VOORKOMEN IS BETER DAN GENEZEN [VOORKOM OITin ADVERTEER 00K lü iWien bij de opening van de nieuwe rrerktezïrigsactie voor 1922. LissE. ZANDVOORT. BLOEMENDAAL. NOORDWIJK. SASSENHEIM. Indien Uw CONCURRENTEN adverteeren en U doet het niet, dan zullen zij U na eenigen tijd zeer zeker gaan overvleugelen 4 - De Bureaux der „Nieuwe Haarlemsche 1 Courant" zijn gevestigd Nassaulaan 49, Haarlem/Telefoon 1426, 1748 en 2741 IJMUIDEN. VELSEROORD. 1 NOORDWUKERHOUT. GEEtiEHGB NIEUWS. sloeg Béide .eerstgenoemde personen' zijn gehuwd en vader van resp... 4 en ,6 kin deren. V er gif tigingsverschi jns^leh te Spijkenisse. cn gévvahkelijk naar Rotterdam is ver- v-oerd. 'j V/ OBOE M ARBEID. De actie in de Metaalnijverheid. T RECHTSZAKEN. m De teringachtige violist en diens vrouw, als afpersers. Tot 5 en 3 jaar veroordeeld. De Amsterdamsche rechtbank heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den teringachtigen violist, dien men vaak op de hoeken van dwars straten der Kalverstraat viool zag spelen. Hij en zijn vrouw'haalden ge woonlijk veel geld op. Vele Amster dammers hadden medelijden met de beide s.traattype's en hielpen hen. Het tweetal is echter uiterst gevaarlijk gebleken, want man en vrouw hielden zich ook bezig inet zeer geraffineerde afpersingen in hun huis in de Du- sartstraat. Zij lokten personen in hun woning en trachtten dezen, dan te compromitteeren. Daarbij verscheen dan plotseling de teringachtige violist met eert geladen revolver in de hand, en zijn bieeke,' zwakke vrouw met een dolk, ten einde zijn slachtoffers geld af te persen, eenmaal zelfs f 10.000. Een én anclé'r geschiedde op een zoo. genaamd „muziekavondje." De zaak wtrd destijds met gesloten deuren bti4.-i.deld, met het oog op de zede lijkheid. Vandaag veroordeelde de rechtbank den violist tot vijf jaar ge vangenisstraf (overeenkomstig den eisch) en diens vrouw tot drie jaar (de eisch was vier jaar). „U IS EEN SCHURK." Een querulant, die al meer belee- digtrde briefkaarten schreef, had aan een notaris een briefkaart gezonden; waarop geschreven stond „u is een schurk, klaag mij maar bij de justitie aan,, u zult mij zeef verplichten." Volgens het rapport des deskun. digen, prof. dr. L. Bournan err dr. Heidema, was de 62-jarige man, nor-? maal en leed hij niet aan ziekelijke stoornissen van zijn geestvermogens. Wei was hij het-type van een querü- lant, die meent voor allerlei ver-» meend onrecht te moeten opkomen. De officier van justitie mr. Vé r- s t e e g zeide dat beklaagde zal moe ten begrijpen, dat hij op den ver keerden weg was. Herhaaldelijk'heeft beklaagde, ook aan anderen, dan San den notaris belèedigende briefkaarten gezonden. De justitie nfoet «u in grijpen. Eischéén maand voor waardelijke gevangenisstraf, wegenf eenvoudige beleediging. FAILLISSEMENTEN IN NEDER. LAND. VOOR DE HONGAARSCHE PEJRS. LUGHTVERKEER. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. TELEGRAMMEN. -- Aan het .R K. SporUeiTe.n zou i..F.C. III gisterenmiddag eén compe- fiticwedstrijd spelen tegen Zilk II. Er ontbrak: echter een scheidsrechter wes halve men een vriendschappelijke match speelde. L.F.C won met 2—0. L.F.C I was op bezoek bij Zilk I ten competitiewedstrijd met als uit slag 1—1. Burgerlijke Slanil. Geboren: z. van B. P. van der Weiden—Vestér. d. van M. van KeulenOlivier. z. van T. Huijboorn—van der Zeé. Ondertrouwd: Joh. Sehreur en W. A. II. Kobus Getrouwd: J. A. Versaaii met H. Verhagen. N. Leuven met A. J. v. d. L.nden. P. G M. Ostolini niet A. A de Leeuw. Overleden: Elis M. Neeskéns; 0 w. Dc sevige noordwesten wind, welke sinds Zaterdag aanhoudt/ dreef het water tot hoog tegen de duinen en kostte aan vj!e won'pgen glasruiten. Burgert. Stand. GeborenJohan Hugo, z. van H. Smit en S. M, Kreeft. Maria, d. van D, Kooij en M. J. Muiekamp. Jan, z. van F. Koper cn C, Wakla. Diderika Hendrika, d. ran L..M. v d Bos en N Weber. Ondertrouwd: H. F. Schrameijer en G. M. Koning Getrouwd: J. A. Bakkenhoven eri E. Keur. Overleden: E. J. M, Tiiijssen, 47 j. W. Rutgers v. d. Loef, 70 Lezing Prof. StompsDinsdag avond te kwart over 8 zal Prof. Stomps, hoogleeraar te Amsterdam, in café „Rusthoek" een. lezing hpuden over „De flora van Cal'fomië". Den spreker, die zich reeds bij vo rige gelegenheden heeft doen 'kennen als een zeer boeiend, en. oncjerhoüdead verteller, zal 't zeker aan belangstelling niet anthreken. De lezing zal verdui delijkt worden door eeh reeks authen tieke lichtbeelden. