Eerste 4 Indrukken van den dag- DAMIAATJES DE VIOOL. MAANDAG 24 OCTOBER 1921 44ste JAARGANG No. 13972 BE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAALT 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. B!J VOORUITBETALING f 3.57'/«j NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1423, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENT1ËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 biaden. AAN WIE DE SCHULD? UIT DEN OMTREK. HAARLEM, v Het eeuwïeest van „Kunst zij ons Doel". Personalia. Ongeluk voorkomen. Baden. Gevonden voorwerpen. Albert Spalding. Brandje in „Arbeid Adelt". Zij slaapt, zij is niet dood- SCHOTEN. J. J. WEBER ZOON, Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. FEUILLETON. Vertaald uit het Engeisch door Hen riëtte v. d. Waarden. BUREAUX: 229. De wijze, waarop Minister Aalbersc j.l. Vrijdag in de Tweede Kamer van zich heeft afgebeten bij gelegenheid van de interpel- latie-Drion, wordt in de liberale pers ge hekeld, als ware er een halsmisdaad be gaan. Het belrof, zoo heette het, hier slechts een enkele vraag, een inlichting-zoeken van een Kamerlid betreffende de manier, waarop de Arbeidswet op één bepaald, punt wordt toegepast. En daar vermeel zich de Minister de heele geschiedenis van het ontstaan der Arbeidswet op te halen; stelt de sprekers en schrijvers van Novem ber 1918, die om wettelijke bepalingen ter verkorting van den arbeidstijd riepen, met zich zeif in tegenspraak, nu zij de Arbeids wet maar weer zoo gauw inogelij.-: willen zien afgeschaft. En de Minister doet dat zóó, dat die tegenspraak de betrokkenen voor iieel het land openlijk belachelijk maakt. Dat heet eea schandaal, dat is meer dan onbehoorlijk! Immers, daarvoor was geen enkele reden, nu een Kamerlid in par lementairen vorm niets anders dee l dan een vraag stellen! De Nieuwe Rotterdamsche Courant gaat zelfs zóóver, aan het hoofd van haar Za terdagavondnummer het voor- te stellen, alsof zij door Minister Aalberse op sma delijke wijze is beleedigd. „Minister Aalberse zoo heet het daar hooghartig heeft het gisteren oirbaar ge acht ons blad in het Kamerdebat te betrék- ken." Let wel: „oirbaar!" En dan wordt beet plechtig verklaard, dat de redactie niet kón aannemen, dat de Minister de woorden gesproken heeft, welke de alle met elkaar toch vrij wel overeenstemmende fiagbladverslagen hebben vastgelegd. De 'edactie zal daarom het stenografisch ver slag afwachten. En mocht waarlijk blijken, dat de Minister bet liberale grootblad al dus in liet Kamerdebat heeft betrokken, dan, wee hem! Welke is nu Minister Aalberse's mis daad? Wij nemen aan, dat hij alles en meer gezegd heeft, dan de uitvoerige Ka merverslagen ons te lezen hebben gegeven; dan kunnen wij daarin locii geen enkel on behoorlijk woord vinden. Wat is gebeurd? Reeds weken lang is in de liberale groot-pers een heftige cam pagne tegen de Arbeidswet gevoerd. Vóór aan in de rij slond de Nieuwe Rotterdam sche Courant. Deze campagne was ver klaarbaar; wij willen zelfs toegeven, dat ze het goed recht dier bladen was. We be hoeven nog niet eens te bedenken, dat zij de spreekbuizen zijn van de groot-werk gevers; dat het meerendoel van hen, die de nadeeien der arbeidswet ondervinden, met hun klachten en grieven de redacties van bedoelde bladen overstelpen. Laat ons aannemen, dat