BlNHEKLAKÏSfiH^JËüWS. ORDE EN ARBEID. VELSEN. Donderdag vergaderde de „Bttr- /erwacht Veisen" in het Koning- Willemshuis. Meer dan een x/2 uur )e laat, opende de Voorz. met een woord van welkom aan de weinige aanwezigen en zette op zeer duide lijke wijze zoowel het in als uitwen dige van de burgerwacht uiteen, wees er op, dat men weliswaar bij de Burgerwacht geen militaire disci pline kende, echter ieder lid, met 't doel voor oogen, zichzelve diende te disciplineeren, iets wat nog maar al te weinig werd begrepen. De Secr. gaf vervolgens een uitgebreid ver slag van gedane werkzaamheden in 't afgeloopen vereenigingsjaar als mede welke stappen reeds gedaan waren teneinde te komen tot oprich ting van een scherm-vereeniging e.a. Hierna verslag van den Penningmees ter. Eveneens een uitgebreid verslag over 4 verschillende kassen waarvan er met batige en nadeelige saldo's sloten, echter over het geheel elkander dekkende, nog een batig saldo in kas was. Mede werd voorgelezen een ad vies over deze verslagen, van de hand van den verificateur van finantiën der gemeente Veisen. Deze verslagen werden met een woord van wa men dank en waardeering goedgekeurd en met uitbundig applaus begroet. Hierna ving de prijsuitreiking plaats van den op 1 Oct. j.l. gehouden één- daagschen najaarswedstrijd. Op 3 tafels waren de prijzen, welke alle bestonden uit kunstvoorwerpen, uitgestald voor de afdeelingen A, B en C. Elke prijs werd met een toe passelijk woord van den Voorz. aan de prijswinners aangeboden. De win ners mochten zelf hun eigen keuze doen. 't Ging hierbij zeer ganimeerd. Na afloop hiervan, mocht iedere schutter welke deelgenomen had aan den wedstrijd een nummer kiezen, hetgeen recht gaf op een zelfde ge nummerd pakje bevattende allerlei kleinoodiën hetgeen vaak de lach spieren in beweging bracht. Thee, 'limonade en sigaren werden gepresen teerd en ten s'.otte kwam de rondvraag. De afd. jan Gijzenvaart vroeg of 't in de toekomst mogelijk is, aldaar een schietbaan voor scherp te ver krijgen, hetgeen door den Voorz. ontkennend werd beantwoord. De afd. IJmuiden bracht woorden van dank aan den Voorzitter-Hoofdcom mandant voor diens groote verdienste de burgerwacht bewezen. Mede werden voorden van dank gebracht aan de jverige werkers van het Centraal Bestuur, terwijl de Voorz. als laatste dank bracht aan één der leden, die geheel belangloos schijvenhuis en schijfapparaten voor de schietschij ven e.a. gemaakt had. Tenslotte nog eenige mededeelingen van huishou- delijKen aard en een tot wederziens waarmede de vergadering werd ge sloten. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij den groentekweeker, K. Mudde, alhier, in 1921 geteelde tuinboonen bij toeval weer uitge zaaid, thans weer in vollen bloei staan. BEVERWIJK. „De Vrek". Het nieuwe tooneel- gezelschap, dat zich te dezer plaatse óp Roomschen grondslag gevormd heeft, kwam Woensdagavond uit met het beroemde blijspel „De Vrek" van Molière. De opkomst van het publiek was niet groot, maar toch bevredigend. Bij opening van het doek frappeerde al aanstonds het schitterende, schoon streng sober gehouden decor in Re- naissance-stijl. Ook de costumeering was prachtig, terwijl de grimage de verzorging completeerde, die op zich zelve reeds het gezelschap en zijn lei der, eert. Er werd over het algemeen aardig gespeeld. Vooral de Vrek gaf in Bouwmeester-stij! keurige spel momenten te zien. Tusschen de ove rigen blonken uit Piil de knecht, Si mon de Jood, de kok-koetsier en Melig, de makelaar. De aanwezigen toonden hun ingenomenheid door hartelijk en herhaald applaus. Het gezelschap moge bij de keuze zijner stukken een weinig meer reke ning houden met de psyche der be volking, die, om te genieten en ter zale te komen, niet zoo diep in het karakterleven wenscht te tasten als Molière dit vergt. Het heeft inmiddels bewijs van groot-kunnen getoond en zal óns zeker nog menigen avond van genot