^genda 21 October m 4 het geheim van cozy Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad In en om Haarlem. Ui) den Gemeenteraad* Stadsnieuws DAMIAATJES DELL. DONDERDAG 20 OCTOBER 1921 44ste JAARGANG No. 13969 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: P£R KWARTAAL 3*25 PER WEEKf 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57»/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENT1ËN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. BERICHT. Door den grooten toevloed van ekst en advertentiën op heden, vordt het bijvoegsel „De Huiska mer" morgen opgenomen. VOOR DE HONGAARSCHE PERS. Muziek en begrijpen. F EUILLETON Ned. R.-K. Politiebond „St. Michaël" Telegrafisch Weerbericht. J. J. WEBER ZOON, Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BUREAUX: De burgemeester is weergekeerd; alle ziekten en vacanties schijnen nu voorbij: j we hadden gisteren weer eens een volledig college van B. en W. achter de tare! van 't dagelijksch bestuur. Van de raadsleden zelf waren er echter een viertal afwezig. Profiteerden zij van de laatste mooie Oc- toberdagen? Wij zouden het hun zoo heel kwalijk niet kunnen nemen, want de afwe zigen hebben waarlijk niet veel gemist. De komende begrooting voor 1922 wierp haar schaduwen vooruit in een rekening en verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur over 1920 en een begrooting voor 1922 van hetzelfde college. De heer Koppen maakte een paar opmer kingen over een post voor een studiereis, welke hein te hoog en voor steun aan uit getrokken werkloozen, welke hem te laag scheen. Het was niet zoo gemakkelijk deze opmerkingen, waaraan ook andere raadsleden nog beschouwingen vastknoop ten, te beantwoorden. Van gemeentewege is n.m. een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om in Haarlem een werkin richting voor bedeelden van 'het Burgerlijk Armbestuur te beginnen. Over het rapport een belangwekkend rapport, naar mr. Heerkens Thijssen zei hebben B. en W. nog geen conclusie genomen, 't Is zelfs nog de vraag of er wel oort een voorstel van B. en W. te dezer zake komt. Daarom ging bet niet aan om er nu al over te praten. En wat de andere post op de begrooting van 1922 betrof, voor steun aan uitgetrokken werkloozen was maar 1200 geraamd in tegenstelling met f 5000 voor 1921, omdat de practijk gelukkig had bewezen, dat er maar heel weinig noodig was. We zien hier hel omgekeerde van vroegere practijken uit vóór-oorlogsche jaren, toen de uitgaven al tijd zoo hoog mogelijk werden geraamd om aan 't einde toch nog maar iets over te houden. Thans wordt zoo schriel mogelijk begroot, o;n een zoo laag mogelijk eindcij fer te krijgen. Alles onder den druk der bezuiniging. O, die bezuiniging; ze had ook den lieer Castrieum al aangegrepen, die het salaris van den armcnopzichter te hoog vond: dat kon best wat minder! Er kwam groot protest, van mr. Heer- kens Thijssen, die een aanval op een van zijn beste ambtenaren zag gedaan en van den burgemeester en mr. Bomans, die het in krachtige bewoordingen laakten, dat ge tracht werd om de met zooveel moeite tot stand gebrachte a m bten a ren - sa la riee ri n g omver te werpen, door één ambtenaar uit de geheele schaal te lichten. Natuurlijk was dit stormpje spoedig over. In een vorige raadszitting heeft mr. Ha- gemeyer bij de rondvraag het denkbeeld nan de hand gedaan, om bij de Kroon ontheffing te vragen van de wettelijke ver plichting voor alle besturen van gemeenten boven 20.000 zielen, om een Woningbeurs in te stellen. Thans lag een voorstel van B. CII W. in dezen geest ter tafel. Het geheele college was daaromtrent echter niet homo geen. Mr. Slingenberg bepleitte de nood zakelijkheid om wel een Woningbeurs