Tweede Blad. Brieven uit Frankrijk. BUITENLAND feuilleton. DE VIOOL. WOENSDAG 19 OCTOBER 1921 Zomer zonder einde; automobielen- tentoonstelling onveilig verkeer. 't Kan verkeeren, zei Bredero,en ik sta Er dus niet voor in dat op het oogen- blik dat deze brief onder het oog mij ner lezers komt, de toestand nog de zelfde is, als nu. Hoe het ook zij, op het oogenblik heerscht hier een zomer- sche temperatuur, die je in staat doet zijn, bij het scheiden van de markt, in dit geval de zomertijd, nog een nieuwen stroohoed te koopen. Bont jassen doen je belachelijk aan in de uitstalkasten en wie over het plaatsen van kachels durft te praten, verdient gelijk men hier zegt, een plaatsje in Charrenton een uitdrukking die over eenkomst vertoont met ons Meeren- berg, beide althans plaatsen, waar meti achter slot en grendel wordt gezet Het begint 's morgens al, „il fait chaud" als of het midden Augustus was, en het eindigt 's a- vonds met de ongelooflijke opmerking „heerlijk dat het afkoe'lt" en dat in een maand, waarin je gewoonlijk wat huiverig, je ontbijtkamer binnenstapt en direct een conversatie begint of je vandaag al dan met een turfje zult stoken. Dat ik gerechtvaardigd ben deze correspondentie met deze ont boezeming te beginnen, alvorens tot een ander onderwerp over te gaan, bewijst wel het feit, dat een dergelijke hitte in October, sedert 1757 niet is voorgekomen Meer dan 1% eeuw is het geleden dat onze voorouders even verbaasd waren als wij nu, en al is dat inderdaad vrij lang, het toont ons toch alweer aan, dat er niets nieuws „onder de zon", thans speciaal „aan" de zon is. Tot dusverre was de hoogst bereikte warmtegraad 26.5 in October 1917, dit jaar hebben wij het record bereikt "J®* 28.2. Deze gegevens door het a bservatorium te Parijs verstrekt, gelden speciaal voor de stad, n Frankrijk zijn zij nog verre overtrof fen en Biarutz noteerde zelfs het onge kende getal 33 op 2 October van dit jaar. »kCn zoekt naar een reden en brengt de droogt in verband met'den strakken hemel, waaraan geen onweers wolkje, dat de verfrissching moet brengen, is te zien. Wij gewone sterve lingen, profeten die brood eten op het gebied der weerkunde, verdiepen ons niet in de oorzaken en voorspellen niet hoe het worden zal, wij genieten van den nazomer, iederen dag opnieuw gelukkig dat het einde er nog niet is. In die weldoende zon baadde het grand Palais, toen ik er binnen trad om de opening van de Au omobielen- tentoonstelling door Minister Diér, mede te maken. Hoogst interessant is dit jaar (in 1920 werd er geen gehou den) de salon, de deelname is zeer groot, 800 ongeveer hebben grootere of kleinere stands in het ontzaglijke gebouw opgeslagen. In het midden gedeelte onder den koepel en rondom in de talrijke zalen gelijkvloers, staan de allernieuwste wagens ons op te wachten luxe auto's in alle mogelijke kleuren, voorzien van alles wat smaak en vernuft heef kunnen uitvinden, om het den toerist aangenaam te maken wagens voor meer bescheiden doch steeds goedgevulde beurzen; van 8 a 12 p k met een minimum ge-, bruik van 9 liter benzine per 100 K. M. vrachtwagens die hoe mooi ook op een tentoonstelling, je met schrik aan hun snelle vermeerdering op de open bare wegen doen denken en de kleine bébéwagen, die in het niet verzinkt bij al die colossen. Vol bewondering aanschouwen wij aandachtig die pro ducten der Fransche autoindustrie en, zonder overdrijving mogen wij zeggen dat zij hierin haars gelijken niet heeft. i-i™funer-'-1<anen m°gen wijzen op de van huPnrimeri en de V00rtreffelijkheid van hun motoren, de Franschen doen daar met in onder, maar geven een a werking te zien die tot in depunties is verzorgd. Zie het lakwerk der prima Fransche