e. JOUOEDT I TW' 0" Concurrentie Onmogelijk!!! PHILIP DE VRIES Uit den Omtrek GIERSTRAAT, Let op Ho. 73 IIV w//j VOOR DE HONGAARSCHE PERS. Boilenverkoop in Amerika. Hyacinthenkweekers. Verlaging van den melkprijs. De St. Franciscusfiim. Staking bij de Suikerfabriek te Halfweg. Personalia. Provinciale Staten van Noord- Holland. „Circus Jim". Burgerlijke Stand. SCHOTEN. GEMEENTERAAD. Donderdagmiddag vergaderde de gemeenteraad, onder voorzitterschap van den heer F. F. F. Führop, bur gemeester. Afwezig waren de heeren Loerak ker en Blom. Tot leden van het Burgerlijk Arm bestuur werden herbenoemd de hee ren W. van Schie en R. Walkeuter. Het verzoek van den heer Kam- minga om ontheffing der bouwver ordening werd ingewilligd. Eenzelfde verzoek van den heer R. L. IJzerman werd afgewezen. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten dat het vervolgonder wijs in één school zal worden gegeven en bieden ter vaststelling aan een be sluit van de vakken, die het vervolg onderwijs zal omvatten. Goedgekeurd. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. tot vaststelling van den staat van af- en overschrijvingen op de begrooting 1920. B. en W. doen den raad voor stellen inzake het verleenen van een hypothecair crediet aan J. Vink voor den bouw van drie woningen aan de Raadhuisstraat. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor hen te machtigen met Haarlem opnieuw een overeenkomst aan te gaan inzake verrichten van onderzoekingen bij het laboratorium voor pathologische bacteriologie en den keuringsdienst der gemeente Haarlem. Goedgekeurd. B. en W. vragen machtiging met Velsen een gemeenschappelijke re geling aan te gaan aangaande de toelating van leerlingen uit Schoten op de openbare lagere school F., te Santpoort. De heer v. SCHIE meent dat bin nen afzienbaren tijd de school in Oud- Schoten weer in gebruik wordt geno men. Dat is veel beter dan de kinde ren naar Santpoort te zenden. De VOORZITTER merkt op dat het goedkooper is deze kinderen naar Santpoort te laten gaan, dan in de oude school een lokaal in gebruik te nemen. De heer KLEIN vindt de school te Oud Schoten uitstekend geschikt voor noodwoning. Beter dan een houten noodwoning. De heer v. SCHIE protesteert te. gen deze laatste opmerking wantde heer Klein is absoluut niet op de hoogte van den toestand der school te Oud Schoten. Spr. verzekert dat, wanneer men het oordeel van hon derd menschen, vraagt, er honderd zijn, die liever in een woning op het Soenda- of Julianaplein wonen in een noodwoning, dan in de school, waar vijf- zes gezinnen door één deur moe e i, en ieder moet dulden als buurman soms eens dronken voor de deur passeert. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. B. en W. vragen een crediet van 3500.voor den bouw van een gasmeter- en regulateurhuis in ver band met de gaslevering aan Spaarn- dam en Spaarnwoude. De heeren BOXS en ALGRA be- critiseeren de plaats van het huisje. Het beneemt het gezicht van een ander. De heer Boxs voegt er aan toe dat het huisje minstens voor de helft op een andermans grond staat De heer BIES verdedigt den bouw van het meterhuisje. Het is noodig voor de goede gasvoorziening van Spaarndam, dezen winter. Daarom was er ook haast bij. De heer BOXS houdt vol dat het huisje op particulieren grond staat. De heer VAN SCHIE merkt op dat we nu weer een voorstel van crediet te geven krijgen, terwijl het gebouwtje er al staat. Ook in deCronjéstraat gebeurde dat met de trottoirs. Spr. zal het toejuichen als dat gebouwtje daar weg kan, wanneer het blijkt dat het op particulieren grond staat. Het staat daar zeer in den weg