Indrukken van den dag. S isdsnleiws X DAMIAATJES WOENSDAG 19 OCTOBER 1921 44ste JAARGANG No. 13968 PER KWARTAAL I J-25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Steun aan Oostenrijks Ka thol ek Onderwijs. EEN ZELDZAAM JAARBOEK. AGENDA 20 OCTOBER VOOR DE HONGAARSCHE PERS. Haarlemsche Kunstkring. VAN ONS KANTONGERECHT. Geloof en Wetenschap. Personalia. Pater Dom Lambert Leusen. De Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Onwelriekend. J. J. WEBER ZOON, Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Liederenavond Jac. Urlus. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER WEEK U- BUREAUX: Eerste 227. Vanochtend ontvingen wij een zwaarlij vig boekwerk van meer dan 700 pagina's, goed verzorgd en in keurigen omslag met bandversiering van Hans Mengelberg. Wij bedoelen het jaarboek 1921 van het Onder wijs en de Opvoeding der R.-K. jeugd in Nederland en Koloniën, uitgave van het R.-K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage. Het is niet de eerste maal, dat zulk een jaarboek verschijnt. Reeds in 1912 werd door den Nederlandschen R.-K. School raad het initiatief genomen lot de uitgave van een jaarlijksch overzicht van het R.-K. bijzonder onderwijs en zelfs gedurende den oorlog is dat werk onafgebroken voortge- let. Maar in 1920 gebeurde er iets bijzonders: het Doorluchtig Episcopaat zag de gelijk stelling van het openbaar en bijzonder on derwijs komen, met tal van andere nieu we wettelijke voorschriften, welke zeer veel werk en zorg op <le schouders der school besturen zouden leggen. Daarbij was lei ding en voorlichting dringend noodig en ook eenheid van actie. Toen kwam het be slujt tot oprichting van het R.-K. Centraal Bureau voor Ouderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage, een instelling, welke op verrassende wijze de vooruitziendheid van onze Kerkelijke. Overheid heeft bewezen. Dat Centraal Bureau komt titans met een jaarboek, hetwelk in menig opzicht van de voorgaande verschilt. Er bestond thans geen aanleiding meer om wettelijke bepalingen met commentaren op te nemen het Centraal Bureau heeft daarvoor gere geld gelegenheid in een eigen uiigave en in de R.-K. dagbladen, bovendien in de voortdurende briefwisseling en mondelin ge VOOrlictiting, waaruit voor oen groot deel xijn laak bestaat. Met deze uitgave voor 1921 voelt men aanstonds, dat wij op onderwijsgebied een nieuwe periode zijn ingegaan. Terecht wordt dan ook in de inleiding geschreven "Hit Jaarboek is een symbool. Het ver schijnt voor het eerst als uitgave van het Roomsche Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, de breed opgezet te stichting van het Doorluchtig Neder iandsch Episcopaat. Zijn uiterlijk is rijker en voornamer dan rijn voorgangers. Geheel zijn voorkomen spreekt van opgewekt leven, van frissohen moed en blijden lust tot werken. Zoo treedt het in liet liolit, als een tref fend zinnebeeld van de heerlijke overwin ning, door Ncderland's Katholiek-en en hunne trouwe bondgenooten behaald, na jaren langen strijd voor vrijheid en recht op onderwijsgebied; als een dankbare hul de aan allen, die op eenigerlei wijze heb ben medegewerkt tot de wettelijke vrijma king van het R.