BUITENLAND. BINNENLAND feuilleton. DE VIOOL. GEM. BUITENL. BERICHTEN. VRIJDAG 21 OCTOBER 1921 PARLEMENTAIRE KRONIEK. Roman door MYRTLE REED. Ver; - "ld uit het Engelsch door Hen nétte v. d. Waarden. Iris hield haar lange wacht bij tante Peace, maar haar smart was te groot voor haar ondermijnd lichaam. Bij het geluid van een val snelde Dokter Brin kerhoff naar boven. Margaret was er b!ina tegelijkertijd. Iris was flauw ge- vallen «men droegen ze haar naar haar eigen kamer, waar ze na langen tijd tot zichzHf kwam. „Wat is er gebeurd vroeg ze zwak. Ben ik gevallen? Stil lieveling, zei Margaretblijt kaim liggen- llc kom direct bij je zitten. Ze ging naar de hall om met den dokter te spreken maar, hij was er niet. Bii intuïtie wist ze waar hem te vinden en ging naar de voorkamer. Hij stond met zijn rug naar de deur en zag neer op dat marmeren gelaat Margaret stond naast hem, voor hij haar nade ring had bemerkt, en toen ht] zich naar haar toewendde was hij niet op zijn oe- Opper-Silezië. „Ze heeft het nooit geweten zei hij kort, bij wijze van uitleg ik durfde het haar nooit te zeggen. Soms zijn wij bang een wanklank te veroorzaken God weet hoe dat komt. „Ja, antwoordde Margaret onvast, wij brengen dikwijls een wanklank te weeg, maar als wij het bemerken is het altijd te laat. „Toch had God zelf een slagboom tusschen ons opgericht. Ze stond on eindig boven mij. Ik moest haar slaaf zijn ik kon haars gelijke niet wezen maar het dorstige hart verlangt naar het water, dat beneden zijn bereik is. „Ze weet het nu, zei Margaret." „Ja, ze weet het nu, en ze vergeeft mijn aanmatiging. Ik kan het op haar gezicht lezen, nu ik hier sta. Margaret smoorde een snik. Ga mee zei ze, met haar hand op zijn arm, ga mee tot morgen. „Tot morgen herhaalde hij zacht." Hij sloot de deur voorzichtig, alsof hij bevreesd was. dat het geluid haar slaap zou storen. Iris rustte, en Margaret ging op haar teenen de ontvangkamer binnen, waar de Dokter zat met zijn grijze hoofd op zijn handen geleund. „Nu weet ze het, zei hij weer, en ze De toestand in Ierland. vergeeft mij, ik voel het in mijn hart. „Als ze het eerder geweten had, zou alles zoo anders geweest zijn, zei Mar garet, maar ze wist dat wat ze zei on waar was. „Neen, antwoordde hij, zijn hoofd schuddend, de slagboom was er. U kunt niet weten, wat dat is, als er geen slagboom geweest is tusschen dengene, dien ge lief had. Er was er een, zei ze heesch, en haar oogen ontmoetten de zijne. „U ook, vroeg hij ongeloovig, maar zij kon niet spreken. Ze knikte slechts toestemmend. Toen greep zijn hand de hare in volkomen begrijpen. Ook tus schen hen bestond de slagboom, maar in één punt waren ze tenminste gelijk. „Ik wilde wel, zei de dokter na een poosje, dat we haar voor morgen kon den verbergen." De menschen waar, ze zich haar heele leven van teruggehou den heeft, zullen nu komen om haar te zien, nu ze hulpeloos is. Dat is de ironie van het lot antwoord de Margaret. Ik heb gebeden degene, die ik haatte te overleven, zoodat ze niet kon komen om mij te zien, als ik dood was. „Hebt u ze overleefd „Ja, antwoordde Margaret moeilijk. „Haatte u iemand, die de wanklank veroorzaakte De Washingtonsche Conferentie. „En is die persoon gestorven?" „Ja." „Dan, zei de dokter heel zacht, za' de wanklank uitgewischt zijn als u verge ven hebt. Het kan zijn dat degene, dien gij verloren hebt, voor immer buiten uw bereik is, maar de slagboom is gevallen. De gedachte dat zij vergeven moest, was nieuw voor haar. Ze dacht er lang over na, toen het huis zoo rustig was als zijn slapende meesteres, en de sterren verbleekten, toen de dageraad het luchtdomein heroverde. Toen kwam den derden dag, het ein de van dien pijnlijken tijd, waarin we wachten en ondanks alles hopen, dat het wonder der opstanding zich herha len zal, en den steen van onzen doode af zal wentelen. Dokter Brinkerhoff had de kist geslo ten voor de vreemden kwamen, en hij vertelde het aan Margaret. „Ze zou er dankbaar voor zijn, ver zekerde