Tweede Blad, nzn BUITENLAND Brieven uii Polen. DE VIOOL. ZATERDAG 22 OCTOBER 1921 JL X "i STEENTJES VOOR DEN BOUW DER OPVOEDING De toestand in Ierland. BUIÏENL. BERICHTEN. BÏHNENLANDSGM NIEUWS. Raden van Arbeid, DRANKBESTRIJDING. FEUILLETON. Eerste steentje van het vierde tiental. Draagt zorg uw zedelijk overwicht te behouden ten opzichte van het gezag over uw kinderen, ten overstaan van uw familieleden en huisgenooten, vrienden, bedienden en gasten. Deze zijn dikwijls vleiers van het kind en ondersteunen zijn eigen zin nigheid. Als gij te zwak zijt, om zoo noodig, dit te verhinderen, dan zult gij de eigenzinnigheid van het kind niet breken. Laat uw kinderen van de dienst boden niets eischen, maar slechts ver zoeken. Staat ook niet toe, dat uw dienst boden in onbehoorlijke of verkeerde dingen, den wil der kinderen doen. Weest niet zoo dwaas, om de kinde ren tot meesters over uw dienstbcden te maken. Hebt ge gegronde aanmerkingen op uw dienstboden ten opzichte der kin deren en wensent ge hen daarover te onderhouden, doet dit dan niet in te genwoordigheid van uw kroost. Ook van hun broeders en zusters mogen de kinderen niets eischen, slechts verzoeken. Er zijn ouders vooral moeders hebben dit zwak die voortdurend aan hun kinderen vragen zullen we uiigtan? zal ik het daar neerzetten? zal ik je naar bed brengen enz., die dus steeds vragen aan hun kinderen, hoe zij het graag hebben. Deze gewoon te valt af te keuren. Doet uw eigen wil, als die verstandig is en niet den wil uwer kinderen. Leert hun, hoe zij elkander diensten kunnen bewijzen en eenig genoegen ver- schaffen. Gewent hen om voor elke ontvangen dienst en voor het geringste genoegen hun aangedaan, te bedanken. Duldt geen grofheden, bitse taal, scherpe antwoorden, afsnauwen, on vriendelijkheid onder broeders en zus ters, maar denkt er aan, ouders, dat woorden wekken, maar vocrbed'en trekken-. Zet kibbeltnie kinderen zonder vee verklaring en uitleg, in een hoek, totdr t zij ell ander verdragen. Verwij dert hsn, die den vrede c'oor ruzie ma ken verstoren, z t ze alleen in een ver trek. Leert aan u Link ren me ie lijden hebben met het leed van anderen. Als een kind 11 :s alleen voor zich wil hebben, geeft het dan niets. Duldt niet, dat uw .kinderen altijd het beste voor zich opeischen, en leert hun, iets van hetgeen ze krijgen, aan anderen mede te geven. Vertelt hun c.kwijls van arme kin deren, vrn blinden en behoeftigen,en laat meermalen uw aalmoezen do^r hun handen gaan, opdat ze vertiouwd raken met het practisch beoefenen der christelijke liefdadigheid. PATER FAMILIAS. V. Het Poolsche patriottisme. Wilna. He congresmenigle. Een rede van M. Itrifant. Broederlijke ontvangst. Niels is er zoo ontroerend als ie ijver van hel Poolsche palriotlsme. Onder dat .patriottisme schuilt een ka rakter, tegelijkertijd verheven cn geweldig, wat zijn verklaring vindt in de voortdu rende worsteling van Polen tegen zijn tal rijke overweldigers. In een ka-pel van de kathedraal Van Krakau wordt dit aan schouwelijk voorgesteld door een prach tig monument: de Poolsche adelaar, die uit zijn g'raf verrijst. De uitbeelding Is voortreffelijk en herinnert aan de voor spelling van een prins-bisschop van Kra kau, die meer dan 100 jaar geleden ver kondigde, dat Polen zijn vrijheid herkrij gen ZOll. De Poolsche adelaar is overal. Hij staat gebeeldhouwd dp de frontespices der. standbeelden, hij verheft zich fier in alle kerken, zweeft op alle banieren cn blinkt voor talrijke ramen. Toen de gedelegeerden van ,de Poolsche provincies, nog gescheiden van het moe derland, de groote Congres-hall binnentra den, verhieven zich alle congressisten van hun zetels en stormachtig waren de toe juiching-en. Hierop verscheen op de tribune een .nog jeugdig bisschop, met een zeer zacht en goedig uiterlijk, een slanke en (engere fi guur. Men noemt hem hier den bisschop- martelaar, want hij werd wreedelijk mis handeld dor de bolsjewieken, en langen lijd gevangen gehouden, alvorens hij utt zijn bisschopsstad verbannen werd. Ziellier de priester, die de zeer talrijke delegaiie van