TELEGRAMMEN. Gemeenteraad rrx* ecnigê discussie wérd hét voor stel Van B. en W. aangenomen. Schoolgeld M. O. Eerste Bachsoncert. Electriciteitsvoorziening Noord- Holland. SCHOTEN. HEEMSTEDE. De voo nit ter sprak van Inkrimping van hel politiecorps, maar volgens spr. mag daf niet zoo zijn. Het zal joist uit gebreid moeten worden. Waar de crimi naliteit toeneemt, zal er meer politioneel en justitioneel werk komen. Spr. schrijft de hoofdzaak van het toenemen der criminaliteit toe aan het loslaten van de beginselen. Spr. citeert een Amerikaansch rechter, die meent, dat de toenemende criminaliteit een gevolg is van het gebrek aan godsdienstige beginselen. Hoe godsdienstiger de menselien zijn, hoe makkelijker de politie het krijgt. Daarom moet het godsdienstig leven be vorderd worden. Dat is de taak van een katholieke organisatie, èn voor zijn leden «in naar builen. Welnu, <111 is uw aller laak. Doe het onder u alien en ook bij anderen. Km politieman hoort ook te zijn een man van 'karakter. Hoe denkt ge over het gezag? Volgens spr. is de politie vooral de hulp tot handhaving van liet gezag. Alle gezag komt van God en dus moet het zijn ten alge- nreenen nutte. Gezag mr-et er 'zijn, an ders wordt het een chaos en een chaos kan niet blijven bestaan. Wie geen gezag erkent, deugt niet, om het gezag te helpen handhaven. God heeft een geordende samenleving geschapen en daar gezag over gesteld. Dat is onze opvatting van het gezag. En een katho liek politieman moet dus helpen, het ordelijk gezag te handhaven. Er moet van hem zedelijke kracht uitgaan on der zijn genooten. ook onder anderen. Wanneer de zedelijke kracht ten val wordt gebracht, valt ook ongetwijfeld de physieke kracht. Die zedelijke kracht is bij de mannen van „St. Mi chael" gelegen in hun godsdienst. En wanneer die zedelijke kracht bij al len voorgaat, zult gij een sieraad wor den voor uw organisatie, een sieraad, voor heel de maatschappij. Spr. spoorde dan aan. steeds man nen van groole zedelijke kracht te zijn, opdat de organisatie steeds hech ter en bloeiender moge worden. De voorzitter dankte kapelaan Bur- winkel hartelijk, waarmede de verga dering met een hartelijk applaus in stemde, waarna Se heer A. B. Michiel- sen het woord nam. Deze bracht allereerst een wélge- nieend woord van dank aan den heer Van Duijn voor dims aanwezigheid en roemde hem voor zijn steeds op waardige wijze pal staan voor de be langen der politie. Spr wenschte den heer Van Duijn geluk met de pause- lijkf onderscheiding „Pro Ecclesia et Potificeen hoopte, dat hij nog lange jaren dit eereteeken mocht dragen. Spr. zeide, dat in de vijf jaren van het bestaan van „St. Michaêl" een groote vooruitgang in de organisatie is te constateeren. Het geplante zaadje» is een boom geworden. bpr. ging dan de materieele voor dooien na, welke verkregen warm, om vervolgens de vele gevaren, welke de politie heeft te doorstaan, te schilde ren. Zijn leven toch is ongeregeld, hij komt veel in aanraking met het kwaad, waardoor toch het gevaar kan ontstaan, dat hij afstompt in afkeuring van het kwaad. Maar vooral een ka tholiek politieman heeft daar zijn wapenen legen. In deze organisatie lieerscht een uitstekende geest. Moge achter het vaandel van „St. Michaêl" een steeds grootere schare opgaan. Spr. schetste verder de moeilijke taak der politie-mannen in de oor logsjaren en hoe er tegenwoordig we al erzjjdsche waardeering lieerscht tus- schen autoriteiten en politie-mannen en waarschuwde tegen de moeilijke tij den, welke wij ongetwijfeld zullen te gemoet gaan. De nieuwe maatschappij zal, volgens spr., geboren worden 7n bloed en tranen, voor Nederland niet 't minst. En in moeilijke tijden is voor de politie de taak'dubbel moeilijk1. Dte soci ale toestand zal zoo moeilijk worden, dat orde en gezag niet gehandhaafd zullen kunnen worden, als we geen goede politie hebben. Spr. roept de katho lieke politiemannen nu reeds op, door hecht aaneengesloten te staan