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij.: J. Vermeer, Korte Klever laan 30, Bloemendaal, een zilveren arm-, hand; ÏP. Vogel, Bloemendaalscheweg J.6, een beursje; Kweekduinweg 6, Overveen, een zilverbon; Sjoerds, Bloemendaalsche weg- 6, Bloemendaal, een wollen kinder brui Koper, Elswoutslaan 5, Overveen, Cen zilverbsn0. van Nes, tuinman Huis met de beelden, te Heemstede, een. zil veren .dames armbandhorloge;0. \Var-. merdam, Mariënbosch, Vogelzang, een gouden armband en schaartje; aan het hnreau van politie te Overveen, een haar speld, een dames regenmantel, een da mes handschoen, een broche, een boek en een sleute1 j i Bergerlijken Stand, van 14 tot 21 Oct. Geboren: 16 Oct. Jaeoba, d. van T. Noppen en A. Haasnoot. 17 Oct. Ark», z.' 'ren A. de Joyg en M.. Bruin. 21 Öet. CecUi-a Martina, d. ran Th. Klinkenberg en G-. 0. Nnlkes. "Ondertrouwd: Gerardus Adr'anus Jan- fion, 28 j. te Noordwijk en Anna Jo hanna Winters, 26 j. te Stompwijk. Thomas Cornelia Vink, 23 j. en Geer- truida Catharina Petronella Weldriug, 20 j. Wilhelm Wiesbrock, 27 j. te Lis- zo en Catharina Alida Zwetsloot, 27 j. te Noordwijk. Getrouwd: J. 0. van Eek 23 j. te Viunen en M. M. van Oordt, 24 j. al hier. J. J. W. Hartmanns, 29 j. te Botterdam en AL G. de Groot, 21 j. te Noordwijk. A. E. Kriek 26 j. te Beiden cn E. W. Zandvoort 29 j. ilhier. Overleden: 16 Oct, Lena Hoek, 78 j. wed. G. Guyt. 19 Oct. Adrianus ■Vink, S6 j., gehuwd met A. G. Vink. Propagandavergadering. In de groote raai van het Juvenaat hield op 21 Octo ber de commssie Van zeven, beslaande uit leden van den R.K. Volksbond cn bare vakonderafdeelingen een bijeenkomst waar op' alle leden van den Volksbond waren ualgenoodigd. Deze vergadering was uitge schreven op initiatief van .de R.K. Arbei ders Federatie en mocht zich in een goe de opkomst der leden verheugen. De ver gadering werd do or dien voorzitter der commissie, dien heer Comdandeur, met ge bed geopend. In korte woorden deelde spreker mede het doel en de strekking van de commissie, n.U. om de leidding te nomen over de te voeren propaganda in temende Novembermaand', ter wering van de heerschende Tcactie in de organisaties, met name de achteruitgang van hét Ic- tlental, wat weliswaar in onze organisatie nog slechts in beginstadium is, maar toch moet worden gestuit. Hierna verkreeg het woord de heer J. Angenent, spreker van den avond. In bree- de trekken schetst spreker de opkomst en groei der cfrganisaties in tiqt 10-jarig be slaan van 't R.K. Vakbureau, wat zoo'n groote vlucht heeft genomen en in 1920 nog een vooruitgang k-on boeken van 9000 ledien, terwijl andere organisaties o.a. het N. V. V. een achteruitgang te boeken bad van 34.000 leden. Voor 1920 hielpen de tijden mee voor de organisaties de actie Ie voeren, toen zag men dat men door een machtige organisatie iets vermocht Nu dé tijden echter wat minder drukkend zijn, trekken velen zich uit de organisatie terug omdat er geen diirect materieel voor deel uil te trekken valt. Dat de Room- sche vakbeweging nog slechts zoo weinig leden verloor is het bewijs dat er njet al leen daterialiistische, maar nog andere idealen worden nagestreefd. Toch valt er ook aan he R.K. Vakbureau een stilstand of reactie te constateeren waartegen ge werkt moet worden. Die achteruitgang bedraagt 3000 leden en dit getal moet in gekort worden. Spreker toonde aan de nooddzakelijkheid van het georganiseerd zijn en blijven en spoorde in gloedvolle woorden de aanwezigen aan, om toe te treden als propagandist om in de komen de Novemberd&a nd een krachtige actie te ontwikkelen, zoodat de achteruitgang spoedig is hersteld en daardoor de opko mende reactie den kop wordt ingedrukt. De voorzitter dankte den spreker en wek te de aanwezigen op zidh voor de Novem bermaand als propagandist op te géven. Staande de vergadering gaf zich een 15- tat leden op. Niets meer aan de orde zijnde dankte de voorzitter voor de ge dane toezeggingen als propagandist en sloot de vergadering met gebed. Gemeenteraad. Dc raad dezer ge meente kwam Vrijdagavond 21 October te 7 uur in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle teden. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Door Ged. Staten is goedgekeurd het Raadsbesluit van 19 Sept., de verordening op den Hoofdei ij ken Omslag tot Mei 1922, de overdracht terrein aan de Visscherschool en het erfpachirecht „Overplaats" aan de Woningbouwvereeniging „Vooruitgang." Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat de grootverbruiker van 10.000 kub. meter gas per jaar is teruggekomen op zijn be sluit. Naar aanleiding van een schrijven, ge richt door de gemeente aan dé gezond heidscommissie, waarin werd aangedron gen op bezuiniging, voorat van drukwerk, was een schrijven ingekomen van deze commissie te Alphen aan den Rijn, uiteen zettend, dat de hoogere kosten der com missie waren voortgevloeid door de weini ge bijdragen der gemeenten, dekkende hun ne tekorten. ,Na dekking van deze tekor ten, werd hunne begrooting weer normaal. Voorzitter stelt voor dit alles voor ken nisgeving aan te nemen. Een verzoek van dc bewoners van de Bijdorpstraat tot plaatsing van een lantaarn aldaar. Men acht beter dit aan te houden lot de electrische straatverlichting binnen kort aan de orde komt. De voorzitter deelt vports mede, dat het strookje grond, liggende bij Amerika, wel ke indertijd niet in dé overdrachtsakte was opgenomen, door dé familie Baron van Heemstra is geschonken. Punt 3. Aanbieding Gemeentebegrooting. De heer van Zonneveld Vraagt vóldoem- den lijd voor de behandeling. De voorzitter; zegt dit toe. De Haven-plannen, welke als punt 4 op de agenda komen, leiden tot eenigc bespre king, waarbij teekeningen aanwezig zijn. De. wethouder Warnaar licht deze toe. De voorzitter deelt tevens mede, dat de 'gemeente een ruil kan aangaan mét den 'héter v. Deursen, waarbij zij een stuk grond in liet bezit krijgt aan de Molenstraat van pl.m. 100 M; breed en 45 M. diep, terwijl ;de koopsom en onkosten voor rekening zijn. van den beer v. Deursen. Men besluit gun stig hierop. De heer Bader brengt buide aan B. en W., voor het slagen dezer plannen en hun arbeid, daaraan besteed. Aan de orde is de benoeming van een hoofd der Openbare School. Op de voor dracht staan: 1. A. J. v. Gilst te Aarlander- 'veen. 2. L. Schaarman te Rotterdam. 3. J. den Haan te IJselmonde. Met atgemeene stemmen wordt benoemd de heer A. J. v. Gilst te Aarlanderveen. De heer Speelman bracht naar aanleiding van deze benoeming, B. en W. dank. Te vens den Inspecteur voor hunne bemoeiin gen. Hij hoopt dat de openbare school in leerlingental zal vooruitgaan, te meer daar zij nu weer is in stand gehouden. B. en W. stelten voor de benoeming van een onderwijzeres aan.de Op. Lag. School, var. de agenda af te voeren en een tijdelij ke te benoemen. De raad gaai daarmede aecoord. Met ingang van 1 Nov. a.s. wordt benoemd mej. v. Dijke, van Warmond. Tevens benoemt men den heer A. J. v. Giist in de commissie tot wering van schoolverzuim. Het ingekomen adres om subsidie voor den bouw van 6 woningen, stellen B. en W. voor, dit verzoek nog in de portefeuille te houden, dit niet af te wijzen, maar ge zien de hooge bouwkosten nog even te wachten. De heer Warnaar licht de aanbesteding in Katwijk toe. Als een arbeiderswoning nu f 6000 moet kosten, is dit veel te duur. De heer v. d. Geest vraagt of er geen gevaar dreigt, dat het Rijksvoorschot bin nenkort niet meer wordt verleend en of de vereeniging geen bouwpremie krijgt. De voorzitter zegt, dat de Rijiksvoorschot- ten al werden gegeven voor 1914, dus is het geen bezwaar, nu de bouwkosten in eènigszins dalende lijn gaan, om nog even te wachten. Met algem. stemmen wordt aldus beslo ten. Punt 9. Schrijven van een Ned. Herv. commissie, inhoudende een verzoek, om beschikbaarstelling van lokalen, voor het geven van bijzonder ondérwijs, voor pl.