Wilna begeleidt. Hij roept zijn niet-te-oveTzien auditorium toe, dat Wilna niet afgescheiden wil worden van Polen, dat Wilna in de lasten en lusten van Polen wil deelen. Vervolgens heft hij de beeltenis van de H. Maagd, Koningin van Polen, in de hoogte, en richt zich toi de 800 afgevaardigden van Wilna, die om hun banier geschaard staan: „Wilt gij -het toewijden aan de H. Maagd?" En ziet, van onderen af stegen onbeschrijflijke kreten op; alle handen werden opgeheven; aller oogen' waren vol tranen en een siddering scheen door de rijen te varen; AS*-' .zwe ren het." Om met ware kennis van zaken do nut tige uitwerking van een oongres te kun nen waardeeren, is het noodig, dat men de acties gevolgd .heeft. Helaas, de Pool sche taal is voor ons onverslaanbaar. Het is onmogelijk er een slam in le ontdek ken, die ook maar eenigszins onze Wes- tersche tal-en benadert. Wij merkten op, dat iedereen zich uitdrukte niet een woordenrijkdom en een lotheid, die allen vreemdelingen opviel. Kijken cn armen, boeren en werklieden, allen spraken de zelfde taal cn ze spraken haar correct. De dagorder bevatte natuurlijk inleidin gen betreffende alle vraagstukken, welke het herlevende Polen moet oplossen: het drganiseeren van werken op het gebied van den godsdienst, van de liefdadigheid, van de standsorganisatie, van de opvoe ding, van de -pers, van de emigratie en van de verdediging tegen het bolsjewisme. De voltallige zittingen van den 2en en 3en dag trokken meer publiek dan die van den ten dag. Het was de groote ane- nigte, die reeds arriveerde, om deel te nemen aan het défilé, dat het congres zou besluiten. De groote zaal was nu propvol. Graaf Michael Sobansky, een bloedver want van den Poolschen gezant te Brus sel, hield een langdurige redevoering over het.Katholicisme en den zedelijken weder opbouw van Polen. Te oordeclen naar het applaus, dat elk oogenblik losbarstte, moet ze zeer mooi geweest zijn. Den derden dag werden wij voorgesteld aan den Weleerw. Zeergel. Pater Woro- ni-eciky O. P., professor aan de Universi teit van Lublin. Ook zagen wij ten con- gresse de zuster van den vroegeren kar dinaal Sedochowsky, een kleine dame met witte -haren, die bij het spreken zeer rhythmisch haar woorden naar voren bracht. Zij was hier voor die menigte evenzeer o.p haar gemak, alsof zij zich thuis bevond. Mr. Brifant, die uitgenoodigd' was, 'het woord te voeren, sprak zoo'n enthousiaste rede uil, dat de Poten daverend applaudis- seerden. Als wij ons niet vergissen, schreven wij reeds eerder, dat -hier alten, die min of meer aanspraak maken op liet praedicaat „intellectueel", Fxanscb kennen. Wij hebben een oogenblik gemeend, dat onze reisgenoot, één der kloekmoedigste oorlogsvliegeniers, gebruik ging maken van liet vliegtuig, dal men in één der hoeken van de hal! geplaatst had. om vlugger op de sprekers! ribune te komen. Een indrukwekkend défilé vormde 'het einde van -het congres, een défilé, dat meer dan een. uur duurde en zoo lang was als de dreef, welke de geheele stad doorsnijdt. Op sommige ogoeu-btikken lel den wij rijen van 25 personen, en er werd in zeer gesloten gelederen gemar cheerd. Toen het défilé de kathedraal verliet, werd door allen een gevoelvol „Te Deuni" gezongen. Is het, 11a een en ander, nog noodig te verklaren, dat wij, sedert onze aankomst te en ons vertrek uit Warschau, omringd werden anet alle mogelijke en denkbare attenties? Wc zijn de gasten geweest van graaf Adam Zamory&ky, een afstammtling van één der aanzienlijkste Poolsche families. Onze twee reisgenooten waren gelogeerd bij zijn broer, graaf Jan Zamorysky. De twee broeders wedijverden met elkaar in vriendelijkheid en voorkomendheid. Reeds op den avond van onze aankomst werden wij j.n één der grootste clubs van de hoofdstad geïntroduceerd. Steeds waren wij hel middelpunt aller belangstelling. Den volgenden dag waren wij aanwezig °P een groot feest van de „Sokol", vcr- een-iging van gymnasium rectoren, waar men de toekomstige soldalen vormt, wel ke vcreenigiing zich over geheel Polen verlakt heeft. 