m Stadsnieuws DAMIAATJES VRIJDAG 21 OCTOBER 1921 44ste JAARGANG No. 13970 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL J 3-25 PER WEEK u-2o FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57»/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer best&at uit 3 bladen en een bijvoegsel „De Huiskamer". AGENDA 22 OCTOBER De toestand in Oostenrijk bij 't Katholiek onderwijs. Ned. R.-K. Politiebond „St. Michaël". LANGS DEN WEG. R.-K. Volksbond. Albert Spalding. De Maatschappij voor Nijverheid en Handel en Gemeentelijke bezuiniging Telegrafisch Weerbericht. 0 J. J. WEBER ZOON, Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. HAARLEMSCH BUREAUX: Eerste Blad. Sociëteit „Sint Bavo". Bestuur Kieskring Velsen, 3 uur. Gewone zit tingen. Familie-bioscoop.Kl. Houtweg 12, -Voorstelling. Luxor.tlieater. Groote Houtstraat 139- Bioscoop- en variété-voorstelling. Oud-Holland. Verwulft Strijk orkest. Stadsschouzvburg. Het Schouwtoo- nee'l „Polly Perkins", 8, uur. Kttnst zij ons Doel. Tentoonstelling, 2.30 uur. Museum van Kunstnijverheid. Le zing: Jan Toorop en zijn werk, 8 uur. Donderdagavond hield prof. Rotter in het gebouw „St. Bavo" eene lezing over den strijd van de Katholieke On derwijzers in Oostenrijk. Zelf leeraar aan eene academie te Weenen, dei stad „am schónen blauen Donaudat centrum van handel, zonder afzetge bied, die stad van geld, thans waarde loos papier, wie kon beter dan hij, den diep betreurenswaardigen toestand van dat tand, met zijn inproductief hoog gebergte, dat nauwelijks in staat is de bevolking gedurende twee maanden van 't hoognoodige voedsel voor zien, in zulke levendige kleuren af schilderen? Groot is de maatschappelijke nood! De prijzen stijgen gestadig; het geld vermindert daarentegen voortdurend in waarde. Ziehier eenige sprekende voor beelden: Meel, eertijds 38 Heller, kost thans 121 Kr. per pond (1 kr. was 50 et., 1 heller is 1/100 kroon). Melk is per L. van 26 Heller tot 52 Kr. geste gen, dus 200%. Vleesch van 1 kr. 00 heller per pond tot 400 kr., dus met 250%Vel 500%. Boter 600%. - Eieren 800%. Aardappelen 1400% enz. Waren de inkomsten (spreker doelt hier voornamelijk op de leeraarssala- rissen) nu m dezelfde verhouding ver meerderd, dan zou zoo'n ellende n'.et gefeden worden, tnaar dit is nu helaas' inet't geval. Hel inkomen per maand bereken"®, is amper voldoende om brood, aardappelen en groente ter lcer- aarstafel op te üisscheji. Van nieuwe kleeren aanschaffen, dat toch zeker ook af en toe noodig zal blijken kan dus geen sprake zijn. Deze wor den zoo lang mogelijk „opgelapt". Oude beddelakens, oude gordijnen etc.. ziellier het materiaal, waaruit nieuwe kleedingstukken worden vervaardigd. De weelde, om schoenen te laten re- pareeren, kan een leeraarsgezin zich niet veroorloven. Reeds lang oefent de vrouw des huizes zelve dit bedrijf uit. Krijgt het gezin bovendien pog met „ziekte" te kampen, en dit ge beurt helaas maar al te vaak, dan stijgt dc nood ten top. Op allerlei manieren tracht men te bezuinigen. Vaak ziet ïnen meerdere leeraarsgezinnen geza menlijk ééne woning betrekken. Doch het Oostenrijksche volk ver keert niet alleen in maatschappelijke!! nood, maar ook in geestelijken nood. Vooral de jeugd is aan talrijke geva ren blootgesteld. De sociaal democraten hebben verreweg de overhand en trachten ook op de scholen hun in vloed uit te oefenen. „Zij" zeggen, hoe 2e de scholen ingericht wjiien hebben. Ongemerkt trachten zij ze in ongods dienstige scholen om te werken. De godsdienst wordt op het „leerplan" geschrapt. In de nieuwe leesboekjes is elk godsdienstig onderwerp angst vallig achterwege gelaten. Men houdt liet volgende den kinderen voor: „Wil je bidden, goed; doe je het niet. ook goed." „Sacramenten ontvangen, best, onthoudt ge u er van, n-og beter." Het leerplan, samengesteld door de soci aal-democraten, en in dc onderwijzers vergadering, welke elk