Eerste -f z u Indrukken van den dag-. Stadsnieuws DAMIAATJES MA AND AG 17 OCTOBER 1921 44ste JAARGANG No. 13966 PER KWARTAAL I 3.25 PER WEEK U.zo FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'A NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENT1ËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. <t nummer bestaat uit 2 bladen. DE EERSTE KAMER. SiGENDA 18 OCTOBER Gemeenteraad. Programma VOOR DE HONGAARSCHE PERS, Ned. R.-K. Politiebond „St. Michaël" LANGS DEN WEG. SCHAAKRUBRIEK. VAN ONZE RECHTBANK. De winkelsluiting voor den Hoogen Raad. De Hooge Raad. De maansverduistering. Onze Maandagmarkt. Telegrafisch Weerbericht. J. J. WEBER ZOON, Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Burgerlijke Stand. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 225. De door do Regeering ingediende wij- •igingsvoorstellén tot reorganisatie der Eer de Kamer, hebben nog al wat pennen 'Ju beweging gebracht. Niet omdat die voor stellen zoo geweldig radicaal zijn, maar om de eigenaardige vermoedelijk niet voorziene gevolgen, welke zij zullen hebben. Na de invoering van het Evenredig Kies- -écht, had de Regeering eerst voorgesteld, lo leden der Eerste Kamer niet volgens een ijstenstclsel te latera kiezen, maar het Kies college (de Provinciale Staten) het perso- lenslelsel te laten volgen. Er versoheen oen een brochure van mr. G. v. d. Bergh, waarin de onhoudbaarheid van het perso- wenstelsel in het systeem van Evenredige Vertegenwoordiging werd aangetoond, en wel zóó afdoende, dat de Regeering met ren wijzigingsvoorstel kwam en nu ook voor de Eerste Kamer het lijstenstclsel wil invoeren. Gevolg, dat er dan voortaan tusschen Eerste en Tweede Kamer geen ander ver schil meer zal zijn, dan dat de laatste 100 m de eerste 50 leden zal tellen. Immers, :1e :iesvereemging*ei kunnen nu heel gemak kelijk de verkiezing der loden van de Eer ie Kamer bevorderen en de leden der Provinciale Staten worden de strooman- \»en. Deze loop van omstandigheden draagt natuurlek koren op den moten van de te genstanders der Eerste Kamer; opnieuw - en nu niet geheel zonder grond wordt gevraagd: waarom moeten wij de Eerste kamer behouden, wanneer zij niet anders is als een doublure van de Tweede? Wij lezen zelfs in de „Nieuwe Rotlerdamsche Courant"' een pleidooi om de Eerste Ka an» maar af te schaffen en daarvoor 'het refer^ivcliim, de volksstommtng, In de plnats te stellen. Nu kranen wij ons deze laatste redciiee- ri.ng i'iei goed begrijpen. Een sprong van de .Eerste Kamer tot de Volksstemming hadden wij wel van het „Volk" of de „Tri bune" maar niet van dit liberale blad ver wacht, le meer niet, waar met den dag al meer de onbruikbaarheid van liet referen dum blijkt. Wanneer regeering en parle ment in conflict zijn over êen of ander moeilijk probleem van wetgeving, zal dan bet volk wijzer zijn, dan de mannen, die bet ze.lf ris de beste gekozen beeft? Nu wij in deze impasse zijn geraakt, komt als vanzelf de vraag weer naar vo- fen: is het niet beter de Eerste Kamer in de lijn van de democratische ontwikkeling van onzen tijd te laten worden een lichaam, dat buiten en boven de politiek staat, dat «en beeld geeft van het openbare leven, 'noals hel zioh hoe langer hoe meer in rganisaties ordent? Het bedrijfsleven zou daarin natuurlijk een zeer voorname plaats moeten innemen; en daarnaast komen vele andere belangrij ke groepen, die haar vertegenwoordigers direct naar de Kamer van revisie zonden kunnen zenden. Het denkbeeld is al meer ter sprake ge weest; bij de aanhangige Grondwetsher ziening werd het zelfs in het Vocrloopig Verslag der Tweede Kamer naar Voren ge bracht. Maar de Regeering zeide er niet voor le voelen, omdat de tijden er nog niet rijp voor waren. 