Uit den Omtrek. BINNENLANP TELEGRAMMEN. (N.V„DE«TODGEËST"; BIHMEMLASIDS0H HIEOWS* SCHOTEN. IJMUIDEN. HEEMSTEDE. DE MIKADO VAN JAPAN, wiens ernstige ziekte dezer dagen gemeld werd. OOK EEN MANIER VAN BEZUINIGING. Tpekkingvan 100 nummers tenoverstann van Notaris A. G. MULIE. Zaterdag 15 October 4921 HERRIE ONDER DE ANAR CHISTEN. Het instituut Middenstands adviseurs. NAAR HET VADERLAND TERUG. Grondwetsherziening. Raadsstukken. Ter benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur (vac. W. v. Schie en K. Walketrter, die bei den 31 December af moeten treden), heb ben B. enW. de volgende voordrachten op gemaakt: in de vacature-van Schie: 1. W. v. Schie. 2. K. Walkeiïter; in de vacature- Walkeuter: 1. K. Walkeuter. 2. W. v. Schie. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van K. L. IJzerman, om ontheffing der Bouwveror dening te verleenen. B. en W. stellen voor, voor de ge meente te aanvaarden een hypothecair cre- dict uit 's-Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste negentig procent van het verschil tusschen de te schatten stichtingskosten der woningen en de verleende premie en nim mer meer dan f 2120Ö.eventueel ver meerderd met de geschatte waarde van den grond, ten behoeve van den bouw vau drie woningen aan de Raadhuisstraat, te num meren 9, 11 en 13, door J. Vink, te Scho ten er dezen laatste dit crediet Ie vela schaffen. B. en W. bieden ter vaststelling aan een nieuwe overeenkomst met Haarlem, tot liet verrichten van onderzoekingen bij het laboratorium voor pathologische bacterio logie en den keuringsdienst der gemeente Haarlem. B. en W. bieden ter vaststelling aan een overeenkomst omtrent de toelating van leerlingen uit Schoten op de openbare school F te Santpoort. B. en W. vragen een crediet van f 3500 aan, tot stichting van een gasmeter- en regulateurhuisje. B. en W. bieden ter vaststelling aan een vierde wijziging der verordening, re gelende den rang, de bezoldiging en de wijze van benoeming van de ambtenaren bij den dienst der gemeentewerken en den reinigingsdienst, vastgesteld bij raadsbesluit van 29 November 1918 en verder te be noemen een hoofdopzichter van gemeente werken en een boekhouder-kassier bij ge- me-rftewerken en reinigingsdienst, voor welke resp. functies zij aanbevelen de hee- ren J. Kuyker en D. H. Suerink. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op bet verzoek van „Patrimo nium grondvoorschot te verleenen voor den bouw ran ongeveer 1500 woningen. Jubileum. Op 22 October hoopt de beer J, C. Kneppel, ladingmeester bij de Holl. Spoorweg-Mij. alhier, zijn 25-jarig jubileum bij de Ned. Spoorwegen te her- Vïii. Als arbeider in dienst gekomen, heeft de heer Kneppel zich spoedig tot zijn ft ,5-mvoordige functie opgewerkt. Van de 25 jaren was de heer K. alhier 21 jaar werkzaam. Personalia. Binnenkort zal zich hier vestigen Dr. J. J. Conijn, thans assistent van Prof. Dr. van Rooy te Amsterdam en voordien bij Prof. Dr. Hector Treub. Verkor.ping. Bij de ten overstaan van notaris 'olieman alhier gehouden gerech telijke verkooping van deh zeillogger Nep- tunis 1. 1J.M. 368, werd deze gekocht door de N. Technische Scheepvaart Bureau, Duinkcr en Pierlot te Amsterdam voor f 4075. De inventaris en visscherijgoederen brachten ongeveer f 1300 op. UITGEEST. R. K. Volksbond. Woensdagavond te haif acht zal de beer Ar.genent, secretaris van den Arbeid, voor de loden van den R. K. Volksbond eene lezing houden over ziekteverzekering. Gemeentezaken. 