verschaffen. SCHOTEN. EGMOND-BINNEN. HEEMSTEDE. Door de R. K Tooneelvereeniging „Door Eendracht Sterk" wordt morgen een uitvoering gegeven. Opgevoerd wor den een drama in 3 bedrijven: „De zucht naar rijkdom" en een blijspel in één bedrijf: „Johan als rentenier", IJMUIDEN. Begrafenis C. P. v. d. Does. Alhier had op de R. K. Begraaf plaats de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer C. P. v. d. Does, in leven lid van den Gemeenteraad. Te 9 uur had in de kerk een gezon gen H. Mis plaats, die opgedragen werd door den Zeereerw. heer Pas toor Lasance alhier. In de kerk waren zeer vele belangstellenden. O. a. merk ten wij op den Burgemeester en de wethouders Dunnebier en Handgraaf raadsledenMevr. Kerrebijn en de heeren Dalmeijer, Sluiters, Tusenius Vermeulen, Wardenaar, Langendijk Nijssen en Peek. Voorts merkten wij op pastoor G. v. d. Poll van de Oud- Kath. kerk, den Heer C. Klap, hoofd eener openb. school, den heerN. Gon- lag, directeur der Muziekschool, ook vele protestanten, 0. a. leden van het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeen te. Het kerkkoor voerde een Grego- riaansche Mis uit. Onder den dienst naderden de familie van den overlede ne, alsmede meerdere geloovigen, ter H. Tafel. Op het kerkhof was nog meer be langstelling. Daar merkten vwj nog het raadslid Schilling op. Een groote schare verzamelde zich om de groe ve, waar de Zeereerw. Pastoor de ceremoniën verrichtte. De plechtig heden werden besloten met het bid den van vijf Onze Vaders voor de zielerust van den overledene. Onder de kransen waren er van de gemeente Veisen en van de Schoen- makerspatroonsvereeniging Ons Be lang. UITGEEST. Onbestelbare brieven. Den heer van Dijk, Veisen bij IJmuidcn. Twee briefkaarten zonder adres. De Wilsons. De Wilsons hebben evenals met hun vorig optreden, ook nu weer met hun succesnummer „Gekocht en betaald", gespeeld voor een goed bezette zaal, veel bijval in- geoogst. Hun spel is voor dat van di lettanten, voortreffelijk. In de komen de lange winteravonden is 't een ge notvolle afwisseling eens naar de Wil sons te kunnen gaan luisteren. We hopen hen dezen winter nog eens te rug te zien. Benoemd. Eindelijk 'na vele her haalde en tevergeefsche oproepingen in meerdere onderwijsbladen, is 't mogen gelukken, 't personeel der R. K. School alhier, weer voltallig te krijgen en wel door de benoeming tot onder wijzeres van mej. A. M. Bangert te Amsterdam, met ingang van 1 No vember a.s. en van den heer F. van der Zee, thans onderwijzer aan de R. K. school te Sneek. Inwijding nieuwe aanbouw R. K. School. Dinsdag 25 October a.s. zullen, na een plechtige H. Mis te half tien in de parochiekerk de inze- geningsplechtigheden van den nieuwen aanbouw der R. K. School verricht worden door den ZeerEerw. Heer Deken A. Waare te Beverwijk,die dien dag hier tevens komt ter kerkvisitatie. Raadsvergadering. A.s. Donder dag 27 Oct. vergadert de Raad dezer gemeente. „Goed Wonen". Tot Commissa rissen der Woningbouwvereniging zijn gekozen de H.H. J. Koning en P. Twaalfhoven. Burg. Stand. GeborenD. V. G. Daan en A. Ursem. ZANDVOORT. Als Protestantsch christen kan ik niet anders dan waardeering hebben voor mijn katholieke l-ndgenooten." Het dure leven. Tegen het anti-papisme. Afschaffing zomertijd. Pensioenregeling voor de Ambte naren en hun Weduwen en Weezen. Interpellatie dbion. de int. conferentie voob HET Burgerlijke stand. Geboren: z. van A. ,W. Schelvisv. d. Méij z. en d. van TandKlos d. van A. Kwast—Veer d. van G. O. PostKalkman z. van M. LampersBroersen d. van M. O. KikkerinkStegman. Ondertrouwd: J. Jordaan en P. de Krijger M. Snijders en M. Vlegels H. E. Hagedcorn en II. Vellema J. Molenkamp en M. Welboren. Getrouwd: J. Metzclaar en J. Sloot M. A. Perquin en A. Kenter. Overleden: Th. J. Maarschalk 20 d., z. van J. Maarschalk cn O. Sclioorl. SANTPOORT. ft.