ïn. 100 kinderen. B. én W. stellen den Raad voor hierin nog geen beslissing te nemen, hoewel er ernstige gronden zijn en voldoende waar borgen. De wettelijke termijn schrijft drie maanden uitstel voor. De lieer Lekkerkerker vraagt of dit punt juist is. De voorzitter antwoordt bevestigend. Be sloten wordt tot aanhouding. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad den heer van Kesleren een hypotheek toe te kennen, met de billijke aflossing als door B. en W. is voorgesteld. Bij de rondvraag informeert de heer Speelman naar de woning van het voor malige hoofd der openbare school. De voorzitter zegt zich persoonlijk te hebben overtuigd, dat er eenige restauratie noodig is. De woning is 40 jaar bewoond. De lieer Speelman zag gaarne deze wo ning voor het hoofd der school disponibel gesteld. De heer Zonneveld zegt, dat we dat niet verplicht zijn, nu de gelijkstelling van het onderwijs er is! Wij moeten ook zelf naar een woning zoeken voor het schoolhoofd. De heer Warnaar licht toe, dat de bouw wijze er heeiemaal op gericht is. B. en W. zullen na behoorlijke restauratie voor den goeden gang van zaken voor een behoor lijken huurprijs deze woning aan het hoofd der school voorstellen. Het is niet gezegd, dat hij er wil wonen. Aldus wordt besloten. De heer van Zonneveld vraagt om een verordening op de honden en het losloopen daarvan. De heer Warnaar zag ook gaarne een verordening, maar alleen voor het park. De voorzitter voelt veel voor het voor- stel-Wamaar, maar om de verordening voor de geheele gemeente vast te stellen, is z.i. nog al bezwaarlijk. Voorzitter zegt echter toe met verschil lende verordeningen te zullen komen. Voorts wordt nogal gesproken over de waterleiding. Do heer v. Zonneveld vraagt naar de verordening op het venten in deze ge meente, gezien de versperring Zaterdags aan de Zandslootkade brug. 1 Naar aanleiding van een vraag, deelt de voorzitter mede, dat vermoedelijk half Dec. electrische stpoom en licht kan worden ge geven. De kabel is onderweg eii in 30 dagen is deze tot Hillegom gelegd. Voorts stellen B. en W. voor om in de volgende raadszitting met plannen:, te ko men tot aanschaffing van een: Motor- brandspuit. De heer Warnaar merkt op, dat met de ze aanschaffing twee zaken bereikt wor den: we krijgen personeel vrij voor afzet ting van het terrein; én de arbeid voor de destrijding van den brand is gemakkelijker. Zooals het nu is, lijkt het op niets. Daarna gaat de Raad in geheime zitting. Jubileum. De ladingmoesler bij de Ned. Spoorwegen J. C. Köeppfl. ..atiaier* heeft Zaterdag onder veel belangstelling zijn 25-jarjg jubileum gevierd. Zijn kantoor was door het personeel keurig versierd geworden.. Namens de di rectie der Ned. Spoowegen werd hij toe gesproken .door den, adjunct-inspetceur in de inspectfè. Alkmaar, die hem de 'gebrui kelijke oordkonde én enveloppe met'inhoad overhandigde. Maar hiér hij blèf het niet.' Ook het personcêl, dé Feeders en de visclv handelaren kwamen met gesehenikeöoaan dragen. Zoo ontving- hij een katne.r- alneablement,- bestaande uit tafel, 4.» stoer len, 2 fauteuils en theetafel en van de visc'bhandelaren-Jvereenigïng een envelop pe met inhoud om zich een geschikt ca deau te koopen. De aanbiedingen der ca- deaux ging vergezeld van zeer waardee- rende toesproken van den stationschef en van dén hoer Slik, voorzitter der visch- handel vereeniging. Dé jubilaris toonde zich verf ast en dankbaar gestemd. Het was voor hem 'n mooie dag. R.K. Kiesvereeniging. Voor de R.K. Kiesvereeniging alhier hoopt a.s. Vrijdag in de pas geopende nieuwe R. K. Schoof als spreker op te treden het lid der Tweede Kamer, de heer Mr. J. B. Bo rn au s, uit Haarlem. Met het vliegend stormweer van Zondag hebben