's Middags: gastmaal van dc volksregee- ring. In den loop hiervan hield generaal Halier, de meest beminde overste van het Poolsche leger, een vurige rede. In Polen behooren bij een belangrijk congres nu eenmaal diners. Zoo waren wij tegenwoordig bij een di ner, aangeboden door graaf Sobansky, bij een diner, aangeboden door de 1'EscailIe"; bij een diner, aangeboden door den Kar dinaal-Aartsbisschop; bi; een diner, aange boden door graaf Tiszkicwicz, enz. Vcor dc smulgrage luidjes, die deze re gelen lezen, dienc: dat ze daarginds een nuttige .htudie zouden kunnen maken in de vergelijkende kookkunst! Men gaat niet aan tafefl, zonder een bit tertje genomen te hebben. Na net diner Is 't beslist noodig een „digestif een mid deltje lot bevordering der spijsvertering le nemen. Men verzekerde ons, dat de li keurtjes bier minder alcohol-sterk zijn dan bij ons. Toch geloof ik, dat onze Pool sche vrienden zich betreffende (leze be wering wel eens wat te veel inbeelden. Een ietwat minder gebruik van vodka" zou aan bet economisch herstel van bet land geen kwaad doenl Een telegram van de Valera aan den Paus. Het „Irisli Bulletin" meldt, dat in een telegram aan den Paus betreffen de de telegrammen, welke gewisseld zijn tus schen Koning George en den Paus inzake Ierland, de Valera zegt, dat bet Iersche volk vertrouwt, dat de dubbelzinnigheid in hel antwoord, namens Koning George gezond-en, den Paus er niet toe zal bren gen le gelooven, dat de moeilijkheden in Ierland zelf gelegen zijn of dat bet volk van Ierland trouw verschuldigd is aan den Hritscheii Koning. De onafhankelijk heid. van Ierland is, zegt De Valera, for meel geproclameerd door de regelmatig gekozen vertegenwoordigers van het volk van Ierland en geratificeerd door daarna plaats gehad hebbende plebiscieten. De moeilijkheid bestaat tussclieu Ierland en Britannië en de bron ervan is, dat de re geerders van Britannië getracht hebben hun wil op te leggen aan Ierland en door bruut geweld het Iersche volk van zijn vrijheid te berooven. De boodschap -van de Valera geeft den wensc.h te kennen van bet Iersche volk 0111 in vrede en vriendschap met het volk van Brittanuië te verkeeren, doch geen overweging zou bet Iersche volk er ooit toe brengen zijn standvastigheid te laten varen, die, bij alle vervolging en martelaarschap, de echtheid heeft bewezen van de gehecht heid van het volk aan het geloof zijner vaderen en aan zijn nationale vrijheid. (De Paus had aan den koning ges-eind zich te verheugen over de hervatting der Engelsch-Iersche onderhandelingen en te bidden dat God aan Z. M. d-e groote vreugde on de onvergankelijke glorie zou geven het eeuwenoude geschil tot een eind (e brengen. De koning antwoordde zich van ganscher harte aan te sluiten hij de bede, dat de conferentie, thans te Londen zitting houdend, lol een duurzame regeling zou komen van de moeilijkheden in Ierland en een nieuw tijdperk zou in luiden van vrede en geluk voor zijn volk.) Dc vrees van Ulster. De correspondent van de „Daily Tele graph" le Belfast meldt dat te Belfast bericht is ontvangen, dat op de mogelijk heid wijst, dat het vraagstuk van hel rechtsgebied van het Noord-Iersche par lement waarschijnlijk ter Conferentie-tafel zal kotn-en In verband hiermede wordt melding gemaakt van Tyronne en Fer managh. De minister van Financiën van Noord-Ierland heeft in verhand met deze zaak Dinsdagavond op een vergadering van unionisten le Belfast het woord ge voerd. Hij zeide. dat 't niet aan de Unio nisten stond- invloed uil te oefenen op de voorwaarden, die de Britsche regcering zou willen overeenkomen met Zuid-Icr- land, doch zii konden wel heken-dstéllcn, dai zij van een poging 0111 'e macht en het gezag van het parlement van Uister te knotten, tot het uiterste weerstand zouden bieden. Hij was er niet in het bij zonder bezorgd over dat een frontaanval zont worden gedaan, dat men diende op zijn hoede te wezen, dat geen .flankopera ties zouden worden ondernomen die de bedoeling hadden den burcht van Ulsters kracht le ondermijnen. Sinn Fein scheen le' meenen dat Ulster tot onderwerping kon worden gedwongen; doch zij moesten eens voor al leeren, dat tegenover gewdd geweld zou worden gestéld en dal el,ce poging om in te grijpen in Ulsters souve- rcine rechten, slechts tegenstand op leven en dood kon uitlokken. DE OVEREENKOMST VAN WIESBADEN De commissie van herstel -heeft, volgens een B. T. A.