-K. Vrouwenbond. Dezen winter zal aan de leden van den bond ruim schoots gelegenheid worden gegeven iet het volgen van echt vrouwelijke cursus sen.... mits de deelname voldoende zij. Er zal zijn: le. een cursus in cosiuumnaaien, vooral practisch voor haar, die vorig jaar den knipcursus van mej. Smeddens volgden. 2o. Cursus in costuumknippen. 3e. Cursus in fraaie handwerken. 4e. Cursus in verstelnaaien. 5e. Een Moudercursus, speciaal voor jonge moeders en a.s. moeders bestemd. Gelegenfneid genoeg dus om zich 'e hé' kwamen, maar tot nu toe hebben zich 4 zegge vier dames voor al die cursussen opgegeven. De deelname is dtus absoluut onvoldoende. Tot 1 November kan men zich nog aan. melden bij het bestuur. Naar Uelsingfors. De heer Muijs lid van de worstclclub „D.O.K." alhier, kampioen van Nederland middengewioht A. zal aan de wedstrijden voor amateurs om het wereld kampioen.sehap, te houden op 5, 6 en 7 November te Helsingfors deelnemen. Heden zal de heer Muijs vertrekken. SPA A BNP AM. B.K. Kring. Donderdagavond verga derde de E.K. Kring. De voorz., de heer A. J. van Breda, opende de vergadering met den Christeiijken groet, heette al le aanwezigen hartelijk welkom en dank te voor hun trouwo opkomst. De notulen der vorige vergadering werden onveran derd vastgesteld. In behandeling kwam punt 2 der agenda, zijnde contributie heffing. Na eenige bespreking werd, op voorstel van het Bestuur, goedgevonden de leden vrij te laten in contributiebe- 4aling, echter met dien verstande, dat minstens 10 cent per week moest wor den afgedragen. De heeren Balm, Buijgvoorn, Goebert en Koek stelden zich vrijwillig beschik baar voor het innen der contributie. Voorts werd besloten de contributie te doen ingaan op 1 October 1.1. Punt 3, tooneel, lokte nog al eenige discussies uit. De voorzitter deelde mele, dat het Bestuur van oordeel was, dat in verband met de hooge kosten daaraan verbonden, de oprichting van eene too- neelvereeniging niét wenseholijk wa3 en stelde daarom voor, zich voorloopig te bepalen tot het geven van eenige voor drachten. De heeren A. J. Oud cn L. van War merdam waren een ander gevoelen toe gedaan en meenden, dat eeno toonesl- vereeniging hier zeer zeker op zijn plaats is cn ook levensvatbaarheid zal hebben. De heer Gud meont, dat in deze ver gadering voldoende leden worden gevon den die tot oprichting van een dus danige veroenig'ng zouden willen mede werken. De voorzitter zegt nogmaals, dat het Bestuur van meening is, dat een vereeniging hier niet kan bestaan, al thans voorloopig niet, doch meent de vergadering, dat het wel mogelijk is, dan neemt daar het Bestuur zeer zeker ge noegen mede. Do voorzitter dset dan de vraag of er leden zijn die zich als lid op willen geven van een tooneelvereeni- ging. 13 Personen meiddon zich s'aande de vergadering aan, zoodat in beginsel besloten werd tot oprichting van een tooneelvereeniging. Nog zal worden getracht eenige jon gere krachten te engageeren uit de Jon- gciingsvereeniging. Do voorzitter deel de mede, dat de bibliotheek overgeno men van de Militateo Vereeniging, in orde wordt gebracht en zoo spoedig mogelijk zal worden overgegaan tot uit gifte van boe'ren. Besloten wérd bet lees- geld te bepalen op 5 cent per week per boek. Bij de rondvraag vroeg de heer Mes man, of de Kring zich mocht begeven op politiek terrein. Sp r was van oordeel van wol en zette zulks in een uitvoerig betoog uiteen. De hoeren Koek en van Warmerdam meenden, dat de Kring zich niet moest bemoeien, met politiek. Na langdurigo bespreking daaromtrent kon zich de vergadering er mede ver eenigen, dat een spreker werd uitgenoo- digd om een politieke rede te houden. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat binnenkort, in elk geval voor den Advent, een gezellig avondje zal worden gegeven. Niets meer te behandelende zijnde, sloot de voorzitter met den Chrkttolijken gr-oet do vergadering. lJsc.ub. Donderdagavond ve ga'er'e 't Best. der IJsclub „Nova Zenbla". Be sloten werd aanstaanden Vrij lag 28 Oc tober ecne algemeeno ledenvergadering te houden. Burgerlyke stand, Geboren: d. van M. E. Boedart—Bosman z. van 0. B. Nupoortvan Nes d. van E. Dem- menieBlok z. van M. O. de Vogel van Dcursen z. van W. Arena— Bruijn. Ondertrouwd: J. II. J. Leering en A. Bood W. de Mon en E. Meenhorst G. J. Blom en H. E. Jansen. Gehuwd: E. Smit met T. Merks 0. Dekker met M. J. L. Haverink P. Boerrigter mot M. J. van 't Hert H. F. Bosman met A. M. van den Oostor- kamp. k. T. B. Donderdag hield Egmonds Tuinbouw een aigemeene vergadering. De opkomst der 'leden was uitstekend. Nadat de notulen waren goedgekeurd, werd een schrijven voorgelezen var hot hoofdbe stuur, over de kwitanties van 4 en van 2 voor de contributie. De secretaris, de beer J. Levering gaf vervolgens een gede tailleerd overzicht van de geleverde pro ducten en hunne opbrengst. De getallen hierbij tusschen haakjes zijn die voor 1920. Geleverd werden 51610 K.G. aard beien voor 19283.03 (39370 K,G. voor 23072,43); 54452 K.G. doperwten voor ƒ12570,46 >51763 K.G. voor ƒ11173,881); 4873 K.G. enkele boonen voor 3290,07 18002 K.G. voor 3996.08)2545 K.G. dubbele boonen voor 1248,99 (16616 K.G. voor 1645,03); 2196 K.G. tuinboo nen vor 163,84 (460 K.G. voor 9.20). Verder nog kleinere partijen van andere producten. De totale opbrengst was dit jaar 3577L53 legen 42986,75 in 1920. .Onder de aanwezige leden werden nu een vijftal prijzen verloot. Een commissie voor het onderzoek der rekening werd benoemd, terwijl als mee valler nog kon medegedeeld worden, dat van de N. U. M. over 1917 een bedrag was terugontvangen, wat aan de leden uit dat jaar zal terugbetaald worden. Aard- beienmanden kunnen a 8.50 per 100, waaronder 30 pGt. gebruikte, bestek! worden, terwijl er ook gelegenheid is, kunstmest te bestellen. Toen de kwestie der contributie opnieuw tot een debat- zonde r-einde dreigde te worden, wist de geestel. alvisur door een gepast woord de ze zaak te beëindigen. Het bestuur drong aan 'op inlevering gend ingezonden aitiEel ter opname aan der zakken, waarna de vergdering op de de redactie van het „Predikbeurtenblad" inzond. „Als abbonné van uw blad acht ik het recht te hebben op te komen tegen het ingezonden artikel van den heer d. V. (een inzender). Daar onze Katholieke geloofsgenooten in Christus, in den Paus den plaatever vanger van den Apostel Petrus zien, te gen wien de Christus heeft gezegd: „Gij zult de steenrots zijn, waarop Ik mijn Kerk bouw", acht ik de uitlating om den Paus en zijne geloofsgenooten anti christenen te noemen, beneden alle ere- tiek, boven alles echter ook in strijd met den J geest van Christus, die zegt: „Die niet\tegen Mij is, is voor Mij" en die geest is zeker bij ben en dit blijkt uit hunne tallooze liefdewerken tot leni ging van den nood der lijdende menseh- heid, onverschillig of die Katholieken of Protestanten zijn. De geachte inzender schijnt echter ©en nieuwen Btrijd tusschen de christenen onderling te wil'en zien nitbreken, ter wijl het christendom thans door zoovele andere vijanden bedreigd wordt. Ik vraag mij af: hebben de eerste christenen onder de Romeinscho keizers htm bloed ver goten, om na achttienhonderd jaar weer een strijd tusschen christenen onderling te zien uitbreken Mijn schrijven bleef zonder het ge- wensehte resultaat, niet eens werd de beleefdheid in acht genomen om mede- deeling to doen van niet doen opne men van bovensteand ingezonden stuk. gewone wijze werd gesloten. Op 4 Juni 1921 reed een automobiel met roekelooze snelheid over den Haar lemmerweg. De auto slingerde geweldig en had af en toe de geheele breedte van den weg noodig. Een wielrijdster werd ingehaald en overreden. De auto reed tdtaarop in een sloot en door den schok werden twee in-i tonden uit den auto geslingerd. Een dier heeren kreeg een hersenschudding en de ander bekwam ook zoodanig lichamelijk letsel, dat tijde lijke verhindering in de uitoefening zijner beroepsbezigheden is ontstaan. De be stuurder der auto, de koopman