merken, de degelijkheid van üe carosserie, de slankheid van bouw en zet daarnaast, de misschien wel practisch maar blikkerig aandoende Amerikaansche wagens. Een leek zal dan begrijpen waarom er prijsverschil moet wezen. Op de bovenverdieping alweer taliooze zalen, die uren tijds vorderen, en waar rijwielen, motor fietsen en alles wat daaraan verwant is, zijn ondergebracht. Heel licht ge bouwde fietsen met smalle banden trokken onze aandacht evenals het feit dat de Fransche fiets veel meer een gebogen houding van den berijder vordert dan de Hoilandschc of En- gelsche.De werkelijk eerste klas rij wielen zijn nog zeer hoog in prijs, die van 8001200 frs, zijn geen uit zonderingen, maar zeer bekende fir ma's leveren ook een alleszins bruik baar rijwiel vanaf 200 frs. Dit alles en nog veel meer, valt heden te bewonderen in het zoo schit terend aan de „l'Espianade des Inva lides" gelegen paleis. Honderden auto's niet alleen binnen, maar ook buiten het gebouw, geven op zich zelf reeds een aanblik die de moeite waard is. Wel heerscht in het gebouw zelf dit jaar niet de weelde van decoratie en verlichting, zoo geweldig groot voor den oorlog, maar een bekwame archi tectenhand heeft toch een milieu ge schapen, mooi door eenvoud en waar dig tot omlijsting van het geëxpo seerde te dienen. Van harte hoop ik dat de Fransche industrie de goede gevolgen van deze salon moge onder vinden. De tijd.en in 1919 zoo uitne mend voor dezen tak van Nijverheid, zijn gekeerd maar wie weet of „aan zien doet gedenken" de bordjes, al thans niet gedeeltelijk zal verhangen. Wel groot zijn de tegenstellingen in het leven. Juist verliet ik deze ten toonstelling, waar alles spreekt van leven, vooruitgang en weeldewaar „tout Paris" den openingsdag luister bijzette en het mondaine element in de Parijsche sportwereld hoogtij vierde, toen in het late middaguur het bericht van een groot spoorwegongeluk tot mij doordrong. Uitvoerig zullen u de bladen reeds hebben ingelicht over deze ramp aan de Gare St. Lazare die aan 26 reizigers het leven heeft gekost, maar de plotselinge overgang van dat paleis vol licht, naar die tunnel der duisternis was te groot, om hier niet met een enkel woord er van te gewagen. Wel heel groot is het aantal spoorwegongelukken het laat ste jaar in Frankrijk. Sedert 1 Januari 1921 vond n er 43 plaats met een aantal slachtoffers dat niet ver be neden de 700 blijft, en waarbij 140 het leven lieten. De veiligheid van verkeer eischt krachtige maatregelen, straf waar schuld of zelfs onverant woordelijke slordigheid, valt te be speuren technische herziening waar constructiefouten, zouden schuilen scherper toezicht en betere bewaking, waar het gevaar door misdadige hand wordt teweeg gebracht. Het is niet slechts de automobielententoonstel ling die mij het besef bij brengt dat de auto het meest veilige verkeers middel is, het is vooral de ongelukken statistiek der spoorwegen, dat mij hiervan overtuigt. Parijs 12 Oct.'21. Mr. P. V. S. Öpper-Siiezlë. g°9' Beuttiè K EtitPo^P 0 H De toestand in Ierland. hertaald uit het Engeisch door Hen riëtte v. d. Waarden. De Opper=Silezische kwestie. De Conferentie te Washington. 