11. en W. stellen voor, goedgunstig te beschikken op het verzoek van C. Turkenburg, om eenige woningen meer aan cfe Havenstraat Ic bouwen en te. verbouwen, dan oorspron kelijk liet plan was. B. en W. stellen voor hen te machtigen ten behoeve van den bouw van 3 wonin gen daor J. Verhagen tc Haarlem, vol gens bel door hem overgelegde plan, uit *s Rijks kas de noodige voorschotten en credieten aan te vragen en te aanvaarden en deze gelden onder eerste hypotheek aan aanvrager trit te geven tegen een rente van 6 pet. per jaar en voor den tijd van 15 jaar met jaariijfcsche aflossing van tenminste 'A pet. voor de eerste vijf ja ren en 1 pet. voor dc volgende tien jaren (het restant met het einde van het 15de jaar in eens af te lossen) tot een bedrag van ten hoogste 20250, eventueel ver meerderd met de geschatte waarde van den grond (het juiste bedrag vast te stel len na voltooiing der woningen) onder de door hen te stellen voorwaarden en bepa lingen. B. en W. stellen voor, zich bereid tc verklaren met de gemeente Haarlem een regeling fe treffen, genoemd in art. 19, 4e lki der Laser-onderwijswet 1920, mits de daarin op te nemen voorwaarde, dat voor elk kind uit Heemstede, dat een openbare lagere school tc Haarlem be zoekt aan die gemeente wordt betaald, wat het aan kosten van instandhouding In zien zin va artikel 101 dier wet, aan die gemeente kost, verminderd met het even tueel betaald schoolgeld, wederkeerig ook wordt gesteld, voor kinderen uit Haar lem, die een openbare lagere school in Heemstede bezoeken. Reeds eenigen tijd zijn B. en W. be zig met de voorbereidende werkzaamhe den tot stichting van een votksbadlhuis. 11. en W. stellen nu voor, als plaats voor bet te stichten volksbadSuiis aan te wijzen het der gemeente in eiendom toe- bchoorend terrein achter het nieuw te slichten postkantoor bij de Raadhuis straat. Op 20 Juli 1921 zijn bij B. en W. ingekomen adressen van de vereeniging „Bijzondere Protcstantschc School tc Heemstede", houdende verzoek om uit de gemeentekas beschikbaar te stellen de bc- noodigde geiden voor den bouw van een bijzondere school voor gewoon lager on derwijs op een terrein gelegen aan de Noordzijde van de Koediefslaan. B. en W. stellen thans voor, hel ver zoek der vereeniging af te wijzen, doch geiden beschikbaar te stellen voor uitbrei ding van de bestaande echoot aan den Voorweg en voor de stichting van een bijzondere U.L.O.-school. B. en IV. stellen voor, hen te mach tigen tot hel voor de gemeente aanvaarden van de rechten en het voor de gemeente op zich nemen van de verplichtingen, wel ke voortvloeien uit de overeenkomst, zoo als die voorioopig is gesloten met de Er ven van mevruw Onderwater, geboren Dubbeldemuts van der Sluijs en tevens bun het het noodige crediet te verleenen voor de uitvoering van dit besluit. Dit betreft de overdracht van wegen en water op Bosch en Hoven. B. en W, bieden ter vaststelling aan verordeningen op de heffing en invorde ring van schoolgeld. In zake de verbinding van Craynes- tervaart en Bleekersvaart, stellen B. en W. voor, hen te machtigen tot: a. het graven van een vijvertje tus schen den geprojecteerden weg no. 33 en de Koediefslaan en hot uitkomende zand te gebruiken voor den aanleg van wegen op de terreinen, aangekocht hij raadsbesluit van 16 Juni 1921; b. het maken van een gebouwtje bij en aan de noordzijde van de Koediefs laan, niet twee stel pompen met toebe- hooren en de noodige buisleidingcn, om water vanuit de Graiienestervaart. in de Bleekersvaart te pompen c. bet uitbaggeren van de Bleekersvaart en aansluitende Zand'vaart d. het treffen van alle noodige maat regelen ter uitvoering van het boven staande. Aan Burgemeester en Wethouders ter uitvoering van liet onder 1 bepaalde het noodige crediet te verleenen; 3. Te bepalen, dat de kosten, ver bonden aan do uitvoering van het werk, "genoemd onder la, voor rekening van het GromAédrijf zullen kamen, tenvjjl dio der overige in dit besluit genoemde werken ten laste der gemeente zullen worden gebracht. In zake den bouw van sholen voor openbaar onderwijs en van een gym nastieklokaal, stellen B. en W. voor: 1. Over te gaan tot de stichting e n?r school voor gewoon lager onderwijs en eene voor uitgebreid lager onderwijs op een nader aan te geven terrein, ge legen noordelijk van de Koediefslaan 2. Over te gaan tot stichting van oen centraal gymnastieklokaal op een nader aan te geven terrein zooveel mogelijk gelegen in het centrum der gemeente, op de eerste plaats ten behoeve van de lagere scholen 3. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen nadere voorstellen in te die nen omtrent de juiste plaats waar de scholen en het centraal gymnastieklo kaal zullen worden gebouwd, met tee- keningon en opgaaf van stichtingsko ten. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Heemstede, op Woens dag 19 October 1921, des namiddags om 8 uur. De agenda meldt: 1. Notulen van 15 September j.l. 2. Vaststelling rekening der gemeente en hare bedrijven zoomede van het Burgerlijk Armbestuur. 3. Voor stel tot verbinding van de Craijenesler- vaart inet de Bleekersvaart. 4. Voorstel inzake wijziging bebouwing Havenstraat. 5. Hypothecair crediet voor rnidden- standsbouw. 6. Vaststelling bedrijfsveror- dening Gas-, Duinwater- en Electriciteits- bedrijven. 7. Vaststelling verordeningen heffing en invordering schoolgeld lager onderwijs. 8. Voorstel regeling met Haar- zondere scholen. 10. Voorstel inzakebouw van openbare scholen en van een centraal gymnastiek lokaal. 11. Vaststelling herzie ning XXIV Uitbreidingsplan (terrein Bosch en Hoven). 12. Aanbieding her ziening XXV Uitbreidingsplan (terrein hoek Koediefslaan-Bronsteeweg). 13 Voor ste! tot 'het aangaan van eer.e overeen komst betreffende aanleg van wegen o-p Bosch en Hoven 14. Voorste] aanwijzing terrein voor stichting volksbadhuis. 15 Ingekomen stukken en mededeelingen. J.6. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer ko hier hoofdelijken omslag, dienst 1921 1922. 17. Reclames Hoofdellijke Onislag. Gevonden Voorwerpen. Terug te be komen bijHeitlagen Vaartstraat 17, te Haarlem, een damestaschje; Raamvest 61 Haarlem, een Lipssleutel, Kofaed, Zand- voortsehelaan 61, een Smaushond; P. Abrahams, Voorweg 23, een portemon- naie; J. B. Jonkman, Eikenlaan 68, een zilveren broche; Bureau v. Politie Raad huis, een rozenkrans en een booromslag; Bureau v. Politie Boekenrodestraat 9, 'n gaskousje; Dijkhorst, Sehouwtjesla&n 42, een doublé collier; P. H. van Emmerik Lindenlaan 17, een lorgnetglas; Affour- tit, Molenwerfslaan 104, een herders hond; J. Moonen, Wijde Geldeloozepad 21, Haarlem, een ceintuur; G. Brui gom, Voorzorgstiaat -59, Haarlem een reis- gida. SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA CHICAGO, 15 Oct. Vijfhonderd af- deelingsvoorzitters van vier conductclirs- en baanwachters-organisaties hebber, van hunne hoofdbesturen opdracht gekregen, hun mannen geleidelijk tot een algemeene staking op te roepen, welke 30 October zal beginnen. De spoorwegen zijn hi verband hief'; mede door de stakers in 4 groepen ver-, decld. Den beambten van 17 lijnen is aan gezegd, den arbeid op 30 October neer te leggen, terwijl de slaking op de andere drie groepen telkens met tusschenpoozen van 24 uur zal worden afgekondigd. WASHINGTON, 15 October. Presi dent Harding heeft de leden der arbeids commissie voor de spoorwegen, die het publiek vertegenwoordigen, bij zich ont boden, waarschijnlijk otn lien te raad plegen, in verhand met de dreigende spoorwegstaking. Na een korte bespreking vergezelde de president de leden naar het Commerce Building, waar een conferentie werd ge houden. In een naderhand door hel Wille Huis uitgegeven communiqué werd verklaard, dat de