de campagne gevoerd wordt in de overtuiging, dat de Arbeidswet voor de Nederlandsche industrie een debacle bc- teekent. Maar een campagne is hc; toch in ieder geval geweest en lot welke inconse quenties men daarbij in de felheid van den strijd verviel, loonden wij nog onlangs aan met twee citalen uit twee artikelen van het Handelsblad en de N. Rott. Crt., die op den- zetfden avond over eenzelfde veel omstre den punt der Arbeidswet precies tot ge heel tegenovergestelde conclusie kwamen. Nu deze campagne op haar hoogtepunt is geraakt, komt de heer Drion met zijn interpellatie. Is het wonder, dat Minister Aalberse deze gelegenheid benut, om zich tegen de felle aanvallen van den laalsten tijd te verdedigen? Waarom wordt hem dit kwalijk genomen? Wij begrijpen, dat de manier, waarop Minister Aalberse van zich afsloeg, de ge- slagenen niet beviel. Het is niet aangenaam voor de liberale politici, noch voor bla den als de A'. Rott. Crt., er aan herinnerd te worden, hoe zij als 't ware den Minister van Arbeid hebben voortgestuwd, toen in November 1918 de revolutie voor de deur stond en de „democratische volksgeest" om daden vroeg. Thans, nu die daden offers vragen, misschien te groote offers, is het niet eerlijk zijn verleden te verloochenen. En dat althans heeft Minister Aalberse vóór op zijn bestrijders: hij blijft conse quent en aanvaardt de gevolgen van zijn vroegere daden. Wij zijn er al lang niet blind voor ge weest, dat met een 45-urige werkweek waar op z'n best in 't buitenland een 48- urige werkweek werd ingevoerd onze industrie een zwaren strijd zou te voeren hebben. Men kan zich afvragen, of de buitcnlandsohe concurrentie bij den tegen woordige» valuta-stand niet tot herziening der Arbeidswet noopt, juist en vooral in het belang van de Nederlandsche werk nemers, die hoe langer hoe meer slacht offer der werkloosheid dreigen te worden. Met dit al behoeft men echter de schuld van de malaise niet op den Minister le schuiven, de malaise, die trouwens slechts voor een heel klein deel oorzaak vindt in de bepalingen van de Arbeidswet. Het par lement heeft in 1919 bijna unaniem de Arbeidswet toegejuicht en aangenomen. De héér Drion verklaarde zelf Vrijdag in de Kamer, dat er voor afschaffing der wet geen meerderheid te vinden zou zijn. Hij had duidelijker kunnen zeggen: Staande vóór de groote verkiezingen, durft nie mand daarom te vragen. Welnu, als al deze feiten juist zijn, dan spele men niet den verontwaardigde te gen een Minister, wanneer hij het waagt ile geschiedenis te herlezen. Dat is politiek van de kleinste soort. Men beginne met de verantwoordelijkheid van zijn eigen aandeel, hetwelk men in 1919 aanvaard heeft, te erkennen en slreve dan, desgcwenscht, naar inkrimping en ver andering. Wie anders doet en met de veranderde tijdsomstandigheden meedeint, wie zijn jas verandert naar de mode van den dag, loopt gevaar, dat hij aan zijn oude plunje wordt herinnerd! De feestelijkheden ter herdenking van het eeuwfeest van Kunst zij ons Doel" zijn gisterenmiddag met een offieieele ont- vangsl ten sladhuize ingezet De heer C. Maarschalk, burgemeester, recipieerde in de oude raadszaal die met planten ver sierd was, en was vergezeld van den heer Mr. J. N J. E. Heerkens Thijssen, oudsten wethouder, Mr. Th. Wehslra. ge meente-secretaris en de heeren Van de