J. J. If- 1A. uit Zandvoort, heeft wegéns dit schuldmisdrijf voor de vijfde kamer te Amsterdam te recht gestaan. Het bleek, fiat hij onder den invloed van alcohol had verkeerd. Het O. M., eischte 6 maanden gevan genisstraf. Vrijdag uitspraak doende, heeft de rechtbank de geëischte straf opgelegd. Het werd eenvoudig in den doofpot ge daan en men gaat voort de christenen tegen elkaar in het harnas to jagen. Als Protos tan toch christen (en ik weet, er zijn velen, die met mij zoo denken) gevoelde ik mij gedrongen uiting to ge ven aan mijn gevoelens. Ik koester voor uw organisatie zoowel op politiek als kerkeliik terrein groote bewondering en die kan ik niet hij mrjn Protcstantsche gel-vjfsgenooten vinden. Ik meen, dat de Pauselijke Internun tius gesproken heeft als goed Katho liek en als afgezant van den Paus. Van Protestantsc^e zijde acht m-n de Koni- gin en het Prote-riants-ho volk beleedigd door do reden van den Internuntius. In 1918 waren het echter mede de Bpomsch-Kathob'eken. dié het vaderland gered hebben en achter onze Koningin stonden. Men beroemt zich van Protes- tanteohe ziide op onze geschiedenis. Wie leerde het volk ziin taal? De katholieke Vondel. En 111 den vriiheids- oor'og tegen Soan'e die do oor vete Pro testanten zoo vaak als een oorlog tus schen Protestant en Katholiek genoemd wordt stond' de Eoomsch-Kath. Egmond naasf den Protestant ïToome, heiden vie len vcor het vaderland te Brussel op het schavot. Nog den avond vóór de executie, den 4den Juni 15"3. schreef Eo-mond een roerenden brief, waarin hij zijn gehecht heid aan den Koning cn zijn trouw nan het oude geloof betuigde. De jongste pubiicaiie van het Gemeen telijk Bureau vcor Ktotistiek bevat de volgende mededeelingen omtrent de kos ten van het levensonderhoud bij arbei dersgezinnen te Amsterdam. De berekening van het indexcijfer der kosten van het levensonderhoud op grondslag van do tijdens het budget onderzoek van Maart 1920 voor elk on derdeel van het budget genoteerde uit gaven, wees uit, dat voor September 1921 een daling van 6.8 pet. sedert ge noemde maand is ingetreden. Bij de vo rige berekening, over Juni 1921, werd reeds een daling, sedert Maart 1920, van 2.7 pet. geconstateerd.; de dalings- beweging nam dus een grooteren om vang aan en wel van 4.2 pet. sedert Juni 1921, terwijl de daling in Juni 1921 sedert Maart '1921 slechts 0.9 pet. bedroeg. In September 1920 bad de stij ging met 6.8 pet. hoven het peil van Maart 1920 het hoogste punt bereikt; de daling van September 1920 tot Sep tember 1921 bedraagt dan ook 12.7 pet. Men bedenke echter vcor het beoordee- len van deze cijfers, dat de belasting buiten de berekening is gelaten. Voor het eerst is thans ook de voeding beneden het peil van Maart 1920 gedaald en wel met 2.4 pet. Dc voeding ver toonde in JUni 1921 nog eeu stijging van 5,7 pet. zoodat voor dit gedeelte van het budget de prijsverlaging van de laatste maanden een greoteren invloed heeft gehad dan voor 't totaal der uit gaven (een vermindering sedert de vo rige driemaandelijksche periode met 7.7 pet.). In sterke mate heeft do verlaging van de broodprijzen daartoe bijgedragen. Den grooteten invloed heeft echter dc groep aardappelen uitgeoefend en wel als resultaat van de volgende omstandig heid: in Juni 1921 waren van dit ar tikel alleen zeer dure nieuwe soorten verkrijgbaar, zcodat deze groep toenmaals een vrij greoto stijging vertoonde. Waar nu in September de buitengewone sei- zoenprijzen voor normale hadden plaats gemaakt, kreeg do groep begrijpelijker De oogen gaan open. Een Protestantsch Nederlander schrijft i wijze een veel gerineer aandeel in het in de „Tijd" totaal der uite>»ven (47. cent nor eenheid „In het „Predikbeurtenblad" weekblad voor de Prot. Gemeente te Amsterdam, wat mij als abbonné wekelijks wordt toe gezonden, wordt gedurende de laatste weken een heftige strijd gevoerd tegen de „Boomsche propaganda", een speci- ciale rubriek is