-K. bijzonder onderwijs in Nederland; als een eerbiedige lofprijzing van de goedertierenheid Gods, die in ons Vaderland zoo gunstige voorwaarden schiep voor liet onderwijs en de opvoeding enzer katholieke jeugd, de hoop der toe komst." In deze lofzang schuilt niets overdrevens, '"tegendeel I Als wij dit lijvige boek door bladeren en wij zien, wat er op den Neder- 1 ""dschen bodem voor liet Katholiek bij- "01,der onderwijs wordt gedaan; wij zien 0l,ganisatie voor 't bcwaarschoolonder- ;s' 'tet algemeen vormend lager onder- ls» het nijverheids- land- en tuinbouw- Prof. Rotter uil Wcenen is in ons 1-an-d. Wie de heer Rotter is? Hij is de oud-voorzitter van den Ka- tholischen Leh-rerbun-d für Osterreich, thans de vertegenwoordiger van dezen Bond en afgevaardigde naar Holland. Holland wordt wel bezocht door ver tegenwoordigers van bijzondtere beiangen- -roepen uit d'e noodlijdende landen. De onderwijzers bleven nog wel. Prof. Rotter komt nu al-s e:en der hunnen. Steun komt hij vragen als zoovelen; dubbelen steun bij dubbelen nood. Hij -komt wakken de sympathie van het kleine Holland, dat pas zijn school strijd heeft uitgestreden, voor het thans niet veel grootcre Oostenrijk, dat den schoolstrijd moet gaan beginnen, in het nieuwste Bond's'land-Ween-en. De soc.- dem. regeering van dit land wil de ver- ontchristelijking der school, maar vindt tegenover zich 8ooo onderwijzers, die pal slaan voor de verdediging van heilige Roomsche beginsel-en, die ondanks die zwaarste geldelijke zorgen en allerlei ont beringen, van welke de Nederlanders zich geen denkbeeld kunnen vormen, bereid zijn met mannenmoed en energie den verdedigingsstrijd -te voeren, wanneer hun arsenaal maar éven gevuld is. Ween-en en Oostenrijk behoeven een krachtige school- pers, een geldelijk wel gefundeerde orga nisatie, om het volk te bewerken. Dezelf de actie, die Pater Bangha voerde voor de Hongaarsche pers, moet gevoerd voor dé Katholieke Oostenrijksche schoolpers, voor de Kerk. organisatie en tegen de ontkerstening d-er school. Rechtstreeks daarmee in verband staat de steunactie voor de Katholieke onder wijzers, d.w.z. voor hen. die hun geloof ook m-et de daad bclij-den. Wat deze open-lij-ke geloofsbelijdenis beteekent, is duidelijk als -men bedenlkt. dat in Oosten rijk de zoogenaamde „Geheime Kwalifi- kalionen" beslaan. Wie Roormsch is met de daad, maakt zich onwelgevallig aan de soc.-dem. regeering: de geheime conduite staten doen dan het overige. Pensionnee- ring is het vóórland. En dit staat gelijk met dte zwartste armoede. Moeten deze missionarissen niet gesteund worden. Moe-en wij "ben hulpeloos laten, waar hun missie-arbeid bij eenigen steun ook zoo veel vruchtbaarder is dan m dte heiden sche lartd-en? Vraagt m-en of er gebrek geleden wordt onder de onderwijzers? Prof. Rotter zal u d'at vertellen. Zijn eenvoudig woord zal diepen indruk mak-en, ook op and-eren dan onderwijzers. Dat hij echter de naak te waarheid za-l zeggen, dat waarborgt die aanbeveling van den Kardinaal-Aartsbis schop Dr. Piffl, terwijl het Ned. Door luchtig Episcopaat door het verleen-en van zijn toestemming het bewijs leverde die actie welgezind te zijn. Prof. Rotter trcedit Donderdagavond op in St. Bavo voor die H.K. Onderwij zers en voor allen, d-ie zijn woord willen hooren. Niemand zal naar huis gaan, zon der een juisten kijk te hebben gekregen op de nood-en van het Katholiek ondier- wijs in Weenen en Oostenrijk en de zware worsteling die daar om -het behoud der geestelijke goederen gaat beginnen. Ook Haarlem's Katholieken kunnen me dewerken, dat zijn optreden tengevolge heeft, dat Weenen geen geestelij-ken woestijn behoeft te word-en, waarin een tweede Petrus Canisius het werk van Neerland's grooten zoon opnieuw moet gaan beginnen. H. G. DE BOER, 2e Seer. Fed. R.K. Bijz. Ond. in Nederland. eii 6y ha andelsonderwijs, het middelbaar en '""asiaal onderwijs, do R.