BINNENLANP juist uw artikel 6EM. BUITENL. BERICHTEN. NEMEN EN GEVEN. GEWEIGERD DEBAT. BINHEHütfilDSGH NIEUWS. Een vreemdsoortig schoolopziener. De duurte der brandstoffen. Overtuigt het publiek dat het in zijn belang is te koppen Het publiek moet er telkens weer op gewezen worden, dat het in zijn belang is uw artikel te koopeo De „Nieuwe Haerlemsche Courant" heeft een zeer ruime verspreiding. DE MIDDENSTAND EN HET VALUTA- VRAAGSTUK. De nominatie voor den Hoogen Raad. TWEEDE KAMER. 1912, toen zijn vader slierf, lot NovemDer 1913 regent geweest. Daarna werd hij tot koning geproclameerd, welke functie hij bekleed heeft tot de November-reyohitie van 1918. Ludwig heeft tijdens den oorlog geen rol van eenige beleekenis vervuld. De ou de man had al-Duitsche allures, die men echler niet zeer au serieus nam omdat hij nog wel eens zijn mond voorbij praat te. Zoo heeft hij die één hobby had, Munehcn le maken lot een belangrijke ha venplaats, eens de monding van den Rijn gezocht inBelgië. Een brave man. die van politiek niet meer besef had dan van geografie. Een Wolff-telegram meldt, dat de ko ning overleed aan een maagbloeding. Het lijk werd gebalsemd en zal binnen enkele dagen naar Munchen worden overgebracht Hierheen zullen zich ook de familieleden en hel gevolg begeven. DE KRANTENSTAKING IN BERLIJN. De Berlijnsche krantenuitgevers zullen het verzoek richten tot rijks- en staats- Tegeering te bepalen, dal kranten voor taan, evenals gasfabrieken, electriciteits- werken- en waterleidingen, beschouwd moeien worden als bedrijven, onontbeer lijk voor het dagelijksch leven, en waar bij dus niet gestaakt mag worden. Het Rijksministerie van Arbeid heeft in- tusschen besprekingen gevoerd met beide partijen. Mocht de staking lang duren, dan zal er een noodkrant uitgegeven worden, om te verhoeden, dat de socialistische bla den alle profijt trekken van deze uitslui ting. De „Vorwarls", profiteerend van het feit. dat er thans te Berlijn geen burger lijke bladen verschijnen, behalve enkele d!tra-conservatieve, heeft, zoolang de uit sluiting duurt, de advertentieprijzen ver hoogd! HOOGERE LOONEISCHEN. Uit het Ruhrgebicd wordt aan het Hbld. geschreven: De aigemeene duurte in verband met het dalen van den markkoers, is het sein geworden voor een nieuwen loonstrijd in de Rijnsch-Westfaalsche industrie. Nadat kort geleden de metaaübewerkers reeds het tariefverdrag tegen 1 November had den opgezegd, hebben nu ook de mijn werkers tegen 1 November het verdrag met de mijneigenaars opgezegd. De ver schillende organisaties zijn er nu mee be zig de nieuwe looneischen te formuleeren. Hierbij worden toeslagen geëischt. die neerkomen c*p ioonsverhooging lot 50 pet. Zooals thans de stand van zaken is, zul len de werkgevers deze eischen moeten inwilligen, al zal het dan ook wellicht mo gelijk zijn iels af le dingen. Het gevolg zal zijn een sterke stijging van de kolen- prijzen. Hierop hebben de mijneigenaars in den rijkskolenraad reeds vroeger gewe zen, toen zij de aandacht vestigden op dc steeds stijgende productiekosten. De re geering heeft toen de beslissing over het al dan niel verhoogen van de kolenprij- zen verdaagd tot 1 November. Hoe het met de looneischen in de me taalindustrie zal gaan, kan moeilijk voor speld worden. In arbeiderskringen hoopt men echler, dat het zonder staking zal afloopen. Groot is de slakingslust in geen geval. RUSSISCH GOUD. De „Morn. Post" verneemt uit Stock holm dat gedurende Eet loopende en ver leden jaar 47 ton bolsjewistisch goud, ge schat op een waarde van 31 millioen dol lars, in Zweden versmolten is. In den laalsten tijd is het smelten van goud ge slaakt, doch nog komen groote hoeveel heden binnen; deze worden grootendeels verkocht aan Amerikaansche bankiers daar ter plaatse. De Engelsche regeering meldt of ficieel. dat het aantal ambtenaren in de minislerieele departementen op 1 Sep tember j.l. bedroeg 364.994 of 4032 min der dan op 1 Augustus. Alle departemen ten loonen een vermindering van ambte naren, behalve dat der posterijen, waar bij het aantal ambtenaren sedert 1 Augus tus met 106 vermeerderd werd en nu 209.589 