zelfs daarvoor in het re dactioneel gedeelte geopend. Door verschillende abbonné's worden daarin ingezonden stukken opgenomen, die gericht zijn tegen de gehouden rede van den Pauselijken Internuntius. Er worden in die stukken echter uitlatingen gedaan, die mij als Protestant, maar boven alles als Christen in deze tijden griefden, zcodat ik ongeveer het vol tetaai der uitgaven (47- cent per eenheid tegen 90 cent in Juni), hetwelk dan cok zijn uitdrukking vond in een 6terke pro- centueele daling (van 93 pet. hoven Maart 1920 tot 14 pet. daarboven), die echter in de werkelijkh-id vermoedelijk niet zcodanigen omvang heeft aangeno men, omdat het verbruik van de dure aardappelen in Juni j.l. waarschijnlijk door den hoogen prijs naar evenredig heid minder zal zijn geweest dan in Maart 1920. Enkele groepen hebben ins gelijks een daling ondergaan, evenwel een geringere: vleesch, door de in Juli ingetreden vermindering der prijzen van bevroren vleesch, visch, suiker, kruide nierswaren (koffie, specerijen, snoeperij). fruit. Daarentegen vertoonen een vier tal groepen een stijging: grutterswaren, door de erwten en boonen van den nieu wen oogst, melk, kaas, eieren en groen ten. De groep vetten is zoo goed als onveranderd gebleven, doordat de stij ging op natuur- en kunstboter teniet ge daan werd dcor prijsvermindering van rundvet. Van dc overige posten van het budget Eijn kleeding en schoeisel ditmaal slechte weinig in prijs gedaald. De prijsver mindering van petroleum was oorzaak, dat de daling der groep brandstoffen, die de vorige maal reeds geconstateerd kon worden, zich heeft voortgezet. De post instandhouding van huisraad is eenigszins verminderd door verlaging van sommige artikelen, zooals behangselpa pier, vloerzeil, sponsen, dweilen. De post wasch- en poeteartikelen heeft een stij ging ondergaan welke aan prijsverhoo- ging der zachte zeep moet toegeschre ven worden. De post huishuur vertoont insgelijks een stijging, dio echter dit maal binnen veel engere grenzen blijft dan over de vorige periode. De werlcloozensicitn (tan veenarbeiders. De minister van Bimicnlandsche Za ken heeft besloten de steunverleening aan de uitgetrokken veenarbeiders in de provinciën Noord-Holland en Utrecht met ingang 30 October te doen beëindigen. (Volk). GOEDKOOPERE BRANDSTOFFEN IN DEN HAAG. Volgens de „Ees.-Bode" zijn B. en W. van Den Haag op dit oogenblik in onder handeling met enkele groote kolenlove- ranciers, om te komen tot een aanmer kelijke prijsvermindering der brandstof fen, welke onderhandelingen een gun stig verloop hebben. Mocht echter geen overeenstemming worden bereikt, dan zullen B. en W. zelf maatregelen nemen om de ingeze tenen in staat te stellen zich van goed- koopere brandstoffen te voorzien. DE HOOGE BAAD. Tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden is benoemd Mr. 0. M. A. vair den Dries, advocaat en procureur te 's-Hage. Bij de tweede Kamer zijn ingeko men twee voorstellen van wet, een van de heeren Deckers, Bakker, Co ijn, v. Rappard, Schaper en, Teenstra tot af schaffing van de jaarlij ksche vervroe ging, gedurende den zomer van den wettelijken tijd, en het andere van den heer Braat, lot intrekking van de wet van 23 Maart 1918, tot tijdelijke afwijking van dc wét van 23 Juli 1918, lot invoering van een wettelijken tijd. Verschenen is een nola van wijziging op hét desbetreffend wetsontwerp. Aan de toelichting onllecnen we: 1 l De kosten. Gewézen wordt op de stijging der op volgende kostenramingen van het aanhan gig wetsontwerp. Het ter tafel liggend ont werp vordert, naar een recente bereke ning, van 's Rijks schatkist een jaarlijksch bedrag van f 46 millioen. Als de voornaamste oorzaken van deze groote stijging var kosten worden ge noemd: le. een nog grooter accres van dc salarissen dan voorzien was door ^de Staatscommissie'; 2e. een latere toevoeging a 11 het ontwerp van iel'we categorieën pensioentrekkers; 3e. een iets mildere