't Kan zijn; maar wat is nu beter: een kleinen sprong 1c wagen of een onhoudba- ren toestand te scheppen, die vast en ze ker lot afschaffing der Eerste Kamer voe ren moei? Want wordt hel thans voorge stelde regeeringsontwerp wel, dan is de Eerste Kamer daarmee veroordeeld. Caat men dus nu, op het daarvoor aaa- c wezen oogenblik, de moeilijkheden, wel ke zich zeker bij de omwerking der Eer ste Kamer tot een instelling van Groeps- vcriegenwoordiging zullen voordoen, moe ite aandurven. Dat zal vermoedelijk de veiligste weg 'Ju om ongewenschte schokken in de ont- e van ons parlementair stelsel voor je naaste toekr>,„„, - Komst !e vermijden. Sociëteit SIhavo jodenvergade- ung Woningbot!wveroenig'mg ,,st. Bavo" uur. Leden verg. Cr oen ten- en Fruit handelaren ,,St. Marcus 5 uur. -,!>,■ Landbouw", 8 uur. Bestuui Retraite- fonds, 8 uur. -~ Reddingsbrigade, 8 uur. -Rechtskundig Bureau, van half negen tot lial/. 10. Rollen veiling. 10 ll,ir. Stadsschouwburg. Koninklijke Lct- tcrl. Vereen. 1 .1. Cremer". »D® Se' scheiden Echtgenoot", 8 uur. Schouwburg Jansweg. Abonnements concert. Jacques Urlus. St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging. Ge loof en Wetenschap. Voordrachtavond, 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling door George Robert van 23 uur. Familie-bioscoop. Kleine Houtweg 12 Voorstelling. Oud-Holland. Verwulft Strijk orkest. St. Martha- Vereen. Kleine Houtweg 13. Van 34 uur betrekkingbureau. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 1!) October 1921, des namiddags half 2, zoo noodig voort te zetten des avonds 8 uur. in de Statenzaal aan het Prinsenhof. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken: Verzoekschrift van J. Drenth en H. Pot, om ontslag als leeraar aan de Burgeravond school. 2. Voorstel van B. en W. tot goed keuring der rekening en verantwoording dienst 1920, Burgerlijk Armbestuur. 3. Voorstel B en W. tot goedkeuring der be grooting dienst 1922, Burgerlijk Armbe stuur. 4. Voorstel B. en W. tot goedkeuring der begrooting dienst 1922, Stads-apotheek. 5. Voorstel B. en W. tot vaststelling staat tot beschikking op den post „Onvoorziene uitgaven," dienst 1921. 6. Voorstel B. en W. aanvaarding schenking tot bestrijding onderhoudskosten graf. 7. Voorstel B. en W. tot vaststelling Verordening inzake keu ren van waren, instructie Directeur en per soneel keuringsdienst van waren. 8. Voor stel B. en W. tot beschikbaarstelling gel den voor den keuringsdienst van waren. 9. Voorstel B. en W. tot afkoop levenslang vruchtgebruik van grond nabij de Kam perlaan. 10. Voorstel B. en W. tot afsluiting van de Peperstraat. 11. Voorstel B. en W. tot uitgifte' van grond in erfpacht nabij den Kleine Houtweg. 15. Voorstel B. en W. in zake verzoek om vrijstelling van de ver plichting tot het oprichten van een wo- ningbeurs. 13. Voorstel B. en W. inzake aaiivraag van J. A. A. van 't Hof om be noemd te worden tot makelaar. 