werkgevers-leden der spoörwëg- conunissie niet tot de besprekingen, wa ren uiigcttoodigd, omdat zij uit den aard der zaak in arbeidsgeschillen een stand punt innemen, dat tegengesteld is aan dat van publiek en arbeiders. De leden, die het publiek vertegenwoor digen, moesten daarom de hoog-ste auto riteit zijn in loonsaangeiegenheden en om deze reden werden zij uitgenoodigd, met de staatscommissie 'van h ande Isa an gel e- genV'.ede'u, welke veel gezag heeft in u;m-' gelegéhheden, bet renende spóorwegta neven-- T 'Het communiqué gaf voorts uitdruk king aan de hoop, dat de oplossing van hel spoorvvegvraagstuk zal .worden ge vonden in den terugkeer tot norma1" in- dustriëelc omstandigheden. Tenslotte be noemden de commissieleden een sub commissie, welke de besprekingen in den loop der volgende week zal voortzetten. RELLETJES IN WEENEN. WEENF.N, 15 Oct. Naar de bladen melden, zijn gisteren naar aanleiding van <te prijsstijging, in het bijzonder van brood, tamelijk ernstige ordeverstoringen voorgekomen op de markten, vooral in de arbeiderswijken, waar de onlusten twee uren duurden. Eenige marktkramen wer den geplunderd .waarop dc winkeliers in de omliggende straten hun zaken sloten. De politie herstelde ten slotte de orde. ONLUSTEN IN IERLAND. MADRID, 13 Oct. (Officieel com-, nnmiqué). Nabij Melilla hebben kleine schermutselingen plaats gehad. Generaal Beringt!re zal hedennacht naar Tetoeari ■vertrekken. Bis den strijd om Zeloean werd slechts één Spanjaard gedood en zes gewond. Overal in 't land denken de denkers zich half suf om manieren uit te vinden die tot bezuiniging in de huishouding van Staat en Gemeente zullen leiden. De nieuwste manier van bezuiniging lem over toelating kinderen tot de O. L. kon men beluisteren op een vergadering School. 9. Voorstel inzake bouw van bij-van den Cenfr. Nederl." Ambtenaarsbond, (Prijs van 1000 met premie van 30000 1723 Premie van 3! CO 10244, 40J 92 18477 19741/" 100 3935 a Prijzen van f 90.(eigen geld) 1 204 3092 5221 6828 8264 9469 10562 12753 16507 12207 4638 6337 59 9420 10230 11721 15032 18810 2539 4705 6782 7449 ILstcr ö^losb3£ir j 317 2549 5167 6894 10081 13875 15976 17200 187sj I 586 2694 5510 7130 10535 13958 16229 27 19045 1236 3099 5815 61 92 14246 42 18250 19222 57 3882 68 7359 10884 14318 51 60 20118 1683 4188 6041 761011497 14578 16592 18561 20685 1857 4599 6139 8744 11839 15201 16717 18629 20748 1934 4720 95 8924 12232 49 16960 99 6986 2164 5040 6352 10038 12620 15556 17142 18707 94 Vorige lij t stond 828580 mz 8r85 11172 mz lU76 1122-6 mz 11222 die Donderdag j.l. in Den Haag ge houden werd. Daar beweerde de heer Noordhoff, voorzitter van den Centr. Nederl. Amb tenaarsbond, dat het dragen van zwarte stroohoeden in den zomer een uitste kende manier van bezuiniging voor stad en lande is. In een stad als Den Haag die een zwak voor zwart heeft al dus de roode heer Noordhoff wordt per jaar daardoor alleen 2 millioen be spaard als men 3 jaar met een zwarten stroohoed doet. Hoe jammer dat de voorsteller van dit lumineuze bezuinigingsplan in Oc tober er mee voor den dag komt, nu de stroohoeden voor een maand of zes worden opgeborgen. Als hij in Maart of April j.l. dit prachtidee op vergadering of in de pers gelanceerd had, dan was hij allicht in aanmerking gekomen als opvolger van Minister de Vries. Nu ging hij met zijn zwarte-stroo- hoeden-plan in z'n hoofd met de trekschuit op reis. Wat verwondering wekt in een zoo modern man als de socialistische heer Noordhoff. Er werd Zondag door de anarchisten in Den Haag ©en congres gehouden. Daar mochten alleen komen (o dierbare vrij heid!) menschen die het volgende stand punt deelden: De anarchisten strijden voor en streven naar een vrijkomanunistische