Margaret hem, en zijn oogen werden vochtig. „Ja, antwoordde hij schor, ik geloof het ook. Zij zaten allen samen in de boven hal), uit het gezicht, maar zóó, dat ze alles hooren konden." Lvnn was nop steeds verward en TWEEDE KAMER. huiverig van al het treurige, dat hem omringde. Zijn moeder's hand was in de zijne en met haar linkerarm ondersteun de ze Iris, die zwaar tegen haar schou der leunde. Dokter Brinkerhoff was aan de andere zijde van Iris, streng en in zichzelf gekeerd. Van beneden klonken de verheven woorden van den begrafenisdienst Ik ben de opstanding en het leven. Hij, die in mij gelooft, zal leven in eeuwigheid, ofschoon hij gestorven is. Hierna volgde een gevoelvolle rede op tante Peace, op de tallooze goede daden van haar vijf-en-zeventig jaren. Toen trad er een stilte in, gebroken door de gedempte klank van een snaar, die gespannen werd, om met de piano te stemmen. Onmiddellijk na dit harmonisch ge luld, verhief zich de stem van een vi ool, sterk, helder en- bovenaardsch schoon in een Ave Maria. Margaret sprong op. Wat is dat fluisterde ze heesch. Moeder, zei Lynn op zachten toon, wees toch stil. Het is slechts Herr Kaufmann. We verzochten hem te spelen. De Cremona mompelde zij. De Cremona hier vandaag. Ze leunde terug in haar stoel met gesloten oogen en bevenden mond. Lynn hield haar hand stevig vas en Iris haalde zwaar adem. ^Dokter Brinkerhoff luisterde intens, zijn hart was vervuld van vreugde over zooveel schoonheid, omdat het voor hóór te voorschijn werd geroepen. Diepe, rijke tonen jubelden eer overwinning over den Dood. De mu ziek beeldde een onderwerping, een berusting uit in iets, waar de mensch hulpeloos tegenover staat en onbe paalde maar algeheele schadeloos stelling, als de tijden vervuld zouden zijn. Hiernaast verzonk, persoonlijk ver driet in 't niet het was de wereld smart, die om vergoeding riep. Iets grootsch en verhevens nam da plaats in van aardsche hartstochten, die bevrediging zoeken en in het alles overweldigende gevoel, vergaf Mar garet met een edelmoedig hart haai doode moeder. (Wordt vervolgd). Tweede Blad. Wijziging Invaliditeitswet, Ouder domswet. Steenhouwerswet. NijVtrhcidswet. Zegelwet. Ondersteuning van mobilisa tie-slachtoffers. Het was met een naklank van Vrij dag, dat Dinsdag j.l. de vergadering van 100 werd ingezet. De heer Wei tkamp vroeg het woord voor een „persoonlijk feit", «iet om een beschuldiging te uiten, maar om zijn verontschuldiging aan te bieden voor zijn op 14 dezer ingeibrach.te beschuldiging over de afwezigheid der sociaal-democraten. De heer Drion had bezwaar en zijn partijgenoot-en bleken 't met hem eens om de loongrens in dc Invaliditeitswet van 2000 op 3000 te brengen. Hij mo tiveerde dit bezwaar hiermede, dat er al gemeen in Europa een neiging is tot ver laging van de geldloonen, er een merkbare prijsdaling is ingetreden en onder de te genwoordige omstandigheden niemand de richting kan voorzien, waarin de schom melingen in de waarde van het geld zich in de naaste toekomst ziullen bewegen. Dit motief werd bestreden door den heer Duys met het argument, dat de industrie van deze wetswijziging geen enkele scha de kan ondervinden. De anti-revolution- naire heer Smeenk viel den heer Duys bü. Het einde van dit liedje was, dat de ver hooging van de loongrens van 2000 op 3000 met groote meerderheid van stemmen werd aanvaard en het wetsont werp z. h. st. aangenomen werd, nadat de 'Minister eenige technische verbeteringen, door de Commissie van Rapporteurs en de heeren Sannes en Snoeck Henkemans voorgesteld, had overgenomen. Minister Aalberse rectificeerde bij den aanvang der zitting zijn bewering, van verleden Vrijdag, dat de uitvoering er motie-Duys over de herziening der loon- klasso 14 millioen zou kosten. Het was maar 9 millioen. Geen bezwaar ondervond een wijziging- der Steenhouwerswet, die voornamelijk ten doel heeft, om ook voor het steen- bouwerswerk de 45-urige werkweek in te voeren. De door den Minister voorgestelde uit zonderingen