14. Benoe ming commissie voor bibliotheek en open bare leeszaal- 15. Benoeming lid commissie C. tot wering van schoolverzuim. 16. Be noeming tijdelijk leeraar in Nederianösche on Duilsche taal aan de 2c IT. B. S. met 5 j. c. 17. Benoeming tijdelijk leeraar in plant- en dierkunde aan dc 2e H. B. S. dl. 5 j. c. 18. Benoeming Hoofd van den Ver volgcursus no. 4. 19. Benoeming tijdelijk leeraar in werktuigkunde aan de Burger- Cl voihd Jvdl ooi. H Gemeentezaken. Voor "de vestiging van den keu ringsdienst van waren in het gebied Haarlem, welke binnen afzienbaren tijd in werking treedt, is hel bestaande gebouw van den gemeentelijken keu ringsdienst aan de Gedempte Oude Gracht niet geschikt, zoowel wat aan gaat de grootte, als de inrichting zelve. Het administratieve gedeelte zouden B. en W. onder willen brengen in de bovenverdieping van perceel Kam persingel 4, waar do Stads-Apotlïeek gevestigd is. Voor enkele veranderingen aan bei de gebouwen vragen B. en W. een crre- diet vail f 2500 aan. -- "Naar aanleiding van een door A. F. Krerner geïuan verzoek, stellen B. en W voor, de Peperstraat niet meer voor opeubaren dienst te be stemmen en aan genoemden Krerner onder enkele voorwaarden vergunning té verleenen, die straat aan beide zij den van 'den openbaren weg af te sluiten. B. en W. stellen voor, naar aan leiding van het verzoek van den uit voerder van de uiterste wilsbeschik king van wijlen Dr. H D. Kruseman, den heer H. C. van der Vangst, tot aanvaarding vau eenc schenking aan de gemeen te groot f 250.teneinde uit den interest het onderhoud te be strijden van het eigen graf Nó. 53A, gelegen op da Algemeene Begraaf plaats, Protestantsch gedeelte, taan de ten name van wijlen Dr. H. D. Kruseman, deze schenking te aan vaarden. B. en W. bieden ter goedkeuring aan de begroeting van ontvangsten cn uitgaven, sluitende met een eindbedrag van f 231.920, wegens de huiszittende armen en 't Stads Armen- en Zieken huis voor den dienst van 1922, terwijl zij tevens voorstellen, het subsidie uit de gemeentekas te bepalen op f 178.893 38. 'Tot voorzitter van de Commissie van Toezicht voor de Stads-Bibliotheek en Leeszaal is uit het college van B. en W. benoemd mr. A Bruchj B. en W. stellen nu voor, tot leden dier commissie te benoemen 3 raads- ledéh én 3 niet-raadsledeu. Voor de benoeming der laatsten bieden zij de volgende aanbeveling aan; de heeren A. H. Gerhard, prof dr. A. A. van Schelven en dr. J. F. M Sterck. van bij Brederode op de Zuidzijde van het kasteel met zijn breed terras cn de waterpartij was verrukkelijk. Bewonderd werden de 18e eeuwsche bloemvazen en bronzen beeldjes in. het rosarium. De weg tot zee, ruim een uur lang, werd genomen, maar het wandelbosch duin op duin of "langs het rasterwerk van het jacht terrein gevolgd. Daar ook zagen we naambordjes bij de duinwegen. We troffen o. a. aan: Hertogslaan, Stroo- perspad en dit wekte herinneringen op uit een ver verleden. Aan den overweg bij Driehuis zijn. we al op het buitengoed, dat zich aan den Hazelingerweg tot zee én tot IJmuiden en de terreinen van de erven van der Vliet uitstrekt. Een 40 jaar terug was „Duin. en Kruidberg" in bezit van Mevr. de Wed. G. L. J. van der Hucht. Plet wefd gesticht door Mr. F. A. Baron v. Hall. Het buitengoed is ontstaan uit