-K. Leergangen Volksuniversiteiten, het werk der Sint -'dhouclstichting, de seminaria en lalijn- scholen, het jeugdwerk in de pntro- 'len en speciale honden, de Katholieke 1 ''ooipers enz., en wij zien dan hoe lieel 1 /c machtige organisatie haar leidend, hel- h "ft fc!1 V001 ''«''tend middelpunt gekregen '"ogen de Centrale te 's-Gravenhage, dan w'j met jaarboek *"v' ee" ^er schrijvers in dit Wij, Nctlerla"<Jharle uilroePen: »Wat z'ju lukkig in dc,enCl,e KalhoUeken' loch Se' Bij veel duisters"e°il,ltk'oen tijd!" hopeloos verwarden ïmT™'* r „riimvt s J komi een work nis dil jaarboek van Ifcathoi; i i i ,v ulohekc' Kïugdvor- tiling weer moed en vertrouW4,n .iters, zoolang er in een jni„, fcLtlaan wor dl voor het opkw. behoeven geven. Im- "og zóóveel «eken van een wij aan de "''risteiijk geslacht, V'i'koinst nog niet te wanhopen. Wij bevelen de lezing van dit jaarboek al|c belangstellenden in liet bijzonder 'trwijs van harte aanl Soc. „St. Bavo". Paedagogische cursus, 3 uur I-'ropaganda-vergade ring Volksbond, 8 uur Grossiers in Groenten, 8 uur L. T. B., 10.30 uur Propaganda Onderwijzers in Oosten rijk, 8 uur Smedenpatroons, 7 uur. Schouwburg, Jansweg. Viool-avond Albert Spalding, 8 uur. De Kroon. S-hakespcare-avond Olhello. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert, van 23 uur. 1-ttx or.theater. Groote Houtstraat 09 Bioscoop- en variété-voorstelling. fwilie.bioscoop. Kleine Houtweg 12 v oorstelling. Oud-Holland. Verwulft Strijk- orkest. St. Elisabeth' s-vereeniging. Jans straat 49 Van 12 uur aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken d-er S. E. V. St. Mart ha-vereeniging, Kleine Houtweg 13 Van 3—4 uur Betrekking- bureau. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zo-n- en feestdagen, toegankelijk. Scholen. Raadhuis Gemeenteraad, 2 uur. Bloemendaal. Raadhuis. Ge meenteraad. 2 uur. Ontvangenf 109.50 cn 3000 kronon, 5 Hong. Coupons en f 80 Hong. Hyp.bank. Van J. Ff 2.C0 J. V. f 2.50 Van pen lid der H. Familie f 2.50 N. ie Zaandamf 5.00 To'aal f 121.50 Provinciale Staten. De heer J. F. Kamphuis te Zaandam dezer dagen bedankt als lid van de Provinciulo Staten. Daar de heor Dor- beck van Alkmaar is ingevallen voor den heer Ilulselmans, komt No. 4 van de Katholieke lijst in aanmerking, n.l. de heer W. Boon to Krommenie. Tentoonstelling van het werk der leden. Het gemis aan een goede tentoonstel- lingsgeleflenheid' doet zich hier ter stede wel gevoelen. Vonden de verschillende ku-nst-enaarsvereenigingen tot voor kort een onderkomen in de zaal van „Zang en Vriendschap", ook deze schijnt thans voor hen gesloten te zijn en zoo is de Haar lemsche Kunstkring aangeland in het ge bouw van het „Blauwe Kruis" aan de Oude Groenmarkt. Het moet echter da delijk gezegd worden dat de jonge Haar lemsche kunstenaars van het zaaltje iets heel aardigs wisten te maken en voor hun werken een behoorlijke omgeving -hebben geschapen. J. de Ru levert het affiche voor de ten toonstelling, een houtsnede van flinke af metingen, die door z'n goede zwart- en wilverdeeling wel de aandacht trekt. Ook de gedachte is niet onaardig; de figuur loont ons de vruchten, waarmede bedoeld- worden de vruchten van den arbeid der exposeerend-en in -het afgeloopen vereeni- gingsjaar. Jammer diat deze figuur zoo on sierlijk uit de proportie is en al even on sierlijk is hel afgeplatte hoofd. Tot derge lijke gezochte middelen lot het „bijzon dere" moest de vervaardiger, die elders 1-oo.nt tot goede dingen in slaat te