verschillende' stoom- schejaen bij het binnenkomen groote moeilijkheden ondervonden. Het Amerik aan s che stoomschip „S. B- ilutik", komende va0 Tampicó. is bij den Zuidpier onklaar geraakt di door drie sleepboolen van het bureau Wijsmiller opgetrokken. Hiérbij* zijn 2 matrozen van de „Cyclop" door een klap van den sleeptros gewond. Het Duitsche stoomschip „Orla", Zaterdag naar Emden vertrokken, is Zondag teruggekeerd en is in de derde haven onklaar geraakt. Het schip is door twee sleepboolen van Wijsmuller binnengebracht. Het stoomschip „Venezuela" vhn den West-Indischen maildienst is in het leddingskanaal aan den grond gevaren en eveneens door sleepboolen van Wijsmiiller binnengebracht. Hedennacht is de logger „Katwijk 25" op den Zuidpier gestrand en door de sleephoot „Simson" van het bu reau Wijsmuller binnengebracht. R.K. Schoot. De keer F. G, Alke- rnade, onderwijzer aa de St. Franciscus- school alhier, is benoemd tot hoofd der R.K. School te Nieuw-Vennep en reeds als zoodanig in functie getreden. In zijn plaats is tot onderwijzer alhier benoemd de heer A. A. Weyers, te Dord- Burgerlijke Stand. Geboren: An na d. van A. v. d. Tang en B. Baf schiet1. Margaretha Eva,d. van O. Geerlingö en H. Heddes. Comelis Johannes, z. van J. Weijera en P. Wij- nands. Hubert us Comelis, van J. v. d. Berg en O. J. Plomps. Johan na Gijsbertha d. van Ch. A. Weterings en M. E. Dames. Cornelis Adrianus z. van J. v. d. Berg en 0. Prins. Petrus Johannes z. van J. v. d. Ploeg en G. Raaphorst. Overleden: Marcellus LamVr us Mag- née 54 j. Jaeobus van Diest 52 j. 5 Getrouwd: Pieter Zwaan 30 j. en Geertje de Graaf, 23 jaar, beiden alhier; Mattheus Jaeobus van W©3terop, 25 j., uit Noordwijk en Cornelia van Eeden, 32 j. alhier. St. Isidorus. In café v. d. Borg hield bovengenoemde b'oemistijerk- liedenvereeniging een vergadering welke maar matig bezocht was. De voorzitter, de heer Joh. v. d. Voet, opende met den Chr. groet en betreurde de slechte opkomst, de hoop uitsprekend, dat dit in het volgend seizoen beter zal worden. De no'u'en worden onve-anderd vastge steld. H'erna wa3 aan de orde in a"a i van den Eerw. Geest. Adviseur. Door den voqtz. wordt deze met eenige har telijke jvoorden geinstaUeerd. Spr. sprak de hoop uit, dat Z.Eerw. nog veel voor de Vereeniging zal kunnen doen. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd met meerderheid van stemmen gekozen do heer J. v. d. Putte, die verklaarde zijn funotie te willen aanvaarden. Bij 't behandelen van voorstellen voor don be schrijvingsbrief voor de jaarvergadeing van den Bond „St. Deus delit", werd aangedrongen om voor te stellen 1 cent contributie per lid en per week te hef fen voor de Mies'eactie. Uit het verslag van de Centrale Commissie bleek dat was ingekomen f625.77 terwijl een be drag van f 571.76 aan uitgaven was te boeken, zoodat het batig saldo was met dat van de vorige opgaaf f50.70. Dank werd gebracht aan den penningmeester, voor zijn accuraat beheer, en aah de Controle Commissie voor haar moeite in deze betoond. Nu nam de Eerw. Gèest. Adviseur het woord en dankte voor do vriendelijke woorden tot hem gericht. Z.Eerw. hoopte op een aangename sa menwerking met de leden en het Bestuur. De rondvraag legerde niet veel bijzonders op, waarna de voorz. deze vergadering op de gebruikelijke wijze 6loot. Een mislukte vliegdemonstrai/ie. Dcór groote aanplakbiljetten was overal aangekondigd, dat onder deze gemeente in het Tespelduin, gisteren en vandaag een groote vïiegdemonstratio zou gehou den worden door een Amsterdamsché vliegonderneming, waarbij ook door een luchtacrobaat verschillende toeren zou den worden Vertoond aan een z.g.n, lucht- 'trapèze. Tengevolge echter van het plot seling omgeslagen weer, is er van deze luchtvertooning niets terecht gekomen.' Be ondernemer had dit een 14 dagen of een week eerder moöton doen plaats hébben; toen was het weer veel betér, en zou ongetwijfeld deze demonstratie ~veel belangstelling getrokken hebben. Ge zien het vergevorderde seizoen en de verandering van weergesteldheid zal ér' nu niet veel meer van terecht komen. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK TE EINDHOVEN. Zondagavond reed H. Maus, uit Stra tum (Eindhoven), op den Aalsterweg per motorfiets in volle vaart van achter tegen eqn kar. Het motorrijwiel werd totaal vernield, terwijl de bestuurder zoodanig wend gewond, dat hij kort daarna Over leed. Zekere W. v. d. Boomen, die op de duo-zitting zat,, werd ook érnstig gewond, zoodat men voor zijn" leven vreest. De voerman van de kar, waartegen de motor aanbotste, alsmede een main, die er achter op zat, kwamen er wonderlijk ongedeerd ai, iHeUegenstaande het paard op 'hot BRUTALE ROOF. Donderdagavond is te Venlo een zeer brutale roof gepleegd. Eon persoon trad den goudwinkel van den heer W., m de K'aasstraat binnen en wenvehte en kele ringen te zien. Na eenig wikken en wegen liad de man zijn keus gedaan en liet een ring innakken. Terwijl de heer W. daarmee be :ig was, wierp ,.de kooper" hem plotse'ing een hanteo! w tte peper in 't gezicht, greep een kaart met ringen en maakte zich uit de voeten: de Nieuwstraat op en de Keijzm-traat, in. Enkele burgers zetten hom na doh op de militaire terreinen verdween hij, en het is nog niet mogefi gelukken hem op te sporen. Van do tachtig rin gen, die hij meegepakt heeft, heeft hij er gedurende de vlucht eenige verloren. Ongeveer dertig zijn reeds bij den eige naar terug. Het rijwiel van den dief werd in het Keizerstraatja te ug evon len. de UITBREIDING VAN HET CENTRAAL STATION TE AMSTERDAM. Er komt nu goede gang in de uitbrei dingswerken aan het Centraal Slation in de Hoofdstad. Trouwens, het is bijna voort durend vlot en zonder ernstige tegensla gen gegaan, maar tot voor kort kon de buitenstaander: slechts weinig van de ont wikkeling merken, omdat de arbeid in hoofdzaak achter .schuttingen geschiedde. Sinds eenige weken echter komt er meer teekening in de zaak en de reizigers op het Centraal-Station, de wandelaars op dé De Ruyterkade kunnen nu zien, „hoe het moet worden." De zware ijzerconstructies, waarop het vijfde en zesde perron, zullen worden ge bouwd, verrijzen boven den grond. De op stelling van dc zware moerbinten geschiedt snel en reeds is de constructie tot onge veer op een derde van de lengte, beginnen de bij het Westelijk viaduct, genaderd. Aan de Oostzijde wordt intusschen nog geheid. Het is gebleken, dat in dit ge deelte de grond slap is, zoodat palen van 25 ruim 30 meter noodig waren. Er wordt echter slechts beschikt over palen van 25 meter. Daarom worden nu op deze palen, door middel van een ijzeren buis, verleng stukken geplaatst van 6 meter. Dit veroor zaak natuurlijk eenig oponthoud, temeer, daar slechts met één heimachine kan wor den gewerkt, omdat het werkterrein zeer beknopt is, geheel ingesloten als bet ligt tusschen de spoordijken, den verkeersweg en de hhizen. Niettemin hoopt men bet heiwerk gereed en het daar nu liggende zand verwerkt te hebben, als de ijzerconstructie tot dat Oos telijk gedeelte, waar het ketelhuis moet ko men, zal zijn gevorderd. Als er geen buitengewone tegenslagen komen, kan in Juni van het volgende jaar de ijzerconstructie geheel gereed zijn. Het zesde perron komt vlak langs den De Ruyterweg, gedeeltelijk boven het trot toir, dat dus ovexkapt zal zijn. Van het zesde perron kunnen dc reizigers door een glaswand over het IJ zien. Die glaswand, waarvan liet geraamte reeds gedeeltelijk is opgezet, zal aansluiten bij de nieuwe groote overkapping van liet vierde, vijfde en zes de perron. Deze nieuwe overkapping loopt r naar het Westen door tot het kantoorge bouw van dé Nédeiiandsche Spoorwegen aan WDe Ruyterkade, dus' eofi betel stuk ver dei' dan de bestaande overkapping. De zware moerbinten, welke, de perrons en de daarlusschen liggende sporen zullen dragen, rusten óp ijzeren zuilen, welke worden omgeven door een manter van be ton. Met die ominanteling is reeds begon nen, Want zoodra een deel van de ijzer constructie is voltooid, wórdt met dc bin neninrichting