voor de omwonenden en midden op den weg. Het is ook gevaarlijk met het oog op de tram. Dat de gemeente mag bouwen op haar grond wat zij wil is alleen waar, als de gemeenteraad daarin gehoord wordt. De heer BIES zal de kwestie onder zoeken of het huisje op particulieren grond staat. De heer BOXS stelt voor in dit verband de zaak aan te houden. De VOORZITTER meent dat er haast bij is met het oog op de gas voorziening van Spaarndam ender bewoners van den Rijksstraatweg. De heer VAN SCHIE protesteert er tegen dat dit huisje vlak voor het gezicht van de bewoners staat. Na eenige besprekingen wordt het voorstel van den heer Boxs om het punt aan te houden verworpen met 5—6 stemmen. De heer WOLFF is het met den heer v. Schie eens dat de plaats niet gun stig is, doch het kon in dit geval niet anders omdat Haarlem een meter aan de gasleiding wenschte en het is daar de eenige plaats om aan dat verlangen te voldoen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 65 stemmen. B. en W. deelen den Raad mede, dat de dienstcommissie voor het gas bedrijf adviseert om te willen bevor deren, dat eene vaste aanstelling wordt verleend aan een aantal werk lieden aan het gasbedrijf. De dienstcommissie voor gemeente werken en reinigingsdienst adviseert tot benoeming c.q. benoeming in vasten dienst van eenige ambtenaren en werklieden bij die takken van dienst, alsmede tot aanschaffing van ten minste één vuilniswagen en tot het doen plaatsen van een brand- kraan op het terrein van de reiniging. Met het oog op de noodzakelijke verbetering van den verbrandings oven op het terrein der reiniging, verzochten B. en W. aan Gedepu teerde Staten hen mede te deelen, in welk stadium van voorbereiding de gebiedsuitbreiding van Haarlem ver keerde. Genoemd college antwoordde, dat binnenkort het wetsontwerp, op deze zaak betrekking hebbende, ter beoordeeling door den Raad en de commissie uit de, ingezetenen kon worden tegemoet gezien. Waar het B. en W. bekend is, dat bij vereeniging van Schoten met Haarlem, de gasfabriek van Schoten buiten werking zal worden gesteld, kunnen zij geen vrijheid vinden om een voorstel te doen om tot vaste aanstelling van het door de dienst commissie voor het gasbedrijf ge noemde personeel over te gaan. En wat het bedrijf gemeentewerken en reinigingsdienst aangaat, meenen zij dat, wat het aanbrengen van ver beteringen en de aanstelling van per soneel betreft, met het oog op de aanstaande annexatie in geen ge val verder mag worden gegaan dan strikt noodig is. De heer KLEIN meent dat althans Knossen en v. Scha voor vast dienen te worden aangesteld. Vooral waar de gemeente-opzichter 't reeds be loofd heeft. De VOORZITTER meent dat die belofte voor den Raad niet bindend zijn. Met het oog op de komende annexatie wenschen B. en W.niet meerder personeel voor vast aan te stellen. De heer KLEIN wijst er op dat de menschen dientengevolge minder verdienen. Moreel is de gemeente verplicht tot vaste aanstellingen over te gaan. De heer BOXS stelde voor het voorstel in geheime zitting te be handelen. Daartoe wordt besloten. B. en W. bieden den raad opnieuw aan het verzoek van de woningstich ting „Patrimonium," te Haarlem, om grond-voorschot voor den bouw van ongeveer 1500 woningen in deze gemeente. 