BUITENLAND. Brieven uit Rome. feuilleton. DE VIOOL. DONDERDAG 20 OCTOBER 1921 Romeinsch Leven. Met de Octobermaand heeft ook te Rome de herfst zijn intrede gedaan 911 verblijdt zicli menigeen, dat de vvarme zomermaanden achter den rug zijn. Nergens is dit misschien aange namer dan in Italië en in de Eeuwige Stad waar de natuur gedurende de groo- te hitte stil stond, de velden en tui nen verdord en verbrand onder de alles verzengende zon neerlagen en nu weer op leven, met nieuwe rozen en bloemen het tweede voorjaar inlei den. Volgens oud gebruik, gaan de echte Romeinen, na den zomer door gebracht te hebben in hunne groote, tegen zonnewarmte en te overvloedig zonnelicht, gebouwde paleizen, in de Octobermaand naar hunne villa's te Frascati en andere Romeinsche kastee- len genieten van de heerlijke najaars zon, van de heerlijke vruchten en den druivenoogst, die nu volop in gang is. In de prachtige villa's en tuinen ron dom Rome, 111 de bekende buiten plaatsen der Romeinsche kasteelen, hebben de stortregens, die de zomer ons tot afscheid zond, de aarde afge koeld en doen ontwaken. De verschroei de boomen, planten en bloemen, heb ben een nieuw leven ontvangen. Kar ren volgeladen met de vruchten yan den Wijngaard gaan naar de wijnpersen en reeds aan talrijke herbergen hangt de vlag uit als teeken dat de nieuwe wijn gemaakt is en op de liefhebbers wacht. Het reizen, gedurende de laat ste maanden wegens de hitte bijna on mogelijk geworden, is weder hervat, en gaan de Romeinen naar buiten van andere plaatsen komen talrijke Italia nen naar Rome om de schoonheid der Eeuwige Stad onder den blauwen he mel en de prachtige Octobermaandzon te aanschouwen. In October neemt ook net vi eemdelingenverkeer langzamer? hand toe. Rome wordt weer de cosmo- politische stad ,waar men alle talen hoort spreken in de Villa Borghese op den Pincio bij de vermaard? monu inenten der oudheid en groote voort brengselen der kunst. Dit jaar heeft de regeering een prijs vermindering van zestig procent toe gestaan gedurende de Octobermaand voor de reizigers naar Rome van allé plaatsen van Italië, ter gelegenheid van het congres voor het vreemdelin genverkeer, en een zeer groot aantal Italianen maakt daar gebruik van. Het grootste gedeelte dier zestig procent reizigers begeeft zich naar het Vati- kaan en verlangt den Paus te zien. De gewone audiënties die de Hi De Basiliek van Sint Pieter is het voorwerp van een allerdrukst bezoek. Van den vroegen morgen tot het vallen van den avond, als de kerk bij het luiden van de Ave-Maria of Angelus wordt gesloten, is het een onophoude lijk verkeer van vreemden en een roe zemoezen van allerlei Italiaansche dialecten. Langzamerhand komen ook te Ro- üie terug de studenten-seminaristen van de verschillende Romeinsche colleges, die, hetzij, in 't vaderland, hetzij in landelijke of bergstreken ver toefden om de vacantiemaanden door te brengen. In het begin van Novem ber beginnen weder de leergangen aan de loogescholen van de Gregoriana, van de Apollinaris, van het Collegio Angelico en andere booger onderwijs inrichtingen, en nu reeds ziet men te Rome, na eenige maanden afwezig heid, de verschillende „camerate" oi groepjes van acht of tien seminaristen, die in hun verschillende kleeding, al naar gelang het college waartoe ze ^hooren, hun dagelijksche wandeling "ervatten dp de Pincio of in de Villa Borghese. Als het echter tegen het ein de van October gaat, verdwijnen ze weer, daar bijna in alle colleges de acht of tiendaagsche geestelijke afzondering begint alvorens opnieuw aan de studie en het collegeloopen te gaan. De Romeinsche kleine burgerij en de werklieden blijven steeds getrouw aan het aloud gebruik der „Ottobrate," of het vieren van den nieuwen wijn oogst, die dit jaar onder de groote hitte en de langdurige droogte best gelukt mag heeten. De wijnherbergetï in den omtrek en buiten de poorten