rond om het gezag, de orde en het gezag te handhaven. Daarom is het ook zoo goed, goed georganiseerd te zijn, dan toch vindt men steun bij elkander, bij elkanders beginselen, dan ook zullen «Ie moeilijkheden overwonnen worden, dan ook zal Christus' woord: „Ik zal met u zijn tot het einde der wereld", ook voor u gelden. Spr. wekt op, fier vooruit te gaan. liet kruis en den rozenkrans in de mmd, onder de leiding van liet bestuur en brengt hulde aan de oprichters van „St. Michaêl" en aan de leiders, om allen aan te sporen, steeds trouw te Zijn aan het bestuur. Nu kwamen de wethouders mrs. Heerkens Thijssen en Bonnuis Ier ver gadering, waarmede spr. „St Michaêl" oprecht gelukwenschte. 'Spr. hoopte dat ook zij, die nog niet toegetreden zijn. zullen toetreden, liefst! nog deze week. Spr. spoorde allen nog aan, steeds propagandisten te zijn, trouwe volgers ook van SU. Michaêl,vooral in plichtsbe- Irtiêhfing. "Daarvan zal de organisatie voordeel trekken. Met God en met ecre gaat gij dan naar het volgende lustrum. Ook deze spr. oogstte een luid ap plaus en een dankwoord van den voor zitter. T>e voorzitter heette nu de beide wethouders en den heer Klein welkom, waarna de Geest, Adviseur, de Wel Eerw. heer J. Th. Jacobs, het woord nam. Spr. schetste den moed en durf van de zeven oprichters van „St. Michaêl", die toch ook het geluk hebben mogen smaken, de vereeniging steeds in groei en bloei te hebben zien toenemen. Spr. schilderde den goeden geest in „St, Michaêl", den echten Roomschen collegialen geest, de broederlijke lief de. Spr. sprak den wensch uit, dat allen steeds zoo zouden blijven voort gaan. Spr. zeide ten slotte, onlangs liet geluk te hebl>en gehad, een bezoek te hebben mogen brengen aan Z. H. den Paus en aan Z. H. den zegen ge vraagd had voor „St. Michaêl". Spr. gaf een fraaie foto in lijst aan de ver gadering ten geschenke, voorstellende Z.Eerw, geknield aan de voelen van H., Diens zegen vragend voor „Si. Michaêl". Met een luid applaus aanvaardde de vereeniging dit geschenk. Dan ♦irak de heer Van Duijn een kort woord, waarin hij o. m. dank bracht aan de heeren Bomans en Klein voor hun steun aan „St. Michaêl". Dan sprak mr. Heerkens Thijssem een kort woord, die zeide, hoe de commissaris van politie hem, tijdens zijn lijdelijke vervulling van het burge meestersambt en dat van hoofd der poütie, meermalen verzekerd had, dat „St. Michaêl' niet alleen niet een der laagste plaatsen inneemt, maar integen deel de hoogste achting geniet bij de autoriteiten. Waar dit zoo is, i; h'ji verkeerd van degenen, die georgani seerd moeten zijn in „St. Michaêl"!, het niet te cl oen. Daarenboven genieten zij in „St. Michaêl" geestelijke voor- voordeelen, welke zeer zeker moeien aansporen, lid van „St. Michaêl" te worden. Spr hoopte, dat bij het vol gende lus tram het ledental verdubbeld zal zijn. Mr. Bomans sprak als eere-voor- zitter een hartelijk woord, waarin hij den goeden geest üi „St. Michaêl"' roemde, kapelaan Jacobs huldigde als geestelijk adviseur eu den wensch uit sprak, dat „St. Michael" wat meer steun mag ondervinden bij de burgerij, dat er wat meer donateurs mogen toetreden tot „St. Michaêl". De geestelijk adviseur van de afd. Tilburg sprak woorden van geluk- wensch namens die afdeeiing, waarna de vergadering met den Christelijken groet gesloten werd. 'Om half 8 begon de feestavond, waaiuij o. a. tegenwoordig waren de raadsleden M. L. A Klein en M. de Braai. Bij het begin van den avond sprak de heer Klein eén kort woord en huldigde de drie bestuursleden, die vanaf de oprichting reeds bestuurs lid waren. Namens de organisatie over handigde hij hen fraaie cadeaux. De fleer Van der Hulst ontving een H. Hartbeeld, de heer Van der Veldt een rookstel en dc heer Zonneveld een kruisbeeld. Dan begon het feest. Muziek en zang wisselden af met kleine blijspelletjes, terwijl Bern. van Leeuwen weer eenig in zijn repertoire was. Ook Carel J. Hellman en Piet Broekhuis