1 Ons eerste voorstel aldus B. en W. is in de vergadering van 30 Juni j.l. aangehouden, opdat wij in de gelegenheid zouden zijn terzake overleg te plegen met de Regeering. Dit is intussclien geschied. En op grond van de resultaten daarvan en van de aanwezigheid in het bezit der gemeente zelve van grond voor woningbouw beschikbaar, stel len B. en W. voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De. heer SOEVEREIN is nieuws gierig wat in den Haag is geantwoord op dit plan van ^Patrimonium." Met wie is er over gesproken en wat is er gesproken De heer BIES is in den Haag ge weest. De directeur-generaal in den Haag zeide dat met hem nooit door „Pa trimonium" is gesproken over den bouw van 1500 woningen in Schoten en voorts deelde hij mede dat nooit toe zou worden gestaan om 1500 woningen te bouwen. Nooit .zouden er meer dan 100 tegelijk worden ge bouwd. Zulks werd medegedeeld na mens den Minister. De heer SOEVEREIN is over dit antwoord ten zeerste verwonderd. De heer v. d. Wateren heeft een on derhoud gehad met den directeur- generaal. Dat is wel geen onderhoud met het bestuur maar toch met een vertegenwoordiger van „Patrimoni um." Spr. stelt voor dat de heer v. d. Wateren met den afgevaardigde van Schoten naar den Haag gaat om deze zaak te bespreken. De di recteur-generaal deed toezegging de plannen, als zij werden ingediend, door een welwillende bril te bezien. De heer BOXS stelt voor dit punt aan te houden om de kwestie nader te onderzoeken. De heer BIES antwoordt dat in geen geval de directeur-generaal voor schot geeft voor den bouw van 1500 woningen. Het is dus nutteloos de zaak aan te houden. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De VOORZITTER wijdt woorden van waardeering aan het vertrekken de raadslid Soeverein. Deze dankte voor de hem gewijde woorden. Hierna ging de Raad in geheime zitting. BLOEMEND AAL. HEEMSTEDE. BINNENLANDSCH NIEUWS. Ondersteuning aan afgekeurde militairen. 0 GEMENGD NIEUWS. De dubbele moord te Garderen. De moord te Buinerveen. TELEGRAMMEN. SP SOLIED SCHOENWERK^ m BarteijorUftraat 27 ORDE EN ARBEID. De loonsverlaging in de Metaal industrie. SLECHTS 8 DAGEN GROOTE AFSLAG!!!! ft TELEFOQW 1008 (S Ontvangen f 124.00 en 3000 kronen, 5 Hong. cou pons en fl. 80 Hong. Hyp -Bank Tot lafenis der geloovige zielen - 5.00 iVan een oud vrouwtje - 1.50 Van Ïj. en W. ter navolging op verzoek van Pater Bangha - 2.00 Totaal f 132.50 De schildersstaking bij Patri monium. Na een gisteren gehouden conferentie tusschen schilderspatroons en de gezellen, welke van half 12 tot half 5 geduurd beeft, is de schildersstaking bij „Patrimo nium" opgeheven. De gezellen krijgen f 125 per woning. Het oorspronkelijke loon was 110 per woning, terwijl zij ge vraagd hadden 150. Ook het stakings- verzuim zal uitbetaald worden. Dat de onderhandelingen door de gezel len zelf gevoerd zijn en niet door de or ganisaties, vindt zijn oorzaak hierin; De Ilaarlemsche patroons ziin niet georgani seerd in den patroonsbond, hetwelk zij volgens het collectieve contract eigenlijk moeten zijn. De verschillende organisaties staan niet toe. dat haar leden bij ongeor. ganiseerd^ patroons werken. De leden doen dit echter toch, caar de organisaties bemoeien zich dan ook niet met geschil- Jen. welke zich tusschen patroons en ge zellen voordoen. Alleen de Federatieve Bond maakt hierop een uitzondering en deze heeft dan ook wel aan de besprekin gen deelgenomen. Volgens berichten uit Amerika dato 8 October, heeft de boilenverkoop een vlug verloop. De zaadhuizen zijn tevre den zoowel over den handel als over de kwaliteit der bollen. „Kweekersblad" W oensdag heeft te Lisse wederom een groep hyacinthenkweekers vergaderd, ter bespreking van het minimumprijzen-con tract, aldus meldt het „Kweekersblad". Iu zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de klove, welke geweest is tusschen kweekers en exporteur-kwee kers, terwijl eenheid toch noodzakelijk is, daar beide groepen naar hetzelfde