amenleving, d. w. z. een samenleving, waarin de z.g. „macht" (bevoegdheid tot regelen) niet van bovenaf, doch van onderop wordt -uitgeoefend, en die daarop de algemeene propaganda richten. Zij verwerpen daarom de propaganda voor en het zich instellen op de verove ring van den slaat tot vestiging van zij het ook als tijdelijk bedoelde dicta toriale macht, maar propageeren de vol ledige vernietiging van den staat én het regelen van hét economisch en algemeen maatschappelijk leven door de federatief verbonden producenten (hoofd- en hand arbeiders) en konsumenten zelf. Bovendien was er nog in vergeten, dat pariementairisme hartgrondig moet ver foeid worden. En daarom mocht de partij van Koltihek niet binnenkomen. Uit alle hoeken braken woedende pro- resten los, zoo vertelt het „Volk "-verslag. Er werd geroepen: Rijnders, Rijnders! aarbij klaarblijkelijk gedoeld werd op het feit, dat Rijnders, ofschoon comité- 'd, tóah verknezingsactie voert. Eeu afge vaardigde van „Orde XIV" de hemel weet wat dit voor orde is!! -- drong naar voren met een resolutie, waarbijuit stel van het congres verlangd werd lot nader orde, teneinde eerst de toelatings voorwaarden nader te formuleeren. Hij Wl*teejnet name de S. P. gelegenheid ver-, schaffen alsnog toe le treden. Mevrouw t'clthck kwam er tegen op dat zij, als lid 1 van t comité, niet in foeïaliaigsyoonvaar- •dgn gekend was. En de heer Constandse 'Verweet onder groot lawaai 't comité zijn eigenmachtig optreden. Zoo goed, betoog de hij. een Sam van den Berg wordt toe gelaten, diie 't adarchisme dienen wil door samensmelting van N. A. S en N V V (Van den Berg: Geen sprake van!) zoo goed ook mag Kolthek bij ons komen, wijl hij het anarchisme in de Tweede Kamer propageert. Waarop echter de heer Kolthek vanaf de perstafel gemoedelijk interrumpeerde: „Maar hij doet het niet, hoor! Het werd intusschen steeds rumoeriger. Aan het comité werd verwelen, dat het optrad als priesters, als ziele-herders. Partijbonzen, werd er geroepen. En de heer krets: „Hier heerscht de geest der bourgeoisie. Het proletariaat heeft op de samensteUmg van 'f congres geen cent in vloed gehad, t is weer, als altijd, van bovenaf gedecreteerd door een oomité dat zioh onmisbaar aolit. Zoo gaan wij naai de geestelijke vend De Voorzitter poogde vergeefs de orde te herstellen. Men riep: Stemmen, stem men. aarop een anarchist, die blijkbaar de sprong-variatie zelfs in zijn onderbe wustzijn nog met had meegemaakt, ver ontwaardigd uitriep, dat rechtgeaarde anarchisten niiet stemmen mogen. Zoo werd nog hoogst genoeglijk een poosje door gedobateerd, totdat Albert de Jong met zijn stentor slem er een eind aan maakte, door uit te roepen: Is dat hier een heibel en een Jan Klaassen Als jelui je gezicht niet houdt, ga ik in de duinen liggen Toen hielden ze zich wat kalin. En liet blijkt, dat ook anarchisten zich buigen voor iemand die flink optreedt. Uit Limburg wordt aan de Msb. ge schreven: Op de Staalshegroatinig komt dit keer niet voor de post voor het instituut Mid denstandsadviseurs en het ligt in de be doeling van den minister van L., N. en H. „ter wille van de bezuiniging" dit insti tuut op te heffen. Bezuiniging is goed, is plicht zelfs, maar wordt a! te vaak daar gezocht, waar die niet moet gezocht worden. Voor den middenstand wordt toch al weinig genoeg gedaan, daar kan en mag niet bezuinigd Worden en vooral niet door de opheffing van een instituut dat zoo veel diensten aan den middenstand be wijst als dat der Middenstandsadviseurs. Tegenover het groot aantal consulenten op gebied van landbouw en veeteelt en zuivelbereiding, beschikt de lieele Neder- iandsche middenstand over drie Midden standsadviseurs en ten deele over drie Nijverheidsconsulenten en