wisten de aanwezigen uitstekend te vermaken. Het was in waarheid een feestelijke avond. (Vervolg.) B. en W. bieden ter goedkeuring aan de begrooting van ontvangsten en uit gaven, sluitende met een eindbedrag van f 231.920, wegens de huiszittende armen en Stads Armen- en Ziekenhuis voor den dienst van 1922, terwijl zij tevens voorstellen, het subsidie uit de gemeen tekas te bepalen op f 178.893.38. De heer KEEP,WOLF vraagt of de post, uitkeering aan^ uitgetrokken werk-' loozen niet te laag is, omdat er in 1920 vele uitgetrokkenen zullen zijn. De heer HEERKENS THIJSSEN meent dat de post hoog genoeg is ge raamd. De heer DIJK kan er genoegen mede nemen mils wanneer dat noodig is, die post van f 1200 kan warden overschreden. De heer CASTRICUM vindt een sa laris van f 4000 voor den Armenopzich- te hoog, te meer waar verzekeringsamb tenaren f 21C0 verdienen. De heer HEERKENS THIJSSEN meent het te moeten wijten aan het feit dat de heer Castricum nog maar kort in contact met onze gemeente is, dat hij mot weet wie de heer Bouman is. Spr. kan wel verzekeren dat als er iemand is, die zijn salaris dubbel en dwars verdient, het wel de heer Bou man is. Bovendien lean uit de reeks van ambtenaren er niet één gelicht wor den, zonder de salarisschaal te ontwrich ten. De heer CASTRICUM wijst er op, dat wii in een tijd van bezuiniging le ven en daarom wijst spr. op zulke hoo- ge salarissen, nu men zoo schettert over de hooge arbeiderssalariseen Stemmen: Wie schettert? Wordt hier geschetterd De heer CASTRICUM: Hier niet, maar in 't algemeen schettert men over hooge arbeiderssalarissen. De heer HEERKENS THIJSSEN spreekt tegen: dat het salaris van den spreekt tegendat het salaris van den «eer Bouman te hoog zou zijn. De heer BOMANS merkt nog op dat de heer Castricum wel in het oog moet houden het ligt wellicht aan het feit dat de heer Castricum nog maar pas raadslid is dat hij nooit het salaris van één persoon in het geiing moet breifgen. Dat gaat niet, zonder de heele unificatie aan te tasten. Wil men daar over spreken dan moet men het heele salarisstelsel ter sprake brengen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. B. en W. bieden ter goedkeuring aan debegrooting van ontvangsten en uitgaven der Stads-Apotheek voor den dienst van 1922, aanwijzende in ontvangsten een be drag van 20.820. Goedgekeurd. B. en W. bieden ter vaststelling aan een staat tot beschikking op den post, Onverziene Uitgaven dienst 1921, tot een bedrag van f 32.322,91. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, naar aan leiding van hel verzoek van den uit voerder vau de uiterste wilsbeschik king van wijlen Dr. n u. Kruseman,' den heer H. C. van der Vangst, tot aanvaarding van eene schenking aan de gemeente groot f 250.—, teneinde uit den interest het onderhoud te be strijden van het eigen graf No. 53A, gelegen op de Algenieene Begraaf plaats, Protestantsch gedeelte, staan de ten name van wijlen Dr. H. D. Kruseman, deze schenking te aan vaarden. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor. onder intrek king van het desbetreffend bestuit van 12 Januari 1921, vast te stellen: Verordening op den Keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem: instruc tie voor den directeur-scheikundige ran den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem; instructie voor hel per soneel van den Keuringsdienst van Wa ren voor het gebied Haarlem. Alle goedgekeurd. Voor de vestiging van den keu ringsdienst van waren in het gebied Haarlem, welke binnen afzienbaren tijd in werking treedt, is het bestaande gebouw van den gemeentelijken keu ringsdienst aan de Gedempte Oude Gracht niet geschikt, zoowel wat aan gaat de grootte, als de inrichting zelve. Het administratieve gedeelte zouden B. en W. onder willen brengen in de bovenverdieping van perceel Kam persingel 4, waar de Stads-Apotheek gevestigd is. Voor enkele veranderingen aan bei de gebouwen vragen B. en W een cre- diet van f 2500 aan. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, hen te machtigen voor de gemeente van. E. Loerakker, le Haarlem, af te koopeu het levenslang vruchtgebruik van een perceel grond, behooreude bij het voormalige buitenverblijf „Buitenlust" aan den Kleinen Hontweg. Goedgekeurd. Naar aanleiding van een door A. F. Kremer gedaan verzoek, stellen B. en W. voor, de Peperstraat niet meer voor open baren ddiemst te bestemmen en aan ge noemden Kremer onder enkele voorwaar den vergunning te verkenen, die straat aan beide zijden van den openharen weg af fe sluiten. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, hen te mach'gcn aan P. H. Romeijn alhier, in voortdurende erfpacht af te staan een terrein aan eten Kleinen Houtweg, hoek Twipdcrstaan, ter grootte van ongeveer 405 M2.. tegen een erfpacht som van 1.65 per M2 en per jaar. Op voorstel van den hger GFRRITSZ wordt dit punt aangehouden, omdat het wcnschelijk is, dat de verkeerscommissie hierin gekend wordt. Anders wordt wel licht een bestemming gegeven aai het ter rein, die in strijd is met de bestemming die er door de commissie voor gedacht is. De beer v. d. BAN merk* on dat het wenschelijk is dat langs den Kleinen Houtweg een flink gebouw komt en vraagt of dat hier het geval zal zijn. De heer SI J N G EN BKR G zegt toe deze zaken ter sprake te zullen brengen in. de verkeerscommissie. B. en W. stellen voor, aan Jïï M. de Koningin te verzoeken, aan, ije. gemeente Haarlem vrijstelling te ver-1 leenen van de bij art. 11 der Woning wet opgelegde verplichting tot het in stellen van eene woningbeurs. De heer SLINGENBERG maakt de min derheid uit in het college van B. en W. en acht instelling van een woningbeurs wel noodig. De woningbeurs is nuttig. Dat wordt ook door de meerderheid van B. «n W. erkend en behoeft spr. dus niet uiteen te zetten. Het bezwaar van de meerderheid is dat de bears te duur is. Dat bezwaar deelt spr. niet. De directeur van Bouw- en Woningtoezicht becijferde de kosten op ff 5900. maar daarbij was begrepen f 2900 voor een controleur en 1900 voor een opzichter. Nieuwe amb tenaren acht spr. echter niet noodig en spr. zon den Raad ook willen voorstellen geen nieuwe ambtenaren aan te stellen. Dat kan volgens spr. In 't kort zet spr. het nut van een woningbeurs uiteen. De heer PEPER is voor e;n woning beurs. Het is nuttig deze cijfers te krijgen. De lieer HEERKENS THIJSSEN zet tiet standpunt der .meerderheid van B en W. uiteen. Spr. wil ook dezelfde c-jfers als de heer SLINGENBERG alleen wensch! de meerderheid geen nieuwen dienst. Zij vreest een nieuwen tak van dienst om de uitbreiding, die deze zal aannemen. De heer GERRTTSZ is na de toelich ting, voor het voorstel-Slingenberg. De heer BOMANS: Over drie jaar loo- pen de tranen u langs dc wangen. Zoo groeit dat. De VOORZITTER meen! dat we eerst kunnen zien hoe het loop! zonder instel ling van een woningbeurs. Loopt het niet goed, dan kan altijd nog een woningbeurs worden gesticht. De heer BOMANS verdedigt het voor stel van B. en W. op grond dat elk nieuw instituut de neiging heeft zich uit te breiden. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 1f>13 stemmen. Tegen de soc.-dem.. en de heeren Peper. Slingen- berg en Boes. Door den lieer .1. A. A. van l Hof ts een verzoek ingediend, benoemd te war den tot makelaar in meubilair en aan verwante goederen. B. en W. stellen voor dit verzoek niet in te willigen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. In verhand met de bel>ouwing van de gronden ten noorden en ten zuiden van de Kleverlaan stellen B. en W. den Raad voor aan «enige wegen namen Ie geven. Voor de straten ten noorden van de Kleveriaan kozen zij namen uit den tijd van het Spaansche beleg, lienevens een die de herinnering levendig houdt aan het voormalige Huis ter Gleeff. Ten zuiden van de Kleveriaan zijn de straten genoemd naar schilders, die in de 17de of het be gin der 18e eeuw te Haarlem werkten. Voorgesteld