doel, betere prijzen, streven. Het opgestelde contract werd vervol gens artikelsgewijze behandeld, waarbij opgemerkt werd, dat dit van verdere strekking is, dan waartoe in de eerste vergadering was besloten. To n was de afspraak, dat alleen de kweekers een minimumprijzen-contract onderling zou den teekenen, terwijl nu ook de ex porteurs voor de minimum-prijzen in 't binnenland moeten teekenen. De voorzitter beaamde dit en zei, dat de aandrang h'ertoe is gekomen uit den boezem van de exporteurs. Verschillende ophelderingen worJeu ge geven aan de vragenstellers, waarop alle aanwezigen ten slotte verklaarden, zich met het contract, zooals dit werd voorgesteld, te kunnen vereenigen. Ten opzichte van de deelname in het algemeen, gingen er stemmen op om een clausule op te nemen in het contract, dat binnen 30 dagen een vergadering van onderteekenaren zou beslissen of de overeenkomst gehandhaafd bleef of niet, omdat men meende, dat de deelname algemeen moest zijn, wil de zaak sla gen. Zou het blijken, dat de deelname niet groot genoeg is, dan kan men nog besluiten het contract buiten werking te stellen. Dienovereenkomstig werd besloten, 'n slotbepaling er aan toe te voegen. Donderdagmiddag vergaderden in Kras- napolsky te Amsterdam de directeuren van de greote melkinrichtingen in Noord en Zuid-Holland en de vertegenwoordi gers van de industriefabrieken uit Uit hoor, Alkmaar, Purinerend, Baambrugge, AVeesp, Woerden, Breukelen, Bodegraven en Abcoude. Na zeer uitvoerige bespre kingen de bijeenkomst was druk be zocht werd in verband met de sterk gedaalde zuivelprijzen, besloten den in koopsprijs, aan de veehouders uit te be talen, één cent per liter te verlagen. Daardoor zal het ook mogelijk zijn den straatprijs voor de melk voor het publiek één cent te verlagen. Deze prijsverlaging treedt reeds Zondag 23 October in wer king. Tot zoover het ons toegezonden bericht. Bij informatie bleek ons, dat deze be slissing niet geldt voor Haarlem. Intus- eehea is men ook hier ter stede druk •bezig met het trachten, de melkprijzen omlaag te krijgen. Conferenties met de veehouders worden daartoe gehouden en een dezer dagen is een beslissing te wachten. Als vaststaande kan worden aangeno men, dat de melkprijzen binnenkort zul len worden verlaagd, minstens met één cent per liter. 1 De directie van den Familie-bioscoop heeft zich het alleen-opvoeringsreriht voor Haarlem weten te verschaffen ,an de St. Franciscus-film. van welke film wij dezer dagen uitvoerige bijzonderheden gaven. Maandag wordt zij gedraaid voor genoo- digden, de volgende dagen voor het pu bliek. Verder heeft de directie ook het alleen- vertooningsrecht weten te verkrijgen van de St. Elisabeth-film Donderdag is onder de snikCrdragers aan de suikerfabriek „Holland" een sta king uitgebroken, naar aanleiding eener loonsverlaging. De stakers zijn ontslagen geworden. Eigen Woning Gisteren is door den voorzitter van de coöperatieve bouwver- eenigiug „Eigen Woning," den heer C. Taubel Sr., de eerste steen gelegd van een nieuw complex (106) arbeiderswoningen. Het woord werd gevoerd door de heeren Tanbei Joh. de Breuk, commissaris der vereeniging. h. D. Kruyff, directeur van liouW- en Woningtoezicht en Th. Zwaan. Wethouder Slingenbeig had bericht ge- 1 zonden, wegens ambtsbezigheden vcrhln derd te zijn, de plechtigheid bij te wonen Te Den Haag is voor het machinisten- examen geslaagd de heer H. J. de Mun- nik, alhier. De dames H. J. v. Esbert en A. O. Grimberg, beiden alhier, zijn geslaagd voor het examen acte L. O Te Amsterdam zijn voor het acte- examen L. O. geslaagd, de heeren G. J. v. d. Keuken, A. P. Kieft