jaar door den Slaat wordt uitgeschreven, besproken, bchool't niet door één van de onzen becritiseerd te worden, want zoo ie mand dat waagt, dan wordt hij ge schorst, wat ook onlangs gebeurd is. Op allerlei manieren tracht men dus den godsdienst uit dc school te ban- Het is zelfs zóó sterk, dat een van een school eene onder- !a-C,es v*Cl" uren per dag kwam be- zo omdat hij eens had bemerkt, dat zij den kinderen onder 't oog pracht, ues Z»rKl.lffs de H Mis bij te wonen. - us trachtte hij haar op ka tholieke Pr'ic 'J ^n - te betrappen. Zij diende hnfti ^ij liet deparle- ment van onderwijs; zij werd echter niet gehoord. 'Wel is het dus noodig, dat dc ka tholieke onderwijzers aldaar eene groo te organisatie vormen. Ge.d, veel geld is daartoe noodig en dat is net juist, waar hel hun aan mankeert. Met 1600 gulden per jaar zouden volgens piot- Rotter de kosten gedekt zijn. Aan 'I eind zijner rede gekomen. 4eed prof. Rotter een .beroep op ons aller medewerking. Geldelijke steun is bier hoog noodig. 't Is waar, veel wordt er reeds voor onze Oostenrijk- sche collega's gedaan; maar voortdu rend blijft de nood nog stijgen. Steunt dus, zooveel ge kunt; helpt de ellende in 200 menig gezin verminderen. Is dit ook geen heerlijk Missiewerk! M. C. Een „academie" is wat men hier een „kweekschool" noemt. Donderdag hield in het gebouw der St. .lozefs-Gezellen-Vereeniging de Ned. R.-K. Politiebond „St. Michaël" een buitenge wone ledenvergadering. Aan de bestuurstafel had mede plaats genomen de geestelijke adviseur van den Bond, de Zeereerw. heer E. A. M. Miersel, pastoor te Rotterdam. De voorzitter, de heer Van Duin, opende de vergadering met den christelijken groet en heette allen welkom. Spr. memoreerde, hoe na de jaarverga- deing van 24 Mei 1.1. verscheidene nieuwe afdeelingen en correspondentschappen zijn toegetreden tot den Bond. Van deze laat ste kunnen Leeuwarden en Deventer meer als afdeelingen beschouwd worden. Do notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd, waarna in behande ling kwam het rapport der Commissie van Advies, inzake het opleidingsvraag stuk. Het Hoofdbestuur was van meening. dat in afwachting van een definitieve regeling van dit onderwerp door den Staat, het noodzakelijk is, op andere wijze in'dit tekort te voorzien en dat dit zou kunnen geschieden door vanwege den Bond politic-vakscholen op te leiden en, waar zulks niet mogelijk is, vakcursussen Ie formeeren. De voorzitter zette bij dit punt uitvoe rig uiteen, hoe samenwerking met den A. N. P. B. in dezen onmogelijk is Verscheidene afd spraken zich uit voor het voorstel van het Hoofdbestuur, waarbij Amsterdam o.m. nog zijn idéé verdedigde, dat men de goede zijde van een ktassenslelsel niet uil het oog mag verliezen. Hilversum zette uiteen hel nut en de noodzakelijkheid van een Katho lieke politie-scbool. Met algemeene stemmen werd het voor stel ten slotte aangenomen, waardoor in principe besloten werd tot oprichting eener poliie-school. Besloten werd, een telgram van hulde te zenden aan den Bisschop van Haar- lek». Het Hoofdbestuur steliae voor, niet over te gaan tot oprichting van een Rondsondersteun'ngsfonds, daar ge meend werd, dat deze materie beter aan de afd. overgelaten kon wo-rden. In verband hiermede vro2g Maaslr ht of het mogelijk was, dat 't Hoofdbe stuur samenwerking kon zoeken met „Herwonnen Levenskracht", opdat, wanneer zich tuberculose zou voor doen in het gezin van een politicman dit tegemoet zou kunnen gekomen wor den in de verpleging in het sana torium „Berg en Dal", Haarlem en Apeldoorn betoogden, dat het voor kleine afd. onmogelijk was, zelf on dersteuningsfondsen op le richten. Door den heer M. L. A. Klein, ambtenaar van den Bond, werden de voorwaarden opgesomd, waaronder „St. Michaël" met „Herwonnen Le venskracht" samen kon werken. Alle leden moeten opgenomen wor den tegen 1 cent per lid en per week, terwijl „Herwonnen Levenskracht" plaats- en geldgebrek heeft, zoodat het niet uitgesloten is, dat een tubercu loselijder toch niet opgenomen kan worden. De secretaris,de heer J. L. v. d. Zijden, zette breedvoerig uiteen, op welke gronden geen Bondsondersteu- ningsfonds kin opgjricht orOen. In hoofdzaak is de 00r2aa.it hierin gele gen, dat de kosten voor dc kleinere afdeelingen te hoog zouden worden. Onder de besprekingen kwam dc geestelijk adviseur der afdeeling Haar lem, kapelaan J. Th. Jacobs, ter ver gadering. Amsterdam stelde voor het Hoofd bestuur te verplichten, hulp te ver- leenen, daar, waar zij beslist noodza kelijk is, naar het oordcel van het Hoofdbestuur. De afd. Haarlem meende, dat h.i. de leden uit buitengemeenten zich zou den kunnen aansluiten bij de naast- bijliggende groote steden, opdat zij niet alleen zouden staan. Het voorstel van het Hoofdbestuur werd aangenomen, waarna ook het voorstel Amsterdam aangenomen werd. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze kwam eerst in behandeling het volgende voorstel van het Hoofdbe stuur De Bond oefene drang uit op de regee- ring tot het nemen van afdoende maat regelen, tot bestrijding der openbare ze deloosheid. De vergadering besloot het Hoofdbe stuur te machtigen, die stappen ir. ver- eeniging met „Voor Eer en Deugd" te ne men, welke het ter bestrijding der open bare zedeloosheid noodig acht. Het Hoofdbestuur stelde voor, ter behartiging van de algemeene polilioneele belangen, het te machtigen, met den Bond van Chr. Politic-Ambtenaren samen te werken, waarbij echter de onafhankelijk heid van elke organisatie gewaarborgd blijft. Hiertoe wordt een Permanent Bu reau uit beide honden in het leven geroe pen, bestaande uit bestuursleden. De voorzitter en de geestelijk adviseur lichtten dit voorstel nader toe. Amster dam was er tegen, op grond, dat de haat order de Christelijken tegen de Katholie ken nog steeds niet vermindert, doch inte gendeel schijnt toe te nemen .Vele voor beelden werden in dit verband genoemd, o.m. de hetze tegen de opheffing van het processieverbod. Een luid applaus viel den afgevaardigde van Amsterdam na zijn uiteenzetting ten deel. Haarlem verklaarde zich eveneens tegen samenwerking. De voorzitter zette uiteen dat samen werking in de vakorganisaties niet het, zelfde is als samenwerking in de politiek en d:at de afgevaardigde van Amsterdam meer op het laa'fcc terrein terecht kwam. Verder mocht thans niet meer le veel ge let worden op de plaatselijke toestanden. Door het bestuur werd ingetrokken dat gedeelte van het voorstel, waarin gespro ken werd van het oprichten van een Per manent Bureau, zoodat in stemming wérd gebracht, 't voorstel, 't H. B. te machtigen samen te mogen werken met d!en Bond van Chr. Politic-Ambtenaren, welk voor stel aangenomen werd. Het voorstel van het Hoofdbestuur, er bij de regeering op aan te dringen, het grenscijfer der pensioenwet voor wedu wen en weezen van gemeente-ambtenaren meer in overeenstemming met de tijds omstandigheden te brengen, behoefde niet behandeld te worden, daar aan deze zaak intusschen reeds gevolg is gegeven. Ter voorkoming van clandestien ge bruik van rijbewijzen stelde de afdeeling Bergen en Omstreken voor, dat het Hoofdbestuur er bij de regeering op aan zou dringen, dat op de rijbewijzen, afge geven ingevolge de Motor- en Rijwiclwct het portret moet voorkomen van hem, ten wiens beheer het rijbewijs is afgege ven. Na eenige bespraking werd dit voorstel aangenomen. Bij de behandeling van het concept-re glement voor dc afdeelingen werd bij art. 4 een amendement van Amsterdam aan genomen, den voc Viller door het bestuur uit zijn midden te kiezen en hem niet uit de vergadering te benoemen. In het reglement werd vastgelegd het besluit van de bondsvergadering, op den feestdag van den H. Michaël (29 Sept.) een H. Mis te laten lezen door elke af deeling voor de levende en overledene le den der afdeeling. Het geheéle reglement werd daarna aangenomen. 