de vereeniging der buitenplaatsen de „Kruidberg" (de Kruidbergerweg voert v. Hagelingerweg naar den B rederode- weg) en „Duin en Berg Vau den „Kruidberg" is een boerderij nog een. overblijfsel. In de 17e eeuw was het jachtslot van Prins Willem III, voor wien dezer dagen te Breda een ruiterstandbeeld is opgericht. Naar hem heclte het toen „Prinsenbosch". Wijlen onze 18e eeuwsche stadge noot Vincent Loosjes weet er in „Hol lands Arcadia" een en ander van le vertellen. Zoo leeft er een overleve ring, die zegt, dat de Koning-Stadhou der in een vertrek van het Prinsen- 'bosch" zou besloten zijn tót den over tocht naar Engeland, om daar zijn schoonvader Jacobus II na een on bloedige revolutie te ver™nhcn s Koning van Engeland, SeholUnd cn Ierland. Een andere legende vertelt, dat de Prins gewoon was in hetzelfde vertrek geheime e onfcrenUes le hou- Op cxjuisk ni&l „Uueilem". Zater dagmiddag hebben eenigo leden dezer historische vereeniging met hunne da mes, te zamen een gezelschap van "40 a 50 j'ersoncn, „Duin en Kruidberg" van oud-Minister Cremer bezocht. Eerst trok men om het hoofdgebouw heen, wmrvau vooral hel beeldhouw werk aan de Zuidzijde met jachttafe- 'eelcn be/.ietuigd werd. De aanblik den mil hooide van de onmogelijk heid om er beluisterd te worden Vroeger kon men op den „Kruid berg" heerlijk uitrusten, want toen was het een plaats van ontspanning, waar «een import van eenig levensmiddel' betaald werd. Nu is het een gewone) boerenwoning. Overigens levert het gej heele buiten geen oude merkwaardijrf gebouwen op. Het oude jachtslot be staat niet meer bij raenschenheugcj nis cn of de groole hecreuhuizmg vau nu op dezelfde plaats staat, zouden we niet durven beweren. Tegenover „Duin en Kruidberg'' staan de ijze ren poorthekken van 't indertijd ge sloopte „Middeloo". Nu staat er „Duw en Berg" op. Daar lag voor tange jaren het buitengoed van dien naam. Aan "de oprijlaan van „Duin en Kruidberg" lag indertijd een duin, de .Spanjaardsberg" gehecten, waar vol- «ens overlevering -in den Spaansdien tijd een batterij was opgericht, <be het Huis te Velsen" bestreek. En"nu zullen veten zeggen, wat we ten we aan dit alles. We kunnen het toch niet zien! Welnu, dan een wandelkaart vin gen, die bij niet te veel aanvragen aan vertrouwden wordt toegestaan, maar dan niet op gereserveeru terrein komen, dal trouwens duidelijk door bordjes is aangeduid. Gaat dal ook niet, welnu, dan wan delt men Santpoort door en volgt den Hagelingerweg, die u telkens een lachend verschiet opent en verrassende kiekjes op kasteel en park. Bij Hageveld komt het Kerk pan op den weg uit, dat over weiland en langs duinbeken u tot bij de Prot.es- tantsche kerk voert en dan niet het minst de prachtige grintweg, die van Brederode naar Westerveld le'.dt. A110 drie genoemde wegen loopen langs en over liet uitgestrekte goed. Een veer tig, vijftig jaar terug was liet een tame lijk losse, zandige weg, die 't gaan soms minde r gemakkelijk maakte, maar ook toen een der schoonste wande lingen uit den omtrek bood. Bij die boerderij eindigde indertijd de juris dictie van „Duin en Kruidberg". Men heeft er een vrij en ruim gezicht over de golvende vlakte, d:e, omzoomd door de schilderachtigste bosschages, zich uitstrekt tot den straatweg van Santpoort naar Velsen. Zondagmiddag onge reed