Kamp, Doosjes, v, Ommeren Kingma de Braai, leden van den gemeenteraad. Een groot aantal leden van het jubelend college was aanwezig. De heer Maarschalk heette allen welkom en verklaarde dat 't de eenparige wensch van liet gemeentebe stuur was, hef college ten sladhuize te ontvangen. Het herdenkingsfeest toch, aldus spr. aan den vooravond waadvan Uwe vereeni- ging heden staat, is voor ons een aange name en gereede aanleiding geweest om U hier op deze plaats hartelijk geluk te wenschen met Uw honderdjarig bestaan, om ook eens een woord van waardeering en dank te doen klinken voor al het vele dat Uwe vereeniging in die afgeloopen eeuw heeft gedaan voor liet kunstleven in onze stad, voor de belangrijke diensten bovenal ook bewezen aan het teekenon- derwijs toen voor de beoefening daarvan in deze Gemeente nog zoo weinig ge legenheid bestond. Immers toen in lange jaren terug Hoo- gere Burgerscholen en andere Onderwijs inrichtingen met hunne teekencursussen nog niet werden gekend en ook de School voor Kunstnijverheid nog niet was opge richt, waren het de teekenavonden van Kunst zij ons Doel die aan velen de een*, ge gelegenheid boden om hun stud.es, door het teekenen naar hef levend model, voort te zetten op oene wijze d'-e aan ern stig streven en volledig onderricht alles zins voldeed. Ook toen bet beperkte reisverkeer met andere sleden het nog niet zoo gemakke lijk maakte als thans om elders kunst te gaan genielen was het uwe Vereeniging, die door kunstbeschouwingen en tentoon stellingen de belangstelling in de Beelden de Kunst beef hoog houden in onze goede stad, die door hare meesters1 op dit ge bied reeds door Europa was vermaard. En ook thans is zij nog het middelpunt van degenen, die die kunst met toewij ding willen beoefenen. Gelukkig heeft de arbeid van een eeuw uwe energie n.og niel gedoofd, uwe loachl geenszins gebroken. Bloeiend viert uwe vereeniging baar ju belfeest en de omstandigheden wijzen erop dat van haar voor de toekomst nog véél kan worden verwacht. Waar we haar jus danken voor al het geen in lange jaren z'j Haarlem bodd, daar klinken tevens dc allerbeste wen schen voor een nieuwe reeks van 100 ja ren. Moge Kunst zij ons Doel in en voor Haarlem nog veel bereiken, moge zij sym pathie blijven ondervinden als tot héden en moge voor haar nog lang gespaard blijven haar hooggeachten Voorzitter aan wiens leiding en goede zorgen zij inder daad zeer veel is verplicht. (Applaus). De voorzitter van K. G. O. D„ de heer A. A Koster, dankte den burgemeester hartelijk voor diens goede wenschen en uitte de groote erkentelijkheid van K. Z. O D. voor dc belangstelling door het ge meentebestuur beloond. Spr. wees er op hoe vooral in vroeger jaren V.et iubilee- rend college van veel nut yoor i. et Haar- Ierasche kunstleven was, maar hoe het ook in later tijd nog "dc verdiensten had. Spr. wijst op de gelegenheid tot liet tee kenen naar levend model, wat door de kunstenaars op hoogen prijs werd gesteld. Vroeger had K Z O. D zeer veel be langstelling, maar ook in later tijd is d'i° niet verminderd. Spr. waagde zich aan een toekomstbeeld cn dan zag hij voor zich een Groot-Haarlem, waar nog een maal zou staan een tentoonslellingsgele- genheid die aan alle eischen des tijds zou voldoen en hij sprak den wensch uit. dat alleen in Haarlem daar dan van genieten