bedraagt. De grootste verminde ring had plaats aan het ministerie van arbeid, waar zij 3195 personen bedroeg. Aan de verschillende departementen waren op 1 September 148.167 oud-slrij- ders werkzaam op een mannclijken totaal staf van 262.483. „Hij zat in de club", schrijft dc „Westm. Gaz.", „als een toonbeeld van neerslachtigheid en maakte allerlei wan hopige opmerkingen over de slapte in za ken en over het weêr, en voorspelde dat wij allen naar het bankroet en den on dergang op weg waren. Hij was zóó droefgeestig, dat ik hem vroeg wat het weder toch met al die ellende te maken had. Toen zeide hij parapiuie-fabrikant te zijn. Ik begreep toen zijn toestand. Honderd en zestig dagen achtereen mooi weêr verklaarde alles genoeg". Bij het houden eener lijkschouwing in Westminster heeft de lijkschouwer naar aanleiding van het geval, dat een wielrijder in Grosvenor-road (Pimlico) door een auto was overreden en gedood, de opmerking gemaakt, dat ongevallen van dezen aard in de straten van Londen zeer talrijk werden. Wielrijders zouden, meende hij, verstandig doen door niet meer door de straten van Londen te rij den. Voor het Rijiksgericht te Leipzig zal dien 27en October het proces beginnen tegen de heeren Von Jagow en Von Wan- genheim, wegens hoogverraad. Beide hee ren hebben actief deelgenomen aan de voorbereiding en de doorvoering van den Kapp-Putsch. Sedert het begin van 1921 zijn, blij kens opgave in de „Labour Gazette", de weekloonen van bijna 6.600.000 arbeiders in Engeland met ruim 3.800.000 p. st. verlaagd en zijn die van 150.000 arbeiders met meer dan 25.000 p. st. verhoogd. Een Reuter-tclegram uit Moskou meldt, dat de heer Frankiewicz, secretaris der Poolsche repatriatie-commissie. dezer dagen te Moskou is vermoord. Het kanion Genève heeft een voor stel lot het invoeren van het vrouwen stemrecht verworpen met I3700 tegen 6400 stemmen. Criticaster in de „Resb.", hoorde dezer dagen van 't geval, dat een spoortrein bij Dordt s avonds een paar uur vertraging had. Hoewel het geval overkwam aan den sneltrein LimburgDen Haag, en er te Rotterdam dus honderden menschen nog verder moesten, bleef de trein gemoede reerd te Rotterdam staan en moesten de menschen daar weer een paar uur wachten op een volgenden trein. Waarom? Wel, volgens zeggen hadden de conducteurs, die te Rotterdam woonden, er.hun uurtjes al op zitten en geen lust meer nog eens het traject RotterdamDen Haag vice versa af te leggen. Wat van zoo iets te zeggen? Zeker niet, dat ze den achturendag in discrediet brengen, die immers volgens de wet in zulke buitengewone gevallen ver lengd kan worden. Maar wel dient er ge waarschuwd, opdat op die manier door enkele de antipathie van een deel van ons volk niet gevoed wordt. Waarom treft in zulk geval de directie der sporen geen maatregelen, dat ófwel de menschen ver plicht zijn, bij onvoorziene vertragingen langer te werken, ófwel gezorgd wordt voor invallend personeel. Het is niet te dulden, dat het publiek de dupe wordt. Het publiek is er niet voor de beambten, maai de beambten zijn er voor het publiek. Moet er op die manier over en weer wat genomen en gegeven worden, dat is waar lijk niet te verwonderen. Vooral niet in een overgangstijdperk als waarin we leven. Voer een abeidswet in welke ge wilt en wat voor een werd nu ingevoerd! steeds zullen er de eerste jaren haken en oogen gevonden worden. Maar op den duur past de maatschappij zich wel aan, mits de wet niet onredelijk zij. Uit verschillende plaatsen des lands komen berichten, dat de anti-papen het niet willen laten bij de oprichting van een partij te 's-Gravenhage, maar dat ook elders wordt getracht de anti-paapsche elementen te organiseeren en met het oog op de a.s. verkiezingen stemming tegen de Katholie ken te maken bij de protestantsche bevol king van ons land. Nauwelijks is ds. Poot in de Amsterdam- sohe Muiderkerk losgetrokken tegen „de Maria-prediking", of alle Protestanten wor den in de hoofdstad opgeroepen „tot bij woning van samenkomsten tegen de Room- sche propaganda" in de N.Z. Kapel. Bepaal den deze samenkomsten zich tot een eenvoudige uiteenzetting van de protestant sche leer, men zou er vrede mee kunnen hebben. Maar de ervaring heeft geleerd, dat dergelijke vergaderingen, in tegenstel ling met de bekende katholieke cursussen, waar simpel de geloofsleer der R.