op ie richten. Sterke argumenten hoorden wij daarbij niet; zoo maakt een betoog over de wenschelijkheid om precies te weten, welke pn hoeveel woningen er in de stad leeg staan, in dezen tijd van woningnood, niet veel indruk, terwijl liet to oh wat veel gevergd is, om enkel ter wille van een goe den kijk op de bouwvoorsoliotten een Wo ningbeurs op te richten. Het fatale in dezen tijd van bezuinigingskoorts is echter, dat iemand, die de instelling van een nieuwen publieken dienst vraagt, onmiddellijk de algemeene opinie tegen zich krijgt. Dat weet mr. Slingenberg ook en daarom redeneer de hij aldus: ik wil een Woningbeurs, die zoo goed als niets kost. Er is voor de nieu we inrichting begroot, 5900, waaronder f 4300 voor twee nieuwe ambtenaren. De ze laatste zijn echter niet noodig; zoodat maar f 1600 overblijft en daarvan krijgen wij nog een deel van den Staat terug. Mr. Heerkens Thijssen zette daar echter tegenover, dat het veiliger was het werk van oen Woningbeurs door de bestaande dienst van Bouw- en Woningtoezicht te Ia- ten verrichten. Dan bereikt men hetzelfde en het kost in het geheel niets. Bovendien loopt men dan niet het gevaar, hetwelk een nieuw instituut als in casu de Woningbeurs onvermijdelijk meebrengt, dat er tooh een dienst met ambtenaren en paperassen uit groeit. Alleen de naam is al gevaarlijk, zei mr. Heerkens Thijssen zeer menschkundig. De Wethouder van bezuiniging, alias fi nanciën wilde blijkbaar het risico niet loo- pen, dat er toch nog een meerderheid voor het denkbeeld van mr. Slingenberg zou zijn. En hij zette een allersmakelijkst betoog op, waarin de Wethouder van Publieke Wer ken werd geschilderd als de man, die met al de krachten van lichaam en ziel aan het omlaaghouden van de uitgaven meewerkte, maar die ten opzichte van de Woningbeurs tegenover een zijner hoofdambtenaren al een kleine concessie bad gedaan en nu niet meer terug wilde. In den Raad was bij afwezigheid van enkele sociaal-democraten gelukkig een meerderheid vóór het voorstel van B. en W. (16 tegen 13 stemmen) zooda-t de Wo ningbeurs er vermoedelijk niet komt. Gelukkig, zeggen wijl Oppervlakkig lijkt de zaak wel van geen beteekenis; ja, for meel heeft mr. Slingenberg zelfs gelijk: wanneer de wet de verplichting van het in stellen van een Woningbeurs aan gemeen ten boven 20.000 zielen voorschrijft, moet Haarlem zich daaraan niet onttrekken. Practisch echter zijn zulke nieuwigheden voor de gemeentekas hoogst gevaarlijk. Een particulier bedrijf kan ter vergemak kelijking van zijn administratie gerust uit zijn eigen personeel een nieuwe afdeeling vormen, zonder dat de algemeene onkosten daarmee met één cent vermeerderen. Maar bij publiekrechtelijke lichamen blijkt dit nu eenmaal onmogelijk: wanneer een afdee ling van 20 man wordt gesplitst in tweeën, dan zijn er het volgend jaar twee afdeelin- gen met ieder twintig man en zoo crescen do. Daarom ier wille der bezuiniging geen d-eoentralisatiel Hadden wij bij al deze eenvoudige voor stellen geen discussie verwacht, wel hadden wij ons voorbereid op een warm debat over de voordracht om namen te geven aan nieu we straten in en nabij het meuwe woning complex van „Huis ter Cleef". B. en W. hadden vastgehouden aan de historie van deze plek, van waaruit eens het beleg van Haarlem werd ondernomen en kwamen met namen als Atva-, Frederik-, Toledo- straat, enz. Nu was de bedoeling riiet kwaad en wanneer men van het standpunt uit gaat, dat men de gesohiedenis eener stad in de namen harer straten schrijft, dan behooren deze geschiedkundige figuren ook vermeld, welke onaangename herin neringen zij dan ook wakker roepen. Maar wij voelen tooh ook voor het verzet der genen, die aldus