Sport en Spel. GEMENGD ¥eüWS. KORTE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. INGEZONDEN, Een dienstreis op Celebes. Stadsnieuws. RUGBY. VOETBAL VRAGENBUS. MARKTNIEUWS. Electriciteitsvoorziening Noord- Holland. Kerkgebouwen «n brandgevaar. INHOUDSOPGAVEN. „Het Schild", Apologetisch maandblad. October 1021. F rede rik Ozanam over de moeilijkheden tegen den Katholieken godsdienst. W.. Boerma: Galerij van Bekeerlingen, Dam Willibrord Verkade. Dr. Mag. Th. H. van Oppenraaij: Een (wonderbeeld der H. Maagd in Noord- Frankrijk. M. J. Onderstcijn, Prior Ord. Praem.: Traditie en Eucharistie. fr. Andreas Metz, O. Cist.Het oordeel van een protestantsch hoogleeraar over de retraaten voor andersdenkenden. W. R. AirgenentMarine, en D. H.Boekbe spreking. ,St. Claverbond". October 1921. Een noodlottige vergissing, door Jj Schots S. J. Een Doopsel net hinder nissen, door A. de Kuyper S. J. Naar aanleiding van de nieuwe standplaats Soe- rakarla (slot) door M. Timmers S. J. Korte berichten. Uit ht verleden der iWerekl-Missie, 13. Gods Genade, door M. van Sleen S. J. Uit het heden der We reld-Missie. Het toemrijke IJsland, door Jac. de Vreese S. J. Ingekomen giften. Platen: Mogen we ook even in de auto zitlcn? Leerlingen der 2e klasse, Hol- landsch-Inlandsche school te Klatten, op Java. Missie-bloemen in een Javaan- schen bloempot. IJsland, bet land van sneeuw en ijs, van zwarten steen en wilte watervallen. De vlakte van Pingvalla op IJsland, en DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATEN: Mgr. P. Potters, t Het standbeeld voor Stadhouder-koning Wil lem III onthuld. De beeldhouwer Toon Dupuis. De nieuwe Engetich-Iersche vredesonderhandelingen (2 foto's). Feest in de Bossche militairen-vereeniging. Mr. P. J. M. Aalberse. De St. Franciscus- fllm (4 foto's). Rentetrekkers voor het loket van een postkantoor. De jaarlijk- sclie herdenkingsdag van AHunaars ontzet, 14s jaar oud. De felle brand te Neder- horst Den Berg. Een feest onder de Re- puhlikeinsclie Ieren (2 foto's). Een scheepsongeval en een kranig kapitein. Paler Dr. Bangha S.J. Gevaarlijke kun sten. De hygiënische tentoonstelling te Amsterdam. Uw eigen tuin (2 foto's). Zoekplaatje. TEKST: In de verdrukking, historische roman, door J. R. v. d. Lans. Ode aan Engeland., door Maks. De Vrijwillige Ouderdomsverzekering. Franciscus film. -Zijn eerste en laatste vlucht, door Elise. Zaken doen, door Maks. Uw eigen tuin, door Philadelphus. Fietsen, door Punt. Uitslag Rebus I. Uit de blik ken trommel. HOLLANDSCHE KOLONIE t OP AMAGER. In 1521, dus 400 jaren geleden, emi greerden eenige honderden Neierlandsche landbouwers naai' Amager, het Deensche eiland, waarop een gedeelte van Kopen hagen ligt. Onder deze kolonisten werd Amager verdeeld, op voorwaarde, zoo stond vermeld in de, in de Hollandsche taal opgemaakte acte van zelfstandigheid dat zij zouden „omgaan met kaas, boter, uien en bleien, tuinen aanleggen, enz." Dat de geslachten van deze emigranten zich nog niet geheel en al in het Deensche volk hebben opgelost, blijkt wel uit de vele, nog op Amager voorkomende Hollandsche namen als Tennissen, Cor- ncjis Jansen en Jan Wybrandt. DE MODERNE TIJD. Opgenomen in tramlijn 3, vertelt de „Resb." „Een vrij bejaard heer grabbelt in poriemannaic, neemt er een dubbeltje uit, laat het per ongeluk vallen. Als hij het kaartje van den conduc teur wil aannemen, mompelt deze iets, trekt het kaartje terug en wijst gebie dend naar den grond. De oude heer buigt zich daadwerkelijk, hoewel met moeite naar den grond. Als zijn hand bijna den grond aanraakt, be denkt hij zich en rukt zich krampachtig opwaarts, onder het uiten der woorden „wel allemachtig nog toe". Opnieuw scharrelt hij in de porte- monnaie en geeft den conducteur een ander duppie. Conducteur af. - Oude heer: „wat een meneer"* Omzittenden glimlachen, een paar hadden het dubbeltje willen oprapen maar de oude heer is hen voor, pakt 't heet, onder