-bericht uit Parijs, de alge- me-ene beginselen van het accoord van Wiesbaden goedgekeurd. De commissie is echter van meening, dat bel accoord enkele afwijkingen inhoudt van het Ver drag van Versailles, ten opzichte waarvan zij zich incompetent aoht, zoodat zij be sloot de kwestie naar de betrokken regee ringen te verwijzen, terwijl zij een wel willend onderzoek aanbeveelt. Onder de noodige waarborgen zouden de geallieer den, naar dc commissie meent, nog rede lijke faciliteiten voor Frankrijk kunnen vragen voor het uitstellen van de afdoe ning van zijn betalingen. DE AMERIKAANSCHE TROEPEN AAN DEN RIJN. De „Chicago Tribune" verneemt uit Washington, dat de staatssecretaris van Oorlog verklaarde, dat het correct zou zijn, dat de Amerikaansche vlag en een beperkte Amerikaansche troepenmacht aan den Rijn zouden blijven, zelfs na hel uit wisselen der ratificatie, van liet vredesver drag. GEEN ACHT-URENDAG IN ZWITSER LAND. Met 22 tegen een stem heeft de Sten- denraad (eerste kamer) zich aangesloten bij bet voorstel van de regeering cn het besluit van den nationalen raad (tweede kamer) tot verwerping van de conventie van Washington aangaande de doorvoe ring van den achturendag in de industrie. DE STRIJD VA-N SPANJE TEGEN DE KABYLEN. Naar het B. T. A. uit Madrid meldt heeft Maura in Kamer cn Senaat een over zicht gegeven van den toestand, ontslaan door de débacle in het Menilla-gebied. De aanvallers, zoo betoogde de premier, wil den ons uit Marokko werpen en daardoor onze onmacht en onbekwaamheid bewij zen. De Spaanscflie regeering moest dus in de eerste plaa.ts aanloonen, dat Spanje noch onmachtig noch onbekwaam is. Generaal Bcrenguer werd derhalve met deze taak belast. De regeering stelde vol komen vertrouwep in hem en dit vertrou wen is ten volle gerechtvaardigd gebleken. Thans moeten wij onze stellingen verster ken en onze veiligheid verzekeren. Wat het gebied van Melilla betreft schijnt het zwaarste werk verricht te zijn. Aangaande het westelijk deel van liet Rifgebied zien wij thans in, dat generaal Berenguer's poli tiek uitnemend was. Deze moet dus wor den voortgezet en tot een goed einde ge bracht. Tevens moet de regeering de finan. ciën van het land in orde brengen, welke quaestie van even groot belang is als het 'herstel van den vrede te Melilla. Uit liet conservatieve kamp werd vervol geus criliek geoefend op de slechte organi satie van eeiïige militaire dienstvakken. Een republikein wees, onder heifhaalde in terrupties van verschillende kanten, op allerlei verkeerde toestanden te Melilla in verband niet het optreden van sommige officieren, o.w. een generaal. De minister van oorlog verklaarde het oogenblik slecht gekozen in het openbaar derge lijke critiek te doen booren: bij zon niet toelaten, dat op dergelijken toon gespro ken werd over de aanvoerders (lawaai en protesten). De vorige spreker werd door den minister verzocht alles te zeggen wat hij wist. Na verklaard te hebben, dat het leges werd belasterd, welke woorden weer heftig protest van verschillende zijden udtlo'kten, besloot de minister met de ver zekering, dat hij een scherp onderzoek zal instellen en zoo noodig de schuldigen zal straffen. DE DREIGENDE SPOORWEGSTAKING IN DE V. S. Hoover maakt bekend, dat liet Handels- departoment bereid is de pogingen van staten en gemeenten tot voortzetting van het transport der eerste levensbehoeften voor het geval de aangekondigde werksta king op de spoorwegen doorgaat, le coör- d'ineeren. Gebruik zal worden gemaakt van 1110 lorvraoh twagens en van vervoer te water naast de spoorwegen. De groote be drijven hoopen voorraden op om te voor komen, dat er gebrek zal ontslaan. WIJN-GEBRUIK IN ENGELAND. De „Daily Chron." schrijft, dat wijn in Engeland thans overvloedig en goed- kcop is, alhoewel de