een tramwagen van de N.Z.H.T.M., komende van het station, een auto aan, die van de Nieuwe Gracht kwam. De spatborden werden geheel verbogen. Doordat de tram spoedig stopte, werd erger voor komen. Aanrijding. - veer half vier Luidkeels tit&nlcn. Zaterdagavond zijn wederom eenige luidkeels venten de -isten (communisten? vrije socialis ten?) bekeurd geworden. Erger v orkomen. Hedenmorgen omstreeks half zeven ontdekte een agen t van poli lie, dat de rails van de E.S.M op de Amsterdarnsc.be Vaart, ter hoogte ongeveer van de Chemische wassefterij van Lo .tigering, krom ge bogen waren. Onmiddellijk waarschuw de hij de remise. Door de politie werd een post geplaatst bij de gevaarlijke plek. Door werklieden van de E.S M. werd het euvel spoedig hersteid- Een woord van lof komt wel toe aan den actieven agent, die misschien een groot gevaar voorkomen heeft. Balalaika OrkestWegens het enorme succes, hetwelk het Russische Origineele Balalaika Orkest Vrijdag jl. behaalde, zal Woensdag a.s. in den Schouwburg, Jansweg, een derde en laatste afscheidsconcert gegeven wor den, met een geheel nieuw programma. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie, voor komende in dit blad. Jacques UrlusMen schrijft ons: De beroemde Zanger Jacques Urlus zal Dinsdagavond in den Schuwburg, Jansweg, op den le Kaïnermuziekavond van de Holl. Concertdirectie Dr. G. de Koos, le Scheveningen, zich doen hooren. Het programma bevat o. a. liederen van Haydn, Ludwig Kindscher, Liszt, Mahler en Wagncr. De pianist Marcel van Gooi zal-den zanger begeleiden. Toegangsbewijzen voor de 5 concer ten en voor 1 concert zijn verkrijg baar bij het Concertbureau A. Ver- nout, Warmoesstraat 10. Waarschuwing. De commissaris vau politie tc Noordwijk waar schuwt be langhebbenden, alle mogelijke voorzichtig heid te betrachten bij het koop en en ver knopen en aanknoopen van handelsrela ties met A. Stigter, commissionnair, Zee straat No. 21 te Noordwijk. Te water. Zondagmiddag ongeveer ■half 2 geraakte een jongetje al spelende in de Zomervaart. De heer E., die dat bemerkte, wist den kleine op het droge te brengen, en gaf het aan zijn ouders die op het angstgeschrei kwamen loc snel lèn. Het zachte weer. A-Is een groole •bijzonderheid deelt men ons mede. dat er nu nog versche aardbeien van den kouden grond in sommige groentenwiii- kels fe verkrijgen zijn. van de orgelbespeling in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 18 October 1921 des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert: 1. Preludium en Fuga rg.kl.t., Padre Martini. (17661784). 2. Roel, L. C. d'Aui.n. (1694—1772) 3. Pièce caractéristique dans Ie mode phrvgien, Alex. Guilmant. 4. Eerste Sonate, Allegro ma non trop- po. Andante. Allegro -con fuooo.-Felix Borowsiki. 5. Pièce sur des Airs poplaires fla- mands, Nalia Boulanger. Ontvangen f 90,50 3000 kronen, 5 Horig. Coupons en 80 Hong. Hvp. Bank. Ter eere van de H. Maagd 1.— J er eere vmi de H.Gerard.us Maj-ella 2.50 N- N. 3.50 Totaal f 97.50 A.s. Woensdag zal de R. K. Politiebond >rSt. Miahael", afd. Haariem en Omstreken, zijn eerste lustrum vieren in „St. Bavo". Daartoe is een schitterend programma samengesteld. Des md'ddags cwn 4 uur, begint de mid dagvergadering, waarin voor de pauze de heer A. B. Miohielsen, 'voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem, en na de pauze kapelaan Burwdnikel zal sipreken. De feestvergaderiing des avonds is gewijd aan spel en zang. Faillissementen. Den 11 den October 1921 werd in staat van faillissement ver klaard: Bernard Louis Jacobson, koopman te Haarlem, Parklaan, tijdelijk verblijven, de Scholersimgel albier. Rechter-conundissaris: Mr. J. D. Pas teur. Kennisgeving. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis: le. dat het primitieve kohier voor de school gelden voor Hooger- en Middelbaar Onderwijs dezer gemeente, dienst 1920-21 aato den Gemeente-ontvanger ter invorde ring is toegezonden. 2e- dal ieder verplicht is zijnen aanslag vóór den op het aanslagbiljet te verniel den datum te voldoen: Maansverduistering. We leven in den tijd van natuurver schijnselen. Nop niet zoo lang geleden hadden we de zonsverduistering, eiken dag nog verwonderen we ons over de vreemde manoeuvres van moeder natuur, en nu is de hiaan er van door gegaan. Gisteren avond, voor een poosje, heeft de natuur tegen de maan gezegd, dat ze naar de maan moest loopen, en toen zijn we, lusschen negen en elf uur alllemaal naar de maan gegaan. We bleven nog wel een beetje op een afstand, maar looh hebben we met aan dacht -gezien, hoe het natuurverschijnsel zich voltrok. De vuurbol werd geleidelijk aan door een floers overlrokcn. en tusschen de flankeerende sterren, waarmede het flr- munenl was bezaaid, doolde vrouw Lima rond, treurend over hel verlies van heur glans. Maar liet duurde niet lang. of ze bad haar oude pracht herkregen, en ze keek weer frank en vrij op de zielige wereld onder haar neer. En ze vond. dat er niets veranderd w-1 - 3e. dat afschrift vim het kohier gedu rende 5 maanden ter inzage ligt op het bureau van den oontrn^-ir der gemeenlce- belastingen. Koningstraat no. 2. De uitslag van de te Heem stede gegeven siimultaan séance van Zaterdagavond was dat er door den heer Ridderhof van de 8 partijen 4 werden ge wonnen, 3 verloren en t remise gespeeld. Van beide zijden werd mooi spel te zien gegeven. Voor opgave tol oprichting van 'n schaak club kan men zich richten tot de heeren Smit en Reè, postkantoor Heemstede en bij J. J. Koper, Zandv.laan 61, Heemstede, voor 29 October a.s. ATHHLETIEK. PAULEN IN WARSCHAU. Onze stadgenoot Pauien, kwam bij de wedstrijden te Warschau op de 400 M. als eerste aan. Niet slim. Tijdens de kermis moeih-t le Zaandam geen sterke drank verkocht worden. Op een keer kwam een controleur een café binnen en een bezoeker gooide toen gauw zijn glaasje leeg in een bak met water. Dat was echter een ambtenaar inliet vervuilen zijner pliohlen beletten en deswege boor de hij nu 25 boete of 10 dagen hech tenis tegen zich eischen. Laag. Twee jongens werden op zekeren dog door een man meegelokt en terwijl ze samen aan den kant van den weg zaten te praten, zoi opeens de man: „Jelui hebt een rijksdaalder van me gestolen." Dc jon. gens ontkenden dit, doch de nvan hield zijn bewering vol en voegde er bij: -.Dan zal ik maar dat horloge meenemen", en ontstal een der jongens zijn uurwerkje. Voor deze laffe daad eischte de Officier 2 maanden gevangenisstraf. Kwitanties. In WoriLit-rvcer moest ee-ri loapor kwi tanties innen. Toen liij dit gedaan had, behield, hii liet geld (f 085) voor zich zeLf, ging naar zijn patroon en zei, dat het in 