wordt aam wegen, gelegen ten nooTden van de Kleveriaan. de vol gende namen le geven: aan straat A: Ter Gleeffstraat; aan straat B: 't Hoenstraat; aan straat C: Jan Haringstraat; aan straat D: Hertog Alvastraat; aan straat E: Don Fredie rik straal; aan straat F: Bossoslrnat; aan straat G: Totedoslraat. Vervier aan wegen, gelegen ten zuiden van de Kleveriaan, de volgende namen: aan straat A: Dusartstraat; aan straat B: Hedastraat; aan straat C: Molijnstraat; aan straat D: Engelszstraat: aan straat E: Deckerstraat; aan plein F: Santpoorter- plein: aan straat G: Kempstraat; aan straat H: Jelgcrsmastraataan straat J en L. Meester Comelisstraat; aan straat K. Santpoor Ier s ra a t. De beer DE BR A AL stelde voor, de vol. gende namen te geven; Aan straat D: Colignys-trnat; aan straat E: M. van Sint Aldegondestraal; aan straat G: Prins WI.I- lemstraal; aan straat F: Anna van Bueren- straat. Spr. meent dat we geen straatnamen moeten geven aan personen, zooals de Spanjaarden Alva. don Frodcrik, de Toledo enz., die voor Haarlem zulke treu rige herinneringen hebben. Spr. will in de herinnering aan dien lijd blijven, maar stelt dan voor, de namen te geven van De Coügny, en van Prins Wil lem. die zooveel gedaan heeft voor liet ontzet van Haarlem en van Anna van Bueren, de derde vrouw van Prins Wil lem en van AMegonde, den raadsheer van Prins Willem. De beer POPPE vindt deze straatnamen niet geschikt. Voor Alva 'behoeven de Ne derlanders zooveel liefde niet te hebben, evenmin de Haarlemmers voor Frederlk de Toledo, die beter de beul van Haarlem kan worden genoemd. Ook voor de namen van den heer de Braai voelt spr. niets. Spr. heeft andere namen. Dit jaar werd in Zweden het 300-jarig bestaan van de stad Göfctieborg gevierd. Deze stad is ge bouwd door een Haarlemschen bouw meester, Jacob van Dijk. Nu we builen Haarlem een stad gaan bouwen, wil spreker die namen vereeuwigen en stelt voor de Toledostraat de Gotheborgstraat te noemen; de Frederikstraat, naar Jacob van Dijk en de Hertog Alva straat, naar Pieter Post, den Haarlemmer, die in Brazi lië de stad Pernambuco gesticht, boven dien bet stadhuis in Maastricht en andere gebouwen. De VOORZITTER meent, dat bet in alle geval beter is te Wijven bij de geschiedenis van Haarlem. De heer de Braai doet dat: de heer Poppe niet. Later kunnen we dan wellicht straten naar bouwmeesters noe men. De lieer SLINGENBERG verdedigt de voorgestelde namen en meent dat deze gerust aangenomen kunnen wor den. Met 't amendement-Poppe wil spr. bij andere gelegenheid graag rekening houden. Intusschen kan het spr. oo*k r3èts schelen als de voorgestelde na men worden aangehouden. Ten slotte wordt het gedeelte A van het voorstpl aangehouden en het gedeelte B aan genomen. De heer v. d KAMP geeft a n over weging dan de straten iri de omgeving van den kweek tuin namen van bloe men te geven. Spr. denkt aan Chry santhemum, Dahlia's, enz. B. en W. stellen voor het recht van aan plakken op de gemeentelijke aanplakbor den en zuilen wederom voor den tijd van drie jaa,r te verpaohten aan A. Russ. !,De lieer DIJK vraagt de pachtsom te verminderen. Tot voorzitter van de Commissie van Toezicht voor de Stads-Bibliotheek en leeszaal is uit het college van B. en W. benoemd mr. A Bruch.t B. en W. stellen nu voor, tot leden dier commissie te benoemen 3 raads- lcdcli en 3 niet-raadsleden. Voor de benoeming der laatsten bieden zij de volgende aanbeveling aan: de heeren A. H. Gerhard, prof dr. A. A. van Schelven en dr. J; F. M Sterck. Benoemd de heeren A. H. Gerhard, Prof. Dr A A van Schelven, Dr. J. F. M. Sterck, en als Raadsleden de heeren Keerwptf, Loosjes en Mevr. Wdlekcs Macdonald 15 stemmen. De hee rHagemcijer verkreeg 12 stemmen. Tot lid der commissie C, tot We ring van Schoolverzuim de heer W. H. J. Hoi B. en W. stellen voor, met ingang van 1 September 1921 aan de 2de H.B.S. met vijfjarigen cursus alhier te benoe men tot tijdelijk leoraar in de Hoog- Duitsche taal