betere qualiteiten nog op hoogen prijs blijven. Een wijn handelaar in de City verklaarde dat do ordinaire soorten veel aftrek hebben en verkocht worden voor 2V2 sh. per flesch. Do verkcop van Eronsche witte wijnen neemt steeds toe, daar menschen, die vroeger Duitsche wijnen dronken thans de Eransche nemen. Velen die vroeger hun whisky-soda's dronken zijn thans wijndrinkers geworden. ONTSLAGEN WEGENS HUWELIJK. Do raad van St. Pancras, een der gemeenten van Londen, heeft met 45 tegen 3 stemmen besloten bij zijn be sluit te blijven, om dr. Gladys Miall Smith te ontslaan als aasistent-aiis vcor moederschapszorg. Dr. Mi all-Smith had geweigerd haar ontslag te nemen toen zij onlangs in het huwelijk was getreden, zich beroe pend op de wet en op het feit, dat bij haar benoeming een dergelijke voor waarde niet was gesteld. Tal van pro testen waren naar aanleiding van het voorstel van vrouwenorganisaties ingeko men. Namens de Labourparty werd het ont slag bepleit door het raadslid Tibblos op grond van deze overweging, dat het zelfde cok geschied was ten aanzien van gehuwde schoonmaaksters zonder dat er tegen geprotesteerd was. Het publiek zeide de spreker, staat achter ons in deze zaak en dat niet alleen, maar wij worden bij ons optreden ook gesteund door de werkloozen en de oud-soldaten. De burgemeester van St. Pancras,. de heer Brown, zelf een Lahourman, had tevoren in een interview te kennen ge geven, het niet met het ontslag eens to zijn, maar er tevens op gowezen, dat niet alleen de Labour-party die geen groote meerderheid in den raad heeft maar ook de andere partijen er an ders over dachten. Ook de meerderheid der zes vrouwelijke loden van den raad was volgens den mayor Vóór het ontslag. Volgens een Havas-telegram heeft de arbeidersraad van de Badiseho Aniline- fabriek een brief gericht tot generaal Daugan, commandant van de Marok- kaansclie divisie in het bezette gebied, om oprecht dank te betuigen voor de kostbare hulp door de geallieerde auto riteiten verleend bij de ramp te Op- pau. HEKSENJACHT. Er leefde eens in een van <le rotsen bij Napels een oud vrouwtje, in een armoedig berghol. De „buurt" verdacht haar van het brouwen van geheimzinnige liefdc- en andere dranken. Op een avond ging het gerucht, dat dc „heks" weer bezig was aan haar duivels werk; men stak <le hoofden bij elkander en weldra stoof een opgewond-en menigte mannen en vrouwen (vooral vrouwen!) de spelonk binnen, en maakte zich meester van het vrouwtje, dat ove.r haar borre lende brouwketel, waaronder een vuurtje lustig opvlamde, gebogen stond, en mis handelde haar. Toen de politie kwam, was de brand stapel reeds aangericht. Een onderzoek van den inhoud van den ketel bracht aan het licht, dat de ongelukkige een onschul dige kamille-thee bad bereid. Een en ander speelde in de maand Oc tober van het jaar onzes Hoeren 1921. De „Westm. Gaz." doet het volgend verhaal„Op een goeden dag, vóór den oorlóg, kreeg een benoemd chef van een der afdcelingen in het departement van oorlog het denkbeeld om een strenge lijst aan te houden van te laat-koniende amb tenaren. Hun namen en achterlijkheid werden aangeteekend in 'n bock en in 'n ander book werd aangeteekend met wel ken tijd. bun jaarlijksche vacanlie moest worden verminderd wegens hun te laat komen op hun bureau. Het stelsel werkte een paar maanden; toen waren de boeken spoorloos verdwenen en het stelsel werd niet voortgezet. Maar nu onlangs kwam er een groot pak uit een ander deel der wereld van een der Engelsclie opperbevel hebbers aldaar, in het ministerie van oor log. Hij schreef het pak te hebben gevon den op zijn bureau en vroeg nadere in lichtingen. Het pakket was netjes met rood band omwonden en verzegeld en droeg tot opschrift; „Aüeen door den opperbevelhebber te openen in geval van oorlog met Rusland". Toen het pakket geopend werd vond men de bovenvermel de boeken! Een juwe'lierswinkel op de bekende avenue Louise te Brussel is geplunderd naar het Parijsche voorbeeld: de da ders stalen ergens een auto, reden naar den winkel, sloegen een ruit in, graaiden •de noodige