de woorden: ik zal 'm toch niet de kans geven, het in zijn zak te steken. Beleefdheid is toch maar alles VALSOHE GULDENS. Een Brusselsch juwelier ontving en kele dagen geleden, bezoek van een ele gant gekleed heer, die een verzameling diamanten kocht en betaalde, ten bedrage van 4800 gulden, meldt de ,,Msb. De guldens werden ingewisseld bij een Brus- selsche bank, welke het geld overmaakt© aan een Amsterdamsehe instelling. Deze heeft thans bericht, dat de guldens in kwestie valsch zijn. De elegante kooper was in het beat van een geheel valies met guldens. Men denkt, dat ook deze Valsch zijn. De politie heeft een onder zoek ingesteld. Een dienst- en voedselwetgeraar. Bij hel 7e regiment Infanterie te Amsterdam is thans ingelijfd een dienstplichtige, die dienstweigeraar is en tevens weigert om voedsel te nuttigen, in navolging van Her man Groeiiendaal. De TeL verneemt, dat de hoogere auto riteiten hiermede in kennis zijn gesteld en nadere bevelen worden afgewacht. Diefstal. Te Heerenveen is gevanke lijk binnengebracht en ter beschikking van do U::-i;tie gesteld H. B. 1e Joure, be diende tU it'.-u goudsmid S. Spanning* al daar, vu'richt van verduistering van tal van gouden voorver)*® nadeele van zijn pairoon. Kirt precies de S-uren dag. ue be waarders in de gevangenis hebben nog altijd per week een diensttijd van 80% uur. In Januari 1920 zou die lijd reeds io 51 uur worden ingekrompen, doch tot hojz toe is dit niet geschied. Men zal rich nu lot den Minister van Justitie wenden om uitvoering dier verkorting van dienst- tijd. Vroeg rijp. Naar de gevangenis le Roermond werd overgebracht de 15-jarige Duüscher T. uit München-Gladbach, we gens diefstal te Blerick van een porte feuille. inhoudende 3000 mark, Neder- landsCh geld, passen, loten, enz. De hoofd dader is de 13-jarige H. eveneens uit Glad- bach afkomstig. Deze is voortvluchtig. De auto met medicamenten. Een ge neesheer uit een der grootste gemeenten van Zuid-Limburg, die per auto uit Duitschiand terugkeerde, werd aan de Hollandsch-Duitsche grens aangehouden De auto werd onderzocht en bevatte me dicamenten; de auto werd in beslag geno men en tegen een borgstelling van 2400 aan den dokter gegeven. Procesverbaal is opgemaakt. De begraven brandkast. Dezer dagen was uit het gebouw van de N. C. B.. te Eindhoven, de brandkast gestolen. Maan dag nu is de brandkast teruggevonden onder den grond. De inhoud was onaan geroerd, doch de deur was er afgerukt. Vermoedellijk hadden de dieven meer ver wacht, dan er nu in de brandkast lag. Opgravingen in Zuid-Limburg. In de nabijheid van het gehucht Mamelis, onder de gem. Vaals, zijn bij het verrichten van grondw'erken, scherven en steenen opgegraven die doen vermoeden, dat ter plaatse een Romeinsche villa heeft ge staan. De opgravingen worden voortgezet. RUGBY-WEDSTRIJDEN AAN DE SPANJAARDSLAAN. Zaterdagmiddag a.s. te 1 uur, zal op 't H.F.O.-terrein aan de Spanjaardslaan een propraganda-rugby-mateh p'aats vin den tusschen Amsterdam 2Delft 2, na afloop waarvan te half drie de competi tie-wedstrijd plaats vindt tusschen de 15-tallen van de Amsterdamsehe en Delftsche Studenten Rugby-clubs. De teams zullen in hun sterkste samen stelling uitkomen, terwijl de leiding van den tweeden wedstrijd berust bij den heer D. do Waal Meijer van Rotterdam. TT A AT.. 'HANDELSSCHOOL— HAAGSCHE HAND .SCHOOL 6-2 Op het terrein aan de Spanjaardslaan werd deze wedstrijd gespeeld. Het spel stond op vrij lioog peil en werd in de aangenaamste verstandhouding gespeeld. Over het verloop kunnen we kort zijn. De Hagenaars, bij wie Witten mid-half speelde, zijn iets sterker, geholpen door zon en wind. Toch scoren de Haarlem mers eerst door Lamp en later door v. Beekum. Hiertegenover stellen de Hage naars 1 doelpunt (21). Na de rust zijn de Haarlemmers sterk in de meerderheid en Adelink en v. Beekum voeren de score op tot 61. Do Haagsche scoort dan nog een keu rig doelpunt, waarna het einde spoedig komt mot 62 voor de Haarlemmers. Vr. Ik ben dienstbode en verdien f 400. Moet ik daarvan belasting betalen? Antw. Reeds sinds geruimen tijd is de administratie van de Rijksinkomstenbelas ting bezig, ook dienstboden belasting te la ten betalen, als het inkomen de f 800 be reikt. Bij het verdiende loon wordt een zeker bedrag geleld voor het geval van kost en inwoning door de dienstbode. Vr. 1. Als men naar Duitschiand wil, voor één dag, moet men daarvoor een pas heb ben? 2. Kan men ook in het bezette gebied komen? 