voor het passend maken van marmeren onderdeden van meubels m meubelmakerijen en het bewerken van marmeren 9chakel- en verdeelbordeo in install ateurswerkplaatsen (welke werk zaamheden dus niet onder steenhouwers- arbeid in den zin der wet gerekend wor den) werd ingevolge een amendement-de Groot c.s. in dien zin gewijzigd, dat dit zal gelden voor bij algemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen inrichtingen. Eveneens zonder stemming is goedge keurd een suppletoire begrooting voor On derwijs over 1920, tot een bedrag van schrik niet ruim 43 millioen. De 6 ton voor gebouwen voor de schoolinspectie lagen sommigen zwaar op de maag; xni- jiVler de Visser betoogde echter, dat het zeer zuinig mocht heeten en de Kamer .voteerde de reeds uitgegeven gelden. De voornaamste posten waren verhoo- gingen van bijna 23 en 17 millioen, voor jaarwedden van onderwijzers en Rijks bijdrage in de kosten van stichting enz. van schoollokalen. Door de wijziging der Nijverheids-on derwijswet zij er even aan beramend, dat hierdoor een verbetering is gebracht in het subsidie-stelsel ten behoeve van nijver heidsscholen, nl. een voor de centrale ge- meenfen gunstige wijziging van het begrip netto-kosten, terwiil de buitengemeenten verplicht worden bij te dragen in de kos ten en wel naar verhouding van het aan tal buiten-leerlingen, dat de buitenge meenten aan de school leveren. Aanzienlijk zijn de kosten verhoogd vvor vervolging in zake directe belastin gen. De 5 ets. voor de „waarschuwing wor den 15 ets., de aanmaning kost voortaan een kwartje in plaats van een dubbeltje. En het dwangbevel zal I procent van het in te vorderen bedrag boven de 100 kosten, benevens een vast bedrag van 2.50, welk vast bedrag cmder de 100 afloopt lot 40 cents voor bedragen bene den 5. Hoe algemeen het wachten op de waar schuwing door de belastingschuldigen is, moge blijken uit het feit. dat in 1918 niet" minder dan 1.632.343 van zulke her inneringen zün verzonden! Zoolang echter de achterstand bi] de verzendmg der aan slagen niet is ingehaald - munster de Geer hoopt *t te bereiken, nu de admmi- s tralie der oorlogswlnstibelasting °P "aar 5~- d* - 27. laalstc bcenen loopt zal men ten deze niet tot een gezonden toestand kunnen komen en is een, door sommigen bepleite, verdere verhooging van herinneringskos- ten, o.i., niet billijk. Minister De Vries bad indertijd voor gesteld de uitbreiding der zegelbelasting tot bewijzen van opslag, pakhuisceelen, volgbriefjes, cognossementen, vrachtbrie ven, bewijzen van ontvangst van vervoerde goederen enz. Zij wordt geacht 5 millioen 's jaars op te brengen en Minister De Geer had ze gehandhaafd. De heer Teenstra achtte die 5 millioen niet noodig; zj. moest er meer bezuinigd worden. Maar minister de Geer kon er op wijzen, dat zelfs met een scherpe be zuiniging de begrooting met een belang rijk te kort sluit. Dat er tegen deze be lasting wel wat aan te voeren is, spreekt van zelf en de heeren J. ter Laan, Gerret- son en van de Laar brachten dan ook de zwakke plekken in deze heffing scherp naar voren. Vooral de heer Gerretson was zeer scherp in zijn afkeurend oordeel over dit „ambtenaarsvoorslel", dat niet voldoet aan den gulden regel: belasting naar draagkracht. Dat al die zegeltjes- plakkerij een nieuwe last zal zijn voor den handel schijnt moeilijk voor tegenspraak vatbaar. De heeren J. ter Laan en Teenstra had den dan ook bezwaar tegen de nieuwe belasting op de aanvrage van koninklijke goedkeuring van statuten of reglementen eener vereeniging 50), terwijl goedkeu ring van een wijziging voortaan 25 za' kosten. Mr. Oud had er echter geen be zwaar tegen, aangezien vele vereenigin- gen, z.i. zonder eenigen grond, alleen om dat het deftig staat, de koninklijke goed keuring vragen. Tegen het wetsontwerp m zijn geheel stemden met de roode belasting-weige raars 'n goed deel van den Vrijheidsbond, de vrijzinnig-democraat Teenstra en de christelijk-historische afgevaardigde Ger retson mede. Op 20 Juni 