zijn, zich niet laten verleiden De tentoonstelling wordt voornamelijk gevormd door grafische kunst, waarbij een belangrijk deel toegepaste kunst", ter wijl ook kunstn-ijverheidsvoorwerpen een plaats vonden. Het aantal schilderijen is dezen -keer niet groot. Alzoo beantwoordt deze ten-toonstelling meer dan haar voor gangsters aan het döel -der vereeniging, Opmerkelijk en verheugend is de voor liefde voor de aloude kunst van houtsnij den. Deze zoo gezonde techniek, waarin met betrekkelijk weinig middelen veel bereikt kan word-en, wordt door verschillende leden van den Haarlemsch-en Kunstkring met succes beoefend. Volge hier een beknopte beschouwing van 'het tentoongestelde in de volgorde zooals de catalogus die aangeeft. Mej. B. Amesz exposeert poppen, waar naar niet alleen kinderen, maar ook groo te menschen met genoegen zullen kijken. Deze poppen zijn nu eens niet „popperig", ze hebben oen leuk snuitje en de vervaar- digster weet ze met een kleurig smaakvol kleedje te tooi-en. 't Ameublementje is wel aardig maar lijkt ons geen kinder-spec", goed in den waren zin van bet woord. Goede smaak komt echter ook hierin weer aan 't licht. J. C. Busé is er met schilderijen, hout en linoleumsned en en een tweetal tee- keningen. Hij -blijft met zijn werk wat op een hoogte, er is weinig groei. Het schil derij „Zilkerhei-d'e" is een goed kleuren- geheel, frisch en spontaan opgezet. Onder zij.n grafisch, werk zijn verdienstelijke pro ducten, het zelfportret is echter niet ge lukkig. Van de t-eekeningen geven we de voorkeur aan „Zorgen", al vinden we den titel nogal gewichtig voor een studie zoo als menig schilder er een portefeuille vol heeft. Een naa-k[studie zagen we van hem meer dan eens beter. J. van der Kaay 1S de eenigste beeldhouwer en komt slechts met één zijner scheppingen voor den dag. Dit werk, van een jong beeldhouwer, mag echter gezien worden, er is 'leven en beweging in en de maker weet z'n ma teriaal te bearbeiden. C. Klij-n gaat in zijn schilderijen voort met felle („schelle" is eigenlijk een beter woord) kleurtegenslelli-ngen en moet op passen dat het geen maniertje wondt. De boomstudie (no. 14) is wel 't best ge slaagd. Het wandpaneel „Duin bij avond is qua kleur te loven, terwijl zijn ontwer pen voor -kunstn-aa-dwerk. zooals die door m-ej. C.Kar.in-dk zijn uitgevoerd, prettig aandoen. De Ru heeft een flinke inzen ding en toont zich het sterkst zoodra hn zich op het terrein der decoratieve 'kunst begeeft. Het portret ligt niet zoo onder zijn bereik en vooTal, het zelfportret is zwak. In de ontwerpen voor marionetten is hij op z'n best. daarin zit karakter en openbaart zich zijn decoratieve aanleg. Zoo'n pop is als 't ware een sierlijk orna ment. Ook Sehrier komt flink voir den dag» hij is een ernstig werker die ons op het gebied van reelamo-kunst en wat daaraan verwant is, veel goeds toont. Heel verdienstelijk zijn ook zijn lithos „Wachtvogels" en „de Yisschers". Zijn haardscherm is weer rijk van kleur en van detailleering, qua compositiie zagen wo het echter wel beter van hom, er is hier geen zwaartepunt, geen bogm en geen eind. Mej. L. Stokhuizen exposeert kunst naaldwerk. Zij weet frissche kleuren goed te rangschikken en heeft in haar ont werpen dikwijls een aardige vinding. Haar kussens, theemuts enz. zijn niet alleen smaakvolle gebruiksvoorwerpen doch ook dingen die een omgeving aantrekkelijk helpen maken. 