redeneeren: wij noemen een straat of plein alleen naar mannen of vrouwen, die zich op een of andere wijze voor stad of vaderland verdienstelijk heb ben gemaakt. En dan komt Alva zeker niet in aanmerking, noch minder vriend Frede rik, die de Haarlemmers in het Spaarne joeg! B. en W. voelden dat zelf blijkbaar ook en zij namen dal deel van hun voordracht dan ook terug. Natuurlijk werden uit den Raad zelf al lerlei andere oplossingen aan de hand ge daan: de heer de Braai stelde voor de Co- ligny, Prins Willem, Anna van Buuren (derde vrouw van den Zwijger) en zelfs Marnix van Sint Aldegonde tot peters en meters te benoemen. Wij zien echter niet -in, welke reden speciaal Haarlem heeft om zóóver in de historie terug te gaan. Bovendien, woon eens in de Marnix van Sint Aldegondestraat en geef de spraakma kende gemeente zulk een naam eens iede- ren dag in den mond! Moeten wij Ghari- varius aan stof voor spotternij helpen? De heer Poppe had een paar Haarlem- sche bouwmeesters ontdekt in Jacob van Dijk en Pieter Post. Geen kwade namen, maar zij passen niet in deze wijk, dus komen zij een anderen keer in aanmerking. De heer v. d. Kamp dacht aan de nabij- zijnde stadskweckcrij en vroeg om een dik ke Dahlia- en Kruidje-roer-me-niet-straat. We wachten met spanning, welke keus B. en W. voor de volgende maal zullen doen. De heer Dijk deed niet erg verstandig, met zijn pleidooi voor den stadsaanplakker Russ, van wien B. en W. f 200 in plaats van f 100 willen hebben voor het recht van monopolie der aanplakborden. Bij openbare aanbesteding zou daar zeker hcej wat meer van te halen zijn. Er werd voorts aangedrongen op verla ging van den prijs van gas en electrischen stroom. De Wethouder liet zich echter niet uit zijn tent lokken. We moeten ten slotte nog een opmerking maken over de benoemingen. Er is mis schien in Nederland geen gemeenteraad met een zoo sterke sociaal-democratische groep, waar de leden onderling in zulk een goede verstandhouding tot elkaar staan. Op enkele uitzonderingen na valt ook over den toon der beraadslagingen niet te klagen. Daartegenover staat echter, dat wij ons den Iaatsten tijd hoe langer hoe meer stooten aan het machtsmisbruik der meer derheid bij de benoemingen. Wij herinne ren aan de vacatures, ontstaan in een zestal raadscommissies, door bet aftreden van den heer Jonckbloedt. Dat waren evenveel Roomsche vacatures, waarvoor enkel link- sche, voornamelijk roode heeren in de plaats kwamen. We zouden zoo kunnen doorgaan. Na de laatste Wethouderskenze weiger den de socialisten zitting te nemen in commissies; ©enigen tijd later gaven zij hun dwaas verzet op en de rechtsche leden ruimden weer geleidelijk aan plaats voor hen. Verder is er bij commissie-benoemingen steeds een stilzwijgende afspraak, om alle partijen zooveel mogelijk vertegenwoor digd te krijgen. Tegen die goede gewoonte beginnen de sociaal-democraten den laa-t- ten tijd schromellijk te zondigen. Een kras voorbeeld was er gisteren weer bij de benoeming van 6 leden voor de Com missie van Toezicht op de Openbare bi bliotheek en leeszaal. Er moesten drie raadsleden en drie niet-raadsleden geko zen worden. B. en W. hadden voo-r bel laatste drietal een voordracht opgemaakt vgn één sociaal-democraat, één Katho liek (Dr. Sterck) en één, prof. van Schelven, om de andere richting te ver tegenwoordigen. Dr. Slerek kreeg maar lij stemmen, juist één slem boven de vol strekte meerderheid. Waren er niet een paar sociaal-demo craten afwezig geweest, dan was hij niet gekozen. Bij de benoeming van het drietal raads leden weigerden alle sociaal-democraten benevens nog enkele beeren van links op mr. Hagomeijer te stemmen, waardoor deze niet gekozen werd. Uit den uitslag der stemming bleek, dat de opzet der sociaal-democraten was drie leden van hun richting gekoizen te krijgen. 