colliers enz. ter waande van 300.000 frs. uit de uitstalling en tuften ijlings weg. Van de daders geen spoor. Er wordt bij den graafschapsraad van Camartcnshire op aangedrongen een spoorlijn te leggen van Lampeter naar Llandllo om de werkloosheid te helpen verminderen. Ligt die lijn, dan beslaat de mogelijkheid de goudmijnen in dat dis trict weder in exploitatie te brengen. Oud-minister De Vries. De oud-Mi nister van Financiën, mr. S. dc Vries Czn., heeft zich doen inschrijven als ad- vovaat en procureur te 's-Gravehage. Hij heeft in de gehouden zitting van den Hoogen Raad den daartoe vereischten eed afgelegd.. HET SPOORWEGONGELUK BIJ WEESP. Naar aanleiding van verontrustende be richten in enkele bladen over den toestand, waarin zich ook nu nog de spoordijk bij Weesp zou bevinden, vernam het U. D., van den hoofdingenieur der Nederl. Spoor wegen, den heer Maas Geesteraus, dat er niet de m-inste aanleiding voor verontrus ting bestaat. Het vergaan van de „Tubantia." Naar wij vernemen, zal de internationale oom missie die een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van bet vergaan van de „Tubantia", als zij over ecnigen tijd haar zittingen aanvangt, de vergaderingen hou den in het Vredespaleis te 's-Gravenhage. Een vordering van 17 millioen. In zake de berichten over geleverde militaire Mee ding aan den Poolschen Staat, wordt mee gedeeld, dat er geenerlei militaire goederen vana Nedcrlandschen oorsprong in Pool sche handen zijn overgegaan, doch dat dit bericht vermoedelijk slaat op den verkoop van Nederlandsche biirgerregeeringsklec- ding. DE PAS-VISA. Minister Van Karnebeek deelt in de Kamer mede dat, wat pasvisa betreft, bil Frankrijk en Engeland stappen zijn gedaan voor een regeling, als met België getroffen. STEUN VOOR SOVJET-RUSLAND. In de Donderdag gehouden zitting der Tweede Kamer is de motie-Wijnkoop, waarin de Kamer als haar oordeel uit spreekt, dat het met het oog op de hom gersnood-calasitrophe, die een groot deel van Rusland heeft getroffen, noodzakelijk is, ten spoedigste op zoo groot mogelij ke schaal steun te verleenen aan het door deze catastrophe getroffen deel der Rus sische sovjet-republiek, en de wenschelij'k- heid uitspreekt, dat de regeering het ini tiatief zal nemen of zal medewerken aan een crediet, dat ten dienste kan worden gesteld van dr. Nansen en dat wordt aan gewend voor hulpwerk, dat door dezen is ter hand genomen en waartoe deze een overeenkomst heeft gesloten met de Rus sische sovjet-republiek verworpen met 45 tegen 20 stemmen. Tentoonstellingsgebouw. De Mij. tot Exp'l. van tentoonstellingsgebouwen en terreinen, gevestigd in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft besloten, in den tuin van het Paleis een tentoonstel lingsgebouw te doen plaatsen waardoor de te benutten ten!*-inste]lingsruimte ge bracht wordt op ruim 10000 vierk. M. Geen ontslag. De directie van de staatsmijnen in Limburg spreekt het be richt over het ontslag, aan 120 ambtena ren van staatsmijn Emma aangezegd-, be slist tegen. AFGESCHAFT. De Amsterd amsche raad besloot Don derdag het extra tarief voor cleclriciteit voor winkels af te schaffen. Ben dezer dagen heeft de Minister van Arbeid een onderhoud verleend aan de Heeren Lub en Waterberg, hooflbestuur- d-ers van den Gentr. Ned. Ambtenaarsbond. De delegatie heeft den Minister ge vraagd, wat er waar was van de beridhten, 'dat het aantal Raden van Arbeid terugge bracht zou worden van 39 op 25. De Minister verzekerde dat van een der gelijke inkrimping geen sprake was. In dc praktijk was evenwel gebleken, dat Raden van Arbeid met veel verzekerden goed- kooper en even goed werkten als Raden van minderen omvang. Daarom had do Minister besloten, om. wanneer de gele genheid daartoe gunstig was, tot samen smelting van Raden van Arbeid over te gaan. Zoo was nu de Raad te Heerlen op. geheven en bij dien van Maastricht ge voegd. Doordat er thans een vacature waj te Zaandam overwoog de Minister, welke van de beide Raden, Zaandam of Hoorn zouden worden opgeheven. Een besluit was nog niet genomen. Op de vraag of er personeel