0. Visser is een vaardig snijder in hot hout, hiervan getuigen de vele goed ge slaagde proeven in deze zwart- en wis kunst, Ook als teekenaar heeft hij zijn verdiensten en waarom hij in „Spaarn- dam" (48) zulke akeligo poppetjes plaat ste is ons dan ook een raadsel. Spaarn- dam (47) is in alle opzichten veel bo ter. Van de portretten noemen we voor al 110. 54. A. van der Vosson is eveneens een verdienstelijk grafikcr cn goed ontwer per die ons met verschillende werken aangenaam heeft verrast. Wijknict zond een reclamebiljet dat wol good is f» kleur doch niet sterk van compositie, terwijl de lettors aan duidelijkheid nog al te wenschen overlaten. F. Meijer en J. de Petit kunnen nog veel leeren, de laatste heeft wat te veel durf bij te weinig kunnen. Alles saamgevat mogen we zeggen dat de Kunstkring met deze tentoonstelling goed voor den dag komt. M. v. d. W. Een goed werk. Gisteravond ongeveer 6 uur kreeg een man op den Wagenweg een loeval cn het gebeurde dicht bij het tramhuisje. Hij werd door '11 paar mannen daarheen gebracht. Onderwijl werd uit een nabijzijnde woning water gebracht, zoo-dat hij na eenigen tijd weder in orde was. Het bleek dat de arme stumperd van Amster dam was komen loopen en naar Leiden moest, waar hij werk ikon vinden. Door ©entee omstanders en reizigers werd wat gdd hij elkaar gebracht, zoodat hij per tram zijn doel kon bereiken. Dit bericht van het „H-bld." zoo wordt uit Utrecht aan 't „N. v. d. D." gemeld, eiseht nadere toelichting: Luxor-Theater. Wij voor ons vinden 't altijd 'n prettige verrassing, als we op 'n bioscoop-avondje 'n goed en aardig blij spel van eenig-e bedrijven lente te genieten kriigen. Per saldo is zoo'n avondje toch -bestemd om wat lichte verstrooiing te ge ven en dit wordt niet beter berei-kt dan door 'n vlotte, pittige comedie al-s „De Benzin-e-baron", welke film enkele dagen in het Luxor-thcater draait, 'n Stuk met eciht-komische -momenten, maar ook met 'n spannende verwikkeling, 't Is 'n voort durend genoegen de lotgevallen te volgen van een boerengezin, dat, plotseling rijk ge worden, zich in de groote wereld wil be wegen en dan bijna het slachtoffer wordt van een sluwe oplichterstroep. Vooral de lieftallige dochter des huizes, door Em-my Wehlen met veel charme uitgebeeld, komt in een moeilijk parket, maar op 't laatst keert alles zich ten goede. Behalve dit hoofdnummer zijn er nog enlkele 'bezienswaardige films, zooals het natuurbeeld: Een bezoek aan Stockholm, het drama: De Taverne „De witte Vos", de klucht: „Het laatste pierenverschrik- kertje" en de Bensrevue. Ook de variété nrtisten, wier aardige vertooningen wij reeds in ons vorig verslag besproken heb ben, oogstten weer veel bijval. Kennisgeving. De Burgemeester van Haarlem brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de op den 14en October j.I. executoir verklaarde ko hieren No. 13, 21 en 24, af-d. I en II op de Personeele-belasting, dienst 1921, op he den aan den ontvanger der directe belastin gen zijn ter hand gesteld. Wordende den ingezetenen tevens her innerd, dat de -belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Leerlingen in de Typografie! Gis terenmiddag brachten een 70-tol leer lingen in de typografie een bezoek aan ide Kon. Papierfabriek van de firma Van Gelder en Zn. te Velsen. Rondgeleid in acht groepen werd het geheelo belang wekkende bedrijf in oogenschouw geno men. Voor de leerlingen was deze excursie een leerzame. Een lantaarnpaal. A. H. F. reed met een aulo in den naoht van Zaterdag 27 op Zondag 28 Augustus Ojp den Zijlweg. Hij wilde de Zijlbrug overrijden, doch toen dachl hij: „Neen, jjj kan beter den Zijlsingel ne