der stad zijn dan druk bezet met een vroolijke menigte Romeinen die li ter op liter van het druivennat verzwel gen, eten en drinken en vroolijk zijn volgens oude Romeinsche gewoonte. De hooge prijzen van den wijn, die vroeger eenige stuivers de liter kostte en waarvoor men nu vier a vijf lire betaalt schrikken hen niet af, even min als de twintig of dertig lire die ze nu voor een gebraden kip moeten geven, dn: ze vroeger met twee of drie betaalden. De loonen of salarissen zijn immers geklommen in evenredigheid van de levensmiddelen, of liever deze laatste zijn verhoogd naarmate de loonen stegen. En onder alle deugden, die men den Romeinen moet toekennen, ontbreékt de spaarzaamheid. Gedu rende het geheele jaar en bizonder gedurende de Octobermaand kunnen ze niet zonder wijn en een gebraden kippetje, bioscoop en theater. Het oude „Panem et Circenses," brood en spelen schijnt hen nog in 't bloed te zitten. Straks als de winter komt, die echter niet zoo boos is als bij ons 11 't vaderland, brengen ze eenvoudig de gouden kettingen, horloges, ringen en andere voorwerpen die ze ten tijde van hooge verdienste gekocht hebben, naar de Monte di Piëta, letterlijk de Berg van Barmhartigheid, en zoo zijn deze voorwerpen steeds een redmiddel in benarde tijden. Voor tal van werk lieden, vooral in het noorden van Italië, zijn die benarde tijden reeds aangebroken, en niet alleen voor de werklieden, maar ook voor de indus- trieelen wegens de algemeene crisis in de nijverheid. Liever dan de loonen te zien verminderen, wenschen de werklieden leeg te loopen, ofschoon ze overtuigd zijn, en de industrieelen de den het hen inzien, dat verder wer ken cp de oude voorwaarden een onmo gelijkheid geworden was. Die werk loosheid strekt zich langzamerhand ook tot Rome uit wahr echter de crisis niet zoo hevig zal zijn. Immers het groote getal Romeinen behoort onder de standen van bedienden, ambtena ren van ministeries en groote besturen gelijk post, telegraaf en spoorwege'n, en voor deze is geen werkloosheid te duchten. Eerder vreest de regeering dat deze ambtenaren vrijwillig het werk neerleggen' of een nieuwe actie voor salarisverhooging op touw zet ten, waaraan onvermijdelijk moet toe gegeven worden. Hier, waar zooveel bezuinigd moest worden, kan van eene bezuiniging op het personeel geen sprake -zijn. Kon men zich tenminste verheugen in den goeden en gerégelden dienst der administraties waar het publiek zooveel belang bij heeft, ge lijk post, telegraaf enz. Maar als men een brief post, of een telegram ver zendt, moet men steeds beducht zijn, dat de brief of het telegram niet of te laat aankomen, en tegen deze nala- tig-en ongeregeldheden staat het pu bliek, dat hooge porten en telegram- kosten betaalt, gewoon onmachtig. Indienen helpt gewoonlijk niet en gaat met zooveel formaliteiten gepaard dat men er spoedig van afziet. Men wordt daar trouwens aan gewoon, in geen administratie of publieken dienst is het anders, of zal het, naar onze be scheiden meening, ooit anders worden. CIVIS ROMANUS ^®rtaaid uit het Engelsch door Hen ri ëtte v. d. Waarden. Frederik Ozanam over de moei lijkheden tegen den Katholieken Godsdienst. Prederik Ozanam (1813—1853) als student reeds en later als professor aan de Parijsche Sorbonne roemrijk verde diger der Katholieke waarheid, die zich onsterfelijke verdiensten verwierf door de oprichting der St. Vincentius- vereenigingen (1833), schreef eens zooals het voortrefelijk apologetisch maandblad „Het Schild" mededeelt den volgenden brief aan een vr|end, dien hij hoopte te bekeeren Wat „Lettres de F. Ozanam 8. Tome deux. pag. 381387) „Ge hebt met al de oprechtheid van uw hart gezocht naar oplossingen van uw moeilijkheden, en ge zijt er niet in geslaagd. Maar mijn beste vriend, 't is met de moeilijkheden op godsdienstig gebied juist als met die op wetenschap pelijk terrein er blijven er altijd, 