zouden, maar tevens dat alle kunstzinnige Haarlemmers lid zouden worden van K. Z. O. D., opdat de kunst op deze manier zou worden gediend. Met de beste wenschen van Haarlem cindgde spr. Hierna werden cenige ververscningen rondgediend en onderhield de burgemees ter zich eenigen tijd gezellig met de gas ten. Een vijftal folographen vereeuwigden in de groote hal van het Raadhuis deze voor K. Z O. D. zoo bijzondere gebeur tenis. Hedenmiddag heeft de feestelijke ope ning der tentoonstelling van het werk der leden en uilgenoodigde Haariemsche kun stenaars plaats cn wordt een receptie ge houden. Te Amsterdam zijn geslaagd voor liet examen Vrije- en Orde-oefeningen de heeren J. J. Bades, G. Th. Vermeer en J. D. v. d. Bent, allen alhier, N. M. Schnei ders, te Beverwijk en de dames j. Baas en A. E. A. Teunissen. tc Zaandam. Dank zij de waakzaamheid' der veld wachters v. d. V. on v. d. Z., uit Half weg, is Donderdagavond omstreeks 8 uur nabij die plaats een grcöt ongeluk voor komen. Er liepen twee koeien en een paard op de lijn toen de tram der E S. M. in volle vaart naderde. Door het zwaaien met een rcode lantaarn brach ten do beide veldwachters de tram tot' staan op 100 meter van de plek waar de dieren liepen. Men herinnert zich dat onder,.,1 fierfgelijko omstandigheden liet vo rig jak? een ernstige ontsporing voor viel. In- het 3de Badhuis aan don Scho tersingel zijn in den afgeloopen week 1215 baden genomen. I» het Douehe-badhuis aan hot Leidsehcd'ein zijn in do afgeloopen week 658 baden genomen. In het Douche-badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week 383 baden genomen. xor Thmler. Van het huidige programma beviel ons 't best 't Va riété-nummer: „Nelly end René", luchtacrobaten. Ilené Verricht waarlijk verbazingwekkende toeren. En de aar dige dierenfilm: „Bij de ratten op be zoek". Dc eomedic „Z. K. H. de Bluffer" vinden wij niet alleen weinig interes sant hoewel er heel aardige momen ten in voo kö.jt n t- maar, wanneer men 't verhaal niet puur als 'n dolle comedie opvat,, beva," 't rv tuk levens- v. ij h id, die we voor ome ormde geesten niet ónbedenke ijk kunne.t ach ten. 't Zal wel niet veel kwaad doe:i, als men één zoo'n film ziet, zonder toepassingen op 't leven te willen ma ken.... maar dat velen herhaaldelijk zulke op-zich-zcif-niet-héélerge films zien, dat verklaart o. i voor een groot deel den vaak gesignaleerd en kwaden invloed der bioscoop. Gelukkig behoe ven we zoo'n opmerking over het Luxor-theater zelden te maken, waar om we dan ook dit programma niet af keuren. Hoewel ook 't hoofdnummer speelt in 'a kring van menschen, when a lie hoogcre levensopvatting, ze'fS in de ernstigste oögenblikken, totaal ont breekt, en dié zich door allerlei op wellingen laten leiden, waar ze hun geloof en de goed-gerichte rede 't be slissende woord moesten geven. Maar wederom: als men niet totaal onge vormd van geest en karakter is, en zich niet door elk tochtje laat mee- sleepen, maar „De Speler" eenvoudig beschouwt als een stuk, dat de rampen toont, door een ongebreideldcn harts tocht veroorzaakt, dan valt in deze film veel te prijzen en te bewonderen. Nieuwe zaakIn de Smeil-estraat 41 is geopend het Amsterdam sche 2e hands- Heerenkleed in «magazijn „De Concurrent". Voorheen was de zaak gevest gl in de St. Jam.traat te Amster dam, doch de firma heeft zooveel klan ten in Haarlem en omstreken, dat zij. ten gerieven van deze besloot, zich te Haarlem te vestigen, hetgeen deze niet onaangenaam zal zijn. De winkel is geheel nieuw gerestaureerd en is van buiten nieuw geschilderd. De keuze der artikelen is zoo groot en de prijzen zijn zoo laag, dat deze wel klanten moeten trekken. Rij de opening ontving de firma vele bloemstukken. Kennisgeving Hinderwet. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare ken nis dat door hen is ontvangen eene be kendmaking van B. en W. der gemeente Bloemendaal dat het verzoek van de N. V. Overdekte Bad- en Zweminrichting „Stoop's Bad" te Bloemendaal om op perceel, kadastraal bekend in Sectie A no. 7265, eene inrichting voor watervoor ziening en verwarming te mogen op richten dcor hen is ingewilligd. De zaak Groenendaal. Het rapport naar aanleiding van' het geneeskundig onderzoek naar de geestvermogens van den dienstweigeraar Herman Groenendaal is door de leden van den krijgsraad to 's-G ravenliage bestudeerd. Men verwacht nu nog bericht in van mr. Tideman, Groenendaal's verdediger, wien ook een afschrift van het rapport is gezonden, dat deze eveneens met de bestudeering gereed is. Dan zal een datum voor do voortzetting van de behandeling van de zaak-Groeneqlaal vastgesteld worden. Zwijntjes. Het polilie-rapporl vermeldde hedenmorgen weer de ontvreemding van een tweetal heerenrijwielen. N. Leeuwerik, L. Heerenstraat 22r„ armbandje; v. Mcrlen, Zuidpolderstraat 18, Armbandaanhangsel. J. de Jager, Schalkburgerka-Je 72, Scholen, brander van lamp; C. J. Langerak, Omvalspoorl 6, Beige Ceintuur; Kennel Fauna, Park- laan, Hond (teckel), 2 katten; Gem. Rei niging, herdershond; J. B. Odenthal, Voorhelmplein 27rood, staven; H. Blok, Rustenburgerlaan 65, autosleutel; Post kantoor, Zijlstraat, tramkaort; v. Zy'.bcr- gen, Schneevocbtstraat iarood, zweep. Men schrijft ons: Na zijn buitengewoon succes zal Al- bert Spalding op veelvuldig aandringen nog een matinee geven op Zondag 30 Oc tober 2.30 uur in den schouwburg Jans- weg, alhier. Zaterdagmongen te half zes werd brand gealarmeerd in perceel Nieuwe Spaarn- wouderstraat 3. in welk perceel gevestigd is de bakkerij van de coöperatie „Arbeid Adelt." In den heetwateroven was een buis ge sprongen. Door de ontploffing waren de urtjes van den oven opengevlogen,waar door vonken kwamen in een hok, waar krullen v er ten bewaard. De krullen vat ten dadelijk vlam. De brandweer was spoedig aanwezig^ en biuschte met een straal op de waterleiding t vuurlje. Bij het blussohen moest ge bruik gemaakt worden van het rookmas- ker. Dc staf der brandweer was aanwezig. Chr. Besturenbond. Met ingang van 1 November krijgt de Chr. Besturen bond de beschikking over het door hem aangekocht perceel Bakene-sergracht 63. Werkliedenlcaarten bij de E.S.M. Eenigen tijd geleden is door de E.S.M. een regeling getroffen voor het perso neel van de Stoomhoutzagerij aan do Vinkenbrug, waardoor dit voor 40 cent per dag heen en weer kan reizon. Dö arbeiders uit Haarlem, werkzaam aan de Suikerfabriek „Holland" te Halfweg verreizen f 4.20 per week. Door hen is nu aan do E.S.M. ver zocht, een gcelkoopere regeling voor hen te treffen voor het traject Haarlem— Halfweg vice-versa. Winkelsluiting. De hoeren F. Wil- deboer, P. Bood, K. Kok en C. Cramer, deel