-K. Kerk wordt verklaard, ontaarden in aanvallen op Rome, valsche voorstellingen over onze leerstelling, protesten en scheldpartijen. In het „Hbld." vonden wij dezer dagen he< volgend lijstje aangekondigd: IA'oensdag 19 October: „De tegenwoor dige stand der Roomsche actie". Lezing van ds. N. van Schouwenburg. Woensdag 16 November: „Het Kloosterleven". Lezing van dr. P. A. Klap. Woensdag 21 December: „De beelden -en reliquienvereering". Met vrije discussie. Inleider: dr. F. J. Los. Woensdag 18 Januari: „De mis". Lezing van dr. G. Oorthuys. Vrijdag 17 Februari: „De biecht". Met vrije discussie voor R.-K. Inleider: dr. J. Buenk. Woensdag 15 Maarl: „Gebed en Rozenkrans". Met vrije discus sie. Inleider: dr. C. A. ter Linden." Naar de „Tijd" nu verneemt, heeft de bekende katholieke spreker, de heer B. Tb. de Wolf een uitvoerig schrijven gericht aan den eersten inleider ds. N. v. Schou wenburg, waarin hij dezen vriendelijk ver zoekt, te bewerken, dat er vrij en geregeld debat zal zijn. Ds. v. Schouwenburg heeft echter geen tijd en bericht, dat er geen debat zal zijn, omdat.... de dominé's niet met Ieeken willen debatteeren.. En een vorig maal verkondigden de heeren, dat de loeken evengoed priester waren Of het debat van Juni j.l. over het Paus dom, toen de heer de Wolf zijn tegenstan der glansrijk versloeg, den heeren ook goed bekomen is? Maar 't is wel heldhaftig overal legen de Katholieke Kerk op te treden, zonder debat aan te durven 1 De benoeming van schoolhoofden le Hilversum is dezer dagen de aanleiding geweest tot een principieele gedachten- wisseling in den Raad en in de Gooisohe pers over een vraag, waarvan het belang de grenzen van genoemde gemeente verre overschrijdt. De heer Van Ravesteyn, (niet te ver warren met het Communistisch lid der Tweede Kamer van denzelfden naam), lid van den gemeenteraad van Hilversum en inspecteur van het lager onderwijs te Am sterdam, is blijkbaar de meening loege- daan, dataan een katholiek, die benoemd wil worden tot onderwijzer of heofd eener openbare school, de voor waarde dien! le worden gesteld, dal de sollicitant voorstander is van de openbare school. De heer P. H. Teheux, een der betrok ken onderwijzers, schrijft hierover in de „Gooi- en Eomlander" onder meer: „Men oppert van linksche zijde de be denking, dat mijn katholiek beginsel mij zou verbieden om openbaar onderwijzer te zijn. Wie daaromtrent meer wil welen, bestudeere den katholieken godsdienst op dit punt. De vraag is alleen, of ik openbaar on derwijs kan geven, zooals de Onderwijs wet dit in art. 42 eischt. Als antwoord verwijs ik naar de 27 jaren, welke ik bij bet openbaar onderwijs werkzaam ben. Er is gezegd: het ging om beginselen. Ja. het gaat om de vraag of de katholiek en ieder, die in dezen met hem gelijk denkt, mag worden uilgesloten van be noembaarheid bij het openbaar onder wijs, om de vraag, of rechten door de grondwet gewaarborgd, voor den katho liek niet gelden. Men zegt wel van links geen bezwaaT te hebben tegen een katholiek, doch stelt de voorwaarde, dat hij voorslander zij van de openbare school. De stelling ech ter: Het openbaar neutraal onderwijs Is voor hel katholieke kind beter of even coed als het katholieke onderwijs, ia, door de Kerk veroordeeld. Geen enkel katho liek derhalve onderschrijft deze stelling. En wanneer men aan de benoembaarheid van een katholiek de voorwaarde ver bindt, dat hij voorstander zij van het openbaar onderwijs, dan beteekent dit niets anders dan: tegen een katholiek hebben wij geen bezwaar, mits hij zich ontdoe van zijn katholiek beginsel. De heer van Ravesteijn, die voor be noembaarheid bij het openbaar onderwijs den eisch stelt, dat men dat onderwijs erkenne als het beste, waaraan de voor keur toekomt boven elk ander onderwijs, stelt daarvoor een eisch, waaraan geen enkel katholiek kan voldoen, m.a.w.: de •heer van Ravesteijn sluit den katholiek van benoembaarheid uit. En