1 Januari 1922 zal het in werking tre den. Aangenomen werd de volgende motie: De Ned. R. K. I-'olitiebond „St Mi chael", in buitengewone vergadering bij een op Donderdag 20 October te Haar lem kennis genomen hebbende van de tijdelijke intrekking van het ontwerp-Pen- sioenwet door de regeering en van het besluit der Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, betreffende het uitstel van behan deling van het ontwerp van wet „Regeling rechtstoestand van Ambtenaren" tot n« het Kerstmisreces: gelet op de onvoldoende pensiortneering volgens de thans geldende wetten en op den rechtéloozen toestand van het perso neel in overheidsdienst: (hoewel erkentelijk voor bedoelde wets ontwerpen) betreurt ten zeerste het door vers v lende omstandigheden veroorzaakte pp- onthoud, hetwelk belaas juist deze wets ontwerpen moesten ondervinden van oordeel, dat >car de tot stam min" dezer wetten dor een zeer gr groep met belangstelling wordt verzoekt de regeenng en de Kamer der StatenGeneraal de aann®"\^ dezer wetten te willen bevorderen pd zij zoo spoedig mogelijk van kracht m gen zijn; Aor Drenkt deze motie ter kennis van de re Boomsclie actie. Het winterseizoen is weer begonnen en de tijd voor de herleefde roomsche actie is dus weer daar. Dat menk .je als J 't al nergens anders aan merken zemdf! wanneer je des avonds in de Smedestr.ia bent in de buurt van het gebouw Sm Dat is tocih nog altijd het middelpunt van de Roomsche vergaderingen, om met Ie zeggen vergaderwoede. 't Mag nu wol eens onaangenaam zijn, als er zooveel vergaderd wordt, het is nU eenmaal noodig. En dan doei het goed te zien, hoe, zooals gisterenavond abc stan den zich opmaken naar het centrale Roomsche vergaderpunt, om elk hun bij eenkomst te bezoeken. De 'dames hebben beneden, in een aar dig aangekleedc zaal, kfeedjejs en bloe metjes- op de tafel, cursusvergadering in den vrouwenlbond en 't loopt er druk. Roven, een beetje weggestopt op zaal 8, (dat trappenhuis in de Bavo is nu een maal niet erg behagelijkl) demonstreert zidh weer de internationale beteekends van ons klein landje, door de rede van den Weenscben professor Rotter, voor onder wijzers en andere liefhebbers, die intus- sdlien niet druk zijn opgekomen. In de groote zaal luidt de Roomsche -werkman de propaganda-klok en Mooy- man is er op zijn best, sprekend voor een mooi gevulde zaad met trouwe aanhangers. En nog elders in het gebouw in groo te re en kleinere zaaltjes, vergaderen be sturen en vereenigingen en -beneci -n in den gang en hal is het een geloop en drukke doening, die warempel iets gezelligs over zich heeft. Zoo kun je van den weg af consitatee- ren, dat er toch wel volo-p leven u in de Roomsche actie van Haarleml -jeering, van de Tweede Kamer en de Pers en gaat over tot de orde van den dag. Bij de rondvraag bracht de geestel. ad viseur va-n Tilburg, onder applaus der vergadering, hulde aan den heer Van Duin voor zijn leiding en wenschte hem geluk met de Pauselijke onderscheiding, trem verleend. De heer Van Duin dankte. Na de rondvraag sluiting met den Christelijken groet. Donderdagavond had in de Sociëteit *St. Bavo" een propagandaverg-dering plaats, waarbij voor 't eerst de „Com missie van Zeven" achter de groene tafel zat. De heer v. Castricum opende de vergadering met den Chr. groet er heette allen welkom op dezen avond, die de inzet zal zijn van de propa- gandamaand. Spr. wijst er voorts op, dat deze ver gadering georganiseerd is om het pro- pagandakorps uit te breiden en geeft dan 't woord aan den lieer Mooijman, uit Den Haag, seeretaris van den R. TC. Fabrieksarbeddersbond „St. Willi- brordus". Deze, tiet woord verkrijgende, ver klaarde dat hij de vergadering komt opwekken voor de a.s. propaganda- maand. Spr. heeft cijfers hooren noe men en hem is ter oore gekomen, dat in Haarlem 1500 katholieke