't Is al veel er enkele van op te helderen, maar geen enkel leven is lang genoeg om ze allemaal te onderzoeken. Om al de kwesties op te lossen, die er ont staan rondom de H. Schrift, zou men een gedegen kennis moeten bezitten van de Oostersche talen. Om te kun nen antwoorden op al de tegenwerpin gen der Protestanten, zou men tot in de kleinste fijnigheden de geschiedenis, der Kerk of" liever de algemeene ge schiedenis van de laatste eeuwen moe ten bestudeeren. En nooit zult ge dus in staat zijn, bij al de drukke bezig heden, die ge al hebt, te antwoorden op al de twijfelingen, die uw levendige en vindingrijke verbeelding telkens en telkens weer doet opduiken om uw hart en geest te kwellen. En ge lukkig heeft God ook niet gewild, dat onze zekerheid hier van afhangt Wat moet er dan in dit opzicht ge beuren Wel, ge moet in godsdien stige zaken hetzelfde doen als gij bij wetenschappelijke kwesties doetge neemt eenige vast bewezen waarheden in u op, en laat dan verder de moei lijkheden over aan de studie der ge leerden. Ik geloof vast, dat de aarde draait toch weet ik, dat deze leer eenige m >ei!ijkheden heeft, maar de astrono men verklaren ze, en als zij ze op het oogenblik nog niet alle ophelderen, dan zal de toekomst wel voor de rest zorgen. Zoo is het ook met den Bijbel. Daar stuit merr onophoudelijk op allerlei moeilijke problemenmaar sommige zijn reeds lang opgelost andere, die men tot dusver als onop losbaar beschouwde, zijn in den laat- sten tijd beantwoorder resten er nog vele maar God laat zulks toe, om den menschelijken geest wakker te houden en om de werkzaamheid van komende geslachten te prikkelen. Neen. God kan niet eischen, dat de godsdienstige waarheid, dat wil zeggen het noodzakelijke voedsel voor alle zielen, alleen de vrucht kan zijn van lange navorschingen, die onmogelijk zijn voor het groote aantal onont- wikkelden en-voor geleerden zelfs moeilijk. Ook voor de kleinen moet de waarheid zichtbaar zijn, en de gods dienst moet steunen op bewijzen die ook het eenvoudigste ventand krn aanvaarden. Wat mij betreft, na lange twijfe lingen, waarin ik dikwijls 's nachts wanhoopstranen heb geschreid, heb ik eindelijk mijn geloofsovertuiging doen steunen op een redeneering, die ook een metselaar en een kolenbrander begrijpen kan. Ik redeneer aldus: pe volkeren hebben een godsdienst, een goeden of een slechten de godsdienst is dus een algemeene, steeds blijvende en bijgevolg natuurlijke behoefte van de nvm=ehheid. God heeft die behoefte aan en mensch meegegeven, e 1 heeft zich Lijgevolg dus verplicht aan die behoefte voldoening te gevenen dus bestaat er een godsdienst die de ware is. Welnu het is voor mij niet noodig lang te studeeren of redeneeren over de vraag, of van de godsdiensten die beleden worden, niet het christendom het meest verkiezelijk is, en of het christendom niet alleen den mensch brengt tot zijn zedelijke bestemming. In het christendom heeft men drie kerken de Protestantsche, de Griek- sche en de Katholieke, dat wil zeggen de anarchie, het despotisme en de orde. Ook hier is de keus niet moeilijk, en de waarheid van het katholicisme heeft (voor mij) geen andere bewijzen noodig. Ziedaar, mijn beste vriend, de korte redeneering, die mij de poorten van het geloof opent. Maar ben ik dan eenmaal binnengetreden, ziet dan word ik bestraald door een nieuwe klaarheid en nog dieper overtuigd door de „innerlijke" bewijsgronden van bet christendom. Dat is de naarn, dien ik geef aan die ondervinding van iederen dag, die mij in het geloof van mijn kinderjaren doet vinden de kracht en het licht van mijn rijpere jaren, de heiliging van mijn huiselijk geluk, de troost in al mijn moeilijkheden. Al zou ook heel de wereld Christus hebben verloochend, dan is er nog in de onuitsprakelijke zoetheid vjui één communie, en in de tranen die zij doet storten, voor mij zoo'n overtui gingskracht