6EM. BIJITEHL. BERICHTEN. KERK EN SCHOOL De Wanklank. triompheerend, maar dat reeds angstig uitziet naar het onvermijdelijke einde Deeen of andere „vriend van de fa- e neemt dan in den regel de hon- Waar- De bezoekers worden be loond met griezelige bijzonderheden en In de donker gemaakte kamer, waar tante Peace lag, stond Iris van aange zicht tot aangezicht met de grootste smart in haar leven. Was dit dan het einde Was alles nu voorbij Koud als sneeuw, als onbarmhartig marmer grijnsde de Dood Iris tegen, zooals ze daar stond met die stomme vraag op de 'PPen. Voorzichtig raakte zij het was- sc« 8«icht aan. _i.emp"nSe vlammen brandden daar ni p,A £-7 ,de koorts was verdwenen. P klonken aanhoudend gedempte voetstappen. Van a) de eUen. de die de Dood onmiddellijk meebrengt is die eindelooze processie, die sym pathie" komt betuigen, die komen vra gen of ze ook hulp kunnen bieden, haast het ergste. Oppervlakkige kennissen, die men ternauwernood groet, verbre ken alle hinderpalen als de Overwinnaar komt. Is het bloote nieuwsgierigheid, die soms de besten van ons beheerscht, of is het leven, van het oogenblik nog ijselijke ziel, die haar kluisters verbroken heeft. Men vertelt ons, hoe de anderen „er onder zijn, toen ten laatste de zeilen waren gespannen voor de reis, die op geen kaart ter wereld staat aangegeven. Zoo stram als een soldaat onder commando, stond Dokter Brinkerhoff in de hall. „Neen, Mevrouw, zei hij dan, Ukunt niets doen, er is voor alles gezorgd. Ik zal Mevrouw Irving en Miss Tempte zeg gen, dat U er geweest is. Ja, we ver wachtten het wel. Ze stierf kalm zon der pijn. Morgen om vier uur. Dan weer Dank U, u kunt werkelijk niets doen, maar het is heel vriendelijk van u. De dames zullen dankbaar zijn voor uw medegevoel. Wie moet ik zeg gen dat er geweest is „Iris, smeekte Margaret, ga nu mee. Het meisje schrikte op. „Ik kan niet, antwoordde ze dof." „Je moet meegaan, lief kind kom in mijn kamer." Tegen haar wil liet Iris zich meevoe ren. Slechts oppervlakkige ontroering wordt verlicht door tranen. Het is de ui jdie weent> als de smart, in grijze kleederen gehuld, daar zwijgend bin nentreedt met het voornemen te blij-||°elaten, dat ik van hem scheidde, als en. Maar men verbergt het, zooals de J Lynn daar neer lag, in plaats van tante ~g Spartaan de bloedende wonde in zijn borst verborg. „Lief kind, zei Margaret, mijn hart doet pijn om jou." „Zij was alles, wat ik had", fluisterde Irir;" „Maar niet alles wat je hebt. Lynn en ik en Dokter Brinkerhoff wij moeten wat voor je zijn. „Hebt u wel eens geleden om iemand, die stierf vroeg Iris, met haar wanhopi ge oogen op Margaret gevestigd. De oudere vrouw schrok voor deze vraag terug. Ze wilde huichelen, maar men veinst niet in tegenwoordigheid yan den dood. „Niet zooals jij lijd, antwoordde zij mijn moeder brak mijn hart. Ze scheid de mij van den man, dien ik liefhad en dwong mij een ander te trouwen, dien ik alleen achtte. Toen mijn echtge noot stierf was ik vrij maar het was te laat. Toen mijn moeder stierf stierf zij zonder vergiffenis. „Dan begrijpt u het ook niet." „Jawel, Iris, ik begrijp het." Bedenk toch, dat ik haar óók lief had. „Stel u eens voor, dat het Lynn was?' „Lynn riep Margaret, met witte lippen. LynnGroote God, neen Iris lachte hysterisch. „U begrijpt het niet, zei ze met ge forceerde kalmte, maar u zou 't wel be grijpen, als het Lvnn was. U zou niet stoor mij dus niet meer. 2ij ging weer terug naar de donkere kamer, en sloot de deur. Lynn doorkruiste doelloos de gangen. Den heelen tijd had hij den afkeer van een jong, gezond mensc'n gevoeld voor ouden en zieken. Hij was onbewogen, al leen deed de zwoele atmosfeer in het doodenhuis hem af en toe sidderen. Hij wo" 8at het maar voorbij was. Hij voelde een vreemde verwijdering van zijn moeder. Haar oogen waren rood, en, echt mannelijk, was hij bang voor tranen. Ook tusschen Dokter Brinkerhoff en hem was een diepe kloof. Zijn vingers jeukten om viool te spe ten, maar hij kon niet studeeren. Het zou tante Peace nu niet storen, maar het paste niet bij de situatie. Bij den Dokter gaan studeeren viel ook buiten beschouwing. Hij glimlachte bij de gedachte aan 8e praatjes, die zich als een loopend vuurtje door Oost-Lancaster