't Werd tijd deze roode baantjesjagerij eens openlijk aan de kaak te stellen, j Uiterlijke hoffelijkheid is heel aardig; laar men knijpe dan niet de kat dn onker! Sociëteit „St. Bavo". Bestuur Hanze, 8 uur. Werkplaatspersoneel, 8 uur. Rederijkers, 8 uur. Leerbewerkers, 8 u. '-i- .Ztiivelbereiders, 8 uur. Commissie Typografen, 8 uur. „Zang en Vriendschap". Jansstraat. Voordracht over Ned. Letterkunde, door mevr. W. L. Bolding-Goemans, 8 uur. Luxor.theater. Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en variété-voorstelling. Pamilie.bioscoop. Kleine Houtweg 12 Voorstelling. Oud-Holland. Verwulft Strijk orkest. Spaarbank „St. Rosa". Van half 8 tot half 9 in het Palronaatsgebouw, Nassau- laan 50. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. Ontvangen: f 121.50 en 3000 kronen, 5 Hong. coupons en fl. 80 Hong. Hyp. bank. H. L. f 2.50 *00000O OOOOOOOOOOOOOO000oo „Een bekeerling" sshreef me een de zer dagen het volgende: Hot zal u, die zich daartoe zooveel moeite hebt gegeven, wel een groote vol doening zijn dat de concerten van de Haarlemsche Orkestvereeniging meer en meer bezocht worden, ook de zoogenaam de volksconcerten en abonnementsconcer ten in de Sociëteit „Vereeniging". Ik ben een van de „bekeerlingen", die aangespoord door uw opwekkingen, mij liet verleiden eon van Gerharz' con certen te gaan beluisteren. Ik kwam, meneer de redacteur, ik boorde en werd overwonnen. Ik nam mii voor niet dan hoogst zelden meer een concert te verzuimen. Wij arbeiders hebben geen geld om veel te genieten, maar wanneer men de echte muziek van Gerharz' getrouwen hoort, dan wordt veel vergoed. Ik verlang niets meer dan eeni- ge uren van de Haarlemsche Orkestver eeniging te genieten en kan dat ieder een aanbevelen. Maar, meneer de re dacteur, geen grooter genot dan mu ziek te hooren, die men begrijpt. En nu geeft het mij altijd een onvoldaan gevoel muziekstukken te aanhooren, waar van ik opzet en bot eekenis niet begrijp. Dat zijn niets dan klanken, mooie klan ken wellicht, maar klanken zonder be teekenis, dan kan mijn hart en mijn gemoed niet meejuichen. Zou het niet mogelijk zijn, meneer, dat van elk mu ziekstuk en niet alleen van do zware stukken een kleine verklaring word gegeven? Hoe, kan mij niet schelen ca weet ik ook niet precies. Het zou b.v. kunnen gebeuren door den dirigent voor dat het stuk begint, ofwel op program ma's, die goedkoop ter beschikking wor den gesteld. Misschien is er wel een uitgever, die er wat in ziet om dat te exploiteeren. Dit onderwijs zou te vens opvoedend werken op do toehoor ders. Wat denkt u van dit denkbeeld? Het verzoek in bovenstaand stukje vervat wordt niet voor de eerste maal gehoord, en we vonden het daarom be langrijk genoeg, daarover eens het oor deel te vragen van den heer Gerharz, directeur der H. O. V. Deze deelde ons allereerst mede, dat het pltvn, door den geachten inzender aan de hand gedaan, onmogelijk is. De heer Gerharz heeft met 't in- studeeren der stukken werk genoeg, en kan voor ieder concert geen uitlegging van de stukken geven. Alle muziek is daar trouwens lang niet geschikt voor. De inzender zegt een bekeerling te zijn. Hiï moot dan maar vooral veel de con certen bezoeken, dan zal hij de muziek leeren begrijpen, daar gaat de beste op voedende kracht van uit. Wat 't uitgeven betreft van een ge drukte uitlegging, hieromtrent zeide do heer G. dat dit voor de groote stukken reeds gebeurt, doch zij worden zoo weinig verkocht, dat 't bestuur ernstig in over weging neemt hiermede on te houden, daar dit de vereeniging 3 1 f 400 kost. 