gelegen, dat ik nog het kruis zou omhelzen en deongeloovig- heid van heel de wereld zou tarten. Maar 't is er ver vanaf, dat zoo iets zou gebeuren integendeel, dat geloof in Christus, dat men soms voorstelt als dood en gestorven, 0 hoe sterk werkt het in de menschheid Gij weet het misschien niet goed genoeg, mijn beste vriend, hoezeer de Verlosser dei- wereld nog bemind wordt, wat een deugden en wat een toewijding Hij nog opwekt, die werkelijk aan de eerste" eeuwen van het christendom herinne ren. Ik wijs hier bijv. alleen maar op de jonge priesters, die ik zie vertrekken uit het seminarie van de vreemde Mis siën om te gaan sterven in Tonkin, juist zooais de H. Cyprianus en St. Irenaeus stierven en op die bekeerde engelsche clergymen die van bene ficiën van 10,000 francs rente af stand doen, en dan naar Parijs komen om lessen te geven en zoo het levens onderhoud te verdienen voor vrouw en kinderen. Neen, het katholicisme mist niet alle heroïsme in den tijd van Mgr. Affre, noch welsprekendheid in den tijd van een Pater Lacordaire, noch welke glorie of hoogheid ook in een eeuw die een Napoleon, een Royer-Collard, een Chateaubriand als christenen zag ster ven. En dan, behalve deze interne bewij zen, nog ditsedert tien jaren bestu deer ik de geschiedenis van het christen dom, en iedere stap dien ik bij deze studies zet, bevestigt mijn overtuigin gen. Ik lees de Vaaers en ik wordt ver rukt over de moreele schoonheid en de philosophische klaarheid die er uit op straalt. Ik verdiep me in de tijden van de volksverhuizing, en ik zie daar de wijsheid en de grootmoedigheid van de Kerk. Ik ontken volstrekt niet de misstanden van de Middeleeuwen maar ik weet ook even zeker, dat de katholieke waarheid, die alleen den strijd tegen het kwaad moest strijden, uit dien chaos wonderen van deugd en genialiteit wist te voorschijn te roepen. Ik ben een vurig bewonderaar van den wezenlijken vooruitgang van den mo dernen geestik hebt de vrijheid lief en heb haar steeds gediend maar toch geloof ik vast, dat wij alleen aan het Evangelie danken de vrijheid, de ge lijkheid en de broederschap. Ik heb tijd en middelen gehad om bij al deze punten de moeilijkheden te bestudeeren, en die moeilijkheden zijn opgehelderd geworden. Toch had ik daar geen behoefte aan en indien an dere bezigheden mij die historische studies waarin ik zooveel belang stel hadden belet dan zou ik hier gerede neerd hebben zooals ik bijv, redeneer bij de exegetische wetenschap, die voor nuj een gesloten boek is. Ik geloof in de waarheid van het christendom en als er dus moeilijkheden zijn, geloof if?dat ze vroeg öf laat wel opgelost zul len worden. Ja, ik geloof zelfs dat som mige moejlijkheden nooit opgelost zul len worden, want het christendom handelt over het verband tusschen het eindige en het oneindige, en het onein dige zullen we immers nooit begrijpen. Al wat m'n verstand kan eischen is ditdat ik het niet dwing 0111 het onge rijmde te gelooven. Maar er kan»toch werkelijk geen wijsgeerige ongerijmd heid zitten in een godsdienst die het verstand bevredigde van een Des Car tes b. v. of een Bossueten evenmin een zedelijke ongerijmdheid in een ge loof dat een Vincentius a Paulo heilig maakte, en ook al geen philologische ongerijmdheid in de verklaring der Schrift, die een streng logischen geest al Sylvester de Sacy bevredigde. dommige modernen kunnen nVaar met aanvaarden liet dogma van de eeuwigheid der straffen dat vinden ze onmenschelijk. Maar denken zij dan, dat ze de menschheid meer beminnen of een klaarder begrip van recht en onrecht hebben dan een H. Augusti- nus en Thomas, een St. Franciscus v. Assisië of een Franciscus v. Sales Neen 't is niet, omdat ze de mensch heid meer beminnen maar omdat ze een minder levendig gevoel van af» schuw voor de zonde hebben, en een minder levendige overtuiging van de rechtvaardigheid Gods. Beste vriend, ach