Eerste Uit den Omtrek ndrukken van den dag. HEI GEHEIM VAN C0ZY DELL. DINSDAG 18 OCTOBER 1921 44ste JAARGANG No. 13967 PER KWARTAALT 3.25 PER WEEK f 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. b"|J VOORUiTBETALING f 3*. 57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENT1ÉN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE EERSTE KAMER. HAARLEM Gemeenteraad. Gemeentezaken. VAN ONZE RECHTBANK. De winkelsluiting voor den Hoogen Raad. De Hooge Raad. Ned. R.-K. Politiebond „St. MichaëP' De maansverduistering. VOOR DE HONGAARSCHE PERS. Burgerlijke Stand. Stand van heden: Stand van gisteren: J. J. WEBER ZOON, Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. FEU iLLETOM OE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: De door de Regeering ingediende wij- zigingsvborstellen lot reorganisatie der Eer ste Kamer, hebben nog al wat pennen in beweging gebracht. Niet omdat die voor stellen zoo geweldig radicaal zijn, maar om de eigenaardige vermoedelijk niet voorziene gevolgen, welke zij zullen hebben. Na de invoering van het Evenredig Kies recht, had de. Regeering eerst voorgesteld de leden der Eerste Kamer niet volgens een hj stens tel set te laten kiezen, maar het Kies college (de Provinciale Staten) het perso- nenstelsel te laten volgen. Er versoheen oen een brochure van mr. G. v. d. Bergh, daarin de onhoudbaarheid van het perso- nenstelsel in het systeem van Evenredige Vertegenwoordiging werd aangetoond, en Wel zóó afdoende, dat de Regeering met een wijzigingsvoorstel kwam en, nu ook voor de Eerste Kamer het lijstenstelsel wil invoeren. Gevolg, dat er dan voortaan tusschen Eerste en Tweede Kamer geen ander ver schil meer zal zijn, dan dat de laatste 100 en de eerste 50 leden zal tellen. Immers, Ie kiesvereenigingen kunnen' nu heel gemak kelijk de verkiezing der leden van de Eer ste Kamer bevorderen en de leden Jer Provinciale Staten worden de strooman- nen. Deze loop van omstandigheden draagt natuurlijk koren op den molen van de te genstanders der Eerste Kamer; opnieuw en nu niet geheel zonder grond wordt gevraagd: waarom moeten wij de Eerste Kamer behouden, wanneer zij niet anders is als een doublure van de Tweede? Wij ezen zelfs in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" een pleidooi om de Eerste Ka mer maar af ie schaffen en daarvoor het referendum, de volksstemming, in de plants te stellen. Nu kunnen wij ons deze laatste redenee ring niet goed begrijpen. Een sprong van ile Eerste Kamer tot de Volksstemming hadden wij wel van het „Volk" of de „Tri bune", maar niet van dit liberale blad ver wacht, te meer niet, waar met den dag al meer de onbruikbaarheid van het referen dum blijkt. Wanneer regeering en parle ment in conflict zijn over een of ander moeilijk probleem van wetgeving, zal dan hot volk wijzer zijn, dan de mannen, die liet zelf als de beste gekozen heeft? Nu wij in deze impasse zijn geraakt, komt als vanzelf de vraag weer naar vo ren: is het niet beter de Eersite Kamer in 'b'n van de democratische ontwikkeling V:,n onzen tijd te Eten worden een lichaam, dat buiten en boven de politiek staat, dat oen beeld geeft van het openbare leven, zooals het zich hoe langer hoe meer in organisaties ordent? Het bedrijfsleven zou daarin natuurlijk een zeer voorname plaats moeten innemen; en daarnaast komen veie andere belangrij- groepen, die haar vertegenwoordigers direct raar de Kamer van revisie zouden kunnen zenden. Het denkbeeld is al meer ter sprake ge weest; bij de aanhangige Grondwetsher ziening werd het zelfs in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer naar Voren ge bracht. Maar de Regeering zeide er niet voor te voelen, omdat de tijden er nog niet rijp voor waren. 