toch heeft de middenstand den zwaarsten strijd te strij den en dus de meeste hulp en voorlich ting noodig. Dal de middenstandsorganisatie, althans zeker in de drie Zuidelijke provincies blij ken gaven, hel instituut Middenslandsad- viseurs onmisbaar te achten, daarvan ge tuigen de uitspraken in diverse vergade ringen en de telegrammen en adressen aan de overheid gerich» Ook uit onze provincie werd in tele grammen en adressen op het behoud van het instituut Middenstandsadviseurs aan- ge^É-ongen door den R.K. Limhurgschen Middenstand, door hel Bureau van Ad vies voor den Middenstand in Limburg, en door de middenstandsvereenigiqgen te Weert, Venlo, Roermond, Heerlen, Maas tricht enz. aan den Minister van L., N. en II., aan den voorzitter van den Mid- denstandsraad, den voorzitter der R. K. Kamerclub en aan diverse Kamerleden. We hopen, in het belang van den mid denstand in het algemeen, dat de Regee ring een willig hor zal verleenen aan deze verzoeken, opdat dit zoo nuttige en noo dige instituut aan den middenstand zijne diensten zal kunnen blijven bewijzen. DE DURE STEENKOLEN. Dinsdag heeft de voorzitster van de ai'deeling den Haag van de Nederland- sche Vereeniging van Huisvrouwen, mevr. van Braam Houckgeest en 't be stuurslid mej. Blaauw een onderhoud ge had met burgemeester Patijn over do dure kolen. Besproken werd 't voorbeeld dat B. en W. van Amsterdam hadden gegeven in dezelfde aangelegenheid in de hoofdstad. De burgemeester heeft toegezegd de zaak te onderzoeken en zijn medewerking beloofd. In verschillende plaatsen van ons land, o.a. Deventer, Soesterberg en Geldermal- sen, is men thans bezig met het opgraven en naar Frankrijk overbrengen van het stoffelijk overschot der in het najaar van 1918 tijdens hun verblijf alhier overleden Fransche vluchtelingen. DE „NIEUWE ARMEN." Eenigen tijd geleden is door Mej. Pels- ma naar voren gebracht een plan om de „nieuwe armen" coöperatief te doen samenwonen. In een te Utrecht gehou 'en vergadering van belangstellenden in dat plan werd besloten een voorioopig comité te vormen, dat de plannen zal vaststellen ten aanzien van le stichting van een bemiddelingsbu reau voor hen, die pension zoeken en pension aanbieden 2e het instellen van eon onderzoek naar de mogelijkheid van rijkssubsidie voor den bouw van tehuizen voor ouden van dagen; 3e het aanmoedigen van bestaande gasthuizen of hofjes en het aanmoedigen van den bouw van nieuwe moderne te huizen 4e. het zelf oprichten van zulke huizen. AFSCHEIDSREDE VAN PROF MR. TREUB. In de groote zaal „De Harmonie" te Groningen, hield prof. Mr. Treub Donder dagavond zijn afscheidsrede voor de af- deeluig Groningen van den Vrijheidsbond. Aan die rede zij het volgende ontleend: Men heeft spr. verweten, dat hij in den loop der jaren zeer zou zijn veranderd en verkleurd Bewijzen kan spr. evenwel, dat zijn höofclden.kbeelt]«n van 188090 op 't o ogenblik nog dezelfde zijn. Zijn opninie omtrent dc noodzakelijk heid van de vrije ontwikkeling van liet .ptyriictdiere. initiatief is niet veranderd. Mén kim voorstander zijn van liet par ticuliere initiatief en toch van méening. zijn, dal enkele bedrijven van monopolis tisch karakter gam de zorg der overheid moeten worden overgelaten. Uit principe moet men zelfs bedrijven, welke geen con currentie kunnen duiden niet overlaten aan het particuliere initiatief. Intusschen is er veel veranderd. De invloed der democratie nam toe, speciaal dlie der soc." democratie. Een goed beheer van een overheidsbedrijf is niet denkbaar onder een sociaal-democratisch gemeentebestuur. De macht der vakvcreemïgingen is groo- ter geworden. De moderne va'kvereeniging mag een bijwagen genoemd worden van- de soc.