laten we toch niet verzinken in eindelooze discussies. We hebben geen twee levens het eene om de waarheid te zoeken, en liet andere om ze te beoefenen. En daarom laat Christus zich niet zoeken. Hij toont zich volop levend in die christelijke maatschappij die u omgeeftHij staat voor u, Hij dringt u. Ge zult weldra 40 jaar worden 't is tijd eindelijk een be slissing te nemen Geef u dan over aan dien Verlosser, die u zoo dringend uit- noodigt. Geef u over aan het geloof in Hem, zooals uwe vriendenjdat hebben gedaan en ge zult er den vrede vinden. Uw twijfels zullen verdwijnen, zooals de mijne deden. Heusch, er ontbreekt u zoo weinig om een voortreffelijk christen te zijn, er ontbreekt u alleen een akte van uw wil gelooven is wil len Wil nu eens, wil aan de voeten van den priester, die de sterkte des hemels over uwen wankelen wil zal doen neer dalen. Heb daartoe den moed, m'n beste vriend, en dat geloof, wat ge nu bewondert in onzen armen vriend L en wat hem troost in een zoo verschrikkelijk ongeluk, zal met zijn eindelooze zoetheid uw geluk kunnen vermeerderen. Wees gelukkig en christen, dat is de wensch van uw vriend. De Opper-Siiezisclie kwestie. De Washingtonsche Conferentie. De toestand in Ierland. Neen, zei de dokter voor de vijftig ste maal u kunt niets doen. Mevrouw trvirg e i Miss Temple ontvangen niet. Ja. we verwachten het. Het einde was Zeer kalm, en ze heeft heel niet geleden, ^eker is het een troost, dat te weten. 's geregeld. Ja, dank u, voor de Jeiiiw=,1S °°k gezorgd. Het was vrien- i„nb.LU te komen, en de dames zul- \tr tï ^2iin vo°r sympathie. Wie ka ggen, dat er geweest is Achter hem stonden de portretten ordelijk gerangschikt. Sommigen waren oud, andere jong, maar allen waren den Weg gegaan, die Tante Peace morgen af moest leggen. Verslagen vroeg de dok ter zich af, of dat meedoogenlooze ge draag iederen keer had plaats gehad, *ls er een doode in het oude huis was ^weest, en als het zoo was. waarom gil t'en dan zelfs de vloersteenen het niet uit in protest tegen deze ontheiliging n. ^,+was het leven toch raadselachtig vrii aan het begin en het einde is spant. Demf^rept^fljn voorvaderen - neen, meer dan dat, de epitome der schepping, staat daar in al zijn majesteit, het raadsel van het heelal. Het huis scheen vol leven te zijn, in treurig contrast met zijn meesteres, die daar boven lag om haar laatsten nacht in haar maagdelijk witte kamer door te brengen. Vannacht nog hier en morgen nacht. Dokter Brinkerhoff kon deze gedach te niet verdragen en deinsde er voor terug als voor een onverwachten slag. Was het verbeelding of vertrokken de geverfde lippen van den jongen officier in de uniform van de koloniën zich in een ironischen glimlach „Zoo, zei de Meester, toen hij de deur opende, je bent laat voor je les." ,,0, ja, het is mijn lesdag, antwoord de Lynn, maar ik kom alleen studeeren. Mijn tante is dood. „Zoo Je tante iit"^a' tante Peace Miss Field, legde hij bèufd°e\?eik^ist h6t niet W?nneer ge" „Zondagnamiddag." ,,En nu is het Dinsdag. Wat hooren wij hier toch weinig. Het is vreeselijk. „Ja, stemde Lynn onhandig toe, het het stuurt de zaken in de war. De Meester nam hem nauwkeurig op. „Dat is ook zoo. Jij hebt er bij voor beeld een les door verloren, maar je kunt studeeren. Kom maar in „mein werkplaats, waar ik „mein" viool aan t afmaken ben. Je kunt je Concertstuk spelen. Het is niet noodzakelijk dat je je studie er bij in laat schieten, al komt de dood er tusschen.. „Zoo dacht ik er ook over, ze"i Lynn, toen ze naar beneden gingen. Ze was- erg oud, weet u, ruim vijf-en-zeven tig. Wat wordt er een drukte gemaakt bij dergelijke gelegenheden Weer nam de Meester hem scherp op, maar Lynn merkte het niet en was vol maakt oprecht. Hij was absoluut niet ontroerd „Je kunt een van „mein" violen ge bruiken, hervatte de Meester, en ik maak die, waarmee ik bezig ben, af." Het concertstuk