re gering van sommige pensioenen dan door de Staatscommissie was voorgesteld. Naast deze 46 millioen voor het Rijk, komen voorts de meerdere uitgaven voor de overige publiekrechtelijke lichamen. Voor de gemeente alleen worden deze be rekend op een gezamenlijk jaarlijksch be drag, dat hooger is dan de gchccle, on langs door. de Tweede Kamer aangenomen nood-uitkeering. Deze loop van zaken is niet zonder be denking. In een rapport van deskundigen is on langs berekend, dat na de invoering der aanhangige pensioenwetten, de gezamen lijke jaarwedde- en pensioenlasten, die op Rijk, provinciën en gemeenten drukken, 's jaars een kléine 500 millioen zullen be dragen, dat wil zeggen, aanmerkelijk meer dan de helft van wat door die corporaties aan belasting geind wordt. Het is onder deze omstandigheden niet verwonderlijk, dat, inzonderheid bij het sombere economische perspectief, dat zich gaat afteekenen, hij velen de vraag rijst, of niet een te groot deel van liet natio naal inkomen emplooi vindt 111 de financi- eering van publieke jaarwedden en pen sioenen. Deze vraag kan uiteraard gesteld zon der iets te kort te doen aan dc waardee- ring voor liet werk der ambtenaren en voor de toewijding en hooge plichtsl>e- trachting, waarvan zeer velen hunner blijk geven. Bezuiniging. Inkrimping van dc formatie van het ambtenarencorps zal, naar bot de Regec ring voorkomt onvermijdelijk blijken. En als een der door de Regeering ont vangen adressen zegt, dat „verlaging der traktementen billijkheidshalve eerst zal mogen geschieden wanneer eikc andere mogelijkheid van bezuiniging is uitgepu,, en wanneer is bewezen dat ook daarna de financieele toestand des lands het uitkee- ren der thans toegekende traktcmenen niet gedoogt", dar> drukt dit de meening der regeering in hoofdzaak met juistheid uit. Wanneer het in tusschen ooit zóóver mocht komen, dan zou de Uegeering bo ven een percentsgewijze verlaging van de wedden, de voorkeur geven aan een ge deeltelijk verhalen van de pensioenpremie waar deze thans door het publieke li chaam Rijk, provincie of gemeente geheel wordt gedragen. Geen fondsvorming voor eigen pensioen. De oroote stijging der kostenraming van het ontwerp sinds November 1919 en do inmiddels ingetreden locstand van 's Rijks schatkist, heeft dc Regeering doen beslui ten, op dit oogenblik van de fondsvor ming voor hei eigen pensioen af te zien en dus te dien aas«en <H' <§eö oude*, tjnds 1890 gevolgden weg voort te gaan. Zij er kent, dat die weg principieel niet de beste is, maar hem te verlaten scheen tot ge lukkiger tijden te moeten worden uitge steld. Evenwel werd dc mogelijkheid gezien, practisch aldus te handeten, zonder de unificatie der fondsen de groote ver dienste van het ontwerp der Staatscom missie prij» te geven en ook zonder de fondsvorming voor het eigen pensioen tot een onzekere toekomst te verschuiven. Daartoe is het stelsel gevolgd, in 1913 bij amendement in de Pensioenwet voor de gemeenteambtenaren gebracht en beli chaamd in artikel 68 dier wet. Zoo wordt althans gekoerst in de juiste richting en op den duur het doel bereikt. Geen hooger lasten. De Regeering zal rich tegen pogingen om de lasten van het ontwerp op een of ander punt nog verder op te voeren, zeer ernstig verzetten. Zij onderstelt trouwens, dat in de gegeven situatie daarvan wel vrij algemeen zal worden afgezien en dat al licht eer pogingen tot vermindering der lasten zullen worden overwogen. Een voorgestelde wijziging beoogt, voor den ontslagen, niet pensioengerechtigden ambtenaar het thans bestaande recht te behouden, zich door volledige premreslor- tiug een pensioen te verzekeren voor zijn weduwe en weezen. Uniformiteit. Er is voorts gestreefd naar eenige meerdere uniformiteit tusschen dit ont werp en de aanhangige militaire pensiom- onlwenpen. In zake het eigen pensioen is in de richting van uniformiteit gegaan door wij ziging van sommige bepalingen der mili taire penisioenont