1920 nam de Kamr z.h.s. een motie aan van den heer A. P. Staal man, waarin gevraagd werd „een jaar- lijksche ondersteuning of een uitkeering in eens, beiden in evenredigheid tot hun verminderde arbeidsprestatie of inkomen, een en ander voor zoover hunne economi sche omstandigheden bet overigens ge- wenscht maken" een en ander voor mili tairen, „die sinds Augustus 1914 en gedu rende of ten gevolge van den mobilisatie toestand in den dienst zijn afgekeurd zonder dat zij aanspraak op pensioen kon den maken, dan wel bij overlijden, indien zij gehuwd waren, aan hun weduwen". De toenmalige minister van Oorlog, Pop, zette zich er aanstonds toe om deze motie uit te voeren. Hij verzamelde gege vens omtrent den toestand dier afgekeur de militairen en maakte toen een stelsel voor de ondersteuning, die echter beperkt bleef tot een uitkeering-in-eens, hetgeen door den heer Staalman subsidiair werd gevraagd, maar waarmede hij niet levre- :lvon<l de ondersteuning een fooi, een schande voor ons land en een nieuwe motie was het resultaat, waann 'een voortdurende voldoende ondersteuning gevraagd wordt, benevens een deskundige commissie van beroep voor de mobilisatie slachtoffers. Wat het laatste punt betrof tkreeg hij o.a. steun van hen beer Schok- king, die dit punt speciaal in ©en motie belichaamde. Hij dacht zich een commis sie in <l©n geest van die voor de kostwin ners-vergoedingen. Overigens drongen verschillende leden op ruimere toepassing aan. De heeren Smeenk en Kuiper van rechts, de heeren Kollhek en Marchant van links. De Mi nister bezweek voor dezen aandrang.. Hu zeide in tweede instantie toe, dat hij voor speciale gevallen een hoogere uitkeering beschikbaar zou stellen. Bijvoorbeeld voor een weduwe met veel kinderen en dan kan de uitkeering ook eventueel eenige malen herhaald worden. Voorts was hij bereid de gelegenheid voor reclames uit te breiden, desnoods met een oommissie, waarin het burgerlijk element vertegenwoordigd zal zijn. Met die toezeggingen was d!e heer Schokking tevreden; hij trok zijn motie in De heer Staalman handhaafde de zij ne en de heer K. ter Laan diende een motie in, waarin nog veel meer wordt gevraagd, zelfs steun voor niet-afgekeur- de militairen. De Minister kan die motie natuurlijk niet accepteeren. De volledige tekst van de beslissing van den Volkenbond omtrent Opper-Silezië is gisteren meegedeeld aan de Duitsche en Poolsche regeeringen door den Raad van Ambassadeurs. In een begeleidende nota wordt met nadruk verklaard, dat de groote mogendheden het volkomen eens zijn over deze beslissing en wenschen dat hun be de, en ze las zijn geheim als uit een open boek sluiten geëerbiedigd worden door beide partijen. De communication, die gisteren tol beide landen is gericht, bestaat uit twee deelen: primo de tekst van de beslissing der altiés en de uiteenzetting van de procedure, uit gedacht om die uit te voeren, en secundo een begeleidend schrijven. In dit laatste, dat een uitvoerige geschiedenis van de gevallen beslissing geeft, is vooral belangrijk de verzekering, dat de groote mogendheden het volkomen eens zijn om de beslissing in alle deelen te willen zien uitgevoerd en dat zij van plan zijn gezamenlijke dwang maatregelen te nemen, indien een van bei de partijen mocht weigeren deze beslissing in alle onderdeelen te aanvaarden. Het eigenlijke document bevat vervolgens een uitvoerige opsomming zoowel van de grens als van de economische maatregelen, j die de voorloopige economische eenheid I van het politiek gescheiden industriegebied moeten handhaven. Bovendien schrijft het aan Polen en Duitschland voor, binnen 8 dagen gevolmachtigden te benoemen om de onderhandelingen omtrent de economi sche overeenkomsten te beginnen. Ook moeten beide landen reeds dadelijk hun afgevaardigden in de gemengde commissie benoemen, die de toepassing der gevallen beslissing vergemakkelijken moet Intusschen wordt begonnen met het mi- nutieuse werk van afbakening der nieuwe grens op het terrein. Is dit