waar de heer van Ravesteijn dezen eisch verheft tot een beginsel, daar verklaart bij niets anders dan: in beginsel acht ik een ka tholiek niet benoembaar bij het openbaar onderwijs Eerlijk gezegd, geloof ik, dat de heer van Ravesteijn dit „zoogenaamde" begin sel voor deze gelegenheid speciaal gefa briceerd heeft, om aan zijn uiting van haat tegen ons (niet als persoon, maar als katholiek) een schijn van recht te geven. Immers de heer van Ravesteijn is niet alleen lid van den gemeenteraad van Hilversum, maar ook inspecteur van het lager onderwijs te Amsterdam. Zijn be ginsel zou hem voorschrijven uitsluiting van benoembaarheid bij bet openbare onderwijs van: le alle katholieken, 2e. alle christenen, die voor hun kinderen aan de christelijke school de voorkeur ge ven, 3e. alle anderen, die ook de school van hun richting prefereeren boven de openbare." De heer Teheux vertelt dan, dat hij door den heer Van Ravesteyn, „namens de te deelen, welke bovenbedoelde werk zaamheden zijn? Zal dit tot vermindering dan wel tot vermeerdering der uitgaven aanleiding geven en op welk bedrag wordt deze vermeerdering of deze ver mindering geraamd? 3. Is de Minister bereid mede te deelen, of het bestuur der Rijksverzeke ring in deze aangelegenheid geraadpleegd is en, zoo ja, of het genoemde bestuur ter zake der voorgenomen decentralisatie een rapport heeft uitgebracht? 4. Wil de Minister het eventueel uit gebrachte rapport pub'icecrenzoo neen, dan in elk geval dit rapport ter inzage voor de Fame'e en leggen? De Steenkolen Handelsvereeniging schrijft het volgende: Nu de duurte der brandstoffen, bestemd voor huishoudelijk gebruik, een groot aan tal pennen en tongen in beweging heeft gebracht, tal van niet-deskundigen ziöh ge roepen achten het publiek hieromtrent voor te lichten en ook onze firma wordt ge noemd als een der bewerkers van de „le hooge prijzen", mcenen wij verplicht le zijn, een uiteenzetting van deze kwestie te geven. In de eerste plaats verklaren wij, dat wij op een enkele onbeteekenende uitzondering na, noch direct noch indirect financieel geïnteresseerd zijn in de winst, welke door den détailhandel in ons land wordt gemaakt zoodat het wel van zelf spreekt, dat er voor ons niet alleen geen enkele aanlei ding bestaat het publiek door „onredelijk hooge prijzen te brandschatten", maar dat het zelfs ons belang is, dat de winstmarge van den detailhandel, die onze brandstof fen onder het publiek moet brengen, niet eenige tot de linkerzijde behoorende raadsleden" van Hilversum, tol een sa- menspreking werd uitgenoodigd, aan wel ke utnoodiging hij geen gevolg heeft ge geven, daar geen der gedaagden zich aan een nader onderzoek naar zijn beginselen, -wenscht te onderwerpen en vervolgt: „De heer van Ravesteijn zal als inspec teur bij elke vervulling eener vacature bij het openbaar onderwijs in zijn inspec tie de gegadigden op stuk van dit begin sel moeten keuren, aangezien hij ieder, die dit beginsel niet is toegedaan, werke lijk ongeschikt acht. Hij raakt daardoor in een onmogelijke positie. Laat hij dit onderzoek na, dan kan van hem gezegd worden, dat hij een ambt waarneemt, dat hem noodzaakt om telkens zijn beginsel te verzaken en daardoor aan de benoe ming van z.i. ongeschikte menschen mee te werken. Ik onthoud mij van de quall- ficatie, die in dit geval op den heer van Ravesteijn zou passen, omdat ik niet gaarne iemand beleedig. Houdt hij zich aan zijn beginsel: onder zoekt hij voor elke benoemingvan onder wijzers en hoofden in zijn inspectie wer kelijk, of ze zijn beginsel zijn toegedaan, dan het past mij niet hier de con clusie te trekken,, aangezien alleen de overheden van den heer van Ravesteijn hebben te beoordeelen 'of deze ambtenaar als inspecteur kan gehandhaafd blijven." Het zal inderdaad van belang zijn te vernemen, waaraan de heer Van Rave steyn het recht onlleért. om als groot inquisiteur katholieke sollicitanten voor een rechtbank te dagen en wat de Mi nister van Onderwijs over dit optreden van den inspecteur denkt HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN FRANSOHE SOLDATEN. Do Eransche avondbladen dealen