zouden verspreiden, als hij het waagde daar te gaan spelen. Maar bij Herr Kaufmann Zijn ge zicht helderde op, en met een karakteri stieke impulsie haastte hij zich naar be neden. Dokter Brinkerhoff stond nog in de hall, misschien een beetje vermoeid, maar de kalmte was als een masker voor zijn gezicht gespannen, 't Viel Lynn op, hoezeer hij was veranderd. „Mijnheer Irving, zei hij schor, gaat u uit „Ja, antwoordde Lynn, naar Herr Kaufmann. Ik kan hier niets doen,voeg de hij er verontschuldigend bij. „Neen, zuchtte de dokter, niemand kan hier nog iets doen, maar wacht een oogenblik. „Ja antwoordde Lynn op vragen- den toon. Hebt u een boodschap „Het is mijn boodschap, zei de dokter waardig." Zeg hem, dat er nog geen muziek is voor morgen en dat ik hoop dat hij komt. Denk er om er bij te voegen, dat ik het vraag. „Ik zal het woordelijk overbrengen. Lynn verwijderde zich kalm van het huis, ofschoon de buitenlucht, die hem tegenkwam en het gras onder zijn voe ten de gedruktheid van hem wegnam en hem vooruitdreef. Dokter Brinkerhoff keek hem na met vochtige oogen. Een onoverkomelijke kloof van jaren scheidde hem en Lynn een onmetelijke golf, die geen macht ter wereld kon doen verdwijnen. O, als ik alles eens op nieuw kon doen, zei de dokter tot zich zelf, als ik mijn verlo ren jeugd terug had en als ik niet bang was geweest, dan zou alles er nu anders uitgezien hebben. Margaret zag hem gaan, van uit haar raam boven, en ze voelde een beklem ming in haar hart, alsof er onbarmhar tig een ijzeren band om gelegd werd. Toen ging er een zucht van verlichtin door haar heen, omdat het tante Peace was en niet Lynn. Iris had hem ook het huis zien verla ten, ze bemerkte, dat hij blij was weg te komen dat alleen de vorm hem be lette door het huis te hollen en te flui ten, zooals zijn gewoonte was. Van het begin af had ze geweten, dat het hem niet aandeed. „Hij heeft geen hart, zei ze tot zich zelf. Hij is zoo koud als als tante Peace nu is. Een verfijnde pijniging hield het meisje meedoogenloos omvangen. Vaag gevoelde zij dat er ééns een verandering moest komen, dat het niet altijd zoo voort kon duren. Eéns moest het ophouden, en iedere vlaag van droef heid zou haar minder pijn gaan doen. Met een zeldzame nauwkeurigheid wist ze ook dat niets ter wereld ooit meer het zelfde zou zijn dat ze de scheidslijn overschreden had. Men bereikt haar, als een luchthartig kind en als men haar overschreden heeft is men een vrouw. (Wordt vervolgd.) ■8 f Ü4i VERKLARING Gebied, d-at volgens de. beslissing te Genève aan Polen komt Kringgrcnzen. tKSsésS Grens van het stem- gebied- i o- Lutömik uritovwfcc Sfeitreu io IfobschSfi Een schadevergoeding. De rechter te Cork heeft, zooals wij reeds met een enkel woord meldden, aan de we duwen van twee officieren schadevergoe ding toegekend, omdat hun echtgenooten door Sinn Feiners gefusilleerd waren. Een dier vrouwen was mevr. Gladys Cornpton Smith, die een schadevergoeding van 10.000 pd. st. kreeg. Een uur voor zijn dood schreef hij een afscheidsbrief aan zijn echtgenoote, waarin hij haar o.a. vroeg zijn horloge te geven aan den officier, die zijn executie had geleid, als bewijs, dat hij dien man geen kwaad hart had toegedra gen en die alleen had gedaan, hetgeen hij meende dat zijn plicht was. In een anderen brief, gericht tot de mannen van het regiment, waarin hij had gediend, die, evenals die aan zijn gade, bij de behandeling van den schadevcrgoe- dingseisch in de gerechtszaal werd voorge lezen had de majoor geschreven, dat hij ging sterven met een glimlach en vergiffe nis voor hen, die hem veroordeeld hadden. Hij verklaarde, dat de Sinn Feiners hem goed behandeld hadden en dat hij hoopte, dat zijn dood de