werpen. Het weduwen pensoen zal 40 pet. bedra gen van een maximalen grondslag van 4000, in stede van 50 pet. van 3000. Dit is het stelsel van het militaire pen- sioeoontwerp, terwijl de Staatscommissie voorstelde 40 pet. van 3000. Voorts is het maxim urn-gezinspensioen in beiderlei ontwerpen gebracht op 80 pet., in stede van de resp. 100 «n 70 pet. die onder scheidenlijk in het burgerlijk en in het mi litair pensioen-ontwerp voorkwamen. De meerdere uitgaven. De meerdere jaarlijksche uilgaven, wel ke liet ontwerp vorderen, kunnen na de aangebrachte wijzigingen aanvankelijk worden geraamd op ruim 7 millioen. Een aanmerkelijke besnoeiing derhalve van het cijfer in den aanvang dezer Toelich- tig genoemd. Daar deze reductie echter bijna uitsluitend bereikt Is door uitgestel de invoering van het premiestelsel voor het eigen pensioen, zal het genoemde cij fer in dc eerstvolgende jaren aanmerke lijk stijgen. Telkenmale wanneer een der tegenwoordige ambtenaren wordt gepen- stonneerd en vervangen door een ander zal voor den eerste pensioen en daarnaast voor zijn opvolger premiebetaling ook voor 'het eigen pensioen verschuldigd zijn. Dc conferentie te Washington. Naar de „Msb." meent te weten, zullen de ver tegenwoordigers van Nederland ter con ferentie te Washington Dinsdag 25 ddezer per ss. Rotterdam van de Holland— Amerika llijn naar de Vereenigde Staten vertrekken. 1 WEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 21 October. De motie-Wijnkoop inzage krediet voor steun aan Rusland worut verworpen met 45 tegen 26 stemmen. Aan de ordo Sb de over oveiwerkvergunningen. lntorpellant vraagt waaraan do Kamer het recht ont leent om aan overwerkvergunningen voor waarden te verbinden omtrent aanslui ting van werkgevers bij bepaalde organi saties, omtrent overleg van don werk gever met arbeidersorganisaties, omtrent loon; naar welke algemecne regelen de minister beslist over weigeren of toestaan van overwerk; of niet een regeling is to treffen voor spoediger beslissing op overwerksverzraekon. Minister Aalberse is dankbaar vcor de gelegenheid om zich te verdedigen togen de aanvallen der laatste maanden tegen hem ondernomen in verband met de uit voering der arbeidswet. Hij herinnert aan de atmosfeer van 1918 en 1919 toen de arbe'dswet tot stand kwam onder den grootsten aan drang van hen die thans terugkeer wilton. Bij do totstandkoming der wet be stond geen verschil van opvatting over de beleekenis der overwerkvergunnlng en die opvatting komt geheel overeen met de thans gegeven toepas 'ng inclu sief de bepalingen omtront hoogor 1 -oo. Een voorwaarde van can d u' i g bij een bepaalde organisatie is nooit opgelegd, evenmin a's een voorwaarde van overleg met arbeiders-organisaties. Overwerk wordt ver e?nd met liet oog op seizoendruktc, buiienlandsche concur rentie, tij'elijke opeenhooring van werk, onderproductie, bedrijfssto rnis'en. Maatregelen ter bospood'g ng van be slissingen op aanvragen om overwerk, komen in het aanhangige wijzigingsont- werp voor. De minister zal nooit wijken voor reac tie. De heer DBION (V.B.) repliceert. De heer SCHAPEE (S.D.A.P.) noemt verschillende gevallen waarin overwerk- vergunning werd gevraagd c:n de ar beidswet in discrediet te brengen. Hij waarschuwt don minister togen do groo te soepelheid. Dinsdag 1 uur voortzetting. BOUWBEDRIJF. Naar „Belga" meldt, gaf op het in ternationaal congres voor de bouwvak ken, waar speciaal de kwestie van den intornationijon woningbouw word bespro ken, de heer Hondri kx, afgevaardigde voor Holland, oen uiteenze'iing, waarin hij den toostend hier zoor moeilijk noem de ten gevolge van den 8-urendag. In 20 jaar is do bevolking van Nederland mot 40 pCt. toegenomen. Ten aanzien van den vvoningnood noemdo spr. als middelen ter bestrijding: vereenvoudigd* bouwwijze, opleiding van vakku-dige ar beiders en bevordering vaa don parti culieren bouw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2