mede, dat de Hollandsche overheden toestem ming hebben gegeven voor het opgraven van de lijken van alle Fransche solda ten, die tijdens den oorlog in Holland de wijk hadden genomen en daar over leden zijn. Al die lijken zullen worden overgebracht. HULDIGING VAN HOLLANDERS. Uit Parijs wordt gemeld, dat de heer Rick, president van het Fransch-Hol- landsche Genootschap voor Nederlandsch- Indië overhandigde namens dit Genoot schap, aan de maarschalken Foeh, Joffre en Pétain drie oud-Javaansche ponjaar den (dolken) van groote waarde. Deze artistieke wapens behoorden aan regee- rendo Indische families. De overhandiging had plaats in tegen woordigheid van den Nederlandschen ge zant, Jhr. Loudan. De maarschalken gaven hun voldoening te kennen voor deze hulde. RIJKSVERZEKERINGSBANK EN RADEN VAN ARBEID. Het lid der Tweede Kamer, de heer Ketelaar1 heeft den Minister van Arbeid de volgende 4 vragen gesteld: 1. Moet uit het persbericht, dat dezer dagen verschenen is en vermeldende, dat de agenten der Rijksverzekeringsbank in overleg moeten treden met de Raden van Arbeid, worden afgeleid, dat reeds binnen korten tijd verschillende werk zaamheden van de Rijksverzekeringsbank naar de Raden van Arbeid zullen wor den overgebracht? 2. Zoo ja, is de Minister bereid me- le groot wordt, daar dit aan den afzet af breuk zou doen. In de tweede plaats wijzen wij er op, dat door bemiddeling van onze vennootschap van de beide soorten, waarom het in dezen gaat, eierbriketten in het geheel niet en anthraci-et slechts in geringe hoeveelheden worden ingevoerd, daar op het oogenblik in Duitschland en Engeland slechts zeer be perkte hoeveelheden daarvan voor uitvoer beschikbaar zijn. In de behoefte aan huis brandkolen hier te lan-de, wordt momenteel dan ook voornamelijk door de Limburg- sche mijnen en door België voorzien. Trust vorming of plannen daartoe hadden even min met de duurte der brandstoffen iets te maken. Dit blijkt reeds uit een eenvoudige vergelijking van de veelbesproken Amster- damsche prijzen met die van eenige plaat sen in het zuiden van het land, die zoo wel voor aanvoer uit Limburg als uit Bel gië gunstig gelegen zijn, waar van „trust vorming" geen kwestie is cn waardoor ons geen eierbriketten of anthraciet aan den de tailhandel zijn geleverd. Zoo betaalt men te Amsterdam, Venlo, Sittard, Den Bosch, Helmond en Breda resp. voor anthraciet 30/50, anthraciet 20-30 en eierbriketten al les per H.L. franco thuis: f 4.05, f 3.75, f 2.75, 3.90, f 3.6O, f 2.40, f 3.50, 3.50, f 3.90, f 3.70, f 2.70, f 3.90, f 3.70, f 2.60 f 3.75, 3.50 en f 2.50. Bekening houdende met de hoogere trans portkosten naar Amsterdam eener en met de daar geldende hoogere kosten van op slag en werkloonen anderzijds, mag gerust verklaard worden, dat de prijzen te Am sterdam tegenover die in andere plaatsen geenszins te hoog zijn. Trouwens voor ei ken deskundige moet het duidelijk zijn, dat, waar de détailhandel in Amsterdam b.v. in de maand September voor eierbriketten f 25.50 en voor anthraciet 30-50 gemid deld 7 40 per 1000 K.G. franco aan het station Amsterdam moest betalen, terwijl deze soorten resp. voor f 2.75 en f 4.05 per H. L. franco thuis werden geleverd, van een te hooge winstmarge geen sprake kan z'jn geweest. Deze winstmarge is, zoo als reeds van andere zijde werd medege deeld, te Amsterdam 20 pet. lager dan die, welke tijdens de distributie op voorstel van de brandstoffencommissies door de rijkskolendistributie als billijk werd er kend en goedgekeurd. Waar men aan de hand van bovenstaande gegevens tot de conclusie moet komen, dat de winst van den detailhandelaar niet onredelijk is, zou een te hooge detailprijs voor anthraciet cn eierkolen zijn oorzaak moeten vinden in de engros-prijzen, die de Limburgsche produ centen en dc importeurs uit België om welke beide groepen, zooals hierboven reeds opgemerkt het hier vrij wel uitslui tend gaat aan den détailhandel bereke nen, waar van deze beide groepen de Limburgsche mijnen wel het leeuwenaan deel leveren en bij de vaststelling van de prijzen der Limburgsche kolen de staats mijnen een leidende positie innemen, zou men, in