voor den cursus 1921 1922, den heer H. Schuitmaker, alhier, en hem voorts tot 1 Januari 1922 een gedeelte van de lessen in de Nederland- pche taal aan genoemde school op te dragen. A Benoemd de heer H. Schuitmaker. B. en W. stellen voor, voor het nog overig gedeelte van den cursus 1921 1922 te benoemen tot tijdelijk leeraar in de plant- en dierkunde aan de tweede B. S. met 5-jarigen cursus alhier, iden heer G. A. van Schaik te Utrecht. Benoemd de heer G. A. v. Schaik. Ter benoeming van een hoofd van ver volgcursus 4 hebben B. en W. de vol gende voordracht opgemaakt; 1. F. A. van Riet, 2. E. P. Scliuijt, 3. C. Visser. Benoemd de lieer F. A. v. Riet. B. en W. stellen den raad voor, aan den vervolgcursus der Burgeravondschool te benoemen voor den cursus 1921 1922, tot tijdelijk leeraar in de werk tuigkunde den heer A. P. J. de Groot. Benoemd dc heer A. P. J. de Groot.' De burgemeester deelt mede dat „Kunst zij Ons Doel", die dit jaar haar honderdjarig bestaan viert, Vrij dag ten Stadliuize zal worden ont vangen en noodigt de Raadsleden uit daarbij tegenwoordig te zijn. RondoiYiag- De heer CASTRICUM heeft 'n klacht over het branden van een lantaarn. De heer HEERKENS THIJSSEN zal er aandacht aan schenken en verzoekt dergelijke klachten altijd zeer spovdig te zijner kennis te brengen. De heeren KINGMA en PEPER drin gen aan op lageren prijs van het gas. De heer PEPER meent dat de gasfa briek 12 a ïrp'fl «winst zal maken. De heer HEERKENS THIJSSEN zegt dat de kwestie in onderzoek is en bij de gcmeentc-begrooting ter spra ke zal kunnen komen, Men pioet ook rekening houden met de belangen van de gemeentekas. De heeren KINGMA en PEPER blij ven aandringen op gaspnjs veria ging. De VOORZITTER zegt toe, dat de verlaging zoo spoedig mogelijk zal wor den ingevoerd. Dc heer KOPPEN vraagt hoe het staat met het raadsbesluit inzake' uit voering noodwoningbouw. De heer SLINGENBERG geeft een uiteenzetting van de gevoerde onder handelingen. Spr zal het zeer tóe- juichen als er eenmaal voldoende noodwoningen gebouwd zijn. De heer KOPPEN vraagt cijfers om trent den woningtoestand in Haarlem. De heer KUENEN vraagt wanneer óf er een voorstel komt tot aanvulling van de vacatures In het college van commissarissen voor de Stadsapotheek. Hierna ging de Raad in geheime zitting. Zooals de lezers weten wensebt Haar lem voor eiken tofuitenleerRug van 't M. O. of Gymnasium 300 schoolgeld te heffen. In een adres namens de afdeeiing Haar lem van tiet Nederlnndsdh Onderwijzers- Genootsdhap aan de Gemeen teraden van Scholen, Haarlemmerlicdc en Spnarmvou. le wordt de oplossing aan de hand ge daan, dat van die 300 de vaders der leerlingen betalen alsof ze naar hun in- ikomen Haarlem sche burgers waren, en dat de betreffende buitengemeente de rest bijpast. Om hel hooge schoolgeld te Haarlem te mijden, gaan thans vete jongelui uit hui lengemeenten naar de Rijks Hoogere Bur gerschool te Veilsen. Dinsdag 25 October a.s., zal in de groole zaal der Sociëteit „Vereeniging" liet eerste Baohconcert gegeven worden door het orkest van het orkestgdxmw te Am sterdam, onder leiding van Willem Men gelberg. Solisten zijn mer. O. Bouer-v. Pileoka en Jac. Urlus. Het bestuur der afd. Noord-Holland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft voor etectriciteüi;- zaken een commissie ad hoe benoemd, waarin de leden van het afdeelingsbe- stuur en van het voorloopig sectie- bestuur hebben zitting genomen. He commissie bestaat uit de heeren: D. Kooiman, burgemeester van Purmer- end, voorz.; H. van Alphen, id. van Westzaan; C. Bergman, se or van Haar- lemmerliede c.a.; B. W Binnendijk, weth. van Wormerveer; Ir. A.' M. van "Deventer, dir. der lichtbcdrijven te Alk maar; W. van Engelenburg, secr. van Broek in Waterland; Ir. W. II. A A. G. baron v. Ittersum te Apeldoorn'dr.' R. Kuipers, dir. van het gem electrici- teitsbedrijf te Beemster; P. H. L. J. Lommen, burgemeester van Castricum; G. L. A Wagenfeld, weth. van