bitterheid tusschen Enge- Roman door MYRTLE REED. land en Ierland niet zou vergrooten, doch verminderen. „De Sinn Feiners", schreef hij, „heb ik leeren kennen meer als idea listen, dan als moordenaars." Uister. Uit Belfast wordt gemeld, dat besloten is de Ulster-vrijwilligers weder te organisee- ren wegens de werkloosheid der Brdtsche regeering om het hoofd te bieden aan de Sinn Feiners, die kampen oprichten in unionistische streken en openlijk met ge weren en machinegeweren oefenen. Craig heeft in antwoord op de critiek, door Sinn Fein op zijn jongste rede ge oefend, gezegd, dat de zes Ulster-graaf schappen één geheel vormden; inmenging daarmede zou niet worden toegestaan. Hij verwierp krachtig het denkbeeld, dat Ul ster een sjacher-object zou zijn bij de hui dige onderhandelingen. Uister wilde niets hebben, maar wenschte zijn eigen bestem ming te bepalen. Een wenk aan De Valera. De Amerikaansche bladen publiceeren een interview met den heer Bryan Kennelly vice-president van de Harriman National Bank, waarin deze zegt, dat hij De Vale ra enkele weken geleden heeft gewaar schuwd, dat als er niet spoedig vrede met Engeland wordt gesloten, de Sinn Fein- beweging niet verder op financieelen steun van de vrienden van Ierland in de V. S. moet rekenen. Sir Eric Drummond, de secretaris-ge neraal van den Volkenbond, wordt heden te Parijs verwacht. Het is waarschijnlijk, dat hem verzocht zal worden aanvullende verklaringen te geven van de ambassa deurs-conferentie inzake het Geneefsohe advies. De „Chicago-Tribune" meldt, dat de of- ficieele naam van de Washingtonsche con ferentie zal zijn: „Conferentie inzake de beperking van bewapening" en verder niets, dat er op zou wijzen, dait de gedele geerden het vraagstuk van den Stillen Oceaan en het Verre Oosten zullen behan delen. De Engelsche delegatie. Reuter verneemt, dat het vrijwel zeker is, dat Balfour naar Washington zal gaan. Ten aanzien van den premier is de be slissing nog niet absoluut definitief. In dien de premier, wat nog altijd niet on waarschijnlijk is, naar Washington ver trekt, zij het voor korten tijd, zal hij in gezelschap van Balfour de „Acquitania" nemen, welke een paar dagen vroeger dan in het voornemen lag, zal vertrekken. Het is waarschijnlijk, dat Balfour het hoofd der delegatie blijft, als de premier weer naar Engeland terugkeert, terwijl de Brit- sche gezant te Washington een der drie gedelegeerden zou zijn. De eerste lord der Admiraliteit en drie ambtenaren van Bui- tenlandsche Zaken vertrekken de volgende week per „Olympic". De Japansche delegatie- De correspondent van.de „Times" te To kio meldt, dat er op het oogenblik niet min der dan vijf Japansche delegaties op weg zijn naar Amerika met het algemeene doel, de betrekkingen tusschen de beide landen ie verbeteren. Een paar dagen geleden zijn twee vrouwendelegaties, als vertegenwoor digers van Japansche Vrouwenverenigin gen in Tokio, vertrokken met het doel, de onderhandelingen der Conferentie gade te slaan en de toestanden in Amerika na te gaan. Ook is burggraaf Sjiboesawa met en gezelschap, ais vertegenwoordiger van het Japansoh-Amerikaansch Comité voor goe de betrekkingen, naar Washington ver trokken. DE MOORD OP ERZBERGER. De „Müncher. Augsburger Abendzedtung" verneemt uit Offenburg, dat er en nieuw incident zich heft voorgedaan bij het on derzoek in zake den moord op Erzberger. Twe Berlijnsche politie-ambtenaren, die het handschrift onderzocht hebben van de beide naar het buitenland gevluchte daders, zijn in hun dienstbetrekking geschorst en zullen vervolgd worden. EEN SOVJET-VERTEGENWOORDIGER VERMOORD. Tseillin, een vertegenwoordiger der sov- jet-regeering is door onbekenden vermoord toen hij zich te Wladiwostock schuil hield in verband met een beraamden communis- tischen staatsgreep. POLEN EN DUITSCHLAND. Het Poolsche Corr.