't Kan zijn; maar wat is nu beter; een kleinen sprong te wagen of een onhoudba- ren toestand te scheppen, die vast en ze ker vot afschaffing der Eerste Kamer voe ren moet? Want wordt het thans voorge stelde regeeringsontwerp wet, dan is de Eerste Kamer daarmee veroordeeld. Laat men dus nu, op het daarvoor aan gewezen oogenblik, de moeilijkheden, wel ke zich zeker bij de omwerking der Eer ste Kamer tot een instelling van Groeps- verlegenwoordiging zullen voordoen, moe dig aandurven. Dat zal vermoedelijk de veiligste weg zijn om ongewenschte schokken in de ont wikkeling van ons parlementair stelsel voor de naaste toekomst te vermijden. ke Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 19 October 1921, des namiddags half 2, zoo noo-dig voort te zetten des avonds 8 uur, in de Statenzaal aan het Prinsenhof. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken: Verzoekschrift van J. Drenlh en H. Pot, om ontslag als leeraar aan de Burgeravond school. 2. Voorstel van B. en W. tot goed keuring der rekening en verantwoording dienst 1920, Burgerlijk Armbestuur. 8. oorstel B. en W. tot goedkeuring der be grooting drenst 1922, Burgerlijk Armbe stuur. 4. Voorstel B. en W. tot goedkeuring der begrooting dienst 1922, Stads-apothcek 5. Voorstel B. en W. tot vaststelling staat tot beschikking op den post „Onvoorziene uitgaven, dienst 1921. 6. Voorstel B. en W. aanvaarding schenking tot bestrijding onderhoudskosten graf. 7. Voorstel B. en W. tot vaststelling Verordening inzake keu ren van waren, instructie Directeur en per soneel keuringsdienst van waren. 8. Voor ste! B. en W. tot beschikbaarstelling gel den voor den keuringsdienst van waren. 9. Voorstel B. en W. tot afkoop levenslang vruchtgebruik van grond nabij de Kam perlaan. 10. Voorstel B. en W. tot afsluiting van d<5 Peperstraat. 11. Voorstel B. en W. tot uitgifte van grond in erfpacht nabij den Kleine Houtweg. 12. Voorstel B. en W. in zake verzoek om vrijstelling van de ver plichting tot het oprichten van een wo- mngbeiirs. 13. Voorstel B. en W. inzake aanvraag van J. A. A. van 't Hof om be noemd te worden tot makelaar. 14. Benoe ming commissie voor bibliotheek en open bare leeszaal. 15. Benoeming lid commissie C. tot wering van schoolverzuim. 16. Be noeming tijdelijk leeraar in Nederlandsche en Duitsche taal aan de 2e H. B. S. mot 5 j. c. 17. Benoeming tijdelijk leeraar in plant- en dierkunde aan de 2e H. B. S. m. 5 j. c. 18. Benoeming Hoofd van den Ver volgcursus no. 4. 19. Benoeming tijdelijk leeraar in werktuigkunde aan de Burger- avonds oh ooi. Voor de vestiging van den keu ringsdienst van waren in het gebied Haarlem, welke binnen afzienbaren tijd in werking treedt, is hel bestaande gebouw van den gemeentelijken keu ringsdienst aan de Gedempte Oude Gracht niet geschikt, zoowei wat aan gaat de grootte, als de inrichting zelve. Het administratieve gedeelte zouden B. en W. onder willen brengen iu de bovenverdieping van perceel Kam-1 persingel 4, waar de Stads-Apotheek gevestigd is. Voor enkele veranderingen aan bei de gebouwen vragen B. en W, een cre- diet van f 2500 aan. "Naar aanleiding van een door A. F. Kremer geïnan verzoek, stellen B. en W voor, de Peperstraat niet meer voor openbaren dienst te be stemmen en aan genoemden Kremer onder enkele voorwaarden vergunning te verleenen, die straat aan beide zij den van den openbaren weg af ie sluiten. B. en W. stellen voor, naar aan leiding van het verzoek van defi uit voerder van de uiterste wilsbeschik king van wijlen Dr. H D. Kruseman den heer H. C, van der Vangst, tot aanvaarding van eene schenking aan de gemeente groot f 250.