Hilver sum; jhr. J. P W van Doorn, burge meester van Heemstede, secretaris; als mede den directeur van het eledriti- canebüreau van Ned.Gemeenten, dr. M. F. Verhoeckx, te 's Gravenhage. De commissie heeft allereerst onder het oog gezien de meest urgente zaken met betrekking tot de etcctiriciteits- voorziening door het P.E.N., voor zoo ver de belangen der stroomuemende gemeenten daarbij betrokken zijn. Zij doet thans eenstemmig de vol gende voorstellen, welke behandeld zullen worden in een op Maandag 31 October a.s„ in het stadhuis te Am sterdam te houden afdeelingsvergade- ring, waarin dr. Kuipers de voorstellen nader zal toelichten. 1. t)e van het P.E.N stroom ne mende gemeenten vormen een „bloc", om machtsevenwicht met het P.E.N. te verkrijgen. 2. De gemeenten zeggen, soo noo dig, tegen een bepaalden datum alle vrijwillig toegestane verhoogingen van tarieven, in welken vorm ook gedaan, op, met het doel een geheel nieuw, zooveel mogelijk uniform, contract te verkrijgen. 3. Het besluit der afdoeliugsverga- dering, dd. 31 Januari 1921, genomen op voorstel van Wormerveer, Helder, Schagen en Pm-merend, wordt nader gelCzen als volgt „De boven de aanvankelijke ramin gen gemaakte kosten van uitbreidingen diensten 1919 en 1920 en de kosten, voortvloeiende uit de niet-sluitende ex ploitatie over 1917 tot en met 1921, worden gebracht ten laste der pro vincie, terwijl bovendien zoodanig be drag aan buitengewone crisisuitgaven door de provincie" worde overgenomen, dat het bedrijf voortaan tegen behoor lijken prijs stroom kan leveren; de bedragen van een en ander te bepalen in overeenstemming met de afdeeiing." 4. Verliezen, door het P.E.N te tij den door voorziening van nieuwe stre ken wo,rden hij de berekening van den stroomprijs vor de gemeenten niet in aanmerking genomen. 5. De bedrijfsresultaten van de af- deelingen handel en aanneming v I »r- dèn bii de berekening van den stroom prijs voor de genieenten niet in aan merking genomen. 6. De grondslagen, welke een cven- tueele commissie van onpartijdige des kundigen bij de berekening van den kostprijs zal moeten inachtnemcn.wor- den vastgesteld door gedeputeerde sta ten en de stroonmemende gemeenten. "7. De contracten worden ten spoe digste herzien en opnieuw vastgesteld in onderling overleg met het P.E.N. Bij deze berekening wordt de stroom prijs voor geen gemeente hooger ge steld dan de prijs, waarvoor co ge meente zelf den stroom kan opwek ken, indien zij tevens de groot-industrie bedient, en evenmin hooger dan een bedrag, bij het onderling overleg voor af vast te stellen. De contra<4t n gelden telkens voor 5 jaar. De hoofdlijnen van hel te ontwerpen contract wor den daartoe vooral in een vergaderinj van stroom nemende gemeenten hespro 'leen, evenals het later in overleg met het P.E.N samengesteld ontwerp-con- tract. De gemeenteraden deelen ver volgens indien eenigszins mogelijk, ieder voor zooveel zijn gemeente be treft, aan de organisatie van stroom uemende gemeenten mede, dat zij zich met het ontwerp-contract vci-cenigen. dan wel v/elke wijzigingen daarin noodzakelijk worden geacht. 8. De jsrovmric betalc de reis-, verblijf- en vacantiekosten en de ho noraria, voor de werkzaamheden van ten hoogste drie door de stroomne- endc gemeenten voor de herziening der contracten aan te wijzen commas- beleden. 9. De provincie overwegc desnoode te boeken in het debet van gemeenten, die niet tot het vorens'/'ande mede werken, de op de contracten me't die gemeenten geleden verliezen en neme vervolgers tegen die gemeenten alle geoorloofde maatregelen, ten einde haar tot medewerken te bewegen. 