begonnen. Het is ü.l., zooals wij reeds vroeger hebben gemeld, de be doeling de ruimte onder de spoten en dc perrons te benutten voor dienstlokaleo. ■Hoe de inrichting zal worden, is reeds te zien. Aan de zijde, van de De Ruyterkade afgekeerd, komt over de geheele lengte een lange gang, welke aansluit op; de dwarst gangen naar dc Joodsruimten en óp de tunnels voor de reizigers. I11 het midden konxt een uitgang voor het publiek en aan de Oostzijde zal een uitgang komen. Deze laatste zal echter niet dadelijk in gebruik worden genomen'. Het spoor langs hel 'vijfde .petron zal eindigen bij den Ooslelijken doorgang. Het is echter de bedoeling over liet Oostelijk viaduct een vijfde 'brug'te bouwen, zoodat het spoor zal kunnen Woftten doorgetrok ken in de richting Muiderpoort. liEN FAILLIETE CENTRALE. De electrische Centrale te Nw.-Wcer- d'inge (Dr.) is voor ©enigen lijp bankroet gegaan. Th,ans zijn alle aandeelhouders dezer coöpe. atie schuldig verklaard voor f -500' ieder afzonderlijk.. Hieronder is een aantal arbeiders die over niet veel meer dan hun huismeubelen hebben te beschikken. Met spanning wórdt dé afwikkeling der zaak tegemoet gezien. 1 Reecis geruünen tijd loopen'door die ges meente Spijkenisse (Z. H.J ernstige ge ruchten over vergiftigingsverschijnselen, die rich bij-deii landbouwer K.. en diens ■vro-uw, wonende aan den Mallewdijk, zou. den hebben voorgedaan. Uit de vele-verwarde verbalen cfie daar over in omloop zijn, schrijft dé „Cou rant", schijnt het volgende hetmeest de, •waarheid nabij te komen. Eenige weken geleden kreeg K. .bezoek van zijn schoonzoon H. uit Oud-Beijer- land. Toen des avonds de .vrouw van K. thee dronk, kreeg zij 'n byandendi gevoel in de keel, zoodat zij niet. alles opdronk. Terstond' daarna maak t© Zich een zékere verlamming van haar meéster, gepaaid met braken e.d. Door dien' dokter werd eeii en ander voor nalerr onderzoek op gezonden en toen bleek, dat zich in den theepot ook sublimaat bevond. De verden king rees, dat dit door H.. daarin zou zijn gedaan, waarom tegen hem «en aan klacht werd' ingediend. Reeds meermalen had zich- een verlamming der spieren hij K. en zijn vrouw voorgedaan, als zij. op bezoek bij hun schoonzoon waren, zon der ook maar het minste vermoeden in die richting te koesteren Vóór 14 dagen werd' ten huize van H, door d'e politie een onderzoek ingesteld, waarvan het resultaat onbekend is. K., en zijd vrouw, benevens de dienst bode zijn reed§ vóór dén réchter van in structie gewéést wat lot gevolg had dat H. te Om! -Ttcijc-rlnri d' Is gearresteerd. Volgens do publieke o-pinie moeien 4e financiën van H. in. zeer berooiden toe stand verkeeren, hetwelk met zijn. pogen in verband wordt gebracht. Ons werd toegezonden een manifest van de samenwerkende organisaties. Ned', R.K. den Ned. Neutrale Bond van Metaalbewer. werkersbond,. Christ. Metaalbewerkers- bond, Land. Fed. van Metaalbewerkers en de Ned. Neutrale Bond van Metaalbewer kers, waarin zij de plannen cn besluiten van dé werkgevers in de metaalindustrie met betrekking tot d'e loonsverlagingen bespreken en tenslotte de arbeiders i.n de metaalbedrijven in 't bijzonder die te A- mersf'oort, Apeldoorn, de Bilt, Bolnes. Deventer, Dordrecht, Hilversum, Kinder dijk, Krimpen a. <1. IJsel, Olst, Oude- waler, Rotterdam, Schiedam, Tiel en Utrecht waar dé loonsverlaging reed's is aangekondigd, opwekken om de loonsver laging niet te accepteeren, zich achter de organisatie te plaatsen e~x met haar den strijd aan te binden. Aan de ongeorganiseerden zal, waar noodig. ook uilkeering worden verstrekt. Houdt u aan de adviezen, zon besluit het manifest, die de samenwerkende or ganisaties u verder zullen geven en ddoet niets op uw eigen houtje. De loonsverlaging te Tiel uitgesteld. Naar de Tel. vernoemt, is door de fir ma Kurz te Tiel, waarvan het geheele personeel georganiseerd is in den Algem. Nederl. Mctaalbewerkersbond1 en dat be sloten had tot staking over ie gaan, daal de loonsverlaging lieden, Maandag, zon in gaan, aan het personeel bekend gemaakt, dat de loonsverlaging door de firma is uitgesteld tot een later aan te geven da tum. Volgens mededèellng van het Handels- informatiebir^au van Van der Graaf Co.'s Buieaiux voor den Handel' zijn over de afgeloopen wreek; eindigende 21 Octo ber in Nederland uitgesproken 43 faillis sementen tegen. 