geschied, dan eerst komt de officieele notificatie van de beslissing met de uitnoodiging aan beide landen om te voorzien in de administratie van het hun toegekende gebied, een maand later gevolgd door het vertrek der geallieer de bezettingstroepen. Hieronder volgen, naar Havas seint, de voornaamste economische maatregelen, die de Raad van den Volkenbond voorstelde en de geallieerde mogendheden hebben aange nomen ter verzekering van de voortduring van het economische en sociale leven van Opper-Silezië: beperking tot een minimum van de on gemakken gedurende de periode van over gang; een speciaal regiem voor de spoorwegen, die gedurende 15 jaar zullen blijven func- tioneeren als een geheel; de Duitsche mark zal gedurende een tijd perk, niet langer durend dan 15 jaar, gel den als de eenige geldeenheid in het ple bisciet-gebied; gedurende dezelfde periode zullen post-, telefoon- en teiegraafbelaslingen in dc Poolsche zóne worden vastgesteld in Duitsch geld; een douanestelsel zal worden ingesteld aan de nieuwe politieke grens; halffabrikaten uit één der beide zones, en bestemd om in de andere zone te wor den afgewerkt, zullen zijn vrijgesteld van rechten gedurende 15 jaar, indien zij weer worden ingevoerd in het land van her komst; Polen zal gedurende 15 jaar gemach tigd zijn tot uitvoer naar Duitschland "van mineralen uit de Poolsche zóne; Duitschland zal machtiging worden ver leend voor den uitvoer van zijn mineralen naar Polen op dezelfde voorwaarden naar den wisselkoers van vóór den oorlog; de bedde regeeringen zullen voor den duur van 15 jaar de werkgevers- en arbei- dersvereenigingen in de plebisciet-zóne er kennen; gedurende 15 jaren zal het verkeer voor de bewoners in de plebisciet-zóne aan bei de zijden der grens vrij zijn; de particuliere eigendom, concessies en privilegiën zullen worden gewaarborgd; het Duitsche stelsel van sociale staats verzekering zal worden gehandhaafd in hel aan Polen toegewezen deel van Opper- Silezië. De lersche conferentie. Heden, Vrijdag, om elf uur zal er óp- nieuw een bijeenkomst plaats hebben van de lersche conferentie. De vrijwilligers van Ulster. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Belfast meldt, dat het besluit om de vrijwilligersmacht te Ulster als verdedi gingsmaatregel weer in eere te herstellen, geen officieel besluit is: de regeering van Noord-Ierland is in de zaak niet gekend, zij het ook dal de Unionisten als geheel den maatregel toejuichen. De beweging gaat uit van de vrijwilligers zeiven en vindt haar inspiratie in de eerste plaats in de omstandigheid, dat de regeering er niet in geslaagd is, de rebellen-kampementen, die zich door het geheele land bevinden, en waar de Sinn Feiners worden afgericht, te supprimeeren. De agressieve houding der Sinn Feiners beeft er het zijne toe bijgedragen om de nieuwe beweging leven in te blazen. In de laatste paar weken zijn n.1. vele loyalisten le Belfast door Sinn Feiners gedood. De correspondent erkent, dat er ook aan den anderen kant verliezen zijn geleden, doch in hoofdzaak zijn de strubbelingen veroor zaakt door Sinn Feiners, de heffing van schattingen om het Iersch republikeinseh Jeger te ondersteunen en de intensiteit van den boycot. CONTROLE AAN DE DUITSCHE GRENS. Een der correspondenten van 't „Hbld." schrijft: Het dalen van den markkoers heeft ten gevolge gehad, «dat het verkeer bij de grens zéér levendig is geworden. De win kels in de grensplaatsen worden leegge- koeht, zoodat de prijzen daar geweldig stijgen, tot groot misnoegen van de Duit sche consumenten. In vele grensplaatsen is er gebrek gekomen aan de meest dringen de levensbehoeften. De regeëring wil, bij wettelijke maatregel, daartegen optreden, door scherpe controle en beperking van het vreemdelingenverkeer. Het ergst te lij den heeft onder dezen wantoestand Baden. En voor dit gebied is het passeeren van de grens op Zaterdag en Zondag reeds ver boden zonder uitdrukkelijk verlof van de grensbeambten. Op andere dagen zal de reden' van