men.'' Hij zwenkte met zijn wagen, maar mi nam hij de bocht Zijlweg—Zijlsingel le groot en reed een lantaarnpaal onder ste boven. Een passeerende agent zag dat en maakte proces-verbaal op. Hij 'had ook gemerkt, dat de inzittenden „wat" op hadden, hoewel ze nu niet bepaald In kennelijken staat waren. De schade van den lantaarnpaal is aan de gemeente ver goed. D© ambtenaar van -het O. M. merkte In zijn requisitoir op, dat het vergevorderde uur van den nacht (half drie), alsook co nacht (Zaterdag op Zondag) wel deed jeden, dat de heeren eenigszlns 'n een vroolijke stemming geweest wa ren. Dat had ook de verbalisant bemerkt. Spr. wilde niet beweren, dat zij in kenne lijken slaat verkeerd hadden, maar ?vel, dat zij onder den invloed geweest waren. Het was, volgens den verbalisant, ter plaatse licht genoeg geweest. Ook de bocht is groot genoeg, zoodat de lantaarn paal het niet had behoeven te ontgelden. Sp<\ eischte 100 boete of 25 dagen -hechtenis, en 6 mad. intrekking van het rijbewijs, Sleutclgeldwaarborgsom. Perceel Amsterdamschevaarl 12 stoml reeds eenigen tijd leeg. De Huurcommissie had dit in de gaten en stuurde verschil lende gegadigden naar den eigenaar, doch deze wilde hun het huis niet verhuren. Einde Augustus ontdekte een iid van de Huurcommissie, dat het huis verhuurd was. Hij ging er op af. maakte een praatje met de vrouw van den huurder en kwam al gauw te welen, dat het huis tegen den vastgestelden huurprijs verhuurd was, maar dat men f 325 sleutelgeld had moe ten betalen. Een proces-verbaal legen den eigenaar vollgde nu en heden stond hij terecht. Hij beweerde, dat hij die 325 als waarborgsom ontvangen had, doch de kantonrechter bracht hem aan hel ver stand, dat men hcelemaal geen extra geld aan de huurders mag vragen. De bena ming doet er niets toe. hel moge dan sleutelgeld of waarborgsom genoemd wor den. De ambtenaar vond het een zeer ern stig feit en eischte f 500 boete of 25 da gen -hechtenis. De vleeschkeuringsverordcning. Een tweetal winkeliers in fijn© vleescli- waren moest terecht staan wegens over treding der Vleescbkeuringsverordening. Een was er verschenen, van wien getuigd werd, dat hij niet bijzonder welwillend is jegens de controleurs. Wordt hem bijv. gevraagd, den kelder te openen, dan ant woordt hij: „Doe -het zelf.' Bekl.: „Maar mijnheer de kantonrech ter, -liet is toch te gek. Ik ben, in mijn eigen huis en dan zeggen ze tegen m!J: „Doe dien kelder open." Dat is toch te gek." Eisch tegen ieder f 25 boete of 25 da gen hechtenis, met verbeurdverklaring van het in beslag genomene. Albert Vogel is een artist. Dat heeft hij gisteravond weer eens bewezien voor -die vereeniging „Geloof en Wetenschap" in onze stad. Een uitgelezen schare had' zich verza meld in de groote zaal der Sint Jozefs- geze Hen-ver e en ji;i ng, om te aanhooren zijn voordracht van Oedipus. Vogel heeft Sophocles' meesterwerk weer gaaf tot ons gebracht. Wa-t een ta lentvol declamator is Vogel toch. Het was e-en genot, zijn voordracht, die af was in elk opzicht, bij te wonen. De aanwezigen hebben dan ook aan dachtig toegeluisterd. Zij werden van het •begin tot het einde door den voortreffe- lijk-en kunstenaar geboeid, en toondien zich dankbaar door veel applaus. De voorz.. d;e beer MSchiel-sen, had -dén 'heer Vogel met 'n sympathiek woord inge leid', waarbij hij enkele toelichtende woord-cn over -het voor te dragen werk sprü^ Een vraag: Heeft G. en W. niet méér leden dan gisteravond' tegenwoordig wa ren? Waar bleven de andleren? Bij de najaaisexamens voor de acte L. O. treden o.m. als deskundigen' op voor Ned. taal en lezen de heeren W. Jansen en W. A. Korenslra; voor rekenen de heer J. Luyten, voor kennis der na tuur de heer T. Stellinga en voor opvoed kunde de heer W. Kraak, allen alhier. Tot lid van liet bestuur van de afd. Haarlem van het Nat. Verbond van Ge meente-ambtenaren is in de vac. H. C. Sprik gekozen de heer W. Bou-man, in specteur der waterleiding. Eigen gebouw. 