-Bur. meldt: Rij gelegenheid van de aanbieding van zijn geloofsbrieven aan president Ebert, heeft de nieuwe Poolsche gezant in Ber lijn, dr. Madeyski, een rede in het Poolsch uitgesproken. De gezant zeide o.a.: Ver gun mij, mijnheer de president, u de ver zekering te geven, dat ik al het mogelijke zal doen, om de goede betrekkingen die al tusschen onze landen bestaan, te bevorde ren, gelijk dat voor naburige huiden als Duitschland en Polen wensclielijk is. Het vredesverdrag heeft een geschiedkundig tijdperk afgesloten; er zal nu een nieuw be ginnen, en het is dus noodig, dat de vroe gere relaties tusschen onze beide landen op een nieuwe basis worden gebracht, waarbij men geleid moet worden door een groote kennis van de bestaansvoorwaarden, den economischen toestand en de psychologie der beide landen. Alleen door een loyale samenwerking van alle beschaafde landen is een economische wederopbouw moge lijk en zal de crisis, die de wereld nu door maakt, kunnen eindigen. Polen is bezig de basis te leggen voor zijn toekomstig poli tiek leven onder buitengewone moeilijkhe den. Maar daar Polen vertrouwen heeft in zijn ontwikkeling en in de missie, die het in de beschaafde wereld heeft te vervullen, slaat het altijd gereed mee te werken aan den vooruitgang en den vrede. Ik heb dus het voorrecht de hoop uit te spreken, dat de bedoelingen van de regeering van mijn 'and door de Duitsche regeering altijd ge waardeerd zullen worden. Zij zijn trouwens j'1 het belang van beide naties, en zij druk- j"„hcl verlangen van de heeie bevolking President Ebert antwoordde, dat hij er den nadruk op wilde leggen, dat hij geheel het inzicht deelt wat betreft de noodzake lijkheid, dat alle beschaafde landen moe ien samenwerken om uit den tegenwoordi- gen moeilijken economischen toestand te geraken. President Ebert eindigde: „Ik hoop, (iaf uw werkzaamheden hier goede vruchten zullen afwerpen. En voor het dat u hoopt te bereiken, kunt gij attifd rekenen op de medewerking en den steun van de Duitsche regecring." REN CONFLICT IN HET BERLIJNSCHE DRUKKERSBEDRIJF. He organisaties van Berlijnsche fcranten- u''gevers hebben Maandagavond een ge meenschappelijke verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de tarief-com missie der Duitsdhe boekdrukkers den 25en September krachtens gemeenschappen l'jk eenstemmig besluit van verlagerewoor. dagers der werkgevers en werknemers de loon en heeft geregeld tot 31 December 1921. De arbeiders bij Rudoif Mosse heb ben zidh niet aan dit contunct gestoord, toen zij in den voiin van een ultimatum met een fatale termijn van drie uur de inwilliging eisohten van een hooger loon, bij voorbaat de bemiddeling van welken kant ook verwerpende. De firma Mosse kon hierop slechts antwoorden dat het wijzigingen in bet contract alleen met toestemming van de organisatie mocht aanbrengen. De arbeiders legden hierop Zaterdagmiddag het werk neer. „Voor de Berlijnsche krantenuitgevers staat er noi geen andere weg dan zich met deze firma solidair te verklaren, willen zij het bedreigde tariefrecht voor ondergang behoeden. Dit geschiedt niet alleen uit noodweer, doch ook met het oog op het in stand houden van het geheele econo mische leven in Duitschland, dat met het tariefwezen staat en valt. Wie een con tract breekt, breekt zijn woord. En de krantenuitgevers zijn het er over eens, dat het herstel van Duitschland alleen moge tijk is indien iedere Duitsóher zijn woord gestand doet." Deze verklaring wekte het vermoeden, dat ook de andere uitgevers hun perso neel zouden uitsluiten. En inderdaad