als je blieft. Lynn begon direct en liep rusteloos op en neer, terwijl hij speelde. Hij had zich al lang in deze compositie inge werkt, en ti e 1 hij de inleiding gespeeld had, v/achtte hij even om een snaar te spannen, „Heb je, zei de Meester, heb je wel eens gecomponeerd „Heel weinig." „Voel je geen talent in die richting?" „Absoluut niet." „Is het alleen het genoegen om te spe len „Ja, voor het oogenblik wel." „Dan zei de Meester, als je geen ta lent voor componeeren hebt, waarom laat je dan de componist van je stuk zlJn 8anS niet gaan Je mag hem niet Vei \i/eren is h°°gst onbeleefd. „Wat wat bedoelt u stamelde Lynn." „Niets, zei de Meester, ik bedoel al leen dat je Gis moet spelen als het er staat, in plaats van G. Het is geen verbe tering, die je op die manier aanbrengt." Lynn bloosde en speelde de inleiding op nteuw, maar voor hij de maat in kwes tie bereikte, was hij het alweer verge ten. Hij speelde weer een G, en be merkte onmiddellijk zijn vergissing. „Zoo Waarom neem je eigenlijk geen kamer-orgel, waar de noten alle op aangebracht zijn Ik moest je eigen lijk geen banjo aanbevelen, zelfs geen concertina. Een draaiorgel zou nog het beste voor je zijn. Noten maken - dat is erg moeielijk, vind je niet Nu, voor uit, het adagio, laten we eens zien, wat je daarvan maakt. Lynn speelde het correct, en met ver stand, maar zonder gevoel. „Ein oogenblik, zei de Meester, er is iets waar ik niet bij kan. Dat adagio is wel haast het schoonste, dat ooit ge schreven is. Het is vol harteleed, en vol tranen. Je tante, zeg je, ligt dood in je huis, en toch speel je het als ein machine. Ik begrijp dat niet I Heb je misschien ruzie met haar gehad „Neen, antwoordde Lynn verbaasd, ik was zeer, zéér dol op haar. Er heerschte een lange stilte, toen zuchtte de Meester. no2 meer dan de persoon, zei hij. Wie er ook dood is, al is het maar ein klein vogeltje, je zou daar Maar we De Meester lachte. Het genie, zei hij- moet er uit. Het kan niet in bedwang gebedroefd om moeten zijn houden worden door geschreven noten. Het brengt veranderingen aan en ver beteringen. Het is maar jammer, dat de componist het niet weet. „Ik was het vergeten," bekende Lynn. „Ik moet u nog zeggen, zei Lynn, öi3 verlangde van onderwerp te verande ren, dat Dokter Brinkerhoff u laat vra gen of u morgen om 4 uur voor de be grafenis spelen wilt. Hij zeide, dat het zijn wensch was. Op het gezicht van den Meester stond strijd te leven. „Eens, zeide hij, beloofde ik ein zeer booze dame, dat ik nooit haar huis meer betreden zou, en ik hield „mein" woord Ik heb het maar eens betreden, maar dat was eenmaal te veel. Maar'het is meer dan vijf-en-twintig jaar geleden, en zij is al lang geleden gestorven. De dood ontheft iemand van ein be- lofte, is 't niet „Natuurlijk antwoordde Lynn vaag „In ieder geval heeft „mein" vriend, Herr Doctor, het gevraagd, zelfs, ter wijl hij „mein" belofte wist, en hij is zeker wijzer dan ik. Ik zal om vier uur komen met „mein" viool. Lynn ondernam zijn langen tocht huiswaarts, zijn zonnige natuur was diep geschokt. Wat zou het toch zijn vroeg hij zich tevergeefs af. Ben ik an- zullen zien. Voor je leven ten einde isi'ders dan alle anderen Ze schijnen al zal het een van deze drie dingen van I len iets te voelen waar ik geen besef van je gemaakt hebben. Het zal je hart zeerheb. zacht gemaakt hebben, zeer hard, of het zal gebroken zijn. Niemand ont snapt. Wordt vervolgd.) Vader dag aan dag geeft zijn steeds druk bezocht, en de bureaux van Mgr. Maestro di Camera, waar men zich móet vervoegen met een aanbeveling \an Bisschop, pastoor of andere be kende persoonlijkheid om een kaart voor zulk een audiëntie te bekomen, zijn den ganschen ochtend vol men schen, die, na een paar dagen wachten zulk een vurigbegeerde kaart thuis ge zonden krijgen. Roman door MYRTLE REED. De ambassadeursconferentie is he! eens geworden over de