en C A. Schll- iemans. allen alhier. In de vacature, ontstaan door het af treden van den heer J. F. Kamphuis als lid der Provinciale Staten van Noord- Holland, zal niet. zooals wij gisteren meldden, voorzien worden door de ver kiezing-verklaring van den heer W. Boon. Verkozen verklaard zal worden de heer P. H. L. J. Lommen, burgemeester van Castricum. Een mysterie voor vele Haarlemmers is, de gedeeltelijk opgeslagen circustent, met bijbehooren, aan den Khiderhuissingel. Zooals we reeds meedeelden, heeft de „HoHandda"-flimfabriek hier haar opera tie-terrein uitgekozen voor 't opnemen van een circus-film, die onder den naam van „Circus Jim" voor het publiek op bet doek zal worden gebracht. De heer Willem v. d. Veer, die in „Cir cus Jim" ook een rol vervuld, heeft hier voor zijn circus beschikbaar gesteld. De hoofdrollen worden verder vervuld door de Amerikaamdw Miss, Evelyn Brent, den Chileen Adelqui Migliar en last not least Normi Doscad Prat, een naar schatting 5- jarige krullebol, die ook reeds, en goed, daar waren we vanmorgen getuige van, als filmacteur optreedt Ook een goed gedres seerde hond zal nog een belangrijk aandeel in 'l succes van de film hebben. Vanmorgen hebben wij ons eens een oogenblik in de circus-wereld, tevens film wereld verplaatst, en 't werd ons weer eens duidelijk, wat een moeite en kosten er noodig zijn voor een film gereed is 0111 af gedraaid te worden. Miss Evelyn Brent was herschapen in een aardig zigeunerin netje. Willem v. d. Veer was in zijn genre gebleven en speelde voor circus-directeur. De bekwame Migliar had 't aanzien gekre gen van een cowboy, en de kleine Normi was in een leuk schooiertje veranderd. De opnamen die hedenmorgen gedaan werden, waren alle kleine scènes. Morgen heeft de groote opname plaats. 't Koste anders heel wat tijd voordat de viervoetige filmacteur, precies begreep wat hij te doen had. Doch ook deze acteur werkte tenslotte tot tevredenheid en de operateur kon zijn werk verrichten. Intussclien is men nog ijverig bezig aan de toebereidselen voor de groote circus voorstelling. Stoelen en banken voor hel publiek,' werden nog steeds aangedragen, terwijl men aan de laatste toebereidselen is voor de voltooiing van het „halave" circus' Over den inhoud van de film kunnen we kort zijn. 't Is de gewone geschiedenis waar ieder filmwerk om draait „Zij" is circusartiste. De eerste „hij" is aan lager wal geraakt, komt in 't circus en krijgt 't natuurlijk te pakken. De tweede ,h\i" is de circusdirecteur, die den eersten „hij" zooveel mogelijk m 't vaarwater zit. Iïdooh geachte lezer, maakt u niet be zorgt over het slot Alles keert zich ten goede en.... ze krijgen elkaar. De regie van het stuk is in handen van Adelqui Migliar en B. E. Doxad Prat. Gehoren: 18 October d. van E. H. T. ten Hagen-Kruijer. 19 October z. van J. Schijf-de Ruijter. 20 October z. van M. A. C. Walker-Robijn. Overleden; 19 October J. Bakker, 70 j., Oranjeboom straat De heer v. SCHIE meent dat het dan toch nog niet voor andersmans deur moest worden geplaatst. Van de ingekomen stukken vermelden wij: Een verzoekschrift, d.d. 5 September 1921' van de afd. Schoten van den Jeugdbond voor onthouding, om een jaar- lijksche subsidie. Zal worden behandeld bij de begroo ting voor 1922. Een verzoek, d.d. 10 September 1921, van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland, in zake betere verzorging van en beoordeeling van de waarde van het politiepersoneel. Voor kennisgeving aangenomen. Een verzoekschrift, d.d. 19 September 1921, van den gymnastiek o 11 dedwijzer S. Hooy, om eervol ontslag met ingang van 1 