—, teneinde uit den interest het onderhoud te be strijden van het eigen graJ No. 53A gelegen op de Algemeene Begraaf plaats, Protestantsch gedeelte, staan de ten name van wijlen Dr. H. D. Kruseman, deze schenking te aan vaarden. - B. en W. bieden ter goedkeuring aan de begrooting van ontvangsten en uitgaven, sluitende met een eindbedrag van f 231.920, wegens de huiszittende armen en 't Stads Armen- en Zieken huis voor den dienst van 1922, terwijl zij tevens voorstellen, het subsidie uit de gemeentekas te bepalen 0p f 178.893 38. Tot voorzitter van de Commissie van Toezicht voor de Slads-Bibliotheek en Leeszaal is uit het college van B. en W. benoemd mr. A Bruchj B. en W. stellen nu voor, tot lederi dier commissie te benoemen 3 raads- ledeh en 3 niet-raadsleden. Voor de benoeming der laatsten bicden zij de volgende aanbeveling aan: de heeren A. II. Gerhard, prof dr. A. A. van Schelven en dr. J. F. M Sterck. Niet slim. Tijdens de kermis mocht te Zaandam geen sterke drank verkocht worden. Op een keer kwam een controleur een café binnen en een bezoeker gooide toen gauw* zijn glaasje leeg in een ba/k met water. Dat was echter oen ambtenaar in bet vervullen zijner plichten beletten en deswege hoor de hij nu 25 boete of 10 dagen hech tenis tegen zich eistshen. Laag. Twee jongens werden op zekeren d« door een man meegelokt en terwijl ze samen aan den kant vain den weg zaten te praten, zoi opeens de man: „Jelui hebt een rijksdaalder van me gestolen.'' De jon gens ontkenden dit, doch de man hield zijn bewering vol en voegde er bij: „Dan zal ik maar dat horloge meenemen", en ontstal een der jongens zijn uurwerkje Voor deze laffe daad eischte de Officier 2 maanden gevangenisstraf. Kwitanties. In Wormerveer moest een looper kwi tanties innen. Toen hij dit gedaan had, behield hii het geld (f 685) voor zich zelf, ging naar zijn patroon en zei, dat het in 't water gewa! M was. De politie ging er naar dreggen, doch vond natuurlijk niets. Er ree3 twijfel, do man werd scherp verhoord endo zaak kwam uit. De Officier eischte 1 maand gevange nisstraf. Gisteren werd voor den hoogen Raad ge pleit door Mr. Tideman in ©enige zaken betreffende veroordeelingen door de Recht bank te Haarlem wegens overtreding der verordening op de winkelsluiting aldaar tot ontduiking van welke verordening door winkeliers binnen in den winkel staande 1 bestellingen werden overgenomen, welke de zoon of bediende van den winkelier in de portiek of deur van den winkel staande van het publiek aannam. Mr. Tideman pleitte in hoofdzaak niet- verbindbaar verklaring der verrodening. De aanvraag om revisie van B. S. M. te Haarlem, betreffende een arrest van 't gerechtshof te Amsterdam, bevestigend het vonnis der Rechtbank te Haarlem van September 1920, houdend zijn veroordee ling tot 3 Jaar gevangenisstraf wegens 3 misdrijven van diefstal van zilveren voor werpen te Aerdenhout, Heemstede en el ders is niet ontvankelijk verklaard door den Hoogen Raad. A.s. Woensdag zal de R. K. Politiebond *81 Michael afd. Haarlem en Omstreken, zijn eerste lustrum vieren in ,,St. Bavo". Daartoe Ih een schutterend programma samengesteld. Des middags om 4 uur, begint de mid dagvergadering, waarin voor de pauze de heer A. B. Micihielsen, voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem, en na de pauze kapelaan Burwiinikel zal spreken. De fees'tvengaderimg des avonds is gewijd aan spel en zang. Het was een ideaal goede gelegenheid gisterenavond om de Maansverduistering waar te nemen. Dat 't zoo precies op Zondagavond