-democratie. Hieruit vloeit weer voort, dat bij een eventueel conclict tusschen arbeider en directeur in een overheidsbe drijf onder een soc.-democratisch gemeen tebestuur de arbeider in het gelijk zal worden gesteld. Gebrek aan discipline zou het gevolg zijn, en hoewel streng tegen willekeur gewaakt moet worden is disci pline in een bedrijf een eerste voorwaarde. Sterk heeft spr. gepropageerd voor een behoorlijke arbeidswetgeving, maar spr. huilt nu mee in het koor van hen, die meenen dat dit thans overdreven wordt. Er was 10 a 20 jaar geleden meer dan thans reden om de economisch zwakkeren te beschermen. De vakvereenigingen en die werkgevers zijn veel meer gelijkwaardige partijen geworden. Nu passen geen drin gende maatregelen vam overlheidiszijde, meer maar veeleer aanvullende maatrege len. De oorlog heeft ten gevolge gehad, dat grootere vragen aan het leven worden gesteld. Wij hebben tijdens den oorlog ge had een fictieve hoogconjunctuur; men heeft dit niet willen inzien, maar een feit is het thans, dat ook in de landen met de beste valuta, de toestaand ellendig is. Overal '11 ontwrichting als de wereld nog nooit heeft gezien, een gevaar voor de toe komst zoo groot als de wereld nooit heeft gekend. De economisten heibben niet gezien, <lat de volkeren geregeerd werden door staats lieden, welke niet voor hun taak berekend waren, dat geen regeering der oorlogvoe rende landen boven het volk stond, maar slaaf was van de volkshartstoohten. Men wilde winnen, ook al moest men als de overwonnene ten onder gaan. Slechts een periode van noesten ingespannen arbeid kan nu redding brengen. Een wonder was het als 't anders ware. Niet de wet-Aalberse, geen enkele wet Ier wereld is schuldig aan dezen toestand, die in alle landen vrijwel gelijk is, maar men heeft niet de noodige overgangsmaatrege len genomen en de arbeidskracht te veel beperking opgelegd. GELDLEENING NED.-INDIë. Volgens bekendmaking van den Minis ter van Koloniën, kunnen inschrijvingen op de 6 %o -geklleening Nederl and sch- Indië, groot ioo.ooo.ooo, tegen een uitgif te-koers van 90 pet., geschieden op Maan dag 24 October. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in het nummer van heden. De hceren T roe 1st ra c.s. hebben eenige amendementen ingediend, o, m. betreffende tie isrfopootgtng. Art. ÏO van de Grondwet wordt ge lezen als volgt: „Wanneer vooruitzicht beslaat, dat geen bevoegde opvolger naar de Grond wet aanwezig zal zijn, alsmede wan neer bij overlijden des Konings geen bevoegde opvolger, naar de Grondwet bestaat, wordt door middel van een volksstemming, volgens regéls door de wet te stellen, beslist over de vraag, of eeu nieuwe dynastie zal worden ingesteld, dan wel de republikeinsche regeeringsvorm ingevoerd. .Na de volksstemming worden de beide Kamers der Sla ten-Generaal, zoo mede de Provinciale Staten ontbon den. Het laatste lid van art. 73 blijft buiten toepassing. Strekt de uitslag der volksstemming tot behoud van den monarchalen staatsvorm, dan wordt onverwijld een troonopvolger benoemd bij een wet, waarover de Staten-Generaal beraad slagen en besluiten in vereenigde ver gadering. Is de Koning overleden, dan geschiedt benoeming rechtstreeks dooi de Staten-Generaal in vereenigde ver gadering. Strekt de uitslag der volksstemming tot invoering van den republikein- schen staatsvorm, dan worden onver wijld de daartoe noodige veranderin gen in de Grondwet aangebracht op de wijze, bepaald in liet Elfde Hoofd stuk. Varaihdcrincj dser Grrmdwet. Art. 194 aldus te lezen: „Elk voorstel tot verandering der Grondwet wijst de voorgestelde ver anderingen uitdrukkelijk aan. Het wordt behandeld als een voorstel van wet en verkrijgt kracht, indien lie! met ten minste twee derden der in de beide Kamers der Staten-Generaal