het passeeren der grens nauw keurig onderzocht worden. Ook de Pruisische regeering is van plan scherper toezicht uit te oefenen op het ver keer aan de Pruisisch-Nederlandsohe grens. DE NIEUWE BERLIJNSCHE RAAD. Volgens de laatste officieele telling zal de nieuwe Berlijnsclie gemeenteraad er al dus uitzien: sociaal-democraten 47 (lot nu 39) onafhankelijke socialisten 43 63) communisten 21 „23) democraten 17 16) economische partij 11 „10) centrum 8 8) nationaal liberalen 35 39 conservatieven 41 27) Duitsch socialen 1 0) 111 sociatistiseh-communistische zetels dus tegen 113 burgerlijke. DE POSITIE VAN DR. WIRTH. Gisteren vergaderden de rijksdagfracties van het centrum en de Duitsche Volks partij. Volgens de „Vorwarls" heeft de Duitsche volkspartij geweigerd deel uit te maken van een te reorganiseeren kabinet- Wirth. In journalistenkringen wordt be weerd, dat de onderhandelingen van het centrum over een aanblijven van Wirlh zeer gunstig zijn afgeloopen voor Wirth. HET PROCES TEGEN DE KAPPISTEN. In het proces legen de voornaamste hel pers van Kapp is verandering gekomen, doordat de voortvluchtige beklaagden kolonel Bauer, de kapilein Ier zee Ehrhardt, majoor von Pabst en de schrij ver Sctlmiller zich bereid hebben ver klaard voor den rechter te verschijnen, mils zij, tegen borgstelling, verschoond blijven van voorarrest. Het Rijksgericht heeft hun dit toegestaan onder bepaalde voorwaarden. Hierdoor zal het mogelijk zijn het proces te voeren tegen het groot ste deel van de beklaagden tegelijkertijd, de heeren von Jagow, Wangenhcim en Sehicle inbegrepen, wier proces reeds op den 25sten Oct. bepaald, nu uitgesteld zal worden. DE DREIGENDE SPOORWEGSTAKING. Volgens den correspondent der „Daily Telegraph" te New-York hebben zoowel de spoorwegbesturen als dc vakvereeni- gingsJeiders het compromis, dat de leden van den Spoorwcgnrbeidsraad, die het publiek vertegenwoordigen, hebben voor ges leid, afgewezen. Men verwacht nu alle heil van het optreden van president Har ding, die, zooals men weet, de spoorweg directies en arbeidorsleiders beeft uitge- noodigd, in conferentie -samen te komen. De correspondent stelt vast, dat de vak verenigingen over een sterk argument beschikken, n.l. dat de spoorwegen, of schoon zij sedert Juli de loonen met twaalf percent hebben verlaagd, de vracht tarieven met geen cent hebben verminderd en thans een verdere loonsverlaging trachten door le zetten ten einde tegemoet 'e komen aan den eisch van het publiek om billijke tarieven zonder daarvoor in hun eigen zak te tasten. Dit argument wordt versterkt door het feit, dat een rapport, samengesteld over de maanden Augustus en September, dus na de loons verlaging, aantoont, dat de netto-inkom sten der maatschappijen geslegen zijn. De vakvereenigingen beweren verder, dat de maatschappijen er naar streven, den arbei ders niet alleen alle loonsverboogingen te ontnemen, doch ook de nationale overeen, komsten, die de arbeidsvoorwaarden be- heerschen, waarvoor zij sedert de laatste twintig jaren gestreden hebben. De correspondent verklaart verder, dat de houding der spoorwegdirecties eenigs- zms agressief is en grond geeft aan de be wering der arbeiders, dat de maatschap pijen naar staking haken; doch de opmer kingen der vakvereenigingsleiders daaren tegen bevestigen de beweringen der direc ties, dat eerstgenoemden er naar streven het regeeringstoezicht weer te herstellen. De meerderheid der pers sluit zich aan bij de bewering der spoorwegdirecties, dat de dreigende staking logen de regeering is gericht. De „Daily Telegraph" verneemt uit di plomatieke kringen, dat het feit. dat de „Ja." Japansdie delegatie reeds naar Washing ton is vertrokken, niet uitsluit,dat Je Ja- pansche regeering neg nieuwe onderhan delingen met China zal aanknoopen, ten einde alsnog een afzonderlijke en vriend schappelijke overeenkomst te verkrijgen ten aanzien van Shantoeng. Zooals men weet heeft China de laatsle voorstellen van Japan afgewezen, omdat zij niet (le