25 October a.s. word! hier ter stede de gedelegeerden vergade ring gehouden van den Christelij-ken, Be sturenbond, waarin o.m. zal besproken worden de aankoop van een eigen ge bouw. Waarschijnlijk zal overgegaan worden tot den aankoop van een 'huis aan de Bakenessergracht. Pater Leumn, onze stadgenoot, is naai de Missiën vertrokken. In „De Maasb. lezen wij omtrent dit vertrek het vol gende: Gisteren had een treffende plechtig heid plaats in de Kapel van het H. Laurentius-Jongensgesticht, te Rot terdam. Twee missionarissen, R. P. Dim Lam bert Leusen en R. P. Dom. Rupertus Brik, van de orde der Benedictijnen, uit de Abdij van Merko'besk, namen a "scheid van hun familie. Om kwart over vier begaven *de beide missionarissen, in hun midden de Hocgeerw. Pater Romualdus, abt van Merkelbeek, zich naar de kapel, waar de familie van Dom. Lambert Leusen hom wachtte. Na het zingen der Psalm: In exitu Israël de Aegypto, gaven beide missiona rissen mot hun missiekruisen den zegen aan de aanwezigen. Per auto vertrok men naar de Jobs haven, waar het Duitsche sj. „Usaramo gereed lag om hen naar Zuid-Afrilia te brengen. Tre fend was de laa'sto afscheidsgroet, toen de beide misdor.ari sen den Vredes kus met hun Abt wisselden en men de boot moest verlaten. Toon de boot van wal stak en reeds door de sleepbooten in beweging werd gebracht, knielden de missionarissen op het dek neder om den laatsten zegen van hun abt te ontvangen. Wii lezen in de „Stads-Editio O. H. Crt." Van verschillende zijden vernemen wij, dat onze Arbeidsbeurs, dank zij de' uitbreiding met een paar ambtenaren, tot' bijzondere tevredenheid van werk gevers en werknemers werkt en dat de nieuwe werkwijze geheel ten goede komt aan het publiek en de instelling. De ambtenaren bezoeken getrouw de werk gevers om te komen tot do zoo noodi- ge en gowonsclite samenwerking en do resultaten daarvan zijn reeds moer dan bevredigend. Van werkgeverszijde hoorden wo ver schillende verklaringen, dat de Arbeids beurs thans aan haar doel beantwoordt en dat het vermoeden gewettigd is, dat zij binnen afzienbarén tijd zal blijkon to zijn de onmisbare instelling voor de arbeidsbemiddeling in onze stad. Deze verklaring uit de pen van de rednetie der „Stads-Editie Opr. H. Crt." doet ons zeer voel genoegen, omdat onze lozers zich zullen herinneren, dat wij bij de aanstelling van de bedoelde amb tenaren in heftige polemiek met „Verre kijker", een medewerker der „Stads-Edi tie", zijn geweest. Wij hobben toen (lo uitbreiding en nieuwe werking van don j ^OOOOO OOC-OOOO C-OOOO» O OOOO 0-4 -Het is een oode geschiedenis, -waar ik •ditmaal over klaag, «naar de kladht is daarom niet minder gewettigd. Wie dezer dagen over of langs on grachten en singel-s passeer!, zal toegeven dat de daaruit opstijgende geuren ma k et dat met recht aan open riolen mag woi den gedacht. En de kleur van het water is navenant Dat -water mag den naam van -water niet meer dragen. Het is pikzwart en bij eenigermaie warme temperatuur stijgt er een damp uit op, die walging wekkend is. Men raakt blijkbaar aan alles gewoon, anders kunnen we ons niet voorstellen hoe de bewoners langs de Nieuwe Gracht het uithouden. De enkele maal dat wij er passecren, baasten we ons om daar van daan te komen. Zijn we wel ingelicht dan kan er thans zeer goed gespuid worden en versch water worden binnengelaten. Dat zulks dan ook spoedig gebeure. 