3. Welk gebied is in Duitschiand bezet? 4. Als men daar wat koopen wil, moet men daar nog uit- en invoerrechten voor betalen, hoeveel is dat? 5. Kan men in een Hollandsche of Duit- sohe grensplaats die men aandoet, een ééndaagschen pas krijgen, zoo ja, wat zijn de kosten hiervan? Antw. 1. Ja. 2. Ja. 3. In 't algemeen: tol aan den Rijn. 4. Ja, hoeveel, dat ligt aan het artikel. 5. AHeen verkrijgbaar voor in woners van die plaatsen. Vr. Mijn zoon verdient f 11 per week. Als hij nu een week ziek geweest is, hoe veel moet zijn patroon dan uitkeeren? Antw. Bij ziekte gaat het loon gedu rende een korten tijd door, b.v. 14 dagen. De patroon moet dus, indien uw zoon in vasten dienst is, gedurende 14 dagen het volle loon uitbelalen. Vr. Waar is gevestigd het secretariaat der voelbalvereeniging The Good old „H. F. C." en wie is hare secretaris? Antw. Secretaris is de heer Jhr. Mol- ierus, Lage Duin en Daalsohe weg 11c, Bloemendaal. Vr. Waar en waarneer (jaartal) werd de voelbalvereeniging „H. F. C." opgericht? Antw. Te Haarlem in 1879, 15 Septem ber. Vr. Is het „H. F. C."-terrein eigendom der voelbalvereeniging van dien naam? Antw. Neen, der gemeente Heemstede. Vr. Wie was in 1572—1573 tijdens het beleg van Haarlem burgemeester van Haarlem? Antw.: Er waren meerdere burge meesters. Gouverneur was Ripperda. Vr. Tot dewelke politieke kleur be hoorde de Haari. vroedschap (burge meester en schepenen) anno 15721573. Antw. Politieke kleur kende men toen nog niet. Vr. Wie is de nestor van den Haar- lemsohen Gemeenteraad? Welke richting is hij toegedaan? Antw. De heer H. v. d. Berg (R.-K.) Wanneer vinden de Kamer-, Raads- en Statenverkiezingen plaats? Antw. De Kamerverkiezingen in 1922; de Raads- en Statenverkiezingen in 1923. Vr. Welke waren „de" uitslagen der 2e klasse A van den Nederl. Voetbalbond op Zondag 2 October 1921 j.l. Antw. W. F. C.Hollandia 0—1. Alcmaria VictrixH. F. C. 16. E. D. O.—Z. V. V. 0—0. PunnersteynHerbus 11. Vr. Is u bekend of de heer Zwang (ex D. F. C.'er) voor „H. F. C." in 't sei zoen 19211922 uitkomt als linksbuiten? Antw. Ja, dat is zoo. Vr. Wie is de spil van the good old „H. F. C." in seizoen 19211922? Antw. Kuypers. Vr. Waaruit beslaat 't college B. en W. te Haarlem? Tot welke richtingen be- hooren de wethouders ieder afzonderlijk? Antw. De heer C. Maarschalk, burge meester, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen (R.-K.); Mr. M. Sliugenberg (V. D.); Mr. J. B. Bomans (R.-K); Mr. A. Bruch (A.R.) Vr. Wie is de Haarlemsche wethouder van Financiën? 2. Wie der Bedrijven? Tot dewelke richtingen behooren zij? Anlw. 1. Mr. J. B. Bomans (R.-K.); 2. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen (R.-K.) Vr. Tot de welke polit. richting be hoort de heer F. M. H. Kagemeijer, lid van den Haarl. Gemeenteraad? Antw. De heer Hagemeijer is R.-K. Vr. Hoe verwijdert men barsvlekken uit een bruinvilten hoed? Antw. Met benzine en daarna zeep. Vr. 1. Mijn dochter, in dienst voor den dag en per week betaald, wordt ziek. Op hoeveel weken loon heeft mijn dochter recht? 2. Mevrouw heeft een ander meisje aan genomen. Moet zij nu mijn dochter nog opzeggen? 3. Moet mevrouw nog kostgeld geven? Antw. 1. Bij ziekte gaat het loon ge durende koTten tijd door, b.v. 14 dagen. 