overtollig zou worden, indien op deze wijze werd voortgegaan, antwoordde de Minister in bevestigenden zin. Hij voegde daaraan ech ter toe, dat met de belangen van dat over tollig personeel zooveel mogelijk zal wor den rekening gehouden. Over de vaststelling van het hier gege ven communiqué is eene correspondentie gevoerd tusschen den Minister van Arbeid en het Hoofdbestuur van den Centr. Nod. Amibten-aarsbond. Dientengevolge kon hei eerst nu worden medegedeeld. DR A N K B ESTRIJDING-ACT IE V AN SOBRIëTAS. De actie door Sobriëtas ondernamen voor samenwerking tusschen de R. K. Stands- en Vakorganisaties, zal gedurende dezen winter weer algemeen worden voorlgez-et door de Kruisverbonden en Ma- riavereenigingen. Bij het Centraal Bureau van Sobriëtas te 's-Hertogenbosch zei eerstdaags oen vlugschrift hierover ver schijnen, waarin het doel dezer samen werking en de wijze waarop ze kan wor den gevoerd uiteengezet worden. Dit vlugschrift wordt aan de besturen der Dioc. Drank (veerbonden, der geweste lijke propagandacommissies en der plaat selijke Kruisverlionden en Mariavereeni- gingen gratis toegezonden. Roman door MYRTLE REED. Vertaald uit het Engelsch door Hen riëtte v. d. Waarden. 28.) -:y XIII. Aan Iris. „Dochter van de Moerassen, de wind t>ecft mc toevertrouwd, dat je bedroefd "en'' A'S ik kon zou ik licl voor ie dra" de ccn'"V Rr l>es,aat gc<:n W«S< waarop Ik 'zoi.en arM'er's lasten dragen mag. graag bij je komen, maar 1,U J rebf hebl- *vil ik 0111 geen teeken vmgc om een bloem op het tuinmuurtje, ik zouje altij<J geIukkig wU. len zien, liefde zou dat bo ven alles wiltoi koopen va„ de God<!n jouw diepe oon omsluierd mogen zijn door v">' tranen. „Weet je, w:,ar ?'as ,s. ir;s? ik heb vernomen, dat je al vplejaren in post- Lancasle, woon!, toch ^twqtel ik of Je het vinden kunt als ten^n j<} £°S baar bochten en wendingen volgen, dat ik de oorsprong nooit gevonden heb, begint het riviertje, misschien als een klein, kristalhel der beekic. Het boekje zingt en stroomt in xij 11 rotsachtige bedding tot hel een lage, zonderlinge oppervlakte bereikt, dat is hot vnoeras. Ik was er gisteren, juist toen de zon onderging, cn mijn hart trilde, toen ik die schoonheid aanschouwde, omdat ze mij aan jou herinnerde. „Hoe kan ik je de wonderlijke schoon heid van het moeras verhalen, die wijde, waterachtige oppervlakte, beplant met vreemde gewassen? Slanke, teedere biezen Staan daar, sierlijk buigend als de wind er doorvaart, en dc teerste muziek voortbren gend. Ken je het bed van het moeras, als de wind ruischt door de halmen en ze be speelt, alsof het snaren waren? Eens zal ik je daarmee naar toe nemen, dan zullen we samen luisteren, en jij zult me vertellen wat het beteekent. „Hier en daar is oen poel, die als een juweel glinstert tusschen de biezen. Dan weer een uitgestrektheid grasland, waar kleine gele bloempjes als sterren in schitte ren, of een lelie, rustend op haar bladeren, die met omhoog geheven kelk de schoon heid van den dag indrinkt, en niet meer denkt aan den doolhof van slijk en troebel water, waaraan ze zich ontworsteld heeft, 'k geloof, dat onze zielen daaraan gelijk Ui", Iris, we bloeien op in de wereld, ondanks al haar duisternis; door een nooit latende kracht worden wij opgetrokken naar boven, tot wij liet einde bereiken, dat wij geleerd hebben als den Hemel te be schouwen, maar dal niets anders is dan het opbloeien in liet Licht. „Van al de lachende Schoonheid van liet moeras is het stralendste dat ge deelte, dat jouw purperen naambloem draagt. Hier en daar tusschen de biczen, als de draad van een zeldzaam weefsel, slingert zij zich, voor een oogenblik mis schien verborgen, maar nooit verloren. Ik heb een armvol van die bloesems geplukt, en met gesloten oogen mijn gezicht erin verborgen, cn ik droomde dat jij het was jij, die ik altijd beschouw als iets dat te mooi is om door mij aangeraakt te wor den jij, die ik slechts uit de verte mag liefhebben. ,Ik heb je gezegd, dat ik komen zou als dc Irissen biociden, maar nu hot moeras purper is van die heerlijke banieren, durf ik