kon! Als Benno of een an der 't had moeten organiseeren. had hij geen beteren avond en geen beteren tijd er voor kunnen uitzoeken. Bovendien was de hemel onbewolkt. Precies op tijd natuurlijk begon de ver tooning. Om 9,34 moest volgens de bere keningen onzer sterrekundigen de eerste aanraking van maanschijf met de scha duw der aarde pUats hebben. Reeds om even half tien kon men een deuk waar nemen in de Noordoostelijke punt van den maanrand. De hap werd hoe langer, hoe grooler en om 11,13 was de maan bijnt totaal verduisterd op een klein rand je van den onderkant na. Slechts zes honderdsten van de maan bleef builen de schaduw der aarde. Het verduisterde gedeelte vertoonde (oen een donkerroode koperkleur. Aardig was het le zien hoe tijdens de verduis tering de hemel, die eerst hel verlicht was, al donkerder werd en hoe dat hoe langer hoe meer sterren rond de maan zichbaar werden, die eerst door het helle maanlicht niet te zien waren. Toen die verduistering op z'n hevigst was, flikker- de een groot aantal sterren om de maan, Om 12.53 was de verduistering geëindigd, Er was veel belangstelling voor het natuurverschijnsel. Ontvangen 90,50 3000 kronen, 5 Hong. Coupons en 80 Hong. Hyp. Bank. Ter ecre van de H. Maagd 1. TereerevandeH.Gerardus Majella ƒ2.50 N. N. 3.50 it 1-»•»«** To laai f 97.50 Op excursie niët ,,Haertem". Zater dagmiddag hebben cenige leden dezer historische vereeniging met hunne da mes, te zamen een gezelschap van 40 a 50 personen, „"Duin en Kruidberg" van oud-Minister Cremer bezocht. Eerst trok men 0111 het hoofdgebouw heen, waarvan vooral het beeldhouw werk aan de Zuidzijde met jachttafe relen bezichtigd werd. De aanblik van bij Brederode op de Zuidzijde van het kasteel met zijn breed terras 011 de waterpartij was verrukkelijk. Bewonderd, werden de 18e eeuwsche bloemvazen en bronzen beeldjes in het rosarium. De weg tot zee, ruim een uur lang, word genomen, maar bet wandelbosch duin op duin of langs het rasterwerk van bet jacht terrein gevolgd. Daar ook zagen we naambordjes bij de duinwegen. We troffen o. a. aan: Hertogslaan, Stroo- perspad en dit wekte berinneringen op uit een ver verleden. Aan den overweg bij Driebuis zijn we al op het buitengoed, dat zich aan den Ilazelingerweg tot zee én tot IJmuiden en. de terreinen van de erven van der Vliet uitstrekt. Een 40 jaar lerug was „Duin en Kruidberg" in bezit van Mevr. de Wed. G. L. J. van der Hucht. Het werd gesticht door Mr. F. A. Baron v. Hall. Het buitengoed is ontstaan uit de vereeniging der buitenplaatsen de „Kruidberg" (de Ivruidbergerweg voert v. Hageliugerwcg naar den Brederode- weg) en „Duin en Berg". Van den Kruidberg" is een boerderij nog een overblijfsel. In de 17e eeuw was het jachtslot van Prins Willem III, voor wien dezer dagen te Breda een ruiterstandbeeld is opgericht. Naar hem heette het toen „Prinsenbosch". Wijlen onze 18e eeuwsche stadge noot Vincent Loosjes weet er in „Hol lands Arcadia" een en ander van te vertellen. Zoo leeft cr een overleve ring, die zegt, dat de Koning-Stadhou der in een vertrek van het „Prinsen- 'bosch" zou besloten zijn tot den over tocht naar Engeland, om daar zijn schoonvader Jacobus II na een on bloedige revolutie te vervangen als Koning van Engeland, Schotland en Ierland. Een andere legende vertelt, dat de Prins gewoon was in hetzcltde vertrek geheime conferenties te hou den, „uit hoofde van de onmogelijk heid om er beluisterd te worden Vroeger Icon men op den „Kruid berg" heerlijk uitrusten, want toen was het een plaats van ontspanning, waar geen import van eenig levensmiddel betaald werd. Nu is het een gewone