2. Ja. 3. Neen. Vr. Kunt u mij ook inlichten, wanneer de Vincentius Bibliotheek in de Anthonie- slraat geopend zal worden? Antw. Begin November. Vr. Zoudt u mij aak kunnen zeggen, welke, en waar in Haarlem R K. Meisjes scholen zijn? Anlw. Voor M. U. L. O. aan de Koning straat en den KI. Houtweg; voor lager onderwijs aan de Koningstraat, Wester gracht, Spaame. Heeretisingel. Vr. Kunt u mij het adres opgeven van een arts te Haarlem, die 'huidziekten be handelt? Antw. Dergelijke adressen worden in deze rubriek niet opgegeven. INBRAAK IN EEN R.K. KERK. Een 35-jarige metselaar, die in den nacht van 30 op 31 December 1919, een poging had gedaan, in te breken in de St. Winibrorduskerk op dén Amstekiijk te Amsterdam, is door de Amsterdamsehe rechtbank veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf. Zijn mededader was reeds vroeger veroordeeld. Zij waren over het hek en op een loodtsje geklommen, en waren juist bezig het glas uit te snijden, toen zij op heeterdaad betrapt werden. Het gerucht liep, dat in de kerk 100.000 aanwezig was. NIET VOOR DE POES. In een winkel te Muiderf>erg kwam een buurvrouw met haar dochtertje voor een cent stokjes koopen. De -winkelierster weigerde de leveran tie. „Waar jij de koekjes koopt, moet je je stokjes ook maar koopen", voegde zij haar buurvrouw toe. De buurvrouw was echter niet voor de poes. Zij spuwde de winkelierster in het gericht en gaf haar een klap, waarop zij den winkel verliet. De winkelierster zette het kind, dat zij op den arm had, neer en liep de buur vrouw na. Buiten gekomen werd zij ech ter door den echtgenoot van de buur vrouw gegrepen en terwijl de man haar vast had, bracht .de buurvrouw de win kelierster met haar met een klomp ge- schoeiden voet een schop tegen het dijbeen toe. Wegens deze mishandeling stond de buurvrouw heden voer de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht 't Mensch staat te boek als iemand, die zeer driftig is en lastig voor haar buren. Het O. M., nr. Massink, eischte 40 boete. Voor dan fahood dezer mbriek otelt tfi Redactie zich oiet aansprakelijk. EEN ONHOUDBARE TOESTAND. Geachte Redactie, Beleefd veraoek ik U een plaatsje in uw geëerd blad. Nu de complexen woningen achter het R. K. Kerkhof „St Barbara" aan den Scholcrweg bijna alle bewoond zijn cn de bewoners, allen arbeiders, des avonds met hun verhuisraad op handwagens den bijkans onbegaanbaren Schoterboschstraat met diepe kuilen, bij herhaling hebben afgetobd, in nachtelijke duisternis, had den zij gehoopt, dat ten minste ,nu zij dagelijks, ook des avonds, bij her haling deze straat moeten belopen, het Gemeentebestuur van Schoten wel zou zorgen voor verlichting van deze:: straat. Nochtans tot nn toe is dit piet het gevaL Men loopt daar des avonds pardoes tegen elkander aan, want door het vele zand op de straat hoort men niets en niemand aankomen. Ook loopen daar volkomen frank en vrij over den weg de paarden, ongeveer 6 in getal, toebehoorende aan de bewoners van de kermiswagens. Vcor een vrouwspersooon is het beslist onmogelijk, zonder behoor lijk geleide des avonds dezen weg te passeeren. Dringend noodzakelijk is het dat hierin verandering wordt gebracht, al is het maar door het aanbrengen van twee lichtpunten in de Schoter boschstraat. Laten het desnoods petro- leumKpen zijn! Zoo kan het niet langer Een bewoner van „St Bavo". SCIIAGERMARKT VAN DONDER DAG 20 OCTOBER. 3 stieren 200 5 300; 285 mag. gel- dekoeien 300 5 f 530; 158 vette gelde- koeien 400 5 700; 93 kalfkoeien 475 5 825; 39 vaarzen 230 5 350; 80 graskalveren S3 4 140; 43 nuchtere kalveren 14 5 28; 134 magere scha pen 40 4 50; 210 vette schapen 45 4 64; 120 lammeren 24 4 38; 4 bokken en geiten ƒ44 11; 18 mag. varkens 20 4 35; 74 vette varkens 0.88 4 1.per K.G.; 200 biggen fi h f 22; 66 konijnen 0.50 4 3. 408 kippen 0.30 4 6.