't Leek den heer G. wel wenschelijk, dat de stukken vooraf in do courant werden besproken. Totaal f 12te— Do viering van het eerste lustrum van de afdeoling 'Haarlem van den Ned. R. K. Politiefbond mag schitterend geslaagd hce- ten. De middagvergadering was goed be zet, de avondvergadering uitstekend en de stemming was best. Des middags heette de voorzitter de heer W. v. d. Hulst, allen hartelijk wol kom, in het bijzonder de afgevaardigden van Amsterdam, Rotterdam en Leiden (la. ter kwamen nog afgevaardigden van Til burg en Groningen), den voorzitter en den ■secretaris van het .Hoofdbestuur, de in specteurs Bos en Keesom en de spTekers van den middag. Spr. wierp vervolgens een terugblik op hetgeen de afgeloopen 5 jaren was ge beurd. Hij besprak 0.111. de actie voor ge organiseerd overleg, welke nog geen be vredigend resultaat heeft opgeleverd. Ge meenten rondom Haarlem staan er beter voor dan Haarlem zelf, maar we zullen bliiven werken. Spr. bradht nog dank aan commissaris Schuitemaker voor al wat deze voor de R. K. agenten heeft gedaan. Spr. was ter 00re gekomen, dat er over gedacht werd het korps in te krimpen. Daardoor moet er weer meer gewerkt worden. Laten we strijden om den 8-uri- gen werkdag, dien wij veroverd hebben, te behouden. Spr. wekte ten slotte allen lot steun op aan de organisatie. Dan nam kapelaan Burwinkel het woord. Deze zette uiteen hoe ieder mensch een beginsel heeft en hoe al zijn handelingen uitgaan van dat beginsel. Spr. toonde aan, dat ook ieder neutraal mensch principes heeft, waarvan hij uit gaat en welke hij in daden laat uitkomen. Als dat toegepast wordt in het volle leven, dan is het te begrijpen, dat er verschillen de organisaties zijn. En die organisaties zijn een weerspiegeling van de beginselen der leden .want men sluit zich aan bij die organisatie, waarmede men zich solidair voelt. Dat is oen noodzakelijke conse quentie. Wij Katholieken hébben bet recht, ja, den plicht, ons bij Katholieke vereemigin- gen aan te sluiten. Een oenllieidisibond lean niet bereiikt wor den. Dat erkennen zelfs onze tegenstan ders. Da air waar de slag gelever d word t, komen we samen, maar iedere vereeniging zelfstandig. Dat is de federatieve samen werking. Wil men bet anders, dan krijgt men een geforceerde eenheid en de actie Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor!. Instituut të De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 Oct. 1021. Hoogste barometerstand 770.9 m.M. te Zürich. Laagste barometerstand 750.0 m.M. le Seydisfjord. Verwachting van den avond van 20 tot den avond van 21 Oct. 1921 Zwakke tot matige Westelijken tot Zui- del. wind. Zwaarbewolkt tot betrokken, met kans op regen. Later wellicht opkla rend. Iets koeler. Barometerstand: 769. Neiging: Vooruit. wordt daardoor lamgelegd. Het is met dien eenhéidslbond gegaan als mol de een- heddssohool. Ook daar kwamen de princi pes met elkaar in botsing en het slot is geweest gelijkstelling van het onderwijs. Zelfs onze tegenstanders gaven toe, dat de ouders het recht hadden, hun kinde ren naar ©en school te zenden, waar de beginselen, welke zij toegedaan waren, werden gehandhaafd. '3 'Jaarom nam hij moedig den draad **'!l 't gesprek weer op en sprak: ''■'o studie in de medicijnen heeft mij M bezorgd gemaakt; ik die 't gevaar ^•teller besef, wijl 'k weet waar ik t '■heken moet. Zoo ontstond er laatsll 'nt louter onvoorzichtigheid een vree wijk ongeluk. Een slagersjongen, kreeg z"a collega, die te dicht bij hem bwam, met den scherp geslepen bijl c°n geduehten houw, die hem den S('hedel spleet, zoodat bloed en hersé- '1Sn excuseer, dames en hecreu »k voel me onwel - ,Ilic.rn|ee stond dokter Maas van vfJoriZllpl?a's °P er' verlid mei donker - P'-inRjk vertrokken gezicht de ^'-bij hij bijna over een *r° 1 mcnd'V 0"n<I1:«ider gevallen was, r.P .trHa 'Jen drempel lag. Zijn moede zijp plotseling heengaan hoLehjk door llea exceulrie. keu aanleg vut haar zoon die zjcll vooral in den Iaatsten tijd door spanncn studie nog erg deed gelden en hem bijwijlen kleine ongesteldhe den bezorgde, welke overigens van geen beteekenis waren en zeker na enkele dagen van rust geheel verdwe nen zouden zijn. In werkelijkheid had zij hem echter hi't geheim een stoot met den voet gegeven, die hem lot beëindiging van zijn hoogst ongelukkig gekozen onder werp dwong. Hij had die moederlijke terechtwijzing begrepen en zich Uune- 'ijk handig uit den strik bevrijd. Na dit kleine incident nam Ida weer Woord en drong er nog eens bij raar moeder op aan om 't geheim, waai van zij steaks gesproken had, nu eindelijk te verklaren. -ar gaat 't dan toch eindelijk om, vroeg zij. „En waarom maakt u ons zoo nieuwsgierig?" „Omdat t wel de moeite loont en de persoon, waarom mijn geheim draait, onze gespannen aandacht waard is." „Nu, zegt u eens, mijnheer Blunt, wat u daarvan denkt," noodigdc He lena Mordaunt den secretaris uit." „'t Betreft in ieder geval een gast voor Kerstmis," was 't rustige ant woord, „Ei, mijnheer Blunt, wanneer u al meer dan de helft verraadt, blijft er voor mij niets meer te zwijgen," her nam mevrouw Stiilworth levendig, „vooruit dan! Gij kent toch allen me vrouw Hei-bert? Zij zal vandaag nog, vergezeld door een jongen man, die haar gast geweest is, hier aankomen." „Ia, maar de naam, de naam/' vorschle Helena. „O, freule Helena was straks lieeie- maal niet nieuwsgierig," zei de gast vrouw lachend; ,,dc naam blijft ech ter 'n geheim, totdat de jonge man zelf komt en hier in deze kamer aan 1 gezelschap wordt voorgesteld." »J,k z?u toch gaarne dien naam we ten, wierp Allan Morris er tussclien. die tot dusver met geen woord aan 't onderhoud had deelgenomen, „ik vind 't altijd onaangenaam en in som mige gevallen bedenkelijk, met iemand samen te komen, wiens naam ik te voren niet gehoord heb en van wiens levensloop ik niet onderricht ben." „Daar heb je ahveer die zonder linge vrees 'u vreemde le ontmoeten en nieuwe kennis te maken," fluis terde Ida haar vriendin in 't oor en deze antwoordde: „Ja. je hebt gelijk; men zou werkelijk tusschen Allan en en Frank een geheim vermoeden, dat ze angstvallig voor de wereld verhor- gen houden." Mevrouw Süllworlh ging op de be merking van haar blccken gast in: „Dc naam blijft mijn geheim, maar iets anders, misschien van evenveel ge- wiciit, wil ik mededeelendat namelijk de bedoelde jonge heer een uitverko ren lieveling der Muzen is en ver boven de alledaagsche menschen ver heven." „Een dichter,riepen meerderen tegelijk. „Ja, een poëet, dames en heeren, en werkelijk een onzer beroemdste moderne dichters." Alle meisjes hieven bij het woord „dichter haar schoone oogen hemel waarts, waarbij de aanwezige jonge heeren wenschten dat zij locli als po- eten geboren waren „Nu wij al zooveel van onzen gast weten," begon Ida weer, „moet u ons meer zeggen, mama. Schrijft hij zijn gedichten onder een vreemden naam?" „Dat is meer dan ik weet, kind; men vertelde mij wel dat' n onlangs veredienen anoniem gedicht, dat over al bewondering wekte, geen ander dan onzen iongen poëet tot schepper heeft." ,jEn hoe heet dat gedicht?" „Strijd en Arbeid! Een ongewone titel, nietwaar?" Een bliksemstraal, die van den he mel midden in 't gezelschap neerge-, komen was, had Edith geen grooter schrik kunnen veroorzaken dan dit woord. Zij werd eerst rood, dan bleek en herhaalde eindelijk met bevende lippen: „Strijd en Arbeidl". Haar ontsteltenis was niemand ont gaan en haar