December 1921. Het verzoek wordt ingewilligd. Een verzoekschrift, d.d. 24 September 1921 van de afd. Scholen van de Ned-, Vereeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken, om verhooging van liet subsidie. Zal worden behandeld bij de begroo ting van 1922. Een verzoekschrift d.d. 1 October 1921, van bet Plaatselijk Comité der Katholiek Sociale actie, om een bijdrage van f 40, voor een land- en tuinbouw-wintercursus. Idem als voorgaand. Een verzoekschrift, d.d, 15 September 1921, van de vereeniging van Overheids personeel, om te bevorderen dat er gere geld overleg zal plaat* hebben tusschen de vereeniging van Ned. gemeenten en de vakorganisaties van overheidspersoneel. Een verzoekschrift, d.d. 27 Sept. 1921, van de vereeniging van sigarenwinkeliers, om ten aanzien van de winkelsluiting aan gelijkluidende verordening vast te stellen als te Haarlem bestaat. Idem. Een verzoekschrift, d.d. 8 October 1921, van de Vereeniging „Het Eigendom", in zake aanschrijvingen tct verbetering van woningen. In handen gesteld van B. en W. ter af doening. De heer BOXS weet dal er bewoners van peroeelen zijn, die goed drinkwater heb ben, die teekenen op requesten om duin water, en zeggen dat zij geen water heb ben. Daarop mogen B. en W. wel letten. De VOORZITTER zeg» dat alle klachten eerst om onderzoek gaan naar Gemeente werken. De heer BOXS deelt mede dat dan de adviezen niet goed zijn. De heer BIES geeft de mogelijkheid toe dat in één geval de door den voorzitter aangegeven weg niet is gevolgd. Dat was door een misverstand. Anders gebeurt het altijd, zooals de burgemeister het aangeeft Een verzoek, d.d. 6 Oct. 1921, van P. K. Drocé in zake de plaatsing van waar schuwingsborden ingevolge de motor- en rijwielwet. Ter afdoening in handen van B. en W. gesteld. De eerste woningen van de R.-K. Bouw- vereen»ging „St. Benedictus" (kom, Jan Gijzenvaart) zijn betrokken. Het geheel geeft een vriendelijk en tevens echt Room- schen aanblik, aangezien de beeltenis van den Beschermheilige in de gevel van een der huizen in steen is uitgehouwen. Ver moedelijk zal op 1 Nov. a.s. die officiëele wijding plaats hebben. Zondagavond geeft de Tooneelclub D. E. S. onderafdeeling van den E. K. Volks bond een uitvoering in het B. K. Ver- eenigingggebouw, opgevoerd wordt; „De zucht naar rijkdom", drama in 3 bedrij ven en een voorspel en „Johan de len tenier", blijspel in een bedrijf. Fabrieksarbeiders. Men schrijft ons: De afdeeling Haarlem van de Neder- landsche Vereeniging van Fabrieksarbei ders heeft aan B. en W. van Haarlem verzocht, voor de uitgetrokken werkloo- zen een steunregeling in het leven te roepen ol productief werk te verschaffen. B. en W. antwoordden hierop, dat een en ander bij hen een punt van ernstige beraadslaging heeft uitgemaakt. Produc tieve werkverschaffing kan nog niet ge geven worden. Verder meenen B. en W., dat voor het gering aantal werkloozen, uitgetrokkenen en niet rechthebbenden thans het in het leven roepen van een bijzondere steunregeling niet wettigt. Be langhebbenden kunnen steun via het Burgerlijk Armbestuur krijgen. Het bestuur der afdeeling begrijpt, dat de gemeente nog niet tot productieve werkverschaffing over kan gaan, maar het meent er tegen te moeten protes teeren, dat belanghebbenden, die zich ook voor de gemeenschap nuttig hebben ge maakt, over de schijf van het Burgerlijk Armbestuur gesteund moeten worden. Het bestuur meent, dat het voor een stad ais Haarlem in 't geheel geen bezwaar kan zijn, ook voor een gering aantal werk loozen een bijzondere steunregeling in het leven te roepen. De nood in Rusland. Het Plaatse lijk