stede van den détailhandel van woeker en brandschatting te betichten, de verwijten in de eerste plaats dienen te rich ten tot den staat als voornaamste exploitant der mijnen in Nederland. Dit wil volstrekt niet zeggen, dal een der gelijk verwijt in ons oog gerechtvaardigd zou zijn. Immers dc staatsmijnen quotecren voor de beide bewuste soorten de prijzen van de wereldmarkt, met a.w. de prijzen, welke andere landen bereid zouden zijn voor deze producten te geven. Indien men nu bedenkt, dat volgens de onlangs gepu bliceerde cijfers de staatsmijnen op hel oogenbli'k met verlies werken, meenen wij dat ook deze producent bij een goed commercieel beleid geen andere gedrags lijn zou kunnen volgen. 1 Ten slotte merken wij op, dat hel publiek, als het meent dat de prijzen voor de huis brandkolen in vergelijking met de zeer ge daalde prijzen der industriekofen te hoog zijn, het volgende in het oog dient te hou den. Tijdens de afgeloopen distributie- periode zijn de prijzen der huisbrandkolen overeenkomstig den wensoh vau onze re geering kunstmatig laag gehouden, aanvan kelijk door bijpassing van het Rijk van circa 18.000.000, later doordat de prijzen der induslriekolen door het centraal verre- kenkantoor voor brandstoffen op aandrin gen van de regeering ten bate van den huis brand hooger werden gesteld dan anders het geval geweest zou zijn. Door dezen laatsten maatregel is door de industrie een bedrag van circa f 75.000.000 betaald, welk bedrag in den vorm van verlaagde prijzen ten goede is gekomen aan de afnemers van de huisbrami kolen. Het spreekt van zelf dat, toen de handel in brandstoffen weer geheel vrij geworden was, en deze kunst matige prijsverrekening ophield, de huis- brandkolen hier te lande alleen daardoor reeds belangrijk minder in prijs konden dalen dan dit met andere soorten brand stoffen het geval was. EEN NIEUWE ZAAK-VAN BEST? In het „Eindihovensdh Dagblad" hadden berichten gestaan, dat Mr. Dr. Jan van Best tijdens den vroegeren raad van Oud- Eindhoven aan de gemeente gronden ver kocht voor 31.000, die geschat waren op f 10.000, dat met andere woorden als zou Mr. van Best geprofileerd hebben van den duren verkoop aan de gemeente van gronden, die thans nog ongebruikt zijn. In de laatste zitting van den Eindboven- schen raad is deze zaak thans besproken. Mr. Passtoors maakte de opmerking, dat het vroegere lid en thans wethouder Van Best geheel .vrijuit ging, daar de oude raad dit besluit genomen had. Spreker laakte het persoonlijke en insinueerend geschrijf van het „E- D." en nam de ver dediging van Mr. v. Best in een welspre kend beloog op zich. Mr. Dr. Jan v. Best echter ging verder en wilde uit den tegenwoordigen raad een commissie gekozen zien, die hel geval zou onderzoeken. Hoewel vele leden zulks overbodig achtten als zijnde buiten de be voegdheid van dezen raad, werd er ten slotte toch toe besloten en werden in deze commissie gekozen de leden De Broeckert (V.D.), Staal (R.-K.), De Jonge (S.D.A.P.), v. d. Put en Raupp (R.K.) De beide laat sten waren lid van den ouden raad van Eindhoven. VICE-PRESIDENT VAN DEN RAAD VAN INDlë. Dr. E. Moresco, secretaris-generaal aan het Departement van Koloniën, is in de plaats van generaal H. N. A. Swart be noemd tot vice-president van den Raad van Indië. BESTRIJDING DER KINDERSTERFTE. Door het Limb. Groene Kruis is be noemd tot kinderarts, ter bestrijding der kindersterfte in Limburg dr. H. P. J. Koenen te Maastricht. Te Maastricht, Kerk rade en Sittard zullen consultatiebureaux worden opgericht. De heeren J. Schoonbrood en J. v. Noorden hebben als afgevaardigden van de R.K. Ver. „Maastrichlsche Midden stand", Maandagmiddag te Den Haag een onderhoud gehad met den minister-presi dent jhr. Rlys de Beerenhro-uck en namens <len middenstand een request, vergezeld van honderden handteekeningen en een uitvoerige memorie van toelichting aange boden, waarin zij zeggen, zich reeds meer malen langs organisatorisChen weg tot den Middenstandsraad en den minister vau Financiën gewend te hebben, ten einde maatregelen te willen nemen ter bescher ming van een winkeldrijvenden midden stand in