stiefmoeder benutte snel de gelegenheid om haar nog meer in 't nauw te drijven. „Mijn Edith schijnt dal beroemde epos te kennen," sprak zij, „heb jij 't gelezen, kind? Vertel ons eens, hoe 't in je handen kwam?" Aller blikken waren nu met span ning op de jonge dame gericht, die in pijnlijke verlegenheid aan de kant van haar zakdoek plukte en niet bij machte scheen le antwoorden. Zij voelde, dat Blunt op haar lelie; wat zou zij ant woorden? Zou ze oprecht bekennen, van wien zij 't gedicht kreeg? Hoe echter 't vers, dat met potlood op den huilen rand geschreven stond, snel genoeg te verwijderen? Als zij toegaf, dat zij 't gedicht gelezen had, dan moest zij toch ook die verzen kennen en deze verrieden meer dan louter hoogachting van een ondergeschikte; zij drukten, 't gevoel uit van een man, die liefheeft. Mocht zij in zijn tegen woordigheid erkennen, dat zij deze gevoelsuiting bemerkt cn gelezen liad? Dat nooit! „Ik herinner mij, dat gedicht toe vallig eens gezien te hebben," ver klaarde nu freule Edith. Het was gezegd zij had een leu gen gesproken en voelde reeds in 't volgend oogenblik daarover berouw. Wat moest Blunt van haar denken? Zij had zich geschaamd over de nei ging van zijn eer-lijk hart en hein daardoor zeker diep gekrenkt! Daar was er echter nog een, die met boosaardige vreugde freule Edith's verlegenheid gadesloeg. Zij bood hem een nieuwen schakel in den keten zij ner combinaties, en met behulp van al deze zorgvuldig verzamelde bewijs gronden wilde hij de rijke erfgename op zekeren dag tot in loet stol ver nederen en dantot zijn echtgenoote maken. Met groote onbeschaamdheid blikte hij van Edith naar Blunt; dan sprak hij met koelen hoon: „Ook ik herinner mij, dat epos heel toevallig ergens gelezen te hebben; laat ik eens nadenken waar? Dc secretaris verschrikte onwille keurig, zoowel door den spottenden loon der stem, als door den zegevie renden uitdagenden blik van Frank Mordaunt; nu twijfelde hij er niet lan ger aan, dat deze zijn hartsgeheim kende. Juist wilde hij trachten uit te vorschen, op welke wijze Mordaunl iels van zijn geschenk aan freule EdiUi bemerkt had, toen de dame des huizes van dc ontbijttafel opstond. Onmiddel lijk verlieten de gasten het vertrok. Alleen de secretaris en mevrouw Still- worth waren achtergebleven. „Mijnheer Blunt," begon de dame nu, „ik heb u iets te vragen... „Tot uw dienst, mevrouw!" „Gij moet bij de groote Kerstfeesten in de gezelschapskamer verschijnen." „Wat zult u daar aan mijn onbedtii- denden persoon hebben, mevrouw?" „Het oordeel daarover is mijn zaak, mijnheer Blunt; gij wordt nog een echte kluizenaar. Men moet u bepaald met geweld gezellig maliën." „En wat is er mee verspeeld, als ik werkelijk een kluizenaar word?" „Bezondig u niet. Gij zijt een jonge man en hebt uwe toekomst nog voor u. Gij houdt ti al te veel in die oude, donkere bibliotheek op, mijn waarde; dat samenleven met mijn eenzamen, zonderlingen echtgenoot zat ook u nog menschenschuw maken." ,,'t Is mijn heilige plicht mijn be staan aan mijnhefer te wijden." „Maar gij hebt ook nog andere ver plichtingen, beste Blunt." „Geen die me zoo nauw raken." „Nu goed, maar voor de Kerstdagen moet gij me helpen mijn gasten le onderhouden; belooft gij dat? Gij zult in de ontvangkamer komen, niet waar i „Slechts met tegenzin, mevrouw." Zij beet zich op de lippen. Was deze schrijver dan zoo moeilijk tc re- geereh? Had hij ei' slag van, de gunst die men hem wilde bewijzen te ver anderen in een offer van zijn kant? Toen begon zij weer: „Ik mag toch minstens voor de groote gezelschaps avonden van Kerstmis op uwe tegen woordigheid rekenen (Wordt ver vol ga.;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1