Comité van de K. S. A., alhier, heeft in zijn bestuursvergadering van 20 de zer zich bereid verklaard, gelden in ontvangst te nemen tot leniging van den nood in Rusland. Penningmeester is de heer W. Groenland, Jan van den Bergstraat 11. De TweeJe Kamer heeft in haar Don derdagmiddag gehouden zitting met 41 tegen 40 stemmen VERWORPEN de mo tie A. B. Staalman, luidende: „De Kamer van oordeel, dat in overeenstemming met de door de Kamer op 29 Juni 1920 aangenomen motie een voortdurende, voldoende ondersteuning behoort te worden verleend aan tijdens de mobili a'ie afgekeurde militairen' dan wel bij overlijden aan hunne weduwen en weezen; verzoekt den Minister van Oorlog a.i. van Marine alsnog daartoe strekkende maatregelen te treffen en voorts in te stellen een deskundige commissie van beroep en van onderzoek van ingekomen bezwaren tegen genomen beslissingen en voor het uitbrengen van nader advies omtrent de voor de ondersteuning te treffen regelen en gaat over tot de orde van den dag". De motie K. ter Laan, waarin wordt bepaald, dat ook aan anderen dan niet afgekeurde militairen, hun weduwen en weezen of reeds gepensionneerden, een uitkeering volgens art. 102bis kan wor den verleend, weid VERWORPEN met 58 tegen 23 stemmen. VOOR DE HONGERLIJDENDE RUSSEN. Ontvangen nog van N. Mf 1. NIEUWE LEDEN VAN DE TWEEDE KAMER. Het Centraal Stembureau te 's-Graven- hage heeft benoemd verklaard tot leden van de Tweede Kamer: in de plaats van den heer H. Th. Hoogveld, die zijne be- benoeming niet heeft aangenomen de heer J. G. Suring, te Maessen; en in plaats van mr. M. W. F Treub, die ontslag heeft genomen: de heer H. Albeda te Groningen. Uit Amersfoort wordt gemeld, dat een veekooper uit Apeldoorn gevankelijk naar Zwolle is overgebracht in verband met den moord te Garderen. Uil Stadskanaal (Groii.) wordt van politic- wege gemeld: Na dagen zoeken is het gelukt een wijd vertakte dievenbende op het spoor te komen, die de buurt daar zéér onveilig maakte, door roof. diefstal, aanranding enz. Vijf personen zijn gearresteerd, eem- gen bekenden den moord op den heer H Trip gepleegd te hebben. DE ENGELSCHE HANDEL OP RUSLAND. LONDEN. 20 October. In het La gerhuis sprak Hvmsworth het bericht tegen, dat de Britsche handelsdelegatie Rusland heeft verlaten. Wilson Fox stelde de vraag, of, met het oog op de overtreding der handels overeenkomst door de bolsjewieksche regeenng en op het feit, dat zij uit han delsoogpunt geen waarde heeft, de Brit sche regeering voornemens is haar in te trekken. Lloyd George antwoordde, dat de over eenkomst aanzienlijke resultaten had op geleverd, ofschoon zij niet had voldaan aan de in zekere kringen gekoesterde verwachtingen. De regeering houdt zich bezig met het Oemr" Oemakkelljke pasvorm. A onderzoek van het antwoord uit Moskou op het Britsche telegram omtrent de overtreding der handelsovereenkomst DE BïJEENROEPING VAN DEN RIJKSDAG. BERLIJN, 20 October. Het Senioren convent uit den Rijksdag, aan welke zit ting dr. Rosen d'fdnam, 'bepaalde, dat d« president van den Rijksdag zich met den Rijkskanselier zal verstaan, alvorens de ze de regeeringsverklaring omtrent de be slissing van Genève zal afleggen. Daarna zal de president den datum der plenaire zitting bekend maken, hetgeen hij reeds hedenavond hoopt te kunnen doen. De plenaire zitting zal vermoedelijk of Vrijdagmiddag of Zaterdagmorgen wor den gehouden. DE WASHTNGTONSCHE CON. FERENTIE. LONDEN. 