uitmakende van het bestuur der Ilaarl. Winkeliersvereeniging, zijn dezer dagen door den Minister van L. N. en H.. in audiëntie ontvangen, naar aan leiding van het voor-ontwerp Rijkswin- ke'slniting en Zon lagssluiting Omtrent deze audiëntie zullen eerst daags in een ledenvergadering mede- deelingen gedaan worden. Echter kan nu reeds vermeld worden, dat het ont werp voorloopig niet op de agenda ge plaatst wordt. e o OO Een verheugend bericht ontvingen wij. Men is bezig den Kring Haarlem en Om streken van R.-K. Gemeenteraadsleden nieuw leven in le blazen. We dachten dat de vereeniging dood was, want sinds ruim een jaar hoorden we ze toeten noch blazen, maar nu blijkt dan, dat de jonkvrouwe niet dood is, doch slaapt en straks tot krachtig, jong, bruisend leven hoopt te ontwaken. Wel zijn haar, met de oprichting van den Kring Yelsen en omstreken van R.-K. gemeenteraadsleden, krachtige levenssap pen ontnomen en zelfs een zoo kostbaar lidmaat als een bestuurslid, maar dat alle» zal haar niet deren als straks bij haar ont waken alle R.-K. raadsleden van Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Zandvoórt, Ben- nebrock, Hnarlemmerliede, Hitlegom, Lisse, Haarlemmermeer en Scholen, mitsgaders R.-K. burgemeesters en gemeente-secreta rissen dier gemeenten de Jonkvrouw aan de .band nemen om haar juichend 'n nieuw leven tegemoet te voeren. Zoo zij het! En zoo kan liet zijn! Maar zal het zoo zijn? Bedriegen de teekenen niel, dan leeft ook hier de belangstelling weer op voor een kring van R.-K. raadsleden. Dit ver schijnsel openbaart rich trouwens in vele deelen van ons land en uit zich in het op richten van nieuwe kringen. In dit licht bezien, moet ook hier de hernieuwing wel slagen, maar toch vreezen we, door de ondervinding wijs geworden. 'En tooh, cn toch, zoo 1 heel veel R.-K. raadsleden zonden in een R.-K. Kring nog zoo heel veel kunnen loeren, want er zijn nog o, zooveel, ook R.-K., raadsleden, die feitelijk van het raderwerk eener gemeente lijke huishouding op Rooinschen grondslag geen lor afweten. En bovendien zou de onderlinge samenwerking in verschillen :ic gemeenteraden op deze manier ook niet weinig woiden bevorderd. Burgerlijke stand. Geboren: d. van M. E. Boedart—Bosman z. van O. B. Nupoortvan Nes d. van E. Dem- menieBlok z. van M. 0. de Vogel Barometerstand: 766. Neiging: Vooruit. van Deursen -.z. van W. Arens— Bruijn. Ondertrouwd: J. H. J. Leering 'en A. Rood W. de W on en E. Meenhorst G. J. Blom en li. E. Jansen. Gehuwd: E. ffmit met T. Merks Dekker met M. J. L. Haverink P. Boerrigter met M. J. van 't Hert II. F. Bosman met A. M. van den Ooster kamp. R. A'. Kies varteen iging. Dc R. K Kiesvereeniging le Seho'en houdt ec e leden vergadering op Donderdag 27 Oc tober a.s,, des avonds om 8 30 uur, in het Patronaatsgchouw, inging Tugèla- slraat. De agenda vermeldt: 1. Open ng. 2 Nolulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Be spreking en vaststelling in tc dienen candid a ten voor da groslijst belrefen c de verkiezing van de Tweede Kamer 1922. 5 Rondvraag. 