onbetwiste zeggenschap in Shantoeng voor China inhielden. Engelsche bladen melden Jat Asquith de oud-premier, en de romanschrijver Wells niet-officieel naar Washington gaan met het oog op de Ontwapeningsconferen tie. LEGERBEPERKING IN RUSLAND. De „Times" verneemt nit Helsingfors uit bolsjewistische bron, dat het roode leger zal worden gereorganiseerd en verminderd tot 450.000 man. DE TOESTAND DER ENGELSCHE NIJVERHEID. Verscheidene Schotsdhe linnenweverijen zulten de volgende week weder gedurende den vollen tijd aan het werk gaan wegens de toenemende vraag naar alle soorten tinnen goederen. De regeering heeft een pakhuis te Reval gekocht teneinde de vlaslevering te bespoedigen. De staalfabrieken hebben aangekon digd, dat zij gedwongen zouden zijn te sluiten tenzij de steenkool goedikooper werd. Naar Reuter uit Lissabon meldt, hoeft in Portugal weer eens een crisis plaats gehad, waarbij de militaire macht is opgetreden zonder dat het echter tot bloedvergieten kwam. Een nieuwe Tegee- ring zal optreden, waarschijnlijk met den ex-revolutionair Maria Oeihe als premier. Ten gevolge van oneenigheid me4 den bedrijfsraad zijn de geneeslheeren van een hospitaal te Weenen in staking ge gaan. Een oud-sli-ijder uit den wereldoor log heeft aan de „Daily Chron." vertelt, dat hij in Juni 1916 werd ingelijfd bij het 13e Lcmdensche regiment. Hij werd op 13 Juli d.a.v. uitgerust en landde op den zelfden datum van het volgend jaar te Salonika, dat hij op 13 Augustus verliet. Op 13 Augustus 1919 verliet hij Egypte om thuis gedemobiliseerd te worden en den 13e van de maand daarna ontving hij zijn oorlogsteekenen. Zijn voornaam en naam bevattep samen 13 letters. De bond van machinisten en stokers op de Engelsche spoorwegen heeft voor 10.000 pnd sterling de vroegere woning van den bekenden musicus Sir Thomas Beecham gekocht, gelegen in Arkwright Road te Hampstead in Londen, waarin de bond zijn zetel zal hebben. Dit huis had met de inrichting ervan destijds 40.000 pond sterling gekost. Vergadering van Donderdag 20 October. De motie-A. P. Staalman inzake voortdu- ren-den steun en instelling eener com. van beroep terzake, wordt verworpen met 41 tegen 40 stemmen. Dc motie-Ter Laan, inzake steun aan niel-afgckeurde militai ren, wordt verworpen met 58 tegen 23 st. De heer Kleerekooper krijgt verlof tot een interpellatie over het ontslag van een poli- tie-agent te Breda. Deze interpellatie zal op een nader te bepalen dag gehouden worden. Aan de orde is de Interpellatie- Wijnkoop inzake steunverleening aan Rusiand. INTERPELLANT vraagt wat de regce- ring van plan is te doen terzake van deel neming aan de hulpverleening; welk aan deel de regeering zal nemen in de krediet- verleening aan Rusland; welke houding de regeering zal aannemen ten aanzien van de conclusies der internationale conferentie voor hulpverleening te Brussel; waarom de conferentie zoo weinig aandacht heeft geschonken aan de door Nansen voorge stelde maatregelen; waarom nog geen open baar diplomatiek verband tusschen ons land en Rusland bestaat; wat de regeering zal doen voor herstel van een geregeld han delsverkeer met Rusland. MINISTER VAN KARNEBEEK verklaart, dat de ReKeering iedere parti culiere actie ten bate van het hongerend Rusland, wil steunen, doch zich nog be raadt over een eigen actie in verband met het eerst dezer dagen ontvangen rap port van haar vertegenwoordiger op de Brusselsche conferentie. Wat de diplo matieke betrekkingen betreft, van Sovjet- Rusland is nog steeds geen verzoek om erkenning ingekomen.. Ten aanzien van de handelsovereenkomsten wil dc Regee ring een anvaentenoe houding aannemen. De ondervinding van andere landen spoort aan tot terughouding. Het schijnt Rusland vooral te doen om vertegenwoor digers te hebben van de derde Internatio nale in verschillende landen. De heer WIJNKOOP, C.P., dient een motie in, waarin de Regeering wordt ge vraagd het initiatief te nemen tot krediet aan Nansen. De heer TROELSTRA S. D. A. P. is door het antwoord