methode van notificalie aan de betrokken regeeringen van de be sluiten der geallieerden betreffende Op- per-Silezië. Gisterenmiddag zou de conferentie de re dactie beëindigen van de mededeeling, be stemd voor de regeeringen te Warschau en te Berlijn. Reuter verneemt, dat de Japansche dele gatie naar de Washingtonsche Conferentie 17 dezer onder groote geestdrift uit Tokio is vertrokken. Lloyd George heeft Dinsdag in het La gerhuis, op een vraag van Asquilh, mee gedeeld, dat de leden van de delegatie van het Britsche rijk naar de conferentie le Washington zouden zijn Balfour, Lord Lee of Fareham en hijzelf. Ilij voegde erbij, dat hij zelf hoopte te gaan, zoodra het parle ment en de algemeene toestand dit moge lijk maakten. De Britsohe ambassadeur in de V. S. zou bij ontstentenis van hem of een der andere gedelegeerden, als zoodanig optreden. Overeengekomen was, dat de Britsche delegatie het heele rijk le Was hington zou vertegenwoordigen, maar met het oog op het belang der te bespreken onderwerpen, werd het zeer gewenscht ge acht, dat de dominions zonden worden ver tegenwoordigd door hun premiers of an dere door hen aangewezen personen. Geen der premiers van de dominions kon aan wezig zijn en daarom waren anderen be noemd, wier namen wij reeds hebben mee gedeeld. HET VREDESVERDRAG TUSSCHEN DE VER. STATEN EN DE CENTRALEN. De Amerikaansche Senaat heeft het vre desverdrag met Duitschland en Ooslenrijk en Hongarije geratificeerd. Voordat de eindstemming over de vre desverdragen met Duitschland en Oosten rijk plaats had, doden de democraten het voorstel om voor het Duitsch verdrag hel verdrag van Versailles met Lodge's twaalf reserves in de plaats te stellen, doch dit werd verworpen en de door de commissie van buitenlandsche zaken voorgestelde re serves, welke Amerika verbieden het lid maatschap te aanvaarden van de geallieer de commissie - van herstel, of eenigerlei andere internationale commissie, zonder toestemming van het Congres, aan genomen. Een amendement, ingediend door Reed, verklarend dat Amerika zich onthe ven acht van alle verplichtingen, welke het verdrag van Versailles oplegt, werd ver worpen met 71 tegen 7 stemmen. De Senaat ratificeerde de verdragen met Duitschland en Ooslenrijk mot 06 tegen 'JO stemmen, of 8 meer dan noodig was ter verkrijging van een meerderheid van twee derde; het verdrag met Hongarije met 66 tegen 17 stemmen. De ratificatie voltooide het eerste vredesprogram der regeering en brengt den volledigen staat van vrede met de Europeesche centrale mogendheden. Slechts de formeele ratificaties resten nog. MINISTERCRISIS IN BELGIE. Tijdens de Belgische Kabinetszitting gis terenmorgen, waaraan Vanderveldc, An- seele en Destrée deelnamen, dienden de so cialistische ministers hun ontslag in. Ook de Kamer-president, de soc. afge vaardigde Brunei, besloot zijn ontslag tc nemen uit solidariteit met de soc. minis ters. De lersche conferentie. De Paus heeft dezer dagen bij oen toe spraak tot honderd pelgrims van Engel sche katholieke vereenigingen, die zich thans le Rome bevinden onder leiding van in ver- 26. - --- de regenboog ilen bissclio-p van Leeds, ook op Ierland gezinspeeld. Langen tijd, zoo zeide Z. H., had hij gebeden voor den vrede in Ierland en hij hoopte ernstig, dat de onderhan delingen te Londen zouden slagen en zoo wel aan Engeland als aan Ierland voor' deel zouden brengen. Iederen morgen bad •hij voor hel eind van dezen strijd. In zijn rode als voorzitter van de' Dioce sane Synode heeft de Protestantsche aartsbisschop van Dublin, dr. Gregg, zich zeer pessimistisch uitgelaten over de thans gehouden lersche conferentie. Hij vroeg voor de Britsche minderheid in Zuid- Ierland een slem in het kapittel en bij een cventueele regeling een „fair chance''. Ai had hij dan geen vertrouwen in de rege ling, welke in Downingslreet in elkaar werd gezet, toch zou hij deze loyaal