Limburg; dat thans ten gevolge van de abnormale lage valuta, de invoer van buitenlandsche producten door par ticulieren enorm is toegenomen en een zoodanigen vorm heeft aangenomen, dat een algeheele stilstand ingetreden is en dc toestand van dien aard is geworden, dat velen met ondergang bedreigd worden. Daarom verzoeken zij, dat regeeringsmaat regelen genomen zullen worden om aan een dergelijken toestand een einde te ma ken. BEZUINIGING. Naar aan de „Zw. Ct." wordt medege deeld. gaat de bouw van de marechaus see-kazerne te Cocvorden voorloopig niet door. De aanbesteding, welke plaats had, werd niet goedgekeurd, hetgeen vermoe delijk in verband staat met de bouwsom en den wensch van bezuiniging. In haar Woensdagmiddag gehouden vergadering heeft de Tweede Kamer de nominatie voor de vacature van een raadsheerplaats, ontstaan door het eervol ontslag, hetwelk verleend is aan den raadsheer B. C. J. Loder, aldus opge maakt: ie. Dr. C. J. H. Schepel, president van liet Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht; 2e. Dr. J. van Gelein Vitringa, raads heer in het gerechtshof te 's-Gravenhage; 30. Dr. A. Siotemaker L.Hzn., raads heer in het gerechtshof te Amsterdam. VEREENIGING RADEN VAN ARBEID. De Ver. van Raden van Arbeid heeft laatstelijk te Utrecht vergaderd. In plaats van de heeren mr. W. H. M. Werker, Paul Nijgh en A. Teesdnk wer den gekozen: als lid-voorzit ter de heer L. J. H. Eversen, voorzitter van den Raad van Arbeid te Groningen; als be stuurslid-werkgever de heer F. L. Van der Bom te Amsterdam en als bestuurs lid-werknemers de heer E. Bredewout te Zwolle. Tot plaatsvervangend lid-voorzitter werd gekozen mr. T. J. Verschuur, voor zitter van den Raad van Arbeid te Bre da; tot plaatsvervangend bestuurslid- werknemer de heer H. Lindeman te Rot terdam. Door de vergadering werd ver volgens met bijna aigemeene stemmen tot voozitter der Vereeniging gekozen de beer jhr. mr. E. B. F. F. Wiltert van Hoog land, voorzitter van den Raad van Ar beid te 's-Gravenhage. w In de avondvergadering nam or. H. M. Werker afscheid als voorzitter der Vereeniging. CT n-r DE INHOUD VA'N HET SLOT EOEVESTEIN. Op de vragen van het Kamerlid de Jonge beteeffende de opberging van mu nitie en springstoffen in de kelders en omliggende gebouwen van hel slot Loeve- stein, heeft Minister van Dijk geantwoord, dat in het slot en de omliggende gebouwen als vredesvoorraad zijn opgelegd: 5800 kardoezen met rookgevend buskruit en 9900 idem met rookzwak buskruit in den groolen kelder; 538 000 scherpe patronen in de kelders onder de torens; 8100 ge vulde granaten, 2000 gevulde granaatkar tetsen, 2000 handgranaten, 2000 schothui zen en 175 waterlichten, m het arsenaal van het fort; 800 handgranaten, 4500 buizen en 2700 gevulde kokers (ontste kingsmiddelen voor projectielen), 420 licbtfakkels, S50 lidhtkogels, 7SO0 pikrinc- zuurpa tronen (ontploffingsmiddeien), 27000 pijpjes (ontstekingsmiddelen voor geschut), 2200 slagpijpjes (ontstekings middelen voor geschut), 2200 slag pijpjes (ontstekingsmiddelen voor handgranaten), 4000 sasringen, 20.000 slagdoppen, 14000 sterren voor vuurpijlen. 900 M. vnurkoord van Biokford, 1300 vuurpijlen en 300 zun- ders, in den buskruittoren van hel fort. Het slot is voor het publiek toeganke lijk. welke omstandigheid eenig gevaar medebrengt. Dit is ccihter niet groot te achten, en ten overvloede heeft de genie indertijd maatregelen gen-omen om de kansen op brand zoo gering mogelijk te maken, desniettemin is het aan te beve len de in de kelders opgeborgen kardoe zen naar elders te doen overbrengen, om. dat ingeval van brand ontploffing dezer kardoezen de verwoesting van het slot zou kunnen vergroolen. Zoodanige over brenging is in behandeling. Eventucete ontploffing van de aanwezige patronen zou geen noemenswaardige schade ten gevolge kunnen hebben en het is daarom niet noodig deze te doen verplaatsen. Voorts kunnen om dezelfde redenen de gevulde projectielen en de munitie, opge borgen in 'het arsenaal en in den buskruit, toren, zonder bezwaar daar opgeborgen blijven, aangezien zelfs bij brand waar. op. de kans zeer gering is