van den minister te leurgesteld. De overheerschende vraag is alleen hoe hulp wordt verleend aan mil- tioenen hongerenden. De heer KOLTHEK S. P. verwijt de re geering dal zij vooral het oog gevestigd houdt op de belangen der kapitalisten De heer DRESSELHUIJS V. B. dringt aan op steun van een centrale hnlpver- leening onder leiding van het Roode Kruis. De heer KETELAAR, V.D., beveelt 't aannemen der motie-Wijnkoop aan. De Motie-Wijnkoop wordt zoodanig ge wijzigd dat zij slechts spreekt van krediet voor hulpverleening in het algemeen. De MINISTER acht de motie overbo dig. De zaak heeft de volle aandacht van dc Regeering. Vergadering van Donderdag 20 October 's at>onds 8\/9 uur. Voorzitter mr. D. A. P. N. Kooien. Afschaffing pasvisa. Aan 4e orde is de inlerpellatie-Kruyf belTeffende de stappen, die de regeering gedaan heeft óf voornemens is te doen inzake de afschaffing van de visa op pas poorten. De heer KRUYT C. P. behandelt den algemeen uitgesproken wensch, om te komen lot afschaffing der verplichte pas visa voor andere landen. Spr. beloogt de wenschelijkheid, dat de regeering het ini tiatief zal nemen voor een internationale regeling tot afschaffing der pasvisa en stelt eenige desbetreffende vragen. De Minister van Buitenlrndsche Zaken, de heer VAN KA-RNFBF.EF. acht het niet onbegrijpelijk, dat er klachten gehoord zijn. Het is onjuist, dat de betrokk<vi de partementen zich aan de zaak niets gele gen laten liggen. Spr. gaf een uilvoerige uiteenzelling van den stand van zaken en de getroffen maatregelen. Er blijkt dus, dat men diligent blijft. Spr. merkt nog op dat tegen de lasten belangen staan, welke van beteekenis zijn. Hij denkt daarbij niet alleen aan 'stands veiligheid. Men bedenke, wal gebeuren zou, wat betreft den arbeid en het verkeer, als alle beslommeringen worden weggenomen Het vraagstuk van hel verkeer is door den Volkenbond onder de oogen gezien. De Volkenbond meende, dat niet te ver wachten was, dat men ten aanzien van de afschaffing van passen en pasvisa tot een eensgezinde oplossing zon kunnen komen. Waar de Volkenbond de zaak behandeld had, was er nu voor Nederland geen aan leiding, om zich hiervoor tot den Bond le wenden. Bómen de grenzen van het mogelijke blijft de Nederlandsche regeering streven naar verruiming, maar alleen kan zij dat niet af. De MINISTER VAN JUSTITIE, de heer Heemskerk, wijst op het belang van •de pasvisa. in verband met de controle op vreemdelingen welke vooral gewenscht is voor personen, over de Oostgrens ko mend. Gewaakt moet worden tegen de overstrooming van ons land door elemen ten, die moeilijkheden zouden scheppen; in dat verband moet men ook rekening houden met geestelijke stroomingen. De regeering moet de slroom naar Nederland kunnen beperken, ook om foestrooming van werkeloozen te voorkomen. Wie geen behoorlijk visum heeft, kan over de grens worden gebracht. De rege ling is in het belang van de veiligheid van het land. Er zouden anders te veel on rustige elementen binnenkomen. De heer KRUYT. C.P., repliceert. De heer VAN RAVESTEYN, C.L., meent, dal bij een regeering, die meent, dat alles moet worden aangewend tegen de inzinking, het principe zou moeten vooropslaan, om zooveel mogelijk, alle belemmeringen weg te nemen. Men heeft hier te doen met een kwestie welke parel- lel gaat met dien van den vrijhandel. Dé MINISTER VAN BUITENL. ZAKEN, de heer Van Kamebeek. zegt dat het nooit op den weg van de Neder landsche delegatie bij den Volkenbond ligt. zich aan een échec bloot te stellen, nu nog geen uniforme regeling is te krij- gen. Spreker is het er mede eens, dat het wenschelijk is, wijzigingen aan te bren gen, wanneer dat mogelijk is. De MINISTER VAN JUSTITIE, de heer Heemskerk, antwoordt nog kort, be- toogend, dat de vroegere toestand ge stoord is door den oorlog en door de daar uit voortgevloeide economische gevolgen. Dc interpellatie wordt gesloten. De vergadering wordt om 10 uur 20 min. gestoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5