boerenwoning. Overigens levert het ge heele buiten geen oude merkwaardige gebouwen op. Plet oude jachtslot be- staat niet meer bij menschenheuge- nis en of de groote heerenhuizing van nu op dezelfde plaats staat, zouden we niet durven beweren. Tegenover Duin en Kruidberg'' staan de ijze ren poorthekken van 't indertijd ge sloopte „Middeloo". Nu staat er „Duin en Berg" op. Daar lag voor lange jaren het buitengoed van dien naam. Aan He oprijlaan van „Duin en Kruidberg" lag indertijd een duin, de Barometerstand: 7.72. Neiging: achteruit. „Spanjaardsberg" geheeten, waar vol- 1 1 Crmonef lijk losse, zandige weg, die 't gaan soms minde r gemakkelijk maakte, maar ook toen een der schoonste wande lingen uit den omtrek bood. Bij die boerderij eindigde indertijd de juris dictie van „Duin en Kruidberg". Men beeft er een vrij cn ruim gezicht over de golvende vlakte, die. omzoomd door de schilderachtigste bosschages, zicli uitstrekt tot den straatweg van. Santpoort naar Vclsen. Geboren: 11 Oct. z. van R. v. Gilis-in 't Veld. 12 Oct. z. van B. A. v. Korlenhof- Boef. z. van A. Mosk-Fiege. 13 Oct. z. van W. H. P. M. Lubbersen-v. Ee. z. van A. J. Keesmaat-v. Veen. d. van J Waalewijn-Miiddelbeek. 14 Oct. z. van S. Koekkoek-Makkelie. 15 Oct. d. van B. Kuipers-Smit. z. van H. S. v. d. Put- ten-v. d. Klauw. d. van C. Post-Hilk- huijsen. 16 Oct. z. van J. A. Schil tman- v. Wijk. d. van A. W. Netz-Corvers. d. van H. v. d. Heiden-Klooster. z. van W. J. v. Puiten-v. d. Lely. Overleden: 13 Oct. A. Bluekens-Kaster- nmns, 57 j., L. Molenstraat. 14 Oct. S. Koning, 59 j„ Kamperlaan. 15 Oct. M. C. Nobels-Boognard, 72 j., Pieler Kies- straat. M. Ozinga-Ronner, 77 j., Tempe- liersstraat 16 Oct. K. F. Sclraat-Valk, 8 j., Glasblazerstraat. J. v. Aste, 57 j., Biegijnhof. 15 Oct S. M., 9 mnd., d. v. G. v. Gelder, Ged. Raamgracht. Balalaika OrkestWegens het enorme succes, hetwelk het Russische Origineele Balalaika Orkest Vrijdag jl. behaalde, zal Woensdag a.s. in den Schouwburg, Jansweg, een derde eti laatste afscheidsconcert gegeven wor den, met een geheel nieuw programma. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie, voor komende in dit blad. gens overlevering in den Spaanschen lijd een batterij was opgericht, die het „Huis te Velsen" bestreek. En nu zullen velen zeggen, wat we ten we aan dit alles. We kunnen liet toch niet zien! Welnu, dan een wandelkaart vra gen, die bij niet te veel aanvragen aan vertrouwden wordt toegestaan; maar dan niet op gereservecru terrein komen, dat trouwens duidelijk doorj bordjes is aangeduid. Gaat dal ook niet, welnu, dan wan delt men Santpoort door en volgt den Hagelingerweg, die u telkens een. lachend verschiet opent eti verrassende kiekjes op kasteel en park. Bij Hageveld komt het Kerkpad op den weg uit, dat over weiland en langs duinbeken u tot bij de Protes- tantsclie kerk voert en dan niet het minst de prachtige grintweg, die van Brederode naar Westerveld leidt. Alle drie genoemde wegen loopen langs en over het 'uitgestrekte goed. Een veer tig, vijftig jaar terug was het een tanie- Barometerstand: 775. Neiging: achteruit Opgave van: .