—; 20 eenden t.4 4.72 K.G. boter 2.90 4 f 3-IO; 3420 stuks kipeieren 0.16 4 0.18; 318 eewïeieren 0.12 EEN DIENSTREIS OP CELEBES. Mgr. Dr. Cr. J. Vesters, Apostolisch Prefect van Celebes, schrijft ons d. d. 27 Juli uit Menado Aanzien doet gedenken. En daarom ben ik zoo vrij een praatje te komen houden met mijne dierbare vrienden in Holland, en wel naar aanleiding eener dienstreis in het noorden van Mina- hassa. Om half acht 's morgens stappen we pastoor Cromen en ik, in een groote vrachtauto, zooals er hier op de hoofd wegen meerdere loopen, en waarvan ook door passagiers gebruik wordt ge maakt. Het is een goedkoop vervoer middel, al behoeft ge er voor den chic niet in te gaan zitten, want de talrijke zakken copra, de balken, planken enz dwingen je eenvoudig je zooveel moge lijk te plooien en op te vouwen. Maar men is zielsblij dat het nog zoo moei gaatimmers anders zou men uren en uren te paard moeten rijden, want onze eerste haite ligt op 32 K. M. af stand van Menado. En men geniet toch van het heerlijke natuurschoon dat zich aan beide zijden van den weg aan biedt, waarlangs 16 min of meer voor name plaatsjes zich aaneenrijen met hun mooie erven en typische huisjes. Als we afstappen, waait ons een fris- sche zeebries tegen, want we bevinden ons nu aan het strand der Moluksche zee. Vriendelijk worden we onthaald door echt-katholieke menschen van den ouden stam, op de plaats zelve waar, in 1868, weer voor 't eerst na 300 jaren, een katholiek priester, pastoor De Vries, voet aan wal zette, en indertijd aan velen het H. Doopsel toediende. Om 12 uur bestegen we onze bendys, lichte inlandsche karretjes, want het vervolg van den tocht leende zich heelemaal niet meer voor een zwaar vervoermiddel. Nu ging het noord waarts, vrij dicht langs de zee, over stei le heuvels en door diepe ravijnen. Wel hadden de inlandsche hoofd'" n den weg laten verbeteren en opmaken, doch aanhoudende regens haddden dit loffe lijk pogen verijdeld, zoodat we telkens moesten afstappen, anders was er geen doorkomen aan. Na twee uren tobbens onder gestadi- gen regen kwamen we aan de plaats onzer bestemming aan, waar we de menschen reeds verzameld vonden op de voorgalerij van een der grootste huizen, daar werd ook 's avonds de z.g. kompoelan of geestelijke bijeenkomst gehouden met gebed, zang en onder richt. Den volgenden.dag na de gezon gen H. Mis doopten wij een aantal per sonen die gedurende maanden goed voorbereid waren en vurig wenschten het H. Geloof te omhelzen. De men schen zijn zeer ijverig, doch daar het een nieuw dorp is, hebben ze nog geen kerkje, niets, hetgeen de uitoefening van den godsdienst zeer belemmert, we tillen gaarne doen wat in hun ver mogen is, maar ze zijn arm en nog be trekkelijk weinig in getal. Ze hopen daarom op hunne weldoeners in het Moederland. Den volgenden dag H. Dienst in een andere plaats aan zee. Daar zijn 300 katholieken, maar het kerkje kan er geen 50 bevatten. En wat een kerkje 1 Alles door de witte mieren aangetast, geen vensters; ja, een deur is er, of iets wat er op gelijkt, maar wat noch 0 en noch dicht kan. Ook' daar moest raad geschaft wordendatkon zoo niet blij ven De menschen, nog armer, belo ven wat hout te zullen kappen meer kunnen zij niet doen. Ik heb daar huis bezoek gehouden. Lieve hemel,wat een miserie Hoe moeten zij ploeteren om de vele kinderen te eten te geven Een 14 K. M. verder het land in, is een andere tamelijk groote plaats, ech ter met minder katholieken. Toen ik er 's namiddags aankwam, stonden er reeds verschillende deputaties op mij te wachten. Er werd veel gespeecht en der langen Rede kurzer Sinn was dat ze om een nieuw kerkje vroegen en mij smeekten hen te helpen. Gelijk onze ministers in 's Lands raadzalen, zeide ik hun voorzichtig overweging toe, maar toen ik 's avonds aldaar de gods dienstoefening ging houden, had ik geen overweging meer noodig. Genoeg als ik u zeg dat het kerkje dat daar reeds 10 jaren dienst doet, een oud koffiepakhuis is uit Menado, dat in de hoofdplaats reeds geruimen tijd ge bruikt werd doch voor het doel behoor lijk werd ingericht. Men kan dus begrijpen dat de vloer en de wanden van gespleten en geplette bamboe