37 faillissementen in de- Zelfde weck van hc» vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 21 October 1921 1694 faillissementen tegenover 1080 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Ontvangen f32.50 en 3000 kronen, 5 Hong, 'coupons en fl. 80 Hong. Hyp.-Bank ■N. N. 3 X. te Noordwijkenhout 2.50 D., Egmond aan Zee 1. ■Fain. K. té II. 3.50 EEN SENSATIONEELE LANDING. Verdwaald in de dikke mist boven Croydon met zes passagiers, had een handleypage-toestel, dat gisteren van Pa rijs kwam, een spannend moment in de lucht, toen de vliegenier trachtte de vuur pijlen van het vliegveld te onderscheiden. De beambten op het vliegterrein konden het vliegtuig hooren, doch zagen mets -van de machine en de vliegenier kon evenmin het landingsterrein zien. Hij maakte daar op gebruik van de draadlooze telefoon en vroeg vanaf Croydon vuurpijlen af te schieten, zoodat hij zich kon oriënteeren. Gedurende een half uur werden vuurpij len afgezonden, voordat de vliegenier ze in zicht kreeg. Daaro.p maakte hij een goed geslaagde landing. De R.K. Nederl. Boerenbond. De R.K. Nederl. Boerenbond zal de volgende maand een buiengewone algemeene verga dering houden te 's Hertogenbosch, ter bespreking van de landbouwarbeidswet, grondbelasting en jachtwet Totaal 142.50 DE HOOP VAN EX-KONING KARL PARIJS, 23 Oot. Naar de „Matin" uit Genève verneemt, hebben personen uit de omgeving van ex-koning Karl verklaard, dat deze vertrokken is, ia de hoop dat hij nooit zal behoeven te rug te kee en. Karl gelooft niet aan een afdoend militair optreuen der Kleine En tente, en hij meende, dat nooh Frank rijk, noch Engeland zich zouden ver zetten tegen clen terugkeer van e n vor t, die in den loop van den oorlog duidelijk den wensch te kennen heeft gegeven, zich van Duitschland af te scheiden. De president van de Zwitsersche con ferentie zeide tot den correspondent van de „Malin": „"Nooit zullen wij we r toe gang tot Zwitsersch grondgebied ver- leenen aan een man, die op deze wijze zijn aan ons gegeven woord heeft ge broken. BOEDAPEST, 23 Oct. Te Boedapest heerscht orde. De regeering is den toe stand meester en vast besloten, deze aangelegenheid spoedig tot een einde te brengen. De soeiaal-demoera ische arbei ders blijven een kalme houdiqg aan nemen. De telefonische verbinding met West-IIongarije is we 'er normaal. HORTHY GEVLUCHT? PARIJS, 23 Oct. De „Petit Parisien" verneemt uit Berlijn, dat volgens particu liere berichten admiraal Horthy in ver» band met de aankomst van ex-koning Kart te Oedenbueg gevlucht zou zijn. Vol gens de „Matin" zou Horthy zich naar Praag hebben begeven. Een ander bericht zegt, diat Horthy Za terdag reeds uit Boedapest zou zijn ge vlucht. Onmiddellijk na zijn J'lucht heeft een Kariistisch directorium de regeering»- zaken vergen omen. Te Praag heeft deze nieuwe putsch veel verrassing gewekt. Bcnesj en de president Massaryk zijn onmiddellijk uit de pro vincie naar <le hoofdstad teruggekeerd en hebben oen kabinetsraad samengeroepen. De ministerraad achtte den toestand zeef ernstig. De laatste zin van het regeerings- program van Benesj luidde indertijd, dat men op alle eventualiteiten was voorbe reid. Deze zin is thans actueel geworden. Volgens den teekst van het statuut van do kleine Entente kan dit nieuwe avontuur van den Habsburger aanleiding geven tot een nieuwen oorlog. De Tsjecho-slowakij- sche regiering hoeft de mobilisatie van twee jaarklassen gelast. DE STAAT VAN BELEG TE BOEDAPEST BOEDAPEST, 23 Oct. De regeering heeft te Boedapest en omgeving den staat van beleg afgekondigd. Naar verluidt, zal zij morgen een proclamatie aan de bevolking uitvaardigen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2