3? i Barometerstand: 768. Neiging: achteruit. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor!. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771,6 m.M. t« Miinchen. Laagste barometerstand 748,9 m.M. te Thorshawi. Verwachting vam den avond van 19 October tot den avond van 20 October: Zwakke lot matige zuidelijke tot zuidwes telijke wind, meest licht- tot hal-fbewolkt, weinig of geen regen, iets koeler overdag. dienst der werkloo-heid-bcmiddeling mot hand en tand moeten verdedigen. De erkenning dat het zoo goed gaat, is van die zijde dan ook zeer betee- kenisvol. Voor oen zanger als Urlus 'beslaan cr eenige sentimenten: schenerzlidh, lk-blach, feierlich, grosartig en andere. Ze zijn alle te vinden in de Duitsche muziek, iedereen kent ze en wie weet h-oevelen houden de optelling dezer Scliönhei-ten voor het ge heel der kunst. Vele zangers, men kan zeg gen bijna allen, roepen deze sentimenten op, weten ze te ontwikkelen voor hun stem. Maar men moet -den beroemden tenor Ur lus met cere nageven, dat zijne bedoelin gen volkomen edel en respectabel zijn. Men mag aannemen dat bij tegenover zichzelf verantwoord is. De leerschool der roman tische opera met den eeuwigen Wagner als opperheer is de eeuwige belemmering voor allen groei van gevoel en intelligentie. De opera-zanger leert zóó „werken" met bestaande, a-lgemeene sentimenten, dat hij met een goed lied niets beginnen kan. De meesten beginnen er dan ook niel aan. Nu deed Urlus zich honderdmaal beter voor dun met een kcrkconcert. Maar men kan toch die krullende opvliegingen dezer stem, telkens profiteerend van de ge woonste plaatsen in ieder lied, onmogelijk als onthulling der lyriek aanvaarden. Dit blijft de zaak: alles richt zich naar deze stem, alles moet in één der sentimenten geplaatst worden, alles wordt geverfd in bestaande, flinke of lieve kleuren. Dit is onartistiek. Het best kon men den zanger waardeeren in de aria „Mit Würd' und Hoheit nngetan" uit Haydn's Schöpfung oen stuk -dat evenmin als een later-gczongen aria van Siegfried Wagner op een liede renavond thuis -hoort, maar door Urlus met waardige reserve werd voorgedragen. Hij zong daarna een liederencyclus (Lied-er des Monches Eliland) van Ludwig Kind schor, een ellenlange sentimentaliteit, zon der eenige benadering van schoonheid ge componeerd Sn de meest-laffc maatver houdingen, in mee-gekleurdc cadenzen van duffe aecoordjes. En dit vindt Urlus d-us mooi. Na de pauze zong Urlus drie liederen Van Liszt, die soms wel goede passages hebben, maar over 't geheel oppervlakkig zijn; o.a. Du bist wie eine Blume, van welk gedicht -liet niet zeker is of Heine het voor een meisje dan wel voor een rozig var kentje heeft gemaakt. In deze liedenen en soms ook in de Mahler-liederen, welke hij hier op volgen liet, kon men «net bewon dering het mezza-voce van Urlus hooren. Overigens lijden vooral deze Mahler- liederen onder Urlus' VVagnerzingen. Ten siot-te een onsympathiek Sounengesang uit de opera Bauna-Diefrioh van Siegfried Wagner. Marcel van Gooi -had de pl-eizierigc karwei te mogen Izegeteklen. Voor zangers schijnt do ensemble-kunst in 't geheel niet te bestaan. H. F. A.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1