erg gehavend zijn en ik heb het den volgenden morgen aan den lijve ondervonden. Juist toen ik naar het altaar ging om me voor de H. Mis te kleeden, zakte ik weg en bleef in de opening van den vloer beklemd. De bamboe moest verwijderd worden om mij uit den benarden toestand te ver lossen., Onder de H. Mis 36 Communies. Te weinig zeker. Maar de inlandsche hulpleeraar vertelde mij dat verschei dene katholieken zich schaamden om een voet in de kerk te zetten, omdat ze door de protestanten worden uit gelachen. En inderdaad, vele andere katholieke gemeenten hebben goede, zelfs mooie kerkjes, in andere is men bezig te bouwen. Doch men kan niet alles tegelijk doen, vooral met zulke beperkte middelen. En de tand des tijds knaagt aldoor. Dierbare lezers, op u moeten wij re-: kenen. Oordeelt of ons verzoek billijk is.We vragen geen nieuwe woning voor ons zelve, maar eene woning voor O. L. Heer, opdat onze katholieke nienschen gelegenheid hebben te bidden, de H. Mis bij te wonen, de H. Sacramenten te ontvangen en onderricht te worden. En laat ik er nog bijvoegen dat die kerkjes tevens voor school dienst moe ten doen, Uit mijn gewoon bi Let kunnen die 1 uitgaven niet bestreden worden, dat is reeds overladen. Maar er zijn stellig in Nederland edelmoedige rnissievrien- den die gaarne de voldoening willen smaken in een dezer drie plaatsen een kerkje te stichten en dat te zien toege wijd aan hun patroonheilige of de (n) heilige hunner keuze, waar de kinderen der Minahassa voortdurertti voor hun weidcener(ster) zullen bidden. Een vijfduizend gulden kan daar voor volstaan daar de bewuste plaatsen niet al te groot zijn. Zijn er bovendien niet vele personen die een plank of een balk of een zinken plaat wiilen schen ken en daardoor medewerken aan de godsdienstige opheffing van dit sym pathieke volk Zoo dacht ik terwijl ik den voet zette in den stijgbeugel ten einde het vol gende dorp te bereiken. - En hoe denken mijne goede lezers er over Het bestuur der afd. Noord-Holland van de Vereemging van Nederlandsehe Gemeenten heeft voor electriciteifi;- zaken een commissie ad lioc benoemd, waarin de leden van het afdeelingsbe- stnur en van het voorloopig sectie- bestuur hebben zitting genomen. De commissie bestaat uit de lieeren: D. Kooiman, burgemeester van Purmer- end, voorz.; IIvan Alphen, id. van Weslzaan; C. Bergman, seer, van Haar- lemmerliede c.a.; B. W. Binnendijk, weth. van Wormerveer; lr. A. M. van Deventer, dir. der liclitbedrijven te Alk maar; W. van Engelenburg, secr. van Broek in Waterland; Ir. W. H. A. A. G. baron v. Ittersum te Apeldoorn; dr. R. Kuipers, dir. van liet gem electrici- teitsbedrijf te Beeinster; P. H. L. J. Lommen, burgemeester vau Castricum; G. L. A Wagenfeld, wetli. van Hilver sum; jhr. J. P W van Doorn, burge meester van Heemstede, secretaris; als- mecte den lïirccteur van het electrifi- catiebureau van IVed. Gemeenten, dr. M. F. Verhoeckx, te 's Gravenbage. De commissie heeft allereerst onder bet oog gezien de meest urgente zaken met betrekking tot de electiriciteits- voorziening door bet P.E.Nvoor zoo ver de belangen der strooinncmende gemeenten daarbij ijelrokken zijn. Zij doet thans eenstemmig die vol gende voorstellen, welke behandeld zullen worden in een op Maandag 31 October a.s., in het stadhuis te Am sterdam te houden afdcelingsvergade- ring, waarin dr. Kuipers de voorstellen nader zal toelichten. 1. De van het P.E.N stroom ne mende gemeenten vormen een „bloc", om machtsevenwicht met bet P.E.N. te verkrijgen. 2. De gemeenten zeggen, zoo noo dig, tegen een bepaalden datum alle vrijwillig toegestane verboogingen van tarieven, in welken vorm ook gedaan, op, met het doel een geheel nieuw, zooveel mogelijk uniform, contract te verkrijgen. 