•■'e joi]ije ?'JI donker dame man boog bevallig; ter schaamrood 't gelaat der kaande overtrok, want zij had een verre- onwaarheid gesproken. Zij was v baron allesbehalve genegen hij 'uS baar juist on-sympathick. Maar ci'. Nv'st hij Edith's hand begeerde i'ri li schonk haar juist 't rechte rei) ,om baar eigen doel te be (É„'Cn' Tot eiken prijs wilde zij va- vc'i °U Poellier schelden en Edith's -cloying was de eerste schrede om "•'ar uit zijn hart en zijn nabijheid ic weren. lachte'0UW btilhvorth liet 'n goedig voor'i; "'I', haar lippen spelen en ging v. houw "u 011J goeden moed en be- ï*om; ik a'-s Edith's bruide- im;u onoverkoin.,,-1.1.1^ dat uw wensch moeien zal." 1J <m handerpaal ont- lii weel hel niet mij' al lijd nog 'n „„^^vcouw; er kon r.rkr Edith's hand iri d;ds mededinger E. n ander I Wien gewd se blJ- ,,'Nu. niisscltictl. mijnheer bi „Blunt? De secretaris van mjja man Ben jc mal? Deze schrijf "ai toch zelfs in zijn gedachten niet too brutaal zijn, zich onder de ver- Mordaunt haalde verachtelijk de schouders op. De dame ging voort: „Maar aange nomen dat Blunt zich werkelijk zoo zeer vergeet cn de dochter van zijn meestér van liefde durft spreken gelooft gij dan niet, dat Edith's trots hem met verontwaardiging afwijzen zal? Kent gij 't woord van haar vader 11 zijn standpunt tegenover 'n derge lijke verbintenis?" m|nheere Süllworth V<wrdeelt>f ik^weet eclitei ook, dat de neiging van een jonge dame met altijd naar den raad der ouders vraagt en zeer dikwijls haar eigen weg gaat.'' „Mordaunt, gij kent Edith niet! „Alsof ik niet weet dat tusschen haar en Ijlunt 'n stille genegenheid bestaat. Dat u 't niet bemerkt hebt, levert alleen 't bewijs van de zorgvul digheid, waarmee beiden hun geheim verbergen." „Mordaunt, het is onmogelijk! Gij kijkt met de oogen der jalouzie!" „Als ik u echter het bewijs leverde? Wat dan?" „Dan zou ik zeggen: gij hebt onze familie voor schande bewaard en ver dient Edith's hand als loon." En zij bood hem als tot bekrachti ging van haar woorden de hand aan. „Neem u echter in acht, Mordaunt, dat uwe bewijzen niet bedriegelijk zijn. denk aan de eer der betreffende per sonen." „Ik houd de eer van freule Edith en haar geheele familie te hoog, dan dat ik op onzekere gronden mijn aan- Niiiers jran iniju dochter t? agcu?^ j klacht doen zou. Bluut echter moet dan vernederd worden. Hij zal mei voor niets mijn weg gekruist heb ben I" Frank Mordaunt 11am afscheid en Met mevrouw Still worth alleen. Een vloed van gedachten stormde in haar op en zij kon in 't begin slechts met moeite in dat labyrinth den weg vinden. /ij verschrikte voor de mogelijkheid van oen hartsgeheim tusschen Blunt en Edith. Welk een schande zou daardoor op hen allen neerkomen!Ja, zij moest Frank's echtgenoote worden hoe eer, hoe beter! Maar '11 volgend oogenblik staarde mevrouw Stillworth als door een plotselinge gedachte aan gegrepen, ontsteld In 't vuur van den haard. Dan fonkelden haar oogen, eu n uitdrukking van boosaardige vreug de bezielde haar wezen; zij had 'n prachtigen inval gekregen, en als dat gelukte, o, dan was zij gered! Als 'MordSunt werkelijk waarheid had. gesproken en Edith een diepe genegenheid voor Blunt koesterde; als deze werkelijk het koen besluit, alle vooroordeelen en standsverschil te ne- geeren, tot uitvoering bracht dan was zij zeker van den toom van haar echtgenoot; dan was de band tusschen hem cn zijn dochter voor altijd verscheurd. Nooit mocht Edith nog hopen, den vader weer met zich te verzoenen; zij moest, als zij Bluut wilde trouwen, de liefde van haar ader voor immer ontberen. Van den anderen kant wist mevrouw Stillworth, dat Edith van baron Mor daunt afkecrig was. en dat 't zeer moeilijk zou vallen haar voor hem te winnen; ook haar* vader zou liaa zeker niet dwingen tot een huwelijk mot een man dien zij haatte. Nu was echter een vpel betere uit- weS gevondcn.Werden Mordaunt's ver moedens Jiewaarheid, dan was Edith voor hem verloren dan werd zij Blunt's vrouw! De stiefmoeder dacht nn niet eens meer aan de schande, die zoo'n mésaillance over de familie Stillworth brengen zou, voor de be vrediging van haar