aan vaarden en hei zou hem verheugen als do leische fpiaeslie erdoor werd opgelost. De aartsbisschop kourde het af, dat geen enkele vertegenwoordiger der min- flonheid van Zuid-Ierland (300.000 A 400.000 Britsche burgers) een plaats had gekregen aan de conferentie tafel. Voor die minderheid vroeg hij waarborgen, o.a. op godsdienstig gebied. De Afountjoy-gevangenis. De correspondent der „Morn. Post" te Dublin doet de volgende merkwaardige mededeeling.Hij zegt dat hij voor do waarheid niet kan in slaan, doch aange zien hij het nieuws heeft uit een bron, die altijd ten volle betrouwbaar bleek, aarzelt hij niet het mede le deden. Een vraag i het Lagerhuis kan misschien licht spreiden. Hij schrijft: „De Mount joy-gevangenis is overgenomen door het lersche republi-* kemschc leger. Daar lag in garnizoen de compagnie van de Koninklijk lersche pontic. Ongeveer een week geleden mar cheerde een rcpuhlikeinsch corps naar de gevangenis en nam er het bevel over. De R compagnie vroeg loen instructies hoe te handelen en kreeg bevel niets te doen. De lersche republikeinen begonnen toen de plaats te gebruiken als oefen ings-kamp. De politiemannen vroegen overplaatsing, maar kregen bevel fe blijven waar zij waren en verkeeren in levensgevaar, daar ze geheel zijn overgeleverd aan hnn vijanden." FRANKRIJK EN GRIEKENLAND. Naar aanleiding van de a.s. komst van den Griekschen premier te Parijs, waar hij door Briand zal worden ontvangen, waar schuwt Gauvain in 't „Journal des Dé- bats", na onlangs de Kcmalisten te hebben uitgemaakt voor condottieri, om zich niet door mooie praatjes van Goenaris om den tuin le laten leiden. Diens eenige doel loch met zijn bezoeken aan Parijs, Lon den en Rome is te trachten de eigen, zeer verbleekte aureool weer wat op te poet sen. De Gricksohe premier is naar Gauvam oordeelj<vn verloren man, hij, zoowel als zijn vorst Konstanlijn. De meerderheid, die hij Zaterdag in het parlement heeft gekregen, waarbij de Venizélisten zich onthielden, is alleen het gevolg van hel feit. dat niemand in da gegeven omstandigheden de leiding wensch t over te nemen en iedereen do huidige regeering de volle verantwoorde- iijklveid wil laten voor haar mislukte poli tiek. De drachme is geducht gedaald in waarde, het leven is driemaal zoo duur als vroeger, de schatkist is leeg. De mo bilisatie van twaalf lichtingen ontrooft het land den arbeid van zijn sterkste mannen, het échec van het offensief tegen Angora kwetst de eigenliefde van het volk enz. De koning is bij zijn terugkeer uit Smyrna met ijzige koelte ontvangen; met nadruk wordt aangedrongen op troons afstand ten gunste van den diadoohus. Niet dus naar het slemmencijfer in de Kamer door Goenaris verkregen,» moeten de geallieerde mogendheden zich richten hij de bespreking der Ooslersche zaken met Goenaris. Zij moeten hun houding laten bepalen door den werkelijken toe stand van Griekenland. Befer ware ge weest hem niet te ontvangen maar nu dat wel geschiedt, is het zaak hem niet in twijfel te laten. Voor Frankrijk, zoo be sluit Gauvain komt het er op aan zijn particuliere belangen in Griekenland te waarborgen en alle ten opzichte van f rankrijk aangegane verplichtingen le doen eerbiedigen. Verder de regeling ver gemakkelijken van het Ooslersche vraag stuk en hét herstel van den vrede in over-: enstemming met de eischen van de be schaving in het algemeen en met de rechten der christelijke bevolking. Andere bladen schrijven in dcnzelfdcn geest. J LUDWIG VAN BEIEREN, f 1 Volgens een V. D.-bcricht is de gewezen' koning van Beieren, Ludwig van wiens ernstige ziekte wij reeds melding hebben gemaakt Dinsdagmiddag overleden op zijn landgoed in Hongarije. Ludwig III is 76 jaar geworden. Hij was de zoon van den bekenden prins-re gent Luitpold -die den krankzinnigen koning verving. Ludwig is van December

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5