is dit geschied. Gisterenmorgen zijn geen bur gerlijke bladen verschenen, behalve de conservatieve „Kreuzzeitung". De drie socialistische kranten: „Vorwarts", „Frei- hedf" en „Rote Fahne" zijn wel versche nen. EEN REDE VOOR 18000 IEREN. Harry Boland, de „gezant" van Sinn Fein in de Vereanigde Staten, die dezer dagen, na een bezoek aan Ierland, weer in Amerika is teruggekeerd, heeft Zater dagavond te New-York voor 18.000 per sonen, die met de Iersche zaak sympa- thiseeren, in Madison Square G narden het woord gevoerd. Boland sprak, ten einde zijn hoorders te bereiken, staan de onder een akoustifoon. Hij verklaarde, dat Engeland aan Ierland nog nimmer „gelijk lidmaatschap van het Briteche Rijk had aangeboden. PRIJSVERLAGING VAN GARENS. De firma J. and P. Coats, Ltd., kon digt een algemeene verlaging der garen- prijzen aan. Het klosje van 300 yards zal met drie-kwart pence worden vermin derd en de andere lengten naar ver houding. Eind April had de laatste ver laging plaats. Toen werd de prijs van het klosje van 400 yards van 8 tot 7 pence verlaagd. Deze bedraagt nu 8 pence, hetgeen het dubbele is van den prijs van 1914. Het maximum was be reikt in Februari 1920, toen 10 pence werd betaald voor een klosje van 400 yards. De correspondent van de „Times" te Glasgow seint, dat deze prijsverlaging voor den handel een verrassing is ge weest. De katoenmarkt is in den laat- sten tijd vaster geworden, doch blijkbaar heeft de firma Ooats in verschillende opzichten bezuinigingen kunnen aan brengen, waarvan zij het publiek Iaat profiteeren. Officieel wordt gemeld, dat de kos ten van levensonderhoud in Engeland op 1 Octobor 110 pOt. boven het peil van Juli 1914 waren tegenover 120 op 1 September. De directie der London and South Western Railway heeft aan de conduc teurs en kruiers weder, zooals vroeger elk jaar gebruike'ijk was, nieuwe roorie dassen gegeven. In vroegere jaren wer den roode doeken om den hals gedra gen, met het doel dat de treinbeambten die in geval van gevaar zouden kun nen zwaaien a!s sein. La'er i3 ingevoerd dat elke beambte een stuk roode stof krijgt, waarvan zij dan zelf de roode dassen laten maken, dio zij in dienst zijnde als deel hunner uniform dragon moeten. EEN JUWEELEN-DIEVENBENDE. De „Daily Cron." doet een verhaal van geheime plannen van een internationale dievenbende om op groote schaal juwee- lendiefstallen te plegen. De juweliers te Londen, die verwittigd zijn, dat er iets van dien aard gaande is, nemen allerlei maatregelen om de plannen der bende te verijdelen, doch houden die strikt geheim, omdat men hier te doen heeft met oplich ters, die „groote heeren" in liet „vak" zijn. Het zijn mannen van opvoeding en otwikkeling en er zal heej wat slimheid noodig zijn om hun plannen te verijdelen, te meer ook, omdat vrouwen in het com plot betrokken zijn. Een groote assura deurs-firma, vooral in den juweelenhan- del, heeft verklaard dat hij ook reden heeft aan te nemen, dat een groote inter nationale bende plannen beraamd heeft en dat zich onder hen mensehen bevinden, die wogen; die de misdaad goed bestudeer* hebben; bedreven zijn op het gebied der rechtsgeleerdheid en der geneeskunde, en vermoedelijk geheel nieuwe methoden zul len toepassen. Deze assuradeur beraamde dan ook reeds plannen óm een specialen detective-dienst te vormen, waarvan de ieden zullen moeten gekozen worden uit de 'beste kringen, opdat zij zich daarin vrij kunnen bewegen. Hij zeide, dat de dieven zeiven zich steeds bewegen in de grootste restaurants, doch dat zij 7 dl ven meest: 1 niet het leeuwenaandeel van hun roof krijgen, doch dat deze ten goede komt aan degenen, die achter de schermen de geheele bende organisceren, en die wel zoo