't water gewaaid was. De politie ging er naar dreggen, do::h vond natuurlijk niets. Er rees twijfel, do man werd scherp verhoord ende zaak kwam uit. De Officier eischte 1 maancl gevange nisstraf. Heden weid- voor den hoogen Raad ge pleit door Mr. Tideman in oeniige zaken betreffende veroardeetingen door de Recht bank te Haarlem wegens overtreding dei- verordening op dc winkelsluiting aldaar tot ontduiking van welke verordening door winkeliers binnen in den winkel staande bestellingen werden overgenomen, welke de zoon of bediende van den winkelier in de portiek of deur van dent winkel staande van het publiek aannam. Mr. Tideman pleitte in hoofdzaak niet- verbindbaar verklaring der veri-odening. De aanvraag om revisie van B. S. M. te Haarlem, betreffende een arrest van 't gerechtshof te Amsterdam, bevestigend het vonnis der Rechtbank le Haarlem van September Ipso, houdend zijn vcrpordec- ling lot 3 jaar gevangenisstraf wegens 3 .misdrijven van diefstal van zilveren voor werpen le Aerdcmhout, Heemstede en el ders is niet ontvankelijk verklaard! door den Hoogen Raad. Het was een ideaal goede gelegenheid gisterenavond 0111 de Maansverduistering waar Ie nemen. Dat 't zoo precies op Zondagavond kont Als Benno of een an der 't had moeten organiseeren. had hij geen beleren avond en geen beteren lijd cr voor kunnen uitzoeken. Bovendien was de hemel onbewdlkt. Precies op tijd natuurlijk begon (|e ver- tooning. Om 9,34 moest volgens de bere keningen onzer slerrekundigen de eerste aanraking van maanschijf met de scha duw der aarde plaats hebben. Reeds om even half tien kon men een deuk waar nemen in de Noordoostelijke punt van den maanrand. De hap werd hoe langer, hoe grooler en om 11,13 was de maan bijnt totaal verduisterd op een klein rand je van den onderkant na. Slechts zes- honderdsten van de maan bleef buiten de schaduw der aarde. Het verduisterde gedeelte vertoonde toen een donkerroode koperkleur. Aardig was het te zien hoe tijdens de verduis tering de hemel, die eerst hel verlicht was, al donkerder weid en lioe dat hoe langer hoe meer sterren rond de maan zich,baar werden, die eerst door het helle maanlicht niet te zien waren. Toen dc verduistering op z'n hevigst was, flikker de een groot aantal sterren om dc maan. Om 12.33 was de verduistering geëindigd. Er was veel belangstelling voor het natuurverschijnsel. Lange Heerenvest. Nog was ouae courant van Zaterdag 1.1., waarin we waarschuwden tegen don uiterst gevaar lijken hoek Leliestraat—Lange Hee renvest, niet versclieiion, of er had reeds een ongeluk plaats gehad. Het La nu nog tamelijk goed afgeloopen, maar daar om moet niet met verbetering van den gevaarlijken toestand gewacht worden. Het kalf behoeft toch eerst riiet te ver drinken, alvorens men den put dempt? Het ongeluk heeft zich als volgt toe gedragen Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur kwam een wielrijder de Leliestraat uit, juist passeerde daar ter plaatse op de Lange Heerenvest een motorrijder. Door dat het uitzicht belemmerd was en men ook ejkaude--s signalen niet hoorde, was O Vaitmorgda heeft onze marktmeester vele kooplieden, die nog een standje, op onze Maandagsche Markt wildea hebben, moeten weigeren omdat et geen plaats meer was. Volgens de verordening mag er maar markt gehouden worden vanaf het