20 October. Lloyd George heeft definitief besloten om met de „Aquifania". die waarschijnlijk op 3 Nov. vertrekt, naar Washington te gaan. EBREBIJRGERS VAN NEW-YORK. NEW YORK. 20 October. De gemeen teraad besloot aan maarschalk Foch, generaal Beatty en generaal Diaz het eereburgerechap vhn de stad New York aan te bieden. Rei standpunt van bet .V. A. S. Woensdag vergaderde het Nationaal Ar- beids-Secretariaat (N. A. S.) met zijn aan gesloten Bonden en Federaties, naar aan leiding der vanwege den Metaalbond aan gekondigde loonsverlaging. Algemeen was deze vergadering van oordeel, dat daartegen het middel der staking moet worden aangewend. Iu dien geest werd dan ook een besluit genomen, terwijl eveneens werd besloten de bij het N. A. S. aangesloten Federatie van Metaal arbeiders moreel en financieel te steunen. Vervolgens werd een voorstel van het bestuur N. A. S. aangenomen, hetwelk be doelt besprekingen te gaan voeren met de overige vakcentralen voor vrat betreft bet bepalen van een gemeenschappelijk optre den. Uit Utrecht bereiktons het bericht, meldt de „Tel." nog. dat daar tot staking besloten is door de afdeeling van den modernen boud. Hier betreft het de ders van „Werkspoor", Frans Smulders, Louis Smulders, de Muinok Keizer en een aantal kleine fabrieken. In een Woensdagavond te Delft gehou den vergadering word met bijna algemeene stommen door de afdeeling Delft van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond besloten de motie Amsterdam te onderschrijven. Geen enkele loonsverlaging zal worden geaccepteerd, zoo noodig zal het werk ge staakt worden. Door de afd. Rotterdam van den Ned. R.-K. Metaalbewerkersbond is Woensdag avond in liet gebouw der St. JozefgezeL len-vereeniging te Rotterdam een vergade ring gehouden ter bespreking van de te nemen maatregelen tegen de aangekon digde loonsvermindering door den Metaal- bond. Besloten werd tegen de plannen van da werkgevers in de metaal-industrie ten krachtigste stelling* te nemen. Achtereenvolgens zullen de verschillen de j>er>soneelen worden opgeroepen, om deze kwestie te bespreken, waarna beslist wordt over de te nemen maatregelen. Op deze vergadering waar circa 600 leden tegenwoordig waren, was mede aanwezig de di,stricts-bestimrder, de heer J T Ah- bevé. Naar wij vernemen, hebben de arbei ders in het metaalbedrijf te Deventer besloten onmiddellijk in staking te gaan. zoodra de loonsverlaging wordt ingevoerd, wat in Deventer op 29 October geschied! Intusschen zullen twee groote fabrieken, die op het oogenblik belangrijke ordera hebben 100pen, gebruik maken van da machtiging, hun door den Metaalband verstrekt, om de loonsverlaging te dagen tot Februari a.8. Maggde bouillonblokjes, 25 stuks 62 K ct. Flacons Maggie van f 1.30 voor f 1.00. Van 80 voor 60 ct. Jams van Gross en Blackwell per 1 ponds pot 92 J4 ct. Jams van de Betuwe, 1 ponds pot 60 ct. Gember per pot 40 ct. Worchester saus Lea en Perrin.s, per flacon 85 ct. Honing per pot 40 ct Ananas per bus 65 ct. Zalm per bus 36 ct Sardines 15 ct Dubbele bus 26 ct. 10 Kwattareepen voor 65 ct. Kreeft per bus 95 ct. Champignons per bus 50 ct Japansche Soja per flacon 50 ct. Kippensoep of Tomatensoep per bus 45 ct. Sickesz Cacao per Kilo bus 86 ct Quaker Havermout p.p pak 36 ct. Versch gebrande Pinda's 16 ct. Tutti Frutti 30 ct. Abrikozen 45 ct. Pruimen 15 ct. Rozijnen zonder pit 40 ct. Vijgen 13 ct. Heerlijk Spe culaas 32Jj ct. Alles per half pond. Meiwijn, Witte en Roode Bessenwijn 80 ct. Port a Port 1.15. Tafelw.jn 95 ct. Alles per hede flesch. Bessen sap 31 ct. Groote cocosnooten 27 ct. Vanillesuiker 12 pak 45 ct Vanille Stokjes 5 stuks 25 ct. Melange boter per half pond 32 'A ct. 10 Citroenen 35 ct Verder nog honderden artikelen, zeer goedkoop.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2