ge zamenlijk uitgebrachte stemmen wordt aangenomen en door den Koning wordt goedgekeurd. Indien het voorste met minder dan twee derden der uitge brachte stemmen is aangenomen, wor den de Kamers ontbonden. De n'euwe Kamers overwegen het voorste!, het welk met een gewone meerderheid in elk der beide Kamers kan worden aangenomen." De hceren Marchant c.s hebben o. m. een amendement ingediend inzake Benoembaarheid der vrouw, Tusschen het eerste en het tweede lid van art. 5 der Grondwet wordt ingevoegd een nieuw artikel luidende: De vrouw kau niet door vveltelijk voorschrift van de benoembaarheid tot eeifig anibt worden uitgesloten. COLIJN—VAN KOL. Naar wij vernemen is Vrijdagochtend in de Deputaten Vergadering der Anti- Revol. Partij, nadat de heer Colijn zijn rede had uitgesproken, het woord ge vraagd door den heer D. Mulder van ile Kieskring-Centrale Middelburg nm een moitie voor te stellen waarn de Anli-Rev. Partij tegenover den aanval van den l,eer Van Kol op den heer Colijn verklaart, da! hetgeen de heer Van Kol in de Eer ste Kamer heeft beweerd, laster is en de partij volkomen vertrouwen te Kennen geeft in den persoon en in de leiding van tia renvoorzitter. Deze motie werd onder langdurige toe juiching met algemeene stemmen aange nomen. Vorstelijke gift. Ook de Koningin- Moeder heeft aan den Burgemeester van Berg-Amtbacht een gift gezonden voor de slachtoffers van den brand aldaar. Coop. Boerenleenbanken en Handelsre gister. In de laatste weken zijn weer verschillende toeroepen van Boerenleen banken legen den aanslag als kapitaal vol gens de Wet op het Handelsregister be handeld De meeste worden in de eerste klasse gerangschikt en hebben dus niet meer dan f 5 te betalen. Het te veel ge storte wordt dan terugbetaald. Zoo ont- vingg de Coop. Boerenleenbank te Baflo een bedrag van 245 terug. Of het dus ookversohil maakt, wat men als kapitaal 'beschouwt! Volgens de „Raiffeisenbode" werd ook goedgunstig beschikt op de be zwaarschriften te Leur. Groot-Schermer, Dwingelo, Veenendaal, Wilp, Oldehoeve, Wieringerwaard Eenrum en Nieuwe-Nie- dorp. Eigenaardig is het, dat voor andere Boerenleenbanken het berocip werd afge wezen, terwijl toch op dezelfde gronden verzei werd aangeteekend. Het Departement van L., H. en N. schijnt in dezen geen vaste lijn te volgen. REGELING RECHTSTOESTAND VAN AMBTENAREN. Het wetsontwerp tot regeling van den rechtstoestand van ambtenaren is ander maal van de agenda der Tweede Ka mer "afgevoerd. De behandeling is vastgesteld onmid dellijk na het Kerstreces. BELEID REGEERING NED.INDIë. In de Vrijdag gehouden zitting der Tv cede Kamer is met 57 tegen 24 stom men aangenomen het wetsontwerp tot nadere wijziging van het reglement op het beleid van de regeering van Neder- landsch-Indië, nadat 't eerste amende- ment-Dresselhuijs door de regeering over genomen was en het tweede was ver worpen. INVALIDITEITSWET. De heer Snoeck Henkemans hoeft op het wetsontwerp tot wijziging der Inva liditeitswet, een tweetal amendementen voorgesteld, waarvan de bedoeling is te voorkomen, dat personen, die krachtens de aan te brengen wijzigingen in de in validiteitsverzekering konden worden op genomen, en die den leeftijd van 65 jaar zouden naderen, de rente zouden derven op grond, dat zij niet het vol doend aantal premiën zouden kunnen in rekening brengen, hetgeen voor hen fei telijk onmogelijk was, omdat zij, krach tens het 1 instaande artikel, 354 van dt verzekering waren uitgesloten. EEN GEMEENTE FAILLIET. Het faillissement der gemeente Emmon (Drente) is dcor de sehuldeischers aan gevraagd. t Deputaten-vergadering. Te s-Hage is Vrijdag de deputaten-vergadering der anti-rev. partij gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2