10. Dc verordening voor de provin ciale bedrijven worde zoo veranderd, dal de stroonmemende gemeenten het recht verkrijgen drie leden van ge noemden raad aan te wijzen, van v ie één aLs gedelegeerd lid. Gedeeltelijk gecorrigeerd. B. en W. stellen voor, G. Kammint a ontheffing te verleenen van de Boua - verordening. Een mooie plechtighed. J.l. Zon - dag had in de Parochiekerk van de H.H s Elisabeth en Barbara eon treffend' plechtigheid plaats, n.l. de opdracht vai de leden der H. Familie. Deze bijzondere dag was voorafge gaan door een drie-daagsch Trïduum, ge leid door een Eerw. Pateï Redemptorist die op heerlijke wijze en 's morgens in de II. Mis van half zes en 's avonds in het Lof de leden voorbereidde. In verhand met deze opdracht werd Vrijdagavond daaiaan voor ifgan^e na het Lof in de oude kerk, waar de eon- grenisten zich met de Eerw. heeren Gees telijken zich hadden verzameld, aan den Eerw. heer Directeur, ka oei a an Burwin- kel de gouden keten met medaille aan geboden door den heer Antonissen. De Zeer Fe-w. he r Pastoor evenals kapelaan Burwinkel, brachten woorien van dank aan den heer An'ouissen en am de leden, welke door een wokelijksche bijd-age tot dit kleinood bijdroegen. Het geheel is een kostbaar sieraad, vervaardigd on het atelier van den beer Thüsren, 8cho'erwe<». Onze oud-plaatsgenoot de architect P. Kuijper, reed Maandag met zijn auto van Haarlem naar Btauwcapelle. Nabij Utrecht reed hij tegen 'n boom, waardoor hij uit de auto slingerde en in e€n sloot terecht kwam, en daarin in de modder gestikt Is. DE M IN ISTJRIEELE CRISIS IN BELGIë. BRUSSEL, ig October. In <lt Ka mer heeft de minister-president voorie- zing gedaan van den ontslagbrief van den minister van 1 au<lsverdediging, Devèze. Daarna zeide hij <^t de socialistische mi nister Ansecle hem had verklaard dat die betooging te La Louvière niets anti-pa- triotisch bad. en dat het embleem, hetwelk zich op de vlag bevond, zuiver symbo lisch was. tbc minister-president zeide dat hij dit einfbteem (een Belgisch soldaat, die zijn geweer aan stukken breekt) verfoeilijk, acht, en dat hij niet kan toelaten dat een minister bjj hiet overhandigen van ecu dergelijk: embleem tegenwoordig is, Mi nister Anseele bood hem daarop zijm ont slag aan, hetwelk werd gevolgd door dat van zijn socialistisdie collega's. Vervolgens verklaarde de mini ster-pre sident aau de Kamer dat er in Belgis geen mililairisten zijn, doch Belgen, die ond'cr de invasie 'hebben geleden, en die niet witten dat deze wordt hernieuwd. Daarom witten wij het land beschermen. Alvorens te ontwapenen wachten wij af tot Duitse hl and. ontwapend heeft. Wij witten dat het tand toeft, en daarom moe ten wij paraat zijn. Zij, die het tegendeel prediken leiden liet land naar den af grond. Wij wenschen eendracht ktssdien alle goed burgers (ibijival op alle banken, 'behalve de uiterste linkerzijde). BRL'SSEL, IQ October. Carton <te Wiart heeft in den Senaat dezelfde ver klaring als in de Kamer afgelegd. Na eet» langdurige beraadslaging namen de katho lieke en liberale leden, met de socialist», sohe stemmen tegen, een motie aan, waar in acte genomen wordt van de regee- rittgsverklaring. Nader wordt gemeld: De ministrieele crisis in België is op gelost door dat vier van de acht overblij vende ministers de portefeuilles der vier afgetreden sociaal-democraten ad interim tot de a.s. verkiezingen op zich hebben genomen. EEN AANSLAG OP HET AMERI KA AN'SCHE GEZANTSCHAP. PARIJS, 19 October. Hedenochtend ontving het gezantschap der Ver. Staten te Parijs een doos met parfum, aan <lem gezant geadresseerd. De doos, die aan bet gezantschap werd afgegeven, werd in de slaapkamer geplaatst. Toen de knecht haar om zes uur wilde openen, had een ontploffing plaats, waarbij «ie knecht aan (le beenen werd gewond, en materieele schade werd aangericht. De prefect van politie en de procureur der republiek Ivebben zich ter plaatse be geven. PARIJS. 19 October. Volgens dW „Ass. Press" vermoedt de Amerikaanse he gezant, dat er verhand bestaat tusscben den aanslag en «te hem door de commu nisten gezomjen dreigbrieven. De gezant begaf zich. per auto naar ge neraal Pershing ontving vervolgen# «Ion prefect v».n politie en den procureur, generaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2