3. Het besluit der afdeeliugsverga dering, dd. 31 Januari 1921, genomen op voorstel van Wormerveer, Helder, Schagen en Punnerend, wordt nader gelezen als volgt „De boven de aanvankelijke ramin gen gemaakte kosten van uitbreidingen diensten 1919 en 1920 en de kosten, voortvloeiende uit de niet-sluitende ex ploitatie over 1917 tot en met 1921, worden gebracht ten laste der pro vincie, terwijl bovendien zoodanig be drag aan buitengewone crisisuitgaven door de provincie worde overgenomen, dat het bedrijf voortaan legen behoor lijken prijs stroom kan leveren; de bedragen van een en ander te l>epalen in overeenstemming met de afdeeling." 4. Verliezen, door het P.E.N le lij den door voorziening van nieuwe stre ken worden bij de berekening van den. stroom prijs voor de gemeenten niet in aanmerking genomen. 5. De bedrijfsresultaten van de af- deelingen handel en aanneming v I >r- dèn bii de berekening van den s tr00111- prijs voor de gemeenten niet in aan merking genomen. 6 De grondslagen, welke een even- tueele commissie van onpartijdige des kundigen bij de berekening van den kostprijs zal moeten inachtnemen.wor- den vastgesteld door gedeputeerde sta ten en de stroomnemende gemeenten. "7. De contracten worden ten spoe digste herzien en opnieuw vastgesteld in onderling overleg met het P.E.N. Bij deze berekening wordt de slrooin- prijs voor geen gemeente hooger ge steld dan de prijs, waarvoor de ge meente zelf den stroom kan opwek ken, indien zij tevens de groot-industrie bedient, en evenmin hooger dan een bedrag, bij het onderling overleg voor af vast te stellen. De contra;'* 11 gelden telkens voor 5 jaar. De hoofdlijnen van het te ontwerpen contract wor den daartoe vooraf in een vergadering van stroomnemende gemeenten bespro ken, evenals het Later in overleg met het P.E.N samengesteld ontwerp-con- tract. De gemeenteraden dec'cn ver volgens indien ©enigszins mogelijk, ieder voor zooveel zijn gemeente be treft, aan de organisatie van stroom nemende gemeenten mede, dat zij zich met liet ontwerp-contract vereenigen, dan wel welke wijzigingen daarin noodzakelijk worden geacht. 8. De provincie bctale de reis-, verblijf- en vacantiekosten en de ho noraria, voor de werkzaamheden van ten lioogste drie door de stroomne mende gemeenten voor ü'e herziening der contracten aan te wijzen commis sieleden. 9. De provincie overwege desnoods te Boeken in liet debet van gemeenten, die niet tot het vorenstaande mede werken, dc op de contraeten me't die 'geineenten geleden verliezen en nema vervolgens tegen die gemeenten aU« geoorloofde maatregelen, ten einde haar tot medewerken te bewegen. 10. De verordening voor de provin ciale bedrijven worde zoo veranderd, dat de stroomnemende gemeenten het recht verkrijgen drie leden van ge noemden raad aan te wijzen, van wie. één als gedelegeerd lid. UITSPRAKEN VAN 20 OCTOBER P. B. B.. stoker, zonder bekende woon- of verblijfplaats, bij verstek, diefstal, J subs. 10 da#en hechtenis. A. r. d. B„ arbeider te Aalsmeer, etn. voudige beleediging, geWboele van f io, subs. 3 dagen hechtenis. J. K„ arbeider teAtnsterdam, thans ged, H. v. Berw., Haarlem, diefstal, 6 ra. ge vangenisstraf met aftrek van preventiere hechtenis. J. v. <L S., koopman te Hoogmade, ge meente Wou brugge, wederspaimigheéd, A week gevangenisstraf, G. G., fabrieksarbeider te Zaan-r'am, a nib tsbel e mmeringgeldboete van 25 suvs. 10 dagen hechtenis. J. J. S„ en J. J. S.. beiden varensgezel te Zaandam, bij verstek, eenvoudige be leediging, ieder 23 boete subs 25 dagen hechtenis. 7 P. I., te Zaandam.bij verstek, diefstal, I maand gevangenisstraf. W. v. M„ los werkman te Zaandam, diefstal, geldboete van 40 subs 20 <1: hechtenis. H. K„ zeevissche te Manken, bij ver stek. vernieling, geldboete van 20 sub» 10 dagen hechtenis. A. R., loopjongen te Wormer, verduis tering, voorw. gev. straf van 2 maanden; met een proeftijd vap 2 jaar. J. G. N„ veehouder te AssendelH, melk- vervalsching, 10 dagen gevangenisstraf. J. A„ koopman, zonder vaste woon- of verblijfplaats, bij verstek, wederspan- nigheid, 2 weken gevangenisstraf. J. S„ vischventer te Volemd'am, een voudige beleediging. geldboete van 3 subs. 2 dagen hechtenis. H. B., koopman te Haarlem, thans gei H. van Bewaring Haarlem, bedelarij,. lï dagen hechtenis. C. J. B„ koopman te Haarlem, mishan deling, geldboete van 20, subs. 10 d. hechtenis. B. v. d. W., keteimaker te Haarlem, diefstal, 6 weken gevangenisstraf. L. A. S., huisvrouw P. v. H. te Haar lem, bij verstek, diefstal, geldboete van 20 sïrbs. 