man nen zijn, niet aangesloten bij 'n stands- of vakorganisatie. Als we dus 100 pro pagandisten tellen, dan behoeft ieder slechts 15 menschen in één maand over te halen. Zoo voorgerekend lijkt 't heel gemakkelijk, in werkelijkheid is dit echter niet zoo heel gemakkelijk. Wij staan thans aan een mijlpaal. We zijn aan 't verspelen, wij keeren terug. Dit is op de allereerste plaats onze eigen schuld, omdat de georganiseer- den verzuimd hebben voor hun orga nisatie propagandawerk te verrichten. Spr. zal een terugblik werpen op 't verleden, om te kunnen aantoonen. wat is en wat komen moet. Uitvoerig schetst, spr. de oude toe standen van den arbeider, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat moest, arbeiden in fabrieken waar licht én lucht matig toetraden. De arbei der kende geen huiselijk geluk en zocht zijn geluk in de kroeg, hetwelk een groote demoraliseerenden invloed op 't huisgezin had. Vervolgens zet spr. uiteen, hoe. dank zij een langen strijd en een goede organisatie in den toestand van den arbeider verbetering is gebracht Spr. wijst er dan op, welke nadeelen de 8-urige arbeidswet heeft gebracht en hoe het verkregene verloren dre gt te gaan, wat alleen aan den arbeider zelf is te wijten. De arbeiders hebben 't zelf nog in handen. A®es kan nog ^ered worden, maar dan moet ieder medewerken, anders wacht u een zeer donkere toekomst. In de pauze werden met groot suc ces briefjes rondgedee'd,waarop men rich als propagandist kon opgeven. Tiet tweede deel begint spr. met eenige cijfers op te noemen, waaruit blijkt, wat door dc stand-«organisatie tot stand is gebracht. Spr. heeft voor de propagandisten een boekje, 't wapen voor de propagandisten cn als er nu veel propagandisten komen, dan is het succes verzekerd. Hij wijst er uit\.f" rig op, wat door de organisatie gedaan is. En wat is de d ui'ic aan de organisatie? Onver schilligheid Wij kunnen onS( aldus spr., voor achteruitgang behoeden, als wij mee leven, strijden, propaganda maken voor onz,e organisatie. In enthousiaste bewoordingen spoort spr*. ten slotte aan tot een groote propaganda om 't Roomsche leger uit te breiden en te verkerken. Strijdt allen tnede, bevliegt de Ka mers van hen, die bezig zijn uw be langen met voeten te treden. In 't tecken des kruïses zult gij overwinnen 1 Een dankbaar anpluus beloonde den spreker, waaraan !ïe heer v. Castricum nog 'n hartelijk dankwoord toevoegde. De heer v. Castricum verzocht de aanwezigen a.s. Woensdag weder in „St. Bavo" te komen, om dan de te voeren propaganda nader le bespreken. Spr. deelt mede, dat hedenavond 73 propagandisten zich hebben opgegeven en «preekt den wenseh uit, dat a.s. Woensdag ieder propagandist nog een kameraad mee zal brengen. Spr. rekent Woensdagavond op 150 propagandis ten. Met „Roomsche Blijdschap" wordt de vergadering gesloten. Hij trof hot niet, de jonge Amerikaan. In Haarlem vond hij het publiek over de verschi lende concertzalen verdeeld, maar van hem heeft men hier blijkbaar nog niet genoeg geboord: bet resultaat was een 50 tot 60 tal hoorders. Maar welk een publiek! Enthousiast heeft men hem teruggeroepen, gehuldigd. En van die kleine schare zullen wel heel zeker de meesten zich de volgende maal (die zooals ik vernam niet heel ver meer af is) opmaken naar don Schouwburg-Janswog, waar wo liem thans De afdeeling Haarlem van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel jlieeft onlangs vergaderd om aan te spo ren tot bezuiniging in de gemeentelijke on provinciale huishouding. Buitengewoon verdienstelijk, voor zoo veel deze pogingen bedoelen de open- geloopen d eur der bezuinigingsmanie nog wat meer te rammeien. Elk woord, elk gebaar dat ons groote publiek van de tihans hoog noodige zuinigheid wil overtuigen moet dankbaar aanvaard wor den, van welke zijde, die goedbedoelde hulp cok kome! Indien het departement Haarlem van die Maatschappij zich echter