond viel toevallig op den eer sten Vrijdag. Frans had als naar gewoonte gehan deld en zich 's morgens vereenigd met het Goddelijk Hart, en was vlug en opgewekt naar z'n kosthuis gegaan om te ontbijten. Toen hij op straat kwam en naar den torenklok keek zag hij tot z'n schrik, dat het al bij negenen was. Heereme- tijd, wat laat al., ja, hij had wat lan ger nagebeden dan anders't was net geweest, of ie behoefte had wat langer te blijven in het huis van Hem, aan Wien hij z'n hart dezen morgen weer zoo vurig had toegewijd. Maar nu moest hij werkelijk hollen om op tijd te komen. De chef kon al tijd zoo veelbeteekenend naar den klok kijken als je 'n tikje te laat kwam. Uit boek en blad. RECHTSZAKEN. Z'n lange, stevige beenen schoten met 'n vaart vooruit., hij nam den kortsten weg door kleinere straatjes en steegjes, die door de hoofdstrateu gleufden. In nog geen seconde was 't gebeurd. In 'n oogwenk was de auto omringd door 'n verschrikte groep menschen, die om hulp, om 'n dokter, om mate riaal schreeuwden voor 't optillen van den zwaren wagen. De chauffeur stond er radeloos bijWist, dat ie te hard had gereden dien hoek om Na 'n kwartier hadden ze 't verscheur de lichaam van Frans onder de auto vandaan. De dokter constateerde den dood. Agenten maakten proces-verbaal op en haalden een brancard. De menschen zeiden, dat hctvreesc- lijk was. En zoo jammer van dat jonge leven. De kapelaan der parochie, waaron der Frans in z'n nieuwe woonplaats had behoord, zat 's middags bij de moeder in het eenvoudige huiskamer- tje. Héélhééi'fvoorzichtig be reidde hij het mensch voor. De schok was gioot. De arme vrouw zat daar wezenloos kon minuten lang niets zeggen. Toen keek ze den kapelaan dringend in de oogen en vroeg of hij wist, dat Frans vanmorgen De kapelaan knikte al geruststellend, en zei nog meer mooie dingen van haar jongen. Toen deed de eenvoudige vrouw eer» verheven daad. Ze knielde, vouwde de ruwe werkhanden en zei zachtHeer Jezus Christus, ik dank u." G. N. (Nadruk verboden). Redacteur: A. M. Voorting, Wagen-weg 92, Haarlem. Verzoeke alle stuk-ken, betrekking heb bende op deze rubriek, te adressieeren aan bovenstaand adres. PROBLEEM No. 213. F. RUPPERT. (Zwart 4.) a b c d e f g h (Wit 11.) Wit begint en geeft in twee zetten mat. Stand der stukken: Wit: Ka6, Dh8, Tb4 en g6, Pc2 en fa, Lel en g4. Pion: d5, e5 en g5. Zwart: Kf4, De4. Pion b5 en c3. PROBLEEM 214. A. BURMEISTER. (Zwart 7.) (Wit 9.) Wit begint en geeft in twee zei ten mat. Stand der stukken: Wit: Kh2, Dg6, Lf2 en f3. Pb2 en h4. Pion: b6, dó en gó. Zwart: Keö, Tf8, LgS en b8, Paó en cl. Pion: f4. PROBLEEM No. 21Ö. O. KROBSHOFER. (Zwart 7.) a b c d e f g h (Wit 5.) Wit begint en geeft ïn twee zetten mat Stand der stukken: Wit: Ka8, Db7, Tfö, Lfl en Pg2. Zwart: Kh3, Th4, Lhl. Pionnen: d3, g4, h2 en h7. De oplossing van probleem No. 210, van B. G. Laws, is: 1. Lgöf4 enz., van No. 211, van N. Maxnnow is: 1. Dg5 enz. en van No. 212, van W. GledhiH, is: 1. Te2 h2 enz. De oplossingen van de problemen No. 213, 214 en 213, worden in de eerst vol gende Schaak ru broek (over 14 dagen) be kend gemaakt. Oplossingen worden gaarne ingewacht bij den redacteur dezer rubriek. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATEN: Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman. Hevige brand te Bergambacht (2 foto's) Vreeselijke spoorwegramp te Parijs (4 foto's). Een ommekeer ten goede (6 fo to's). Marinedag te Amsterdam (4 teeke- ningen van B. v. Vlijmen). Voor de St. Pieterskerk te Rome, in de felle Romein- sche middagzon Koninginnedag in Zuid- Afrika. Grootmoeder vertelt. Presi dent De Valera. Arthur Griffith, vice- president. Commandant Mac. Keon. Clemenccau onthult zijn eigen standbeeld. De herdenking van Leiden's ontzet (2 foto's). De onthulling van het gemeen telijk sportterrein te Middelburg Vrucht dragende vijgetakken uit een Haarlemschen tuin. Zoekplaat je. TEKST: Valsch getuigenis, door E. Phil lips Oppenheim. In de verdruk king, door J. R. van der Lans. M'n jongen, wat wil je graag worden? door Punt. Van schatten en dames, door J. p. Een ommekeer ten goede. Ma rinedag te Amsterdam, door Kees Kribbig. Middeltjes tegen kilheid, door Louis v. d. Linden. Voor ons zelf alleen, door Arthur Tervooren. Uw eigen tuin, door Philadelphus. Uit de blikken trommel. Nieuwe rebus. De verstokte vrijgezel, door Theo Wulterkens. DE BRAND IN DEN WIJNHUIS TOREN. Het cassatieberoep niet ont vankelijk verklaard. De Hooge Raad heeft niet ontvankelijk verklaard de aanvrage om revisie van H. van Kempen betreffende zijne ver- oordeeling door het Gerechtshof te Arn hem tot 8 jaar gevangenisstraf wegens brandstichting te Zutfen, waardoor de Wijnhuistoren aldaar werd aangetast. y

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5