6 Sluiting Het besluur vertrouwt op aller op komst dus ook van de vrouwelijke Roman door MYRTLE REED. Zoo sing het gesprek door, Lynn trachtte den last. die liet drukte op te wek ken en hot vroolijk te maken. Margaret bi creep hem en had hem er lief om, maar >k zij was droevig .Iris zat als een mar- P» en beeld, ze wachtte, ze telde de loo- 'jren als iets, waarvan men geen dei .v-vj, nul r uit rus." e- 0,1'snapt, blindelings hopend, dat 1A,j* Vokr«n zou. pauze, was Margaret na een lauge j. mooi als het naar zijn Dokter Brinkerhoff jijk wat zü bedoelde. be8r6cp «wmiddel- .Ta, zuchtte hij, en ik ben er blij om. Ik geloof dat ze liet zoo gewenscht zou hebben, en ik weet zeker dat ze me <jank_ baar is. omdat ik ''aar heb behoed voor ni.UMSgierige blikken tot het einde geko- en was. Zijn gezicht vertrok zenuw- aohiig, toen Mi dit zei. maar Mi wa.- trotsch op wat hii gedaan 'ia,d. lederen jlag was hij blijder om dezen laatsten dienst, omdat hij ze zelf uitgedacht had, Cn begreep hoe verheugd het haar ge had maakt zou hebben, als ze het nog kunnen weten. Ja, antwoordde Margaret vriende lijk, het was heel fijn van u gedacht. Het zou bij mij niet opgekomen zijn, en ik weet, dat zij het geapprecieerd zou hebben. Miss Iris? zei de dokter op vragen- den toon. Het jonge meisje wendde zich tot hem. Ja? Zij, en ze gaf me een document voor je. Wil ie het hebben of zal ik het je voorlezen? Lees het maar voor, antwoordde Iris dof. Het is in den vorm van een brief. Ze schreef hem eens tegen het einde van haar ziekte en gaf hem mij, om na haar dood le openen. Te midden eener diepe stille, nam hij een enveloppe uit 'zijn zak, en verbrak het zegel. Mijn beste dokter Brinkerhoff, be gon hij, en kuchlte even, ik voel, dat ik niet meer beter wordt en daarom heb ik nagedacht, terwijl ik hier nederlig, en breng ik mijne zaken in orde. Ik het) al les aan Iris gezegd, maar uit vrees dat zij het vergeten zal, schrijf ik net it. Alle haar betreffende papieren zijn in een ijze ren doos in een koffer op de vliering. Ze weet waar ze te vinden is. haar. als aan cenige dochter scienk ik mijne kleine gedachtenissen „bi pC ne'. smaragd, mijn stukjes c v.in mijn waaier en de zilveren ges pen. Ze zal de liefde, waarmede ik haar dit schenk gevoelen, en ze zal zich geheel vrij voelen er van te nemen wal ze gaar ne heeft. Het huis is voor Margaret, en daarna voor I-ynn. maar het zal Iris' te huis blijven zooals het altijd geweest is. Gedurende haar lever zal zij iederen eer sten der maand verzegeld haar inkomen krijgen, zooaD 't beschreven slaat in mijn testament, dat bij den advocaat berust, en dat hij te zijner tijd zal voorlezen. Zeg mijn klein meisje, dat ofschoon ik dood ben. ik haar nog lief heb; dat zij mij meer geweest is, dan ik ooit voor haar heb kunnen zijn, en dat zij mijn dapper neisje zijn moet, en niet treuren mag. Zeg haar, dat ik haar gelukkig wil zien. U zend ik mijn afscheidsgroeten. Ik heb uw vriendschap (gewaardeerd) en uw wetenschap Met de verzekering van mijn diepe persoonlijke achting, Uw vriendin, PEACE FIELD. Iris verloor haar zclfbeheersching en verliet de kamer,bitier schreiend. Margaret volgde haar, maat het meis je duwde haar terzijde. Neen, fluisterde zij, ga terug. Voor mij is het beter alleen te zijn. Het spijt me zoo, zei de dokter, de pijnlijke stille brekende, ik had er mis schien mee moeten wachten; hel split me zoo miss Iris onnoodige pijn veroorzaakt te hebben. Het is hetzelfde of u-het haar nu of wanneer ook voorgelezen had, verzeker de Margaret hem, maar mijn hart bloedt om haar. De klok op liet bordes sloeg tien en Margaret verontschuldigde zich een oogenblik. Ze kwam terug met dc Royal Worces ter schaal opgestapeld met koekjes cn een karaf port. Ik heb ze gebakken, zei ze, met zwakke stem; ze vroeg mij U liet recept te geven. 