niet. Het is niet alleen omdat je nu verdriet hebt, ofschoon ik je voor de heele wereld nu niet lastig zou willen vallen, maar ook. omdat ik bang ben. „Slechts in mijn wildste oogenblik ken durf ik liopen jij bent niet bestemd voor zoo iemand als ik. Overdag buig' mijn ziel zich voor je ter neer in schaam te over mijn eigen onwaardigheid, maar 's nachts dan verlicht je, als oen vallende ster de onherbergzame duisternis, het land mijner droomen. „Soms ben ik bang, dat ik hot ie nooit durf zeggen; dat bet altijd zoo zal blijven, jaar op jaar. Als je wist, wie je minnaar was, zoo overmoedig en toch zoo be vreesd, denk ik, dat je hem in toorn van je af zou werpen. Dus is liet beter voor mij to vertrouwen, ofschoon dat vertrou wen geen grondslag heelt, is het beter voor mij te hopen, dan absoluut te moeten wanhopen. Zonder jou durf ik mij bet le ven niet in te denken. „Zooals het moeras strekken de jaren zich voor mij uit, een onmetelijke uit- gestrckthel 1, waarin slechts de onzekerheid zeker is. Ze zijn vol valstrikken, vol diep ten en geheimzinnigheden, die ik niet pei len kan, vol onoverkomelijke slagboomen, die ik, kleinmoedige, eens onder het oog moet zien. „De nacht is er over uitgespreid, en ik kan mijn weg niet vinden. De storm valt mij aan, en doet mij mijn koers verliezen. De bewolkte dag eindigt in de schemering en do kristallen poelen, die ik beschouw als mijlpalen, worden bloedroode bakens. „Het Elmusvuur trekt mij in het slijk, waar de biezen zich om mij heen slingeren en mij trachten te verstikken. Maar de nachtwind wuift mij koelte toe uit het Oos ten, waar de dageraad sluimert en de sna ren van het mocrasgras fluisteren een lied je. „Irisl Irisl" zingen zij; dan wordt mijn schrijnend hart opeens met een zeldzame vr°"»de vervuld, want wat mij ook overko men kan, ik zal de herinnering aan jeu be zitten. „Zooals de irissen het moeras schoon maken cn hun feeërie er over uitspreiden, zoo verlicht jij de eenzame woestenij van mijn leven, k kan je nooit geheel verliezen, je bent altijd bij mij, en gegrift in mijn hart, zooals jouw symbool, de fleur-de- lis." XIV. '/aar Bloemennaam. Zoo goed en zoo kwaad als het ging. s'Ielen de dagen. Iris at machinaal en deed haar huishoudelijke plichten met haar ge wone accuraatheid. Woensdagsavonds ver scheen Dokter Brinkerhoff, als gewoonlijk en Margaret's oogen vulden zich, toen ze hem aan zag komen. Gebogen, oud cn vermagerd, kwam liij het voetpad op, verlangend om zijn oude plaats in te nemen, en er tevens voor te rugschrikkend. Iris kwam hem te gemoet met een droevig klein glimlachje, jgn hij boog zich met schokkende schouders even over haar hand. Toen strekte hij zich als een soldaat onder het geweervuur. Miss Iris, zeide hij, wij zijn verbon den door een gemeenschappelijke smart, en door meer dan dat, ik heb een belofte te vervullen. Zij, hier aarzelde l»j even en ging toen voort zii heeft me ge vraagd de plaats van een vader bij je in te nemen, en ik beloofde, dat ik het probeeren zou. Ik heb u altijd zoo beschouwd, ant woordde Iris op zach-ten toon. Lynn was weer geheel zichzelven, en zijn vroolijke gesprekken wekten de anderen bijna tegen hun zin, op. Ze moesten dik wijls genoeg om hem lachen en toch was er een weemoedige ondertoon, want de wond was slechts aan de oppervlakte ge heeld. Het is hard, zei de dokter droevig maar wij moeten zooveel harde dingei slikken. Misschien, als wij beter leefden, et ons geloof sterker was, zou de dood or 1 het hart niet zóó verscheuren. Het is 01 s gemeenschappelijk lot, zonder aanzien d :s persoons komt het vroeger of later tot ons allen. We moeten onzen geest accominodeeren aan dit onvermijdelijk feit. Het Leven, antwoordde Lynn, is als de toonhoogte van een orkest, en wij zijn de instrumenten. Dokter Brinkerhoff knikte. Dat is heel waar. Eén dissonant of het springen van één snaar kan het geheel nog niet aantasten, en ik denk, dat God, die alles kent. de symphome waardeeren zal, ondanks de valsche tonen, die wij er doorheen stielen. 'if [Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5