slechts het springen van enkele projectielen te duch ten zou zijn én dit niet anders dan eenige schade door wegvliegende scherven aan muren of ramen zou kunnen teweegbren» gen. Het wetsontwerp ingetrokken. Het wetsontwerp tot regeling van het Levens- verzekeringsbedrijf. dat in 1912 aan do Kamer ter behandeling werd gegeven, is ingetrokken. Het bezoek der Duitsche studenten. Het bezoek van de Duitsche studenten zal 14 dagen duren; zij worden op 7 Novem ber a.s. hier te lande verwacht. De Domoniale mijn. Binnenkorl zul len de Tweede Kamer voorstellen berei ken, ter wijziging van artikelen in liet contract der Aken-Maastr. Spoorweg Mij. met den staat der Nederlanden, inzake de exploitatie der Domaniale mijn. Jaarbeurs van den Ned. Drogistenbond. - Van 7 tot en met 10 Januari zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de Se Jaarbeurs voor het Drogistvak en aan- erwante vakken gehouden worden. Naast de Fabrikanten in chemicaliën en pharmaceutische specialiteiten zullen aan deze jaarbeurs fabrikanten in photo-arti- kelen, ziekenverplegingsartikelen, borstels waren, sponsen enz deelnemen. Voor veertien aanverwante vakken is reeds ingeschreven, ook aan deze, even ais aan de Zevende jaarbeurs zullen bui tenlanders deelnemen. Een belangrijke plaats zai ook aan dc Verfindustrie worden toegewezen. Aan de zevende jaarbeurs in Maart 1921 in Bellevue in de Hoofdsla-d gehou den, hebben 122 inzenders deelgenomen. Blijkens de reeds ontvangen inschrijvin gen zal de achtste beurs dit aantal ze ker overtreffen. Uit de Mijnindustrie. Men meldt aan de „Linrb Koer', dat op de mijn Emma te Hoensbroek ongeveer 12<" administra tieve beambten ontslagen zijn, met ceti opzegtermijn van drie maanden. Vergadering van Woensdag 19 October. ONDERSTEUNING AAN MILITAIREN. Aair de orde is de interpellatie-A. P. Staalman betreffende de ondersteuning van gedurende de mobilisatie afgekeurde mili tairen. INTERPELLANT betoogt dat zijn motie van 29 Juni 1920 inzake de ondersteuning niet werd uitgevoerd, vooral daar alleen uitkeeringen in eens en geen jaarlijksche uitkeeringen werden gegeven. MINISTER VAN DIJK antwoordt dat de regeering koos voor jaarlijksche uitkeerin gen ineens om financieele- en administra tieve overwegingen. Spr. is niel bereid, een ander standpunt in te nemen. De heer KLEEREKOOPER, S. D. A. P., vraagt verlof tot een interpellatie over het ontslag van een politieagent te Breda. Op dit verzoek zal morgen worden beslist. Nominatie Hooge Raad. 1. Mr. dr. C. J. H. Schepel, president van het hoog militair gerechtshof; 2. mr. dr. J. van Gelein Vitrina, raadsheer bij het Haagsche Gerechtshof; 3. dr. A. Siotemaker LHzn., raadsheer bij het gerechtshof te Amsterdam. Wijziging der 'Zegelwet. Een amendement om 50 voor zegel- kosten op aanvrage om koninklijke goed keuring op de statuten te restitueeren bij niet goedkeuring overgenomen f 50 zegel recht op aanvragen om Kon. goedkeuring aangenomen met 57 tegen 16 stemmen. Het ontwerp word-t aangenomen met 47 tegen 2"8 stemmen. Ondersteuning aan militairen. Het onderwerp wordt verdter behan deld. De heer A. P. STAALMAN, C. D., dient een motie in, waarin gevraagd wordt een voldoende ondersteuning aan geduren de de mobilisatie afgekeurde militairen of hunne weduwen en weezen en om het instellen van een commissie van beroep. De heer K. TER LAAN, S.D.A.P., on dersteunt deze motie met kracht. Evenzoo de heer Kolthek. De heeren Smeen-k, Kui per en Deckers bepleiten milde toepas sing van de motie van 1920, maar zij zijn tegen de thans ingediende motie. De beer SCHOKKING. C.H., dient een motie in, ten behoeve van een com missie van beroep. De heer DECKERS. R.K., wenscht wetsontwerp inzake steunverleening. De heeren MARCHANI. "V.D., en DRESSELHUIJS, V. B„ achten het een moreelen plicht van de Regeering om mil- den steun te verleenen aan de slachtoffers van de mobilisatie. MINISTER VAN DIJK is bereid de regeling in zooverre te herzien, dat in bijzondere gevallen 'een speciale uitkeering wordt gegeven. Hij wil voorts overwegen het geven in zeer bijzondere gevallen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6