Verwulft tot aan de Raaks, en nu werden in den laatsten tijd ook we! vlaatseu aegeven op het gedeelte va'11 ^,pte Oude Gracht tusscheu Raaks en Zijlstraat, doch dit gebeurde oogluikend en nu bewoners van dat gedeelte der Gedempte Oude Gracht bij B. en W. hebben geklaagd, is dooi B. en W. dii'ec /Ven einde er aa' gemaakt. Naar we vernemen wil men ovei wegen de markt te verlengen en nay een aantal kraampjes te plaats-en de NassauUan, maar daar zijn dj kooplieden niet enthousiast v or out dat zij daar „niets" in zien. Ze krijgen niet voldoende publiek op een markt, die gehouden wordt op de Gedempte Oude Graeh/ en na een tusschenruïmte op de Nassaulaan wordt voortgezet. Vanmorgen zijn vele kooplieden te leurgesteld en zoo zag men een opval lend groot aantal kooplieden, die mei handwagens negotie in de straten eu in de nabijheid van de markt leurden. Waaraan die bloei van onze markt is toe te schrijven, vroegen wij iemand die geacht kan worden er mede op de hoogte te zijn. Hij was van meening, dat die bloei van tijdelijken aard is en vooral is toe te schrijven aan dc groot, werkloosheid onder de Amsterdam mers. Vooral de werklooze diamant- bewerkers pakken elk handeltje aar en verdienen er 's Maandags hier een naar gulden aan, morgen elders, en zoo eiken dag van de week. Daarbij komt dat door de malaise vele grossiers en kleine fabrieken wei eèns in geldverlegenheid zitten en eeu partij minderwaardig of minder cou rant ook wel beier goed voor lagere prijzen van de hand zetten aan scha- cheraars die ,er op die manier een aardigen cent nog aan verdienen. De groote bloei van onze markt zal dus niet blijven duren. In lusschen is de Maandngniark' nooit zoo Tlorissant geweest als nu en do gemeentekas vaart er in zoover **i bij dat zoo rond de f 300 etke "".reek aan marktgeldcn geïnd worden. Medegedeeld door het Kon. Ned. 'Meteor!. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 17 October 1921. Hoogste barometerstand 772.7, 111. M. Ie Muenchen. Laagste barometerstand: 743.0 m.M. ie Seydisfjord en Haparanda. Verwachting: van den avond van 17 lot den avond van 18 October: meest zwakke wind; uit Zuidelijke richtingen; nevelig tot licht of halfbewolkt; droog weer; zelfde temperatuur. Barometerstand: 775. Neiging: achteruit Opgave van: een botsing onverwijdelijk, het rijwiel raakte defect. De schade zal door don bestuurder van het motorrijwiol vergoed worden. Geboren: It Oct. z. van R. v. Gilis-in 't Veld. 12 Oct. z. van B. A. v. Kortenhof- Boef. z. van A. Mosk-Fiege. 13 Oct. z. van W. H. P. M. Lubbersen-v. Ee. z. van A. J. Kee&maat-v. Veen. d- vnu J Waalewijn-Miiddelbeek. 14 Och z. van S. Koekkoek-Makkelie. 15 Oct. d. van B. Kuipers-Smit. z. van H. S. v. d. Put ten -v. d. Klauw. d. van C. Post-Hilk- huijsen. 16 Oct. z. van J. A. Schillman- v. Wijk. d. van A. W. Netr-Corvera. - - d. van H. v. d. Heiden-Klooster. z. van W. J. v. Putten-v. d. Lely. Overleden: 13 Oct. A. Bluekens-Kaster- raans, 57 j„ L. Molenstraat. 14 Oct S. Koning, 59 j., Kamperlaan. 15 Oct. M. C. N obets- B oogaa rd72 j., Pie ter Kies- ,1 raa<. M. Ozinga-Ronner, 77 j„ Tempo* riersstroal. 16 Oct. K. F. Selraat-Valk, 8 j., Glasblazerstraat. J. v. Aste, 57 j.. Begijnhof. 15 Oct. S. M., 9 mnd., <L v. G. v. Gelder, Ged. Raamgracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1