slim zijn te zorgen, dat zij „buiten schot" kunnen blijven als de dieven ge pakt mochten worden. Die organisators zijn wel bekend, nraar men heeft geen val op hen. Velen hunner zijn personen van hoogstaande positie, tegen wie niemand een woord van verdenking zou durven uiten. Scotland Yard staat zelfs machte loos tegenover hen en geheel nieuwe de tective-methoden moeten tegen hen wor den toegepast. EEN KIND DOOR ZIJN OUDERS GEDOOD. Onlangs werd nabij Dyon door een lijn- inspecteur op de spoorrails het, in een zak geborgen, lijk van een jongetje var> tien jaar gevonden. Thans heeft de gendarmerie een 35-ja rigen Italiaan, Gafli, gearresteerd, die be kend heeft zijn kind vermoord te heb ben. Op 9 Oct. is 't gezin Gatti, beslaande uit man, vrouw en drie kinderen uit zijn woonplaats Villarcher, naar Parijs ver trokken. Zij voerden het in dekens gewik kelde kinderlijkje mede. Onderweg heeft Gatti dit uit den coupé geworpen. Te Pa rijs gekomen, is 't 5-tal weer naar Savpyc teruggekeerd; Gatti heeft daarna te Vil tarcher o.m. de kleertjes van het kind on der de buren verdeeld. De dood van het kind moet het gevolg zijn gerwcest van zware lichamelijke mis handeling door den vader. De vereenig ing van messenf abri kan ten te Sheffield zou op 27 October haar jaarlijkscéi feest vieren, waartoe de hertog van York, de tweede zoon van den ko ning was uitgenewdigd, dSe echter met het oog op dien toestond des lands van de bij woning had afgezien. Thans is besloten het feest niet te doen doorgaan. De gemeen teraa d van Folks tone had een proef genomen met het openen der gelegenheid belasting te betalen door mid del van het plakken van zegels. De be lastingbetalers konden zegels koopen van een kroon of een halven kroon (1 Eng. „crown" 5 shillings) en die plakken op aan hen verstrekte kaarten. Niet alleen dat de zegels op tijd geplakt werden, dooh zelfs kwam een totaal van 200 pd.st. ach terstallige belasting in, die de gemeente ontvanger reeds als oninbaar had afge schreven. De proefneming zal bestendigd worden. Het Ropresentantenhuis der Ver. Staten, heeft een wetsontwerp tot ver- grooling van het aantal leden van het Huis van 435 tot 460 met 146 tegen 142 stem men verworpen. De Senaat van Columbia heeft het verdrag ge: atificeerd, dat Columbia met de Vereenigde Staten gesloten heeft en volgens liet welk Columbia 25 millioen dol lar zal ontvangen wegens het verlies van Panama in 1903. -De stad Reigate, gebouwd op erf pachtgrond. toebehoorende aan een fami lie in Sommerset, zal de volgende week publiek worden verkocht. Er zuilen 400 gebouwen, waarin banken, cinema's, win kels, woonhuizen en stukken bouwterrein onder dien hamer komen. De spanning on der de burgerij over de vraag wie eige naars zullen worden van de verschillende paraden is zeer groot. De hoofdredacteur van de „Star of Persia" had zoo meldt de correspondent van de „Times" te Teheran, onlangs in zijn blad een komische rubriek geopend, waarin hij grappen maakte over de titels, toegekend aan de overwinnaars in den onlangs plaats gehad hebbenden slag in Khorassan. De minister van oorlog ont bood den journalist, liet hem 200 zweep slagen geven en zette hem daarop in de gevangenis. Uitwisseling van Professoren. Prof. dr. H. A. Brouwer, hoogleeraar aan de IV.-hnische Hoogeschool te Delft, zat op uikno«diging van de Universiteit te Mi chigan aan genoemde Universiteit colleges geven, die speciaal verband houden met de geologie van Ned. Oost-Indië. In de plaats van Prof. Brouwer, zal Prof. W. H. Hojbs van de Universiteit te Michigan 25. colleges geven aan de Technische Hooge- zich zelfs in hofkringen hebben be-school te Delft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5