wraak was haar geen prijs te hoog. Was Edith eenmaal door haar va der verstooten en de secretaris uit bet huis verjaagd, dan was er vrij spel voor de eigen wensclien van haar. de stiefmoeder. Dan kon cn wilde zij al haar overredingskracht aanwenden °m 't testament, dat haar en haar eigen kind onterfde, toch nog ver nietigd te krijgen, en een ander, dat haar begunstigde, in de plaats te krij gen. Meermalen trad mevrouw Stillworth voor den spiegel om haar trekken le onderzoeken, of zij niet de satanische vreugde verrieden, die haar geheele hart vervulde. Maar zij verslond hel zeer goed zich te bcheerschen, en zoo koerde zij dan ongedwongen tot haai' gasten weer en nam levendig deel aan hel onderhoud. ZESDE HOOFDSTUK, Met Kerstmis bevond zich gewoon lijk een groot aantal gasten op Cozy Dell. Het kasteel was zooals dc meeste adellijke huizen in de Zuide- - V' r - f - r - lijke Staten om de daar hcerschende gastvrijheid wijd en zijd beroemd. De v f.-stwonenden kwamen dan vóór 't feest op 't slot aan en ook heden was reeds een groot levendig gezel schap aan 't ontbijt verecnigd, toen de vrouw des huizes met een beminne lijk lachje binnentrad en zich niet de vraag tot de aanwezigen wendde: „Welke interessante boodschap denkt ge wel dat ik u breng?' Bij deze woorden staakten alle kof- iielepeltjes dadelijk het werk cn de kopjes werden onhoorbaar op tafel gezet. Ida echter riep: „Zeg ons, mama, wat u hebt; wij vergaan van nieuwsgierigheid!" Zij had hierbij de hand van haar vriendin, die naast haar zat, vastge nomen en gehoopt, dat deze met haar verzekering zou instemmen. 'Helena echter merkte kalm op: „Je spreekt voor jou alleen, Ida; gebruik asjeblieft het enkelvoud voor je uit drukkingen. ik voor mij ben mets nieuwsgierig; u ook niet, dok lei Maas De aangesprokene, n bevallige jon geling, wien nog 't eerste vlasblond op de lip preikte, was eerst den vorigen dag met zijn moeder op Cozy Dell aangekomen en vandaag voor den eer sten keer in 't gezelschap verschenen. Hij had juist zijn koffie aan den mond gebracht, toen Helenc Mordaunt zijn antwoord vroeg. De plotselinge ver rassing cn zijn aangeboren schuchter heid hadden echter een noodlottig ge volg. De heette drank nam zijn weg door 't verkeerde keelgat de klei ne dokter verslikte zich^oiider bevis hoesten, hetwelk zijn oogen ver tk£ de kassen drong, wat hij echter ach ter zijn servet trachtte te verbergen. Eindelijk 11a eenige pijnlijke aanzet ten herkreeg hij de spraak en sta melde half-luïd tot zijn lieftallige buur vrouw: „Werkelijk, niet de minste nieuws gierigheid, freuleik vraag ex cuse die fatale koffie de luchtpijp is zeer prikkelbaar." Dan richtte hij zijn oogcii smce- kend op zijn energieke moeder, alsof zij liem helpen moest. Deze wenkte hem vriendelijk bemoedigend toe en hij verstond meteen den wenk. Er zijn menschen, die van nature met een zekere linksclie beschroomd heid bedeeld zijn, die zich vooral uit in gezelschap en waardoor zij ver hinderd worden hun werkelijk respec tabele eigenschappen te doen gelden. Tot deze menschen behoorde de jonge dokter Maas. Zijn moeder, die zich van de zwakheid van haar zoon maar al te zeer bewust was, had hem. ernstig aangespoord, voor dc gasleu van Cozy Dell zijn onmannelijke schuchterheid te bestrijden en daaren-< tegen het licht van zijn niet onbe duidende kennis bij iedere gelegen heid te laten schitteren. Zoo was hij met de beste voorne mens in de bevriende familie Still worth gekomen en wilde hij zich door 't ongeval bij 't eerste ontbijt niet va 11 zijn stuk laten brengen. ,wi y

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1