'Ze dacht altijd aan anderen, ant woordde de dokter gesmoord. Hij vulde zijn glasen uit de macht der gewoonte hief hij het op tot een onzichtbaren vriend. Op uw toen hield hij zich in. Aan hare nagedachtenis, snikte Mar garet, en stootte haar glas legen het zijne. Ze dronken huil loost zwijgend, toen slond de dokter onvast op. Ik kan niet meer verdragen, ■zei hij, wij zijn in gemeenschap met de doode. Lynn, zei Margaret, toen de gast vertrokken was. ik maak mij bezorgd over Iris, Ze treurt zich dood, en het is onnatuurlijk voor jonge menschen, zoo lang hevig te lijden. Weet jij niets om daar verandering in te brengen? Neen. antwoordde Lynn, op zijn beurt ongerust, ze moet er wel eens uit. Ik geloof, dat ze sinds de begrafenis van tante. Peace niet buiten is geweest. Dan moet jij haar meenemen. Zou ze met me mee willen gaan? Ik weet het niet, vent, maar probeer het probeer het morgen. Neem haar mee op een lange wandeling, en maak haar zoo moe, dat ze slapen kan. Niets kalmeert den geest zoozeer als lichamelij ke vermoeidheid. Na een poosje zei Lynn: Moeder blijven we altijd in Oost- Lancasler? Daar heb ik nog heel niet over ge dacht. Lynn. Wórdt je ontevreden hier? Neen ik was alleen in de voor zorg. Dit is ons tehuis. Tante Peace heeft het ons gegeven. Ilct kwam ons toch toe, is 't niet? Eigenlijk wel, maar je grootvader liet het tante Peace na. Als hij niet plot seling gestorven was. zou hij zijn testa ment veranderd hebben. Moeder zei, dat hij het van plan was, maar hij stelde het steeds uit. Wilt u dat ik doorga met vioolslu- dceren? Margaret keek verrast op, maar Lynn ijsbeerde op en neer, met zijn handen op den rug en zijn hoofd omlaag. Waarom niet, jongen? vroeg ze heel zacht. Och, zuchtte hij. ik geloof niet, dat ik er ooit iets van maken zal. Natuurlijk kan ik spelen. Herr Kaufmann zegt, dat als het mij bevredigt dc muziek te spe len zooals ze geschreven staal, hij me le veel kan leeren, maar hij heeft overigens geen erg hoogen dunk van mij. Ik zou liever een eerste-rang timmerman zijn, dan een tweede rang violist, en Ik ben drie-entwinüg het wordt tijd dat ik kies. Margaret's hart zonk in dc schoenen,' maar ze sprak moedig: Lynn, kijk me aan. Ilij wendde zich tot haar en zijn oogen zagen eerlijk en onbeschroomd in de hare. Zeg me de waarheid wil je artist worden? Moeder, ik wil liever artist zijn, dan wat ook ter wereld.. Dan, jongen, houd je er aan v^=t, en wordt niet ontmoedigd. Iemand zeide eens, dat de cenige reden van mislukking is, dat de begeerte te slagen niet sterk ge noeg is. Lynn lachte somber. Als dat waar is, zei hij norsoh, zal ik niet mislukken. Neen. antwoordde zij, jij zult niet mislukken. Ik zal ie niel laten mislukken, voegde ze inpulsief er bij. Ik ken je cn ik geloof je.. -Hef ergste van alles, ging Lynn voort, zou zijn u le leur te stellen. Margaret trok zijn grooten kop naar zich toe, en «Ireelde met haar wang te gen de zijne. Je kunt me niet le leur stellen, zei ze kalm, want wat ik van je vraag is je best tc doen. Doe dat, en ik ben tevreden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1