voorstelde, voor wat Haarlem's gemeentelijke huis houding betreft, nu eens duchtig de puntjes op de i's te zetten, dan is die poging lichte'ijk belachelijk. In het algemeen komt het z.g. initia tief der Maatschappij een jaar of drie te laat en speciaal wat Haarlem betreft sjokken de keeren een jaar achter de feiten aan. Reeds verleden jaar werden hij de begrootingsdebatten en voor dien was speciaal in de N. H. Crt. de zaak al lekkertjes opgewarmd! in zoover tastbare bezuinigings-resulta- ten bereikt, dat het college van B. on W. nu al een jaar lang bezig is naar bezuinigingen te zoeken, en speciaal de wethouder voor financiën zicli den bij titel van bezuinigings-maniak heoft ver worven. Zelfs zag als gevolg daarvan een niet onv rlieustelijke bez in g ngsnota het levenslicht. De heeren, die op die Nijvere verga dering het woord voerden, gaven blijk, op een enkele uitzondering na, bitter slecht op de hoogte te zijn van de Haarlemsche aangelegenheden, wat hun niet euvel is te duiden, omdat bijna geen hunner in Haarlem woont, maar wat nu juist niet bewijst dat hun Haarlemsche dagbladen met ijver worden gelezen. Ze hebben nu bestoten dat een com missie uit hun midden de Haarlemsche gemeenteb grooting zal napluizen en den Haarlemsche wethouder row Financiën van advies zal dienen. Hier past een diepe buiging voor zoo veel beminnelijk optimisme der heeren! Me dunkt dat de eerste vraag van den wethouder bij de komst der hee ren zal luiden: komt u mij goed ui raad geven of komt u mij goeden raad vragen? Het laatste zou voor de heeren van ontzaglijk veel nut kunnen zijn, want nu al een jaar lang zoekt en snort de wethouder het geheele terrein der der gemeentelijke bedoening af om posten te vinden, waarop bezuinigd, kan worden. En hij slaagt er in, maar men moet in den heksenketel eener gemeente-huishouding zijn nkus heb ben 'gestoken om nog maar in da verte le vermoeden met hoeveel moei te men er wijs uit wordt,, laat sir.na te weten hoeveel moeite het- kost een hoofdambtenaar te overtuigen dat het op zijn begrooing wel zuiniger kan. Naar wij hooren zullen de eindcij fers der gemeenlebegrooiing lager zijn dan die van verleden jaar. Dit resultaat alleen heeft reeds ïeeuwenarbeid gekost en wanneer v. a zien dat dc begrootingen van het Rijk en van steden als Amsterdam, Den Haag en Rotterdam alle een min of meer stijgende lijn verloonen, dan zou het ons niet verwonderen, ja we we ten het zeker, dat in de conferentie? tusschen den wethouder voor finan ciën en de bedrijfsboofden tweespra ken zijn gehouden waarhij (figuurlij'.:) de spaanders er af vlogen. Daarop op het feit dat de stijging der ui gaven ophield mag als een bijzon dere veialienste wel eens de aandacht worden gevestigd. Wat de begrooting aan yermindering aanwijst is boven matige winst. Dat vereischle een studie, '11 werk. een ausdauer en oplettendheid v. 11 rtiaandcn. Het werk van een commis sie, die de begrooting naziet, is, n:t dien arbeid, dan ook weinig meer d n dilettantisme, waaruit wellicht bij toe val nog wel eens een goed advies kan voortkomen. Wat we hebben moeten eii daarin mogen we ons op dit oogenblik, mee- nen we, verheugen dat is een col lege van B. 01 W, bij voorkeur een wethouder van financiën, die het als een eerezaak beschouwt, werkelijk be zuinigingen in te voeren. En toe te zien, dagelijks, dat ze ook wónden uitgevoerd. Wat het voornaamste en het moei lijkste blijkt-, te zijn! voor liot eerst op het podium zagen, maar waar hij, vergeef de versleten uit drukking, een onuitwisehbaren indruk heeft achtergelaten. Spaldings speelmanier mag men 't beat vergelijken mot die van Carl ITesch. Gezond, kerngezond zijn streek en toon beide, zonder dat hij hot versmaadt, ook bij Bach de uiterste welluidendheid te bewerken. De Siciliano in bes en 't Presto in g moll waren een klankenweel- do niet alleen, zij werden ook gospeeld met een overtuiging den grooten Can tor waardig. Spakling gereserveerd? 