20 dagen hechtenis. L. B„ schipper te Amsterdam, vernie ling, geldboete van 15 subs. IO d. hech tenis. A. W„ ie N., autogeerilasser te Haar lem, overtreding art. 239 W. v. S., 2 m, gevangenisstraf. A. J. v. d. B„ bakker te Voorbout, bij verstek, diefstal, maand g«v. straf. S. v. D„ kapper te Amsterdam, bij ver stek, diefstal, 3 maanden gev. straf. E. B„ tuinder te Heemstede, vnjge- sprdken. W„ P.. zadelmakersleetling te'"*»»ar- lem. diefstal, geldboete van IO, subs, f week tuchtschool. GARNIZOEN SBERIGHTEN Xte sergeanten Fasol, Leijnse en van der Steno van het 21e Regiment-Iufan- terio worden werkzaam gesteld bjj het Vrijwillige Landstorm Verban! West- Friesland. In het orgaan van de Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Keik wor den dc bepalingen gepubliceerd, welk;: de loodgieters bij het soldeeren aan kerkge bouwen te Haarlem hebben na te komen Zij zijn de volgende: De werkzaamheden mogen met ge schieden bij kradiügen wind en niet la ter dan tot 's middags 21/, uur. Geduren de de schafttijden, vallende tusschen twe« werktijden, blijft ter plaatse tenminste één man bij het werk de wacht houden, -er- wijl na afloop der werkzaamheden nog door ten minste één man gedurende twee uur wordt gesurveilleerd. Geen soldeer- larnpen mogen worden gebruikt; de bou- ten moeten worden verwarmd buiten e kerk en in een gesloten ijzeren kistje wor den opgehaald. Deze voorzorgsmaatregelen betretten da loodgieterswerken aan de beuken en bij gebouwen. Aan de hooge kap werkende wordt gebruik gemaakt van het voor dat doel bestemde fornuis, dat in ieder geval tiülens de werkzaamheden op den stee- nen muur tusschen de balustrade moet worden geplaatst, terwijl de vuurpot on der geen voorwaarde buiten het lormus mag worden gebruikt zaamheden. De daarbij benoodigde bouts kool wordt in een afzonderlijken ijzeren en gesloten ketel bewaard. Eventueele ga- breken aan deze voorwerpen moeten on middellijk ter kennis worden gebracht. Bij alle werkzaamheden, waarbij sol deeren noodig is, moet een gevulde em mer met water en een gevulde emmer met zand worden medegenomen, bene vens een brandblusapparaat. Om soldeerwerken uit te voeren moet van te voren aan den bouwkundige ver lof worden gevraagd, en vóór dat me soldeeren wordt aangevangen, moet ken nis worden gegeven aan den kosteri eveneens wordt kennis gegeven aan d« brandweer." Verlof Drankwet. Ingekomen is een verzoekschrift van het bestuur der Wo- uincbouwvereendging „Rosehaghe <*n ver lof tot het verkoopen van alcoholhouden- denden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop m de vergaderzal en bestuurskamer van het perceel aan dc Hoofmanstraat No. 12 Hinderwet. - B. en W. van Haarlem doen te weten, dat bij hunne beschikking van heden de beslissing op het verzoek van de N.V. Werf Conrad, om vergunning tot opriohting van een benzinebewaarplaata op het terrein aan den Spaarndainschen- weg kad. sectie G No. 1651. is verdaagd, ]3. en W. van Haarlem, doen te we ten, dat bij hunne beschikking van heden, de beslissing op het verzoek van de N.v, Margarinefnhriek v.h. Cohen van de* Laan, om vergunning tot uitbreiding v*n hare fabriek aan de l-eidsclie Vaart No. oO, door het in het bij die fabriek behoorendfl perceel aan de Oranjestraat No. 3 A, kad. sectie II No. 1298, oprichten Tan een ber- stelplaals van machinerieën ten 1-choeve van het dagelijksch bedrijf, mei plaatsing van een electromotor van 5 P.R lot h*4 aandrijven van werktuigen, is verdaagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 8