't Mocht wat! 't Mag wellicht een ge motiveerd gevoel van zelfbewustheid zijn; dat heeft ook Garl Elesch, zooals bij den kunstenaar die zich een taak stelt in den edelston zin des woords. Spal ding is daarbij de man die zich uit nemend beweegt; het is eon genot op zich zelf, zijn opkomen, zijn zieh-vaar tig- stollen, zijn bedanken, heengaan, ander maal terugkomen. Daarvoor moet men Amerikaan zijn en meteen een inte l.gent man als Spalding, die als kunstenaar zeer zeker oprecht is, als mensch ge heel het wezen van den gentleman heeft. Of vindt men wellicht ietwat gereser veerdheid in de wijze waarop hij, uiter lijk, reageert op wat zijn muziek inner lijk bij ons opwekt? Zijn door en door knappe techniek, die hem de geweldige technische pro blemen met volmaakte kalmte doet over winnen, is toch nooit oorzaak dat zijn spel ook maar een oogenblik de indruk van uiterlijkheid maakt, zooals we dat bij den phenomenalen Willy Burmester zoo vaak kunen hooren. Gaaf en edel, zoo is zijn toon, on volmaakt in over eenstemming met hot karakter zijnet mu ziek. De karakteristiek bij Corelli zoowel als bij Bach was uitnemend. En als hij daarop het jonge werk van den knappen Georges Enesco aan ons inleidde, ver rukte aanstonds, zijn meosleepond viool spel en gaf hij van deze hesl-beteske- nisvolle muziek een vertolking die ons met de grootste belangstelling een her haling van dit werk doet te gemoet zien. Enesco, Rumoen van geboorte, Italiaan van naam, Eranschman van opvoeding, althans wat de ontwikkeling van z'n com- j.'5-itair talent betreft (hij is o.a. leerling van Gabr. Eauré), heeft een sonate ge schreven, wior drie deelon ons onafge broken boeiden. Het is niet een tot het uiterste opgevoerd klanken-raff.no- ment, zooals zooveleu van Debussy's vol gelingen zoo zeldzaam knap vermogen te "even, maar een toonstuk dat door be langrijke en kloeke thomathiek een toon- deeld bij ons nalaat, waartegen wij op zien als tot een goed overwogen bouw werk. Natuurlijk is de Eransche kunst niet zonder invloed op Enesco geklop", maar de slaaf er vanishijzeerbeshst (niet. Aan die kunst dankt hot zijn kt ourmaar voor don bouw heeft het Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteorL Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 October 1921. Hoogste barometerstand 770.2 m.M. Genève. Laagste barometerstand 742.9 m.M. t« Bronnoe. Verwachting van den avond van 21 lot den avond van 22 Oototbcr 1921. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, meest zwaar bewolkt tot be trokken, waarschijnlijk nog eenige regen, iets koeler. Barometerstand: 767. Neiging: vooruit. meer affiniteiten bij de Duitsche mee li ters. Zelfs versmaadt hij een Schubertsch dur-moll niet, zoomin als zijn rythmiek, terwijl vooral bet boteekenisvolle con trapunt, zooals b.v. in 't ,slot van het eerste deel, ook als vanzelf de aandacht voert naar de zeer sch)-me klavierpartij, zoo men al een oogenblik zich door 't virtuose element der vioolpartij mocht laten gevangen nemen. Waarlijk, dezo muziek, zoo go onbevooroordeeld luistert, neemt u gevangen. Maar dan gespeeld zooals door Spalding en zijn knappen partner André Bènoist, die don fraaien Scheel-eoncertvleugel uit Koot's maga zijn omtooverde in een orkest van do wonderlijkste kleurcombinaties. De kleinere stukken (Franck, Chabrier, Sarasate) werlen evoneens buitengemeen goed vertolkt, al leek me Lalo's muzieK uit de Symphonie Espagnole geen ge lukkige plaatsing onmiddellijk achter do béaste kunst van Oésar Franck. Spalding is ook componist van een goed genre karaktersfukken. „Osstler in Spain" wo-dt zoo mogelijk nog overtroffen in karakte ristiek door „Lottre de Chopin." Het was Chopin op de viool! Moge een herhaling zich niet te lang laten wachten on.... eon uitverkocht huis vindon. G. J. K.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1